Twee gezworen kameraden worden wreed gescheiden OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen U zult de eindjes aan elkaar moeten knopen! Kennemer c, Lantaarn Het overleg betreffende emigratie der Urkers ZATERDAG 26 APRIL 1952 8 MM REVUE VAN DE ZUIDZIJ IJmuidens eerste motortrawler terug naar zijn geboorteland Voor aparte modellen: in voordelige prijzen „Zilveren" wisselloper bij de Twentse Bank Edisonstraat gaat zich mooi maken Sprenkeling Kennemer damkampioen (le klasse) De aanhouder wint - ook voor de woningbouwleningen r Watervliet II speelt beslissingswedstrijd Zilveren jubilaris bij de papierfabriek Vlaggetjesweek in Katwijk Honderd voor drie Kerkconcert in de Oud-Katholieke kerk Het speelveld van het Bloemendaals Openluchttheater is in een groot bloemenmozaïek herschapen. De kunstschilder Van Driel uit Amstelveen ontwierp dit tableau, dat een opwekking voor het Holland Festival 1952 voorstelt. DEZE WEEK nemen we afscheid van de motortrawler Batavia (IJM. 99), die, zoals in onze krant bekend gemaakt is, teruggaat naar het land van oorsprong, de Verenigde Staten van Amerika. Binnenkort zal het schip voor de tweede maal de Atlantische Oceaan oversteken, na vijf jaar van IJmuiden uit op de Noordzee te hebben gevist. Kerstmis 1946 maakte IJmuiden voor het eerst kennis met de trawler- bouw van Amerika. Voordien was de IJmuider trawlervloot voornamelijk door de aankoop van schepen uit Engeland en Duitsland verrijkt. Eind December van dat jaar ax-riveerden echter op eigen kracht van Boston in IJmuiden een tweetal in grijze oorlogskleur geschilderde vaartuigen, „Goldcrest" en „Chaffinch" genaamd. Zij waren aangekocht door de heren Gouda en De Groot met het doel er de trawlervisserij mede uit te oefenen, waardoor IJmuiden in het bezit kwam van zijn eerste motortrawlers. De schepen hadden even al een lang werkzaam leven achter de rug, dat begon nen is in 1928 op een der hellingen van de Betlehem Shipbuilding Corporation Ld. te Quincy liggende aan de Mississippi. Nadat de Massachusetts Trawling Corporation te Boston de opdracht tot de bouw had ver strekt sprak men alleen van bouwnummer 1419 en 1420. Eerst bij de tewaterlating kreeg de tweeling een naam, respectieve lijk „Sbawmut" en „Trimount". Uitgerust met een 380 paards Betlehem Dieselmotor konden zij kort daarna him taak als vis sersvaartuig aanvangen. Dit kon betrek kelijk jaren achtereen ongestoord geschie den, doch de tweede wereldoorlog riep ook de Shawmut en de Trimount in „dienst". Er had een naamsverandering plaats: eerstgenoemd vaartuig kreeg de naam „Goldcrest" en de andere heette voortaan „Chaffinch" en behalve de gebruikelijke verbouwing ging voor elk schip de 380 paards motor er uit. Zij kregen beide een flinke hartversterking want er werd een Atlas Dieselmotor in geplaatst van 600 paardekracht. Samen naar de overzij Toen de oorlog ten einde was en de schepen dus weer voor hun oorspronkelijk doel ingericht konden worden vond de aan koop van de heren Gouda en De Groot plaats. Een Nederlandse bemanning toog daarna naar de Verenigde Staten om de tweeling naar IJmuiden over te brengen. Het is een voorspoedige reis geworden en Kerstmis 1946 meerden bij aan de Traw- lcrkade in de nieuwe thuishaven. De nieuwe rederij liet er geen gras over groeien. Oud en nieuw waren nauwelijks achter de rug of de schepen werden van de kant ge haald. Er werden bergen werk verzet, on derwijl kreeg de „Chaffinch" de naam Medan (IJM 57) en de „Goldcrest" ver doopte men in Batavia (IJM 99). De Me dan won het van de twee. Vijf maanden na aankomst in IJmuiden lag het schip klaar voor de proeftocht, die op 5 Juni 1947 plaats vond, waarna de nieuwe aan winst onder schipper H. Krab ter visserij kon gaan. De verbouwing aan de Batavia (IJM 99) duurde twee maanden langer. Met dit vaartuig ging schipper J. Klinkenberg voor de eerste maal ter visserij en dat was op 5 Augustus 1947. De „Medan" en de „Batavia" waren met recht onafscheidelijke kameraden. Zij voe ren gelijk op en werden haast altijd in een adem genoemd. Toen het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten in 1947 prijzen ging toekennen aan de schepen, die de best verzorgde vis en ADVERTENTIE JURKJES, MANTELTJES, WINDJACKS, PAKJES, naar: Aoagoog 19 - Hwlim - T»L 21411 ZATERDAG 26 APRIL THALIA 19 en 21.15 uur: „Kinderogen" REX 14 uur, kindervoorstelling: „Sjors en Sjimmie"; 20 uur: „Iwo Jima". ZONDAG 27 APRIL THALIA 15 uur: „De Duivelspas"; 19 en 21.15 uur: Kinderogen". REX 15 en 20 uur: „Iwo Jima". MAANDAG 28 APRIL RAADHUIS, van 10 tot 12 uur: Spreekuur burgemeester. NUTSBIBLIOTHEEK: Van 19 tot 21.30 uur geopend. THALIA 20 uur: „De Duivelspas". REX 20 uur: „Iwo Jima". haring aanbrengen was van de trawlers de Medan IJM 57 de eerste. Het jaar daar op ging de prijs naar een ander, doch in 1949 was de Batavia de gelukkige, zodat zij voor elkaar niet onderdeden, behalve de verlenging die de „Medan" kort gele den heeft ondergaan, want dat is aan de neus van de „Batavia" voorbij gegaan. Thans zal de niet verlengde „Batavia" van de verlengde „Medan" gescheiden worden en zij zullen elkaar wel nimmer meer op de visgronden, noch in een haven ontmoeten, daarvoor liggen IJmuiden en Boston tè ver van elkaar verwijderd. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Gisteren wapperde de vlag in de tuin van het gebouw van de Twentse Bank aan de Kerkstraat. Dit ter ere van de heer W. Baggerman, die zijn zilveren jubileum als wisselloper vierde. De directeur de heer Levenkamp heeft in tegenwoordigheid van het personeel de jubilaris toegesproken en de man die steeds paraat is in weer en wind het gebruikelijke couvert met inhoud overhandigd. Uit naam van het personeel stelde de directeur een electrisch scheerapparaat in handen van de heer Baggerman, die met beide geschenken zeer ingenomen bleek. Folkloristische dansen op het Stationsplein Het college van burgemeester en wethou ders van Velsen heeft het bestuur van de Oranjevereniging ..IJmuiden" de vergunning geweigerd om op het Koningsplein de oud- Westfriese dansgroep uit Wijnenes te laten optreden. Als argument werd aangevoerd, dat de grasgazons te grote schade zouden lijden. Er wordt nu op het Stationsplein gedanst. VISSERIJBERICHT URK Donderdag werd door 110 vaartuigen aan gevoerd: 10.040 pond kuilpaling. prijs f 0.68— f 0,75 per pond: 1638 pond fuikaal. prijs f 0.80—f 0.84: 983 pond lijnaal. prijs f 0,82— f0.90: 1004 bak nest, prijs f 1,76—f 2,20 per bak. ADVERTENTIE Burgemeester Keijzer weerspreekt ministeriële mededelingen Naar aanleiding van het antwoord van de minister van Sociale Zaken, onlangs aan de Kamer gegeven, in verband met de minder voorspoedige emigratie der Urker vissers, waarbij deze bewindsman heeft medegedeeld, dat de burgemeester van Urk te weinig overleg met Den Haag zou heb ben gepleegd, verklaart de heer G. Keijzer, burgemeester van Urk, dat er wel degelijk contact is geweest met de Nederlandse autoriteiten. Reeds in Augustus 1951 is de Stichting Landverhuizing in deze emigra tie gekend. Aanvankelijk was de heer Keijzer van mening, dat hier geen sprake was van emigratie, omdat op zijn advies de gezinnen voorlopig op Urk zouden ach terblijven en de vissers voor een proef jaar zouden vertrekken. Bij de onderteke ning der contracten te Urk op 1 Septem ber 1951 waren drie vertegenwoordigers van genoemde stichting aanwezig, onder wie mr. A. J. Winsser en ir. J. Roberts. Pas op 23 October 1951 zijn de Urker vissers scheep gegaan. De mededeling van de minister, dat de Stichting Landverhui zing eerst „ter elfder ure" in deze aange legenheid is betrokken, acht de burge meester niet juist. Evenmin is de mede deling van minister Joekes waar, dat de burgemeester van Urk voor onderhande lingen met de Belgische reder naar Brus sel is gereisd. Hij is slechts eenmaal naar Ostende gegaan om met Urker vissers de schepen te bezien, waarmee de overtocht naar Argentinië zou worden gemaakt. Na dat op Zaterdag 21 Juli 1951 de eerste voorlopige besprekingen op Urk waren be gonnen, was de stichting enkele weken la ter reeds volledig georiënteerd, aldus deelt burgemeester Keijzer mede. De elftallen voor „Noord" Voor de competitie speelt V.V.B. op Wa tervliet tegen J. H. Kwartier uit Amster dam. Wint V.V.B. dan kan A.D.O. '20 zich kampioen noemen, omdat J.H.K. nog tegen de Heemskerkers moet spelen. V.V.B. komt uit met: C. v. Veelen, J. Roos en K. Kil: F. Bruinzeel, P. de Wolf en Kerkhof: F. Morlang, W. Noortman, A. Both, J. v. Loon en P. Helder. Kinheim gaat met een combinatie naar Hillegom op bezoek bij Concordia. Voor deze vriendschappelijke wedstrijd heeft Kinheim zes overgeschreven of nieuwe spelers opgesteld in het elftal. De ploeg bestaat uit: Th. Keirsgieter, A. Paap en W. Groeneveld; C. Dekker, W. Mol en J. Meyer; S. Dekker, K. Noortman, Th. v. Vuuren, B. Dekker en A. Dekker. De IJmuider Edisonstraat weet elk jaar een bijzonder tintje te geven aan de feeste lijkheden op Koninginne- en bevrijdings dag. Het comité, dat dit jaar de festivitei ten voorbereidt, zal de straat in fleurig oranje steken en vanmiddag wordt er al met de versiering begonnen, om de 29e April klaar te kunnen zijn. Het feest der bevrijding wordt in de Edisonstraat op de avond van de 6e Mei gevierd in de zaal van het Heilsleger en het gemeentebestuur is verzocht, of de feesttooi tot en met die avond mag blijven hangen. Plet programma hiervoor ziet er aantrek kelijk uit: Cakie komt goochelen, de kin deren zullen een toneelstukje opvoeren en voorts zal er „schimmenspel op het ijs" ten beste worden gegeven. De Prins Bemhard- stichting heeft een film beschikbaar ge steld en verder staan er nog enige aardige films op het programma. Langbroek uitgeschakeld voor jeugdkampioenschap Hoewel Sprenkeling zijn laatste partij in de finale om het damkampioenschap van Kennemerland verloor van Douma (Oos terkwartier) was zijn voorsprong van drie gespeelde partijen, waaruit hij zes punten haalde, zo groot, dat Sprenkeling het kam pioenschap op zijn sloffen in de wacht sleepte. Een volgend seizoen komt de St. Thomas-man dus in de hoofdklasse uit. De belangrijke partij voor de hoofdklasse tussen Willemse (St. Bavo) en Blom (H. D. C.) is in verloren stelling voor Blom af gebroken. Aannemend dat Willemse deze partij wint, dan zal om de damtitel van Kennemerland tussen Hollenberg (Kijk uit) en Willemse (St. Bavo) een beslis singsmatch van drie partijen moeten wor den gespeeld. Postma en Blom herkampen om de derde plaats. Beide eerstgenoemde spelers zullen het district Kennemerland vertegenwoordigen in de strijd om het kampioenschap van Noordholland. De partij in het jeugdtournooi tussen Beliën (St. Bavo) en Langbroek (D.C.IJ.) is door Beliën gewonnen en de D.C.IJ.-ers v. d. Steen en Langbroek zijn voor het jeugdkampioenschap Kennemerland uitge schakeld. Beliën, Klaus (Beverwijk) en Fopma (Haarlem) hebben de beste kansen. Toen mij werd verzocht een bijdrage te leveren ter stimulering van ds lust om deel te nemen aan de „Woningbouwleningen", heb ik eraan getwijfeld of dit nog nut zou hebben. Immers, het probleem is van alle kanten belicht en er is aan datgene, wat vorige artikelen hebben gezegd, weinig of niets toe te voegen. Toch meen ik, dat een hernieuwde aansporing tot deelneming niet geheel overbodig is, al zou zij slechts uit de pen zijn gevloeid onder het motto: „de aanhouder wint". ADVERTENTIE Telkenjare vieren de kaasdragers in Alkmaar hun bierfeesteen traditie die van drie eeuwen hér dateert. Deze week verenigden de gildebroeders zich weer om gezamenlijk het feestbier te drinken uit antieke tinnen bekers en er een lange gouwenaar'bij te roken. In de diamanten gloria Steekt de trompetten, Velse- naren, want Zondag de 4e Mei is het zestig hele jaren geleden, dat Guurtje Trompetter de bruid was en Jacobus Zuurbier haar knappe bruidegom. Zes tig jaar lang hebben Jacob en Guurt lief en leed gedeeld en ze werden er 87 en 88 jaar bij. Ze brachten de prille jeugd door in het mooie Noordhol landse dorp Heerhugowaard, maar toen de tijd van werken gekomen was voor Jacob ging hij naar Van Gelder om een boterham voor zijn Guurt te verdienen. En toen kwamen de mensen naar Velsen-Noord, zodat het echte Velsenaren werden, want ze woonden al een knappe poos aan de over kant van het kanaal, voor ze nog dichter naar het hart van de gemeente schoven en in de Meervlietstraat terecht kwa men. Dat kwam door die eva cuatie, weet u. En dan mogen ze nog niet mopperen, want zij wonen tenminste weer in de plaats na al die narigheid en dat kunnen niet alle oude lot genoten méé zeggen. Jacobus Zuurbier is een ac tief mens geweest. Belangstel ling voor de politiek en een warm hart voor de coöpera-» tieve gedachte brachten hem meermalen op het forum, waar beslissingen gemaakt worden. Zo is hij meer dan een kwart eeuw bestuurder en een knap bestuurder ook ge weest van de coöperatie „De Eendracht", want hij hield de ganzenveder omklemd en de „Eendrachf'-mensen zullen hem node hebben zien gaan. toen hij het secretariaat in de wilgen moest hangen. Dat was op het snoment, dat „De Een- dracht" samenging met „Alge meen Belang" in Beverwijk onder de nieuwe naam „Ken nemerland". En op dat moment mocht de bruigom van thans met een gerust geweten zijn plaats aan een ander overlaten, want hij was de leeftijd der zeer sterken al lang en breed voorbij. Zondag, de 4e Mei, wordt het feest van deze langdurige echtvereniging gevierd, 's Mor gens met een Mis van dank baarheid in hun oude ver trouwde parochiekerk in Vel sen-Noord en 's middags met een receptie van 3 tot 5 uur in gebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg. Allemaal weer in Velsen- Noord, want daar horen ze toch eigenlijk samen thuis. Al zal het thuis, aan de Meer vlietstraat 37, ook niet zonder meer voorbij gaan, dit festijn. Van harte proficiat, Guurt en Jacobus en nog ettelijke jaren er bij! Rib Al vele malen hebben de klanten van Lampenier laten zien, dat eerlijk het langst duurt en ettelijke keren is er verloren geld spontaan terug gevloeid in de beurzen derge nen, die dit slijk der aarde zoekmaakten en dan bedroefd om steun bij dit wekelijkse smalle kolommetje aanklopten. Zodat de aanzienlijke som- voor-een-burgermanshuishou den, die ditkeer weg en ver dwenen is, ook wel weer boven water zal komen. Want het geval is triest ge noeg. Het gaat om een bankje van honderd, dat de zuinige vrouw van een binnenschip- pertje meenam naar de winkel. Op haar weg van het Noord zeekanaal naar de kruidenier, de bakker en de slager heeft ze vermoedelijk aan andere din gen gedacht, dan aan dat brief je van honderd, want ergens in een winkel gaf zij het achte loos uit voor een bankje van 25. En de winkelman zag het er ook voor aan,zodat de schip persvrouw een strop haalde van 75.En dat is een rib uit het lijf van een binnen schipper, die lang en hard aan de boom moet schuiven, voor hij dat wper terugverdiend heeft. Wie weet waar die rib is? Welkom in IJmuiden! Als straks de stroom der vi site voor IJmuidens beziens waardigheden zwelt, zal de plaats haar gasten zo netjes mogelijk moeten zien te ont vangen. Want voorwaar: IJmuiden kan een fikse magneet voor de vreemdeling zijn, als er een beetje handig wordt gehandeld. Een automobilist, die vorige Zondag de bloeiende honger den van de Betuwe opzocht, doet een voorbeeld aan de hand, dat wellicht op kleine schaal na te volgen is: daar wordt namelijk bij verschil lende veerponten op de rivie ren aan elke binnentrekkende toerist een lieflijk boekje door een lieflijk meisje uitgereikt met een overzichtelijke kaart en een paar van de mooiste routes door het bloesemend ge west. Lampenier, die dol op vreemdelingen is, zou er nog aan toe willen voegen, dat er op de propere bordjes, welke de onbekende door de IJmui- dense doolhof naar havens, sluizen en de pier leiden, nog steeds alleen maar Hollands te lezen staat. En nademaal er een enkele keer ook wel eens een van over-de-grenzen op bezoek komt, zou het geen overbodige weelde zijn, als er een verta ling bij kwam. Weten die Fran sen, Engelsen en Zwitsers an ders nóg veel? Orgel Gelukkig heeft IJmuiden een draai-organist, die onverdroten de laatste cultuurmonumenten der lichte muze in onze oren tureluurt. En dan mogen wij al eens verveeld raken door de 637e uitvoering van de ode aan ie speeltuin, of kregelig wor den door de zoveelste reprise 'an poppetjes-in-ogen-en-kuil- tjes-in-kinnen, wij willen dat orgel toch niet kwijt, want het is een meubel met verdienste. Voor ons en voor de organist. Maar nu is er een tikkeltje narigheid met ons orgel. Het is namelijk meermalen voorgekomen, dat de speeltuin en de poppetjes ten gehore p/erden gebracht bij de Wester begraafplaats, op een moment, dat daar een plechtigheid gaande was. Dat getuigt van weinig goede smaak. Zullen we even stilletjes afspreken, orgelman, datHè? Goed! LAMPENIER. J. Veenstra. Wij weten allen, dat een gezond gezins leven de basis vormt van een gezonde Ne derlandse maatschappij. Wij weten ook, dat een gezond gezinsleven in zeer belang rijke mate wordt gediend door een goede volkshuisvesting. Het is evenzeer bekend, dat er schrijnende ellende in ons land en onze gemeente voorkomt, veroorzaakt door het tekort aan woningen. Deze kanker, die in heviger mate dan dikwijls menigeen vermoedt, aan ons volksleven vreet, moet worden uitgesneden. Wij allen kunnen daaraan een steentje bijdragen en ik twijfel er niet aan of ieder weldenkend mens zal reeds lang hebben overwogen hoeveel hij in dit opzicht kan meebouwen. Een al te grote opoffering behoeft dat niet te betekenen, want de „Woningbouw- lendngen" geven een behoorlijke rente en de coupures van de „spaarbrieven" zijn dermate klein gehouden, dat een ieder, die wat geld heeft, zijn steun kan geven. Tot zover bent u het met mij geheel eens geweest, maar nu hoor ik u zeggen: Ja, maar geld? wel, dat heb ik niet! Daarmede zijn we genaderd tot het kar dinale punt van het probleem. Indien wij aannemen, dat de kapitaalkrachtigen on der ons het hunne reeds hebben gedaan, dan blijft over de grote groep van de door snee-Nederlanders, die alle zeilen moeten bijzetten om de eindjes aan elkaar te kno pen. Ik ben mij er terdege van bewust, dat ook onze plaatselijke gemeenschap voor het grootste deel wordt gevormd door een arbeidende bevolking, die het in deze tijden moeilijk heeft. Toch kunnen wij met vereende kracht wel het grote doel voldoende woningen Het is de korfbalvereniging „Watervliet" in dit seizoen met de eerste twee senioren twaalftallen niet erg voor de wind gegaan. Watervliet I kon zich maar net handhaven in de tweede klasse K.N.K.B. door zich in de laatste thuiswedstrijd met een over winning van de laatste plaats te distan- ciëren. Het tweede twaalftal was nog min der gelukkig. Dit deelt in de reserve derde klasse K.N.K.B. de laatste plaats met Oos terkwartier 3 uit Haarlem. Zondagmiddag valt de beslissing tussen de twee ploegen wie van beide zich kan handhaven. De wedstrijd wordt om 12 uur gespeeld op het Sport Vereent-terrein in Santpoort. Watervliet 2 speelt met de dames J. Kluft, S. de Jong, B. Koet, L. Leyenaar, C. Broeksma, J. Heidoorn en de heren J. v. d. Berg, J. Stenvers, H. Mol, A. Verkerk, A. Redeker en F. Vos. Watervliet 3 ontvangt Haarlem 2. Voor de Watervliet-adspiranten, van wie de C-ploeg de competitie met een klinken de overwinning besloot, staan er voor de A- en B-kampioenstwaalftallen belangrijke wedstrijden op het spel en wel tegen res pectievelijk Haarlem A en B. De Haarlemse ploegen zijn de laatste drie jaren de sterkste adspiranttwaalftallen van de H.K.B. geweest. Het zal dus spannen. De heer Th. Klaver, werkzaamals schoonmaker in de afdeling Algemene Dienst bij Van Gelder's papierfabriek, vierde Vrijdag zijn zilveren arbeidsjubi- leum. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, is op het directie kantoor ontvangen door de fabrieksdirec teur ir. B. Verdoorn. Deze bood het ge bruikelijke geschenk onder couvert aan en overhandigde een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie. Temidden van zijn collega's is de jubi laris gehuldigd in de versierde werkpiaats, waar de heer A. Blok, mede namens ir. J. B. Ader het woord voerde. Hij ging de loopbaan van de jubilaris na, die via for maatafdeling, papierfabriek, houtstoffa- briek naar het bouwkantoor en de interne dienst voerde. Weliswaar lijkt het schoon maakwerk van weinig betekenis, maar zo zei de heer Blok: het is van groot belang. Namens het personeel sprak de heer G. Koudijs, die de heer Klaver als huldeblijk een armbandhorloge overhandigde en me vrouw Klaver een plant schonk. Filmavond voor Plaatwellerij-leden Het bestuur van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij" heeft aan de leden medegedeeld onder auspiciën van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd op Vrijdag 2 Mei in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een filmavond te houden. In deze bijeenkomst, die voor leden en huisgenoten gratis toegankelijk is zullen worden vertoond de film over „De bouw van de Willem Ruys" en een kleurenfilm over Sumatra. dienen. Wij zijn werkzaam bij een be drijf, lid van een of meer verenigingen, wij bezoeken wel eens een uitvoering, kortom wij maken dagelijks deel uit van een bij elkaar behorende groep, en wat zou er nu op tegen zijn, de hoofden af en toe bij elkaar te steken om zo door een kleine bijdrage een of meer „spaarbrieven" „in te slaan". U kunt op deze wijze zelfs een tweeledig doel nastreven, want U weet met mij, dat er in onze gemeente velerlei lief dadigheidsinstellingen, kruisverenigingen, enz. zijn, die gaarne zullen zien, dat haar kas door een gift van een „spaarbrief" ge spekt wordt. Mag ik het hierbij laten? Gaarne laat ik aan u over, andere initiatieven te ontdek ken en te ontplooien. De wetenschap, dat de aanhouder zeker wint, indien hij de macht der eendracht aan zijn zijde vindt, moge daarbij uw leidsvrouwe zijn. J. VEENSTRA, Secretaris van de gemeente Velsen. Katwijk aan Zee heeft plannen in voor bereiding dit jaar een „Vlaggetjesweek" te organiseren. Het was tot nu toe de gewoon te, dat in Katwijk, gezien het ontbreken van een eigen haven, de Vlaggetjesweek zeer sober werd gevierd en soms zelfs in 't geheel niet doorging. Men wil het echter dit jaar anders doen. Gedacht wordt, de Vlaggetjesweek te houden van 12 tot 17 Mei, vooropgesteld, dat de vissersvloot op 20 Mei zal uitvaren. De week wordt ge opend met een fakkeloptocht en een grote taptoe. Verder is er een winkelweek met étalagewedstrijd onder het motto „Wees goede maatjes met nieuwe maatjes". Ten slotte staan er nog sportevenementen en een schatgraverij voor de jeugd op het strand op het programma. Een groepje Velsense jongelui heeft zich wekenlang beijverd voor de plaatselijke afdeling der Dierenbescherming en de vrucht van deze ettelijke vrije uren is een plotselinge aanwas der vereniging met 100 leden geweest voorwaar een mooi gevolg van jeugdig enthousiasme. De idee der Dierenbescherming is niet gebonden aan enige levensovertuiging en de jongens, waarvan er drie zich wel heel verdienstelijk hebben gemaakt, verwachten dan ook, dat de stroom nieuwe leden voor wat zij al zo'n beetje als „hun" vereniging zijn gaan beschou wen (het is best mogelijk, dat er met tertijd nog eens een actieve jeugdafde ling kan worden opgericht),-voorlopig aanhoudt. Degenen, die niet door de jongens bezocht zijn, kimnen inmiddels altijd nog terecht bij de secretaresse van de Velsense afdeling tot bescherming van dieren .mevrouw Koomen, Fazan tenlaan 40 in IJmuiden-Oost: OOOOCXXXXODOOOOOOOCOOOOOOCCOOOOOOCOOtyXXXOCOOOOOOOOOO»^ Ongeveer tweeënhalf jaar geleden werd in de Oud-Katholieke- kerk aan de Wilhel- minakade een kerkconcert gegeven, met medewei-king van de oud-plaatsgenote me vrouw Janny van HoutenKruger, so- pi-aan en de IJmuidense violiste Lies Dekker. Een tweede concert moest wegens verandering en uitbreiding van het kerk orgel uitgesteld worden. Nu sedert enige tijd het kerkorgel de nodige wijzigingen heeft ondei-gaan, zal er op Woensdag 7 Mei wederom een concert worden gegeven. De medewei-king is verkregen van de so listen van de H.O.V., mevrouw Emilie van MarkenKimman, sopraan en de heer Bob van Marken. De organist van de Oud- Katholieke kerk, Klaas Gouda bespeelt het orgel. „Suomi" in de knel met clubkampioenschappen De K.A.V. „Suomi" kon wegens verschil lende omstandigheden de vorig jaar gehou den clubkampioenschappen niet volledig afwerken. Thans is besloten de laatste nummers van deze onderlinge wedstrijden Zondag morgen op „Watei-vliet" te houden. Autotocht voor ouden van dagen In een huishoudelijke vergadei-ing heeft het comité „Autotocht Ouden van Dagen" besloten ook dit jaar de oudjes van Castri- cura en Bakkum een tocht aan te bieden. Als datum is Donderdag 5 Juni gekozen. ADVERTENTIE „In veilige haven" heeft nieuwe voorzitter De speeltuinvei-eniging „In veilige ha ven" hield Vrijdagavond in het clubge bouw aan de Velserduinweg haar jaarver gadering. De voorzitter de heer H. Kwast toonde zich verheugd over een aantal nieuwe gezichten op de vergadering, waai"- uit hij concludeerde dat de belangstelling voor het speeltuinwerk toeneemt. Het verslag van de secretaris memo reerde een aantal vei-nieuwingen in de tuin en een aantal festiviteiten. In één opzicht blijkt men niet tevreden te zijn en wel het euvel van bedanken als lid in de winter maanden en het weer toetreden bij de aan vang van de zomer. De handwerkclub is één van de afdelingen, wie het voor de wind gaat, terwijl de mondharmonicaclub plaats heeft moeten maken voor een toneelgroep. Het financieel overzicht gaf een ruim batig saldo te zien. Bij de bestuursvex-kiezing werd in de plaats van de heer Kwast, die reeds eerder te kennen had gegeven zijn functie gaaime door een jongere kracht vervuld te zien, als voorzitter gekozen de heer Th. Souer. De aftredende leden, de heer D. Kruit en mevrouw Linders werden herkozen. De heer C. v. d. Zee bracht de scheidende voorzitter, die als werker de vereniging zal blijven dienen, dank voor het vele goede werk. Voox-ts werd een aantal handwerken, vervaardigt door enige werksters, verloot. Hierna hielden de aanwezigen zich nog ge ruime tijd bezig met kienen

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10