Duitse socialisten willen een Europees „front voor eenheid" Koninklijk Paar bereidt zich voor op de terugreis naar Nederland Weerbericht Sociale rechtvaardigheid moet economisch verantwoord zijn Haarlems Dagblad Examens Spoedige onderhandelingen tussen Oost en West voornaamste oogmerk Japans vredesverdrag Maandag van kracht Het woord is aan Ook gisteren verbleef de Koningin bij de Nederlandse immigranten Droog weekeinde Duitse mening Dertig doden door explosie op Amerikaanse kruiser Nog geen oplossing voor Brits-Egyptisch geschil Mr. P. J. Oud „A.R., C.H. en V.V.D. kunnen een tegenwicht vormen tegen het streven de staat tot de almachtige te maken" Tragedie Steun voor Tunesië Extra televisie-uitzending Koninklijk Paar Maandag middag op Schiphol 66e JAARGANG No 245 Bureaux: fCennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 26 APRIL 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 98 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET EXAMENSEIZOEN kondigt zich weer aan. Misschien zou ik moeten zeggen: de hoogtij van het examineren. Want is er wel één enkele week in het jaar, waarin in dit ons geliefde vaderland geen examens worden afgelegd? Neen. Schoolexamens blijven evenwel nauw verbonden aan die overgangstijd van lente en zomer, waarin wij allen en de jeugd wel het meest snakken naar buiten: naar de zon en de schone natuur. Als muffe schoollokalen op hun mufst zijn, als zweet het geredelijkst uit de poriën welt, als lome warmte binnen- schools niet alleen de ledematen maar ook de breinen vertraagd doet reageren dan juist moeten talloze jonge mensen de moei- zaam-ingepompte kennis met vlotheid, met slagvaardigheid luchten. Op straffe van zakken. Dan juist moeten velen, de mees ten onder hen, ook zitten te „knijpen". Dat hebben sommigen al maanden gedaan: de hele schone lente door. terwijl zij poogden dit of dat vak, of verscheidene vakken, nog op te halen en op hun kamertjes zaten te zwoegen, met radio-begeleiding om niet afgeleid te worden door de merel, die bui ten floot of de nachtegaal, die hoog in de takken zong. Misschien is de beweegreden voor het radio-accompagnement, dat de jeugd van deze tijd zo gaarne toepast, in menig geval een andere, al weet ik niet welke. Maar in de overige gevallen geldt hopelijk deze. Er is vaak verzet tot uiting gekomen tegen de zonderlinge vaststelling der exa mens in de schoonste tijd des jaars. Het heeft niet mogen baten. De zonderlingste gebruiken zijn het moeilijkst uitroeibaar. Dit geldt, naar veldwinnend modem in zicht, ook voor de examens-zelf. Maar zulk inzicht is nog lang niet algemeen. Even min als het streven naar onderwijs-ver- nieuwing algemeen is. Zelfs niet bij de ouders. En toch: hoe tal lozen onder hen zwoegen en knijpen in deze buiten-schone, binnen-kwellende tijd met hun kinderen mee, niet slechts overhorend, maar ook hun geheugen aftastend naar de oplossing van wiskundige vraagstukken, waaraan zij sinds de dag van hun eind- examen voorgoed meenden te zijn ontsnapt. Maar er zijn er die de overtuiging huldigen, dat hun kinderen het vooral niet gemak kelijker moeten hebben dan zij het inder tijd hebben gehad, met inbegrip van het „knijpen". Is dat een noodzakelijke voor waarde om in de wereld te slagen, om een nuttig mens in de samenleving te worden, om het beste van het leven te kunnen ge nieten? Ik heb dat nooit kunnen inzien. Het lijkt een begrip dat veeleer bij onze Oosterburen dan bij ons thuishoort. Van hen is het dan ook zeker afkomstig. Velen zitten voor een eindexamen. In zijn algemeenheid is dit een ironische be titeling. Er zijn tijden geweest waarin het niet alleen het eindexamen van een school, maar ook het laatste examen in het leven der meesten was. Die tijden zijn voorbij. Hoeveel beroepen resten nog in Nederland, waarvoor men niet weer andere examens moet afleggen? Zij worden steeds schaar ser: de examens steeds lastiger en theore tischer. En wie in de sport afleiding zoekt ervaart dat hij ook daar aan examina wordt onderworpen. Ik ken een man die op zijn zesenveertigste jaar met beslistheid wei gerde er een af te leggen in het paard rijden. „Ik doe nu al veertig jaar examens", zei hij. „Dat is begonnen op mijn zesde jaar. met de zwemproef. Dat is onlangs be sloten met mijn examen voor een auto rijbewijs. Daar ben ik nog een keer voor gezakt ook, hetgeen overigens veel schijnt voor te komen. Maar toen ik dat diploma kreeg heb ik tegen mijzelf gezegd: dit is de laatste maal geweest. En daar blijft het bij. Ik ben bereid een feestje te geven om mijn veertigjarig jubileum als examinandus te vieren, maar ik treed tegelijk als zodanig af. Mij niet meer gezien", zei die man be slist en gelukkig mocht hij blijven paard rijden, want daarbij was het diploma nog niet verplichtend gesteld. Maar als het dat wordt, zei hij, zal ik ermee uitscheiden. De eind-examinandi der school zien de grote beproeving naderen. Examinatoren en deskundigen bereiden zich op bergen correctie en uren vermoeide verveling voor. Si j'étais roi als ik koning was in een land, waar zulks tot mijn bevoegdheden zou behoren, zou ik plotseling een amnestie uitvaardigen. Een kwijtschelding van alle fouten en daaruit voortgevloeide onvol doendes. Ik zou een koninklijke boodschap uitvaardigen, behelzend de korte woorden: „Jullie zijn allemaal geslaagd! En nou naar buiten! De wei in!" En ik zou (althans één zomer) de populairste koning zijn die ooit geregeerd heeft. Het volk zou aan mij een tien geven inplaats van aan de rector en de directeur, wie dat hoogste cijfer altijd is toegekend. En de geslaagden zouden zeker niet minder goed slagen in hun leven dan hun voorgangers uit vroeger jaren. Waarschijnlijk beter, omdat hun de exa- men-narigheid bespaard gebleven was en een grote, blijde ervaring aan hun reserve levensvreugde toegevoegd. Helaas. Dit zal een droom blijven. Als gij in de schone lente-avond de radio's uit bovenramen hoort schallen, bedenk dan eens met medegevoel dat daar niet naar geluisterd wordt, maar slechts bij gezwoegd. Voor een der talloze examens. R. P. BONN (A.N.P.) Het liberale Düs- seldorfse weekblad „Die Deutsche Zu- kunft" heeft opgeroepen tot een boycott van Nederlandse waren. De Duitsers mogen volgens het blad niet langer de met bloed bevlekte tulpen" uit Holland kopen. Waarom niet? Omdat onlangs het doodvonnis voltrokken is aan de Duitse oorlogsmisdadiger en S.D.-man Albrechts. „Wij Duitsers moeten geen Hollandse sla en geen Edammer kaas meer kopen voor daarginds schoon schip is gemaakt. Er schijnt geen andere weg te zijn om de positief Europees denkende krachten bij onze buurvolken een ruggesteun te geven, opdat zij weer bevrijd kunnen worden van de Bolsjewistische verzets- doorn, die sedert 1941 in hun vlees steekt", zo schrijft dit blad, dat zich tot kampioen der Europese verstandhouding xvil opwerpen. Het verzet in de bezette gebieden was volgens dit blad „een georganiseerde sluipmoord op Duitse s]x>orbeambten en Ortskommandanten". Hedenmorgen in alle vroegte legden de deelnemers aan het bloemencorso in de Bollenstreek de laatste hand aan de veelkleurige kunststukken, waarmee zij vanmiddag in de bollenstreek zullen verschijnen. Dit jaar draait het vooral om de Gelaarsde kat". Hier rent de markies naar het paleis, nadat er de hele nacht in de bollenschuren hard gerend is, om de duizenden hyacintennagels (uit de koelhuizen) op het gaas te steken en het bouwsel met andere bloemen te larderen. WASHINGTON, (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Marine deelt me de, dat Maandag dertig Amerikaanse mi litairen zijn gedood door een explosie in een geschutstoren op, de'kruiser St. Paul, die in Koreaanse wateren voer. De kruiser beschoot stellingen aan de Oostkust van Noord-Korea. Er deed zich toen in de geschutstoren een explosie voor als gevolg van een brand in de munitie- voorraad. De kruiser bleef na de explosie doorschieten. De Noordelijke kustbatterijen waren op het ogenblik van de explosie niet in actie. Alle dertig slachtoffers bevonden zich in de geschutstoren. Zij werden ge dood door verstikking als gevolg van de brand. Het opperbevel van de UNO-strijdkrach- ten in Korea heeft Vrijdag meegedeeld, dat zes nieuwe kampen op het Koreaanse vasteland bijna 90.000 communistische ge vangenen en burgers huisvesten, die niet naar communistisch gebied willen terugke ren. Voorts verblijven 70.000 gevangenen, die wel gerepatrieerd willen worden, nog op het eiland Koje. In de mededeling wordt gezegd, dat iedere gevangene op Koje afzonderlijk wordt ondervraagd. Hun wordt een aantal vragen gesteld „om hun werkelijke overtui ging te weten te komen". De gevangenen wordt medegedeeld, dat hun besluit onher roepelijk zal zijn. BONN, (van een ANF-correspondent) De Duitse socialisten hebben een offensief ingezet om te trachten de Westelijke geallieerden zo spoedig mogelijk te bewegen onderhandelingen met de Russen aan te knopen, met het doel tot verkiezingen voor een Nationale Vergadering voor geheel Duitsland te komen. Het ligt in de bedoeling der Duitse sociaal-democratische partij daartoe zoiets als een socialistisch eenheids front in West-Europa te vormen. De partij heeft een aantal vooraanstaande socia listische leiders uit Frankrijk en Engeland uitgenodigd tot besprekingen over het vraagstuk van Duitslands eenheid. Deze besprekingen zullen Zondag in Bonn plaats hebben. De leider der Duitse socialisten, dr. Schu macher, heeft tegelijk ook de druk op de West-Duitse regering versterkt cloor dr. Adenauer op te roepen tot een gemeen schappelijke politiek van regeringscoalitie en oppositie met betrekking tot het herstel der Duitse eenheid. Het Duitse standpunt moet daarbij vol gens dr. Schumacher zijn, dat er bij de Westelijke geallieerden op wordt aange drongen terstond onderhandelingen te beginnen, die zouden dienen om uit te ma ken of de Russen inderdaad bereid zouden zijn vrije verkiezingen toe te staan. Een voortzetting van de briefwisseling met Moskou kan, zo heeft Schumacher in een brief aan dr. Adenauer opgemerkt, niet tot de nodige opheldering leiden. Dr. Schu macher heeft daarin ook de mening uitge sproken, dat Duitsland bereid moet zijn de door de Russen voorgestelde controle dei- verkiezingen door de vier bezetters te aan vaarden, mits daarbij wordt verzekerd, dat geen partij zal worden bevoordeeld of be nadeeld. „Wij zijn van mening, dat men doelstel lingen voor onderhandelingen niet tot voor waarden voor het tot stand komen van zulke onderhandelingen mag maken", zo heeft de socialistische leider aan de kan selier medegedeeld. De tweede voorzitter der sociaal-demo cratische partij, Ollenhauer. heeft in een radiorede Vrijdagavond twijfel uitgespro ken aan de oprechtheid van Adenauers verklaring, dat hij ernstig een vier-mogend- hedenconferentie nastreeft. Adenauers stel ling, dat de Russen bij voorbaat moeten afzien van Duitse neutraliteit en van de Oder-Neisse-grens, betekent volgens Ollen hauer „in de praktijk de verhindering van een succesvolle internationale discussie". „Zij brengt", aldus de socialistische leider, „het Duitse volk in het gevaar, dat voor lange tijd de mogelijkheid wordt verloren om de Duitse eenheid langs vreedzame weg Grens vh Japanse Rijk in1939. 1 nse Rijk volgens L Japanse eilanden) Grens v.h Japanse Rijk volgens het vredes •drag (de4Jc------ Het Japanse vredesverdrag, dat Maandag van kracht wordt betekent dat Japan af ziet van alle rechten, belangen of aanspra ken op Mandsjoerije, dat geheel tot China is teruggekeerd, Korea of Formosa en de Pescadores. De Pescadores zijn een aantal kleine eilandjes voor de Westkust van For mosa. Zuid-Sachalin en de Koerïllen wor den afgestaan aan de Sovjet-Unie en de Rioe-Kioe eilanden komen onder beheer van de UNO. De Japanse souvereiniteit wordt erkend over de 4 Japanse eilanden. Met het vredesverdrag is het Japan van 1938 teruggebracht tot zijn oorspronkelijke 4 «Handen. te herstellen". Ollenhauer beschuldigde dr. Adenauer ervan, dat de forcering van de huidige onderhandelingen met het Westen in vérgaande mate bepaald wordt door be langen bij de thans beginnende verkiezings strijd in Amerika. „Het is niet toe te staan, dat de Duitse politiek in een zo beslissende kwestie als die der eenheid bepaald wordt door overwegingen van steun aan de ene of andere candidaat voor het president schap in Amerika", aldus Ollenhauer. Verhouding in Bondsraad gewijzigd De grondwetgevende vergadering van de onlangs gevormde Zuid-West Duitse staat (een samenvoeging van twee Lander) heeft Vrijdag dr. Reinhold Maier gekozen als minister-president. Dr. Maier vertegen woordigt de Vrije Democratische Partij. Zij nieuwe kabinet bestaat uit vijf so ciaal-democraten, twee vrije democraten en een lid van de vluchtelingenpartij. De Christen-democraten van Adenauer zijn in de oppositie gedrongen. In de Bondsraad staan nu vijf door de sociaal-democraten en vrije democraten geregeerde staten met tezamen twintig stemmen tegenover drie door de Christen democratische unie geregeerde staten met •achttien stemmen. LONDEN, (Reuter). De deze week gevoerde besprekingen tussen minister Eden en zijn twee voornaamste raadslieden over het Brits-Egyptische geschil hebben tot dusver geen voor Egypte aanvaard bare voorstellen opgeleverd, aldus diploma tieke kringen in Londen. Vooral in Egyptische kringen is men pessimistisch gestemd. In deze kringen meent men, dat geen vorderingen zijn ge maakt bij de besprekingen met Sir Ralph Stevenson, Brits ambassadeur in Egypte, en Sir Robert Howe, gouverneur-generaal van de Soedan. Sommige waarnemers zijn van mening, dat men opnieuw in het slop is geraakt. Wilhelm Busch: Domheid, bij anderen ontmoet Werkt meest verheffend op 't gemoed. Men gelooft, dat de deze week bespro ken Britse voorstellen een plan inhielden voor een Ronde Tafel-conferentie van En gelse, Egyptische en Soedanese vertegen woordigers, die deze zomer in Khartoem zou moeten worden gehouden. Naar ver luidt omzeilden deze plannen de kwestie van onmiddellijke Britse erkenning van Koning Faroek als koning van Egypte en de Soedan. Thans zouden alle betrokkenen overeen gekomen zijn de werkzaamheden even te laten rusten om de zaak nader te bezien. In Utrecht is Vrijdagavond de algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie begonnen. De voorzit ter, mr. P. J. Oud, hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij onder meer her innerde aan een oud Zeeuws gezegde vol gens hetwelk de wereld om de zeven jaar wordt verpacht. Thans is de eerste periode na het herstel van de vrijheid van ons land bijna ten einde. Het is in menig op zicht anders gelopen dan men in 1945 had verwacht, aldus mr. Oud. Niemand zou toen geloofd hebben dat weldra van ons een militaire inspanning zou worden ge vergd die alles overtreft wat vroeger van ons verlangd is. Na zeven jaren is de we reld verdeeld in twee kampen. Van de vrije volken zijn de Verenigde Staten het PUNAM (Connecticut V.S.). Een geesteszieke man heeft bekend, dat hij zijn vader en zijn moeder vermoord heeft, nadat hij Dinsdag had gekeken naar de televisie-uitzending van het ontploffen van een atoombom in Nevada. Hij verkeerde in de mening, dat de ondergang van de wereld op handen was. De volgende dag heeft hij zijn ouders, die beide 73 jaar waren, door messteken van het leven beroofd. (U.P.). PRESCOTT, (ANP) Gisteren heeft Koningin Juliana een volkomen andere streek dan die rond Hamilton, waar zij Donderdag is geweest, bezocht. Had zij Donderdag gesproken met Nederlanders op het land en in fabrieken, rondgewandeld in fleurige bloemenkassen, Vrijdag werd zij geconfronteerd met bet woningprobleem, waarmede zovele immigranten vooral bij hun aankomst, te kampen hebben. Zij be zocht de huizen van Nederlanders aan de St. Laurens-rivier in Zuid-Ontario, huizen, die niet bepaald kastelen genoemd kunnen worden. Het zijn eenvoudige houten wo ninkjes die opgetrokken zijn als zomerver blijf en zeker niet als permanente verblij ven. Van een der huizen zei de Koningin zelfs tot de Nederlandse bewoonster: „Het lijkt me dat deze woning onbewoonbaar verklaard had moeten worden". Maar de bewoonster zelf was minder pessimistisch en verzekerde dat er veel aan verbeterd kon worden, dat de waterleiding, die ver nield is, zal worden gerepareerd, dat er een nieuwe laag verf aan de buitenkant zal worden aangebracht en dat er een dubbele vloer in zal komen vóór de winter in het land is. De Koningin was zichtbaar onder de indruk van deze schaduwzijde van het pionierschap maar evenzeer van de flink heid waarmee de meeste Nederlanders er zich doorheen sloegen. De familie Melissen, die een eindje voor bij Brockville woont en pas gezinsuitbrei ding heeft gekregen, heeft het veel beter getroffen met zijn woning. Deze uit Zed- dam afkomstige familie is drie jaar ge leden naar Canada gekomen en bezit nu al een stuk land van ettelijke hectaren. De Koningin hield de 8 dagen oude Maria Me lissen in haar armen en zei van haar: „Dit is geen emigrante". De lunch gebruikten de Koningin en haar gevolg in een .drugstore" in het stadje Prescott. Deze „drugstore", een soort cafetaria, wordt gedreven door een Ne derlands immigrantengezin uit Assen, de heer en mevrouw Van der Meer, die in April 1950 overgekomen zijn. Zij werken hard om geld te sparen, teneinde zo snel mogelijk een kwekerij hun ideaal te kunnen overnemen. De Koningin zat in deze drugstore, die de naam „Dutch Inn" draagt, temidden van de andere bezoekers in de nauwe bankjes en nuttigde hetzelfde eenvoudige voedsel. Alle Nederlanders uit Prescott en omstreken waren voor de win kel samen gestroomd en wachten geduldig tot de Koningin de cafetaria had verlaten. Bezoek ten einde Hoewel Koningin Juliana Canada pas morgenavond half acht per vliegtuig zal verlaten, was het bezoek aan de boerderij van de familie Criossen uit Wijmbritsera- deel in Friesland toch het feitelijke besluit van de tocht. De dag van heden wenst de Koningin namelijk in alle rust door te brengen zonder ook maar een enkele of ficiële of officieuse gebeurtenis bij te wo nen en morgen moet alles in gereedheid worden gebracht voor het vertrek. De Ko ningin gunde zich kennelijk alle tijd voor haar laatste aanraking met de Nederland se immigranten. De boerderij van Cnossen meet thans zestien hectaren. Hij kocht het bedrijf een jaar geleden van overgespaard geld. De Koningin verbleef lange tijd in de boerenwoning met deze Friezen, die hun woning getooid hadden met nationale en Friese vlaggen. De Prins Prins Bernhard heeft Vrijdag opnieuw in New York besprekingen van zakelijke en militaire aard gevoerd. De directie van Chase National Bank organiseerde een lunch, waar vooraanstaande bankiers uit New York gelegenheid kregen de Prins te ontmoeten. Op informele wijze werden diverse punten van contact tussen de Ver enigde Staten en Nederland besproken. Voor Europa De Koningin heeft gistermiddag in de „Dutch Inn" een interview toegestaan aan drie verslaggevers van persbureaux, die haar hebben gevolgd tijdens de gehele reis door de Verenigde Staten en Canada sedert haar aankomst in Washington op 2 April. Een der journalisten zeide het gevoel te hebben, dat naarmate de reis in de Ver enigde Staten vorderde, de indruk werd gevestigd, dat de Koningin niet alleen was gekomen als vertegenwoordigster van Nederland, maar ook en mogelijk in het bijzonder van de West-Europese civilisatie. De Koningin aarzelde een ogenblik voor zij deze vraag beantwoordde. Toen zei zij: „Ja, ik geloof niet dat dit onjuist gezegd is. Ik meen dit reeds voldoende in mijn BAGDAD, (Reuter). De Iraakse mi nister van Buitenlandse Zaken, Alwaadi, heeft Mohammed Badra, voormalig minis ter van Sociale Zaken in het afgezette Tu nesische kabinet, de „volledige hulp en symphatie" van Irak toegezegd. Badra tracht bij leden van de Arabische liga volledige samenwerking voor het op nieuw indienen van de Tunesische kwestie bij de UNO te bewerkstelligen. Het hoofd van de delegatie van India bij de UNO heeft ..gelijkgezinde" delegaties schriftelijk meegedeeld, dat India het be sluit van de Veiligheidsraad om de Tune sische kwestie niet te bespreken als scha delijk voor de saamhorigheid van de UNO beschouwt. redevoeringen te hebben laten uitkomen. Ik ben er erg dankbaar voor, dat hetgeen ik heb gezegd, zoveel weerklank heeft ge vonden." Ook werd de Koningin de vraag gesteld iets te vertellen over haar impressies van het leven der Nederlandse immigranten in Canada. „Wat mijn indrukken van onze Nederlandse immigranten zijn, hoe zij hier leven en een nieuw bestaan trachten op te bouwen, zullen ook wel de uwe zijn", zei de Koningin. „Je moet echt pioniers- bloed hebben om er aan te beginnen en om te slagen. Het is een hele rijstebrijberg waar je doorheen moet." Met veel nadruk zeide zij: „Beschouwt u dit nu vooral niet bedoeld te zijn als een ontmoediging voor degenen die zouden willen emigreren. U zult het met me eens zijn dat emigreren beslist niets is voor mensen, waar niets inzit. Je moet er het ware pioniersbloed voor hebben en je moet er iets voor over hebben. Als je kunt doorzetten in het be gin en dat zegt een ieder van de immi granten met wie ik hier gesproken heb dan zit hier zeker een toekomst voor de Nederlanders in Canada." Rustig weekeinde Koningin Juliana heeft afscheid ge nomen van de Canadese gouverneur-gene raal, Vincent Massey, bij wie zij deze week in Canada te gast is geweest. Zij brengt het weekeinde door bij haar vriendin baronesse Roëll, de echtgenote van de Canadese chef van het protocol, Feaver. Hier wordt Zondagmorgen ook Prins Bernhard verwacht, die uit New York naar Ottawa komt om Zondagavond teza men met de Koningin de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Het K.N.M.I. deelt mede, dat er thans boven de Noordzee en de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk is ontstaan, zodat de buien, die in net midden van de ze week nog voorkwamen, zijn verdwe nen. Aan de Rivièra en in het Alpenge bied is het de laatste dagen echter bui tengewoon slecht weer geweest. Wanne Saharalueht, die over de Middellandse Zee was gestreken en daarbij veel vocht had opgenomen, werd door Zuidelijke winden Europa binnengevoerd en langs de Zuidelijke hellingen van de Alpen tot op stijging gedwongen. Dit veroorzaakte in Nice sinds Woensdag ongeveer 150 mm regen. In het Zuidelijk deel van Zwitser land was het niet veel beter. De warme Sahara-lucht brengt in Ita lië, op de Balkan en ook in het Westen van Rusland maximumtemperaturen tus sen 20 en 25 graden. In Nederland kwam Vrijdag de temperatuur niet boven 14 graden. Ook gedurende het weekeinde zal vrij koude lucht langs de Oostflank van het in onze buurt gelegen hogedrukgebied stro men. Een belangrijke temperatuurstijging is daarom niet te verwachten. Maar het blijft droog en vooral in het midden en Zuiden van heft tend zal af en toe de zon schijnen. I machtigst. Zij hebben de geweldige bron nen van hun kracht ingezet in de strijd voor de vrijheid. Hierin schuilt echter het gevaar dat de tegenstelling tussen de vrije en de onvrije volken zich meer en meer gaat aftekenen als een tegenstelling tot de V.S. en Sovjet-Rusland. „Goedwillende, maar onstaatkundig denkende Nederlan ders heeft dit gebracht tot wat zij noemen „de Derde Weg", die der neutraliteit. Om het overwicht der V.S. te verminderen moet een andere weg worden ingeslagen: er moet voor gezorgd worden dat de vrije volken van Europa meer gewicht in de schaal kunnen leggen", zo betoogde mr. Oud, die voorts zei, dat in de buitenlandse politiek de integratie van Europa boven alles het parool moet zijn. Ten aanzien van de binnenlandse politiek zei mr. Oud, dat in 1945 de „vernieuwers", prof. Schermerhorn en de zijnen het voor het zeggen hebben gehad. „Maar de mens is onmachtig alles nieuw te maken. Dat het beeld in Nederland na de oorlog met één slag zou veranderen, konden alleen diegenen menen, die alle politieke ervaring misten. Het ongeluk voor ons land is ge weest, dat het bovenal deze politiek on- ervarenen waren, die het in de eerste tijd na de bevrijding voor het zeggen kregen." Mr. Oud betoogde verder dat de Partij van de Arbeid in dezelfde richting stuurt als de S.D.A.P. vóór de oorlog. Het socia lisme heeft op het regeringsbeleid een in vloed gehad die onevenredig was aan zijn getalsterkte. „Wij hebben de laatste vier jaren steeds sterker de indruk gekregen dat de dienst wordt uitgemaakt door de katholieken en socialisten". Over minister Lieftinck zei mr. Oud, dat er in onze geschiedenis weinig ministers zijn aan te wijzen die een zo grote be kwaamheid aan een zo grote ijver en een zo grote toewijding hebben gepaard. Hij rekende het minister Lieftinck echter zeer ernstig aan, „dat hij willens en wetens meer belasting heft dan budgetair nood zakelijk is. Over 1951 hebben de belastin gen meer dan een half milliard boven de raming opgebracht. Dit is geen zaak meer van enkel foutief ramen". Tenslotte zei mr. Oud dat sociale recht vaardigheid gepaard moet gaan met eco nomische verantwoordelijkheid. Sociale maatregelen mogen het individuele ver antwoordelijkheidsbesef niet ondermijnen. Sociale rechtvaardigheid behoort betracht te worden tegenover alle groepen van ons volk. Thans lopen vooral de middengroe pen gevaar de economisch zwakkeren te worden. „De A.R., de C.H. en de V.V.D. hebben ten aanzien van het sociaal-econo misch beleid in hoofdzaak hetzelfde in zicht. Sluiten zij zich op dit punt aaneen, dan kunnen zij een tegenwicht van beteke nis vormen tegen het streven de staat tot de almachtige te maken", zo besloot mr. Oud. De Nederlandse Televisiestichting zal hedenavond om 20.15 uur een extra uit zending geven van het koninklijk bezoek aan Los Angeles en Hollywood, alsmede van de atoomproeven in Amerika. Het Koninklijk Paar wordt Maandag 28 April omstreeks half vier 's middags op Schiphol verwacht. De Koningin en de Prins vertrekken om streeks 24 uur Nederlandse tijd in de nacht van Zondag op Maandag uit Ottawa. De reis wordt gemaakt met de K.L.M. Con stellation PH-TFE, de Utrecht. ^cococcoocr,r*7r^x>DOocicoocoocrooooococcococr^orx>yx»ococ*; AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. 27 April Zon op 5.18 uur, onder 19.58 uur. Maan op 6.17 uur, onder 28 April Zon op 5.16 uur, onder 20.00 uur. Maan op 7.04 uur, onder 0.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 April Hoog water: 4.54 en 17.14 uur. Laag water: 0.34 en 12.58 uur. Zondag 27 April Hoog water: 5.30 en 17.53 uur. Laag water: 1.11 en 13.35 uur. Maandag 28 April Hoog water: 6.09 en 18.32 uur. Laag water: 1.45 en 14.10 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1