Een eresaluut aan onze exporteurs Agenda voor Beverwijk Algemene Vrijdagse opleving op de Kennemer veilingen na slechte week ■Clowntje Rick Spinazieseizoen loopt af Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Commissie bouwspaarkas vergaderde Santpoort Onderwijzers speelden blijspel van Molière Spoorwegarbeiders door trein aangereden Een dode, een gewonde ZATERDAG 26 APRIL 1952 4 Effecten- en Geldmarkt Bond van technici en de nieuwe C.A.O. Voor de kinderen Een blijspel dat wel en niet geschreven werd FEUILLETON De fluistercampagne Bij al de misère in de goederen- en ef fectenhandel, waarvan de Amsterdamse beurs ook deze week weer met verder dalende koersen op de aandelenmarkt heeft blijk gegeven, kan het toch niet anders dan een bevredigend verschijnsel worden ge noemd dat de Nederlandse handelsbalans zich tot dusver in gunstige zin blijft ont wikkelen. De maand Maart gaf voor de export een stijging te zien van 108 mil- lioen waartegenover de import slechts met 50 millioen steeg, zodat de vooruitgang per saldo 58 millioen heeft bedragen en de import voor 97 pet. door de export was gedekt. Vergelijken we het eerste kwartaal van het lopende jaar met de overeenkom stige periode van 1951. dan blijkt de invoer met 130 millioen gedaald, de export met 492 millioen gestegen te zijn. Was er in het eerste kwartaal van het vorig jaar nog een importsaldo van 780 millioen, ditmaal bedraagt het tekort niet meer dan 157 millioen, zodat het evenwichtspercentage nagenoeg werd bereikt. De recente prijsdaling van grondstoffen met name voor katoen, wol en huiden, was voor ons een voordeel en de prijzen van onze exportproducten en fabrikaten zijn bovendien niet in gelijke mate gedaald. Voor de Nederlandse betalingsbalans is dit natuurlijk van grote betekenis. Over het eerste halfjaar van 1951 toonde zij nog een tekort van 795 millioen, dat in het tweede halfjaar nagenoeg geheel kon wor den ingehaald. Naast de im- en export van goederen komen er op de betalingsbalans ook z.g. onzichtbare im- en exportposten voor, diensten van en aan het buitenland, waaronder de vrachten een voorname plaats innemen, premieën van verzekerin gen, rente en dividenden, enz., welke in het eerste halfjaar van 1951 rond 500 millioen hebben opgeleverd. Dit wil zeggen dat wan neer de handelsbalans in evenwicht is, de betalingsbalans een overschot zal aanwij zen in de orde van grootte van 1 milliard. Er moet echter mee worden gerekend dat de gunstige ontwikkeling van de handels balans tot op zekere hoogte een geforceerd karakter draagt, gelijk die in het tweede halfjaar van 1951. In 1950 was er onder de invloed van Korea en de liberalisatie in ons land een zeer grote voorraadvorming, welke ook in het eerste halfjaar van 1951 heeft voortgeduurd. Daarentegen gaf de tweede helft van het vorig jaar reeds een heel ander beeld te zien. In het vierde kwartaal van 1951 trad een voorraadinte- ring van ongeveer 500 millioen op. Het is dus duidelijk dat er een zeer nauw ver band bestaat tussen de omvang van de voorraadvorming, resp. voorraadintering en de ontwikkeling van de betalingsbalans. Het is wel zeker dat ook gedurende het eerste kwartaal van het lopende jaar eer der een voorraadintering dan een nieuwe voorraadvorming heeft plaats gehad, omdat zowel bij de bedrijven als bij de particu lieren nog altijd de neiging bestaat nieuwe aankopen zoveel mogelijk te beperken. Intussen heeft de hierboven gereleveerde gang van zaken er toe geleid dat de goud en deviezenpositie van ons land de laatste tijd aanmerkelijk is verbeterd. Op 23 Juli van het vorig jaar bereikte onze reserve haar laagste stand met een cijfer van 895 millioen, dat is thans aangegroeid tot 2290 millioen. Stonden we het vorig jaar voor grote bèdragen bij de E.B.U. in het krijt, thans hebben we een vordering van 471 millioen. Dat ziet er dus alles goed uit, maar de naaste vooruitzichten staan helaas minder goed. Ongeacht de vraag wat er zal gebeu ren als op 30 Juni a.s. de overeenkomst in zake de E.B.U. afloopt, zien we een ver scherpte concurrentie tussen de verschil lende landen, waarbij uiteraard elk op eigen voordeel bedacht is en de belangen van het ene land botsen met die van het andere. Engeland en Frankrijk zijn druk bezig met de sanering van hun handels- en betalingsbalans. Dat wil zeggen dat de min of meer geforceerde invoerbeperking van Engeland en Frankrijk nog wel enige tijd kan aanhouden en ook op de verdere ont- ZATERDAG 26 APRIL Kennemcr Theater, 7 en 9.15 uur: „De prinses van Samarkand". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De blauwe engel". W.B. Theater, 8 uur: „Het Rimboemeisje". Kennemer Theater, 8 uur: „The Velno's" met „Nieuwe Oogst". Speeltuingebouw Kerkstraat, 8 uur: Ouden van Dagen, feestavond. ZONDAG 27 APRIL Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: „De prinses van Samarkand". Luxor Theater, 2.15 uur: „Springtime in the rockies"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „De blauwe engel". W.B. Theater, 2.30 uur: „De schrik van Texas"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Het rimboe meisje". Grote Kerk, 7 uur: „De kerk en de arbei ders" door N.V.V.-voorzitter J. G. Suur- hoff. wikkeling van onze export van invloed zal zijn. De nieuwe invoerquota van Engeland hebben in Nederlandse exportkringen dan ook reeds tot bezorgdheid aanleiding ge geven. De paradox bij dit alles is, dat terwijl de Verenigde Staten telkens op een economi sche zelfstandigheidspolitiek voor Europa aandringen, in Washington wordt beraad slaagd aver de verhoging van tarieven voor een half dozijn producten en artikelen, ook Nederlandse, zoals motorrijwielen, fietsen, aardewerk en onze exportmogelijkheden dus worden beperkt. Dat dit fnuikend is voor de initiatieven van onze exporteurs behoeft geen betoog en dat men in ons land tot dusver door het zoeken naar nieuwe afzetgebieden de export op peil weet te houden en te verhogen, is zeker een ere saluut waard. De afdeling Beverwijk van de Neder landse R.K. Bond van hogere, middelbare en lagere technici belegde gisteravond in hotel „Parkzicht" een huishoudelijke ver gadering, waar de heer C. de Wit, Alge meen Bonds-secretaris uit Den Haag, een inleiding hield. De P.B.O., wachtgeld- en werkloosheidswet en in het bijzonder de positie van de hoofd-arbeider, werden in beschouwing genomen. Spreker vervolgde zijn causerie over de houding, die de bond aanneemt ten opzichte van de Katholieke Vak- en Standsorganisaties. Tot slot behandelde de heer De Wit en kele punten uit de nieuwe C.A.O. voor de beambten in de metaal-industrie. Ook kwam in deze bespreking de salaris-rege ling van de C.A.O. voor bouwkundigen, in dienst bij de architecten B.N.A. aan de orde. Op 28 en 29 Juni zal in het Kasteel Bouvigne te Breda de tweejaarlijkse alge mene vergadering worden gehouden, waar voor de heer De Wit elk lid reeds thans uitnodigde. Het is vooral in het begin van de week bar slecht op de Beverwijkse markt ge weest. Duizenden kisten spinazie werden er weer aangevoerd en heel wat kwam op de mesthoop terecht. Maar Vrijdag was er een merkbare ken tering: er kwam een vrij ruim aanbod van ongeveer 10.000 kisten, maar de fabrieken namen heel wat af en er bleek zelfs af en toe tekort te zijn, want de prijzen liepen op tot 23 cent per kilo! Het zou niet te verwonderen zijn, als de grootste spinazie- aanvoer alweer tot het verleden behoort. Een tweede artikel dat nu in grote hoe veelheden wordt aangeboden, is rabarber. Ook daarvoor liep de prijs terug, maal later herstelde de markt zich op de laat ste veilingdag. Er is toen weer 18 cent per bos betaald. Sla komt in toenemende mate aan de markt en de prijzen zijn matig (rond de 10 cent per krop). Witlof gaat eveneens voor een matige prijs weg: er werd tot 24 cent per kilo besteed. Beter is de prijs der radijs; hiervoor wordt nog 16 cent per bosje betaald. Prei is onverkoop baar en kwam niet hoger dan tot 10 cent per kilo. Flora is mineur Op de bloemenveiling was het ook al Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt ons over het verloop van de groenten- en fruitmarkt van 18 tot 25 April mede, dat over het al gemeen voor de jonge voorjaarsgroenten aanmerkelijk lagere prijzen werden be steed dan in de vorige week. Door de grote aanvoeren van sla lagen de prijzen tot 10 cent per krop van de ophoudprijs af. Re gelmatig werden grote hoeveelheden naar Duitsland, België en Engeland uitgevoerd. De exportheffing op sla voor België was Donderdag opgelopen tot 9.50 per 100 stuks, hetgeen bijna een invoerstop in Bel gië betekende. Stoofsla werd ook laag ge waardeerd en noteerde 2012 cent per kg. De spinazieprijzen zakten met het warmere weer en het toenemende aanbod tot 816 cent per kg. Duitsland was de enige bui tenlandse afnemer van dit product. Goede kwaliteiten andijvie noteerden 25 tot 35 cent per kilo. De rabarber liep in prijs terug en deed gemiddeld 814 cent per bos. Radijs en raapstelen brachten respectie velijk 510 cent en 27 cent per bos op. Postelein noteerde 4058 cent per kg. En geland, Zweden en Duitsland kochten de kaskomkommers voor 5573 cent per stuk. De platglaskomkommers met uitvoer naar Duitsland deden 5564 cent. Bloemkool werd tegen uiteenlopende prijzen op de veilingen afgedrukt. De a. kwaliteit bracht 4080 cent per stuk op. Engeland en Zweden toonden interesse voor de tomaten. De sortering a. deed 5. tot 5.80 en de sortering b. 3.203.60 per kg. Bospeen voor België noteerde 0.750.85 per bos. Waspeen 3045 cent per kg. Daar vraag uit diverse landen bleef witte kool prijshoudend 15.tot 18.de 100 kg). Zelfs Amerika, Noorwegen, Zwe den en Zwitserland bestelden nog kleine partijtjes van dit product. Gele savoye kool werd in hoofdzaak door Oost-Duits- land afgenomen tegen 10.tot 15. de 100 kg. Rode kool werd naar West- Duitsland verladen voor 16.tot 25. Enkele partijtjes breekpeen deden voor export ruim 40.de 100 kg, lange kro ten tot 18,en de uien 2830 cent per kg. Voor het witlof werd tot 0.40 per kg. op de veilingen besteed en voor prei 8—15 cent. Van de primeurs brachten de asperges 2.25 tot 2.39 en de snijbonen 2.50 3.50 per kg. op. geen beste week: een buitengewoon grote aanvoer met lage prijzen en ook hier Vrijdag een verbetering. De tulpen, die „zuiver" zijn, kwamen voor het eerst sinds lange tijd weer tot een gulden per bos en de irissen in wit, geel en blauw gingen tot 70 cent per bos. Narcissen zijn er nu alleen nog maar in de witte variëteit en ze zijn ook beter te vex-kopen. Anemonen en ful- gens komen in grote partijen aan de markt. Daarentegen waren er kleine pai'tijtjes lelies, lathyrus en calla's. In de afdeling perkplanten luwde de aanvoer enigzins, de prijzen waren de hele week aan de lage kant. Hortensia's waren er in divex-se kleuren, azalea Lex en diverse soorten be gonia's vertegenwoordigen de pottenaf- deling. Beste fotografen van Beverwijk Vrijdagavond zijn de uitslagen bekend gemaakt van de onderlinge wedstrijden der Beverwijkse Amateurfotogi-afenvereni- ging. De voorzitter, de heer G. Broertjes, heeft dit gedaan na voox-af enkele woorden van waardering te hebben gespx-oken voor de inzendingen, waarvoor de jury veel op bouwende critiek heeft kunnen spuien. De uitslagen luiden: C-klasse: G. Beun, één tweede en derde prijs, B-klasse: J. Terp stra twee derde prijzen, W. Slaman tweede prijs, Steinhouwer twee derde prijzen, A- klasse J. Pierits derde prijs, W. Tatte dex-de prijs, M-klasse: v. d. Akker tweede en der de prijs, ir. Van Hattum een tweede en twee derde prijzen. Koning Voetbal in ,,'t Centrum" Voor de velen, die verwant zijn aan de sportvereniging „Beverwijk" is gisteravond in ,,'t Centrum" een filmavond gehouden, die wonderwel aan de verwachtingen vol deed. De film „Koning Voetbal", met com mentaar van Aad van Leeuwen en geheel gespeeld door spelers van het Nederlands Elftal, kreeg vooral van de jongere aan wezigen (en die waren er in gi-ote getale) een gespannen aandacht. De eerder op de avond vertoonde films, die allen op de een of andere tak van sport sloegen, waren het bekijken eveneens meer dan waard, alleen al door de aax-d der gefilmde sporten. De sportvereniging „Beverwijk" heeft met de vertoning van deze films bereikt, wat zij zich voor ogen gesteld had: ver steviging v.an het onderling contact. Ook Beverwfjk heeft zich aangesloten bij de Bouwspaarkas van de Nederlandse Gemeenten en hiervoor een commissie ge- formeex-d bestaande uit de heren J. Blok, W. Vessdes en R. Bloem. Deze commissie had de bestuurders der plaatselijke ox-ganisaties uitgenodigd voor een vergadering welke Vrijdagavond in hötel Ter Burg wex-d gehouden en waar doel en werkwijze der bouwspaarkas werd uiteengezet. (Zoals bekend, krijgt men een bouwkapitaal uit de spaarkas na aan de verplichting te hebben voldaan, om ten minste gedurende drie jaar f 2.per aan gevraagd f 1000.per maand te hebben gespaard. Red.). Op deze avond deelde de heer Blok mede, dat voor diegenen die over enig kapitaal beschikken en dit jaar nog willen bouwen, gedurende het tijdvak van 1 Juli 1952 tot 1 Juli 1953 de wachttijd van drie jaar niet geldt. De heer Blok deelde verder mede dat de plaatselijke commissie aan ieder persoonlijk gaarne inlichtingen verschaft. Twee rode autopeds samen aan de rol In de afgelopen week werden de volgen de voox-werpen bij de politie gedeponeerd: Een pop, schakelarmband, gymnastiek schoen, een deel van een bril, brillenkoker met geldsinhoud, sleutelring met sleutels, vulpen, kindervestje, twee rood geschilder de autopeds, hoofddoek, rozenkrans, hals snoer, kindertruitje, gouden halskettinkje, 3 muntbiljetten, 3 handschepjes, gehaakte muts, kindertasje, stuk dekzeil, vulpotlood, kinderschoen, kinderbril, drie portemon- naies met inhoud, een paar glacé dames handschoenen en en rechter handschoen. Aangetroffen: een kat. Raad contra Pers Op 24 Mei, 's avonds 7 uur, zullen in het Beverwijkse Sportpark aan de Hendrik Mandeweg een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen de gemeenteraad Beverwijk en een Kennemer Pex-s-elftal. Notai-is T. C. A. BöLger zal tijdens deze wedstrijd op de fluit blazen, terwijl hoofd inspecteur L. H. Molenaar en inspecteur A. Rijkeboer deze avond langs de lijn de vlag zullen zwaaien. De voorlopige opstelling van het raads- elftal is als volgt: W. Alberda doel; Th. A. M. v. d. Horst en L. H. Beentjes, achter; J. P. N. van Doorn, M. A. de Ruiter en E. Gerritse, midden; G. P. M. Langendijk, W. Niesten, J. J. Romunde, W. J. Vessies en A. Boon, voor. Reservers: W. Swarts en A. A. Schel- Ievis. Die van het Pers-elftal is: G. Tabak, doel; J. Pollman en J. Folkex*tsma, achter; J. v. d. Schoor, J. Thomas en H. Schram, mid den: J. Burger, H. J. v. Roon, G. Bonnema, M. Ploeger, H. G. v. Herwijnen, voor. Reserves: nog niet bekend. Duitser naar Brazilië. De motortraw- ler Helmi Söhle (BX 294), welke toebe hoorde aan de Hochseefischerei Söhle te Bremerhaven, is naar Brazilië verkocht. Het schip zal in Cuxhaven tot schoolschip worden verbouwd, om daarna onder de naam „Presidente Vargas" naar Brazilië te vertrekken. De Helmi Söhle, welke 326 ton meet en in 1944 op een Nederlandse werf is gebouwd, behoort tot de zg. „Burg"- klasse en is zodanig een zusterschip van de IJmuidense motor trawlers, type Johan nes Polderman (IJM 20). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Met z'n allen gingen ze het huis door. De een zocht hier, de ander daar. En telkens riepen ze Oepoetie. Maar er kwam geen antwoord. Ze werden nu toch wel erg ongerust. Het was gewoonweg 'n raadsel, waar die jongen toch kon zitten; en het was zo goed als zeker, dat hij in huis moest zijn! Maar waarom antwoordde hij dan niet? Het was 'n hele opschudding. Aan eten dacht niemand meer. Ze moesten Oepoetie Vinden. Het was toch te gek, dat die zomaar opeens verdwenen kon zijn! Maar hoe ze ook zochten en riepen.... Oepoetie was weg en bleef onvindbaar. „Oepoetie!", klonk het boven. „Oepoetie!", klonk het beneden. „Oepoetie!Waar ben je toch?" Rick's ogen vielen op KnUletje, die kwispelstaartend in de keuken zat. Krulletje wachtte op lekkere hapjes, want hij wist, dat het etenstijd was. „Zoek, Krulletje!", zei Rick. „Waar is Oepoetie! Zoek!" De „Duitse Vereniging voor Raketonder- zoek", die vorig jaar in Bremen is opge richt, heeft een model van een „postraket" gebouwd, waarmee men in Juni de eerste proefvlucht hoopt te maken. Dergelijke raketten zullen in de toekomst verticaal de lucht ingeschoten worden, dan in een hori zontale positie worden geleid en zich met een snelheid van één kilometer per seconde op ongeveer 500 km. boven de aarde voort bewegen. De landing zal radiografisch wor den geleid van het landingsterrein af. Op de foto de ontwerper Albert Puellenberg met het proefmodel van zijn postraket. Met „Des Duivels Prentenboek" heeft Arie den Hertog zich een toneelschrijver getoond, met een betere kijk op de licht gelovigheid van het publiek dan de auteur Philip Stone, die in dit blijspel een der hoofdfiguren is. Deze wordt namelijk door een theaterdirecteur bijna tot wanhoop ge bracht, omdat hij wegens gebrek aan in spiratie zijn belofte voor een nieuw stuk niet kan nakomen. Lewis Fraser, zijn se- cretai'is, doet hem daarop een geniaal idee aan de hand. Een der huisvrienden, Roger Livingdale, wordt als hartstochtelijk kaart- speler steeds door een hopeloze déveine gekweld en nu wil Lewis trachten hem te bewegen zijn echtgenote als inzet te ge bruiken. De verschillende reacties van win naar, vexiiezer en „het pand" zullen dan ongetwijfeld een unieke intrige voor het nieuwe stuk opleveren. En deze sluwe op zet slaagt boven verwachting. Roger, die reeds een speelschuld van 2000 pond ster ling heeft gemaakt, wordt door allerlei listige ai'gumenten zodanig tot vertwijfe ling gebracht, dat hij de absurditeit be gaat zijn vrouw werkelijk bij een laatste spel in te zetten, waarop hij haar natuur lijk pi'ompt aan Philip verliest. De gevol gen van deze middeleeuwse opvatting zijn uiteraard zeer amusant en het diexxt ge zegd te worden, dat Den Hertog de vele mogelijkheden, die deze originele vondst hem bood, ook volledig heeft geëxploiteerd. Zelfs houdt hij nog enige verrassingen in petto en blijkt de gehele historie tenslotte een droom te zijn geweest. Stone wenst dit droombeeld evenwel niet voor een to neelstuk te gebruiken, oindat hij er van overtuigd is dat geen enkel publiek ter wereld een dergelijke ongerijmde situatie zal aanvaarden. Maar Den Hertog is ver standiger geweest en nam deze intrige wel als uitgangspunt, met het gevolg dat hij met dit blijspel een zijner grootste succes sen heeft geboekt. Vooral bij de vele op- voeringen die Vera Bondam, Paul Steen bergen en Dirk Verbeek indertijd van dit stuk hebben gegeven. Het publiek heeft dit amusante blijspel steeds op hoge prijs gesteld en was altijd gaarne bereid geheel in de handeling xnee te leven. Dezelfde waardering viel „Des Duivels Prentenboek" Donderdagavond in het Kennemer Theater ten deel, waar de Re derijkerskamer „Kennemerland" er een overigens lang niet vlekkeloze opvoering van gaf. De spelers schenen uiterst moei lijk op toeren te kunnen komen en vooral het eerste bedrijf dat zich bovendien in een tamelijk pover décor afspeelde la boreerde aan een schromelijk gebrek aan tempo. Hoewel direct toegegeven moet worden, dat ook de auteur hierin redelijk lang van stof is. Gelukkig viel er daarna enige verbetering te constateren (de ver warring wanneer Philip zijn „winst" eens komt inspecteren, werd zelfs bijzonder vermakelijk door de spelers uitgebeeld), maar de lichte, sprankelende blijspeltoets kon slechts sporadisch worden bereikt. Behoudens deze collectieve zwaarwich tigheid waren de individuele prestaties zeer bevredigend. P. Fiege speelde de to neelschrijver Stone als een beheerste man van de wereld, die daardoor in dit milieu uitstekend op zijn plaats was. B. Pijpers gaf de pijnlijke perikelen van de aarts gokker Roger Livingdale een alleszins vermakelijk aspect. De verontwaardigde vader werd door P. Stevens eveneens in de juiste trant uitgebeeld. Daarentegen liet L. Prijs als de secretaris een vrij matte indruk achter. Mevrouw A. van Berkum- van Workum was een charmante Alice, die haar gemoedsbewegingen ook met een zuivere expressie tot uitdrukking wist te De afdeling Santpoox-t van de Vereniging Volksonderwijs heeft Vx'ijdagavond in hötel „De Weyman" het nuttige met het aange name verenigd, door na een propagandis tisch woord van de heer Gilles van Hees de Ondcrwijzex's-Toneelveroniging „Kenne merland" uit Velsen een opvoering van Mo- lière's blijspel „George Dandin" te lafcen geven. De heer Gilles van Hees vestigde in de eerste plaats de aandacht op de belang rijke positie, welke de school in onze sa menleving inneemt en hoe deze naar zijn overtuiging moet worden beschouwd. Het centrum der opvoeding ligt nog altijd in de huiselijke kx-ing, waarbij de maatschappe lijke zorg aan de school en de geestelijke aan de kerk dient te worden toevex-trouwd. Op de openbare school leert de jeugd aldus de mening van andersdenkenden te respec teren, hetgeen wordt gegarandeerd door de wet, waarin verboden wordt alles te laten doen of te leren dat met welke godsdien stige overtuiging dan ook in strijd zou kun nen zijn. De ondervinding heeft geleerd, dat afzonderlijk godsdienstonderwijs op school in de practijk uitstekend voldoet. De Onderwijzers-Toneelvereniging „Ken nemerland" die met haar jeugdvoorstel lingen tijdens de Sint-Nicolaasweek jaar lijks duizenden kinderen gelukkig maakt, had zich ditmaal voor de afwisseling eens aan Molière gewaagd. Dat de sprong van „Joppie bij de Zigeuners" naar „George Dandin" een stevige artistieke polsstok ver eist, behoeft nauwelijks te worden ver meld, maar zonder dat alle hindernissen nu bepaald feilloos werden genomen, kan het resultaat van deze poging toch onder de verdienstelijke opvoeringen worden ge rubriceerd. Vooral R. Geerts wist de be doeling van Molière te benaderen. Hij speelde George Dandin met een mengeling van onbehouwen boerendiplomatie en lompe goedhartigheid, waardoor deze be drogen echtgenoot-niet alleen een komisch maar ook een enigszins tragisch effect ver kreeg. Mej. A. Visser was een bevallige Angélique, die de Franse esprit met een bekoorlijke waardigheid omgaf. Baron de Sotenville verkreeg van G. Brunink net even te weinig aristocratische allure om zijn adellijke afkomst acceptabel te maken, in tegenstelling met mej. A. van der Werf als de barones, die de trotse arrogantie van haar geslacht voortreffelijk omlijnde. H. Jonkers was Clitandre, de jonge hoveling, die Dandin de ti-aditionele horens op het hoofd bezorgt, maar hij verrichtte deze dankbare opdracht zonder de elegante en hoofse zwier, die volgens onze begrip pen nu eenmaal een Frans edelman uit het galante tijdperk moet typeren. Het onver mijdelijke liefdespaar van knecht en dienst maagd werd door C. Peet en mevrouw E. Peet-Böttger met vermakelijke verve tot leven gebracht. Ondanks de gemaakte bedenkingen ver dient „Kennemerland" een zekere waar dering voor haar besluit eens af te wijken van het gebruikelijke amateur-répertoire, een waardering, die zij Vrijdagavond reeds in ruime mate van het geamuseerde pu bliek mocht ondei-vinden. J. v. D. Een arbeider van de Nederlandse Spoor wegen werd gedood en een ander gewond toen 7,\) gisterochtend even buiten Amster dam door de trein van 8.41 uur uit Amster dam naar Haarlem aangereden werden. Onoplettendheid was vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk, want de wagen bestuurder van de trein had bij zijn nade ring signalen gegeven. De trein stopte direct na de aanrijding en het tx*einperso- neel ging met een militaire ax-ts naar de ai'beidex's. Tientallen passagiers klommen uit de tx-ein om te gaaxi kijken, maar zij werden teruggestuurd. De tx-ein had twin tig minuten vertraging. Het slachtoffer is de 56-jarige J. van Storbroek. De 25-jarige K. Vos werd ern stig gewond naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. In Den Haag is de algemene vergade ring gehouden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. De scheidende pre sidente, mevrouw J. W. van Itei-son-Rotgans, werd gehuldigd en tot erelid benoemd. Tot presidente werd gekozen mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaer, die vice-presidente was. brengen. Mejuffrouw L. F. Bosman lever de als de levendige Jane Barker haar ver makelijk contrast en mejuffrouw L. Toen voltooide met H. van Herwijnen als het traditionele dienstpersoneel de bezetting. Het leek mij bepaald onverstandig dat het programma de gehele inhoud van dit blij spel bevatte, de originele ontknoping in cluis. Daardoor werd het publiek reeds bij voorbaat het verrassende element ontno men, dat juist een der charmes van dit geestige blijspel betekent. JAN VAN DAM door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 26) HOOFDSTUK X. Toen Brannigan het kantoor van Tho mas Barnes binnentrad, kreeg hij de in druk dat de millionnair kleiner was ge worden. Zijn gekreukelde tweed pak hing slobberiger dan ooit om zijn lichaam en zijn vele onderkinnen schenen nóg meer uit gezakt te zijn. Zijn blik verried dat hij bang was. De hoofdinspecteur drukte een hand die klam was. De hemel zij dank, dat u er bent, in specteur, verzuchtte Barnes, terwijl hij met zijn vinger tussen zijn boord en nek wreef. Ik durfde nauwelijks mijn kantoor te verlaten. Daar zou ik ook weinig voor voelen, als ik zo'n prettig kantoor had als het uwe, zei Brannigan, terwijl hij rondblikte door de geweldige ruimte, welke een eiken lambrizex-ing had. Enige goede schilderijen hingen aan de muur. Hoewel het buiten geenszins koud was, brandde er toch een groot open vuur. Grote klazen deuren ga- vert een prachtig uitzicht op een breed terras en wijde grasvelden. Van uit het kantoor kon men nog juist een blik werpen op de grote betonnen gebouwen, waar de groenten en andere producten verpakt werden. Barnes zat achter een geweldig bureau, waarop een half dozijn telefoontoestellen stond. Het is hopeloos, mopperde Barnes. Ik ben een self-made man, inspecteur. Ik ben precies, zoals ik nu hier zit. Ik heb mijn hele leven hard gewerkt, en ik wil dit alles niet verliezen. Er is geen enkele reden, waarom dat zou gebeuren. Daar ben ik nog niet zo zeker van. De gewone aandelen zijn de laatste paar dagen, vijf shilling gezakt. De verkoop liep ook achteruit. Enkelen van mijn rei zigers hebben me al hoogst onaangename dingen gezegd. Het is een nieuwe ervaring voor mij, dat in dit land mijn producten „rommel" en „smeerboel" worden ge noemd. Ik begrijp echter niet waarom! Al die beroerde praatjes ook over vergiftiging! Ik belde de politie op om te vragen of ze van vergiftigingsgevallen hadden gehoord. Nee, het bleken allemaal leugens te zijn! Ik wou maar dat ik de kerel te pakken kreeg, die dat geroddel de wereld instuurt! U haalt de woorden uit mijn mond! Het vuur in de open haard knetterde plotseling even luider. De millionnair huiverde. Ja, ik moet wel toegeven, dat ik bang ben. Ik kan gevaar aanschouwen zoals iedere man, maar deze fluister praatjes Ze werken op mijn zenuwen. Bedx-eigingen? Barnes aarzelde, zijn ogen kregen een ongeruste blik. Dat zou ik niet direct willen zeggen. Brannigan sloeg met zijn vuist plotseling hax-d op Barnes' burqau. Draait u er nu niet om heen! Ik ben niet naar Dorchester gekomen om over koetjes en kalfjes te praten! Als u mij de volle waarheid vertelt, kan ik u helpen. Als u dat niet doet, kan ik niets beginnen. U verkeert in groot gevaar, meneer Bar nes. Vergist u zich daarin niet! De hoofdinspecteur had een uitstekende kennis van de psychologie. Hij wist, dat de millionnair, die opgeklommen was tot grote hoogte op de maatschappelijke lad- dex-, zijn doel slechts had kunnen bereiken door onverzettelijkheid. Hij respecteerde kracht en een woord op de man af. Ik zal u alles uit de doeken doen, in specteur. En geloof mij, het is een vreemd verhaal. Als u er een gat in ziet, heb ik het grootste respect voor u. Ik kan slechts mijn best doen. De millionnair gaf zijn secretaresse in structie, dat hij onder geen beding ge stoord mocht worden. U weet reeds af van die fluister- praatjes in Frankrijk en Monte Carlo. Zij bedierven overigens mijn vacantie. Ik was dan ook blij hier terug te zijn, maar na een paar dagen begonnen de moeilijkheden. Mijn reizigers begonnen te mopperen. Er waren geruchten over mensen die vergif tigd zouden zijn. Ik vroeg om bewijzen, maar die kreeg ik niet! Dat vermoedde ik al, merkte Bran nigan op. Daarna kreeg ik telefoontjes van de kranten. Die lui zeiden, dat ze verhalen hadden gehoord over vex-giftigingen. Ik zei die krantenkerels toen, dat alles non sens was en vroeg hen hoe zij die inlich tingen hadden gekregen. Zij antwoordden dat ze slechts geruchten hadden opgevan gen, meer niet. Daarom belde ik Lord Opchurch, een vriend van mij op. Bezit hij niet een reeks kranten? Ja, inderdaad. Ik verzocht hem zijn redacteuren te vragen waar zij die ver haaltjes vandaan haalden. Het bleek toen, dat zij door iemand waren opgebeld. Ik wou maar dat ik wist wie dat geweest is, dan kon ik hem wegens laster laten ver volgen. Hij wordt gezocht voor ergere mis drijven als het dezelfde man is, die ik op het oog heb, merkte Brannigan op. Weet u waar u hem te pakken kunt krijgen?, vroeg Barnes en er klonk span ning in zijn stem. Daar zullen wij het straks nog wel over hebben. En later werd ik opgebeld. Het waren allemaal stadsgesprekken. Ik kreeg hier door een angstig gevoel. Transpiratie begon op het voorhoofd van de man te parelen. Hij haalde een grote zakdoek te voorschijn en bette zijn gezicht. Met zijn tong Wreef hij over zijn lippen. Brannigan keek een andere kant uit. Het was nooit een prettig gezicht iemand zo angstig te zien. Ik heb u al verteld over mijn Ame rikaanse concurrenten, ging Barnes na enige tijd door, toen hij zichzelf weer onder controle had. Zij hebben getracht mij er van te weerhouden mijn producten in Amerika te verkopen, mijn graanproduc ten dan natuurlijk. Groente kunnen zij zelf véél goedkoper inblikken. Ik voelde daar natuurlijk niets voor. Nu proberen zij het op een andere manier. Ze willen mij uit kopen, of anders Ja? Zou ik niet lang meer zaken doen Aha! De detective staarde naar de man, die tegenover hem zat. Zit daar de kneep? Precies. Welk voorstel deden zij u? Zover zijn wij nog niet gekomen. Ze zeiden mij eerst te beslissen of ik me wilde laten uitkopen of niet. Als ik op hun voorstel zou ingaan, zou ik wel een aanbod ontvangen. Als ik echter zou weigeren, zou ik volgens hen een onaangename pijp te roken krijgen. Indien u nog niet hebt kunnen be sluiten, zal ik wel een beslissing voor u nemen, zei Brannigan. „Weiger Barnes keek Bx-annigan onzeker aan. Daar heb ik eerlijk gezegd, ook al over gedacht. Als ik niets meer in mijn fabx-iek te doen zou hebben, zou ik met mijn tijd geen raad weten. Maar ik wil niet vóór mijn tijd de laan uitgaan! Dat zult u zéker niet als ik het kan verhelpen. Wanneer moet u een beslissing nemen? Vandaag. O. Wox-dt u hier op kantoor opgebeld. Ja. Ik zal dan niet tussenbeide komen. Zodx-a u dat gesprek krijgt, moet u mij echter even waax-schuwen. U zou kunnen nagaanbegon Barnes, en zijn ogen kregen een iets opge wekter glans, maar de detective schudde zijn hoofd. De betx-okkene is veel te sluw om daar in te lopen. Voordat de politie zou arriveren, zou hij al verdwenen zijn. En ik wil niet, dat hij het vex-moeden krijgt, dat ik op zijn hielen zit. Van Exeter af reed ik daarom in een groentenauto naar hier. Als u er niets op tegen hebt, blijf ik op uw kantoor, totdat u wordt opgebeld. Ik vind het best. De millionnair wandelde door zijn kan- toorvertrekken naar een gezellige wacht kamer. Ik zal er voor zorgen, dat u niet ge stoord wordt. Ik zal u wat te drinken laten brengen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6