Ken Wharton definitief in bezit van Tulpen-trophee Brieven en surprises voor M. Ie Président Het Hek van de Dam- r Onze puzzle Nederlanders wonnen vier klassen In de hoofdstad uit In Bolivia 5 Britse zege in de Rallye Tóch nog onderhandelingen in Belgisch arbeidersconflict Par ij se Silhouetten INBOEDELVEILING 6/9 MEI Hout houdt Onder de pannen Duur bureau J ZATERDAG 26 APRIL 1952 Ken "Wharton, de Britse rijder, die al twee maal de Tulpen Rallye heeft gewon nen, heeft dat gisteren voor de derde maal gedaan en daarmee de „Tulip Trophy" definitief in zijn bezit gekregen. De span ning, die er gisteren op het circuit heerste, wie of er na de races als definitieve win naar uit de bus zou komen, was overigens gegrond op een foutieve opgave van de rekenkamer. Want volgens die lijst had Wharton slechts 17 winstpunten voor de start in Zandvoort, terwijl hij er in wer kelijkheid 18 had en dus exaequo stond met Krelsel, Barendregt en Ton. De eerste twee verloren hun kansen door een slechte start en de derde werd in zijn klasse ge klopt. Onder die omstandigheden móést Wharton de Rallye wel winnen. Hij heeft het overigens niet cadeau gekregen, want hij en zijn team-genoten (en de machtige Ford-organisatie die hem steunde) hebben zo aan de Consul moeten „sleutelen", dat de wagen bij wijze van spreken geheel herbouwd werd. De vervanging van een achterbrug en ettelijke lekke koppakkingen was maar één van de vele problemen, wa»r Wharton, MeisI en West voor hebben gestaan. De tweede in het algemeen klassement is de Brit Appleyard met Jaguar geworden, ook een van de vaste klanten die altijd goed zijn voor een prijs in deze Rallye. Hij had met zijn klasse tijdens de race in Zandvoort niet de minste moeite en stuur de de Mark VII onbedreigd naar de zege. De beste Hollander en tevens derde in het algemeen klassement was de MG-rijder Dries van der Lof. In een zeer aantrekke lijke race in de klasse open sportwagens onder 1,5 liter klopte de Twenthenaar met zijn ongelofelijke snelle MG de Duitse Porsche-rijder Graf von der Mühle. Vierde in het algemeen klassement werd Hans Kreisel met Renault en vijfde Klaas Ba rendregt op Simca. Wanneer deze heren een betere start hadden gehad in de races, zouden zij een eind hoger in het klasse ment gekomen zijn, maar zelfs wanneer zij de maximale 20 punten hadden gekre gen, zouden zij Wharton niet hebben ge klopt. Maar genoeg van het gecijfer, want er is over de laatste en glorieuze dag van de Rallye nog genoeg te vertellen. De dui zenden, die vooral 's middags het circuit omzoomden, hebben een dag van prachtige rensport gehad, met al die zonderling kerende kansen, die deze wisselvallige zaak kenmerken. Een van de allermooiste races was ongetwijfeld die van de sport wagens boven de anderhalve liter. Het snelste sportwagen-materiaal ter wereld Jaguars, Frazer Nashes, een Aston Martin, een Lancia en een Ferrari kwam het hier uitvechten, passend begeleid door uitlaat- geloei en -gesnerp en bandengehuil. De Zwitser Habisreutinger won na een prach tig en beheerst gereden race voor de Zweed Hemmingson met Aston Martin. De klasse van Wharton (14001600 cc.) leverde helaas minder spanning door het uitvallen van Graaf Van Zuylen van Nye- velt, wiens Jowett, na dapper strijd te hebben geleverd, met een kapotte ventila tor moest retireren. Daarentegen kwam er wel strijd in de klasse 16002000 cc, waarin Sleigh met Bristol de Alfa Romeo van Borrius Bhqek nog maar nét voor kon blijven. Ook deze Nederlander was eerst aan de start blijven staan, maar hij joeg later met zoveel élan en zoveel bekwaam heid door het ganse veld heen, dat hij de Brit dicht achter de broek kwam te zitten. Snelle dame Een zeer fraaie race was die van de klasse 20002500 cc, die werd gewonnen door de Nederlandse Riley-rijder Huizen- ga voor Karei Ton, waar het publiek zijn hoop op gevestigd had. Maar het waren niet deze twee rijders, die het meeste ap plaus kregen na afloop, doch een tenger Engels meisje in een boudoir-achtige mauve Rover. Dat meisje, Hazel Dunham, sleurde deze wagen met een zo formidabele snelheid door de bochten, dat zij elf man nen voor bieef, dei de werd en met die ver richting de damesprijs voor haar équipe in de wacht sleepte met één puntje vóór Greta Molander, die zich al zeker van deze Coupe waande. Zo kwam met deze 'races het einde van een Tulpen Rallye, die ten volle zijn repu tatie van best-georganiseerde wedstrijd van Europa verdient. Een Rallye, die spor tief was, gelijke kansen bood, spectacu lair bleek en bovenal van grote propagan distische waarde voor ons land was. Het is moeilijk om maar steeds weer nieuwe superlatieven tot het loven van de RAC- West te vinden. Als tegenwicht voor deze lof nog een paar opmerkingen dan. Ten eerste: een volgende keer een beter, vlot ter en nauwkeuriger werkende rekenka mer, want daar schortte het dit keer lelijk aan. Ten tweede: een tikje meer nauwlet tendheid bij de races. Daar moet iedere functionaris een expert zijn. Het zijn maar kleinigheden, maar de Tulpen Rallye heeft op organisatorisch ge bied een zeer grote naam te verliezen. De cijfers De uitslag van„de Rallye luidt: Klasse I en II (tot 1100 cc.): 1. H. Krei- sel-P. Perk op Renault (Ned.) 36 p. 2. J. Martens—B. H. Eerligh (Ned.) Renault 32 p. 3. L. H. EnglebertI. A. Langestraat (Ned.) op Dyna Panhard 30 p. 4. Gebrs. Jonkers (Ned.) op Renault 17 p. Klasse III (tot 1400 cc.): 1. K. S. Baren dregtJ. A. van Splunter (Ned.) op Simca 35 p. 2. J. P. Kokkesmevr. Kokkes (Ned.) op Austin 22 p. 3. J. A. J. HeidendahlJ. de Rooy (Ned.) op Peugeot 22 p. 4. R. Le grand—D. Noblecourat (Frankr.) op Peu geot 13 p. Klasse IV (tot 1600 cc): 1. K. Wharton— F. Meisl-K. West (Eng.) op Ford Consul 38 p. 8. R..D. Barrack—J. B. G. Campbell— J. N. Lawrence op Jowett (Eng.) 22 p. 3. S. G. HaskelC. O. Fendermrs. I. Maiten- son (Zweden) op Volvo 22 p. 4. Gatsonides Jones (Ned.) op Jowett 20 p. Klasse V (tot 2 liter): 1. R. H. Sleigh P. H. Pointer—R. G. Martin (Eng.) op Bristol 30 p. 2. P. A. Andersen—E. Rasmus- sen (Denemarken) op Citroën 30 p. 3. N. B. LauritzenR. R. Orum (Denemarken) op Citroën 23 p. 4. J. H. Zorab—A. Franssen (Ned.) op Lancia 21 p. Klasse VI (tot 2i/z liter): 1. K. Ton—C. W. A. DusseldorpH. P. Wijnands (Ned.) op Citroën 34 p. 2. B. NijhofH. E. Huizin- gaS. Tadema (Ned.) op Riley 22 p. 3. Miss C. SadlerMiss H. N. Dunhammrs M. Blackburn (Eng.) op Rover 18 p. 4. M. WeisbardC. J. den Ouden (Ned.) op Ci troën 17 p. Klasse VII (boven 2l/2 liter): 1. I. Ap pleyardmrs Appleyard (Eng.) op Jaguar 36 p. 2. S. T. Han—S. Y. Han—T; P. Han (Indonesië) op Chevrolet 25 p. 3. M. P. VoormolenB. Knippenburg (Ned.) op Ford 24 p. 4. G. P. D. ReindersH. D. P. KoeneC. J. Schermer(Ned.) op Ford 19 p. Klasse VIII (sportwagens onder l'/2 liter): 1. Van der LofOdink (Ned.) op MG 36 p. 2. H. Graf von der MühleTh. Holzschuh (Duitsl.) op Porsche 27 p. 3. M. Nathan H. Schellhaas (Duitsl.) op Porsche 24 p. 4. J. A. H. GottR. E. C. Brookes (Eng.) op HRG 19 p. Klasse IX (sportwagens boven 1 y2 liter): I. R. HabisreutingerW. Horning (Zwits.) op Jaguar 29 p. 2. F. P. Groundsmrs Grounds (Eng.) op Jaguar 26 p. 3. E. J. R. LestrangeF. M. Baron (Eng.) op Jaguar 22 p. 4. A. HemmingsonNN (Zweden) op Aston Martin 19 p. BRUSSEL. Na een vergadering van de eerste minister, de ministers van Arbeid en Sociale Voorzorg met vertegenwoordi gers van de Belgische vakbonden is het volgende communiqué uitgegeven „De eerste minister heeft mededeling ge daan van de resultaten van zijn besprekin gen met de vertegenwoordigers van de werkgevers. De vakbondsafvaardigingen hebben vastgesteld dat de houding van de werkgevers de mogelijkheid van onderhan delingen niet uitsluit". De eerste minister zei nog, dat hij zijn overleg zal voortzetten. De besturen van de vakbonden zullen in de komende dagen bijeenkomen. De vakbondsleiders verklaarden, dat het voor het ogenblik wenselijk is niets te ont hullen over de besprekingen, die met de ministers zijn gevoerd. Belga verneemt nog, dat de werkgevers hun negatieve houding hebben prijsgege ven en dat hun standpunt soepeler is ge worden. De leiders van de vakbonden ver klaarden aan de ministers, dat, als zij voor nieuwe onderhandelingen met de patroons worden uitgenodigd, zij niet zullen wei geren. Mr. D. de Ro van Alderwerelt, laatste lijk consul-generaal te Saigon, wordt am bassaderaad aan de ambassade te Moskou. In de loop van Juni zal hij daarheen ver trekken. De bollenstreek is dit weekeinde meer dan ooit een sprookjesland: Het bloemencorso ccat er vanmiddag doorheen trekt, vertelt in tal van kleuren van de avonturen van de „Gelaarsde kat". Dit bloemenmozaïek in Lisse geeft het sprookje van Aladdin en de wonderlamp weer. Het hoofd van het secretariaat van het Elysée, het ambtspalcis van de Franse staatschef, heeft het een en ander meege deeld over de cadeaux die de President der Republiek, monsieur Vincent Auriol, zoal dagelijks bereiken. Ze komen uit alle windhoeken van Frankrijk en zijn afkomstig van mensen uit de meest verschillende kringen. Zo maar geschenken als uiting van sympathie. Dat de heer Auriol, die van eenvoudige afkomst is zijn vader was bakker in de buurt van Toulouse en die in zijn op treden het vertrouwenwekkende van een Père noble heeft, er in de vijf jaren van zijn bewindsperiode in is geslaagd, zoals dat heet, het hart van zijn volk te winnen, dat is een ding dat zeker is. Wat hem alzo wordt toegestuurd? In de eerste plaats, bijna dagelijks, afbeeldingen van hemzelf, portretten vervaardigd in olie- of waterverf. Hij heeft er zoveel van ontvangen, zegt zijn intendant, dat men er alle muren van het Elysée wel mee vol zou kunnen hangen. De president mist de tijd die geschenken dagelijks persoonlijk in ontvangst te nemen, maar soms be steedt hij er toch wel eens een middagje aan om die hele portrettengalerij wat nauwkeuriger te bekijken. Ze hebben me wel geflatteerd zegt hij dan. Sommige portretten zouden me bijna doen geloven dat ik het op het punt van persoonlijke schoonheid tegen Clark Gable of Jean Marais op kan nemen. Maar een vluchtige blik in de spiegel brengt de goede president dan weer tot de werke lijkheid terug. Nee, ze flatteren me, die amateurartisten maar dat ik zo afsto tend lelijk zou zijn als de caricaturisten willen doen geloven, durf ik nu ook weer in twijfel te trekken. Ik houd me aan het gemiddelde. Naast die schilderijen krijgt de president vooral ook heel veel boeken, soms prachtig uitgevoerd en met vererende opdrachten erin. En tenslotte koppen en schotels en ander aardewerk, meestal ver sierd met de wapens van stad of provincie waaruit ze afkomstig zijn. Ofschoon hij een verwoed roker is, stuurt men hem maar een drie dozijn asbakken per jaar. In tegenstelling met President Truman, die er in het laatste jaar 568 moet hebben cadeau gekregen. Schemerlampen, bureaugarnituren en vulpennen komen bij het Elysée eveneens scheutig binnen. Wanneer men het magazijn vol geschen ken overziet, dan blijkt duidelijk, dat de meeste milde gevers ernaar hebben ge streefd een cadeau met een persoonlijk stempel uit te kiezen. Talrijke giften wer den dan ook door de schenkers zelf ver vaardigd. Natuurlijk kan de President hen niet allen persoonlijk bedanken. Vaak weet hij evenmin goed wat met al die cadeaux uit te richten. Denkt u het zich ook even in, wekelijks minstens één horloge en vijf zakmessen aangeboden te krijgen. Zo ontving hij onlangs een kunstig baksel van een confiseur uit Rambouillet, dat een getrouwe copie was van het kas teel in die stad dat hem als buitenverblijf dient. Het was zo'n indrukwekkend mees terwerk, dat de President de Parijse pers fotografen uitnodigde om er eerst een plaatje van te komen maken. Behalve presenten van zijn onderdanen, krijgt President Auriol natuurlijk ook regelmatig stoffelijke blijken van sympa thie van collega's-staatshoofden. Eveneens geschenken van allerlei soort en waarde. Een inlandse negervorst stuur de hem pas een soort toverstaf. Daarmee, ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst zo vermeldde de bijgevoegde boodschap, kon de President zijn volk zó regeren, dat geluk en voorspoed zijn duurzaam deel zou zijn. Maar dat moest de President die staf die uit een heel precieuse houtsoort was vervaardigd, altijd over zijn linkerschou der dragen. De vorst sprak uit eigen onder vinding, maar Frankrijk's President voelde helemaal geen behoefte zich met behulp van een stok te doen gehoorzamen. En zo is dan ook die toverstaf in de collectie per soonlijke geschenken bijgezet. Een collec tie die weldra een heel museum zal kun nen vullen, als getuigenis van 's Presiden ten hartelijke populariteit en officiële aan zien. ève. Horizontaal: 1. fami lielid; 4. handweef werk (Ind.); 7. indien; 8. aanspreektitel; 10. knevel; 12. Haagse voetbalclub; 13. eer ste vrouw; 14 voorzet sel; 15. muziekteken; 17. ploegsnede; 18. Ro meinse legerafdeling; 21. zoetwatervis; 22. gemeenschappelijke grond; 25. vinnig, scherp van taal; 28. kerkgebruik; 30. Ned. schaakmeester; 32. grondsoort; 33. ivoor; 34. een weinig; 35. dommekracht (voor auto's); 36. plaats; 37. plaats in N. Brabant; 33. nu en dan; 39. stad aan de Garonne. Verticaal: 1. banaan; 2. wachtwoord; 3. ge bakken vloertegel; 5. afdeling van een ar rondissement; 6. soort duif; 9. wereldtaal; 11 deel van het hoofd; 16. soepkom; 17. oude dogen-stad; 19. tred; 20. zijrivier v. d. Do- nau; 23. spitszuil; 24. lentebloem; 25. streep over de huid; 26. schalks; 27. zo aan stonds; 29. Europeaan; 31. pijn. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJMUIDEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiter lijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij De enige houtworm, die wij persoon lijk zo goed kennen, dat wij hem tu toyeren, is getooid met een ringvor mige baard (als wilde hij reclame voor een bepaald soort cigaretten maken) en noemt zich W. Irish' Stephenson, zoals de hond uit „Rood Paleis" van Borde- wijk zich door iedereen met Van Brandhuizen liet aanspreken. Het enige verschil schuilt hierin, wat W. Irish! Stephenson werkelijk zo mooi schijnt te heten. Alleen die apostrophe zouden wij wel eens opgehelderd willen zien. Dit teken wijst erop dat er iets is weggela ten, doch wij kunnen maar niet ont dekken wat dit kan zijn. Misschien duidt het op een innerlijk gebrek, bijvoor beeld een te laag percentage rode bloed lichaampjes of iets dergelijks. Maar hoe dan ook, hij heeft een hoofd vol wetenswaardigheden en daarvan hebben wij hem er genoeg ontfutseld om deze rubriek mee te vullen. Hij is na melijk directeur van een bureau van evenveel letters als het Nederlandse al fabet, te v/eten het Houtvoorlichtings- in9tituut te Amsterdam, gevestigd in het perceel waar vroeger Han van Meege ren woonde. Eén van zijn voorrtaamste taken is het maken van reclame. Hij wil het hout zo begerenswaardig doen schij nen te zijn, dat iedereen er vol van is. Hij gaat zelfs zover dat hij er bij aan werven van nieuwe personeelsleden voor zijn kantoor in het bijzonder op let of de hoofden wel behoorlijk met zaagsel zijn gevuld. De term „hout" moet weer een be kende klank krijgen, is zijn devies. Daarom ontwerp hij zulke fraaie slag zinnen als: „Houdt u bij hout" of „Hout houdt". Zijn gehele conversatie is ermee doorregen. Toen wij hem vroegen of er veel toezicht op zijn werkzaamheden werd uitgeoefend, zei hij: „Ik houd van mijn werk, ik doe het op mijn eigen houtje". Als iemand hem tegenspreekt, reageert hij direct met: „Houd je mond een beetje". Naar zijn salaris hebben wij hem niet gevraagd, want zoiets doet men niet, maar wij vermoeden dat hij er zich ambtshalve mee tevreden stelt op een houtje te bijten. Soms rent hij opeens naar buiten om midden in een drukke straat heel vaak en heel hare „Houdt de dief" te roepen. Dit is een vorm van mondeling adverteren, waar van de werking berust op een bedriege- lijke overeenkomst van klank. Een en kele'keer wordt er als gevolg van zijn geschreeuw werkelijk een dief gevangen en die mag dan in ruil voor de bewezen diensten enige tijd gratis in hotel „De houten lepel" logeren. In zijn werkka mer prijkt een standbeeld van de ge broeders Cornelis en Frederik Houtman, bekende zeevaarders, waarvan de eerste volgens de geschiedenisboekjes op 11 September 1599 bij een overval in Atjeh werd vermoox-d, zodat hij net niet meer het voeren van de slag bij Nieuwpoort heeft kunnen meemaken. Als wij goed zijn ingelicht zal de eerstvolgende propagandastunt van de heer Stephenson een grote actie in de boekhandel en leesbibliotheken zijn, enigszins in navolging van de politie in Sittard en andere plaatsjes in het Zui den van ons land, waarbij in alle ro mans de uitdrukking „Ik bemin je" wordt vervangen door woorden van gelijke strekking, namelijk „Ik houd van je". Men verwacht hiervan een sterke verhoging van de houtproductie om te voldoen aan de toeneming van het verbruik dat op het ogenblik per jaar ongeveer een halve vierkante meter per inwoner bedraagt. Misschien bent u er zich nooit van bewust geweest dat er zoveel hout door uw nanden ging, maar dat komt omdat u de lucifers niet telt, evenmin als de doosjes, waar u dagelijks mee omgaat. In totaal wordt er jaar lijks in Nederland voor f 300.000.000 aan hout omgezet. Met gepaste trots liet de heer Stephen son ons de tekst zien van een adverten tie, die weldra overal zal verschijnen: „Een pannendak biedt het beste onder dak." Dank zij een beschikking van de overheid is het namelijk sinds kort weer toegestaan om houten daken te maken. Ons ideaal, aldus verzekerde spreker ons, is een huis van bakstenen met hou ten vloeren en dakpannen. Wij houden er privé wel een paar andere idealen op na, die voornamelijk van culinaire aard zijn, doch wij voelden er weinig voor om over smaak te twisten en daarom lieten wij ons gewillig de voordelen van houten daken uiteen zetten. De voor naamste zijn wel: de vermindering van de kans op brand en de verhoging van de creatieve arbeid. Het zal nu immers weer mogelijk zijn om zolderkamers te bouwen, waar hongerige schrijvers een verkommerd bestaan kunnen leiden ter- wille van de kunst. Weldra zal men dan ook sous les toits d'Amsterdam de terug keer van de bohémiens beleven, welker stand heden ten dage vrijwel alleen door Jacques Gans wordt opgehouden. Wij hebben nog veel meer kennis op gedaan, ook ten gerieve van de huis vrouw, die wij bij deze adviseren om een voorbeeld aan een balletdanseres te nemen. Deze zweeft over de vloer van het toneel, omdat die van hout en dus veerkrachtig is. Op een stenen vloer breekt de huisvrouw haar voeten als het ware in een vertraagd tempo. Soms denkt zij 's avonds na een dag van hard werken dat de kinderen lastig zijn. Nu is dat natuurlijk wel eens mogelijk, maar in de meeste gevallen zal het prik kelbare gevoel een gevolg zijn van ver moeide onderdanen, omdat zij de plan ken in haar gang en keuken door gra- niet heeft laten vervangen. Dit heeft men ons althans verteld. Een andere prettige eigenschap van hout is dat het een slechte geleiding voor geluiden is, zodat u zich niet behoeft te ergeren aan het tandenknarsen van uw buurman of aan het wenen van zijn onuitstaanbare zoontjes, die zo belachelijk verwend worden. Het gesprek met de heer Stephenson heeft onze kennis van het hout bijzon der verrijkt. Tot dusver wisten wij al leen dat eikenhout eikenhout is. Nu kunnen wij er echter over meepraten. Wij zullen u dan ook eens even met onze wijsheid overbluffen. Wist u bij voorbeeld dat kegelballen van pokhout worden vervaardigd, dat zo zwaar is dat het zinkt als een baksteen, op voor waarde natuurlijk dat men het eerst in het water gooit. Men gebruikt het ook om assen van scheepsschroeven in te laten draaien, want het smeert zichzelf, in tegenstelling tot de boterham. Als lichtste houtsoort staat daar het zoge naamde balsa tegenover, dat vrijwel helemaal geen gewicht heeft en waar men in Engeland straaljagers (Vam pires) van bouwt. En was het u bekend dat de „zilveren" daken van onze diesel- treinen van triplex zijn vervaardigd? Heeft u wel eens van een Zweedse juf fer gehoord? U denkt waarschijnlijk dat daarmee Zarah Leander wordt bedoeld, maar het is een heipaal. Nu nog twee verhalen uit hogere kringen. In Finland wordt ieder jaar een kampioen-houthakker aangewezen. De winnaar van dit seizoen verricht zijn werk zo snel, dat nog geen enkele foto graaf er in geslaagd is een kiekje van hem te maken. Ook de Duitse keizer schijnt enige tijd recordhouder te zijn geweest. En kent u het duurste bureau van de wereld? Als u meent de Veilig heidsraad of het Politburo, heeft u het toch mis, want men beschouwt als zo danig de schrijftafel van Lodewijk de Veertiende, die niet massief is, doch met fineer overtrokken. Dit is construc tief beter, vooral bij centrale verwar ming, een overweging waar de meubel maker van de Zonnekoning wel geen re kening mee zal hebben gehouden. Er worden nog steeds, onder meer in Comedia vertoont Bobbeltjenog tot 1 Mei in het Centraal Theater. Daarria komt de Nederlandse Come- die met „Aanklacht tegen een onbe kende" van Georges Neveux onder regie van Han Bentz van den Berg. In de hoofdrollen: Ellen Vogel, Lous Hensen, Aaf Bouber, Johan Fiolet en Fons Rademakers. De „Moordzaak A.B.C." in het Leid- seplein Theater maakt op 1 Mei plaats voor een reeks voorstellingen van „De kinderen van Eduarddoor het Rotterdams Toneel, geregisseerd door Jean Wall, met Lily Bouwmees ter. Toon Hermans blijft ook de volgen de maand „Hartendwaas" in de Klei ne Komedie spelen. In Carré komt de Spaanse dansgroep „Coros y dan- zas". De agenda van de Stadsschouwburg vermeldt op Zaterdag, Maandag en Vrijdag herhalingen van „De Spaan se Brabander" met Jan Musch in zijn afscheidsrol. Het A.T.G. voert Zon dag en Woensdag wederom „De lief de van vier kolonels" ten tonele. In Hypokriterion laten de marionet ten en poppen van Fcike Boschma vanavond moderne sprookjes en een cabaret-variété zien. Onder muzikale, leiding van Charles Bruck voert de Nederlandse Opera morgenmiddag Faustvan Gounod met de nieuwe balletten van Fran- goise Adret uit. Dinsdagavond wordt „Don Giovanni" van Mozart her haald. Josef Krips dirigeert, Scipio Colombo is de titelheld en Fritz Ol lendorff zijn knecht Leporello. Yehudi Menuhin geeft, met mede werking van de pianist Marcel Ga zelle, op Dinsdagavond in de grote zaal van het Concertgebouw een re cital voor de Amsterdamse Kunst kring. Maandag wordt „Ein Deut- ches Requiem" door de Christelijke Oratoriumvereniging ten gehore ge bracht. Zondag geeft Willem An- driessen een Beethovenconcert. In de kleine zaal van het Concert- gebouiv zingt vanavoxid de alt Nancy Evans en speelt Maandagavond het duo Lim Kek Tjiang en Madeleine Badin werken voor viool en piano van Handel, Bach en Ravel. Neder landse muziek voor harp en fluit, gespeeld door Phia Berghout en Hu bert. Barwahser, kan men Dinsdag beluisteren. Er zijn twee nieuwe tentoonstellin gen. In Kunsthandel Huinck en Scherjon exposeert Nicolaas Eekman nieuwe werken (tot IS Mei). Bij Gerzon in de Kalverstraat hangen vijftig Nederlandse schilderijen, ver vaardigd naar aanleiding van de film: „Een Amerikaan in Parijs". Afrika, nieuwe houtsoorten en nieuwe gebruiksmogelijkheden ontdekt. Van daar dat er nu een „Hout-academie" is gesticht, waar een drie jaar durende schriftelijke cursus aan bijna vijfhon derd belangstellenden wordt gegeven. Men heeft daar ook duizenden en nog eens duizenden houtmonsters, waarvan wij er enige in beeld hebben laten bren gen bij het verlaten van het gebouw. U ziet van links naar rechts: de Makork, de Niangon, de Abachi, de Bubinga en de Dibetou. Zij gaan de zon opzoeken want dat is zo fijn. BOEDA verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen insluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 kelk 5 Olga, 9 wee, 10 dok, 11 aar, 12 Alva, 14 orde, 15 stedelingen, 18 rei, 19 ego, 23 verbeelding, 25 Erp, 27 pek, 30 halsstarrig, 34 adat, 35 dame, 36 sen, 37 mol, 38 aan, 39 ende, 40 tint. Verticaal: 1 kwast, 2 eelt, 3 lever, 4 doel, 6 largo, 7 gade, 8 arend, 13 adelborst, 14 on gedeerd, 16 ei, 17 ie, 20 neg, 21 bed, 22 ent, 24 phase, 25 eland, 26 P.S., 27 pa, 28 kraai, 29 agent, 31 Aden, 32 toom, 33 iman. De prijzen werden als volgt toegekend: ƒ7,50: J. W. Koene, Chrysanthemumlaan 9, Heemstede; 5.—: mevr. P. Stam-van Houten, Bak kerstraat 26, IJmuiden; 2,50: mevr. Verzeilberg, Schoolpad 4, Bloemendaal. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het gezinsver- bruik per 21 Februari samengesteld. Het to taal-indexcijfer onderging van 30 Jnuari op 21 Februari 1952 een stijging van 1 punt. Het indexcijfer voor de voedingsmiddelen steeg met 1 punt als gevolg van prijsstij gingen van volkswit- en bruinbrood. aardap pelen. groenten en fruit. Margarine en plant aardige oliën en vetten daalden in prijs.. Bij de niet-voedingsmiddelen was alleen de ver hoging van de spoorwegtarieven van bete kenis. Bolivia, waar ze onlangs een revolutie van heb-ik-me-jou-daar gehad hebben, is een land waar allerlei verrukkelijke ro mantiek te beleven is. Daar hebt ge de levensgeschiedenis van de oude Patino, wiens stoffelijk hulsel, sinds enkele jaren nog maar, rust in een monument van rose marmer, ergens op een hoog punt van de Andes. Hebt ge wel eens van de Boliviaan Patino gehoord? Tien jaar geleden was hij, nog vóór de Nizam van Hyderabad, de rijkste man van de wereld. Ge zoudt hem ook Pa-tin-o kunnen noe men, want hij was de vader van het tin. Als barrevoets hulpje in een klein krui denierswinkeltje is hij begonnen. Toen de baas een middag van huis was, kwam een vreemdeling dat zaakje binnen. Simon Patino was alleen. De vreemdeling kocht vele levensmiddelen en hij betaalde de knaap, die lezen noch schrijven kon, met een bundel papieren. Toen de baas thuis kwam en Simon het hem vertelde, werd de baas woedend om dat Simon geen geld ontvangen had. Hij werd met zijn bundel papieren de straat op gegooid en hij moest twee jaar lang iedere week een kwartje aan de kruidenier komen brengen om de schuld af te doen. Nu, en vijftien jaar later was Simon Patino de rijkste man van de wereld, want die papie ren waren aandelen in de grootste tinmijn van de wereld. Leuk romantisch verhaal, hè? Zal u niet overkomen. Mij ook niet. Ik ben niet in de wieg ge legd voor kruideniershulpje. Het is allemaal erg gauw gegaan. Het gaat altijd erg gauw als je de rijkste man bent. Zoon Patino is al jaren ambassadeur van Bolivia. Hij is gehuwd met een prin ses d'Orléans-Braganza. Zo gaan die din gen. Het rare van Bolivia is dat de grootste nu bestaande tinmagnaat in zijn jeugd een straatjongetje in Wenen was. Hochschild is de naam. Thans bulkend van de contanten. Verrukkelijk land, Bolivia. Als ik ooit ergens revolutie maak is het daar. Bij ons zit geen tin. En de bloembollen hebben anderen al. ELIAS.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7