Stille tocht naar Westerveld op Zaterdagavond, de derde Mei Jeugdhonk in Oud- IJmuiden noodzakelijk Kampeer-examen in Driehuis Santpoort 5 Vertrektijden van de diverse groepen NECO speelt gelijk tegen Zwanenberg „Waterloo" won van Stormvogels 2 Vijfhonderd Op 1 Mei kindercircus in „Rex" Twee herdenkingsdiensten op de 5e Mei Verkiezingen en aanplakgelegenheid Wethouder H. de Boer cpende rolbaan „Olympia" demonscreert IJmond I (dames) in de halve bekerfinale WB en JHK misten de kansen (0-0) Kinheim won van Concordia DEM-athletiek opende het seizoen Kapelkoor ten concourse MAANDAG 28 APRIL 1952 De commissie „Nationale Herdenking", afdeling Vel sen heeft haar plannen voor de avond van de derde Mei, die dit jaar als nationale doden-gedenkdag geldt, uitgewerkt. Herdaoht zullen worden de militairen van de Nederlandse Strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders(sters), de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onder daan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandeflijke actie zijn omgekomen. Van des avonds 18.00 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere wo ningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Ieder zal kunnen deelnemen aan een stille tocht naar Westerveld. Vertrektijden: IJmuiden en IJmiiiden-O. van het Monu ment Plein 194045 te 19.00 uur; Driehuis van Katholieke Kerk te 19.30 uur: Velsen- N. en Velsen-D. van Pontplein Zuidzijde te 19.00 uur: Santpoort-Station van Stations plein te 18.45 uur; Santpoort-Dorp v; Fr. Netscherlaan te 18.45 uur. Bestuursleden der B.O.I.W. Velsen zul len de groepen begeleiden. De twee minuten stilte op Westerveld zullen worden aangekondigd door een roffel. Hierna zal de Hoogovenharmonie het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus spelen, meegezongen door alle aanwezigen. Pas na het verlaten van Westerveld wordt het groepsverband verbroken. In aansluiting op de stille gang zullen kerkdiensten worden gehouden in verschil lende delen van de gemeente. Van 19.45 tot 2 minuten voor 20.00 uur zullen alle kerkklokken luiden. De burge rij wordt verzocht zoveel mogelijk eveneens deze twee minuten stilte in acht te willen nemen. De Koninklijke Nederlandse Toeristen bond ANWB organiseert ieder jaar op ver schillende plaatsen in ons land zogenaamde „mentor-kampen". Onder een „mentor" wordt in de kampeerwereld verstaan iemand die na een examen getoond heeft, alle kampeer-technische ljnepcn te kennen en bovendien geestelijk zijn plaats in de kampeerderswereld waard te zijn. Voor het Westen is, evenals vorig jaar. het oog ge vallen op het fraai gelegen Velsense kam peerterrein aan de Drichuizerkerkweg. En zo geviel het, dat Zaterdagmiddag op dit terrein een zestigtal tenten verrees. On der de deelnemers waren een dertigtal candidaten, die wel hun uiterste best deden hun tent zo deskundig mogelijk op te slaan. Men zag dubbel dakstenten, ge zinstenten, éénpersoons tenten van allerlei vorm. Alle uitrustingen waren dermate goed verzorgd dat zelfs een leek op dit ge bied kon zien dat hier ervaren kampeer ders bijeen waren. De candidaten, die hoopten dat zij na dit weekeinde als „men tor" bij de ANWB ingeschreven zullen staan, werd Zondagmorgen een examen in de vorm van een vraaggesprek afgenomen. De eerste vraag „Waarom wilt u mentor worden", was volgens één der leiders al voldoende om te constateren wat voor vlees men in de kuip had. In ieder geval hebben de kampeerders een genoegelijk weekeinde beleefd en zij bleken de ge meente Velsen uiterst dankbaar voor de gelegenheid die zij hen voor dit kamp heeft geboden. Onder aanvoering van de eertijds zo be kende Stormvogelsspeler Arie Schoorl speelde een NECO-elftal Zaterdag op het Waterloo-terrein een wedstrijd tegen een elftal, bestaande uit employés van de Zwa nenberg-fabrieken uit Oss. Beide ploegen telden tal van goede spe lers en het werd dan ook een levendige partij voetbal, waarin de in Stormvogels tenue gestoken IJmuider voetballers het eerst de toon aangaven en hun meerderheid wisten uit te drukken in een fraai doel punt van Post, die daartoe in staat werd gesteld door een goede pass van de VSV'er Van der Wint. Langzaam maar zeker kwa men de Brabantse voetballers er echter steeds beter in. De IJmuider doelman, die enige saves a la Kraak verrrichtte, was echter een groot struikelblok. Tenslotte moest hij echter zwichten voor een vliegend schot van één zijner verdedigers. Rust stand 11. Na de hervatting hadden de Brabanders al spoedig de leiding en ze wisten die zelfs door vinnig op de bal te zitten nog tot 31 te vergroten. Bij scheidsrechter Duyven- bode's eindsignaal echter waren de NECO- mensen er toch nog in geslaagd de wed- wedstrijd in een gelijk spel te doen ein digen (33). Twee oud-Ajaxieden naar de Stormvogels-gelederen Waterloo speelde Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Stormvogels 2. Voor deze ontmoeting bestond vrij wat belangstelling, hetgeen wel zijn oorzaak zal hebben gevonden in het feit, dat de oud-Ajaxspelers, Drager en Westers, die beiden overschrijving naar Stormvogels hebben gevraagd, stonden opgesteld. Door beide ploegen werd met animo ge speeld en er is vaak heel goed spel te zien gegeven, vooral door de Waterloo-ploeg, die dan ook tenslotte verdiend met 21 deze ontmoeting won. Van de beide ex- Ajaxieden voldeed Westers het best. UITSLAGEN BEDRIJFSVOETBAL. HoogovensMelkhandelaren 81; Pa pierfabriekPlaatwellerij 51; Sinjewel Spoorwegen 60. Voor vandaag is vastgesteld: Hoogovens —Papierfabriek; Melkhandelaren—Sinje wel. En op 2 Mei wordt gespeeld: Plaat wellerijSpoorwegen. J. Fris over Rembrandt Morgenavond. Dinsdag 29 April, houdt de Studieclub Schilders voor Velsen en Bever wijk in de Nijverheidsschool te IJmuiden een avond, waar de heer J. Fris uit Zaan dam zal spreken over „Rembrandt, onze grootste schilder". Zijn lezing wordt met een aantal lantaarnplaatjes geïllustreerd. Deze avond geldt als afsluiting van het winterseizoen. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zon der vaandel of vlag worden afgelegd; een eenvoudige hulde door het leggen van bloemen kan worden toegestaan. Aan alle gemeentenaren wordt verzocht de vlaggen halfstok te hangen en aan de plechtigheden deel te nemen. Op last van de burgemeester zullen na 18.00 uur op de avond van de 3e Mei geen openbare vermakelijkheden meer zijn toe gestaan en alle verkooplokaliteiten gesloten zijn. Als in het najaar de massale doorlich ting der Velsense burgerij begint, zal de hele gemeente overtuigd moeten zijn van het nut dezer preventieve gezond heidsmaatregel, die onder auspiciën van de overheid en onder leiding van het Centraal Bureau voor doorlichtingen op medisch en hygiënisch gebied wordt georganiseerd. Mede hiervoor zijn 500 Velsenaren no dig, die een paar uur van hun vrije tijd voor ongeveer 20 huisbezoeken willen afstaan. Hun werk alleen kan deze grootscheepse actie voor een gezond Velsen doen slagen. Degenen, die mee willen helpen, kunnen zich opgeven aan het raadhuis (telefoon 5141, K 2550). Jaarvergadering „Fryske Trou" De IJmuidense Friese vereniging „Frys ke Trou" belegt Dinsdag (morgenavond) in de zaal „Flora" haar jaarvergadering als afsluiting van het winterseizoen. Behalve de gebruikelijke jaarstukken komt er een bestuursverkiezing aan de orde en na afloop van het huishoudelijk gedeelte volgt er een gezellig besluit met een kienpartij. Als men dit sierlijke Chinese voorwerp met de drakenkop ziet, zal niemand aan een klok denken, en toch is het er een, al ziet men uurwerk noch wijzers. Een stuk brand baar materiaal wordt op de rug van de draak gelegd. Het verbrandt langzaam (meestal wordt hiervoor wierook gebruikt). Als de vlam het draadje, waaraan één van de bollen hangt, bereikt, valt deze in de eronder geplaatste bak, die als gong dienst doet. Deze soort van gebeeldhouwde tijdwijzers werden van kostbaar hout vervaardigd en in de Boeddhistische tempels geplaatst, waar zij de vijf nachtwaken aangaven. „Weduwensteun" vierde haar 25-jarig jubileum „Door allen, voor allen" was het motto, waaronder op 15 Februari 1927 voor en door het personeel van Van Gelder in Vel sen de verenigiag „Weduwensteun" opge richt werd. Deze gedachte werd Zaterdag avond in gebouw „Concordia" op de eerste van de twee jubileumvieringen van deze vereniging voortgezet, al was het alleen al door veler belangeloze medewerking aan het feestprogramma. In zijn openingsrede gaf voorzitter A. Geerlofs een kort historisch overzicht. Hij had graag centralisatie van „Weduwen steun" voor de verschillende fabrieken wil len aankondigen, doch zover is het nog niet. De beschouwing van de heer W. C. F. de Wijs, secretaris, gaf het beleid van de achtereenvolgende voorzitters A. Vergouw, B. H. Vink en A. Geerlofs weer. „Weduwensteun" vond navolging bij het Hoogovenbedrijf en de firma Beijnes. In de afgelopen kwart eeuw werd bij 165 sterfgevallen 57.888,88 uitgekeerd of ge middeld 350 per geval. Thans bedraagt de uitkering 475. Als vertegenwoordiger van de V.G.Z.- directie bracht ir. J. Tromp, directeur, hulde voor het werk van de vereniging. Hij hoopte, dat ondanks alle goede wensen, de bedrijvigheid van de vereniging zich zou beperken. Echter zal uitbreiding van leden een maximaal effect mogelijk maken. Ir. Tromp bood het bestuur een kist sigaren aan en zei, dat met of zonder centralisatie de welwillendheid van de directie dezelfde zal blijven. Namens het C.S.F. complimenteerde de heer H. Andrea het bestuur en hij stelde de sociale taak van beide verenigingen in het licht. Voor de verenigingen „rond Con cordia" feliciteerde de heer Joh. Hommes. Een Renkumse vertegenwoordiger bracht behalve zijn felicitatie, een bloemenhulde en na dit officiële gedeelte liet de Noord- Velser mondharmonicaclub „De Monica's" zich, onder leiding van de heer C. Bakker, in een uitgebreid programma horen. Van de harmonie „De Eendracht", die onder leiding van de heer Jac. Stolp, dirigent van „Excelsior" te Wormer, musiceerde, kregen de bezoekers een viertal fraai uitgevoerde werken te horen. Vooral Luigini's Egyp tisch ballet oogstte veel succes. Ondanks het gevorderde uur bleek het mannenkoor „De Eendracht", dat onder directie van de heer H. Slings achtereen zeven werkjes uitvoerde, goed gedisponeerd te zijn. Voor aardige intermezzi zorgde een to neelgroep onder leiding van de heer J. Wormsbecher. Klokslag middernacht kon de heer A. Geerlofs deze eerste feestavond, die van avond wordt herhaald, afsluiten. Zomer programma van „Instituut" Het Velsense „Instituut voor Arbeiders ontwikkeling", waarin is opgenomen „De Natuurvrienden", afdeling Velsen, is thans gereed gekomen met zijn zomerplannen. Deze beginnen met een 1 Mei-viering, waarin des morgens om 10 uur een doden herdenking op „Westerveld" is ingelast. Des middags wordt in het Rex-theater een kinderfeest georganiseerd met medewer king van het bekende kindercircus van mevrouw Last-Ter Haar. Des avonds wordt er een demonstratieve bijeenkomst in Rex voor de groten belegd, onder meer met als programmapunten het toneelstuk „De mijnwerkers", het declamatorium „Ont waakt" en een spreker. De vierde Mei is gereserveerd voor een fietstocht naar de bloeiende Beemster en op 15 Mei zal wethouder H. de Boer in de vergaderruimte aan de Abelenstraat spre ken. Enige excursies in de loop van Mei met onder meer een weekend op „de Ban- jaert" gaan vooraf aan het zomerkamp van 31 Mei t/m 2 Juni in het Meenthuis te Blaricum. Voorts is er voor de 31e Mei een bonte avond in voorbereiding met mede werking van „De Gong", muziek, een volksdansgroep en declamatie. In de avond van de le Juni wordt na excursies in de omgeving van Velsen het Chinese vrijheidsspel „De gouden fasant" opgevoerd door een groep uit Amsterdam. Een Pinkstervuur en een fakkeldans be sluiten deze avond. Op de 2e Juni volgt een speurtocht", die als een der hoogte punten van het zomerprogramma wordt beschouwd. Voorts worden diverse weekends en ex cursies voorbereid; zoals op 7 September een uitstapje naar het gemeentelijk water leidingbedrijf van Velsen. Monument en bevrijdingsbank de centra Het gezamenlijke feestprogramma voor de 5e Mei in de gemeente Velsen vermeldt de volgende punten: Te 8.15 uur: Herdenkingsbijeenkomst van de gezamenlijke schooljeugd bij het monument aan het Plein 194045. 9.00 uur: Herdenkingsbijeenkomst door afgevaardigeden en deputaties uit de ge meente Velsen. Ontvangst te 8.45 in het Patronaat9gebouw. Gedurende de 5e Mei zal een erewacht worden betrokken bij het monument. Maandag 5 Mei heeft in Santpoort om 15.30 uur een herdenkingsbijeenkomst plaats bij de bevrijdingsbank op het Sta tionsplein. Sprekers zijn dr. W. G. Harren- stein uit Amsterdam, kapelaan Kamer beek uit Bloemendaal en dr. I. Vijlbrief uit Dordrecht. Medewerking wordt hier verleend door de zangkoren „Da Pacem", „Geref. Evan gelisatie koor", „Stem des Volks", „Kenne- mer vrouwenkoor" en „Vox Humana". Op verschillende plaatsen in de gemeente Velsen zullen borden worden geplaatst voor de komende Tweede Kamer-verkiezingen. Het ligt in de bedoeling, dat elke partij, die aan de verkiezingen zal delnemen, des gewenst op deze aanplak-gelegenheden verkiezingspropaganda kan doen aan brengen. Het aanplakken van biljetten op plaatsen buiten deze aangewezen borden zal worden tegengegaan. Indien adressen van partijen nog niet aan het gemeentebe stuur bekend zijn, doen deze partijen er goed aan zich zo spoedig mogelijk te melden. „Het speeltuinwerk moet niet alleen be perkt blyven tot het bieden van ontspan ning, het moet worden voortgezet in de vorm van een verantwoorde vrije tijdbe steding. Het werk dat D.S.S. in Oud- IJmuiden verricht is zeer belangrijk, maar niet voldoende. Men zal moeten trach ten in de omgeving van de speeltuin aan het Enschedéplein te komen tot de inrich ting van een jeugdhonk". Dit heeft wethouder H. de Boer Zater dagmiddag in het kort gezegd, voor hij de nieuwe rolbaan in de speeltuin van D.S.S. in gebruik stelde. De heer De Boer zeide onder meer tot de vele belangstellenden, die deze gebeur tenis bijwoonden, dat het gemeentebestuur weet met welke grote moeilijkheden deze speeltuinvereniging te kampen heeft ge zien de ligging en de bestemming van Oud-IJmuiden. Deze beide factoren zijn oorzaak van de weinige recreatiemogelijk heden in dit deel der gemeente. Het ge meentebestuur is uitermate verheugd over het initiatief dat D.S.S. destijds nam en dat het bestuur ondanks alles weet door te zetten. Samenwerking Om te komen tot de oprichting van het reeds eerder genoemde jeugdhonk, aldus de wethouder, is er in eerste instantie sa menwerking nodig tussen het bedrijfsle ven, de speeltuinverenigingen, de overheid en de jeugdorganisaties. De overheid heeft in deze echter slechts een stimulerende taak. Nadat het dochtertje van een der be stuursleden de heer De Boer een schaar had overhandigd, knipte deze een voor de opgang gespannen lint door, beklom de De heer Chr. Smit, die de leiding heeft bij de gymnastiekvereniging „Olympia" geeft de ouders van zijn leerlingen gele genheid de prestaties van de leerlingen in ogenschouw te nemen. In het gymnastieklokaal van de „Ds. H. W. Creutzberg-school" aan de Alexander Bellstraat worden demonstraties gehouden op 28 en 29 April en op 1, 2, 6 en 7 Mei. „De Snelvlieger" begon aan het seizoen De leden van de postduivenvereniging „De Snelvlieger" hebben het vliegseizoen officieus ingezet met een onderlinge wed vlucht van Delft af over een afstand van 52 km. De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld bij matige N.O. wind en om 8.50.54 „draaide" de heer K. Aland zijn eerste duif van dit nieuwe seizoen in de klok. Het dier won hiermede voor de baas een fles room. Verder werd er een koppel wedstrijd ge houden. Iedere liefhebber kon één of meerdere koppels aanwijzen. Ook hier was Aland de snelste en hij sleepte er een kar bonade mee in de wacht. De volgende deelnemers plaatsten zich eveneens in de prijzen: 2. J. v. d. Hammen; 3. C. Cornelissen; 4. H. J. Broek; 5. E. Sloot; 6. J. H. Eelsing; 7. K. van Breemen; 8. E. Sloot; 9. W. Pieterse; 10. A. Schot vanger. De heer Aland had ook het eerste zijn aangewezen duif, tweede werd H. v. d. Wiele. Zondag wordt de eerste officiële wed vlucht gehouden van Roosendaal af (103 kilometer). trappen en zette zich als eerste op de daartoe bestemde sleetjes, gleed de baan af, met welk feit de opening was geschied. D.S.S. mag trots zijn op deze toestel aanwinst, want zij staat hiermede als tweede in den lande. Rotterdam-Zuid heeft de primeur gehad. Het behoeft geen betoog dat „heel jong IJmuiden" in de rij stond om de baan te proberen. De bekerwedstrijd voor de dames van IJmond I tegen het onvoltallige SSV uit Stompetoren is een gemakkelijke taak voor de Velser dames geworden. Zonder moeite konden de gastvrouwen zich volledig laten gelden en de dubbele cijfers behalen, hoe wel dit geenszins te danken was aan de SSV-doelverdedigster, die prima speelde. De eerste aanval van IJmond leverde al een doelpunt op. SSV handhaafde zich enige tijd met fel verucuigen en door de uitstekende doelvrouwe. Toen D. Marckel- bach de score opvoerde kwamen de IJmond-doelpunten vlot achter elkander. Nog voor de rust maakten M. Klesser (3 x) en M. v. Vierzen het-halve dozijn vol (6-0). Ook na de hervatting domineerde IJmond hoewel het afstaan van P. Kreek aan SSV om de bezoeksters te helpen wel een ver betering te zien gaf. Zonder veel moeite voerde IJmond de stand op tot 11-0 waar na SSV de eer redde (11-1) Door deze overwinning plaatsten de dames van IJ mond zich in de halve finale voor de beker. In de eerste helft van de ontmoeting tus sen de herenploegen van IJmond 2 en Con cordia 2 was er voldoende spanning bij nog behoorlijk spel. Met 5-4 voor IJmond 2 werd gedraaid. Daarna had de strijd een minder prettig verloop. Dit bracht een zeer gespannen toestand in het veld. Concordia won met 9-6. Voor de laatste competitiewedstrijd van IJmond 1 heren tegen Vriendschap 1 maak ten de Velsense handballers een vergeefse reis naar Oostzaan, omdat de thuisclub niet opkwam. De ontmoeting tussen V.V.B. en J. H. kwartier, die voor de laatste nog een kansje inhield en het Heemskerse A.D.O. bij een overwinning van V.V.B. het kampioen schap zou brengen, werd de wedstrijd van de gemiste kansen. Het begin was voor V.V.B., dat in de aanval iets sterker was, maar wegens vaak te doorzichtig spel en te ver vooruitgespeelde ballen bracht dit geen succes. Ook de tegenaanvallen van de bezoekers vonden een goede V.V.B.-achter hoede als hinderpaal, hoewel v. Veelen na ongeveer een half uur hoog opspringend maar juist een doelpunt kon voorkomen. Na de hervatting en met hetzelfde hoge tempo spelend kreeg Morlang een prach tige kans. Hij liep snel door op de rech tervleugel, maar de doelman van J.H.K. kon op het nippertje redden. De vrij snelle tegenaanvallen van de bezoekers plaatsten de Breesaap-verdediging vaak voor moei lijkheden, die enkele gevaai-lijke scher mutselingen opleverden. Bij een kans talmde de rechtsbuiten echter te lang. De felle strijd liet aan beide kanten nog kansen open. Een vrije trap vlak bij het V.V.B.-doel ging via de paal tot hoekschop. Drie minuten voor het einde kreeg Both, die snel reageerde, alleen voor de doelman een kans maar hij schoot naast het lege doel. De Kinheimers hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om in Hillegom tegen Concordia een zestal nieuwe en over geschreven spelers op te stellen. De wed strijd tegen de vierde klasser liet een tech nisch beter Kinheim zien met goed maar soms wat te kort samenspel in de voor hoede. Hiervan maakte Concordia door toe passing van de buitenspelval gebruik. Ove rigens speelde ook Concordia niet onver dienstelijk doch aan beide kanten bleven doelpunten uit. Na de hervatting besliste de betere tech niek van Kinheim; de Hillegommers wer den geheel overspeeld. Na 10 minuten scoorde A. Dekker in buitenspelpositie (01) en even later passeerde B. Dekker na uitstekend werk van middenvoor Van Vuuren de doelman (02). Concordia trachtte het spel te verplaatsen, waarbij doelman Keirsgieter op enkele harde scho ten goed reageerde, maar de bezoekers bleven sterker. S. Dekker vergrootte met een hard schot de voorsprong (03). Uit een vlotte combinatie, waarin alle Velser aanvallers waren betrokken, maakte ten slotte A. Dekker hoog en onhoudbaar het vierde doelpunt voor Kinheim (04). Bekers voor Elly v. d. Wijst en Henk van Egmond DEM opende het athletiek-seizoen met een driekamp om de Schootswisselbeker voor heren en om de Mei-beker voor da- mes. Henk van Egmond wist dit jaar na scherpe strijd met Han van 't Hoff en Tom Pallesen beslag te leggen op de beker. Hij liep de 100 m in 11.9, won hink-stap-sprong met een (voor het begin) heel goed resul taat van 14.01 m en stiet de kogel 8.56. Elly won de 100 m in 13.4, stiet de kogel 7.71 en sprong 5.03 m, hiermede tevens het clubrecord op haar naam brengend. De driekamp bestaat in een loop-, spring en werpnummer naar eigen keuze, waarna aan de hand van de Finse puntentelling de eindstand wordt opgemaakt. De uitslag was: Dames. 1. E. v. d. Wijst, 1381 p., 2. T. Zwart 1361 p. (verspr. 4.90 b., kogel 9.16 m., 100 m. 14 sec.), 3. J. Duin 1356 p. (hoogspr. 1.35, speerw. 28.04 m., 100 m. 14,2), 4. C. Duin 983 p. (hoogspr. 1.45 m., speerw. 23.76 m., 100 m. 14.2), 5. U. Nee- len, (verspr. 4.37 m., kogel 7.24, 100 m. 14.7) 903 p., 6. C. Maalman, 694 p. (hoog spr. 1.20 m., kogelst. 8.98 m., 100 m. 15.5), 7. N. Boogaard 353 p. (kogelst. 5.93 m., 100 m. 14.7). De uitslag bij de heren was: 1. H. van Egmond, 1778 punten; 2. H. van 't Hoff, 1703 p. (100 m. 12.1 sec., kogelst. 11.68 m., verspr. 6.25 m); 3. T. Pallesen 1681 p. (100 m. 11.9 sec., speerwerpen 42.90 m., hink- stapsprong 13.07 m.); 4. P. v. d. Pal 1522 p. (100 m. 11.9 sec., hoogspr. 1.60 m., kogel st. 8.89 m.); 5. W. v. Straalen 1305 p. (100 m. 12 sec., verspr. 5.88 m., speerw. 33.21 m.); 6. P. Portegies 1225 p. (kogel 8.66 m., hoogspr. 1.50 m., 100 m. 12.8 sec.); 7. S. Oorthuyzen 1160 p. (100 m. 13.7 sec., hoog spr. 1.55 m., kogelst. 9.44 m.). Voor de meisjes werden nog enige onder linge nummers verwerkt. De 60 m. C won L. Scheffers in 9,2 sec., 2. L. v. Straalen 9.3, 3. J. de Bats 9.7. De 60 m. B bracht na vier series als fina listen: 1. W. Bruijns in 1.3 sec., 2. T. Maat huis 9.4,* 3. L. Numan 9.5, 4. A. Hermans 9.9 sec. De 80 m. meisjes A werd gewonnen door C. Beentjes in 11.5, 2. M. Stals 12.1, 3. S. Maathuis 12.4, 4. P. v. d. Pal 13.4. Een 3000 m. trainingsloop werd gewon nen door H. Adrichem in 9 min. 55, 2. W. v. Straalen 19 min. 59.8, 3. B. Swart 11 min. 27, 4. en 5. P. Smit en Th. Moolenaars 12.16. Bij het nummer verspringen meisjes ver beterde Co Beentjes het clubrecord ver springen en bracht dit op 4.64 m., na haar twee eerste sprongen boven de 5 m. on geldig gemaakt te hebben. Na wat training op een goede aanloop zal dit nieuwe meis jesrecord wel niet lang stand houden. Met gummistokken gewapende West-Berlijnse politiemannen drijven in de Franse sector Oost-Berlijnse communisten, die voor een betoging de Westelijke stadsectoren waren binnengedrongen, uiteen. Ongeveer 11.000 Oost-Berlijnse jongeren namen aan de demonstratie deel. Weer wat meer muziek in de markt. De tong, die Vrijdag abnormaal goedkoop was, haalde Zaterdag aanmerkelijk op. De grote stegen van 2 tot 2.15 per kg en de kleine-middel sprong eventjes van ƒ1.25 op 1.65 per kg. Ook de grove slips deden het niet slecht, door van 0.80 naar 1.10 te promoveren. De rest viel, met het oog op de aanvoer ook niet tegen. Grote en middel-Noordschol, die erg schaars blijft, boekte 65 per kist en de tweeën en drie tjes van hetzelfde soort brachten het tot 35 en 40 per kist. De kleinste kust- scholletjes gingen voor 15 tot 11 van de hand en de tweeën deden 27 tot 30. Ook regels kleine kabeljauw waren er maar een paar, zodat ze zich handhaafden op de (hoog ingezette) prijzen van 50 de 10. Voor de makreel was nu weer flinke animo. Zowel de export als de conservenfabrikan ten deden hun best en betaalden grif 14 tot 16. Met de wijting wou het echter minder vlotten. De gestripte soorten konden 12 boeken, maar de dichte bleven maar net vrij van de opvangprijs. Enkele kisten tar bot 2 varieerden door het grote kwaliteits verschil van 58 tot 40 per kist. Maar vandaag „bar". Daar de Duyvis genoegen nam met een ploeg lossers min der, konden er vandaag drie boten vroeg lossen. Het waren de Thorina met 200 kis ten wijting, 35 kabeljauw en gul, 90 schel vis en piepers, 1160 makreel en 80 kleine ksitjes haring; de Tubantia met 145 wijting, 90 kabeljauw en gul, 100 stuks stijve kabel- januwen, 125 kisten schelvis en piepers en 650 makreel en dus de Catharina Duyvis met 150 kisten wijting, 70 zwarte koolvis, 300 stuks stijve kabeljauwen, 70 schelvis en piepers en 750 makreel. Van de loggervloot losten vroeg de Noord schepen Java (KW 159) met 300 kisten wijting, 40 koolvis, 260 stuks stijve kabel jauwen, 85 schelvis en piepers, 80 makreel en 15 diversen; de KW 39 met 25 schol. 20 wijting, 20 kabeljauw en gul. 60 stuks stijve kabeljóuwen, 10 kisten schelvis en piepers en 15 diversen; de Sch 160 met 40 wijting, 30 kabeljauw en gullen. 20 schelvis en 40 makreel en de KW 78 met 50 schol, 30 koolvis, 285 stuks stijve kabeljauwen en 25 kisten makreel. Verder losten laat negen kotters met een gezamenlijke aanvoer van 600 manden diversen en 18 loggers met 11000 kg tong en tarbot, 525 schol, 150 wij ting, 45 schar en bot en 120 diversen. Eentje vast. Voor de Dinsdagmarkt waren tot Zondag nog geen trawlers voor binnenkomst bekend. In de voorhand lagen echter de Flamingo, Allan Water, Medan en Polderman, die alle de 18e April naar zee zijn vertrokken. Het staat wel zo goed als vast, dat een dezer trawlers voor de Dins dagmarkt zal komen. In en uit. Zaterdag kwam in IJmui den binnen: de KW 189, 95, 130, 92, 84, 227, 21, 31, 34, 98. 107, 53, 27, 166. 155, 94. 59, 54, 67, 210. 133, 77. 78. 169. 26. 83. 159, 17, 39, 162. IJM 262, 37, 26. 23, 60, 230. 228, 272, 229, HD 74, 25. UK 77, Z 412, RO 1, AM 18, BU 33, RO 29, 3. Naar zee vertrok de IJM 73 en de Z 412. „Johanna" stopt. De ketel van de log ger Johanna, die de vorige week Woensdag te Seheveningen aan de afslag kwam, is „afgespuid". Mede door de slechte bedrijfs resultaten van dit schip heeft de rederij besloten te wachten met de visserij tot de nieuwe haringteelt begint. Intussen bete kend dit voor de reeds schraal toebedeelde Scheveningse handel weer wat aanvoer minder. „Janny" Dinsdag. De Janny (VL 130) is op de thuisstoom. Nog niet bekend is of er in IJmuiden of Seheveningen gemarkt wordt. De Janny kan vandaag binnen zijn en heeft een aanvoer van 85 kisten schelvis en piepers, 20 platvis, 90 grote gestripte wijting. 50 kabeljauw en gul, 30 zwarte kolen. 65 makreel. 20 kleine kistjes makreel en 200 dichte wijting met nog 100 stuks stijve kabeljauwen en enkele lengen. Binnen. De Abraham, die voor repa raties in de machinekamer voorlopig bin nen blijft, zal ook een paar nieuwe „vuren" krijgen. Zaterdag zijn ze aangekomen. Een oud stokanker kreeg de beman ning van de KW 15 Rijnmond IV in het net tijdens een der laatste trekken op de '56.40 N.B. en 24 O.L. Om een tweede vernieling door deze vangst te voorkomen, heeft de bemanning het anker als schroot binnen gebracht. Vanmorgen heeft de Rijnmond IV de vangst vis (makreel, kabeljauw en di versen) gelost. Opknapper. De kotter IJM 5 laat voor lopig de zwarte gullen in de Oostzee zwem men, omdat het schip een grondige schoon maakbeurt ondergaat in de vissershaven. Ook de verfkwast zal er aan te pas komen. Polen naast Russen bij Duitser. Drie Poolse trawlers en de drijfnetvisser „Ko- rab" zijn te IJmuiden aangekomen. De schepen hebben naast de Russische sleep boot bij de voormalige Duitse bunker lig plaats genomen. Hele verbouwing. De KW 20, welke aan de Zuidzijde onder handen wordt ge nomen. heeft al een nieuwe motorkap en een schoorsteen gekregen. De timmerlieden hebben bovendien een nieuw stuurhuis ge bouwd en Zaterdag is op het schip „een bak" geplaatst. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.40-2.Oö, gr. tong 2.21-1.98, grm. tong 1.52- 1.35, kim. tong 1.65-1.42, kl. tong I 1.49-1.10, kl. tong II 1.08-0.80. tarbot I 1.38-1.14. alles per kio: tarbot II 65-56, tarbot III 62-51, tarbot IV 50-42, tongschar 61-27, gr. schol 64-50, grm. schol 78-69, kim. schol 82-80, kl. schol I 72-56, kl. schol II 34-8. schar 24-8, bot 16-12. verse haring 19-17.50, makreel 18.50-12, gr. schelvis 28-22, gi-m. schelvis 29-21, kim. schelvis 30- 24, kl. schelvis I 28-24, kl. schel vis II 27-21, wijting 16-10, gr. gul 34- 26, mid. gul 28-21, kl. gul 17-8.60, kl. wolf 39-29, poontjes 16-8, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 157-63, gr. wolf 88-76, alles per 125 kilo. Aanvoer: 405 kisten tong en tar bot; 3 heilbot, 50 tongschar en schartong, 670 schol, 295 schar, 15 bot, 22 haring. 380 makreel, 130 schelvis, 405 wijting, 315 ka beljauw en gul, 115 wolf, 155 poon, 20 diversen, totaal 2980 kisten. Volksspelen naar de Meerweidenlaan Het bestuur van de oranjevereniging „Velsen" (Noord) heeft eerst het voorne men gehad de volksspelen op Koninginne dag te houden op een terrein aan de Wij- kerstraatweg. Daar de nabijheid van de drukke weg minder geschikt blijkt, heeft het bestuur gemeend de rustige omgeving van de Meerweidenlaan te gebruiken. Behalve ringsteken op fietsen, sulkey rijden, kruiwagen-race voor paren en auto pedrace voor kinderen is aan de spelen nog een attractie .toegevoegd in de vorm van een wielerwedstrijd voor jongens van twaalf tot zestien jaar. De wedstrijden be ginnen om half drie. Het Nederlands Hervormde Kapelkoor (dirigent de heer J. de Haas) gaat op He melvaartsdag deelnemen aan het nationaal zangconcours te Bussum. Het Kapelkoor komt uit in de eerste af deling met twee verplichte nummers, na melijk „Lofzegging" van Joh. Wagenaar en „Alzoo lief heeft God de wereld gehad" van Palestrina.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7