Ridgway volgt Eisenhower op als NAVO-opperbevelhebber Tsjang Kai Tsjek koopt steun van Amerika met dollars Weerbericht Seizoenen Grünther blijft stafchef, Mark Clark krijgt het commando in Korea Nieuwe Westelijke nota aan Rusland Haarlems Dagblad Uitstel in Korea Spionnagecomplot in West-Duitsland Ridgway en Clark Het woord is aan Chinese tragi-comedie Intimidatie, laster en steekpenningen zijn de wapens van Formosa-China Pijnlijke zaak voor Amerikaanse attaché Verzoek om uitleg Aanslag op Faroek? Westerling nog vrij Harriman pakt oliemaatschappijen aan zonnige Vrij Koninginnedag 66e JAARGANG No 247 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 29 APRIL 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 100 Uitgave van de Grafische Bedrijven Dainiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de WISSELING der SEIZOENEN is zich ook op sportgebied bezig te voltrekken. Te land en te water komen de „zomerspor ten" zoals wij ze bij gebrek aan een beter woord plegen te noemen aan bod. Weliswaar heeft, zoals telken jare, de voet balcompetitie haar einde nog niet bereikt en moeten nog maanden verlopen eer de kampioen van Nederland zal zijn aange wezen, maar voor de andere clubs zal het competitie-seizoen toch weldra uit zijn. Voor de meeste is het afgelopen. Misschien zal men nog eens zo ver komen dat men op 1 Mei afscheid van de gehele competitie neemt, evenals dat in Engeland pleegt te geschieden. Spel en spelers zouden er onge twijfeld bij gebaat zijn; zo'n lange pauze geeft niet alleen gelegenheid om ter afwis seling een andere sport te beoefenen, die beter bij de weersomstandigheden past, maar bovendien komt men dan na de zomer weer frisser en met meer animo aan de start. De belangstelling voor de zomersporten drukt zich niet in zulke mensenmassaas uit, als voetbalvelden plegen te omringen. Recettes aan de kas zijn ook bij belangrijke wedstrijden bescheiden en in menig ge val ontbreken zij zelfs totaal. Dit bevordert ongetwijfeld de onbevangenheid der spelers en een groter plezier in de sport om de sport zelf. Winnen, ofschoon er terecht met alle kracht naar gestreefd pleegt te worden, is dan ook een doel van minder overheer send belang dan bij voetbal. Zon, warmte en schone natuur dragen daarbij tot de vreugde der zomersportsmen in ruime mate bij. Zij zijn veel korter tijd aan bod dan de voetballers, maar daarom niet slecht be deeld. Overigens zou het verheugend zijn als de mindere opkomst van publiek bij hun spelen en hun snelheidswedstrijden ook vergoed werd door een groter aantal beoefenaars. Om het nog duidelijker te zeg gen: als een groot deel van het publiek ontbrak omdat het zelf meespeelde. Want zelf sport beoefenen is nog altijd honderd maal meer waard dan ernaar kijken. Jammer genoeg is dit niet de verklaring van de bescheidener publieke belangstel ling: die moet kennelijk alleen gezocht worden in de omstandigheid dat voetbal als kijkspel voor een groot aantal mensen aantrekkelijker is. En zo keer ik terug tot een grief, die wel eens eerder op deze plaats is geuit: dat het deel van onze jeugd dat zelf actief sport beoefent volstrekt niet groot is. De leden-aantallen van roei-, zwem-, cricket- en tennisbonden en van de gezamenlijke zeilverenigingen, om nu maar een vijftal categorieën te noemen, zijn lang niet zo hoog als zij in een land als het onze zouden kunnen zijn. Ter ver gadering van de Nederlandse Cricketbond is pas medegedeeld dat dit jaar tachtig elf tallen in de competitie zullen uitkomen, tegen vijfenzeventig verleden jaar. Het is opnieuw een vooruitgang, maar het totaal is nog wel heel gering bij een sport, die voor alle jongens met aanleg voor balspel, als zij er eenmaal aan begonnen zijn, bui tengewone aantrekkelijkheid biedt. Niet alleen in „technische" zin, maar ook om haar vele andere bijzondere kwaliteiten. Wat de watersporten betreft: mij heeft het altijd verwonderd dat die in ons land niet veel meer beoefend worden. -In de laatste tientallen jaren zijn weliswaar de zwemmers belangrijk in aantal en ook in prestaties gestegen en heeft de kano-sport een groot aantal aanhangers gekregen, maar voor een watferland als het onze is het nog steeds lang niet genoeg. Hetzelfde geldt voor de zeilsport.De studenten-roeiers hebben gisteren weer hun Varsity te Jut faas beleefd en de qualiteit van hun beste ploegen was goed. Het is eigenlijk verwon derlijk dat in de laatste jaren het gehalte van het wedstrijdroeien zozeer stijgende is. als men bedenkt dat het aantal leden van de Nederlandse roeiverenigingen zo om en bij de tienduizend ligt en dan nog maar een bescheiden percentage daarvan aan wedstrijden deelneemt. Het is ook jammer dat de roeisport zich nog steeds bepaalt tot een klein deel der bevolking; bij goede or ganisatie en ruime medewerking zou zij zich zeker verder kunnen uitbreiden. In verscheidene landen is die uitbreiding al lang bereikt. Het zou de moeite waard zijn daarvoor actie te voeren, niet met het be perkte doel, meer internationale overwin ningen te behalen maar met het veel be langrijker oogmerk, de sportbeoefening in ons volk te versterken. Omdat die verster king nodig is en van grote waarde. Bij de wisseling der seizoenen mogen wij hier wel weer aan denken: de ruime publiciteit omtrent sport is in ons land niet evenredig aan de mate harer beoefening. r. P. TOKIO (Reuter) Op verzoek van de Noordelijken zijn de bestandsbesprekin gen in Korea gisteren voor onbepaalde tijd verdaagd. Dit besluit is genomen op de eerste voltallige bijeenkomst sedert mid den-Februari. Zij duurde 55 minuten. De partijen zijn overeengekomen niets over het verloop der vergadering mee te delen. Aangenomen wordt, dat de Noord- Koreaanse en Chinese afgevaardigden met hun regeringen overleg willen plegen. Brigade-generaal William Nuckols heeft meegedeeld: „Het opperbevel van de UNO is van gevoelen, dat een algehele oplossing van het probleem mogelijk is en daarom is vandaag zo'n oplossing voorgesteld." De drie voornaamste kwesties die een bestand nog in de weg staan, zijn: 1. de uitwisseling van gevangenen (de verbon denen hebben na een onderzoek van twee weken onder burgerlijke en militaire ge vangenen de Noordelijken meegedeeld, dat 100.000 van de bijna 170.000 gevangenen niet gerepatrieerd willen worden.. Hier onder bevinden zich 67.699 Noord-Ko- reaanse en Chinese soldaten. De Noorde lijken hebben er al eerder in toegestemd dat de burgerlijke gevangenen zelf beslis sen waai-heen zij willen gaan, maar zij staan er op, dat alle militaire gevangenen worden teruggestuurd); 2. de benoeming van neutrale waarnemers bij een wapen stilstand (De Noordelijken vinden dat de Sovjet-Unie als zodanig in aanmerking komt); 3. de eis van de UNO dat de aan leg van vliegvelden wordt beperkt gedu rende een wapenstilstand. Een recente foto van Koningin Juliana, die morgen haar 43ste verjaardag viert, in haar werkkamer. (Opname W. Schurman N.F.K). WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse leger heeft beschuldigingen uit gebracht legen generaal-majoor Rovert Grow, wiens dagboek het vorige jaar door communistische agenten gecopieerd is. Generaal Grow zal voor een krijgsgerecht verschijnen. Grow is militair attaché in Moskou geweest. De minister van het leger heeft ver klaard, dat Grow op ongeoorloofde wijze militaire inlichtingen in particuliere ge schriften heeft vermeld en militaire inlich tingen niet op de juiste wijze beschermd heeft. Men neemt aan, dat een Russische agent de vorige zomer in Frankfort fotocopieën heeft gemaakt van gedeelten van het dag boek, toen Grow niet aanwezig was. In Oost-Berlijn zijn uittreksels van deze copieën gepubliceerd. Onder meer conclu deert Grow volgens dit boek, dat een aan staande oorlog „met alle wapens" uitge vochten moet worden en dat het een juiste politiek zou zijn om „onder de gordel te slaan". WASHINGTON (Reuter). Generaal Ridgway is gisteren benoemd tot opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten als opvolger van generaal Eisenhower. Dit is te Washington door president Truman meegedeeld. Truman heeft generaal Mark Clark benoemd tot opvolger van generaal Ridgway als opperbevelhebber der UNO- strijdkrachtcn voor Korea. Luitenant-generaal Grünther blijft op speciaal verzoek van generaal Ridgway chef van de opperste N.A-V.O.-staf. President Truman deelde nog mede gene raal Ridgway tot opperbevelhebber in Europa te hebben benoemd, nadat de At lantische raad hem met algemene stemmen hadden verzocht een Amerikaanse officier als opvolger van generaal Eisenhower aan te wijzen. Generaal Ridgway zal zijn werk zaamheden op het N.A.V.O.-hoofdkwartier omstreeks 1 Juni a.s., de datum waarop generaal Eisenhower de zijne zal beëindi gen, aanvangen. De 56-jarige generaal Mark Clark voerde in de tweede wereldoorlog het bevel over de in Europa strijdende Amerikaanse troe pen. Zijn huidige functie is.opperbevelheb ber van het Amerikaanse veldleger. Tru man heeft generaal Clark verleden jaar voorgedragen als Amerikaans ambassadeur bij het Vaticaan, doch het krachtige ver zet van het Congres tegen een dergelijke benoeming heeft de president er toe ge bracht de voordracht terug te nemen. In Parijse kringen is men van mening, dat president Truman uiteindelijk zijn keus op generaal Ridgway heeft laten vallen, omdat deze een ruime ervaring heeft als bevelhebber van troepen in de strijd. Luitenant-generaal Grünther heeft een ongeëvenaarde kennis van de N.A.V.O. en van het vermogen en de behoefte aan hulp van elk der N.A.V.O.-staten. Deze kennis èn Grünthers bekwaamheid worden ten volle gewaardeerd, doch men is van ge voelen dat hij te weinig daadwerkelijke er varing van de strijd te velde heeft om voor vervulling van de belangrijkste militaire functie der Westelijke mogendheden in aanmerking te kunnen komen. In kringen van het Franse ministerie van Landsverdediging is het bericht van de be noeming van generaal Ridgway met grote voldoening ontvangen. Een woordvoerder van het .Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteravond: „Het is onmogelijk zich een betere opvolger van generaal Eisenhower te denken dan generaal Ridgway". Ike's mening Generaal Eisenhower, die zich thans op een afscheidsbezoek in de Britse bezet tingszone van Duitsland bevindt, heeft verklaard: „Mijn opvolger, generaal Ridg way, zal het uitstekend met de Europeanen kunnen vinden. Europa heeft de beste com binatie voor de leiding der N.A.V.O.-strijd krachten gekregen, die de Amerikaanse weermacht het kon verschaffen. Luitenant-generaal Grünther is een man van grote ervaring, een uitmuntend ver stand en grote bekwaamheid. Generaal Ridgway is een van onze aller beste militaire leiders, een man die zijn Generaal Ridgway. die per 1 Juni generaal Eisenhower als opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten gaat opvolgen, gefotografeerd met zijn jonge echtgenote en zijn zoontje. Generaal Ridgway voert op het ogenblik de verbonden troepen in Korea aan. sporen in verscheidene veldtochten heeft verdiend. Grünther en hij zijn grote vrien den. Ridgway is een man van ontwikkeling en beschaving, met zeer vele gaven, waaronder die van kenner van vreemde talen. Hij ge looft in het beginsel dat de vrede slechts kan worden gehandhaafd door een stelsel van gemeenschappelijke veiligheid op te bouwen. Veldmaarschalk Montgomery, die te Lis sabon besprekingen voert met de Portu gese militaire leiders, verklaarde Maan dagavond, toen hij in kennis werd gesteld van de benoeming van generaal Ridgway: „Ik ben hier buitengewoon verheugd over. Ik ken generaal Rodgway goed en het zal mij zeer aangenaam zijn onder hem te dienen". Luitenant-generaal Grünther, die thans in de Verenigde Staten vertoeft, waar hij lezingen houdt, verklaarde Maandagavond te Washington: „Het zal mij bijzonder aan genaam zijn als Ridgway's stafchef te fun geren". Generaal Mark Clark, dé nieuwe opper bevelhebber in Korea. Verleden jaar werd hij door Truman voorgedragen als ambas sadeur bij het Vaticaan, maar die benoe ming ging niet door wegens hevig verzet van Protestantse zijde. Hij krijgt nu wel een gans andere taak. KARLSRUHE (Reuter) De openbare aanklager van liet West-Duitse opperge- rechtshof heeft medegedeeld, dat een spionnagecomplot is ontdekt. Hij zcidc niet voor welke mogendheid het complot heeft gewerkt. In Berlijn, Frankfort en Keulen zijn verscheidene arrestaties uitgevoerd. De gearresteerden hebben volgens de aan klager, dr. Carl Wichman, bekentenissen afgelegd, met gespecificeerde omschrijvin gen van hun activiteit. Dr. Wichmann zeide, dat de Westelijke bezettingsautoriteiten nauw met de Duitse politie hebben samengewerkt. De arresta ties zijn in het afgelopen weekeinde uitge voerd. Dit is het eerste geval van spion- nage tegen de West-Duitse staat en het zal als zodanig door de West-Duitse autori teiten worden behandeld. Tot nu toe heb ben de geallieerde autoriteiten verschei dene gevallen behandeld van spionnage tegen de bezettende mogendheden. Te Frankfort zijn drie personen aange houden twee mannen en een vrouw die werkzaam waren bij de administratie van de politie aldaar. De contra-spionnage- dienst was een vrouw op het spoor geko men, die de voornaamste agent van de groep was. Zij werd aangehouden, toen zij op het hoofdpostkantoor te Keulen haar post afhaalde. Op grond van op haar ge vonden documenten zijn de overige leden van de groep gearresteerd. Volgens genoemde persoerichten zou een van de gearresteerden te Frankfort, een zekere Hermann Westbelt, hebben bekend, aan een vrouwelijke agent van een Oost- Europese mogendheid inlichtingen te heb ben verstrekt over arrestatiebevelen en andere politiezaken, tegen vergoeding van 180 mark per maand, een camera en een schrijfmachine. Generaal Matthew Ridgway is op 3 Maart 1895 te Fort Monroe in de Amerikaanse staat Virginia geboren. Zijn militaire loop baan begon toen hij op 20 April 1917 de militaire academie van West-Point verliet. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak was hij verbonden aan de generale staf van het departement van Oorlog te Washington. Hij bleef daar tot Januari 1942. Men belastte hem toen met het bevel over een divisie infanterie, die hij omvormde tot een lucht landingsdivisie. Met deze divisie viel hij in Juni 1943 Sicilië binnen. Dit was de eerste grote luchtlanding van de oorlog. In Juni 1944 vocht hij in Normandië en in Augustus van dat jaar stond hij aan het hoofd van het 18e luch 11 andingscorps, dat gevochten heeft bij Eindhoven, in de Ardennen en bij Wesel, dat. de Elbe overstak en tenslotte op 2 Mei 1945 de Russische troepen aan de Oostzee ontmoette. Ridgway werd later commandant van de operaties in het Middellandse-Zeegebied, vertegenwoordiger van generaal Eisenho wer in de militaire commissie van de UNO (1947) en militair adviseur van de Ame rikaanse delegatie bij de UNO. Op 25 December 1950 verving generaal Ridgway in Korea de bij een auto-ongeluk omgekomen bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal Walker. 11 April 1951 werd hij benoemd tot opper bevelhebber van de strijdkrachten van de UNO. Generaal Ridgway is zeer gezien bij zijn ondergeschikten. Hij is steeds een vriend voor de frontsoldaat geweest. Ook staat hij bekend om zijn grote moed. In Korea be woog hij zich dikwijls in de voorste linies, met handgranaten in zijn gordel. Generaal Mark Clark, de nieuwe opper bevelhebber der verbonden troepen in Korea en commandant der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, maakte, als chef van de generale staf, deel uit van het eerste Amerikaanse expeditieleger, dat in de afgelopen oorlog naar Europa werd gezonden. Aan de vooravond der geallieer de landingen in Noord-Afrika zwom hij uit een onderzeeboot naar de kust. om de lan dingsoperatie persoonlijk voor te bereiden. Hij was ook de man, die van het vijfde Amerikaanse leger, dat zich vechtend in Italië een weg baande, een hechte eenheid maakte, ondanks het feit, dat dit leger uit troepen van vele nationaliteient was samen gesteld. Luitenant-generaal Grünther was Clark's stafchef in Noord-Afrika en Italië. LONDEN, (Reuter) In het ontwerp van het Westelijke antwoord op de tweede Russische nota inzake Duitsland wordt ge zegd, dat de drie Westelijke mogendheden ieder voorstel btereffende een onpartijdig onderzoek naar de omstandigheden voor het houden van verkiezingen in Duitsland zullen overwegen, aldus is Maandag van gezaghebbende zijde te Londen meegedeeld. Het antwoord, dat vorige week te Londen door deskundigen is opgesteld, werd thans door de drie mogendheden bestudeerd. Men verwacht, dat zij Dinsdag haar commen taar zullen geven, wanneer de commissie van deskundigen opnieuw bijeenkomt. Zoals bekend is, verwierp de Sovjet- Unie in haar nota van 10 April het Weste lijke voorstel om de commissie der UNO in alle vier zones van Duitsland een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheden voor het houden van vrije verkiezingen. De Russen stelden daarentegen voor, een dergelijk onderzoek te laten instellen door een commissie van de vier bezettende mo gendheden. De Westelijke mogendheden zullen in hun nieuwe nota nadere bijzonderheden vragen over het Russische voorstel. Zij verklaren echter ook, dat hét verleden de waardeloosheid van vler-mogendhedenbe- sprekingen over de betrokken kwestie heeft aangetoond. Voorts wordit in het antwoord gevraagd, welke status een regering voor geheel Duitsland vóór het sluiten van een vredes verdrag, naar de mening van de Russische regering, moet hebben. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat een dergeliike rege ring voor geheel Duitsland vrij moet zijn om tot regionale bondgenootschappen toe te treden, die verenigbaar zijn met het lid maatschap van de UNO. De nota zal waar schijnlijk in de eerste week van Mei naar Moskou worden gezonden. Laurillard: Hij, die vraagt bij alles wat hij doet: wat zal ik er aan hebben? vraagt aan het eind van zijn leven: wat had ik er aan? NEW YORK (Reuter). Een correspon dent van de Amerikaanse „National Broad casting Company" heeft gemeld, dat Koning Faroek van Egypte vorige maand bij een aanslag op zijn leven aan de dij is gewond. De aanslag zou zijn gepleegd in het laatst van Maart. De Koning had de aanvaller op zijn paleis te Caïro in audiëntie ontvan gen. De aanvaller, die „majoor Sitke" wordt genoemd, is door de lijfwacht van de Koning doodgeschoten, aldus de N.B.C. De aanslag zou deel hebben uitgemaakt van een staatsgreep, beraamd door de Waf- distische partij die weer aan de macht wilde komen. Meer dan twintig leger-officieren, de Mohammedaanse broederschap en een groep door de Cominform gesteunde com munisten zouden in het complot betrokken zijn geweest. De Amsterdamse rechtbank heeft Maan dagmiddag het beroep van de officier van justitie tegen de vrijlating van Westerling door de rechter-commissaris in raadkamer behandeld om te kunnen beoordelen of het verzoek van de officier voor een bevel tot bewaring al dan niet moet worden inge willigd. De zitting duurde drie kwartier. Aan het slot bepaalde de president, dat de uitspraak pas later gedaan zal warden. Het tijdstip van bekendmaking dezer beslissing werd volgens een der beide advocaten niet vast gesteld. Vermoed wordt, dat zij niet meer dan enkele dagen op zich zal laten wachten. De advocaten van Westerling zijn jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland uit Den Haag, die strike juridisch burgerlijke zaken in de affaire-Westerling behartigt. Mr. A. G. Veldhuis uit Naarden houdt zich bezig met de Indonesisch-politieke zijde van de zaak. W7EGENS Vt jaardag DE VIERING van de ver jaardag van H.M. de Koningin zal ons blad morgen vroeger verschijnen. Onze kantoren zullen op die dag na 1 uur gesloten zijn. (Van onze correspondent in Amerika) Onlangs stopte een grote zwarte auto met een diplomaten-nummerbord voor de deur van een verkoper van couranten en tijd schriften te Washington. Een man met een Aziatisch uiterlijk stapte uit en probeerde alle exemplaren op te kopen van het laatste nummer van „The Reporter". Hij bood 500 dollar voor duizend exemplaren, het dub bele van de normale prijs. De tijdschrift- verkoper weigerde. Ras verbreidde zich door Washington het gerucht dat de Chinese ambassade (van het regiem van Tsjang Kai Tsjek dus) bezig was overal het laatste nummer van „The Reporter" op te kopen, een nummer, waar in een groot artikel stond over de prak tijken, die de aanhangers van Tsjang Kai Tsjek toepasten om Amerika op hun hand te krijgen. De persen van „The Reporter" moesten doordraaien om aan de extra vraag te vol doen. Zo juist is nu in een nieuw nummer het vervolg en slot van de onthullingen ver schenen. en ook hiervoor bestond veel be langstelling. Dat is begrijpelijk, want ein delijk heeft een tijdschrift nu eens een poging ondernomen om een samenvattend, en zo concreet mogelijk, beeld te geven van machinaties, die door Fórmosa-iChina wor den ondernomen om in de gunst van Washington te blijven. Wij gebruikten het woord „machinaties", een woord met een ongunstige klank. Aller lei activiteit van Tsjang Kai Tsjek en zijn aanhang kan, ons inziens, dan ook beslist niet door de beugel, maar men moet toch proberen de zaak in proportie te blijven zien. Tracht een Amerikaanse belangengroep of tracht een buitenlands regiem, als dat van Tsjang Kai Tsjek met klem van redenen de politici te winnen voor een be paalde koers, dan kan men daar weinig be zwaar tegen hebben. Zodra men echter gaat werken met intimidatie en laster, of zodra men naar politici gaat hengelen met gel delijk lokaas, dan wordt de zaak zeer be denkelijk. Cirkelgang der dollars Eind December 1943 kreeg Owen Latti- more (die men thans als communist tracht te doodverven) 5000 dollar aangeboden als cadeautje van generaal Tsjang Kai Tsjek. Lattimore weigerde dit geschenk. Maar hoevelen hebben zich een dergeliike grati ficatie wel laten welgevallen? Lattimore was in die tijd een der leidende figuren in het Amerikaanse informatiebureau omtrent de oorlog en zijn invloed ten bate van Tsjang Kai Tsjek had in die periode van betekenis kunnen zijn. In 1950 werd in Californië Richard M. Nixon tot. Senator gekozen, mede dank zij geld uit Formosa. Uit wat hierover tot dus ver bekend is geworden, is niet op te maken of Nixon tijdens de verkiezingsactie ge weten heeft waar zijn fondsen vandaan kwamen. Maar vast staat dat men hem later tot „betoon van dankbaarheid" heeft willen bewegen. Een niet onbelangrijk deel van de dollars, die Amerika in de loop der jaren tot hulp van Tsjang Kai Tsjek ter beschikking stel de, wordt vrijwel onmiddellijk weer ge bruikt om invloed te kopen in Amerika teneinde meer dollars en meer steun toe gewezen te krijgen. Het journalistieke onderzoek van „The Reporter" is zo exact mogelijk geweest. Het pleit voor de waakzaamheid van het Ame rikaanse volk dat zowel tegen buitenlandse invloeden van uiterst links als van uiterst rechts de alarm-sirene wordt geblazen. Lastige vraag voor Ike De „Reporter"-sirene klonk op het juiste moment. Veel pleiters voor de z^ak van Formosa bevinden zich in het republikeinse kamp, de senatoren McCarthy, Knowland, Mundt, Nixon, Styles Bridges en Taft bij voorbeeld. Is het verwonderlijk dat velen der partijloze kiezers, die geneigd zijn Eisenhower te steunen als republikeins candidaat, er zeer in geïnteresseerd zijn of Eisenhower, mocht hij president worden, van plan is bovengenoemde partijgenoten in bedwang te houden, wanneer zij een actieve politiek ten bate van Tsjang Kai Tsjek zouden voorstaan? Een lastige vraag voor Ike. Hij kan wanneer hij in Juli candidaat mocht wor den de eindoverwinning van November niet behalen zonder de steun der partij lozen. Maar onenigheid in de gelederen dei- republikeinse partij moet hij eveneens weten te voorkomen. NEW YORK, (Reuter) De New York Evening Post verneemt uit Washington, dat Averell Harriman, de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A.), drie grote Amerikaanse olie maatschappijen, namelijk de Standard Oil of New Jersey, de Socony Vacuum Oil Co en de California-Texas Company, heeft beschuldigd van het vragen van te hoge prijzen voor olieleveranties aan West- Europese landen onder het programma van hulpverlening aan het buitenland. Volgens Harriman zouden deze maatschappijen de Amerikaanse regering in totaal 70 a 80 millioen dollar teveel in rekening hebben gebracht. Harriman heeft bij het departement van Justitie een formele klacht ingediend en er krachtig op aangedrongen, dat getracht zal worden het teveel betaalde terug te vorderen. Een oceaandepressie, die vanmorgen ten Westen van Ierland lag breidt zijn invloed in de richting van de Britse eilanden en Frankrijk uit. De regenzone, die deze de pressie vergezelt, zal echter morgen ons land nog niet kunnen bereiken. De regen kansen zijn voor deze Koninginnedag dan ook klein. Men mag op tamelijk zonnig weer rekenen. VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur. Vannacht weinig wind, plaatselijk mist en op vele plaatsen lichte nacht vorst. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met zwakke, later matige wind tussen Zuid en Oost. Iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. 30 April Zon op 5.12 uur, onder 20.04 uur. Maan op 9.12 uur. onder 1.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 April Hoog water: 6.47 en 19.11 uur. Laag water: 2.20 en 14.42 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1