Godfried Romans tekende Charles Dickens Feestprogramma voor de Beverwijkse Koninginnedag Wereldnieuws Agenda voor Beverwijk VLIEGEN 15 GOEDKOPER DAN U DENKT Die zagende pijnen De radio geeft Woensdag Castricum „Verenigingsraad" is een uitkomst Wijk aan Zee PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE IJmuideti 2 Beverwijkse boekhandelaren raakten de „jubileumroos" Eerste prijs E.H.B.O. voor Beverwijk-Hoogovens Een beetje poëtisch April-drive van „de Gieteling" D oden-herdenking op 3 Mei D.E.M.-voetballers niet ontevreden „Schatgraven" aan het strand Urkse fuikpalingvangsten waren verheugend Berisping voor schipper van „Post Boy" DINSDAG 29 APRIL 1952 Het koperen jubileum van de Bever- waar de zaal aan lag, omgelegd moest wor- wijkse boekhandel heeft gisteravond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" een bekroning gekregen, welke figuurlijk gesproken een belangrijk edeler metaal- glans vertoonde. Een geboeid publiek heeft namelijk kunnen genieten van de Haar lemse auteur Godfried Bomans, die zijn auditorium heeft meegenomen door het tnerkwaardige leven van de Engelse schrij ver Charles Dickens. Godfried Bomans putte uit een grote kennis omtrent het oeuvre en leven van de klassieke Brit, want zoals bekend, is de voorzitter van de Haarlemse sociëteit „Teisterbant" al enkele jaren bezig aan een boek over Dickens. Hij heeft tijdens een verblijf in Londen uitgebreid materiaal verzameld en bovendien bijeenkomsten bij gewoond van de Britse Dickensvereniging. „Met nog meer genoegen vertel ik thans over Dickens, omdat dezer dagen de Ne derlandse vertaling van zijn volledige oeuvre gereed is gekomen. Charles Dickens was inderdaad een merkwaardige schrijver, een schepper, die ruim achttien duizend figuren creëerde in een stijl, die voordien nog nimmer was getoond. De populariteit, welke hij na zijn eerste succes ging oog sten grenst voor hedendaagse begrippen aan het fantastische. Vóór Dickens' tijd werd geschreven over de adel óf de onder wereld, maar nimmer over hetgeen de mid denmoot van het Engelse volk het meest interesseerde: zijn eigen milieu. Deze grau we groep kreeg kleur door Dickens' werk; de vale existenties gingen leven en men herkende zichzelf. Ongeveer veertig boe ken zagen het licht en wij kunnen hem gevoeglijk beschouwen als een „leveran cier", want hij hield rekening met de wen sen van zijn lezers. Kreeg hij een brief, waarin gevraagd werd of de dood van Nelly nu nog niet wat uitgesteld kon wor den haar sterfbed plaatste hij vier of vijf hoofdstukken verder. (Zijn werk ver scheen in maandelijkse afleveringen). Bomans stelde zich vervolgens de vraag wat de oorzaak geweest moet zijn van Dickens' enorme productiviteit en waarom hij zich uiteindelijk letterlijk dood heeft geschreven. „Persoonlijk ben ik ervan over tuigd, dat de grote Engelsman publiceerde uit wraak; wraak voor het onrecht en de rampen, welke zijn kinderlijke ziel op twaalfjarige leeftijd troffen. De gevoelige, intelligente jongen verzonk in volstrekte wanhoop, toen hij moest gaan werken tus sen ratten en muizen en het meest bedor ven uitschot van Londen in een schoen- smeerfabriekje. Hij was diep beschaamd en pas na zijn dood bleek, dat hij dat ene, lange jaar van vertwijfeling nooit heeft vergeten. Dit was vreselijk voor Dickens, maar ongetwijfeld een zegen voor de we reld; een zonderlinge paradox, welke ech ter volkomen op haar plaats is. Op 24- jarige leeftijd werd de ganzenveer z'n zweep, waarmee hij mateloos ging terug slaan", aldus Bomans. „Hij had hiermede twee wapens; humor en sentimentaliteit. Met het eerste maakte hij van zijn vijan den belachelijke individuen en het resul taat was, dat bijvoorbeeld een gevangenis en een weeshuis door hem beschreven twee weken later waren ontruimd en afgebro ken. In zijn tijd las het gewone publiek an ders dan nu. De humor werd overgeslagen, maar men huilde tranen met tuiten bij het lezen van de sentimentele passages, die als de hoogste ontspanning beschouwd werden. Een aannemelijke reactie wellicht op het uitgebreide sociale onrecht, dat in die da gen werd gesticht. Dickens was dus een rebel en een revolutionnair, die door zijn werk buitengewoon veel troost heeft ge geven. Ongeveer tien jaar voor zijn tragische dood werd de belangstelling voor zijn nieuwe boeken minder, omdat hij plotse ling subtieler schreef. De twee contrasten begonnen in elkaar te vloeien en kort daarop had Dickens zijn „grote publiek" verloren. De reeks lezingen, waarmee hij toen begon, heeft zijn einde verhaast. Men moet zich voorstellen hoe vijf dagen van tevoren het verkeer in een Londense straat ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdre ven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.95, 2.40 en 8-88. HILVERSUM I, 402 M. Nationaal programma. 7.00 Gelukwens namens de omroep door mr. L. A. Kesper. 7.07 Nieuws. 7.22 Meisjes koor. 7.45 Platen. 8.00 Herhaling gelukwens namens de omroep door mr. L. A. Kesper. 8.07 Nieuws. 8.22 Koperkwartet. 8.35 Lichte muziek. (In de pauze: Feestvreugde per draad, telefoongespreken met Oranje-Co- mité's). 9.00 Voor zieken. 9.35 Piano. 9.50 Nederlandse volksliedjes. 10.00 Morgendienst. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Orgel. 11.40 Reportage défilé voor Paleis Soestdijk. 12.00 Militaire kapel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Amusementsmuziek. 12.55 April 1942: Prins Bernhard bezoekt Canada en Amerika. 13.00 Nieuws. 13.15 Carillon. 13.25 Mannenkoor. 13.40 Pianoduo. 14.00 Over Geuzenliedboek en Gedenkklank, causerie. 14.15 Kamerorkest en soliste. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. io.%5 Reportage» militaire parades. 17.00 Orkest en solist. 17.45 Koninginnedagviering op Nieuw-Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Metropole-orkest, koor en solisten. 18.40 Bezoeken van de Koningin en de Prins aan het buitenland. 19.00 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 19.40 Feestkrant. 20.00 Nieuws. 20.08 Oranje-avonden. 21.05 Is Nederland denkbaar zonder Koningshuis?, discussie. 21.35 Oud-Nederlandse liederen. 22.00 Nederlands feest in Holland (Michigan). 22.30 Cabaret. 23.00 Klok 23.01 Nieuws. 23.15 Marinierskapel. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 M. Nationaal programma 7.0010.00 Zie Hilversum I. 10.00 Platen. 10.30 KRO-uitzending: Platen en toespraak. 11.00—24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIE (Nationaal programma) 10.15—11.15 Reportage défilé voor het paleis Soestdijk; 20.1521.15 Bezoek Ko ninklijk Paar San de Verenigde Staten. BRUSSEL, 324 M. n L ,u 1145 Cabaretliedjes. 12.30 Weerbericht. "2.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 en 17.40 Platen.' 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18 30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest. 21.00 Actualiteit. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Instrumentaal kwintet. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. den, omdat het publiek bij duizenden in de rij stond voor een Kaartje. Zo'n lezing was een gebeurtenis. Dickens had name lijk een invloed op z'n auditorium, die ge woonlijk resulteerde in tientallen flauw- vallerijen. Na een tournée door de Verenigde Sta ten, waar hij honderdtien lezingen hield in negentig dagen, was Dickens een gebroken man. Hoewel hij de laatste jaren voor zijn verscheiden na elke lezing bewusteloos raakte, stopte hij niet. Hij leefde namelijk van het applaus en de bewondering van zijn toehoorders. Het graf van Charles Dickens in West minster Abbey te Londen is het enige, dat altijd met bloemen debekt is en dat moge een treffend bewijs zijn van de enorme populariteit, die deze auteur door zijn werk nog steeds geniet, zo besloot Godfried Bomans. Na de pauze heeft de Haarlemse letter kundige enkele fragmenten voorgedragen uit eigen werk. Aan de voorwedstrijden voor de komende E.H.B.O. districtswedstrijden namen zes groe pen deel: de afdelingen Haarlem, Heem stede en Beverwijk-Hoogovens elk met 2 groepen. Voor een vrij talrijk publiek werden in het Statenhuis de volgende resultaten bereikt: le prijs: Beverwijk-Hoogovens II met 245 pnt.; 2e prijs: Heemstede I met 242 pnt.; 3e prijs Haarlem I met 217 pnt.; Be verwijk-Hoogovens I 211 pnt.; Heemstede II 145 pnt. en Haarlem II 129 pnt. De leider van de Haarlemse afdeling I, de heer Schotman, was eerste in de leiders- prijs met 40 pnt. De tweede prijs ging naar de heer Kroeze, leider van Beverwijk-Hoog ovens I met 36 pnt en de heer Noteboom van Beverwijk-Hoogovens II won met 35 pnt. de 3e prijs. De groep Beverwijk-Hoogovens II werd als eerste geplaatst. De groep bestond uit de heren Noteboom, Olthof en Bosdijk. De jury had van een eenvoudig gegeven een moeilijke opgaaf gemaakt en zag scherp toe op zogenaamde kleinigheden, die som mige groepen juist verwaarloosden. „Zanglust" vergaderde Ter afsluiting van zijn jubileumjaar hield het Bèverwijks Mannenkoor „Zang- lust" zijn jaarvergadering. In een prettige sfeer werden de verscheidene agendapun ten behandeld. De zilveren jubilarissen, de heren L. de Graaf, C. C. Hoek, J. Wolzak, R. Vereschilt, T. Los en W. Mol zijn ge huldigd en hun is een passend aandenken overhandigd. De penningmeester kon voorts meedelen, dat hij met een klein batig saldo de kas heeft afgesloten. ADVERTENTIE gestemd vandaag? Behoefte aan de kleine goede, (en niet eens dure) dingen des levens? Behoefte aan de goede, kleine roman- tische dingen, die direct onder Uw be reik liggen? Een glas wijn in de zomeravond er gens in de tuin van een witte herberg? Een wandeling door „berg en dal" kleine dorpenvriendelijke mensen; een muziekje; een droom-met-open-ogen aan een glanzend meer f Een morgen in de bergen met pare lend zonlicht? Een avond in een kleine stad met de zoetgeurende schemering aarzelend in bochtige, smalle, stille stra ten? Een fontein die klatert in de stilte? Een pleintje met een wijnhuis met stoe len voor de deur? Een beetje verlangen naar zoetvloei ende muziek in een stad vol van de schoonste barok?.... Salzburg? Een hotelkamer die uitzicht geeft op bergen en dalen onder een koele goud blauwe hemel?..., Tyrol? Salzkammergut? (Da kann man gut lustig sein. Een stad zo licht en sierlijk en speels als Wenen? Een beetje poëtisch vandaag? Eens een liedje-op-de-luit inplaats van de deun der dagelijkse dingen? In drie letters krijgt ge het antwoord op Uw dichterlijke verlangen: KLM. Het is eigenlijk allemaal zo eenvou dig, nietwaar? PHILIAS Laat Uw reisbureau het voorrekenen De uitslagen van de maandelijkse drive, die Zaterdagmiddag door de bridgeclub „De Gieteling" in het Statenhuis werden gehou den was: Groep A: 1. Mej. SchipperKlessér Jr. 36!4 pnt.; 2. Mej. HamelHeinen, 35 pnt.; 3. ZandbergenSchaafsma Jr. 34'2 pnt.; 4. TabakKleyn 34 pnt.; 5. v. d. LindenHo- geboom 33J4 pnt.; 6. BlomNijman 3)4 pnt.; 7. W. GroenG. Groen 29 pnt.; 8. Keyser Baggerman 18 pnt. Groep B: 1. J. KonzReijmer 3714 pnt.; 2. SchuurmanVermeulen 37)4 pnt.; 3. Kroons- bergRodenberg 35 pnt.; 4. Stiphoutv. d. Pool 3214 pnt.; 5. De SonnevilleSchuyt 3014 pnt.; 6. heer en mevr. Konz 28 pnt.; 7. heer en mevrouw Molenaar 2514 pnt.; 8. Mevr. ReijsnerAldenkamp 25)4 pjit. Groep C: 1. BaisSpit 2614 pnt.; 2. heer en mevrouw Schaafsma 25 pnt.; 3. dames Ta bakKleyn 20 pnt.; 4. Klesser Sr.Blan- kendaal 18 pnt.; 5. mej. Kleserde Vries 17 pnt.; 6. Tegel—de Boer 1314 pnt. ADVERTENTIE Beverwijk zal zijn gevallen strijders Za terdagavond herdenken met een stille tocht naar „Duinrust". Om 19.10 uur zal de stoet van het gebouw van O.W. aan de Bree- straat (voormalige raadhuis) vertrekken. Men wordt verzocht de vlaggen na 18 uur halfstok te hangen en in de stoet geen vlaggen en banieren mede te voeren. Het leggen van bloemen of kransen voor het verzetsmónument en bij de graven zal ten zeerste worden gewaardeerd. Van 19.45 af zullen de klokken luiden tot het signaal voor twee minuten stilte om 20 uur op „Duinrust" gegeven zal worden. Hierna zal de „Last Post" worden gebla zen. Iedereen wordt verzocht om ook inder daad deze twee minuten stilte in acht te nemen en de ouders wordt verzocht, hun op straat spelende kinderen tegen die tijd binnen te halen. Vrijdagavond zal de Vereniging van oud illegalen een herdenkingsbijeenkomst van een uur houden in 't Centrum, welke voor een ieder toegankelijk is. Ds. T. Ringnalda uit Overveen zal een toespraak houden, en medewerking wordt verleend door het R.K. kerkkoor der pa rochie „St. Agatha" en mevr. KogerDe Jong, declamatrice. Motorrijders zagen de Betuwe op haar mooist Zondag heeft de Kennemer Motorclub een pleziertocht naar de bloeiende Betuwe gemaakt, die zonder pech (en helaas ook zonder zon) is verlopen. Dit laatste heeft echter aan de goede stemming van de mo torrijders niets afgedaan. Ze hebben een tocht door de overweldigende bloesem pracht afgelegd van maar liefst 268 km. 's Morgens vertrok men om negen uur en 's avonds halfnegen was de Beverwijkse groep terug op honk. Met een betrekkelijk klein aantal leden vergaderde gisteravond de afdeling voetbal van DEM in het K.S.A.-gebouw te Bever wijk. De heer Th. Smit, voorzitter, had voor elk van de zeven elftallen een apart woord en was bijzonder verheugd te kunnen vast stellen, dat het vierde het kampioenschap in zijn afdeling had bereikt. Reeds aanstaande Zondag zal dit elftal een wedstrijd spelen voor zijn eventuele promotie naar de tweede klasse van de H.V.B. DEM zou hier een mooie kans maken, daar zij slechts een halve competitie behoeft te spelen met vier tegenstanders. Het verslag van de secretaris, de heer M. Stelder werd na een hartelijk applaus goed gekeurd. De voorzitter drong er nog eens extra op aan om vóór alles vrienden te blij ven en niet alleen „elf afzonderlijke spelers". De bestuursleden J. Schelvis en J. Smole- naars zagen zich om verschillende redenen genoodzaakt af te treden, hetgeen voor de afdeling voetbal een zwaar gemis genoemd mocht worden. Voor de functie van penning meester stelde het bestuur de heer W. de Ruyter voor, die met aller instemming werd gekozen. Naar een terrein-commissaris moest nog worden uitgezien, daar deze functie zou moeten samenvallen met werkzaamheden aan het club-blaadje „De blauwwitter". Tijdens de pauze werden tien toewijzingen voor de aankoop van plaatsbewijzen voor de interland-wedstrijd HollandZweden ver loot. Na de pauze bleef men nog geruime tijd bijeen om van gedachten te wisselen. VIS SERI JPBERICHT URK Maandag werd door 34 vaartuigen aange voerd 2414 pond kuilpaling, prijs f 0,75— f 0,81 per pond; 816 pond fuikaal, prijs f 0.80 f 0,85107 bak nest, prijs f2,12 per bak van 3714 kg. Maandagavond is in hotel „De Harmo nie" te Castricum de algemene vergadering gehouden van de op 28 Februari opgerichte „Verenigingsraad Castricum". Hoewel de raad zich sinds de oprichting in een gestadige groei van het ledenaantal mag verheugen er zijn nu 52 vereni gingen bij aangesloten is de belangstel ling van de zijde der leden voor deze ver gadering matig geweest. De statuten konden de volledige instem ming der aanwezige leden wegdragen, al zijn er na uitgebreide discussies enige kleine veranderingen in aangebracht. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer Th. Berlee, hanteerde de vice-voorzittei-, dokter H. Wieringa de hamer. De raad is, blijkens zijn woorden, al verscheidene ma len met succes bemiddelend opgetreden, van welke werkzaamheden de secretaris, de heer H. Markx, in de loop der vergadering een uiteenzetting gaf. De aan de verenigingsbesturen maande lijks toegezonden agenda, waarop alle ko mende bijeenkomsten vermeld worden, blijkt in een ware behoefte te voorzien. Van de gelegenheid om aan de secretaris advies te vragen of een bepaalde avond vrij is voor het houden van een bijeenkomst; zonder daarbij schade van een andere ver eniging te ondervinden, is eveneens een dankbaar gebruik gemaakt. De contributie is vastgesteld op ƒ2,50 per jaar voor de grote verenigingen de kleine vereni gingen gaan 0,10 per jaar per lid betalen. In de kascommissie koos men mevrouw J. VeltmanJans en de heren G. Keidér en J. Dijkman. Voor alle schoolgaande kinderen heeft het Wijk aan Zeeër Oranje Comité op Ko ninginnedag een aardige verrassing in petto, die door hen zelf zal moeten worden verdiend. Op een afgepaald stuk strand kunnen alle kinderen gaan schatgraven naar prijzen, die door winkeliers ter be schikking zijn gesteld. De toegang is gra tis en het feest zal om ongeveer half twee gaan beginnen. „De Dinsdag 29 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: prinses van Samarkand". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De blauwe engel".' _r. p W. B. Theater: Geen voorstelling. Kennemer Theater: Onderwijzersdag. Woensdag 30 April Kennemer Theater, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De prinses van Samarkand". Door de vereniging „Koninginnedag" zijn voor morgen in Beverwijk de volgende feestelijkheiden georganiseerd: 8.009.30: Reveille door de Beverwijkse Harmonie Kapel. 8.45: Bont kinderprogramma voor leerlingen der 3e en 4e klas van de Lagere Scholen. 10.00: Aubade in Park Scheybeeck door kinderen van de 5e en 6e klas. Om 9.30 uur opstellen in de Hendrik Burgerstraat. De route is: Moensstraat, Zeestraat, Koningsstraat, Velserweg. 11.00: Bont kinderprogramma voor leerlingen der 5e en 6e klas van de Lagere Scholen. 11.00: Muzikale rondgang door de Beverwijkse Harmonie Kapel. 14.0016.00: Volksspelen. 1. Mastklimmen op het Stationsplein. 2. Ringsteken op de fiets op het Parkeerterrein. 3. Hindernislopen in de Ellink Sterkstraat. 4. Waterton steken op de Corn. Matersweg. 14.00-15.30: Wielerwedstrijden voor juniores, georganiseerd door de Bever wijkse Renners Club „Kennemerland", omgeving Munnikenweg. 15.00: Optocht van versierde wagens, fietsen, enz. Opstellen te 14.30 uur op het Schoolplein aan de Galgenweg. Route: Arendsweg, Huiderlaan, Ellink Sterkstraat, Eenhoornlaan, Laan van Kanaan, Grote Houtweg, Baanstraat, Romerkerkweg, Boogaardlaan. 17.30: Voetbalwedstrijd in het Sportpark door de Kennemers tegen een Beverwijks Elftal. 20.00: Muzikale rondgang door de Hoogoven Harmonie. 20.00: Bonte avond in het K.S.A.-gebouw door „The Dio's" o.l.v. Ton v. d. Braak. 21.00: Openlucht Bal op het Parkeerterrein. Het bestuur van de vereniging „Koninginnedag" verzoekt de burgerij om zo veel mogelijk de nationale driekleur uit te steken. 24. Na enig overleg besloot Panda zijn werkzaamheden te beginnen bij het bord, dat het verste van de vuurtoren verwijderd was, om ze dan langzamerhand allemaal af te werken. Op dit speciale bord stonden onaangename woorden als: LEVENSGE VAAR! GA TERUG! WIJ STAAN NER GENS VOOR IN! en dat opschrift werd nu met bekwame hand weg gewerkt door Panda, die van plan was er iets voor in de plaats te zetten als: „Treedt nader! Welkom!" Maar hij was nog maar nauwe lijks flink aan de gang gegaan, of er ge beurde iets dat zijn aandacht afleidde. hij hoorde namelijk duidelijk iemand die „Psssstzei. Hij keek om zich heen, maar ontdekte niets; en hij wilde juist maar weer doorwerken, toen hij ten twee de male hoorde: „Psssst!" Eerst toen ont dekte hij een mannetje dat zich daar tus sen het struikgewas had opgesteld en die nu angstig tussen de bladeren door keek. „Zeg. hè. fluisterde deze nu schor, „is het daar werkelijk zo gevaarlijk als op die borden staat?" „O welnee!", riep Panda la chend uit. Kom maar te voorschijn, hoor! Het is hier leuk! Waarom ligt u daar tussen de struiken?" „Ik ben journalist De Sap- pelaer", legde de ander uit, „en ik moet een stukje over deze vuurtoren schrijven omdat er gemompeld wordt dat er hier rare dingen gebeuren.maar ik durfde niet dichter bij te komen....". Een jour nalist! Een journalist, die er op uit was gestuurd om iets te schrijven over wat er in de vuurtoren aan de hand was! Dat was net de persoon die Panda moest hebben! De vangsten van kuilpaling waren de af gelopen week weer iets beter. Per vaartuig werd aangevoerd van 50 tot 150 pond per dag, enige verbetering in de noteringen van kuilpaling was echter nog niet te merken. De prijzen bleven over het algemeen tame lijk laag (per pond van f 0,63 tot f0,78). De resultaten in de lijn-aalvisserij waren niet zo gunstig wegens het onbestendige weer. De vangsten der dag en per vaartuig liepen van 40 tot 110 pond en de noteringen van f 0,77 tot f 0,93. De aanvoer van fuikpaling was de afgelopen week bijzonder goed. Er kwamen vangsten voor van 650 pond per vaartuig. De prijzen lagen ook hier niet hoog, per pond van f 0,67 tot f 0,85. De aan voer van nest bleef nog vrij laag. In verhou ding tot het vorige jaar is de vangst aan nest bepaald gering. Ook de noteringen wa ren niet hoog. Per bak van f 1,75 tot f2,15. De weekbesommingen van de kuilvissers variëerden per vaartuig van f200 tot f400. Bij de lijnaalvissers schommelde zulks van f 80 tot f 250 per dag. De fuikaalvissers per vaartuig van f 400 tot f 1000. Door een aantal vaartuigen werd puf aan gevoerd. De prijzen per mand varieerden van f 2 tot f 2,25. Aangevoerd werd: 34.964 pond kuilpaling; 5459 pond lijnpaling; 6302 pond fuikpaling; 103 pond bot; 252.080 pond nest en 15.291 pond zeevis. De totale omzet bedroeg onge veer f39.000. Valse noodkreet. Britse scheepvaartauto riteiten, die een geheime radiozender trachten op te sporen, die sinds twee maanden valse SOS-berichten uitzendt, hebben meegedeeld, dat de zender zich op ongeveer acht mijl van Ostende aan de Belgische kust moet bevinden. Het onderzoek wordt voortgezet. Maandag middag werden wederom SOS-signalen opgevangen, waarin gezegd werd, dat een schip ter hoogte van de kust van Kent op een wrak was gestoten. De reddingboot van Ramsgate werd gealar- meerd, doch voer niet uit, omdat men aan de juistheid van de boodschap twijfelde. Het bleek, dat er inderdaad geen schip bestaat met de in het be richt genoemde roepletters. In de af gelopen twee maanden zijn verschei dene valse SOS-berichten opgevangen, waardoor reddingboten vergeefs zee kozen. Botsing. Bij een gevecht in de omgeving van de desa Blado (25 kilometer ten Zuidoosten van Pekalongan) tussen In donesische militairen en bewapende verzetslieden zijn vorige week 50 doden gevallen, aldus bericht de correspon dent van Aneta te Semarang. De om vang van de bende werd door militaire autoriteiten geschat op 200 man. De militairen verloren 20 man, de politie 3 en de bende 24. Voorts vielen 3 slachtoffers onder de bevolking. De bende werd tenslotte door de militairen in Westelijke richting opgejaagd over de rivier Sumilir. Bezuiniging. Vandaag zijn te Parijs twee regeringsdecreten gepubliceerd, waarbij de regeringsuitgaven met '110 milliard francs worden verminderd en credie- ten ten bedrage van 95 milliard francs worden geblokkeerd. De begroting voor burgerlijke wederopbouw werd ver minderd met dertien procent. De be groting voor onderwijs werd eveneens verlaagd. Er werden voorts bezuinigin gen ingevoerd voor de overzeese ge bieden, oorlogsschade, vervoer en, openbare werken. Verklaring. De Sovjet-ambassadeur te Washington, Alexander Panjoesjkin, heeft in een verklaring het Japanse vredesverdrag en het Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag „de voorbe reiding van een nieuwe oorlog in het Verre Oosten" genoemd. De verklaring werd een half uur na het deponeren van het verdrag uitgegeven. Wie kaatst. In een radio-rede heeft veld maarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale staf, verklaard, dat iedere aanvaller, die dwaas genoeg zou zijn om boven Engeland een atoombom te laten ontploffen, 20 atoombommen op eigen gebied geworpen zou krijgen. Woord en daad. Premier Churchill heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij voorlopig niet van plan is een minister voor Europese Zaken te benoemen. De Labour-afgevaardigde Walker zei, dat op de laatste bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg alle conser vatieve afgevaardigden voor het in stellen van zulk een ministerie hadden gestemd. Churchill antwoordde: „Er is verschil tussen het woord en de daad. Er zou dan nóg' een bureau bij moeten komen en er zijn er al zoveel op het ogenblik." Kroning. Officieel wordt meegedeeld, dat Koningin Elizabeth van Engeland op 2 Juni 1953 zal worden gekroond. Met de voorbereidingen zal men waarschijnlijk spoedig beginnen. De kosten van de ge beurtenis zullen waarschijnlijk een mil- lioen pond sterling bedragen. Alleen het voor de plechtigheid gereed maken van de Westminster Abdij zal drie tot vier maanden vei-gen. Verlaging. De commissie voor buitenland se betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich bij stemming uitge sproken voor besnoeiing van Truman's program voor hulp aan het buitenland met één milliard dollar. Het door Tru man voorgestelde bedrag was 7.9 mil liard dollar. Senator Tom Connally, de democratische voorzitter van de com missie zei, dat de verlaging, die neer komt op 12.66 procent, procentsgewijze zal worden verdeeld over alle posten van het wetsontwerp. Connally zei, dat hij het na de verlaging een goed wets ontwerp vond en dat het naar zijn me ning door de senaat zou worden aan genomen. Voor de zekerheid. De West-Europese ko pers van Amerikaanse strategische goe deren zullen van 1 Mei af invoercertifi- caten moeten overleggen, die voorzien zijn van een verklaring van hun rege ring, waarin officieel de verzekering wordt gegeven, dat de goederen zonder machtiging niet zullen worden heruitge- voerd. De Amerikaanse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat aanvragen voor vergunningen voor de uitvoer van strategische goederen naar tien Euro pese landen voortaan van deze certifi caten vergezeld moeten gaan. Tot deze tien landen behoort ook Nederland. Onderzoek. Alvin O'Konski, republikeins lid van de commissie van het Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek heeft ingesteld naar de massamoord, die in de afgelopen oorlog in de bossen van Katyn nabij Smolensk, op vijftienduizend Poolse officieren en intellectuelen is ge pleegd, verklaarde Maandag bij zijn aankomst uit Parijs op het vliegveld van New York, dat de commissie het lid van het Amerikaanse hooggerechtshof Robert Jackson zal vragen waarom er ten tijde van de te Neurenberg tegen (Duitse) oorlogsmisdadigers gevoerde processen, niet tevens een onderzoek is ingesteld naar deze massale afslachting. Jackson was bij de processen te Neuren berg leider van de Amerikaanse open bare aanklagers. O'Konski zeide dat de commissie bij haar onderzoek heeft be- vonden, dat de Russen deze massamoord zouden hebben gepleegd. De Raad voor de Scheepvaart heeft inzake het aan de grond lopen van de IJmuidense trawler „Post Boy" op de Trapeerbank (de zogenaamde „Marmeren banken", bij Panne) voor de Vlaamse kust, geoordeeld, conform het advies van de inspecteur voor de Scheep vaart tijdens de behandeling op 21 Maart, waaromtrent wij reeds het een en ander pu bliceerden. De Raad spreekt zijn waardering uit voor de wijze waarop schipper Jan Klin kenberg ziin trawler onder de moeilijke om standigheden heeft weten vlot te bréngen, maar is tevens van oordeel, dat de schipper voor zijn fout in de navigatie moet worden gecorrigeerd en straft hem door het uitsprei ken van een berisping.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2