Kop op! Steek 'n sigaar op Productiviteit Een Eeuw geleden Koninklijke onderscheidingen ^Hoe is het ontstaan?"^ Gedecoreerden uit Haarlem en omliggende gemeenten ■Clowntje Riek Courses te Duindigt Dit woord: SCHOORVOETEND Thuiskomst Korea- vrijwilligers Voor de kinderen Waterpolo Damesploegen van DWT werden kampioen Sport in 't kort Voetbal in Engeland FEUILLETON De fluistercampagne DINSDAG 29 APRIL 1952 ~4 (Vervolg van pag. 3) Tot ridder In de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: dr. C. J. Folmer te Amster dam, dierenarts; H. Koers te Naaldwijk, secretaris-penningmeester van de Coöpera tieve Centrale Westlandse Snijbloemenvei ling G.A.; Johanna W. Mulder te Arnhem, secretaresse van de Boerinnenbond van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond; J. J. A. Oosterwijk te Hattem, directeur van de Nederlandse Gruyère Blokmelkfabriek N.V. te Zwolle; Chr. van Rosmalen te Olde- berkoop (gem. Ooststellingwerf), oud- directeur van de Coöperatieve Vereniging tot Aankoop van Landbouwbenodigdheden; J. M. Toppinga te Appingedam, voorzitter van het Bedrijfschap voor Hooi, Stro en Ruwvoeder; S. de Vlas te Gieten, dieren arts, Rijkshoofdkeurmeester van vee en vlees. Volksgezondheid en Sociale Zaken Tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn benoemd: E. J. A. A. Quaedvlieg te 's Gravenhage, directeur van de Veeart- senijkundige Dienst, tevens hoofdinspecteur van de Volksgezondheid; A. N. van Mill te 's Gravenhage, directeur-generaal van het Rijksbureau van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; H. Oosterhuis, wonende te Amsterdam, voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en lid van de Eerste Kamer. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: P. van Bork te Zutphen, eerste geneesheer der Phychiatrische In richting „Groot-Graffel" te Warnsveld; J. W. van den Akker te 's Gravenhage, tweede voorzitter van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging; A. Borst Pzn., wonende te Wassenaar, algemeen voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland; J. A. Th. M. Brans, te Amsterdam, wiskundig adviseur bii de Rijksverzekeringsbank aldaar; dr. Th. E. de Jonge Cohen, tandarts te Amsterdam; me juffrouw dr. M. H. E. J. I. Sanders te Am sterdam, specialiste voor verloskunde en vrouwenziekten; dr. A. Clarenburg te Utrecht, hoofd van de veterinaire afdeling van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid aldaar; dr. G. D. Hemmes te Utrecht, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in algemene dienst; G. J. van Heek W.Hzn. te Enschede, ere-voor- zitter van de Vereniging Ziekenzorg aldaar. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: K. van Baren te 's Graven hage, voorzitter van de Christelijke Be drijfsgroepen en lid van de Verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland; mr. A. Rueb te 's Graven hage; mejuffrouw W. Talens te 's Graven hage, referendaris bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; J. M. H. Spaltman te Amsterdam, secretaris van de Algemene Nederlandse Bond van Meu belmakers, Behangers, Houtbewerkers en aanverwante vakgenoten. Uniezaken en Overzeese Rijksdelen Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw zijn benoemd: C. J. Schaap, ge wezen president van de Factorij der Neder landse Handel-Maatschappij N.V. te Dja karta; prof. ir. H. Vlugter, Decaan van de technische faculteit van de Universiteit van Indonesië; prof. dr. L. W. Kuilman, Decaan van de landbouwkundige faculteit van de Universiteit van Indonesië; ir. A. M. A. Wijnans, directeur-generaal van de N.V. Billiton Maatschappij te 's Gravenhage. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn genoemd: Ih. van der Tol, waar nemend hoofd van de Regeringsaccountants dienst in Indonesië; A. J. Beversluis, advi seur bij het departement van Arbeid in Indonesië; prof. mr. G. C. Suermondt, ad viseur bij het departement van Justitie in Indonesië; F. Landmeter, oud-hoofdcom missaris van politie in Indonesië; mr. J. A. Backer, gewezen voorzitter van de Orga nisatie Verenigde Exporteurs van Indone sische Producten; H. G. Muller, directeur van de N.V. Internationale Crediet- en Handelsvereniging „Rotterdam" te Dja karta; J. J. Wille, hoofdvertegenwoordiger van de firma Blom en Van der Aa in Indo nesië; ir. J. J. van Rijsinge, technisch direc teur der Philips' Fabricage- en Handel maatschappij N.V. in Indonesië; P. G. de Vries, gewezen adviseur van de Pamanukan en Tjiasem landen te Subang; A. G. Oster- mann, lid van de firma D. M. en C. Wate- Een schoor is een steunbalk. Dit vin den wij terug in schoorsteen: de steen die het eigenlijke rookkanaal draagt, het metselwerk dus in onze kamer. Daarna wordt schoorsteen ook gebruikt voor het deel dat gedragen wórdt. Het bijvoeglijk naamwoord schoor betekent: strak in schuinse richting. Z'n voeten schoor zetten is dus: z'n voeten dwars zetten, tegenstribbelen en wie schoor voetend toegeeft aan de verleiding ver zet zich nog wel, maar gaat toch al de verkeerde weg op. Hetzelfde beeld heb ben wij in: zich schrap zetten, dat aan duidt: met de voeten langs de grond schrapen. V ring, te Bandung; J. Langenberg, vertegen woordiger van de Nationale Industrie en Landbouw Maatschappij N.V. te Surabaja; L. K. Brants, hoofdagent van de Cultuur-, Handels- en Industrie Bank N.V. te Dja karta; mr. G. J. W. Koolemans Beynen, ge wezen vertegenwoordiger van Michiels Ar nold N.V. te Djakarta; ir. J. Sippel, hoofd van de Centrale Aansehaffingsdienst in In donesië; H. F. Fleischer, oud-hoofdambte naar bij de P.T.T.dienst in Indonesië; C. den Haan, oud-hoofdhoofdambtenaar bij de P.T.T.dienst in Indonesië; mr. J. Cleyndert, algemeen adviseur van de Standard Va cuum Petroleum Maatschappij N.V. te Dja karta; M. Veldkamp, oud-inspecteur van het middelbaar onderwijs in Indonesië; dr. C. P. van Leersum, arts te Djakarta; J. Ch. Zaal, gepensionneerd hoofdambtenaar, ge wezen lid van het College van Algemeen Bestuur en oud-Landsminister in Suriname; I. H. Capriles, directeur van de N.V. Ma dura en Curiel's Bank op Curacao; P. J. Henriquez, oud-directeur van de Openbare Gezondheidsdienst van de Nederlandse An tillen, arts op Aruba; W. F. G. Mensing, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Nijverheid op Curagao; S. A. Senior, di recteur van de N.V. Edwards Henriquez en Co Bank op Curagao: dr. E. J. a Campo, directeur van de Stichting Planbureau Suriname en directeur van de Stichting voor de Ontwikkeling van Machinale Land bouw in Suriname, te 's Gravenhage; dr. J. W. de Stoppelaar. mr. H. van Santwijk en A. Jonkers, hoofdadministrateurs en L. G. Weggemans, administrateur bij het ministe rie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen Tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: M. N. Beets, hoofd van het Bureau Uitvoerzaken te Surabaja; J. van Lier, agent van de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Surabaja; A. Pothof, gezagvoerder bij de N.V. Konink lijke Paketvaart Maatschappij in Indonesië; mej. dr. B. Polak, bodemkundige op het Bodemkundige Instituut van het Algemeen Proefstation voor de Landbouw te Bogor; D. J. Heyboer, administrateur van de rub berondernemingen Agrabinta en Salatri in West-Java; J. C. A. Bosschieter, hoofd administrateur van de theeonderneming Tjisadea-Tiigombong in West-Java; P. J. Weeda, administrateur van de theeonder neming Pasir Karet en van de rubberonder neming Pasir Maoeng bij Bogor; H. J. van der Meer, hoofdadministrateur van de thee- onderneming Malabar bij Pengalengan; W. Angenent, administrateur van de theeon derneming Serangsari in West-Java; J. D. Dijkerman, administrateur van de thee onderneming Gedeh in West-Java; ir. W. A. van der Ent, administrateur van de vezelonderneming Laras op Sumatra; ir. H. E. Ie Sueur, administrateur van de suiker fabriek Tjepper bij Klaten: H. M. Munster man, administrateur van de suikerfabriek Gending bij Probolinggo; N. C. J. Teulings, hoofdadministrateur van de Oost-Java Rubber Maatschappij te Malang; B. Tide- man, administrateur van de Cultuuronder neming Ngrangkah Pawon in Oost-Java; G. van Meurs, administrateur van de Cul tuuronderneming Tjiondong in West-Java; M. F. H. Bremmers, administrateur van de suikeronderneming Gondang Winangun bij Klaten; L. E. Burgemeestre. onder-admini strateur van de theeonderneming Go^lpara in West-Ja va; A. J. Eyken, administrateur van de suikeronderneming Djatiwangi bij Madjalengka (Tjirebon); A. R. M. Kreisler, bouwkundig ingenieur bij het ingenieurs bureau Ingenegeren Vrijburg te Ban dung; W. J. Butteling, waarnemend hoofd van de Scheepvaartinspectie, Haven- en Loodsdienst in Indonesië; J. van der Werff, gezaghebber bij de Dienst van Scheep vaart, laatstelijk fungerend hoofd van de afdeling exploitatie, in Indonesië; J. B. Scharff, schoolhoofd te Surabaja; ds. J. G. J. van Iterson, predikant te Bandung; A. P. van Schieveen, adjunct-directeur van G. C. T. van Dorp Co. N.V., te Djakarta; H. J. J. Hulsebosch, algemeen secretaris van de Billiton Maatschappij N.V, te Djakarta; W. D. Belfor, voorganger in de Evangelische Broedergemeente in Suriname; A. P. J. Rij - naars, oud-directeur van de St. Paulus- school te Paramaribo; C. J. H. Engels, arts op Curagao; mej. M. A. Metternich, oud- onderwijzeres bij het R.K. onderwijs, admi nistratrice van de scholen van de Congre gatie van Roosendaal op Curagao; W. Meyer, directeur van de Openbare Hogere Burger School op Curagao; W. H. Lichtveld gewezen voorzitter van de Raad der Sa menwerkende Vakorganisaties van Over heidspersoneel in Indonesië. Een detachement Nederlandse Korea- vrijwilligers is vandaag per schip uit Korea in Liverpool aangekomen. Het detachement gaat met de „Koningin Emma" naar Neder land. Dit schip arriveert morgen, Woens dagavond om 7 uur in Hoek van Holland. Een uur later begint de ontscheping. De heer A. Hulsman te Alkmaar is be noemd tot leraar Frans aan het Christelijk Lyceum te Haarlem. Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw zijn benoemd: L. J. P. N. A. Bouwman te Heemstede, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland; ir. W. M. Vink te Bloemendaal, hoofdingenieur A bij de Provinciale Waterstaat van Noordhol land. Tot officier in de Orde van Oranje Nas sau zijn benoemd: A. D. Huijsman, gedele geerd commissaris van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haar lem; ir. J. C. Kaars Sijpesteijn te Vogelen zang, president-commissaris en gedele geerd directeur der Ned. Linoleumfabriek te Krommenie; A. Kouwenaar te Haarlem, directeur der n.v. Houthandel Peltenburg en Zn., oud-directeur van het Rijksbureau voor Hout; S. Rijkes te Heemstede, be stuurslid van de afdeling Haarlem van het Ned. Genootschap tot Reclassering; M. J. van Thiel, hoofdingenieur A bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland te Bloemendaal; mr. J. F. Janso- nius, burgemeester der gemeente Haar lemmermeer; dr. A. la Fleur te Overveen, rector van het tweede Christelijk Lyceum te Haarlem; J. van der Meulen te Heem stede, directeur van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Haarlem; ir. F. Thiel te IJmuiden, direc teur van de n.v. Visserij-onderneming V.E.M.; dr. A. J. Verhage te Voorburg, voorzitter en directeur van het Bedrijf schap voor Sierteelt-producten, oud-voor zitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd: K. Blauw te Haarlem, hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Noordholland; H. H. Holthuis te Overveen, oud-penningmeester van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale; C. van Geel te Drie huis, directeur van het radiostation „Sche- veningen Radio' te IJmuiden; J. H. W. van der Muelen te Badhoevedorp, adviseur van het directoraat Productie der K.L.M.; A. C. Tolk te Heemstede, inspecteur vluchtuit- voering en grondorganisatie der K.L.M.; A. H. Beenhakker te Haarlem, administrateur van „Haarlems Ziekenfonds"; F. G. M. Haase, arts te Lisse. De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan: P. A. de Ridder, adjudant der Rijks politie te Aalsmeer; C. Halsbergen, be drijfsleider bij de strafgevangenis te Haar lem; H. J. te Marvelde, adjudant van ge- meentpolitie te Heemstede; L. Sleutelberg te Haarlem, controleur A van 's Rijks be lastingen; W. F. van der Schraaf te Haar lem, technisch ambtenaar 1ste klasse bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting; E. J. Mooi Hzn. te Heem stede, hoofdemployé der P.T.T.J. Morriën te Badhoevedorp, gewezen opzichter der P.T.T.; G. Siebbeles te Santpoort, procura tiehouder bij de n.v. Aniem te Amster dam; H. W. Manhoudt te Overveen, procu ratiehouder bij Harrenstein's Handel- Maatschappij n.v. te Amsterdam; G. van Waard te Haarlem, oud-administrateur, thans propagandist van de Haarlemse Ver- r T3O6 eniging tot Bestrijding der Tuberculose. De eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan: J. Oudshoorn, opperwachtmeester der Rijkspolitie te Uitgeest; D. Visser, wachtmeester der Rijkspolitie 1ste klasse te De Zilk (Noordwijkerhout)J. Steijn te Beverwijk, oud-laboratorium-assistent bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland; W. de Koning, brigadier van gemeentepolitie te Haarlem; P. Veen- stra, adjudant van gemeentepolitie te Bloe mendaal; B. H. van der Horst, opzichter lste klasse bij de Gas- en Waterbedrijven te Velsen; J. Cornet te Haarlem, chef hofmeester bij de n.v. Stoomvaart maat schappij Nederland; P. de Borst te Haar lem, scheepstimmerman bij de n.v. Stoom vaartmaatschappij Nederland; Th. van Helmond te Haarlem, ploegbaas bij de n.v. Nederlandse Spoorwegen: H. van Gin- kel te IJmuiden, eerste ploegbaas bij het wegonderhoud der Nederlandse Spoor wegen; A. J. Ie Fevre te Heemstede, reizi ger bij Henri Jullien n.v. te Amsterdam; F. W. Weijers te Heemstede, boekhouder bij de n.v. D. W. Rookmaker en Zoon te Haar lem; J. Smit en C. J. Oostenrijk, werkzaam bij de Chr. Vereniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten „Meer en Bosch" te Heemstede, en J. Kortenhoeven te Visvliet (Gr.), reizend b'roeder-diacoon bij deze vereniging; mej. A. J. Verleun (zuster Marie Henrita) en mej. M. Weste- laken (zuster Isabella), verzorgsters van ouden van dagen in het St. Joseph Rust oord te Beverwijk; N. Waterdrinker, opper wachtmeester der Rijkspolitie te Heiloo. De eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toegekend aan: H. Wolterman, timmerman in dienst der gemeente Velsen; J. W. Loof en J. van der Jagt te Haarlem, bestellers lste klasse der P.T.T.; A. H. C. van Opstal en G. E. L. de Jong te Haarlem, respectievelijk ma chinaal houtbewerker lste klasse en stof feerder bij de Nederlandse Spoorwegen; J. Chr. EÏderbroek, kalkblusser bij Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken n.v. te Hillegom. ADVERTENTIE ADVEitTE TiE Een sigaar is toch maar je warel Die zorgt - steeds voor een goed humeur. Die smaakt en geurt heerlijk. En bovendien houdt sigarenroken u vrij van 'iNHALOSE'. In de eerste klasse dames is DWT 1 kam pioen geworden; Zaterdagavond werd ge speeld tegen HPC. In de eerste helft bezorg de Paula van Bruggen DWT de leiding en in de tweede helft doelpuntten Mia Prins en Truus Feringa (3—0), VZV verscheen tegen HVGB met vier dames en verloor reglementair met 50. DWT 2 boekte in de tweede klasse dames een 80 overwinning op HVGB 4 en is daarmede ongeslagen kampioen van de tweede klasse geworden. De eindstand is: Ja.... daar stond Oepoetie! Eindelijk was hij dan toch terecht. Maar hoe kwam het, dat hij al die tijd zoek was geweest? Dat zat zo: de kolenkit was leeg, en Oepoetie nam 'm op, om in de kelder kolen hij te scheppen. Hij ging naar de benedenverdieping en stapte de kelder in. Bij het kolen hok zette hij de kit neer en begon te scheppen. Maar toen Oepoetie de kolenkit volgeschept had en hij weer naar boven wou gaan, was er iets raars gebeurd.de kelderdeur was dicht; hoe hij er tegen duwde, de deur was niet open te krijgen. „Wat is dat nou?", dacht Oepoetie. „Het lijkt wel, of de deur op slot zit!" Hij zette de kit naast zich -neer en drukte met alle kracht tegen de deur. Maar het hielp niet. Ja, het kon niet anders, of die zat op slot! Toen bonsde hij op de deur. „Hela! Doe jullie de deur eens open", riep hij. Maar het bleef stil. Zouden ze hem niet gehoord hebben? Een hele tijd stond hij daar en bonsde op de kelderdeur. Voor de eerste maal van dit seizoen opent Duindigt de hekken cp een werkdag. Het programma is er niet minder interessant om. In het openingsnummer verschijnt de sterkste collectie 3-jarigen, die dit'jaar in de baan is geweest en waaruit een keuze moei lijk is. De voorkeur gaat uit naar Queen Bess, die met Qui ïlollandia G cn Query Hanover zal moeten afrekenen. De eeuwig gevaarlijke outsider blijft Querido I. Quick Boy maakt zijn seizoen-debuut en moet werden afgewacht. Geersen zal het in de Usanceprijs met Prins Pluto minder moeilijk hebben dan enige weken geleden, toen hij na een onfor tuinlijke course niet verder kon komen dan de derde plaats. Zijn stalgenote Pomona, Paraat en Patrick Daluth Z zijn de andere kanspaarden. De tweede zege kan Geersen boeken in de Insecuriteitprijs, waarin hij met zijn keuze uit Old Gold en Pelikaan S het heft in han den heeft. Zware tegenstand is te verwach ten van Pieter D en Pcpsi Cola. Indien Nuni Brewer met ontheffing start, is dit eveneens een gevaarlijk kanspaard. In Alkmaar gaf Olivier B blijk de juiste cadans gevonden te hebben, waardoor de ruin Over het 2500 meter lange traject in de Nemesisprijs niet mogelijk is, temeer daar O Bonni haar vorm kwijt schijnt te zijn. Geersen heeft de keuze uit Kruger en Mac Kinley, die echter niet tot de betrouwbaar sten behoren. Aan de kop staat echter Peter Spencer, die in vorm deze paarden de baas kan blijven, zodat wij de keuze Geersen op de tweede plaats verwachten, gevolgd door Niekie B H en Pétulance K. Het internationale nummer zal een prooi worden voor Kievit S, die in de eindstrijd Miss A zal kunnen slaan, waarbij Lady Zora nog roet in het eten kan gooien. Bij de rennen is voor beide nummers het entrainement Riem favoriet. In de Rubicon- prijs met Dicky, die Aquavit en Filore ach ter zich zal kunnen houden. De verrassing kan komen van Tinka. In de Trial Stakes zal de mount v. d. Kraats (Cléone, Sakina) moeilijk te kloppen zijn. De laatste maal liep Cléone onfortuin lijk, doch gedurende de ren herstelde zij zich prachtig. Chiberta en Dollardprins behoren tot de gegadigden voor de plaatsen. DWT 2 DWT 3 DWR 2 HVGB 2 Haarlem 2 HVGB 3 HPC 2 HVGB 4 DWT 4 2 0 1 2 1 I 16 14 10 43— 0 42— 6 27—16 27—28 20—32 .12—35 16—28 14—39 "16—33 De wedstrijd HVGB—Haarlem 2 werd ge speeld voor de eerste klasse heren. Met twee doelpunten van Jelle Hoekstra en het in schieten van een strafworp door Ap Nater ging de rust in met 30; in de tweede helft bleven doelpunten uit. De wedstrijd HVGB 2—DWR Was minder eenzijdig. DWR nam de leiding door een doelpunt van Jan Kollerie. Door toedoen van Halscma en Rol ging de rust in met een voorsprong van 21 voor HVGB. Na de rust zette DWR door toedoen van Kollerie en Behle de achterstand om in een voorsprong van 32 waarna Vosman de stand wederom in evenwicht bracht. Tenslotte maakte Behle voor DWR het winnende doelpunt (34). De eindstand in de eerste klasse heren is: HVGB 1 8 8 0 0 16 34— 6 HPC 1 8 6 1 1 13 35—12 DWR 1 8 5 1 2 11 24—20 HVGB 2 8 5 0 3 10 23—18 Haarlem 1 8 2 1 5 5 16—20 DWT 1 8 2 1 5 5 18—30 Haarlem 2 8 2 1 5 5 13—29 HPC 2 8 2 0 6 4 20—27 VZV 1 8 1 1 6 3 11—32 Voor de tweede klasse heren werd ge speeld de wedstrijd HPC 3—DWR 2 met als resultaat 23. De eindstand is: DWR 2 HPC 3 HVGB 3 Haarlem 3 HVGB 4 Haarlem 4 10 10 10 10 10 10 18 12 11 10 7 2 25— 8 27—13 27—20 24—20 24—32 11—45 H.R.C. „EXCELSIOR". H.R.C. „Excel sior" hield haar eerste rit voor de compe titie. De uitslagen luiden als volgt: A-klasse 60 km.: 1 C. Silvis tijd 1 uur 37 min.; 2. B. Fennis: 3. J. Westbroek. B-klasse 60 km.: 1. P. Voorderhaak; 2. H. Jansen; 3, H. van Dalen. Junioren 1214 km.: 1. Haak; 2. Phi lips. 3. J. v. Wijk; 4. W. Petersen; 5. H. Hui- bens; 6 K. Smit. In de eerste divisie heeft geen enkele club het tot honderd goals in 42 gespeelde wed strijden gebracht; het vijftal dat deze week zijn programma nog met een of twee matches moet besluiten kan de 100 ook niet meer halen. Topscorer is Newcastle United (nummer 8 in de ranglijst) met 98. Tweede als doelpuntenmaker is de kampioen, Man chester United, met 95. The Arsenal is derde met 80. In de tweede divisie is de kampioen Sheffield Wednesday, topscorer met precies 100 doelpunten in 42 wedstrijden. In de beide afdelingen van de derde divisie worden door de clubs zesenveertig wed strijden gespeeld. Lincoln City, kampioen van de Noordelijke afdeling heeft het tot 121 goals gebracht en ook tot het hoogste aantal punten (69). Plymouth Argyle en Reading, resp. kampioen en nr twee van de Zuidelijke afdeling, hebben elk 107 goals in 45 matches gescoord. Ajax, de meest productieve onzer eerste klassers, mét 73 goals in 25 wedstrijden, heeft dus een beter productie per match gehaald dan de Engelse profclubs. Maar in het algemeen zijn de scores in de Neder landse eerste klasse niet veel he ger dan die in Engeland. Uit oe Opregte Haarlemsche Courant van 29 April 1852 PARIJS De regtbank van den eer sten aanleg heeft de besluiten v&n het Bewind van 22 Januarij behandeld waar bij de eigendommen van de familie Orleans verbeurd verklaard zijn, zoo ook de vorstelijke paleizen en parken te Neuilly en Monceaüx. De administra teuren hadden de tusschenkomst der regterlijke overheid ingeroepen en de verdediging der belangen van het Huis Orleans opgedragen aan de beroemde regtsgeleerden Paillet en Berryer. Hoe wel vanwege het Openbaar Ministerie Was beweerd dat de regtbank niet be voegd was, heeft de regtbank zich wèl bevoegd verklaard, welke beslissing allerwege oen diepen indruk heeft ge maakt. De Bonapartisten zijn uiterst mis noegd over dit blijk van onafhankelijk heid, door de regters getoond. De presi dent der regtbank was ontroerd bij het voorlezen van de beslissing en heeft be paald dat de sequestratie zelve over veertien dagen zal worden behandeld De regtsgeleerden Paillet en Berryer hebben met veel talent en vooral met groote vrijmoedigheid betoogd dat de besluiten van 22 Januarij niet van staat kundigen, maar van administratieven aard waren, mitsdien de regter behoort te beslissen of daardoor belangen van personen worden geschonden. Zij heb ben met geestdrift uitgesproken dat er geen gezag kan bestaan dat boven de wetten is verheven. door Andreiv Mackenzie Vertaald uit het Engels 28) Alleen op menselijke tijgers. Een paar jagers hebben mij verteld, dat als je op tijgerjacht gaat, je een platform in een boom moet bouwen. Als lokaas bindt je dan een geit vast onder die boom of vlak in de buurt. De jager verschuilt zich in de boom en blijft doodstil wachten totdat hij de tijger hoort naderen. En als dit zijn eerste ontmoeting met een tijger is, weet hij zijn zenuwen nauwelijks in bedwang te houden. De tweede en volgende keer is hij al veel rustiger. De spanning zal hem echter toch niet loslaten. Ik ben nu precies zo'n tijgerjager, als u begrijpt wat ik bedoel! Dan ben ik zeker die vastgebonden geit en de tuin de jungle! Inderdaad. Luistert u overigens eens naar de wind. Plotseling sloeg uit de schoorsteen de rook de kamer in, waardoor de vlammen van het open vuur een spookachtige glans kregen: een windstoot deed de vensters rammelen. Barnes greep naar de fles brandy en schrok geweldig, toen de deur plotseling openging. Zal ik sluiten, sir?, vroeg de butler. Je deed mij schrikken. Parker. Ja, ga maar sluiten. Brannigan drukte zich tegen de muur, toen de butler de gordijnen opendeed om de ramen zorgvuldig te sluiten en met een pal te verzekeren. Daarna trok hij de gor dijnen weer dicht. Heb je buiten iets bijzonders gezien, Parker?, vroeg Barnes met een onzekere stem. Nee sir, maar ik wil wel even gaan kijken. Dat is niet nodig Parker, goeden avond. Goeden avond, sir. De butler sloot zachtjes de deur achter zich. Brannigan kwam direct in actie. Blijft u nu rustig zitten zoals ik u ge vraagd heb. En denkt u er góéd aan. Er kan u niéts gebeuren, maar ook niéts ge beuren! Terwijl Barnes op zijn gemak in de stoel voor het haardvuur ging zitten, wrong Brannigan zich onder de schrijftafel. Het was even passen en meten, maar tenslotte had hij toch de houding gevonden, welke gezien de omstandigheden, het gemakke lijkste was. Hij hoopte, dat hij niet te lang onder dat bureau moest blijven zitten, want voor kramp in zijn benen voelde hij bitter weinig. Ondanks de geruststellende woorden, die Brannigan tot Barnes ge richt had, voelde hij zich allesbehalve op zijn gemak. Hij kende maar al te goed de geraffineerdheid van de man, die hem bestreed. Kolonel Simpkins als hij in derdaad de gezochte man was deed zel den wat men mocht aannemen. Brannigan kon echter momenteel niets anders doen dan wachten en nog eens wachten. Uit de stoel bij de haard klonk een zwaar ademhalen. Brannigan zag de mil- lionnair wel niet, maar hij kon uitstekend de ramen in het oog houden. De wind nam in kracht toe. Telkens als de ramen ram melden, schrok Brannigan. Het zou hét geluid kunnen zijn, waar hij op wachtte. Het geschreeuw van een uil klonk on heilspellend en het luide ademhalen bij het haardvuur hield plotseling op, alsof Barnes bijzonder geschrokken was. De uil liet zich niet meer horen, en Barnes be gon weer luider te ademen. Brannigan had zo het vermoeden, dat Simpkins op zou duiken tussen het moment dat Parker gesloten had en het middernachtelijk uur, daar Barnes dan gewoonlijk naar bed ging. Enerzijds hoopte hij, dat de man gauw zou komen, maar aan de andere kant zei een innerlijke stem, dat hij blij mocht wezen als Simpkins verstek liet gaan, want zijn verschijning betekende voor Brannigan altijd een dodelijk gevaar Bij een van de ramen klonk een klik. Brannigan haalde een revolver te voor schijn. Hij was een en al spanning. Barnes had kennelijk niets opgevangen, want zijn ademhaling veranderde niet. Een minuut lang hoorde Brannigan niets bijzonders. Toen hoorde hij weer een klik. Nagenoeg onhoorbaar werd een raam geopend. Dit maal moest Barnes iets opgevangen heb ben, want zijn ademhaling stokte. De gor dijnen werden een klein eindje terzijde geschoven, zodat een lang gelaat juist een klein eindje naar binnen gestoken kon worden. Brannigan richtte zijn revolver. De deur ging open en Parker trad binnen. Het spijt mij, sir, zei de butler, spre kende in de richting van de leunstoel voor de open haard. De gordijnen werden ogenblikkelijk met een ruk gesloten. Toen Brannigan hoorde, dat het raam weer gesloten werd, wrong hij zich uit zijn schuilplaats. HOOFDSTUK XI Doe het licht uit!, schreeuwde Bran nigan. De butler volgde zijn bevel zonder een moment te dralen op. In een oogwenk had de hoofdinspecteur de gordijnen terzijde geschoven en het raam open geworpen. Hij wachtte geen seconde om te kijken of hij zijn tegenstander soms kon ontdekken, want hij wist dat dit een verleidelijke uit nodiging zou zijn om zichzelf als schiet schijf te laten gebruiken. Toen hij de tuin insprong, meende hij een figuur te zien, die in de bosjes ver dween, maar daar zijn ogen nog niet aan het duister gewend waren, was hij niet zeker van zichzelf. Toch liep hij zo snel mogelijk naar het struikgewas. Een kort ogenblikje bleef hij staan om aandachtig te luisteren. Er heerste alom doodse stilte Toen hoorde hij plotseling vlak naast zich een licht gekraak. Brannigan stak zijn hand uit. Hij voelde een jas Ik heb je bromde hij. Toen hij zich op de man wierp, flitste iets langs zijn arm, alsof een mes rakelings langs hern suisde. Brannigan had de man stevig vast. Enkele ogenblikken worstelden zij fel. Toen trachtte Brannigan zijn tegenstander op de grond te gooien, terwijl hij probeer de zich tegelijkertijd bovenop hem te laten vallen. Maar de njan raakte de grond niet.... Tijdens zijn val voelde Branni gan, dat de ander een slangachtige bewe ging maakte en wel zó snel, dat een be roepsworstelaar het hem niet verbeterd zou kunnen hebben. Brannigan, die op zijn knieën terecht kwam, hoorde dat iemand hard door de struiken wegrende. Korte tijd hield het hevig gekraak aan. Toen was het weer doodstil. En dit alles gebeurde in slechts enkele seconden, zodat de hoofdinspecteur het zich nauwelijks kon realiseren. Hij stormde de vluchteling echter direct ach terna. Takken zwiepten in zijn gezicht en zijn huid haalde hij open, toen hij plotse ling bijna struikelde, maar hij rende on versaagd verder, woedend dat zijn prooi hem ontsnapt was, alhoewel deze hem bij wijze van spreken op een presenteer blaadje was aangeboden. Een straal licht uit de bibliotheek bescheen plotseling een deel van de tuin. Thomas Barnes wankel de de treden van het terras af. Brannigan!, riep hij luid en met enigs zins bevende stem. Bel de politie voor me op!, schreeuw de de hoofdinspecteur terug. Enige tijd zocht Brannigan nog tussen de struiken. Daar zijn ogen nu aan het duister gewend waren, kon hij vrij goed zien waar hij liep, zodat hij geen onnodig lawaai meer behoefde te maken. Iedei-e tien seconden of daaromtrent stond hij even stil om scherp te luisteren. Hij hoorde echter niets. Brannigan liep niet naar het hek, omdat dit nutteloos zou zijn. Hij kon namelijk op geen enkele wijze zijn tegenstander de pas afsnijden, daar het gehele park slechts door een lage stenen muur, waarover Simpkins gemakkelijk kon ontsnappen, omringd was. En hoewel Brannigan naarstig zocht, wist hij dat hij dit slechts deed om zichzelf voor te spiegelen, dat hij alles had gedaan, wat hij mogelijkerwijs kon doen. Telefoon!, riep iemand vanuit het huis. Brannigan rende hard terug, er goed op lettend, dat hij niet langs het verlichte raam van de bibliotheek liep. De inspec teur van de dorpspolitie bleek voor hem aan de telefoon te zijn. Stuur al de mensen die u beschikbaar hebt naar Dunholm, zei Brannigan. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6