Oud-IJmuiden gaat niet alleen de moed, maar ook het vertrouwen verliezen Velsens feestprogramma voor Koninginnedag WAAROM GEBEURT HIER NIETS? Steekspel tussen gemeente en bewoners met argumenten als wapens Vreemdelingen wrijven zich de ogen uit „Zomerkermis" op Watervliet Santpoort DINSDAG 29 APRIL 1952 5 „Velserbeek" tenniste met drie teams Goede dag voor „Watervliet"-korfballers „Drank-weer" komt handen vol geld te kort „Lomaver" en „Vetkevers" in Hoogoventournooi uitgeschakeld Zomerzegelactie begint Donderdag Ds. dr. M. v. d. Voet over „de weg naar vrede" RELDEN ZAL DE TOEKOMST van een deel ener gemeente zo heftig de gemoederen in beroering hebben gehouden als die van Oud- IJmuiden gedurende de afgelopen jaren. Sinds de Velsense raad het wederopbouwplan aannam en daarmee in feite het meest Westelijke part van de gemeente als woongebied veroordeelde, is er geageerd tegen deze gang van zaken - eerst zacht en incidenteel, in de loop der jaren echter luider en in groepsverband. Naarmate er zich ook in de raad een andere stroming openbaarde, los van het feitelijke besluit en zich bezinnend op zekere concessies aan wat als de gerechtvaardigde verlangens van een grote groep Velsenaren werd beschouwd, is dit ganse steekspel verder in de publieke belangstelling getrokken. Maar vooral sinds bleek, dat er weinig of geen interesse bestaat van de zijde der kleine industrieën voor vestiging in de „vestibule" van IJmuiden - sinds ook de Oranjestraat plannen lieten zien, dat het college van burgemeester en wethouders be reid was wat water in de eerst onversneden wijn te doen, heeft deze affaire zich toegespitst. Daar er gebouwd zal moeten worden voor een verre toekomst en de ruïnes van de bezetting nog steeds overeind staan tot groot en durend verdriet van al degenen, die IJmuiden een goed hart toedragen, menen de drie organisaties, (die het overgrote deel der Oud- IJmuidenaren achter zich weten), er goed aan te doen, dit aambeeld te blijven behameren. IJmuiden herrijst met éen loffelijke snelheid uit de puinen van een wrede oor log. Rivierenbuurt, Kemnemeirplein en de omgeving van de Kalverstraat, Lange Nieuwstraat en de Vissershaven zijn even- zovele monumenten van een kloek beleid geworden. Nieuwe plannen liggen in de windselen. Maar het oude hart van IJmuiden, waar scheepvaart en visserij elkaar raken, waar de kern van de bevolking ontstond en de eerste steen van de nu 75-jarige stad aan de zee driekwart eeuw geleden aan het zand werd toevertrouwd dat stuk van de wordende stad staat verlaten en ver waarloosd tussen de beide havens. De vlakte van Varenius- tot Keizer Wil helmstraat ligt ontdaan van de puinhopen te wachten op haar bestemming. Industrie hallen? Blijkbaar niet, want er is maar een enkele aarzelende gegadigden komen op dagen. Huizen en winkels? Ook nog niet, warut de bouwers willen eerst wel eens weten, welk vlees ze in de kuip hebben en de winkeliers durven het niet aan, de Oranjestraat te bebouwen, zolang ze niet zeker zijn van het achterland, dat hen de klanten moet verschaffen voor de nering. Dus het blijft zo? Niet aangeveegd Het gaat er op lijken. Zeven jaar na de bevrijding is IJmuiden een wonde plek in het frisse Velsen gebleven. De vreemde lingen, die hierdoor moeten om de schepen in de sluizen te zien binnenkomen wrijven zich meermalen de ogen uit. Het voorpor taal van de gemeente is nog niet eens aan geveegd, laat staan gepleisterd of betegeld. De'gaten grijnzen overal. De ruïnes wan kelen. Toen tijdens de Paasdagen wegens een beslissing van rederij Vinke de „Willem Barendsz" niet binnenkwam en IJmuiden wemelde van wachters, die de walvisvaar der wilden verwelkomen, is er weer eens gevoeld, hoe schromelijk dit gemecntedeel tekort schiet aan gastvrijheid. Een paar klein consumptietenten op het Sluisplein moesten de dorstigen laven. Een paar café's en één hotel moesten de wachtenden ber gen. Oud-IJmuiden kan geen gasten heb ben en het krijgt er 's zomers toch zoveel. Elk seizoen weer, staat de parkeerplaats bij de kleine sluis opgepropt van de bussen en de auto's en al ziet geen enkele I.Tmuide- naar het meer zo heel duidelijk: de beko ring van sluizen en havens is groot voor degenen, die dit schouwspel nog nooit heb ben aanschouwd. Maar Oud-IJmuiden ontvangt zijn gasten in de bijkeuken. Er gebeurde niets Er zijn meermalen harde woorden ge vallen over wat men „verwaarlozing" noemde. Tienitallen gesprekken en dozijnen raadsdebatten werden er in de loop der iaren gewiid aan het geval, dat een pro bleem werd. Er gebeurde niets. Het IJmui- dense strand wordt steeds dichter bevolkt. Maar er is geen badolaats bij dat strand niet eens een „plaats". Scheepspassagiers en schepelingen zoe ken hun vertier tussen het puin. Wat ze vinden is hier en daar nogal twijfel achtig. Sinds kort vangt het nieuwe gebouw van het Loodswezen aan het Sluisplein de on bescheiden blikken van de kanaalkant op: de nieuwe Loodsenwacht camoufleert heel aardig het rotte gebit van de stad. Als straks het hulpnostkantoor in het voorma lige administratiegebouw van Scheve- nin.gen Rad-'o is gevestigd en de vroegere Loodsensociëteit jeugdhonk is geworden, zal de camouflage nog beter zijn. Maar er achter komen geen huizen en ernaast ko men geen huizen, omdat er industrie moet verrijzen. Industrie, die geen zin heeft hierheen te komen en liever naar het ter rein achter de Zuidzij verhuist of naar TJmuiden-Oost. waar verscheidene kleine IJmuidense bedriiven een geschikt plaatsje vonden, dat hun beter aanstaat dan dit Waarom? Het is niet zo heal moeilijk, hierop een antwoord te geven. Stel. dat een visyer- werkende industrie naar Oud-IJmuiden zou komen, die haar grondstoffen uit de hallen moest betrekken. Dan zouden de steekwapens met vis tegen de helling voor het station opgezeuld moeten worden. Zo is alle vervoer naar een eventueel industrie gebied al enigszins bach°b"k want door de kronkelstraten van Oud-IJmuiden waagt zich liever geen twintig-tonner. Een ver- voer oer rail is helemaal niet moffeliik. Terwiil de Zuidzii een nrachtig spoorweg net krijgt on het terrein van het Staats- vissershavenbed-üf. Is het wonder, dat daar wel industrieën heenkruipen? Belangstelling genoeg Als wooncentrum zou Oud-IJmuiden on geschikt zijn. De tegenstanders van de klein-indu9trie hier zijn het daar volmaakt mee eens. Omdat er aan Oud-IJmuiden niets gedaan of verbeterd is en de zaak dus aan haar verval is overgelaten. Maar zet er een blok nieuwe huizen neer, zeggen ze, en de belangstelling ervoor van de zijde der Oud-IJmuidenaren zelf zal alle verwachtingen overtreffen. Want deze mensen wonen er graag we hebben dat bij een vorig bezoek telkens weer kunnen constateren. Er is een geval bekend van een zeeloods, die een huis aan de Wijk aan Zeeërweg bewoont, maar onmiddellijk naar Oud-IJmuiden zou verkassen.... als daar een fatsoenlijk onderkomen te vinden was. De aannemers, die geprobeerd hebben er huizen te bouwen (maar nul op het re quest kregen, omdat de gemeente andere plannen heeft) hebben voorwaar niet over gebrek aan belangstelling van aspirant bewoners te klagen gehad. Zelf een plan De Oud-IJmuidenaren, die verder keken, dan hun neus lang is, ontwierpen zelf een plan voor de Oranjestraat en omgeving, met huizenblokken en een „hofje" voor bejaarde zeelui of ouden van dagen. Kun plan lijkt wel wat op dat van de gemeente voor dit stuk, maar het principe is anders: de overheid houdt vast aan de industrie, de mensen zelf wensen woongebied. Maar de mensen, die de Oranjestraat zullen moe ten gaan betrekken en van winkels voor zien, denken er' niet aan met de rug tegen een aantal industriehallen te gaan zitten. Want daar wonen geen klanten, zeggen ze. De sanering van de rest van Oud-IJmui den zal een kwestie van tijd zijn, zeggen ze verder. Want zodra een nieuwe kern is gebouwd, trekt de rest vanzelf bij en zal de oude bebouwing geleidelijk óf ver dwijnen óf zo mogelijk opgeknapt worden. Men meent voorts, dat er lang niet ge noeg munt uit de aantrekkelijkheden van Oud-IJmuiden voor de vreemdeling wordt geslagen. Een „toeristen steiger" bij de Loodssteiger zou wonderen doen, als daar des zomers een toeristenboot meerde en de passagiers de kans gaf aan wal te komen en verder het land in te trekken. Allicht blijft er wat van in IJmuiden hangen. Nu zo goed als niets, want de toeristen mijden dit verbrokkelde stuk stad. Vreemde enquête Er is indertijd een enquête gehouden over de vraag, of de Oud-IJmuidenaren liever in de plaats bleven wonen of 'n nieuw huis in de Heerenduinen prefereer den. Deze vergelijking is echter niet hele maal zuiver, menen degenen, die nu nog Nadat wij enige weken geleden de be narde woningsituatie in Oud-IJmuiden aan een beschouwing hebben onderwor pen en daarbij terloops een aantal wen sen van de bevolking van dit deel der gemeente Velsen aanroerden, gaan wij in bijgaand artikel dieper op de ver schillende desiderata in. Inmiddels heeft zich een krachtige actie ontplooid voor het behoud van Oud-IJmuiden als woongebied, waarin de drie organisaties „IJmuidens Bloei", „IJmuidens Cen trum" en het comité „Herbouw Oud- IJmuiden" elkaar gevonden hebben. Deze drie hebben gezamenlijk een reeds door ons in het kort besproken request aan de raad gericht, waarin stelling wordt genomen tegen het raadsbesluit van eertijds om Oud-IJmuiden tot in dustriegebied te bestemmen. Hoogst waarschijnlijk zal deze aangelegenheid, die ook diverse raadsleden bezig houdt, tijdens de volgende raadsvergadering ter sprake komen. eens terugkijken op wat er in de loop der jaren is gepasseerd in de strijd tussen ge meentebestuur en Oud-IJmuiden. Er is namelijk niet gevraagd, of er liefhebberij was voor een nieuw huisje in Oud-IJmui den en als die vraag erbij had gestaan, was het aantal voorstemmers, dat toen 40 bedroeg ongetwijfeld hoger geweest. De tijd gaat verder. Een nieuwe zomer kondigt zich aan. Alle oude vraagstukken in dit stuk Velsen gaan nieuwe betekenis krijgen. Het zou goed zijn, als er althans een be sluit over Oud-IJmuiden viel, waarmee te werken was. Al zou het dan een vonnis zijn voor degenen, die hun woonoord lief heb ben gekregen er zou tenminste iets ge daan werden. De onteigening van de half- verwoeste panden is voltooid. Waarom gaan ze niet tegen de grond? De plannen voor de Oranjestraat zijn goedgekeurd. Waarom wordt er dan niet gebouwd? Waarom moet Oud-IJmuiden zeven jaar wachten, voor het nóg net zo ver is als het was, toen het zijn puin had opgeruimd? De commissie van bedrijfsontspanning der K.N.H.S. heeft gemeend om ook dit jaar een Kermesse d'été op Watervliet te moeten organiseren, die iets groter van opzet zal zijn en ook wat langer zal duren dan vorig jaar het geval was. Voor de kinderen en groten zal er een draaimolen zijn en de kramen zullen bezet worden door vrijwilligers. Des avonds zal er gedanst kunnen worden, terwijl dan bo vendien een zweeef- en golfbaan, speciaal voor de groteren, zullen draaien. Dit alles zal op Maandag, 5 Mei van 14 tot 23.30 uur plaats vinden. Met de bus naar het Mei-feest De afdelingen in „Noord" van de Partij van de Arbeid hebben het plan opgevat om ter gelegenheid van het Donderdag te houden Mei-feest in het Rex-theater met een bus deze vergadering te bezoeken. Men verzoekt ons te willen mededelen, dat de bus die avond om kwart over zes voor de winkelgalerij aan de Wijkerstraat- weg zal vertrekken. IJMUIDEN-WEST 9.0012.15: Gebouw voor Christelijke Belangen voorstellingen voor kleuters. 8.3012.00: Thaliatheater voorstellin gen voor scholieren. 14.0016.00: Straatspelen. 16.0018.00: Zeepkistenrace. 19.0020.00: Ronde van IJmuiden. 20.0022.00: „Oud-Westfriese dans groep" treedt op op het Stations plein. 22.00—24.00: Bal-champêtre op plein Moerbergschool. IJMUIDEN-OOST 8.15: Plein 1940-1945. Aubade door scholieren. Leiding Ad Blüm. 8.3010.40: Patronaat, voorstelling voor leerlingen van hogere klassen der lagere scoolen. 10.5013.00: Patronaat, voorstelling voor jongere leerlingen. 9.0013.30: Gebouw Abelenstraat, lichtbeelden met vertelling voor de kleuters. 15.30: Kinderoptocht, vertrek Lange Nieuwstraat. 20.00: Openluchtfeest op de speel plaatsen van de R.K. scholen aan de Zeeweg. Medewerking knapen koor én goochelaar. 22.30-24.00: Dansmuziek op het school plein van deze scholen. OUD-VELSEN 9.30: Opstelling kinderoptodht. 10.00: Rondgangoptocht. 11.30: Uitreiking van prijzen in Vel- serbeek. 14.00: Kindervoorstelling in de zaal van Van Gameren. 15.00: Ringsteken op de fiets. 20.00: „Vroli,jke allerhande", cabaret voorstelling in de zaal van Van Gameren. SANTPOORT-STATION 9.00: Schoolplein BrederodeschOól, be hendigheidswedstrijden voor de jeugd. 14.30: De Toorts, filmvoorstelling voor kleuters. 14.30: Ringsteken op de fiets. 20.00: Schoolplein Brederodeschool, bont programma. SANTPOORT-DORP 9.00: Gramofocnmuziek in het dorp. 10.00: Optocht van 1500 kinderen. 11.00: Frans Netscherplein, feestrede door oud-wethouder J. P. Nijssen. Aubade door 500 kinderen onder leiding van de lieer Th. Spook. 14.00: Ringsteken op de fiets in de Bo- nairestraat. 14.0017.00: Jeugd-filmvoorstelling in het Jeugdhuis aan de Enschedélaan voor kinderen tussen 59 jaar. 16.00: Ronde van Santpoort, van de Terrasweg af. 20.0024.00: Gecostumeerd Oranjebal op het schoolplein van de Adolf van Nassauschool. Medewerking Zwitserse kapel „De Alpenroos". 21.00: Filmvoorstelling op de Terras- weg. DRIEHUIS 8.30: Kerkplein, kinderzang met bege leiding van muziek. 9.00: Kinderoptocht. 9.45: Openingswoord in het Missiehuis door dr. G. A. M. Hunfeld. 10.0012.00: Missiehuis, kinderfilm- voorstelling. 14.0015.00: Poppenkast door „Oom Piet". Bij gunstig weer op terrein Driehuizerkerkweg, anders in het Missiehuis. 15.3017.00: Traditionele „Ronde van Driehuis". 20.0023.00: Feestavond in Rexthea- ter door de „Jonge Nederlandse revue". 23.001.00: Oranjebal in de foyer van Rex onder leiding van Ton Luyt. VELSEN-NOORD 9.00-10.00: Optocht van 1000 kinde ren, muziek Hoogovenharmonie en St. Caecilia. Plaats van ver trek Da Costaschool. 10.30-12.00: Voorstelling voor leer lingen hoogste klassen der lagere scholen in Concordia. 10.30-11.30: Feest voor de kleintjes van de kleuterscholen. 14.00-15.30: Voorstelling voor leer lingen van de lagere klassen der lagere scholen in Concordia. 14.30-16.30: Volksspelen. 20.00-23.00: Toneelavond door „Tavi- do" in Concordia. (Op 1 Mei tweede opvoering. Deze merkwaardige opname toont het „in schieten" met lichtspoor-munitie van de zes 50-kaliber machinegeweren, waar mede de Republic F-84 Thunderjets" van de Amerikaanse luchtmacht zijn uitgerust Met deze vuurwapens, die per minuut 1300 schoten lossen, brengen de F-84 Thunder jets in Korea de vijandelijke troepen grote verliezen toe. Winst voor twee er van De lawntennisclub „Velserbeek" heeft Zon dag de strijd aangebonden met „Eindenhout", „De Meent" en D.H.B.S. De eerste twee teams boekten overwinningen, het derde team leed een gevoelige nederlaag. De uitslagen luiden Eindenhout IIIVelserbeek I 17. E. ProseeJ. A. van Splunter 26, 06; J. Haan Jr.—G. Burger 2—6, 7—5, 1—6; mevr. M. C. Kalkman—mej. A. Kwak 5—7, 2—6; mevr. G. Proseemevr. C. E. Burger 36, 46; mevr. M. C. Kalkman en W. Kalkman mevr. Burger en Burger 5—7, 3—6; mevr. G. Prosee en J. Haan Jr.mej. Kwak en J. Dal- meijer 46, 6—1, 6—2; W. Kalkman en E. Proseev. Splunter en Dalmeijer 75, 3—6, 46; mevr. G. Prosee en mevr. M. C. Kalk manmevr. Burger en mej. Kwak 75, 26, 5—7. Velserbeek IIDe Meent IV 62. Mevr. M. M. Nicolaymevr. U. Plesman 2—6, 6—1. 6—4; mevr. H. C. Gerssen—mevr. A. v. d. Berg 4—6, 6—0, 6—3; P. H. de Weerdt E. Valk 68, 4—6; A. WiedemeyerH. A. v. d. Berg 3—6, 6—1, 6—3; mevr. Gerssen en' H. G. Gerssenmevr. U. Plesman en G. Pon- stein 6—0, 9—7; mevr. Nicolay en Wiedemeyer —mej. M. Schouten en H. A. v. d. Berg 8—6, 63; De Weerdt en GerssenG. Ponstein en H. A. v. d. Berg 1—6, 2—6; mevr. Nicolay en mevr. Gerssenmevr. A. v. d. Berg en mej. M. Schouten 61, 61. D. H. B. S. I—Velserbeek III 8—0 J. KaulingJ. de Jager 6—1, 6—1; P. H. HendriksH. Nicolay 6—4, 6—4; mevr. M. G., Kaulingmej. M. v. d. Hoeden 6—1, 6—3; mej. E. v. d. Vlietmevr. H. Bleeker 61, 6—2; mej E. v. d. Vliet en J. Kauling—mevr. Bleeker en H. Nicolay 62j 6—0; mevr. M. C. Kauling en P. H. HendriksHeer en mevr. De Jager'9—7, 4—6, 9^-7; mevr. M. G. Kauling en mej. E. v. d. Vliet—mevr. De Jager en mej. v. d. Hoeden 61, 63; P. H. Hendriks en J. Kauling—De Jager en Nicolay 6—3, 6—2. Behalve door de in Amsterdam gespeelde wedstrijd, die door Watervliet 1 werd ge wonnen, is het voor de Velsense korfbal vereniging ook overigens een goede dag ge weest wegens het behoud van het tweede twaalftal voor de reserve derde klasse KNKB. De wedstrijd tegen Swift 2 werd een vrij wel gelijk-opgaande strijd, maar het zeer geringe overwicht van de Velsenaren werd tenslotte in de uitslag gedemonstreerd. Spoedig na het begin gaf A. de Vries zijn Club de leiding om even later weer te doel punten (0—2). Dit spoorde Swift aan om zich wat meer te geven, wat een tegenpunt tot gevolg had, maar even voor de rust buitte mevrouw Weymar een goede kans opnieuw uit (1—3). Na de hervatting bleef Watervliet sterker. De aanvallen werden behoorlijk afgewerkt, zodat invaller A. Koek, A. de Vries en R. Velthuys achtereenvolgens het halve dozijn doelpunten konden vol maken. Swift echter gaf zich nog niet gewonnen en doordat- ook de Amsterdammers plotseling de kansen gingen uitbuiten werd de eindstand 46 voor Watervliet. In Santpoort wist Watervliet 2 in de be slissende ontmoeting tegen het Haarlemse Oosterkwartier 3 een mooi succes te boeken. De „nuttige" utislag 64 voor Watervliet 2 werd aanleiding tot degradatie van Ooster kwartier 3 naar de Haarlemse Korfbalbond. Suomi-athleten naar Dordrecht In Dordrecht houdt de athletiekvereniging „Parthenon" Zondag nationale baanwed- strijden, waaraan twee ledc-n van de K.A.V. „Suomi" zulln deelnemen. Taco v. d. Werff ontving een uitnodiging om uit te komen op hoogspringen en de 110 meter hordenloop. Joop Smit zal die dag starten op de .800 meter loop. Om zwaar-zieke slachtoffers te redden Wegens de in Velsen te houden „Blauwe week actie" werd er gisteravond een, door het „Centraal Drankweer Comité" uitge schreven, vergadering belegd in de koffie kamer van „Westerveld". Het doel was, zoals voorzitter A. A. Rolloos in zijn ope ningswoord zei, belangstelling te wekken voor het werk van de Consultatiebureaux tegen alcoholisme. De heer J. Korting, die over deze bureaux sprak, gaf in het kort de ellende veroorzaakt door de alcohol weer. „Ofschoon voorkomen nog beter is dan genezen, moet men nimmer vergeten de hand uit te steken tot hen die het zwaar-zieke slachtoffer van de drank zijn geworden", merkte de heer Korting op. Dat het werk van de consultatiebureaux met kosten en moeite gepaard gaat blijkt wel uit het feit dat het Amsterdamse bu reau alleen al per jaar 50.000 eist. De in het vorige jaar gehouden collecte over het gehele land bracht maar 27.000 op. Wat tot gevolg had, dat de organisaties alle zei len moeten bijzetten om de verschillende bureaux, zoals er in Velsen ook een is, in stand te houden. De avond is aangevuld door enkele films, die een overzicht gaven van de petroleum- winning, het leven aan de Goudkust in Afrika en een documentatie over West- Indië. Bij de voortzetting van de wedstrijden in de A-afdeling van het Hoogoven-voetbal- tournooi had eigenlijk niemand verwacht, dat BG I (buizengieterij) zoveel moeite met Lomaver (tijdschrijvers) zou hebben. Pas ver in de tweede helft kon BG de (gebles seerde Lomaver-doelman benaderen, die uitstekend werk verrichtte, tot grote wanhoop van de gieters. De strijd begon met wisselende aanvallen, die van BG-zijde het gevaarlijkst waren. Maar ook de tijdschrijvers wisten er nogal eens uit te breken. Ook bij hen was het goe de schot zoek. BG oefende ten slotte een zo hevige druk uit, dat vlak voor de rust de midvoor onverwacht een treffer plaatste (0—.1). Hoewel BG na de hervatting nog steeds sterker was. kwam Lomaver er voort durend beter in. Verscheidene kansen ble ven echter onbenut, tot na acht minuten de doelman een hoge bal verkeerd beoordeelde en deze rustig kon worden ingelopen (1—1). Treuzelen van de Lomaver-verdediging direct na de aftrap werd haar noodlottig (12). BG deed het nu veel beter, waardoor de aanval vlot liep en de linksbuiten een verdedigingsfout netjes kon afstraffen (13) De Lomaver-doelman, die telkens zijn voor hoede aan het werk zette, moest ten slotte zelf zwichten voor een schqt van de BG- middenvoor (1—4). Vetkevers verloren Een niet minder aardige wedstrijd was die tussen De Vetkevers en Magnesict Boys (Ovenbouw). Eerstgenoemde ploeg ontwik kelde een vrij snel spel, doch tegen de ver houding in scoorde de Boys-linksbuiten al gauw hard langs de grond 01). Vetkevers gaf goed partij en had op haar beurt succes, toen de rechtsbinnen gelijk maakte (11). Na de rust ging de strijd gelijk op; Vet kevers kreeg verschillende kansen maar de doellijn van de ovenbouwers werd niet over schreden. Tenslotte ontstond er een ware belegering van het doel der Vetkevers en de Magnesict Boys-middenvoor besliste de strijd uit een voorzet van rechts (12). UW naar het postkantoor De dames van het U.V.V. in Velsen zul len in de eerste helft van Mei haar „stand" in het postkantoor aan de Houtmanstraat en elders in de gemeente weer innemen, om de zomerzegels aan de man te brengen. Eenmaal per jaar worden deze zegels verkocht ten bate van de medemensen, die op een of andere manier geholpen moeten worden in het leven. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan sociale instellingen zoals de tu- berculose-bestrijding, aan het Irene-fonds, dat zorgt voor culturele ontspanning in ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen van alle gezindten. Tien procent komt aan F.I.O.M. (Neder landse federatie van instellingen tot steun aan de ongehuwde moeder en haar kind), tien procent aan het Nationale fonds voor bizondere noden. Tien procent gaat res pectievelijk naar de A.V.A.K. (Actie voor het asthmatische kind), de A.V.O. (steun aan onvolwaardigen) en naar de Neder landse vereniging tot rheumatiekbestrij- ding. Wat de culturele helft aangaat, dit komt terecht bij het Voorzieningsfonds voor kunstenaars, het Nederlands Steun comité voor Beeldende Kunstenaars, het Nederlands Kunstverbond, de Mr. J. F. van Royen Stichting en het Prins Bern- "hardfonds. De gehele zomerzegelactie duurt van 1 Mei tot 25 Juni. Wanneer in die tijd elke Nederlander 1 zomerzegel van tien cent, verhoogd met vijf cent toeslag zou kopen, zou de totaal-opbrengst 500.000.bedra gen en hiermee zou ontzaglijk veel en goed werk kunnen worden verricht. Dat iedere Velsenaar zijn plicht in deze moge verstaan! Als dank voor zijn bemiddeling in de zaak van de Urkers in Argentiniëheeft de bevolking van Urk de Argentijnse gezant in Nederland, de heer Valenzuela, een model van een Urker botter ten geschenke aangeboden. Hoger op. Hoewel de markt gisteren nog lang geen „rijkmakerij" was, werden de prijzen toch wat beter dan Zaterdag. De vraag was ook iets royaler. De tongprijzen, die in de eerste afslagen nog „zoekende" waren en die aanvankelijk aan verschillen de schommelingen onderhevig waren, zet ten zich enigszins en handhaafden zich toen ook op een redelijk niveau. De grote tong kon 2,20 per kg uitmaken en de grove slips 1,15 per kg. De vraag naar weeg tarbot bleef gering en ook de prijzen lieten veel te wensen over. Goede kwaliteiten gingen voor 1,25 van de hand; iets min dere daalden tot 1,13 per kg. De heilbot daarentegen was zeer gewild en kon beste prijzen halen. Grote soorten brachten het tot 2,75 en 3 per kg. Ook de vraag naar makreel was goed. Export en de conserven- industrie konden het grote aanbod weer royaal aan en betaalden grif 13 voor de kleine en 16 tot 15 voor de grove par tijen. Schol was niet te betalen. Vooral de voor export geschikte grove en grootmid delsoorten der Noordvissers brachten kapi talen op. De noteringen voor beide soorten varieerden van 70 tot 75 per kist. Ook de 2 en 3 waren met 35 tot 40 goed be taald. De geringe kustscholaanvoer werd eveneens tegen niet te versmaden prijzen afgenomen van 35 tot 30 voor de twee tjes en 18 tot 15 voor de drietjes. De schelvis hield de middenprijs met 37 voor de grote en grootmiddel en 23 voor de braat. De regels kabeljauw bleven op 80 tot 90 de tien stuks en de kisten kabel jauw kregen vlot kopers voor 80 per 125 kilo. Rustig. De „Catharina Duyvis", die gis teren alleen de makreel loste, kwam van daag nog eens aan de afslag om het restant van de aanvoer (de 150 kisten wijting, 70 kisten zwarte kolen, en 300 stuks stijve kabeljauwen) aan de man te brengen. Ver der lagen nog aan de afslag de „Medan" met 800 kisten makreel, 100 schelvis, 100 wijting, en 150 kisten diversen en de „Fla mingo' met 1000 kisten makreel, 110 schel vis, 90 kabeljauw en gullen, 50 gestripte wijting, 30 dichte wijting, 10 haring, 30 ra dio, 20 platvis en 10 stokkebit en 120 stuks stijve kabeljauwen. Van de loggervloot was binnen de KW 85 met 45 kisten kabeljauw, 40 koolvis, 30 wijting, 15 wolf, 10 schelvis, 5 tarbot, 85 makreel, 75 stuks stijve kabel jauwen en 20 kisten diversen. Morgen één? Als het niet verandert zal er morgen maar één trawler markten: de „Johannes Polderman", die, om ver zekerd te zijn van de markt, reeds Maan dag aan de kant lag. De aanvoer van de Johannes bedraagt; 55 kisten schelvis en piepers, 750 makreel, 30 koolvis, 45 ge stripte wijting, 110 dichte wijting, 10 stok kebit, 30 radio, 70 kabeljauw en gullen, 200 stuks stijve kabeljauwen en 50 kleine kist jes haring. De kans, dat ook de „Allan Water" nog Woensdag zal markten, is vol gens de rederij maar klein, omdat dit schip twee dagen verlet heeft gehad met de vis serij wegens het naar binnen slepen van de „Post Boy", de vorige week. Ook voor de rest van de week zal het niet druk meer worden, daar de makreelvangsten over de hele linie minder worden, zodat het in de naweek wel bij de „Schoorl", de „Bloe- mendaal" en de „Allan Water" zal blijven. Besommingen: IJM 37 Tubanitia f 16350, 2 trawlers met f 23600, ROl f 2770, KW78 f 5714, KW39 f 4130, KW76 f 8290, KW 159 f 11.660, KW162 f 4690, KW84 f 1167, KW107 f 2740, KW166 f 2575, KW59 f 1758, KW125 f 2730, KW 169 f 2600, KW17 f 2260, KW54 f 1899, KW86 f 1900, KW67 f 2100, KW15 f 5480, KW110 f 2930, KW161 f 2460, KW155 f 2750, KW22 f 3800, KW168 f 4280, KW45 f 5200, KW9 f 4315, HD125 f 2930, IJM23 f 1390, IJM230 f 1148, IJM 229 f 2056, IJM228 f 1358, BU33 f 1958, AM18 f 2580, R029 f 1319, R03 f 1200, KW227 f 690, KW21 f 2010, KW31 f 1100, KW30 f 1955, KW34 f 2360, KW98 f 2480, KW53 f 2040, KW27 f 1838, KW94 f 1110, KW210 f 1500, KW133 f 2230, KW77 f 1600. „Kunst en Vriendschap" met „Zonnebrand en blaren" De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" gaat op Donderdag 8 Mei in het Patronaatsgebouw het seizoen besluiten met een opvoering van het stuk in drie be drijven „Zonnebrand en blaren" van J. W. van der Heiden en Henk Bakker. Toestand stabiel bij damclub „Sportief" In haar clublokaal aan de Zeeweg heeft de damclub „Sportief" de onderlinge strijd voortgezet. In groep A is nog steeds geen verandering gekomen al wist J. Lichtendahl ondanks een schijfverlies remise te maken met C. Buys. In groep B moesten de twee rivalen H. Veldman en W. Post hun meerdere erken nen in hun tegenspelers. De uitslagen luiden: Groep A: J. Lichtendahl—C. Buys 1—1; J. de BoerA. Ras 2—0; J. Jonker—W. Hoef- aker 11; P. BakkerW. 't Hart 02. Groep B: H. OudH. Veldman 20; W. PostP. Westerwal 02; A. OutK. Lich tendahl 0—2; M. Menger—H.' Dijkhuizen 02; E. Wijker—A. v. d. Harst 1—1; J. Deen C. Keur 20; J. BosJ. de Ruiter 20. In het Santpoortse jeugdhuis had de af deling Haarlem van „Kerk en Vrede" Maandag een bijeenkomst belegd, waar ds. dr. M. v. d. Voet sprak over „De weg naar vrede". Hij meende, dat het werk voor de vrede al aan de late kant was, maar nog niet te laat. Behalve de „politieke zijwegen" om tot de vrede te geraken, waar hij wel oog voor had, maar niettemin geen voorstander van bleek, stippelde hij de enige volgens hem juiste weg uit: die van het evangelie. Spreker nam scherp stelling tegen de kerk, die, naar hij zeide, deze weg zelf nooit juist heeft ingezien. Aan de hand van de geschiedenis toonde hij aan dat de kerk zelfs wel oorlog heeft aangegrepen (kruistochten, godsdienstoorlogen) om het geloof te „beschermen". Zelfs de reformatie heeft hierin geen wezenlijke verandering gebracht. Zij heeft b.v. tegen het Nationaal Socialisme nooit principieel stelling geno men. Ds. Voet concludeerde tenslotte hoé belangrijk ook het werk van de technische en practische politiek voor het gebouw van de vrede is. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Elisabeth Geertruida, d. van J. J. Schuijt en G. v. Duivenvoorde; Cornelia J. A., d. van J. J. Morsch en A. H. Stengs; Maria C. A., d. van A. Stengs en J. C. van der Son; Geertruida M., d. van H. van Roon en M. J. Koper; Johannes A., z. van B. W. Tromp en P. J. Rumping; Dirkje Johanna, d. van Ch. F. Corbran en A. M. van Hooff. GEHUWD: C. Dekker en Th. Q. de Goedé.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7