Fleurige inzet van een zonnig Oranjefeest OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed „Jeugdcriminaliteit" als onderwerp der Beverwijkse onderwijzersdag ■Clowntje Riek IJmuideti-Oost Velsen-Noord Santpoort Beverwijk Heemskerk 3 Velsen gaf vanmorgen de kinderen volop hun deel Eduard Verkade droeg voor uit „Hamlet" Velsen FEUILLETON De fluistercampagne „IJmuidens Roem" gaf een gezellige avond Voor de Mmdlereïi „Fryske Trou" gaat definitief kaatsen Halve eeuw „St. Eloy" Burgemeester reikte onderscheidingen uit Kleinkunst-avond met een goed doel Noorse huisvrouwen in „Terpsichore" Vlakke opvoering van „De Liedjeszanger" WOENSDAG 30 APRIL 1952 De bloeiende „bongerds" in de Betuwe hebben nu hun volle voorjaarspracht bereikt. Als geweldige bouquetten prijken de bloesemende vruchtbomen langs de wegen en tussen het groen der weiden. Het centrale punt der gemeente Velsen, waar voorlopig alleen nog maar het oor logsmonument een plaatsje heeft gevonden, ls op deze Koninginnedag tegen acht uur volgestroomd met kinderen. Kinderen, die even later de frisse Hollandse melodieën uit Valerius' gedenckklanck en de andere bekende bundels tegen de blauwe lucht deden klinken in een groot, gezamenlijk koor onder leiding van Ad Blühm. Tege lijkertijd dromden ook de kinderen van Driehuis voor de kerk samen om de dag te openen met een samenzang. Deze fleurige aanhef van wat een zonnige dag beloofde te worden heeft de vaderlandse wijzen ten aanhore van duizenden groten alle eer doen wedervaren. Bij de Da Costaschool in Vel- sen-Noord verzamelden zich inmiddels zo'n duizend kleine deelnemers aan de al tra- ditioneel-wordende „Koninginnedag-op tocht", waarbij de Hoogovenharmonie en St. Caecilia een gewaardeerd „mondje" hielpen. Santpoort begon even later tegen tienen ook met een optocht, waaraan zelfs 1500 peuters meededen en deze beide kin derfestijnen hebben wel bewezen, dat er voor een kind niets heerlijkers te bedenken is, dan op Koninginnedag te mogen mee lopen in een „echte" optocht met een fiets of een autoped, die bont-bestoken is met bloemen en crêpe-papier. Het anders zo stille hart van Oud-Velsen kreeg vanmorgen eveneens zijn deel van de drukte: hier verzamelde zich op het Raad huisplein een grote groep kinderen, die al hun best hadden gedaan zo mooi mogelijk voor de dag te komen en de trotse moeders op het intieme pleintje hebben meermalen geglimlacht bij het zien van al die blozende kindergezichten, schuilgaand onder de tooi van hun versierde voertuigen. Kleuters eerst In Oud-IJmuiden begon het feest voor de kinderen nu eens niet met een optocht: hier kwamen allereerst de kleuters aan bod met een voorstelling in het Gebouw voor Chris telijke Belangen, die er in ging als gesne den koek. Later is in Thalia de oudere jeugd onthaald, in afwachting van wat er vanmiddag te gebeuren staat in de vorm van een echte zeepkistenrace en de straat- spelen. Zo verplaatst zich overal het feest naar het kind in deze ochtenduren: haast alle beschikbare zalen waren woelige ver gaarbakken van de jeugd-met-een-dag-vrij en het vooruitzicht op zoveel heerlijks, dat het moeilijk kiezen wordt. Dit keer is er speciale aandacht besteed Gisteren heeft burgemeester mr- M. M. Kwint van Velsen met een toepasselijk woord aan ir. F. Thiel, de directeur van de rederij de VEM, op het raadhuis mede deling gedaan van zijn benoeming tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. G. S. Siebbeles in Santpoort, procuratie houder bij de ANIM N.V. en de N.V. Han delsvennootschap v.h. Maintz en Co. te Amsterdam kreeg de eremedaille in goud, eveneens behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De heer H. Wolterman, de bekende IJmuidense timmerman van Openbare Werken, kreeg de eremedaille in brons ten raadhuize tijdens een korte plechtigheid. Deze drie laatste onderscheidenen kregen hun decoratie voor lange en trouwe dienst. De heer J. R. van Eerde heeft op het Staatsvissershavenbedrijf voorts de heer J. T. H. Gillissen de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt, de administratief ambtenaar van het bedrijf, die onlangs zijn 40-jarig jubileum vierde. Voorts heeft de burgemeester de heer B. H. v. d. Horst in Santpoort, opzichter eer ste klas bij Gas en Water onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Speciale voorstelling in Thalia De film „Aan de rand van de afgrond", welke Donderdagavond in een speciale voorstelling in Thalia gepresenteerd wordt, behandelt de enigszins zonderlinge geschie denis van een man die in de war wordt gebracht door een innerlijk conflict, dat zijn oorzaak vindt in een droom en de voor spelling van een waarzegster. Hij wil hier omtrent advies inwinnen bij een vriend, die hem uit oude boekwerken drie vreem de verhalen vertelt. Deze rolprent is geen alledaags product geworden, mede door cie strakke regie van Julien Duvivier en het suggestieve spel van sterren als Edward G. Robinson, Charles Boyer en Barbara Stanwyck. IJBB en P.v.d.A. organiseerden 1 Mei-viering Het bestuur van het Velsense Instituut voor Arbeidersontwikkeling deelt mede een kleine vergissing te hebben gemaakt bij het opstellen van zijn programma. De 1 Mei viering in Velsen is namelijk georganiseerd door de IJ.B.B. en de Partij van de Arbeid en dus niet door het Instituut. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 29) Houdt ieder voertuig dat u tegenkomt aan en onderzoek de papieren van de inzitten den. Ik moet een man hebben, die ruim zes voet lang is, een bruin gebrand gezicht heeft en een militair voorkomen. Hij draagt een donker costuum en is even boven de vijftig. Hij is gevaarlijk en heeft waar schijnlijk een revolver bij zich. In ieder geval heeft hij een mes. Waarschuw ook de omliggende politieposten! De millionnair stond tijdens dit korte gesprek naast Brannigan. Hij raakte aar zelend de scheur in Brannigans mouw aan. Hij heeft u daar bijna te pakken ge kregen. En ik hèm bijna, zei Brannigan te leurgesteld. Waar is die dwaas van een Parker? Sir? Waarom voor de duivel kwam je de bibliotheek binnen? Het was mij opgevallen Sir, dat mijn heer Barnes bijzonder geagiteerd was. Ik daarom de vrijheid hem te vragen of aan de kleuters, die vorige jaren wel eens wat verloren raakten in het feestgedruis zowel in het Gemeentelijk Vergaderlokaal aan de Abelenstraat als vanmiddag in het Santpoortse Jeugdhuis, bij de poppenkast in Driehuis en op vele andere plaatsen wor den de allerkleinsten allerplezierigst bezig gehouden. De behendigheidewedstrijden, die al vroeg op het schoolplein van de Brederode- school aanvingen, hebben voor Santpoort- Station de spits van de vreugde afgebeten en tenslotte lieten de vele vlaggen in Velsen de hele dag zien, hoezeer deze Koninklijke verjaardag verankerd ligt in de harten der burgerij. ADVERTENTIE In het Thalia Theater heeft het accor deon-orkest „IJmuidens Roem" onder lei ding van Dirk Wijker een concert gegeven, dat de vele aanwezigen muisstil hebben aangehoord. Het in orkestpartijen spelen gaat „IJmui dens Roem" steeds beter af, zodat er werk geleverd wordt van hoger gehalte dan voorheen het geval was. Met het jeugdorkest gaat het dezelfde kant op. Dit vijftiental jongelui heeft de populaire „Vineta-klokken" laten luiden, dat het een lust was. Geen wonder trou wens, want het bestuur en de leden van de voetbalclub „Stormvogels" waren deze avond de eregasten van „IJmuidens Roem". Waarom zou men dan de klok niet luiden? De Stormvogelsmannen waren door voor zitter D. de Groot in een hartelijk speechje welkom geheten en te hunner ere speelde het orkest de „Stormvogelsmars", die Sam. Vlessing vele jaren geleden voor het elftal gecomponeerd heeft. André Carèl en Marjan van den Berg hebben met het Majoco Trio dit feest op geluisterd. De conférences van eerstge noemde hebben de grote verdiensten be schaafd te blijven. Carèl koketteert graag met een imitatie-Kees Stet en zijn vrouwe lijke partner met een dito Corry Vonk. Het Majoco Trio bracht een keur van Zuid-Amerikaanse muziek. Het is een graag gehoorde gast op de uitvoeringen van „IJmuidens Roem", omdat hetgeen het ten beste geeft, ter dege verzorgd is. Het duo Wijker heeft laten horen en zien welk een graad van vingervlugheid men op de harmonica bereiken kan. Zij hebben het in „Spielerie-Polka" en „Comedie-Galop" noten laten regenen. A. J. v. d. W. Schilders-studieclub sloot het seizoen Op de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de Schilders-studieclub Velsen, Be verwijk en omstreken, die Dinsdagavond in de Nijverheidsschool is gehouden, heb ben de leden met belangstelling geluisterd naar hetgeen de heer J. Fris uit Koog a/d Zaan wist te vertellen over het léven en werk van de grote schilder Rembrandt. Deze bleek een grondige studie gemaakt te hebben van Rembrandt en hij wist zijn wetenschap op boeiende wijze weer te geven. Een aantal lichtbeelden liet iets zien over de omstandigheden, waarin de schil der zijn jeugd en studietijd moet hebben doorgebracht en zijn werk uit die periode. l 7 hij soms een aspirientje wilde innemen. Allemachtig! Doordat je binnen kwam, joeg je onze inbreker weg! Als'je gebleven was, waar je was, hadden wij hem nu te pakken. Ik had er geen vermoeden van wat u van plan was, Sir. Wij konden het personeel niet inlich ten, Parker, want anders was onze opzet zéker uitgelekt. Het is echter niet jóuw fout, dat het nu zo gelopen is. 't Was een hoogst vervelende tegenslag.... Ha, daar komt zeker de politie! Met veel geknars van remmen stopte een politieauto voor de hoofdingang van de villa. Toen de butler de deur opende, kwam een tweede wagen snel aam-ij den. Brannigan gaf vlug enkele orders aan de sergeant. Binnen een paar minuten wa ren de mannen al druk bezig met het na zoeken van het park. Brannigan hielp hen niet; hij wist dat het nutteloos zou zijn. Vroeger was hem ook wel eens iets te- gengelopen, maar vanavond keerde het lot zich wel helemaal van hem af. De hoofdinspecteur schonk zichzelf een flink glas cognac in om weer wat op ver haal te komen. Barnes volgde zijn voor beeld. Kent u die man?, vroeg Barnes aar zelend, omdat hij duidelijk Brannigans grote teleurstelling had opgemerkt. En hoe! Het is een berucht misdadi ger. Hij heet Simpkins. Het gezicht dat door de spleet in de gordijnen naar binnen Dinsdagavond werd in „Flora" aan de Zeeweg de 10e jaarvergadering van „Fryske Trou" gehouden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren L. Damsma en D. de Groot en mevr- Van der Meulen, herkozen. Het bestuur bestaat thans uit: D. Boon stra, voorzitter; R. H. IJpma, 2e voorzitter; D. de Groot, le secretaris; L. Damsma, 2e secretaris; IJ. IJpma, penningmeester; me vrouw Van der Meulen, tweede penning- meesteres en mevrouw Groen, lid. Het op de vorige vergadering opgevatte plan om in Velsen te gaan kaatsen, heeft thans vastere vorm aangenomen. Er zijn reeds stappen bij de gemeente ondernomen voor het verkrijgen van een terrein. Voorts zal men binnenkort een eigen bibliotheek in gebruik nemen. Het voorstel om volgend jaar zomer met de hele vereniging een dag naar Friesland te gaan, werd met grote instemming be groet. Hoda II en H.O. Express in volgende Hoogovenronde Voor de B-afdeling van het Hoogoven voetbaltournooi werden Dinsdag twee wed strijden gespeeld, waarvan die tussen BG II en Hoda II door strafschoppen moest worden beslist, die Hoda in de tweede ronde brachten. Hoewel HO-Express in 'de tweede wed strijd tegen Wegwerkers veel gevaarlijker aanvallen lanceerde, die na twee minuten al tot een doelpunt leidden, gaf Wegwerkers goed partij. In de tweede helft demonstreerde HO-Express opnieuw een meerderheid, die aan de score nog drie doelpunten toevoegde. Wegwerkers kon ten slotte de eer nog red den (7—1). Voetbalbestuurders spelen op „Rooswij k" De besturen en commissieleden van de voetbalverenigingen „Kinheim" en „WB" gaan elkaar vanavond op het „Rooswijk"- terrein aan de Koningsweg in een vriend schappelijke wedstrijd ontmoeten. Training stopgezet Gisteravond waren enige tientallen jonge lui, die vanmiddag in Santpoort de „ronde van Santpoort" gaan verrijden, aan een enthousiaste training bezig, toen politie een eind maakte aan deze snelle ritten met een paar bromfietsen als „gangmakers" De politie achtte deze training, op het uiteraard niet beveiligde parcours bij En- schedélaan en Terrasweg, niet verantwoord ten opzichte van het overige verkeer. „Arbeiders en intellectuelen" In het vroegere zusterhuis aan de Peper straat spraken gisteravond de heren J. v. Gelderen en H. M. Luypen over het onder werp „Arbeiders en intellectuelen". Deze avond was belegd door de K.V.P. Jongeren- Organisatie in het kader van het doel der organisatie: de politieke belangstelling bij de jongeren te bevorderen en toekomstige bestuurders practisch te bekwamen voor hun eventuele functies. Een gering aantal jongeren gaf van zijn belangstelling blijk door deze avond te be zoeken. ADVERTENTIE had gegluurd, was zonder enige twijfel dat van Simpkins. De kolonel was maar wei nig veranderd behalve dan het feit, dat zijn snor verdwenen was en dat hij er iets ouder uit zag. Er lag echter nog steeds die fanatieke glans in zijn ogen en z'n mond had nog dezelfde wrede trekken als vroe ger. De laatste keer, dat Brannigan bijna de hand op hem had weten te leggen, was tijdens een gevecht op een schip midden op de Atlantische Oceaan, toen de mist al dikker en dikker werd. Simpkins was na dat gevecht er in geslaagd te ontkomen en Brannigan had toen een dure eed gezwo ren, dat de kolonel hem de volgende keer niet zou ontsnappen, zo hij tenminste niet verdronken zou zijn, wat gezien de om standigheden toen allerminst onwaarschijn lijk leek. Maar nu nam Brannigan zich voor om nóóit en te nimmer meer aan te nemen, dat Simpkins dood was, voordat hij zijn ontzielde lichaam gezien zou hebben. Het spijt mij, dat het zo gelopen is, zei de millionnair. Ik heb gedaan wat ik konDat stil zitten in die stoel was het ergste, wat ik ooit heb moeten doen. Ik dacht dat ik het niet zou overleven; ik geloof dat ik bijna flauw viel. U heeft inderdaad een onaangenaam ogenblik achter de rug, gaf Brannigan toe, terwijl hij naar het ongezonde, gelig ge kleurde gelaat van zijn gastheer staarde. U toonde flink wat moed door rustig in die stoel te blijven zitten! Maar u zult „Jeugdcriminaliteit" was het onderwerp dat mejuffrouw mr. J. F. van Hasselt, kin derrechter in Amsterdam gisteren in het Kennemertheater in Beverwijk inleidde. Zij deed dit ter gelegenheid van de onderwij zersdag, die de afdeling Beverwijk van de N.O.V. (Nederlandse Onderwijzers Vereni ging) had georganiseerd voor het personeel van de openbare lagere scholen in de in spectie Alkmaar. Tussen jeugdcriminaliteit en criminali teit van volwassenen bestaat slechts een ge ring verschil, want criminaliteit is hoe dan ook een symptoom van wangedrag volgens haar. Het typerende van de oorlogse en' na oorlogse tijd was, dat de quantiteit van daders toennam, de „kwaliteit" bleef de zelfde. Het zijn de psychologische factoren in de eerste levensjaren, die het leven van het kind gaan bepalen. Van zeer groot belang is in die jaren de band met opvoeders en verzorgers, de ontwikkeling van het ge voelsleven speelt een voorname rol. Het herhaaldelijk wisselen van milieu is funest en gevoelsarme kinderen worden er ego centrisch door; verwaarloosde kinderen zullen later tonen, dat ze niet geleerd heb ben hun neigingen in te tomen. De voornaamste pijler van de kinderbe scherming is het onderzoek naar de oor zaak. Spreekster wees op de mogelijkheden en werking van de kinderwetten en zei dat in deze het belang van het kind gaat boven het belang van de ouders. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens De afdeling Beverwijk van de R.K. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy" bood haar leden gisteravond in het KSA-gebouw een jubileum-avond aan. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze bond werd aan elk lid een ver koperde metalen asbak met inscriptie over handigd. Na een korte inleiding van de voorzitter, de heer G. Langendijk, hield de heer P. v. Brussel, districtsbestuurder, een toespraak, waarin hij uitvoerig de aanvang, opbouw en de huidige toestand in de metaalbewer kers bond schetste. Na de pauze werd de film „K.A.B. Rome reis", die verleden jaar ter gelegenheid van het „Rerum Novarum" is gemaakt ver toond. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens heeft gistermorgen in Beverwijk aan twee eerwaarde zusters de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Het gold hier de zusters Isabella (me juffrouw M. Westelaken) en Maria Hen- rita (mejuffrouw A. J. Verluin), die haar sporen verdienden in de St. Joseph-stich- tingen aan de Peperstraat en beide reeds jaren de ouden van dagen in die inrichting verzorgen. Beiden hebben de opofferende arbeid in alle stilte en eenvoud verricht, respectievelijk sedert 1920 en 1919. „Tavido" op 7 Mei met „De klokkengieter" „De Gieteling" gaat op Woensdag 7 Mei een toneeluitvoering door haar aanwezig heid opluisteren. De toneelclub „Tavido" zal in het Kennemer Theater namelijk op de planken komen met het stuk in drie bedrij ven van Antoon Coolen „De klokkengieter". Na afloop bal met muziek door „The Favourites". nu verder goed bewaakt worden. Later. Zou hij terug komen?, viel Barnes hem in de rede. Ik geloof van wel, moest Brannigan toegeven. Maar in géén geval vanavond nog. Hij zal zich nu zo gauw mogelijk uit de voeten proberen te maken. Ik vermoed, dat hij in Londen een schuilplaats zal gaan zoeken. Maar u zult hem daar toch wel kun nen arresteren?, vroeg de millionnair enigs zins angstig. Daar moet u niet te licht over den ken. Zijn arrestatie zal niet zó gemakke lijk zijn! Daarom ben ik ook nijdig op mezelf over wat er zo net gebeurd is. Ik had hem letterlijk in mijn handen! Hij weet zich zó meesterlijk te vermommen, dat hij in Londen wel onherkenbaar zal zijn. Ik ken hem beter dat welke politieman in Engeland ook, maar ik ben er heilig van overtuigd, dat als hij mij morgen op straat in een of andere vermomming zou passe- sen, ik hem niet zou hei-kennen. Hij moet momenteel wel volgens een bepaald plan werken, dat ik nog niet helemaal heb kun nen ontrafelen. Ik weet alléén, dat er heel wat geld mee gemoeid is. Die Amerikanen zouden hem zeker wel dik betalen, als ik er in toe zou stem men, mij uit te laten kopen, merkte de millionnair op. Maar ik zie niet in, wat zij er voor nut van zouden hebben als ik dood was. Ik heb er nog nooit een seconde aan heeft na het welkomstwoord van de voor zitter, de heer J. A. H. de Klerk, de bijeen komst met een kort woord geopend. Wethouder W. Alberda en de inspecteur van het lager onderwijs de heer C. G. Ver- nooy waren mede aanwezig. In de middaguren heeft Eduard Verkade fragmenten uit „Hamlet" voorgedragen. Bij de afdeling Beverwijk van de Cen trale Vereniging van Markt-, Straat- en Rivierhandelaren, heeft de oproep van het hoofdbestuur om steun te willen verlenen aan het Tuberculosefonds, een zodanige weerklank gevonden, dat een uitverkocht Kennemer Theater er een der resultaten van was. De heer A. Peereboom, penningmeester der landelijke organisatie, heeft de aan wezigen, tussen wie zich de wethouders W. Vessies en W. Alberda bevonden, het doel van het fonds uiteen gezet. Onder de leden van de bond, die hun bedrijf of beroep meestal in de vrije natuur uitoefenen, kwa men vóór de laatste wereldoorlog maar weinig gevallen van de vreselijke volks ziekte voor. Na 1945 is dit echter totaal veranderd. Velen der eertijds gezonde leden bleken door de ontberingen „gevallen" te zijn geworden en het eertijds zo kapitaal krachtige fonds werd daardoor zo zwaar belast, dat de alarmklok geluid moest wor den. Het deed de spreker goed, dat een dei- jongste afdelingen thans zo'n prachtig re sultaat heeft weten te bereiken, zodat het berooide fonds een flinke som rijker zal worden. Het amusementsprogramma, dat daarna volgde, was goeddeels van prima gehalte. Johnny Pirns trof het met dit goedlachse publiek, dat slechts weinige lach-injecties nodig had om in de gewenste stemming te komen. Het répertoire van Pims behoort nu juist niet tot het allernieuwste, maar hij wist dit elegant te camoufleren. „The Hodlars" is een accordeonduo, dat er wezen mag. Het is ruim twintig jaar ge leden, dat dit tweetal zijn eerste tournée maakte; beide spelers hebben flair om hun nummers smakelijk op te dienen. Dat die nummers voor deze avond niet boven het populaire opera-genre en het doorsnee- radio-répertoire uitkwamen, viel te billij ken, want er was nu onmiddellijk contact met de zaal, die uit volle borst alle bekende wijsjes meezong. Goochelen volgens de klassieke stijl ziet men tegenwoordig nog slechts weinig. ..De Balzamo's" beoefenen dit nog steeds. Wat zij te zien gaven op het gebied van weg gemoffelde eieren, wonderlijk gekleurde sjaals en Gordiaanse knopen, die zonder moeite ontward werden, getuigde van groot vakmanschap. De elegante wijze, waarop het duo dit alles aan het in gespannen aan dacht toeziende publiek voorschotelde, maakte dat ook van de meer bekende trucs volop genoten is. Mr. Doodle heeft een geheel eigen stijl gevonden. Ditmaal heeft hij behalve de lachlust ook de bewondering opgewekt met zijn onnavolgbare vertelling van de avon turen van Sneeuwwitje. Vooral het zichzelf onderbreken met bespiegelingen over het goede en het kwade in de verschillende hoofdpersonen, waren hoogtepunten van de soort humor, die men in mr. Doodle's verhalen zo rijkelijk aantreft. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE gedacht, zei Brannigan, dat een Ameri kaanse belangengroep u inderdaad uit de weg geruimd zou willen zien. Simpkins heeft waarschijnlijk een of andere firma er toe overgehaald, hem krachtdadige mid delen te laten gebruiken. Als u zou over lijden, mijnheer Barnes, zouden uw erf genamen dan verkopen? Het is best mogelijk. Ik weet het niet precies.en wat angstiger ging hij ver der: Zou die Simpkins mij misschien alleen maar met een revolver hebben wil len bedreigen om zijn aanbod meer kracht bij te zetten? Brannigan, die sympathie had opgevat voor de fabrikant, lachte. Verlies uw zelfvertrouwen niet! Als we u zouden vragen naar Londen te ko men, zou u dat dan kunnen regelen met uw werk? Als het niet anders kan, ja natuur lijk. Ik heb in Londen grote belangen, maar het idee om naar die huizenzee te gaan trekt me toch niet aan. U hoort hierover dan nog wel van mij, mijnheer Barnes. En? Geen spoor van hem te ontdekken, sir, antwoordde hij. We hebben voet stappen gevolgd, die tot de muur rond het park liepen en op de weg vonden we af drukken van autobanden. Dit hebben we overigens tussen de struiken gevonden. Hij liet Brannigan een dolk zien. Aan de punt hing nog steeds een stukje van I Brannigans colbertjasje. Vanmorgen ontvangst op het raadhuis Dinsdagmiddag om 3 uur hebben de leden van de afdeling Beverwijk en Om streken van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen hun Noorse gasten ter kennismaking in „Terpsichoreï ontvangen. Mevrouw A. H. MoensVan der Veen, sprak de dames in het Noors een woord van welkom toe. Aan de reactie der dames op het eerste woordje „jeg" was al dadelijk merkbaar hoe plezierig dit was voor de gasten. Nadat iedereen aan iedereen was voor gesteld, is er een kopje thee gedronken, waarna de gasten bij hun gastvrouwen werden „ingekwartierd". Vanmorgen om 10 uur zijn de Noorse dames officieel op het raadhuis ontvangen door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk. De heer C. Slings plotseling overleden Tijdens een vergadering van de kerke- raad van de Gereformeerde Kerk die in het gebouw aan het Moensplein werd ge houden, is op 70-jarige leeftijd de heer C. Slings plotseling overleden. Hij heeft een actief leven achter de rug, vooral op het terrein der Gereformeerde Kerk; van 1923 tot 1927 was hij onder andere lid van de Beverwijkse raad voor de A.R.-partij. De begrafenis zal plaats hebben Donder dag 1 Mei om 14 uur op de begraafplaats „Duinrust". Het oorspronkelijk in het Gronings dia»- lect geschreven toneelspel „De Liedjeszan ger" van J. Bus mocht zich in het Noorden van ons land in een dermate groot succes verheugen, dat het reeds kort daarop als „De Lietsjesjonger" binnen het speelbereik der Friezen werd gebracht. Niet lang daar na volgde de vertaling in het Nederlands en aldus was de toneelvereniging „De Lu- nette" in Heemskerk Zondagavond in de gelegenheid dit stuk onder regie van Piet van Vleuten bij haar donateurs te introdu ceren. Dit toneelspel vertoont veel overeen komst met ..De Vrijbuiter" van Hans Mar tin, al beschikt Bus dan ook lang niet over hetzelfde talent een knappe boeiende dia loog te kunnen schrijven. Hier is het een charmante vagebond, die zich na een jaren lange zwerftocht door de wereld als een zanger van formaat ontwikkeld heeft en op zekere dag in zijn geboortedorp terugkeert. In deze bekrompen gemeenschap van be lachelijk standsverschil en angst voor de buren vindt hij zijn jeugdliefde uit koele berekening getrouwd met zijn oudere broer, die zich als wethouder een zeker aanzien heeft verworven. Door een zwakke finan ciële positie leeft hij evenwel op de rand van een vulkaan en is voortdurend be vreesd aan de roddellust van zijn dorps genoten te worden overgeleverd. Daarbij heeft hij vroeger door een meedogenloze hardheid de vader van hun dienstmeisje in de dood gedreven, waardoor zij weigert de liefde van zijn zoon te beantwoorden. In dit millieu maakt Reint zijn rentrée,waarbij hij zijn grote successen zorgvuldig ver zwijgt en zich als een onaanzienlijk straat zanger voordoet. Tegen zijn schoonzuster is hij bepaald grof in zijn aanmerkingen op haar uiterlijk en ook in de omgang met de andere dames veroorlooft hij zich een ta melijk brute conversatietoon. Maar dit schijnt juist voor het zwakke geslacht een grote aantrekkingskracht te betekenen en met de daardoor verkregen invloed (en zijn geld) brengt hij de penibele kwesties in het reine. Wanneer hij dan tenslotte natuur lijk met de vrouw zijner keuze het dorp weer verlaat op weg naar nieuwe roem, laat hij behalve een lege plaats, ook aller lei gelukkige mensen achter. Een der ongecompliceerde histories dus, waar het publiek steeds weer met genoegen naar kijkt, omdat hierin het kwaad gestraft, de deugd beloond en de schijnheiligheid in het zonnetje wordt gezet. Dat het succes ook bij „De Lunette" groot was, is voor een niet gering deel aan regisseur en spelers te danken, die van dit vrij sentimentele stuk een zeer bevredigende opvoering hebben gegeven. N. v. d. Outenaar speelde de lied jeszanger als een ervaren bohémien, die door zijn vlotte manier van optreden een volkomen acceptabel overwicht op zijn om geving uitoefende en tevens in dit duffe milieu de sfeer van de buitenwereld bracht. C. J. Stubenitsky toonde zich als de gebor neerde wethouder een bekwaam tegenspe ler, door een contrastrijke figuur tegenover hem te stellen. Van de overige heren ont beerde Jan Mulder de vereiste vlotheid en gaf G. Boon een gevoelige typering van de oude schoolmeester. De drie damesrollen waren zonder enig voorbehoud uitstekend bezet. Zo wist me vrouw J. C. Rekman-Veenboer de moeilijke positie van Marie tussen Geert en Reint op knappe wijze aannemelijk te maken en gaf mevrouw N. v. d. Outenaar-Wilgenburg als Gré een temperamentvolle jonge vrouw, die het bedompte dorpsleven volkomen is ont groeid. Het dienstmeisje Corry tenslotte is eveneens een belangrijke rol, welke van mevrouw A. Bruins-Pekel een levendige gestalte verkreeg. JAN VAN DAM. Maak je maar niet druk over vinger afdrukken. Ik weet wie de vluchteling is, zei Brannigan. Maar zorg er voor, dat mijnheer Barnes goed wordt bewaakt. Ik ga terug naar Dorchester. Brannigan sloeg het aanbod van Barnes om te blijven logeren van de hand en ver trok in een van de politiewagens. Hij gaf de chauffeur opdracht zo snel mogelijk te rijden, daar het best mogelijk was, dat Simpkins zich ergens aan de wegkant had verstopt en een poging zou doen hem met een goed gemikt schot van het leven te beroven. Er gebeurde echter tijdens de rit niets bijzonders. Daar de hoofdinspecteur geen enkel risico wilde lopen hij kende maar al te goed de geslepenheid van Simpkins liet hij een agent op wacht staan voor de deur van zijn slaapkamer en een ander in de tuin onder het raam. De nacht verliep gelukkig rustig. De volgende morgen ging de hoofd inspecteur per trein naar Londen terug. Hij verheugde zich geenszins op het on derhoud, dat hij met de commissaris zou moeten hebben, temeer omdat hij wel zou moeten toegeven, dat hij de vorige avond de misdadiger letterlijk door zijn vingers heen had laten glippen. Als Parker niet voortijdig de val had dichtgeklapt, had Simpkins ongetwijfeld achter de tralies gezeten. En bij de tweede kans, die hem geboden was, had hij wederom gefaald. Er was geen enkel excuus voor (Wordt vervolgd). Gelukkigeindelijk hoorde Oepoetie iets in de gang. Krulletje blafte, en hij hoorde de stemmen van Rick en Bunkie. Toen werd de sleutel omgedraaid.en hij kon uit de kelder komen! „Hadaar heb je 'm!", juichte Bunkie. „Hoe kom jij hier?", vroeg Rick. „We hebben het hele huis afgezocht, maar je was nergens te vinden!" Met z'n drieën (en de volle kolenkit!) gingen ze naar boven. „Daar is de verloren vogel eindelijk!", zei oom Tripje. „Waar heb jij gezeten Oepoetie vertelde, wat hem was overkomen. „En ik zou weieens willen weten, wie ine opgesloten heeft!", zei hij. Toen herinnerde tante Liezebertha zich iets. „Achdat is waar ookIk zag de kelderdeur op 'n kier staan, en die deed ik dicht!", zei ze. „Hahaha!", lachte oom Tripje. ..En toen zat Oepoetie in de muizenval! Nou, we zullen nu maar gauw gaan etenEn Oepoetie zal wel trek gekregen hebben, hè?"

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3