Auto- „De Econoom" 1ste KAPSTER Productie aan lopende band in Lochemse eierenfabriek Agenda voor Beverwijk HEDENAVOND DANSEN ORANJEBAL FINANCIERING Rust en regelmaat doen de kippen beter leggen Nederlandse ploegen tegen Sunderland TBC- en kanker bestrijding iri Café Flora AUTO-FINANCIERING Luidsprekers Schoenen vergroten IV!. REM 4 Muziek bij het werk THALIA Aan de rand van de Afgrond Voetbal Courses te Duindigt Faillissementen Tweede concert van Beethovencyclus Onbekenden kwamen namens het gasbedrijf Vlaggetjesdag in Vlaardingen „Boreas" aan de KNSM overgedragen Kapitein van kustvaarder „Looiersgracht" gestraft Bekers voor de eerste haringjagers Scheepvaart THEESCHENKERIJ VELSERBEEK ADVERTEERT IN DIT BLAD ROODE KRUIS ZIEKENHUIS BEVERWIJK de bezoekuren der patiënten SUCCESSCHOTELS f2.50 L. M. Verschoor Maison Hillege Verzorgt Uw feestdiner GEVRAAGD WOENSDAG 30 APRIL 1952 Even buiten Lochem, aan de weg naar Zutphen, staat een laag wit gebouw, waarin on geveer duizend kippen bijeen zijn. Onder de tonen van vro lijke muziek leggen ze hun eieren. Als op een tentoonstel ling zitten ze in kraakzinde lijke hokjes boven elkaar. Heb ben ze een ei gelegd, dan rolt dat naar voren in geul, waar op staat aangegeven hoeveel het goede beest sedert het be gin van de week reeds heeft gepresteerd. Dit gebouw is de eerste eierenfabriek van Ne derland en de productie slaat de stoutste verwachtingen. De Nederlandse kippenhou ders hebben in de afgelopen jaren veel moeilijkheden ge kend, doordat de kippen min der produceerden. Aan de heer H. J. ten Hoopen uit Lochem, die als amateur met de kip penfokkerij is begonnen, komt de eer toe, de oorzaken hiervan te hebben ontdekt en onder vangen. Proeven, die hij met kippen nam, wezen uit, dat zij beter legden, wanneer zij in de hokken gehouden werden dan wanneer zij buiten werden ge laten. Om de prestaties van dit pluimvee nauwkeuriger na te gaan had hij een legbatterij nodig. Op verschillende plaat sen in Nederland experimen teerde men al met die appara ten. Dit waz-en meestal eigen- gebouwde toestellen waarvoor steeds de inlichtingen uit En geland waren gekomen. De heer Ten Hoo pen begon daarom zijn licht eens op te steken aan de overzijde van het Kanaal. Legbatterijen In Engeland werkt men reeds 20 jaar met legbatterijen. Er zitten drie millioen kippen in dergelijke zindelijke hokjes, tenminste dat zegt de statistiek. De ervaring leert echter, dat het er dan in werkelijkheid nog wel een paar meer zijn. Van dit alles was tot voor kort nog niets doorgedrongen tot de pluimveehouders van het vasteland van Europa, de Nederlanders incluis. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt gaf toestemming voor de import van een installatie. De fabriek van ae apparaten op haar beurt verleende de heer Ten Hoopen toestemming de appara ten in Nederland in licentie te bouwen. In een wit gebouwtje met een oppervlak te van 180 vierkante meter zitten daar in Lochem nu 1008 kippen. Er staan vier rijen van hokken. Drie hoog zitten de kippen boven elkaar. Langs een stel van twee rijen hokken bewegen zich langzaam bakken en voedsel en water voor de kippen. Elke twintig minuten krijgt een kip de tijd om even wat te eten of te drinken. De hokjes zijn geheel van ijzerdraad vervaardigd. De mest valt tussen de spijltjes door op een glazen plaat, die automatisch wordt schoon gemaakt als de voedselbakken passeren. Het „productie-proces" wordt opgeluis terd met een gezellig muziekje. Alles ademt een vriendelijke, rustige sfeer. Die muziek is een vinding van de heer Ten Hoopen ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. in slechts één Speciale Voorstelling, aanvang 8 uur: Charles Boyer - Barbara Stanwyck Edward G. Robinson in een vreemd en spannend verhaal (Flesh and Fantasy) Dromen zijn niet steeds bedrog.... ze zijn de film van het onderbewustzijn. DRIE VERHALEN IN ééN FILM! Toegang 18 jaar. Voor de wedstrijd, welke het Nederlands elftal Donderdag 8 Mei a.s. in het Stadion Feijenoord te Rotterdam tegen Sunderland speelt, een ontmoeting die tevens geldt als oefenwedstrijd voor de interlandwedstrijd tegen Zweden van 14 Mei te Amsterdam, is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odcnthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV). Lenstra (Hee renveen). Van Melis (Eindhoven), Bennaars (DOSKO) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Landman (Sparta)De Jong (ADO), Van Schijndel (SVV) en Van der Bogert (DOS). De b-ploeg, die Dinsdag 6 Mei in het Olym pisch Stadion tegen de Engelse prof-club in het veld treedt, ziet er als volgt uit: Doel: Landman (Sparta). Achter: Bakers (PSV) en De Jong (ADO). Midden: Van Schijndel (SVV). Hendriks (Vitesse) en Fanger (DWS). Voor: Van der Bogert (DOS), Van de Tuyn (HDVS), Van Roessel (Willem II), Mommers (Willem II) .Van Overbeeke (BW), Reserves: Hagenaars (De Volewijckers), Utermark (BW). C. van der Gijp (Emma) en Krommere (DOS). In de voorbeschouwing in ons nummer van gisteren over de courses te Duindigt is helaas de datum weggevallen. Deze courses hebben morgenmiddag plaats. Woensdag 30 April Kennemer Theater, 2.30, 7 en 9.15 uur: „De prinses van Samarkand". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De blauwe engel". Donderdag 1 Mei Bioscopen: Geen voorstelling. Luxor Theater. 8 uur: 1 Mei-feest, spreek ster mevr. StraalmanKremer. De heer Ten Hoopen verzamelt de eierproductie van één dag. Zodra de kip een ei heeft gelegd, rolt dit vaar voren. Op de kaartjes boven de hokken wordt de week- productie van elke kip genoteerd. zelf. „Kippen kunnen niet tegen plotseling lawaai", legt hij uit. „Zij schrikken van vreemde geluiden, en dat is voor een kip gevaarlijk. Als een ei in haar lichaam stuk gaat, sterft het dier daar aan. Muziek went het dier aan een constant geluid. Tenslotte vinden de kippen het prettig en vreemden kunnen dan rustig tussen de hokken door lopen". „Het is onzin," zo zeide de heer Ten Hoopen, „dat een kip in een legbatterij meer eieren zou produceren dan een andere kip. Het dier heeft maar een bepaald aan tal eieren op haar eierstok. Daar doet geen batterij wat aan toe of af. Onrust en on geregelde voeding zijn echter oorzaak, dat de kip niet alle eieren legt, die zij zou kun nen leggen. Hier, in een bedrijf als dit, haalt ze haar optimale productie." Dit is zeker 25, percent meer dan in welk ander goed geoutilleerd bedrijf dan ook. Verleden week legden de 1008 kippen in Lochem een 4000 eieren. En de productie is nog veel hoger op te voeren. Een boer, die honderd kippen op zijn erf heeft lopen, weet niet welke kip goed legt en welke niet. In de fabriek bungelt bij ieder stel hokken een kaartje waar de legcijfers op staan aangetekend. Slechte leggers kunnen daardoor uit de batterij worden genomen. In Lochem doet men dat nu juist niet. want op verzoek van het Bedrijfschap experi menteert de heer Ten Hoopen zoveel moge lijk met zijn dieren. Zo heeft men reeds verschillende belangrijke gegevens over rassen en productiviteit vast kunnen stel len. Gebleken is, dat alle middelzware ras sen uitstekend voldoen op de batterijen. Vele voordelen De legbatterijen zijn ook uit economisch oogpunt voordelig. De aanschaffing van het apparaat brengt kosten met zich. zeker, maar de aanleg van hokken en afrasterin gen is ook niet goedkoop. Voor de 1008 kippen die in het bedrijf zitten is een ruim te van 180 m2 voldoende. Bij de ouderwetse methode vroeg zulk een aantal drie hectare. Twee arbeiders hadden er een dagtaak aan. Nu kan een jongen van zestien jaar het werk af. De eieren zijn in de regei groter, beter houdbaar, smakelijker en volkomen schoon. Alle mest blijft behouden en er is geen mest zo goed als kippenmest. Verder leve ren de kippen uit de batterijen een veel beter slachtgewicht en zijn tevens van een betere kwaliteit: ziekten zijn -namelijk uit gesloten. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: Mevrouw H. M. A. Lambert, weduwe van de heer J. van der Linde, zonder beroep. Ben Viljoenstraat 78, Haarlem, tijdelijk verblij vende Overtonstraat 22. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura- trice mcj. mr. S. Boekman, advocaat en pro cureur te Haarlem. C. P. Smit Sr., Dorpstraat 448, Wormer, handeldrijvende onder de firma Smitos Loon- confectiebedrijf. Rcchter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura tor mr. O. H. van Wijk, advocaat en procu reur te Heemstede. H. Visser. Binnenweg 10, Bennebroek. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura- trice mevrouw L. A. Barendsen-Cleveringa, advocate en procureur te Haarlem. H. B. van Droffelaar, kleermaker en koop man. Velserbroekstraat 13, Santpoort. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura tor mr. J. P. M. Hermans, advocaat en pro cureur te Haarlem. J. van der Raad. bakker, Leidsevaart 142, Vogelenzang. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Cura tor mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: N. de Vries, fabrikant, Lindenstraat 14, Assendelft. Rechter-commissaris mr. J. P. Pe tersen. Curator mr. L. C. van der Tas, advo caat en procureur te Amsterdam. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van C. Scholten, belastingconsulent, Raamsingel 40. Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curatrice mevr. mr. L. A. Barend sen-Cleveringa, advocate en procureur te Haarlem. J. M. Melief, kok, Picter Kiesstraat 63, Haarlem, handelende onder de firma A. P. J. van Daalen. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curatrice mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. A. C. Zorn, loon-confectionair, Brouwers vaart 126 rd., Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice mej. mr. M. A. Gooszen, advocate en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem is met ingang van 4 Februari definitief surséance van betaling verleend voor de tijd van anderhalf jaar aan: C. Vissers handelen de onder de firma Commanditaire Vennoot schap Vissers Machinefabriek" C.V., geves tigd en kantoorhoudende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, aan de Kruisweg 1143, met benoeming van mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Het tweede concert van de Beethoven- cyclus der H.O.V. stond onder leiding van Marinus Adam en deze dirigeerde een pro gramma van werken die niet tot de meest gespeelde van Beethoven behoren: de ouverture Prometheus, het Pianoconcert no. 2 en de Symphonie no. 4. Wat dit laatste werk betreft kan men zich afvragen hoe het komt, dat deze uiterst geestige en zeer doorwerkte compositie niet de populariteit verworven heeft die de overige acht sym- phonieën in meerdere of mindere mate be zitten. Gemakkelijk te realiseren is deze Symphonie in Bes voorzeker niet. Doch wanneer zij onder vaardige leiding met verzorging van haar subtiel détailwerk en met begrip voor Beethoven's spirituele vondsten uitgevoerd wordt, kan men er vreugde aan beleven, de vreugde van een fijne humor, die het goede humeur be vordert. Het geheimzinnige Adagio, waarmee het werk ingeluid wordt, laat niet vermoeden dat de symphonie in zo'n jolige stemming zal verlopen en slechts in het langzame deel doch dan ook met de delicate toets, die niet zonder spiritualiteit is een ernstiger karakter zal tonen. Marinus Adam slaagde er in met het orkest een klare en alleszins verantwoorde vertolking van de Vierde tot stand te brengen. Ook van de ouverture tot het Prometheus-ballet kregen we een levendige herschepping te horen, die de kwaliteit van het strijkorkest zeer liet waarderen. Als solist werkte de pianist Gerard Hen- geveld mee. Een gezonde interpretatiegeest kenmerkte zijn vaardig spel, waarbij het orkest zich gemakkelijk kon aansluiten. De Rondo-finale van het Pianoconcert kreeg een bijzonder scherpe profilering, die haar capricieuze geestigheid ten goede kwam. Voor het begin van deze concertavond werd even het woord gevoerd door de heer J. M. André de la Porie om de aanwezigen op te wekken zich aan te sluiten bij de „Vrienden van de H.O.V.Deze pas in het leven geroepen organisatie moet een uit gebreide gemeenschap worden van allen die de H.O.V. een goed hart toedragen; dan zal het kleine offer dat de organisatie van iedere aangeslotene vraagt een grote daad werkelijke steun worden, die de kern van het Haarlemse muziekleven de stevige basis kan geven die zij nodig heeft. JOS. DE KLERK. Bij drie inwoners van Haarlem vervoegden zich gistermiddag drie personen, zij deelden mee van het Gemeentelijk gasbe drijf te komen om de gastoestellen te con troleren. De bezoekers hebben een onderzoek bij de toestellen ingesteld en zijn vertrokken. Bij het gasbedrijf is geïnformeerd of de zaak in orde was en toen bleek, dat er niemand opdracht heeft ontvangen toestellen na te zien. De hoofdcommissaris van politie ver zoekt Haarlemmers, die reeds eerder bezoek hebben gehad van personen die mededeelden namens het gasbedrijf te komen, zich te ver voegen bij de afdeling recnerche. De bewo ners van de Warmoesstraat missen niets en de toestellen zijn in orde. Aantal sterfgevallen oer 10000 inwoners 25- 20- 1 5 - 10- 5- 0 1901 "20 '30 -"-lO 1951 I Het aantal sterfgevallen aan t.b.c. en aan kanker in de laatste 50 jaar is op geheel verschillende wijze verlopen en juist in die verschillen ligt het leerzame van bijgaande grafiek. De verhouding tussen ziektegeval len en sterftegevallen bij beide ziekten loopt zéér uiteen. De bestrijdingsmiddelen en behandelingsmethoden van de besmette lijke ziekte tuberculose treffen in steeds sterker mate doel. Het Nederlandse volk heeft daarvoor grote sommen beschikbaar gesteld en zal ongetwijfeld bereid zijn dit te blijven doen, omdat de practijk geleerd heeft, hoe nodig zulks is om deze volks ziekte onder de knie te blijven houden, want maar al te gemakkelijk steekt deze ziekte haar kop op (denk aan 1918 en aan 1945). Bij kanker ligt de zaak anders. Zo veel als reeds bekend is over de t.b.c. zo weinig weten we nog van de oorzaken, de behandelings- en bestrijdingsmiddelen van de kanker-ziekte. Kanker is de ziekte welke het grootste aantal slachtoffers eist, niet alleen in Nederland, maar in de gehele beschaafde wereld. Van alle sterfgevallen in ons land wordt thans één van de zeven door kanker veroorzaakt. De meeste men sen denken nog steeds dat kanker onge neeslijk is, maar kanker, vroegtijdig her kend, kan door deskundige behandeling in zeer vele gevallen genezen worden. Het probleem van de weinige kennis over de oorzaak van deze ziekte wordt steeds dringender, omdat door de reeds bereikte verbetering der methode om de kanker ziekte te herkennen, meer gevallen worden gediagnostiseerd en omdat in de loop van de jaren van elke 1000 inwoners geleide lijk aan méér personen de leeftijd bereiken, waarop de kankerziekte pleegt op te treden. Voor de werkzaamheden, die het Ko ningin Wilhelmina Fonds wil steunen en bevorderen, zoals verbetering van herken ning en behandeling, steun aan weten schappelijk onderzoek naar de oorzaken en omstandigheden welke het ontstaan van kanker blijkbaar bevorderen, is véél geld nodig. Men staat hier nog aan het begin, hoe veelbelovend enkele werkwijzen ook zijn. Door wetenschap en practijk nauwer bijeen te brengen, hoopt men practische resultaten te bereiken. Zeker zal er niet reeds morgen aan de dag tastbaar resultaat te boeken zijn; de grote inspanning om het vele en kostbare onderzoekingswerk moge lijk te maken is broodnodig. De t.b.c.-be- strijding kan een aanmoedigend voorbeeld zijn; al is daarbij het laatste woord nog in het geheel niet gesproken, daar is toch, zo als ieder weet, reeds veel goeds bereikt. Klad in de uitvoer. Doordat Engeland blijkbaar geen grote Noordschol meer no dig had, liep de prijs ervan gisteren tot 49 terug en ook de 'kleinmiddelvariëteiten zakten aanmerkelijk. Naarmate de markt vorderde, daalden de prijzen verder. De exporteurs deelden ons mede, dat er met het oog op de 1 Mei-viering aan de over kant vermoedelijk ook vandaag weinig animo voor de platvis zal bestaan. Tong deed het al even slecht. De grote kon het nog tot 2.20 brengen, maar de tong I deed maar 1.40 en de kleinmiddel bracht niet meer dan 1.30 op. Weegtarbot was ook al uit de gratie en de mooiste soorten haalden met moeite de 1.30, ter wijl het mindere goed maar 1.10 deed. Exporteurs, maar ook conservenfabrikan ten toonden meer belangstelling voor de makreel, waardoor er 16 voor de grote soorten werd gemaakt en de kleinere, rui mer aangevoerde sorteringen 13 per kist in het laatje brachten. De stijve kabeljauw begon ook al wankel te staan en in de loop van de afslag zakte de prijs van 85 tot 80 a 75. De kleintjes zakten van de 45 op de 35 de tien. Wijting belandde in aanzienlijke hoeveelheden in de vismeel- fabriek, behalve de grove gestripte aan voeren van de trawlers, die voor 12 weg gingen. Stille middenweck. De Woensdag- markt was vandaag bijwijze van uitzonde ring matig bezocht: er lagen maar twee schepen voor de markt, die beide een kleine aanvoer voor hun rekening namen. De Johannes Polderman zorgde voor 55 kisten schelvis en piepers. 750 makreel, 30 kolen, 45 gestripte wijting, 110 dichte dito's. 10 stokkebit en 200 stijve plus 50 kleine kis ten haring. De Vemmer Allan Water secon deerde hem met 85 schelvis, 80 kabeljauw, 130 wijting. 600 makreel en 26 wolf. Een paar Noordloggers en een stelletje week- loggers, die de middenweekse afslag ver kozen boven een markt verder in de week, completeerden de visvelden. Tegenwind. De Duitse kotter „Goden Wind", die op de visserij averij aan de motor kreeg, vluchtte IJmuiden binnen en kreeg hier toestemming om te markten. Het scheepje had 25 kisten tarbot, 10 grote schol, 10 kleine schol, 25 poon, 10 rog en 200 dikkoppen bij zich. Nul komma nul. Omdat de Allan Wa ter vandaag afsloeg, ziet het er voor mor gen maar somber uit wat de aanvoeren betreft. Er zijn nu nog twee gegadigden voor de rest van deze week te verwachten: de Bloemendaal en de Schoorl, die echter de Donderdagmarkt wel zullen missen. Sleepvaart. De kotters hebben wel tegenwind deze week: Maandag moest de [JM 249 zich met een molormankement laten binnenslepen door de KW 35 en een dag later was de UK 126 het slachtoffer, die de hulp van de UK 80 moest inroepen om zich naar IJmuiden te laten brengen. Poolse Nieuwe. De Poolse logger Deltra, die al ter haringvisserij is vertrok ken, wordt dezer dagen in IJmuiden bin- nenverwacht met 27 last gezouten haring aan boord. De vangst wordt voorlopig in de IJ-bunker bewaard, om later naar de Pool se consument te worden gebracht. De traw ler SAN arriveerde voorts gisteren even eens in IJmuiden met een lading lege ton nen ter bevoorrading van de drijfnetvloot. Schadevaringen. De kolenkraan van de VS is bij de monding van de haring haven aangevaren door de RO 3. waardoor beide schepen lichte schade opliepen. De nieuwe kotter Tiny Dieuw van de Wieringse „eigenbouwers", die indertijd zoveel belangstelling genoot, is bij het uit varen voor de vissershaven in botsing ge komen met de Poolse logger Korab 2, die onverhoeds aan stuurboord verscheen. De Tiny liep een onaanzienlijk gaatje in de voorsteven op, dat onmiddellijk met een stuk plaat gedicht is, zodat het scheepje zijn reis kon vervolgen. In en uit. Dinsdag kwamen binnen: HD 180, IJM 213, 262, 34, Urk 78. 200, 184, 93, 66, 75, 86, 98, 85. 168, 172, 115, 161, AM 16, KW 128. VD 9, Sch 70 van binnen. Naar zee vertrokken de UK 18, 85, 168, 161, IJM 239, 241, 215, 202. 206, 318, 226. 213, 262, Helder 131, UK 120. 4, 184. 80. 90. 50, 115. 70, 114. 25, 78. 200. 93, 66, 75, 86, 98, BR 8, 58, 28, CZ 3, KW 128, VD 9 en de tonnen- legger Schulpengat, die tijdelijk als bijleg ger binnenkwam. Koninginnedag. Om de dagtaak een uur eerder te kunnen beëindigen, zijn de havenarbeidersop verzoek van vishan del en visknechts vannacht een uur eer der met lossen begonnen. Het Comité Vlaggetjesdag te Vlaardin gen viert zijn eerste lustrum. Op Vrijdag 16 Mei zal 's avonds een korte herdenking worden gehouden bij het vissersmonument voor hen, die op zee het leven lieten. Er zullen kransen worden gelegd en het Vlaardings mannenkoor „Orpheus" zal voor een passende omlijsting zorgen. Za terdag 17 Mei, des middags om 3 uur, zal een optocht door de straten trekken. Deze zal een uitbeelding geven van de haring visserij en -handel in de loop der eeuwen. Om vier uur wordt de bedrijfswimpel ge hesen aan boord van de motorlogger VL 84, schipper G. van der Snoek, van de N.V. Zeevisserij Maatschappij en Haringhandel voorheen A. Verboon, welk schip vorig jaar de beste kwaliteit haring aan de wal wist te brengen. Om half vijf is er een roeiwedstrijd in de oude haven. Van elke rederij zal een sloep meedoen. Ook Zee verkenners uit Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam en leerlingen van de schip- persschool zullen aan deze strijd deel nemen. 's Avonds wordt een kort openluchtspel opgevoerd aan de Koningin Wilhelmina- haven, „Vlaggetjesdag 1952", geschreven en gecomponeerd door Jo Mulder, waarin boetslers, kuipers, zeelieden, zeenimfen en Vlaardings jeugd een uitbeelding zullen geven van het jaarlijks weerkerende feest ter begroeting van de Hollandse nieuwe. Na een geslaagde proeftocht op de Ecms is gisteren in de nabijheid van Delfzijl het voor de K.N.S.M. gebouwde motorschip „Boreas" door ir. W. H. Kruyff, directeur der K.N.S.M., overgenomen. De „Boreas" is een kustvaar tuig van het open shelterdeck-type dat door de scheepswerf J. G. Broerken in Wester broek, Groningen, werd gebouwd. Het schip heeft een draagvermogen van 850 ton en het is voorzien van een 1000 PK Mak-motor. De voornaamste afmetingen zijn: lengte over alles ongeveer 65 meter; lengte tussen de loodlijnen 59,7 meter; breedte op spanten 9.80 meter; holte tot shelterdeck 5.79 meter. De „Boreas" heeft een ongestaagde mast en vier laadbomen met een hefvermogen van 3 ton. De ankerlier en de laadlieren worden door dieselmotoren gedreven. Het schip heeft een electrisch hydraulische stuurinrichting. De Raad Van de Scheepvaart heeft de kapitein van het 400 ton metende m.s. „Looiersgracht", de 30-jarige J. van V. uit Rotterdam, de bevoegdheid ontnomen als kapitein te varen voor de tijd van twee maanden. De kapitein heeft bepalingen van het Schepenbesluit overtreden aldus de raad in zijn oordeel door bij zijn vertrek op 16 October 1951 van Kotka (Finland) naar Rotterdam een deklast hout te vervoeren zonder dat één der dubbele bodemfcanks ledig was gelaten en daardoor de eisen der stabiliteit verwaarloosd. Het schip had bij vertrek 15 cm te veel diepgang. Toen het schip slagzij kreeg kon alleen door het overboord werpen van een deel van het hout erger worden voorkomen. Namens de directie van een netten- fabriek zullen op Zaterdag 17 Mei door een deputatie, waarvan drie dames in Gel ders costuum deel zullen uitmaken, drie gelijke wisselbekers worden aangeboden, waarvan er één bestemd is voor Vlaardin gen, één voor Scheveningen en één voor Katwijk, uit te reiken aan de reder, wiens schip, zelf vissend door middel van drijf netvisserij, de eerste groene haring, resp. in Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk (IJmuiden) aanbrengt. Als jury voor de te nemen juiste beslis sing zullen worden uitgenodigd de drie voorzitters en secretarissen van de reders vereniging te Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk. Voorwaarde is, dat de wissel beker in het bezit zal blijven van de reder die gedurende drie achtereenvolgende jaren de eerste groene haring aanvoert. Almkerk, 28 v. Duinkerken naar Antw. Abbeciijk, 28 te Mobile. Amstelkerk, 29 te Luanda. Arendsdljk, 29 v. Santos te Rio de Janeiro. Ark eld ijk, 29 bij Antwerpen ten anker. Averdijk, 27 v. R'dam te New Orleans. Agamemnon, 27 v. Port of Spain naar Ciudad Trujillo. Ariadne, 28 v. Genua te Porto Vesme. Alamak, 28 110 m. O. Port Sudan. Albireo, 28 pass. St. Paulsrock Alchiba, 27 380 m. Z.ZW. St. Vincent. Aletta. 28 te Singapore. Al gen ito, 28 v. R'dam te Hamburg. Athena, 28 200 m. W. Casablanca. A'lkaicl. 28 330 m. N. St. Vincent. Aim clljk. 28 150 m. ZW. ScMly's. Amsteldiep, 28 200 m. N.NO. Azoren. Amstelstad. 28 v. Cheribon n. Priok. Amstelvaart, 28 240 m. W. Azoren. Antonia, 28 v. Bangkok naar Pladju. Aalsum, 23 130 m. Z. Christmas eil. Arendskerk, 28 300 m. W. Sabang. Baarn, 28 v. Pimenlel n. Salaverry. Borneo, 28 te Amsterdam. Breda, 29 v. Callao n&ar Huacho. Barendrecht, 28 bij Malta. Bonaire, 28 520 m. W.ZW. Madeira. Boschfcntein, 28 80 m. N. Elba Cape. Bagan, 29 te Priok. Baivdjermasin, 28 v. Maumerie n. Larentuka. Bennekcm, 28 650 m. ZW.t.W. Scilly's. Cleodora, 28 v. Portokha n. Bahrein. Caltex Nederland, pass. 28 Kp. Bon. Coryda, 28 WO m. Z. Port Ocha. Callisto, 28 680 m. W.t.Z. Ouessant. Celebes, 28 120 m. ZW. Wespunt Kreta. Corilla, 27 in Str. Luzon. Cottica, 28 770 m. NO.t.N. Barbados. Dongedijk, 28 te Vancouver. Duivcndijk, 23 v. Antwerpen te R'dam. Drente, 28 330 m. W.t.N. Minicoy n. Aden. Delfland, 23 v. A'dam te Hamburg Delf shaven28 300 m. O.NO. St. Vincent. Elmina, 28 360 m. NO. Madeira. Eos, pass. 28 Ouessant. Esso Amsterdam, 28 840 m. ZW. Flo res. Esso Den Haag, 28 780 m. ZW. Flores. Esso Rotterdam, 28 820 m. NO.t.N. Barbados. Garoet, 29 v. Aden te Djeddah verwacht. Groote Kerk, pass. 28 Findsterre. Gadilla. 28 500 m. NO. Sombrero. Gooiland, 23 600 m. Z.t.W. St. Vincent. Hecuba, 23 v. Port of Spain n. Guanta Hera, pass. 29 Dover. Hersilia, 28 v. Barrahona n. Ciudad Trujillo. Hestia, 29 v. Callao n. Paita. Heelsum, 23 200 m. ZW. Flores. Hercules. 29 v. Messina te Le Calera. Hector, 27 v. Malta. Hydra, 28 v. Puerto Plata naar San Juan. Iris. 28 v. Aarhus naar Kopenhagen. Jupiter, pass. 28 Kp. de Fer. Japara (KRL), 28 te Makassar. Kaloekoe, 28 v. Benkulen naar Padang. Karossa, 28 v. Sabang te Oleholeh. Kasimbar, 29 v. Makassar te Ambon. Kertosouo, 28 v. Donggala n. Balikpapan. Kola Gede, 23 260 m. W. Colombo. Laertes. 28 v Singapore n. Belawan. Lekkerkerk, 29 le Bombay. Leuvckerk, 28 bij Kp. Findsterre. Lingc, vertr. 29 v. R'dam n. Domsjo. Luna. 28 v. Istanboul te Cavalla n. Izmir. Larenberg, pass. 28 Kp. Lopez n. Manoka. Leerdam, 28 420 m. ZO. Cp. Race. Le Maire, 28 v. Moulmein n. Singapore. Liseta, 23 500 m. ZW. Gibraltar. Maasland, 29 de Bahia verwacht. Mapia, 29 te Aden. Mata.am, 28 rede Koewait. Maaskerk, 28 v. Dakar n. Le Havre. Markelo, pass. 29 Teneriffe. Maas, 28 330 m. NO. Fnyal. Musi. 28 390 m. ZO. Cp. Race. Macuba, pass. 28 Kp. Bon. Marisa, pass-. 28 Kp. Tenez. Marpessa, pass. 28 Kp. Townshend. Miiv.a, 28 170 m. O.t.Z. Hainan. Mitrena, 28 280 m. ZO. Dondrahead. Nieuw Amsterdam, 3 Mei v. New York te R'dam verwacht. Nestor, 29 van Rdam te Amsterdam. Nigersuoom, 28 bij Kp. Finisterre. Noordam, 28 390 m. W. Scilly's. Ootmarsum, 28 v. R'dam naar Houston. Orion, pass. 28 Ouessant. Overjjsel, 28 520 m. W.NW. Flores. Omaia, 28 240 m. N.NW. Sabang. Oranjestad, 28 1100 m. NO. Babados. Papcndreeht, 28 250 m. O.t.Z. Malta. Prins Willem IV, pass. 28 Kp. St. Vincent. Prambanan, 28 te Balikpapan. Prins Fred. Willem, 28 v. Londen n. Antw. Roebiah, 28 v. Penang n. Belawan. Roepat, pass. 28 Kp. Findsterre. Ruys, 29 v. Tamatave te Mauritius.. Raki, 29 naar Port Sudan. Ridderkerk, 28 380 m. N.NO. Madeira. Radja, 28 dwars Kp. Bougaroni. Rijndam, 28 New York verwacht. Sibajak, 28 100 m. ZW. Cp. Clear. Sumatra, 28 v. Port Swetlenham te Belawan. Sail and, 28 te Recife. Schiedijk, 1 Mei Le Havre verwacht. Sloterdijk, 28 v. New York n. Baltimore. Stad Alkmaar, 1 Mei v. IJmuiden te Narvik. Stad Breda, 28 v. A'dam n. St. Laurens rivier Salawati, 28 350 m. O. Ceylon. Sarangan, 28 bij San Bernardino Str. Sliedi echt, 28 dwars Westpunt Kreta. Stad Maastricht. 28 dwars Kp. Carbon. Stad Vlaardingen, 28 440 m. N. Flores. Straat Soenda, 28 340 m. O.ZO. Cylon. Sabang, 28 v. Palemtoang n. Muntok. Schiedijk, 28 575 m. W. Scilly's. Sinabang, 29 te Sibolga. Sommelsdijk, 28 440 m. NO. Fayal. Stad Alkmaar, 28 270 m. Z.ZW. Bergen. Stad Maassluis, pass. 28 Lissabon. Talisse, 28 v. Genua n. Port Said. Tonton, 28 v. Southampton n. Genua. Titus, 27 v. Marseille te Bone. Tankhaven I, 29 v. Sungeigerong te TJ. TJban. Tankhaven II, 28 v. Palemtoang n. Saigon. Theden, 29 te Makassar. Tongkol, 28 in Golf v. Suez. Tabinta, 28 260 nt. W.t.N. Sabang. Taria, 28 560 m. ZO. Brisbane. Teiresias, 28 dwars Kp. Bougaronie. Tibia, 28 240 m. Z. Santos. Tabia, pass. 28 Kp. de Fer. Tornini, 28 530 m. W.t.N. Minicoy. Veendam, 29 ïioo voor Hoek v. Holland verw. Winsum, 28 ten anker dan Lorenzo. Waterman. 28 650 m. O.t.N. Cp. Race. Winterswijk, 28 te Ceuta. Westland, 28 v. Amsterdam te Buenos Aires. Zonnewij'k, 28 380 m. NO. Flores. Zijpenberg, 28 in Golf van Biscaye. KLEINE VAART Algarve, 23 v. Waterford n. Swansea. Att, verm. 30 v. Yersey naar Londen. Bill, verm. 30 v. Guernsey naar Fowey. Barcndsz, 28 v. Rouaan naar G ran ton. Batavier III, pass. 28 Finisterre. Blue Boy, 28 van R'dam naar Hull. Bab-T. 28 Brunsbüttel gepass n. Newcastle. Bree Hclle, vertr. 29 v. R'dam n. Londen. Caland, 28 v. Loriënt n. Le Treport. Carpo, 28 v. Port Talbot n. R'dam. Casablanca, 28 v. Boumogne n. Port. Lyautey. Citadel, 29 ca. 12 u. Liverpool verwacht. Cornelia b II, 30 v. Teignmouth te Genua verw. Daje Bohmer, 26 v. Spezia te Catania. Deneb, 28 v. Swansea naar Brussel. Depa, 28 v. Garston te Liverpool. Dorinda, 29 nog te Liverpool. Duiveland, pass. 28 Kiel. Echo, 28 v. R'dam te Dublin. Ellewoutsdijk, 28 v. Londen n. Aviles. Ferocia, 28 v. Tanger te Algiers. Frejo, 28 v. Galway n. Cardiff. Hartel, vertr. 30 v. Antw. n. Hamburg. Ilaskerland, 27 v. I-Iarlingen te Goole. Hast V, 28 v. Abedecn te Kingslynn. Menrlëtte, 28 v. Grangemouh n. Terneuzen. Henrica, 28 v. Adam te Hamburg verwacht. Hondsrug, 28 v. Skutskar n. Wasinxveen. Hulst, 28 v, R'dam n. Ciudad Trujillo. Ingeborg, 28 v. Le Havre. J.an Kreumer. pass. 23 Brunsbüttel. Joost, 26 te Skutskarr van R'dam. Java, 28 v. Londen n. Bordeaux. Jo, 28 v. Londen te Foxhol. Leny, 28 v. Cork n. Waterford. Larix, 26 te Falkenberg v. Kristinehamn. Leuvehaven. 27 v. R'dam te Grangemouth. Lies, 23 v. Garston n. Antwerpen. Maratou, 28 v. R'dam te Leixoes. Matar, 29 I Antwerpn. Midsland, 28 v. R'dam te Grangemouth. Irach, 28 van Nantes naar Bodeaux. Mizar, 28 van Algiers te Tripoli. Nassauhaven, 23 v. R'dam te Gothenburg. Nelly. 29 nog te Louden. Njord, pass. 28 Brunsbüttel. Noord, 29 v. Billingham t Shllhavn vrw. Noorderhaven, 28 van Cardiff n. Port Talbot. Peter, 28 v. Middlesborough n. R'dam. Prinsengracht, pass. 28 Kiel. Pavo. 28 v. Calais naar Requejada. Ponto, 27 te Philippeville van Rochefort. Ponza, 26 te R'dam van Kingslynn. Prior, 29 v. Dublin naar Loriënt. R. P. S., 1 Mei v. Manchester n. Lissabon, Remmert, vertr. 29 v. Antwerpen naar R'dam. Shamrock, 28 v. Rochester te Kopenhagen. Spora, 27 v. St .Nazaire te Bordeaux. Swallow. 29 v. Saffi te Tonnay Cherente. Teuna, 27 v. A'dam te Londen. Texel. 29 v. R'dam naar Hamburg. Tom van der Heide, 28 v. Marseille te Casa blanca. Toos, 28 v. Bilbao n. Vlaardingen. Tyro, 28 v. Galway te Garston. Van Brakel, 28 v. Londen te Kristiansund. Van Gelder, 28 v. Wilhelmshaven te Boness. Vecht, 28 v. Lysekil n. Abedeen. Vrouwepolder, verm. 29 v. Antw. n. Oporto. Westlaan. 28 van Bremen naar R'dam. Wiebold Bohmer, 28 v. Civita Vecchia. SLEEPVAART Hudson, 23 G-ibraltar gepass. Noordliolland, 28 van Bombay n. Rastanura. Entree 75 cent. AAN DE ZEEWEG met medew. van DE ZAANSE BAND TROUBADOURS. AANVANG 8 UUR. EINDE 2 UUR. Entree 1.— (bel. inbegr.) Door de toenemende drukte in het ziekenhuis - mede in verband met de verbouwing - zijn wij genoodzaakt met ingang van 1 Mei 1952 als volgt le wijzigen. Zondag Woensdag Zaterdag Dagelijks behal ve op Woensdag des middags van 2—3 uur. des avonds van 77,30 uur. Per patient zijn ten hoogste 2 bezoekers toegestaan. DE DIRECTIE SCHREURS - Heemstede - Javalaan 61 - Telefoon 38497 WONINGRUIL. Woning Zee weg 225. IJm.-O. voor wo ning te Santpoort, Driehuis of Velserbeek. Aanb. Zee weg 225. Gevraagd: een KOSTGAN GER. Piet Heinstraat 34, IJm. Oost. Te koop: mooi eiken DRES SOIR en kind.wagen.. Kal- verstraat 16, IJm.-O. LION d'OR Morgen: Gestoofde nieren Assurantiekantoor Santpoort. Kerkerinklaan 24 Tel. K 2560—8194. met Superlargo Lengte, breedte, hoogte, knobbels enz. f 1.25 p. p. KENNEMERLAAN 129, IJmuiden. Tel. 4057 DA COSTALAAN 1, Driehuis. Opgemaakte Schotels en Puddingen. goed kunnende permanenten en watergolven. G. Verhoef, Kcnnemerlaan 147, tel. 4825, IJmuiden. Na 6 uur de Gene- stetlaan 8, Driehuis.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 4