Dokmeester P. F. Neve na meer dan 40 jaar op non-actief In Midden-Kennemerland is de eerste Mei een zonnig feest geworden Kindercircus „De Elleboog" prachtig voorbeeld van jeugdwerk Festijn in het IJmuidense „Rex" Oecumenische herdenkingsdiensten Santpoort Castricum 8 Op de derde Mei Werk van Ewoud de Kat bij „Felison" Eerste houtboot voor Van Gelder „Vergroeid met het bedrijf" zegt directeur J. R. van Eerde „REHACO" heeft binnen kort zes „clean-plates" Velsenaartjes genoten van kindertoneel Feestvoorstelling van „Driehuis" in Rex Experimentele jeugdavond voor en door jongeren VRIJDAG 2 MEI 1952 Ook in Velsen wapperde van vele huizen gisteren de rode vlag. In deze contreien droeg liet 1 Mei-feest weer alle kenmerken van de vertrouwde festiviteit, gevierd met lierdenkingsplechtigheden in de morgenuren, kindersamenkomsten voor de mid dag en een grote avondmeeting voor de ouderen. De afdelingen van de Partij van de Arbeid, de Bestuurdersbond, liet N.V.V. en de V.A.R.A. hebben gezamenlijk de orga nisatie geleid en in Midden-Kennemerland moge speciaal IJmuiden worden genoemd wegens haar verzorgde programma. In Velsen begon de eerste Mei gister morgen met een wandeling naar de be graafplaats Westerveld. Omstreeks half elf arriveerden een kleine honderd socialis ten bij de urn van de in 1932 overleden pionier Piet Schaar. Tijdens een korte plechtigheid, waarmee men de herdenking symboliseerde van alle oude vrienden, sprak de voorzitter van de Velser Partij federatie, de heer B. van Hameien, een kort woord en als vervolg daarop decla meerde mevrouw A. FolkersSanders een drietal gedichten. Klnclercircus „Elleboog" Ongeveer 750 kinderen verzamelden zich tegen tweeën op het Oosterduinplein en met de verschillende vlaggen aan het hoofd van de stoet marcheerde de lange stoet naar het Rex Theater, waarin onder auspiciën van de vrouwengroep IJmuiden van de P. v. d. A. op het toneel het Am sterdamse kindercircus „De Elleboog" on der leiding van mevrouw Iet LastTer Haar een show gaf, welke zowel door in houd en regie, als door dikwijls feilloos kinderspel en voortreffelijke aankleding een waarlijk groot succes is geworden. De bijeenkomst van de „groten" in Rex was uiteraard het hoogtepunt van de 1 Meiviering in IJmuiden. De deelnemers kwamen omstreeks zeven uur samen in 't van Poptaplantsoen en voorafgegaan door de IJmuider Harmonie en diverse dun doekdragers, wandelde de lange rij naar IJmuiden-Oost. Vóór Rex stond een geluidsinstallatie opgesteld en door de luidspreker klonk weer de stem van de heer Van Hameien, die het publiek vertelde van de 1 Mei viering in het algemeen en de betekenis daarvan. Overigens noemde hij de op komst enigszins tèleurstellend. Meifeest in het Rex Theater Na afloop van deze demonstratie verza melden de betogers zich in het Rex Theater, dat vrijwel geheel met belangstellenden werd gevuld. Het programma vermeldde behalve een Meirede van de heer A. F. Albrecht, een opvoering van „De Mijnwer kers" door de Arbeiderstoneelvereniging „Palvu" en het declamatorium „Ontwaakt", dat na de pauze ten gehore werd gebracht. „De Mijnwerkers" van Joe Gorrie is een dramatische episode uit het leven der Kom pels, waarbij de handeling werd geconcen treerd op een instorting welke een vijftal arbeiders voor enige dagen van de buiten wereld afgesloten houdt. Met een ver schrikkelijke dood voor ogen vergeten zij hun onderlinge conflicten en komen daarbij tot het besef, dat elk mens in deze maat schappij op de ander is aangewezen. Wan neer klopsignalen van buiten hun verlos sing aankondigen, gaan zij deze bevrijding zingend en aaneengesloten tegemoet. Voor een hunner komt de redding echter te laat, zijn zwak gestel heeft hem belet de vele ontberingen te doorstaan. Dit stuk, dat verre herinneringen oproept aan „Gltick Auf' van Heijermans, werd onder regie van Jan Velzeboer een indrukwekkende manifestatie. De uiteenlopende karakters waren scherp tegenover elkaar geplaatst, waardoor een maximum van dramatische spanning verkregen werd. Het slottafereel was aangrijpend. Een langdurig applaus vormde de verdiende beloning voor regis seur en spelers. In zijn Meirede vestigde de heer Albrecht er in de eerste plaats de aandacht op, dat het feest van de eerste Mei in de huidige wereld op twee verschillende manieren wordt gevierd: de wijze waarop dit overal in de vrije wereld kan geschieden en het Meifeest tussen aanhalingstekens in de onderdrukte landen, waar men nog slechts weemoedige herinneringen bewaart aan een avond, zoals deze nu in IJmuiden wordt be leefd. Dit feest in een vrije wereld is een schrille tegenstelling met de dwang uit het Oosten, maar daardoor wordt toch nadruk kelijk onderstreept, dat de vrede eigenlijk niet het hoogste goed is, maar dat daar boven nog de vrijheid gesteld dient te wor den. Dit besef maakt het helaas noodzake lijk ontzaglijke offers te brengen voor een leger, dat in samenwerking met andere vrije landen een collectieve veiligheid kan waarborgen. Geen socialist die een derge lijke gang van zaken zal goedkeuren, want in deze kringen worden militarisme en oor log nog steeds als een ramp beschouwd. Maar men mag hierbij toch nimmer ver geten, dat de oorlog op deze wijze kan wor den uitgebannen. Vrede en vrijheid zijn toch zeker de prijs van grote offers waard. In verband hiermede noemde spreker ook de komende verkiezingen voor ons land van het grootste belang, vooral nu een kleine groep van luidruchtige reactionnairen zich weer verenigd heeft, met het gezicht op het verleden gericht. Op zichzelf kon spreker dat nu niet direct van veel beteke nis achten, maar wel vond hij de vraag van belang wat deze vertegenwoordigers alle maal in hun eigen politieke partijen zouden bereiken. Zal dit misschien een terugkeer inluiden naar de periode van vóór de oor log, toen het rijke Nederland niet in staat was het werkloosheidsprobleem op te los sen? Bij alle waakzaamheid die in dit op zicht geboden is, dient ook het communisme nog krachtig bestreden te worden en zeker niet alleen omdat er in dit kamp een radi caler geluid klinkt, of omdat men hier altijd net iets meer eist dan mogelijk kan worden ingewilligd. Welke koers zal Nederland straks volgen? Gaan wij de weg welke in de Meileuze wordt aangewezen, of wordt het pad ge volgd dat de reactie weer poogt in te slaan? De heer Albrecht was van mening dat één verloren zetel van de P. v. d. A. ons volk duur te staan zou komen, omdat hiermede de deur voor de reactie wordt geopend. Een zetel winst daarentegen betekent meer vrij heid en gerechtigheid, aldus spreker. De C.P.N. en de Eenheidsvakcentrale gaven eveneens acte de présence op deze eerste Meidag. Een zeer bescheiden stoet trok omstreeks zeven uur van de Leeuwe rikenlaan naar het terrein Noordelijk van het Patronaatsgebouw, waar zestig lieden luisterden naar een tweetal sprekers, die do weg van de C.P.N. aangaven naar vrede, welvaart en vrijheid, de leuze die ook was neergeschreven op spandoeken, welke werden meegevoerd naar de plaats van de meeting. Eén Mei in Beverwijk Reeds 's morgens vroeg vertrokken vele leden van de P. v. d. A., N.V.V., V.A.R.A., A.J.C., Vrouwengroep en De Stem des Volks van het Moensplein in Beverwijk om naar het Natuurvriendenhuis „De Ban- jaert" te wandelen, waar het 1 Mei-feest gevierd zou worden. Tot 4 uur werd de dag hier doorgebracht met volksdansen, het doen van spelletjes met de kleinere kinderen, zang en muziek, terwijl A.J.C.'ers lekenspelen opvoerden. Dit alles werd natuurlijk afgewisseld met gezellig een kopje koffie of een glaasje limonade drinken. Leden van de CPN en ANJV stelden zich om 6.30 uur op het Parkeerterrein op om zich naar het Stratingplantsoen in Vel- sen-Noord te begeven. Bijeenkomst in Luxor 's Avonds had er in het Luxor Theater een bijeenkomst plaats voor leden van de P v. d. A. en verwante verenigingen. Ter nagedachtenis aan mevrouw Mathil- de Wibaut zongen leden van de Stem des Volks, onder leiding van de heer B. Nuyen, allereerst „Aan de strijders", waarna het koor onder andere „de Internationale" ten gehore bracht, die door de aanwezigen staande werd meegezongen. Hierna betrad prof. dr. G. Stuiveling het toneel, die zijn rede begon met er op te wijzen, dat het 1 Mei-feest door de jaren heen in verschillende omstandigheden is gevierd. „De onbewolkte hemel niet in aanmerking genomen", aldus spreker, heb ben wij vandaag dit feest zeer zeker onder zorgelijke omstandigheden gevierd. Velen menen dat de 1 Mei-viering geen zin heeft," zo vervolgde hij zijn betoog, „maar de jongste oorlog heeft ons toch wel ge leerd, dat al onze verworven vrijheid maar betrekkelijk is en dat wij allen met elkaar waakzaam dienen te zijn om de verkregen rechten te beschermen." Nadat de heer Stuiveling een overzicht van de structuur van enkele andere par tijen had gegeven, besloot hij zijn rede met het motto: „Niet terug, maar vooruit in eensgezindheid". Door „de nieuwe Egelantiers" uit Haar lem, werden hierna twee éénacters van Herman Heyermans opgevoerd, twee aan grijpend gespeelde werkjes: „De brief" en „Het kind". CPN-Meimeeting bij Stratingplantsoen In optocht-formatie met vlaggen en spandoeken en onder het zingen van strijdliederen kwam Donderdagavond een kleine groep leden van de CPN en EVC uit Beverwijk en Velsen-Noord uit het Noor den naar het Stratingplantsoen bij de halte Hoogovens voor een Mei-meeting. Hier was een podium opgesteld, waar boven de nationale driekleur was geflankeerd door twee rode vlaggen. Er was maar weinig belangstelling, toen de heer J. Zuidersma de bijeenkomst opende als afdelingsvoorzitter van Bever wijk. Hij vond dat de demonstratie niet zo groot was als in Oost-Berlijn, maar des ondanks „waardig" genoemd kon worden. Nadat de heer Pieterse enige gedichten van Marie Vos, Bertold Brecht en anderen had gedeclameerd, sprak de heer G. Maas uit Zaandam een Mei-rede uit. Volgens de heer Maas zijn het de Ame rikanen, die in strijd met alle conventies en met ongepaste middelen oorlog over Europa zullen brengen en daarmee eigen lijk al bezig zijn. In zijn slotwoord deelde de heer Zuidersma mede aan de minister van Justitie een motie te zullen zenden om Piet van Staveren op vrije voeten te krij gen en Westerling te arresteren. Een twee de motie betrof het ambtenarenverbod. Beide moties zouden worden ingediend „namens 250 meeting bezoekers". Wij konden er met de beste wil van de wereld niet meer dan 80 ontdekken. Velsen-Noord Honderdvijftig jongens en meisjes uit Velsen-Noord hebben gisteren onder lei ding van het Mei-comité de ochtend door gebracht op de groen-omzoomde speel weide in Velserbeek. Zij deden er spelle tjes, dansjes en al wat de jeugd doorgaans blij en onbezorgd de Meimaand in doet gaan. In de middaguren groepten zij samen in de waarlijk onhoudbare hitte van huize „Kindervreugd" aan de Doodweg in Vel sen-Noord, waar mevrouw VonkVan Goudzwaard een volledig programma van goochelen, poppenkast en sprekende pop ten beste gaf. Hoe zij dit in dergelijke be nauwde atmosfeer tot een. goed einde bracht, is een raadsel. Maar de kinderen hebben genoten en het Mei-comité heeft eer van zijn werk. Eén Mei-viering in Castricum De afdeling Castricum van de Partij van de Arbeid organiseerde Donderdagavond in hotel Borst een 1 Mei-bijeenkomst waarop de heer B. Agter, in den lande bekend van het Aetherforum, een rede heeft uitgesproken. In een gloedvol be toog gaf spreker als zijn mening te kennen, dat de oude wereld plaats zal gaan maken voor de nieuwe maatschappij, hetgeen echter niet zonder strijd voor de arbeiders klasse zal gaan, wil deze groep de plaats innemen die haar toekomt. De avond was geopend door de afde lingsvoorzitter, de heer G. Meijer, die een korte samenvatting van de 1 Mei-gedachte gaf. Een volksdansgroep van de A.J.C. en Nieuwe Koers hebben gezamenlijk deze avond laten zien,'hoe de volksdanskunst beoefend kan en moet worden. De Vrouwengroep nam een vlaggenspel voor haar rekening, dat de socialistische verwantschap met diverse landen in beeld bracht. „De Monica's" geven feestavond De mondaccordéonclub „De Monica's" houdt op Donderdag 8 Mei een feestavond in het Hervormd wijkhuis aan de Dijck- mansstraat. De toneelgroep „De lachende Planken- landers" zal bovendien verscheidene schet sen opvoeren onder leiding van de heer J. Wormsbecher Het uit Heerlen afkomstige mijnwerkerskoor „Pancratius" heeft Woensdag tijdens een concertreis naar Parijs een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe. Deze foto is genomen tijdens het zingen van de Marseillaise door het koor. Zou het charmante kindercircus „De Ellebooggisteren voor groten zijn opge treden, de interesse voor mevrouw I. Last- ter Haar, de organisatrice, regisseuse, ver zorgster en „moeder" van dit gezelschap hoofdstedelijke „Pro Juventute"-kinderen zou ongetwijfeld belangrijk ruimer zijn. De vrouwengroep IJmuiden van de P.v.d.A., die het kinderfestijn ter gelegenheid van de 1 Mei-viering heeft georganiseerd, had echter geen betere keuze kunnen doen om de jeugd te verrassen in Rex. De paedagogisch volkomen verantwoor de voorstelling, pittig van inhoud, origineel en stijlvol van aankleding en met heel dikwijls knap en veelbelovend werk van de artisten, heeft een puike indruk achter gelaten in IJmuiden. Wij spreken bewust van artisten, want als zodanig zijn deze circusklanten reeds gevoeglijk te beschou wen, uiteraard kinderlijk zoals kinderen van vier tot en met vijftien zijn, maar voor zien en gewapend met eigenschappen, die een aankomend piste-werker niet kan ont beren: aanleg, flair, ongekunsteldheid en leergierigheid. Circus „De Elleboog" deze naam is ontleend aan de opmerking van een „Pro Juventute'-klantje, dat een boek las over circus Knie en vond dat hun gezelschap eigenlijk als een kleiner lidmaat gezien diende te worden heeft nu werkelijk géén nummer op het programma, dat ge kwalificeerd kan worden met „kinderach tig goedkoop". Het toneel van Rex was herschapen in een piste in de typische en suggestieve en tourage van al die attributen, welke bij een „echt" circus zijn opgesteld. De ver kleinde reproducties van de arenawallen, de echte orkestbak en de ingang met het gespleten gordijn, alles in frisse kleuren, gaven de jongelui nog voldoende ruimte om het hooggeëerde publiek: de boeren, burgers en buitenlieden van hun kunsten te laten genieten. Een heuse directeur in rok, met hoge hoed en rijzweep, kondigde met luider stemme elk programma-onderdeel afzon derlijk aan en hij opende de voorstelling zelf met een nummer vrijheidsdressuur. Drie bijzonder gehoorzame paarden, fraai van lijn en opgetuigd volgens de meest oorspronkelijke begrippen, maakten plaats voor een stoere gewichtheffer, die halters van honderden kilo's met verwrongen ge laatstrekken en opbollende spierenbundels omhoog wrong. Het is ondoenlijk ieder nummer afzon derlijk te behandelen en we doen dan en kele grepen. Allereerst waren daar de clowns, gegrimeerd en aangekleed met een zorgvuldigheid, welke bij een ,,echt"-cir- cus wel eens ver te zoeken is. Geestige en voor de kinderen zeldzaam attractieve zot ternijen van dit narrentweetal kruidden het geheel heerlijk „op smaak" van de toe schouwers, die met hoogrode koontjes mee leefden. Een knaapje op het balcon hoorden wij op een gegeven ogenblik bijvoorbeeld juichend roepen: „wacht even jongens, dan doe ik ook mee", tot grote hilariteit van de meegenietende ouderen. Beesten heeft dit circus natuurlijk ook en zo gaven apen en beren natuurgetrouw hun kunsten weg. In de pauze vonden wij achter de cou lissen, temidden van „haar kroost" de vin dingrijke en geduldige leidster van dit groepje artisten. Mevrouw Last-Ter Haar, of tante Iet, zoals de kinderen haar noemen, vertelde, dat zij in 1932 voor „Pro Juven tute" in de Jordaan is begonnen met deze In het Friese dorp Makkum wordt vandaag een monument onthuld ter herinnering aan de gevallenen van de districten Fries land I tot IV van de N.B.S. Het stenen beeld, vervaardigd door de beeldhouwster mevrouw Baanders-Kessler uit Amsterdam, is het symbool van de lokkende vrijheid. vorm van jeugdwerk. Aanvankelijk bleef het nog bij kindertoneel, maar op een ge geven dag kwam een jongetje naar haar toe met de mededeling, dat hij geruime tijd op zijn hoofd kon staan zonder om te vallen. Deze opmerking is voor „tante Iet" de lont geweest, waarmee haar kruitvat met plannen ontstoken werd. Er kwam in de loop der jaren hoe langer hoe meer schot in en het resultaat is, dat het circus van Januari tot op heden in totaal 37 voor stellingen heeft gegeven. Het succes is overal overweldigend en de artisten zelf, och ze vinden het allemaal telkens weer even plezierig en gezellig. Een van de tien geboden van het kindercircus is evenwel „om de zoveel maanden iets nieuws ver zinnen of anders plaatsmaken voor een reserve", die met tientallen collegaatjes op een rol in het programma wacht. Eens in de week wordt er geoefend door de 44 jon gens en meisjes uit „de Pijp" en omgeving. Mevrouw Last-Ter Haar herhaalde wel twee keer haar wens: „Dat wij met ons circus nu maar niet de enigen blijven! Er liggen op dit terrein toch legio mogelijk heden? Jeugdleiders moeten niet terugschrik ken om een dergelijk plan uit te voeren. Ik zie resultaten van mijn werk. dat over al in Nederland navolging verdient!" Met de auto op tournée Tot slot vertrouwde „tante Iet" ons toe, dat deze zomer, waarschijnlijk begin Juli, een grote aanhangwagen met een toneel van 6 bij 4 meter gereed zal komen. Hier mee gaat „De Elleboog" op tournée om kaxppgeld te verdienen voor zichzelf en hopelijk ook voor een grote groep andere Pro-Juventute-kinderen. Een blauwlinnen tent kan het hooggeëerd publiek voor en kele uren onderdak verlenen en het geheel zal feestelijk gepavoiseerd worden. Het circus krijgt een kleine subsidie van het Rijk en de gemeente Amsterdam en de rest van de kosten wordt gedekt door de honoraria, waarvan nog een bepaald deel ten goede komt aan „Pro-Juventute" ook. Al met al heeft de vrouwelijke collega van een Karei Strass'ourger en een Frans Mikkenie met een onuitputtelijke dosis liefde en fantasie iets opgebouwd, dat de bewondering heeft gewonnen van allen die hoorden en zagen, hoe de artisten van circus „De Elleboog" zich naam en faam zijn gaan maken. „Over het paard getild" is een begrip, dat alleen van toepassing is op de clowns, die elkaar na veel moeite over de rug van een steigerende schimmel hebben gehesen. H. J. Op Zaterdag 3 Mei zal in de gemeente Velsen een drietal oecumenische diensten worden gehouden: te IJmuiden in de Doopsgezinde kerk aan de Helmstraat (voorgangers: ds. G. Wassenaar, N.H. pre dikant te IJmuiden-Oost en kapelaan P. H. Thieme van de O.K. kerk te IJmuiden); te Velsen in de Ned. Herv. kerk (voorgangers: as. W. Veen, Doopsgezind predikant te IJmuiden en kapitein A. Bijlsma van de afdeling IJmuiden van het Leger des Heils) en te Santpoort in de Ned. Herv. kerk (voorgangers: dr. J. W. Herfst, Remonstr. predikante te Haarlem en ds. J. v. d. Berg, N. H. predikant te IJmuiden). Deze diensten, die te 9 uur des avonds aanvangen, gaan uit van de Oecumenische Raad van Kerken te Velsen, waarbij in het kader van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland als leden zijn aan gesloten: Ned. Herv. Kerk, Doopsgezinde Broederschap, Evang.-Lutherse kerk, Re monstrantse Broederschap, Oud-Kath. kerk, Unie van Baptisten-gemeenten en Evang. Broedergemeente (het Leger des Heils is landelijk niet aangesloten, doch werkt in plaatselijk verband wèl als volwaardig lid mee). Expositie van 3-17 Mei De expositie van (le schilder Ewoud de Kat, welke in de tentoonstellingszaal aan de Heidestraat onder auspiciën van de Ver eniging ter bevordering van Beeldende Kunsten in de gemeente Velsen, „Felison", Zaterdagmiddag aanstaande om halfvier wordt geopend, verdient ongetwijfeld een korte toelichting. Ewoud de Kat kan gevoeglijk ingedeeld worden bij de groep schilders, die uitgaat van het volgende principe. Een stilleven met sinaasappels bijvoorbeeld wordt uit gebeeld, zoals zich dat aan het geestes oog van de schilder visueel opdringt, dus als compositie van lijn en kleur. De be kende stofuitdrukking, welke het meren deel van de musea van oudere kunst bezoe kers in extase brengt, lapt deze categorie schilders aan de laars. Tenslotte beziet men een schilderij mét het oog dat meer wil zien dan een sinaasappel alleen. Het gezichtsorgaan wil plezier beleven aan het beeld, het wil het overgebracht zien naar het rijk, waar alleen het oog heerst, te weten het vlak, door lengte en breedte be grensd, dat een schilderij genoemd wordt. Daarin zullen de sinaasappels hun kleur en lijn, en niet meer dan dat, geven om de compositie te helpen opbouwen, tezamen met andere elementen welke zich eveneens van hun stoffelijkheid ontdaan hebben om aan dat spel van lijn en kleur deel te nemen. Het werk van Ewoud de Kat is een uit stekend voorbeeld van dit transponeren van de werkelijkheid in een andere wereld waar het schildersoog alleen heerst. Zoals veel schilders maakt de heer De Kat een evolutie door. Zijn schilderijen, die in IJmuiden geëxposeerd worden be horen tot zijn meest recente beelden uit Zuid-Frankrijk en Zeeland, waar het wa ter en de havens met hun scheepjes hem inspireerden tot verrassende gouaches en olieverfschilderijen. Met de aankomst op Donderdagmorgen van het Finse s.s. „Katrina" voor Van Gel der Zonen papierfabriek, is het eerste hout voor dit bedryf in dit seizoen aangevoerd. Het vorig jaar is de houtaanvoer al eer der begonnen, doch de in Finland uitgebro ken havenstaking, die pas enige dagen ge leden is geëindigd, zal aan de wat verlate verscheping niet vreemd zijn. De „Katrina" bracht van Helsinki een lading van 551 vadem geschild hout aan. Gistermiddag heeft de directeur van het Staatsvi'ssershaventoedrijf, mr. J. R. van Eerde, in tegenwoordigheid van het gehele personeel, dokmeester P. F. Neve gedankt voor zijn trouwe dienst den lande in het vissershavenbedrijf bewezen. Gedurende tweeënveertig jaar heeft de heer Neve medegewerkt aan de ontwikkeling van de „droog- zet"-gelegenheid voor visserij vaartui gen, aldus de heer Van Eerde en hij is geweest het typisch voorbeeld van een vereenzelviging met het bedrijf. In 1940, zo memoreerde spreker, werd de heer Neve „ambteloos burger", omdat de beide dokken tot zinken werden gebracht. Maar dit niets-doen was de werkzame dok meester dermate vreemd, dat hij de direc teur een andere bezigheid vroeg en tot 1946 heeft hij andere taken vervuld, eveneens ten nutte van het bedrijf. Het is opvallend, aldus mr. Van Eerde, met welk een enthousiasme de heer Neve zich nog in de laatste maand heeft geïnte resseerd voor een „nieuwigheid" als de sleephelling en mede aan de bemoeiingen van de dokmeester is het te danken, dat deze objecten in hun practische uitvoering voldoen. De statistieken wijzen uit dat de heer Neve op 9 Mei 1910 in losse dienst kwam, maar reeds op 1 Mei 1913 werd hij dok knecht in vaste dienst. Op 1 Juni 1925 werd hij bevorderd tot onderdokmeester en op 1 October 1938 werd hij als dokmees ter aangesteld. In 1949 kreeg hij als erken telijkheid voor grote verdienste de konink lijke onderscheiding van de eremedaille in zilver. De heer Van Eerde heeft de scheidende uit naam van het personeel een schilder stuk geoffreerd. Van de gelegenheid tot afscheid nemen Ouderavond van de Da Costa-school Het bestuur en onderwijzend personeel van de Da Costaschool aan de Noorderlaan houden heden een ouderavond. In deze bij eenkomst zullen leerlingen van verschil lende klassen declameren, zingen en voor dragen. Mejuffrouw T. Stapersma uit Hilversum illustreert een Bijbelvertelling met de fla- nellograaf. werd een druk gebruik gemaakt. De heer J. C. Pronk, voorzitter van de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen, direc teuren van rederijen, van factorijen, de loodscommissaris, walschippers en scheeps- reparateurs kwamen de dokmeester de hand drukken. Velen deden dit vergezeld gaan van stoffelijke blijken van waardering en in de vorm van bloemen. Tenslotte heefbde vitale pensioengerech tigde, wien het stilzitten ongetwijfeld niet gemakkelijk zal vallen, met enige welge kozen woorden zijn erkentelijkheid geuit. „Ik deed niet meer dan mijn plicht, maar de hartelijke woorden die hier tot mij zijn gericht, doen mij niettemin goed. Ik wens u allen toe dat het u goed moge gaan in het bedrijf." In aansluiting op eerdere berichten over de uitbreiding van het machinepark der REHACO in IJmuiden vernemen wij, dat deze Reders-handelaars-Combinatie thans het monopolie in Nederland van de „clean- plate" fileermachine heeft verworven. Van deze machine staan thans bij de Rehaco drie exemplaren opgesteld en aan het ein de van dit jaar hoopt men er nog drie bij te hebben. Hiervan is de eerste inmiddels gearriveerd en zij is direct op de Jaar beurs in bedrijf gekomen. Op dat moment bestaat het machinepark der Rehaco dan uit een grote fileermachine voor verse vis, zes „clean-plates" en een kippermachine, waarvan de „clean-plates" per dag alleen al 600 kisten haring of makreel voor hun rekening nemen. In het hoogseizoen zou men theoretisch, als er dag en nacht ge fileerd wordt, dus 1200 kisten per etmaal kunnen afleveren. NIET ,WILHELMINA" MAAR „SOLI DEO" De eer, die gisteren werd toegekend aan de muziekvereniging „Wilhelmina", die de Santpoortse optocht zou hebben begeleid, blijkt het corps uit Driehuis „Soii Deo Gloria" toe te komen. Dit ensemble ver zorgde namelijk de muzikale illustratie in de ochtenduren. De oranjevereniging „Velsen-Noord" ver schafte in gebouw „Concordia" aan ruim 1500 kinderen een genoegelijke Koningin nedag. Het hoofd der C.V.O.-school, de heer W. Kleiwegt, had met assistentie van zijn echtgenote een aantal leerlingen drie kindertoneelstukjes ingestudeerd, welke door de jeugdige acteurs en actrices met meer dan uitbundig succes voor het voet licht werden gebracht. „De Bakkertjes" en „De wandelende divan" hebben wij niet gezien, maar wel „De heks in de fles" en dat was ruim voldoende om ons met een diep respect te vervullen voor de wijze, waarop de heer Kleiwegt zijn leerlingen tot acteren heeft gebracht. Ook het stukje zelf was vex-bazend aardig. Het speelt in sprookjesland, waar de nieuwsgierige ka bouter Waarom ondanks het verbod van de goede fee een fles opent, waarin zij een boosaai-dige heks had opgesloten. De feeks ontsnapt natuurlijk en begint een onsma kelijk soepje te koken, waarvan haat. nijd en afgunst de ingrediënten zullen vormen. Zij bestemt de verschrikte kabouter om hierin tot bouillon te worden verwei-kt, maar dan gelukt het hem op het laatste ogenblik de heks door een list in de fles te lokken. Tot grote en hoorbare opluchting van de hevig gespannen toeschouwers wordt hierdoor de zaak tenslotte tot een goed einde gebracht. Zowel op het toneel als binnen de toe- schouwersruimte waren de kinderen er geheel „in" en het was dikwijls even ver makelijk het jeugdige publiek als de ac- teui's in de dop gade te slaan. Daarbij had de heer Kleiwegt enige wei-kelijk aardige effecten bei-eikt, niet alleen met de cos- tuums, maar vooral in de heksendans, waaiwan de heks zelf zwaar aan het ty peren sloeg en de toeschouwertjes met haar schrille stem koude rillingen bezorgde. Een verrassing, welke eveneens op hoge prijs werd gesteld bestond uit het opti'eden van prof. Adx-ico, die de kinderen door zijn vei'bluffende goocheltoei-en van de ene ver bazing in de andere bracht. Ook hij zal over het succes niet ontevreden zijn ge weest. Met een even welkome tractatie wei-den de voorstellingen 's morgens en 's middags besloten. De festiviteiten, welke door de Oi-anje- vei-eniging „Driehuis" waren georgani seerd, werden op de avond van Koningin nedag in het Rex-Theater besloten met een feestvoorstelling, waarvan het pro gramma door een cabaret-ensemble onder leiding van Tom van Maaren verzorgd werd. De voorzitter van „Driehuis", die zich bij het openingswoord door zijn gehele staf van medewerkers liet omringen, kon tot zijn grote voldoening niet alleen de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en zijn echtgenote begroeten, maar ook nog talrijke andere autoriteiten, die deze voox-steliing eveneens in gezelschap van hun dames hebben bijgewoond. De voorzitter maakte gaarne van deze gele genheid gebruik om het gemeentebestuur zijn dank te betuigen voor de ï-uime sub sidie die de vereniging was toegekend, zo dat men zich bij de organisatie der festivi teiten iets gemakkelijker bewegen kon. Onder de titel „Alleen maar Amuse ment" brachten Tom van Maaren en de zijnen vervolgens hun pi-ogramma ten to nele, dat inderdaad geheel op de vrolijk heid was afgestemd. Dit ensemble van zes pei-soncn is voor het succes vrijwel totaal afhankelijk van deze Tom van Maaren, die zich niet ten onrechte als de centrale fi guur in dit kleine gezelschap beweegt. De anderen fungeren slechts als entourage om hem in de diverse sketches te assisteren. Indien zij werkelijk over enige talenten mogen beschikken, dan kregen zij maar weinig gelegenheid deze te demonstreren. Naast hem viel tenminste Woensdagavond alleen Tiny Seltet nog op te merken en dan uitsluitend door haar vrouwelijke charmes. Tom van Maaren stelde zich ook verant woordelijk voor alle teksten, waarvan „Achter en voor de coulissen" evenmin als „Spreuken" nu bepaald bewonderenswaar dig genoemd kunnen worden. Pittiger was het liedje op onze veelbezongen minister van Financiën, dat naast de gebruikelijke critiek zowaar met een compliment voor zijn beleid eindigde en ook geestig door Leny Eman en Tiny Seltet werd gebracht. Maar een der grootste successen behaalde het ensemble met een Paissische operette parodie uit de tijd van Napoleon, waarvan alle dwaze mogelijkheden volledig werden uitgebuit. Het publiek amuseerde zich kostelijk. Deze Koniginnedag vond tenslotte een definitief einde met een geanimeerd Oran je-bal, dat op muziek van „The Merry Rowdies" in de foyer van het theater deze alleszins geslaagde avond besloot. Bijwijze van experiment, heeft het Cas- tricumse Oranje-comité Donderdagavond in het Corso-theater de jeugd van 15 tot 18 jaar een feestavond laten verzorgen, nog in het kader van de Koninginnedag-viering. En onder meer uit de ovatie, waarmee de jeugdige aanwezigen de even jeugdige medewerkers na ieder nummer beloonden, mag worden opgemaakt dat dit experiment van die kant althans volkomen geslaagd is. Daar was de 17-jarige pianiste Ina van Exter die een potpourri ten beste gaf waar van in grote mate is genoten, en de 15- jarige Truus van Diepen liet een decla matie horen van een Drama op Zee, dat het beste nummer van de hele avond werd. Willie Beijersbergen van Henegouwen speelde Schubert op de piano met een virtuositeit, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. Een geheel ander karakter droeg het op treden van drie cowboys, evenals dat van de uit vijf „man" bestaande IC.J.B.-band. Hoe dan ook, het is een avond geworden die voor hex-haling in aanmerking komt. De voorzitter van het Oranje-comité, de heer J. C. Dingerdis heette allen welkom. Na de pauze volgde de vertoning van de film „Pauline in gevaar". BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Anthonius, z. van A. Hol- lenberg en Margaretha Liefting, Poldei'dijk 2; Candida Annelies, d. van D. A. van der Horst en J. Ruijter, Geelvinckstraat 75. ONDERTROUWD: Johannes Duijn te Cas tricum en Margaretha Maria Gijzen te Cas tricum; Wilhelmus Joseph Groot te Castricum en Juliana Bongers te Castricum; Joannes Petrus de Winter te Castricum en Cornelia Seraphina Sneekes te Castricum. GEHUWD: Dirk de Winter te Castricum en Petronella Adriana Goderie te Zaandam. OVERLEDEN: Joh annes van Leeuwen, oud 66 j„ geh. met Y. Heikamp, wonende te Haar lem: Neeltje Slooten, oud 70 j„ geh. met S. Kicft,_woncnde te Alkmaar; Jan W. Drijver, oud 75 j., geh. met J. Groenewoud, wonende te Haarlem.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12