Visserij-varia SCHOFF Agenda voor Beverwijk -Clowntje Riek 2.80 2.95 Beverwijk i Voor de i a.s. MOEDERS Geruite J ongens-Blouses Baddoeken 9 Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel Maandtaak voor Mei De heer G. Slings onder grote belangstelling ter aarde besteld Nieuw schip voor Finland „Sans Atout" sloot winterdrive Voor de kinderen Opzienbarende aanbesteding voor duplexbouw FEUILLETON De fluistercampagne VRIJDAG 2 MEI 1952 VRIJDAG 2 Mei 1952 Beste kinderen, Jullie hebt natuurlijk allemaal een heerlijke Koninginnedag achter de rug en nu heb ik hier nog de uitslag van de prijsvragen ook. Allereerst het puntenraadsel. Er zijn er deze keer maar drie geweest, maar we laten het hier maar bij anders loopt het zo in de war met de nieuwe maand. De eerste prijs, en dus vijfentwintig punten had deze keer SLAAPMUTSJE, die de gelukkige winnares was van de loting tussen Zilvervosje, Sarina, Appelsnoetje en zijzelf. Bravo meisjes, jullie hadden het er alle vier keurig afgebracht! Van de maandtaak ging de hoofdprijs naar MEIZOENTJE, die in het geval dat zij alleen getuige zou zijn van het onwel worden van een oude dame, onmiddellijk haar jas over de patiënt heen zou leggen (dus niet onder haar hoofd schuiven, Me rel) en daarna Dokter en Politie zou waar schuwen bij het naaste huis. Heel juist schrijft ze er nog bij: „Men mag haar niet aanraken, dat mag alleen de dokter". Góed zo Meizoentje! Iets minder uitgebreid vertelt LEES GRAAG hetzelfde, zodat de tweede prijs dit keer naar hem toe gaat. En nu gauw naar onze brieven. Van POOLSTER ligt hier nog een oude brief, die ik meteen maar evén zal beant woorden. Hoe is het met Rozemarijn? Is ze alweer thuis? Wil je haar van harte beterschap namens mij wensen? Je zang uitvoering komt al aardig dichterbij! Wat een ongelukken NONJA, lees ik in jouw brief. Hoe is het met je zusjes hoofd en met de handjes van je nichtje? Inderdaad was er een drukfout in ons puntenraadsel geslopen SARINA: „Heer" moest „keer" zijn. Dus dan komt het wel uit. Gelukkig had je het helemaal goed begrepen. ZILVERVOSJE is uit geweest om haar zusje accordeon te horen spelen. Was het mooi, Vosje? Jouw rapportt ziet er werkelijk keurig uit GERDIENTJE! Ik vind het erg goed, dat jullie school die omschrijving geeft van de kennis, die elke leerling van een bepaald vak heeft. Dat is eigenlijk nog veel beter dan een cijfer. Doe je nu je best om wat minder gauw afgeleid te zijn? BLONDJE is geslaagd voor het schrifte lijk deel van haar verkeersexamen. Je zult nu zo langzamerhand wel het fiets-examen ook gedaan hebben niet? Heb je een leuke dag gehad bij je zuster? Fijn dat je zo in je schik bent met het boek. KEESJEKEF is een echte postzegelver zamelaar, dat kan ik uit zijn brief wel lezen. Spaar er maar veel jongen, daar leer je nog wat van! Van OLIFANT kwam weer een aardige brief. Ken je nu de tafels al, Olifantje? De „O" komt misschien wel gauw aan de beurt bij de maandtaken, hoor! Fijn dat je nu in de derde klas zit, hè? En SLAAPMUTSJE je bent zeker wel tevreden, dat je een prijs gewonnen hebt? De aanhouder wint, meisje! Ik zal je het boek zou gauw mogelijk sturen. Heb je je nieuwe badpak al? Kind, ik was vroeger dol op zwemmen, maar ais je ouder wordt blijft er zo weinig tijd over om bijvoor beeld elke dag een frisse duik te nemen. ALICE schrijft me eindelijk haar ver jaardagsdatum. Dat is nu ook in orde, ge lukkig. Hoe is het met je kleine broertje? Ik spaar zelf ook zilverpapier voor de blin den, meisje, dus aan jouw vraag kan ik niet voldoen. Fijne tocht hebben jullie ge maakt in de vacantie, zeg! Dat is echt om nog eens over te doen. Jammer APPELSNOETJE, dat je er deze keer juist uitlootte met het puntenraadsel, maar je moet maar volhouden dat is de beste manier om toch eens een prijs in de wacht te slepen. Hebben jullie een leuke tocht gehad naar de bollenstreek en hoe was je verkleed op Koninginnedag? Ik heb nog naar je uitgekeken TUIN MAN in de optocht. Maar er waren meer schoorsteenvegers dan één en toen wist ik echt niet welke nu mijn Tuinman was. Gaat het goed in de tuin? CLEMATIS herinnert me in haar brief nog aan de koude dagen, die we gelukkig alweer achter ons hebben. Na zo'n heer lijke Koninginnedag kun je haast niet ge loven dat het nog wel eens wat kouder kan worden, zelfs in Mei. Ook DUIMELEINTJE heeft meegelopen in de optocht. Jammer, dat er zoveel elfjes waren, anders had ik je vast gezien. Staat je nieuwe truitje leuk? Van EIKEBLAADJE kwam een briefje met de tekening van haar embleem. Leuk ziet dat er uit zeg! Blauw en oranje staan altijd goed bij elkaar. Had je een goed rapport? Fijn BAMBI, dat ik nu weet wat een bibob-trui is, want daar was ik echt nieuwsgierig naar. Je broer was wel goed op je hoor! Is hij alweer weg? Jammer van je tuintje zeg. Ik zou het nog maar eens proberen en dan de poes vast leggen. Lieve BOTERBLOEMPJE, ik kan echt niet meer nazien wat jij fout had, maar ik heb op mijn lijstje achter jouw naam een tien staan, dus jij had het helemaal goed. Waar klaag je dan nog over? Misschien stond je naam niet in de krant, maar dat komt omdat je niet met alle puntenraad- sels hebt meegedaan. Als laatste is hier HOEPELTJE, met een erg gezellige brief en zelfs met een foto. Wart: was ik daar blij mee, Hoepeltje! Leuk staat die jurk je zeg. En wat een beeldig tasje heb je aan je arm hangen. Ook zelf gemaakt? 1-Iet gebloemde staaltje vond ik erg aardig, echt van die vrolijke zomerstof. Gaat het goed met de konijntjes? En dit was weer het einde voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven!) Jongelui, we beginnen deze week met frisse moed aan de vijfde puntenraadsel- ronde. Doet allen mee, er zijn weer mooie boeken te verdienen. Denk niet, als je de eerste keer een foutje maakt, dat je kans verkeken is, want steeds zijn er nog andere prijswinnaars uit de bus gekomen. Dus ik verwacht weer veel oplossingen. De oplossing van het vorige puntenraad sel was: HOEK VOOR ALLEMAAL (hoek, kaas, stek, vlek, voor, reuk, kiem, adem, alle, eend, does, maas, maal). Goede oplossingen kwamen van: Appel snoetje, Slaapmutsje. Sarina, Zilvervosje, Clematis, Tuinman, Eikeblaadje en Bambi. cpoooccooocooccooocooocooooooocoooooocooccocoocooocoocco TANTE ELS FELICITEERT: SPRINGERTJE, die gisteren jarig was: AMAZONE en GEORGE FORMBY, die allebei vandaag hun verjaardag vieren; KETELTJE en CLEMATIS, die samen overmorgen feestvarkentjes worden; MICKEY MOUSE, die Maandag cadeau tjes zal krijgen; en BLOEMENFEE en KEESJEKEF, die met z'n tweetjes Dinsdag de bloeme tjes buiten gaan zetten. Veel plezier allemaal! ooooooooocoooooco X plaats in het Zuiden van Friesland xhoofdstad van Utrecht xhoofdstad van Fries land xplaatsje in Zeeland', bekend om oesterteelt x kaasplaats van Noord holland xplaatsje aan de Waal xklein plaatsje tegen Haarlem aan. Een aardrijkskundig raadsel dus. Als je alle plaatsen goed gevonden hebt, vormen de eerste letters van boven naar beneden gelezen de naam van een bekende vorstin en hebben jullie tien punten verdiend. Doe je best! De nieuwe maandtaak is alleen bestemd voor de kinderen, wier schuilnaam begint met een „P" en met een „O". Dit zijn dus: Orchidea, Oehoe. Olifant, Old Firehand, Olie B. Bommel, Pinkster bloem, Panda, Paradijsvogel, Parkiet, Pig- gelmee, Pluimstaart, Professor Tweebeen, Professor Piccard, Prikmetintel, Popeye, Parmentier, Pinokkio, Poesje, Paul Vlaan deren, Poolster en Pinkeltje. De opgave luidt: WAT ZOU JIJ DOEN IN DIT GEVAL? Stel je voor, dat je op weg bent naar school en je ziet- een jongen van je klas, die bezig is met een katapult en steentjes op een vogel te schieten. Hij raakt het weer loze dier nog ook, waardoor jij woedend wordt. Wat zou je nu doen? Denk eerst goed na, vóór je je antwoord opschrijft! T. E. Onder enorme belangstelling is Donder dagmiddag op „Duinrust" het stoffelijk overschot van de heer C. Slings ter aarde besrteld. Een lange stoet van familieleden, vrienden en belangstellenden volgde de baar naar de laatste rustplaats van de over ledene. Bij de groeve nam allereerst wethouder N. Passchier het woord, die als vriend sprak, waarna de heer C. Dingier sr. namens het schoolbestuur der Christelijke Meerensteynschool dank bracht voor al hetgeen de overledene voor de school heeft gedaan. Ds. Feitsma uit Amstelveen vergeleek de heer Slings met Henoch: „En hij wandelde met God en God nam hem tot zich". Na zijn toespraak liet ds. Feitsma de aanwe zigen psalm 84 1 zingen. Vervolgens sprak nog namens de A. R.-partij de heer C. Ko- ger en ds. C. Meyer voerde het slotwoord, waarna de aanwezigen psalm 89 6 zongen. De oudste zoon van de overledene be dankte de aanwezigen en wees hen op het geheim van zijn vaders leven, namelijk de eerste vraag uit de Heidelbergse Catechis mus: „Wat is Uw enige troost, in leven en in sterven?". Promotiekans voor „Weenink" Het eerste tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelde te Andijk zijn tweede promot ie-wedstrijd tegen „Schaak- lust" en wist de zeer spannende strijd in zijn voordeel te beslissen: 2 gewonnen en 8 gelijke spelen. Deze overwinning heeft de kansen op promotie belangrijk doen stijgen. De gedétailleerde uitslag was: SchaaklustWeenink I. W. GutterTh. Bakker 'A—'A: J. Dekker—P. Stet yA—W, A. Prikkel—G. Paardekoper 01; Jb. Vriend— C. Koomen V?A; P. M. Bootsman—K. Slings 'A—1A; N. v. d. Stal—R. Gigengack 'A'A; J. VriendM. Ploeger 01; KI. Schenk J. C. Muyen V2'AS, ZwagermanH. v. 't Hoff 'A'A; Br. PasveerW. Groen yAVi. Totaal 46. In de onderlinge competitie waren de uitslagen: Afdeling I: H. v. 't Hoff—P, Stet 01. Afdeling II: J. ReinhoutJ. Ofterloo 10; J. JimminkJ. Otterloo 10. Afdeling III: H. NijmanJ. Mever Sr. 10; M. Metse laarJ. Verseveld 10: G. de KoterC. Molenaars 1—0. Afdeling IV: N. N.—R. Meyer 01. „De Spaanse vlieg" bij OBK De Beverwijkse amateur-toneelvereni ging „Oefening Baart Kunst" geeft Dins dag 13 Mei in het Kennemer Theater een opvoering van de klucht „De Spaanse vlieg" van Franz Arnold en Ernst Bach. ADVERTENTIE Van de N.V. Scheepswerf en Machinefa briek „De Merwede" in Hardinxveld zal Woensdag 7 Mei de Ceres" te water wor den gelaten, een vrachtschip van 1650 ton, bestemd voor de Finse rederij „Finska Angfartygs Aktiebolaget". Om de a.s. moeder met onze eerste kwaliteit en toch niet hoge prijzen kennis te laten maken, zij wij besloten 20 BABY-UITZETTEN beschikbaar te stellen, tegen de prijs van 50.waarde 70. v&UUeeKt^ VOOR DE BABy ZIE ETALAGE De Nederlandse cineast Max de Haas heeft van het Directoraat-Generaal voor Indus trialisatie opdracht gekregen een film ie maken over het ondenoijs op de Lagere Technische Scholen. De film is voor een deel opgenomen in de Maas Geesteranusschool te Amsterdam. Eén van de leerlingen slaat achter de boormachine terwijl de camera man, Prosper de Keukeleire volgens aanwijzingen van Max de Haas een scène draait. Voor de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" tot de wedstrijd over ging, die de winterdrive afsloot werden de prijzen aan de clubkampioenen en afdelingskampioenen uilgreikt. De clubkampioenen ontvingen de wisselbeker en daarnaast als blijvend aan denken een boek: de afdelingskampioencn kregen een diploma en ook een boek. De A-clubkampioenen waren de heren de Kruif Hoogeboom, in afdeling B behaalden de heren SpruitBakker de titel en in afdeling C waren de heer en mevrouw v. Aalst de gelukkigen. De voornaamste uitslagen van de wed strijden zijn: Afdeling I: 1. heren Van BalenSchaafs- ma Jr. 42 m.p.; 2. heren De Kruif—Hooge boom 3412 m.p.; 3. heren BerléeHoogeboqm 33V2 m.p. Afdeling II: 1. heren GeldermansZut- phen 39lA m.p.; 2. heren Groot—Plooij 39 m.p.; 3. heren v. Groningenv. d. Wal 37 m.punten. Afdeling III: 1. heren LuttikStaltz 38!<ü m.p.; 2. heer en mevr. Tand 36 m.p.; 3. heer en mevr. Thomas 34 m.p. Afdeling IV: 1. heren HartHoen 36 m.p.; 2. heren Grootv. d. Zon 35V; m.p.; 3. heer en mevr. Winkel 35 m.p. Afdeling V: 1. dames Tabak—Braam 21 m.p.; 2. dames StiemerFris 19'/2 m.p.; 3. heer en mevr. Tabak 19'!; m.p. ADVERTENTIE Elke dag en nacht viel er sneeuw. Dat werd wel wat veel van het goede.de straten lagen onder 'n dikke laag. Het was wat moeilijk om te lopen en om de deur uit te komen. „Ik weet 'n mooi werkje voor jullie", zei oom Tripje. „Je moest maar eens wat gaan sneeuwruimen voor de deur, anders kunnen we er vandaag of morgen niet meer uit!" Nou.zo erg was het natuurlijk nog niet; maar het kon toch geen kwaad, als ze eens wat schoonveegden voor hei huis. Dus maakte oom Tripje enkele sneeuwschuivers van stokken en plankjes, en daarmee gewapend gingen de jongens aan de slag. Ze konden daarmee prachtig de dikke laag sneeuw opzij schuiven, opscheppen en de stoep vrijmaken. En dat deden ze dan ook, met veel plezier en ijver. De sneeuwvlokken stoven hun om de oren, zo gingen ze aan 't scheppen en schuiven. Bunkie was er zo in verdiept, dat hij de bergjes sneeuw vergat, die hijzelf achter zich had neergegooid.... Op een ogenblik deed hij een stap achteruit, en toen lag hij plotseling op zijn rug! „Haha!", lachte Rick plagend. „Ga je zwemmen, Bunkie?" vanaf GROTE MAAT prachtige kwaliteit van 4.25 nu OOSTERDUIN WEG 26 IJMUIDEN In het gebouw van Openbare Werken te Beverwijk heeft een groot aantal aanne mers gisteren met verbazing kennis geno men van het resultaat van de aanbesteding van zestien duplexwoningen. De laagste in schrijver was de firma A. Koolman uit Vel- sen-Noord met 161.000.terwijl de hoogste, de firma Ekkers uit Heiloo, met 296.500 uit de bus kwam. De woningen zullen worden gebouwd aan de Oostertui- nen. De gunning is aangehouden. Humanistisch Jongerenverbond Zaterdagavond bijeen De Humanistische jongerengemeenschap afdeling Beverwijk gaat Zaterdag 3 Mei in het gebouw „Nieuw Leven" aan de Baan- straat te Beverwijk een propaganda-avond organiseren met een gevarieerd pro gramma. VRIJDAG 2 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vader is vrijgezel". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De para dijsvogel" en „Naar de Speeltuin". W.B. Theater, 8 uur: „Tripolis". Centrum, 8 uur: Ver. v. Oud-Illegalen. ZATERDAG 3 MEI (Herdenkingsdag) Geen voorstellingen. 8 uur: 2 minuten stilte. Narigheid. De markt zag er gisteren maar mistroostig uit: de prijzen waren lager dan ooit te voren en zelfs de makreel, die steeds nog goed prijs heeft gehouden, kon het nu niet langer meer bolwerken, zodat de grote makreelsoorten (aanvanke lijk 14) snel daalden tot 12 en de klei nere soorten tot 10 en ƒ9,50 per kist. De paar loggers, die het aandurfden te mark ten, kwamen er bekaaid af. De tongprijs daalde bij iedere verkoop, zodat de grove slips tenslotte waren gezakt tot 0,80 per kg. en de kleinmiddel tot 1,10. Alleen grote tong hield zich aan de oude prijs van ƒ2,10. Wijting was haast niet kwijt te raken. Alleen de grover trawlsoorten, mits gestript, werden nog met 13 per kist gehonoreerd, maar de kleine soorten van loggers en kotters schoven de vismeelfa- briek in. De kabeljauw maakte het ook niet best. Men kocht uit de beste kwaliteit al voor 80 per regel en iets kleinere soorten voor 70. De kisten zakten af tot 70 en de mooiste weegtarbot kon des ondanks maar net de 1,30 per kg. halen. Gemiddeld werd er maar 1,15 per kg. gemaakt. De daling in de tongsector was onder meer weer te wijten aan de scherpe concurrentie van de Denen, die in Enge land hardnekkig aan de markt verschij nen. Door rechtstreekse landingen is het voor de Hollandse exporteurs zo goed als onmogelijk gelijke tred te houden. Niet best. De „Schoorl" die onver wacht Donderdag binnenkwam, bracht het er slecht af als gevolg van de slappe prij zen. Voor de twaalfdaagse reis kon, zoals we al meldden, geen hogere besomming worden gemaakt dan ruim 13.000,De hoogste der loggers werd de VI. 61, die 4280 maakte, gevolgd door de VI. 166, die tex nauwernood de 4100 haalde. Niet veel zin. De „Bloemendaal" lag vanmorgen voor de markt. Dat de makreel visserij niet veel resultaten meer oplevert de laatste dagen, was duidelijk aan de aan voer van dit schip te merken, daar de 11- daagse reis slechts 480 kisten blauwpijpjes en 400 stuks stijve kabeljauw opleverde. De loggers uit de Noord bleven vandaag, bang voor de slechte prijzen, nog maar wat op zee om Maandag te markten Nul op het request. Tot Donderdag avond waren er nog geen trawlers voor de Zaterdagmarkt bekend. Als gevolg van de slechte prijzen zullen ook geen der traw lerschippers er veel voor voelen om nog te markten en ze wachten waarschijnlijk liever tot Maandag, net als de grote log gers. Op de lijst staan voor eerste binnen komst de trawlers, die de 23e April gingen varen: de „Herman", de „Maria van Hat- tum" en de „Claesje". Afscheid. De havenbeambte Sander Wildeboer, die ruim 12 jaar verbonden was aan het Staatsvissershavenbedrijf, doch wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd per 1 Mei de dienst heeft verlaten, heeft vandaag af scheid genomen van superieuren en col lega's. Hoewel het de uitdrukkelijke wens van de scheidende was, aan het afscheid geen officieel karakter te geven, hebben zijn vrienden dit feit niet zonder meer voorbij willen laten gaan en werd hem vanmiddag in het kantoor van de haven meester door verschillende belangstellen den de hand ten afscheid gedrukt, waarbij zijn collega's hem een boekwerk overhan digden. In en uit. Donderdag kwamen bin nen (opgave tot 16 uur) Urk 28, 4, 208, 22, 234, 8, 15, 162, 62, 35; CG 1; HD 14, 89, 74, 34, 189; Katwijk 19; RO 3; Texel 33, 49, 11; AM 17; IJm. 240; BR 58. Naar zee ver trokken de IJmuiden 203, 206, 239, 318, 32, 241, 262, 226; HD 54, 131, 89, 14, 34; Urk 169, 234. 71, 115, 77. 202, 18, 36, 15, 75, 122, 28, 184, 114, 80, 120, 25, 85, 86, 90, 98, 168, 161, 4. 62; UK 162, 35, 8; CG 1; CZ 3; AM 17; BR 58, 28; VL 61, 166; RO 3; Kat wijk 19; VD 9; Texel 49, 11, 33. Naar de thuishaven vertrokken de UK 162, 35 en UK 8. Pecli. De „Limburgia" (IJm. 54) is door de „En Avant" (IJm. 19) op sleep touw genomen naar IJmuiden met machi- neschade. Marktprijzen: Heilbot 2,801,70; gr. tong ƒ2,13—1,88; grm. tong ƒ1,32— i ,19kim. tong ƒ1,32—1,11; kl. tong I 1,19—1,02; kl. tong II 0,95—0,80; tarbot I 1,240,90, alles per 1 kg. Tarbot II 50—49; tarbot III ƒ45—42; tarbot IV ƒ36; tongschar ƒ42—21; schar- tong ƒ22—16; gr. schol 27—25; grm. schol 40—37; kim. schol 47—25; kl. schol I 28—22; kl. schol II 24—8; schar 168; v. haring 19; makreel 1910; gr. schelvis 3635; grm. schelvis ƒ42 34; kim. schelvis ƒ43—41; kl. schelvis I 43—39; kl. schelvis II 32—22; wijting 21—8,20; gr. gul 28—25; mid. gul 32— 31; kl. gul ƒ22—10; kl. wolf 30—24; poontjes ƒ168; kl. koolvis zw. ƒ2421; kl. koolvis wit 30—23, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 142—62; gr. koolvis zw. 51—35; gr. leng -ƒ 57—53; gr. wolf 76— 71, alles per 125 kg. Marktaanvoer: 230 kisten tong en tarbot; 4 kisten heilbot; 38 tongschar en schartong; 720 kisten schol; 140 kisten schar; 3 kisten haring; 360 kisten makreel; 95 kisten schelvis; 245 kisten wijting; 460 kisten kabeljauw en gul; 68 kisten leng; 85 kisten wolf; 50 kisten poon; 100 kisten koolvis; 32 kisten diversen. In totaal 2630 kisten. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 31) Tóch had ik hem niet mogen laten ont snappen! U wint er ten minste geen doekjes om. Het lijkt mij overigens nogal vex-dacht, dat Parker juist op het critieke moment binnen moest komen. Dat geloof ik niet, sir. Ik heb de overtuiging, dat het inderdaad een jammer lijke samenloop van omstandigheden is geweest. Als hij index-daad met Simpkins in contact had gestaan, was hij zéker niet op het moment, dat zijn werkgever ver moord zou moeten worden, binnen geko men. Hij had er dan beslist wel voor ge zorgd, in een ander deel van 't huis te zijn. Dat is nog niet zo dwaas bekeken, Brannigan. Maar stel voor alle zekerheid toch maar een ondex-zoek naar hem in. In ieder geval weten wij nu pertinent zeker, dat die duivelse Simpkins terug is. De laatste twee kex-en heeft hij ons heel wat last vex-oorzaakt. Deze keer mag hij ons in geen geval ontglippen! Dat ben ik geheel en al met u eens, sir. U bent de aangewezen persoon om deze zaak verder te behartigen. Het is een bar grote tegenvaller, dat hij zich van de verdx-inkingsdood wist te x-edden, toen hij over boox-d vex-dween. Maar hij kan niet altijd'zoveel geluk hebben. Volgens de waarschijnlijkheidsleer moet hij ten slotte* wel tegen de lamp lopen. Dat kan niet andex-s. Ik verzeker u, dat die geschiedenis van gisteravond zich niet zal herhalen. Ik voel mij overigens niet ex-g op mijn gemak, nu al die mensen die bedreigd werden door die fluister- praatjes, her en derwaarts over Engeland verspreid zijn. Dat kan ik mij indenken. Het is heel wat anders Simpkins in Londen in de gaten te houden dan in Iona of Perigueux. Daar de commissaris kennelijk Branni- gans woorden niet begreep, voegde hij hier aan toe: U weet toch wel, kolonel Oudinot uit Monte Carlo! Met zijn hulp kx-egen wij twee agenten van Simpkins te pakken. O, ja, die Fx-ansen. Ik doe overigens niet, alsof ik de Fx-anse politiek begrijp. Die is mij altijd een raadsel gebleven. Maar om op Oudinot tex-ug te komen: Hij zit daar best in Frankrijk. Over professor Porter maak ik mij echter wél ongerust. Hem mag niet, maar dan ook niéts over komen. Ik zal me veel rustiger gevoelen, als hij goed en wel in Harwell zit. In die atoom-laboratoria is hij zo veilig als je maar wensen kunt! Dat kan ik niet ontkennen, sir. Nu wij zéker weten, dat Simpkins tex-ug is, mogen wij hem index-daad niet langer in Torquay laten. Ik zal hem zo gauw moge lijk opzoeken en de kwestie uitleggen. Als hij 't begrijpt, zal hij vanavond nog wel met mij naar Hax-well gaan. Px-achtig! Dat zal dan een pak van mijn hax-t zijn. Ik laat het overigens verder maar aan u over, of u de anderen naar Londen wilt brengen of niet. De commissaris ging wat gemakkelijker zitten. Ik kan die Simpkins maar niet begrij pen. Hij was een uitstekend militair en al is hij dan een misdadiger, hij moet toch ook nog wat vaderlandsliefde hebben. Het overlijden van Templeham was al een hele slag voor ons land en als professor Porter óók nog zou stex-ven, dan zou er heel wat rumoer ontstaan! Reken daar maar op! Index-daad. Alles wijst er dan ook op, dat een of andere vreemde mogendheid rijkelijk met geld strooit. Dat is lang niet onwaarschijnlijk! Maar ik kan me niet indenken, dat Simp kins zó diep gezonken is! Misschien haat hij Engeland nu wel. Wie zal 't zeggen? Zijn trots heeft natuur lijk een knauw gekregen en dat betekent heel wat voor hem! Hij zal misschien wel proberen Engeland ten gronde te x-ichten, nu we hem al twee maal verslagen hebben. En in zo'n stem ming is hij tot alles in staat. De commissai-is keek ernstig. We weten allemaal maar al te goed, dat er machten aan 't werk zijn, die Enge land het liefst ten onder zouden zien gaan. Als hier onx-ust heerst en het land lang zaam afglijdt, kxmnen zij 't gemakkelijkst een dictatoriaal regiem vestigen. Ik zal met Buitenlandse Zaken en de Inlichtin gen Dienst hier eens over px-aten. Maar gaat u nu maar zo vlug mogelijk naar Tor quay. -Ja, wat is er? Een secretaris kwam binnen. Er is iemand, die u dx-ingend wil spreken. Hij zegt dat u zijn naam al kent. Bx-annigan keek over de schouder van de commissaris naar het visitekaartje. Hij was stomverbaasd, want hij las: HECTOR BLAIR Villa Max-guerite, Monte Carlo. HOOFDSTUK XII. Wat doet hij hier in hemelsnaam?, vroeg Bi-annigan zich vex-baasd af. Kent u hem dan? En of ik hem ken! En Brannigan leg de de commissax-is uit, hoe hij in Zuid- Fx-ankrijk met de Amerikaan kennis had gemaakt, hetgeen hij in zijn rapporten on vermeld had gelaten. Toen ik zijn naam zag, ging mij va?;g een lichtje op, zei de commissaris, terwijl hij bedachtzaam met zijn hand over zijn kin stx-eek. Maar hij is al zo lang niet meer actief, dat ik hem nagenoeg verge ten was. Wilt u hem ontvangen? Ja, dat zal wel 't beste zijn. Ondanks de min of meer beruchte, plot selinge veranderingen van het weer in Engeland di'oeg Blair een wit linnen pak, waai'bij hij ook zijn Panamahoed niet ver geten nad. Hij glimlachte, toen hij Branni gan zag. We lopen elkaar dus weer eens tegen het lijf collega!, zei hij vrolijk, terwijl hij Brannigans hand schudde. De laatste keer dat ik in Engeland was in 1920 meen ik greep ik Henry K. Barnes in de kx-aag. Dat was die kerel die er met een millioen van zijn bank in Ohio vandoor was gegaan. Ja, de tijden veranderen! Monte Cax-lo werd zó x-ustig toen u vertrok ken was, dat ik ongedurig werd. En als een jachthond eenmaal het wild geroken heeft, laat hij het spoor niet meer los! Hier ben ik dus! De Amerikaan keek vrolijk, alsof het voor hem de natuurlijkste zaak van de wex-eld was een px-aatje te maken op een van de bureaux van Scotland Yax-d. Enige seconden heex-sle er een pijnlijke stilte, welke de commissaris ten slotte vex-brak. Mijnheer Bi-annigan heeft mij uitvoe- x-ig verteld, dat u hem in Monte Cax-lo zeer behulpzaam bent geweest. Hij moest daar werken zoixder de assistentie, welke wij hem hier in Engeland gegeven zouden kun nen hebben. We zullen het daarom bijzon der op prijs stellen, als u ons inlichtingen zou kunnen geven, welke voor ons van belang zouden kxmnen zijn. Als ik u dus goed begrijp, bedoelt u, dat ik u feitelijk maai- weinig behulpzaam kan zijn! Nu, sir Dudley, u slaat daai-mee geloof ik de plank mis. Als die kolonel Simpkins nog leeft, zou ik hem bij wijze van spreken op een pre senteerblaadje kunnen aanbieden. Kolonel Simpkins leeft inderdaad nog, antwoox-dde sir Dudley. Brannigan heeft hem gistei-avond in Dorchester zélf gezien. Dat is jammer, zei de criminalist, toen hij de geschiedenis gehoord had. Maar dat had iedereen kunnen ovex-komen! Als ik u was, liet ik al die mensen naar Londen komen, zodat u de zekerheid hebt, dat die Simpkins óók naar Londen komt. Sir Dudjey keek de Amex-ikaan niet on vriendelijk aan. Daar hadden we het een paar minuten geleden juist over. Iedereen, die iets met die Simpkins te maken heeft gehad, is op 't ogenblik in Engeland, behalve kolonel Oudinot dan. Ik zou tx-ouwens niet weten, wat voor vex-haaltje we zouden moeten op hangen om de kolonel naar hier te laten komen. We zouden misschien kunnen zeggen, dat we zijn advies willen hebben, stelde Brannigan voor. Als we de Süreté even opbellen, komt dat zo in orde. Als hij óók hier in Londen is, weten we ten minste precies waar we aan toe zijn. Maar wat is die Oudinot feitelijk voor iemand?, vroeg de commissaris. Ik heb helaas nog geen tijd gehad daar een onderzoek naar in te stellen begon Brannigan, maar de Amex-ikaan viel hem in de rede. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 15