Britse Labourpartij spreekt zich uit voor viermogendheden-conferentie Frans vliegtuig vloog binnen luchtvaartcorridor naar Berlijn Bloemen-iandkaart voor jarige vorstin Weerbericht Eisenhowers kansen stijgen -m Haarlems Dagblad Ook de Franse regering streeft naar overleg met Rusland Duitsland als inzet De generaal kreeg enorme meerderheid bij voorverkiezing in Massachusetts Engeland geschokt door nieuwe kindermoord Het woord is aan Krachtige Westelijke nota eist schadevergoeding en bestraffing mm 'J Chef van Amerikaanse marinestaf in ons land Indonesië wenst uitlevering van Westerling Gevaarlijke krankzinnige was even tevoren uit gesticht ontsnapt Zuid-Afrikaanse ministers krijgen bewaking Acheson stelt Westelijke handelspartners gerust „Heinrich van de ambassade" krijgt een onderscheiding Truman feliciteert Koningin Agrarische commissie der Europese Beweging Korea-vrijwilligers in ons land terug 66e JAARGANG No 249 'Bureaux: Kennemerlaan 154, Tekf. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg 47, Santp. -Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 1 MEI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 o e JAARGANG No 101 Uitgave van de Grafische Bedrijven Daxniate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN, (Reuter) Het dagelijks bestuur van de Engelse Labourpartij heeft Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin een beroep op de regeringen van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk wordt gedaan om met Rusland een vier-mogendliedenconferentie te beleggen, teneinde de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. Het partijbestuur aanvaardde voorts in principes West-Duitse herbewapening, zij het onder voorwaarde dat eerst vrije alge mene verkiezingen in West-Duitsland moe ten zijn gehouden. Eenstemmig werd een verklaring van de partijpolitiek ten aanzien van dit vraagstuk en de Europese verdediging aangenomen. De besluiten werden genomen op een bij eenkomst, waarbij ook de partijleden, die in het afgelopen weekeinde met West-Duit se en Franse partijgenoten te Bonn van gedachten hebben gewisseld, aanwezig wa ren. In een na de •bijeenkomst uitgegeven verklaring wordt herinnerd aan de vier voorwaarden, die onlangs door Attlee aan een herbewapening van West-Duitsland zijn gesteld. Een hiervan is, dat er eerst vrije verkiezingen in West-Duitsland moe ten worden gehouden, voordat Bondskan selier Adenauer een overeenkomst kan aan gaan over de West-Duitse bijdrage tot de Europese verdedigingsgemeenschap. Frans standpunt De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Robert Schuman, heeft Woensdag ten overstaan van de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van de Franse Nationale Vergadering verklaard dat „Frankrijk niet bij voorbaat gekant is tegen het instellen van een commissie, samenge steld uit hetzij vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden in Duitsland en neutrale waarnemers, hetzij alleen uit neu trale waarnemers, aangewezen door deze vier staten, die tot taak zou krijgen het organiseren en houden van toezicht op in geheel Duitsland uit te schrijven vrije ver kiezingen". Scliuman zeide voorts dat de Franse re gering een groot voorstandster is van het, tezamen met de Amerikaanse, Britse en Russische regeringen, opstellen en bestu deren van de maatregelen die moeten wor den genomen, opdat een eventuele vier- mogendliedenconferentie onder gunstige vooruitzichten kan beginnen- „Op een der gelijke conferentie", aldus Schuman, „zou de status der regering van een verenigd Duitsland, die in de wellicht langdurige periode, voorafgaand aan het sluiten van een vredesverdrag, het bewind zou moeten voeren, duidelijk omschreven dienen te worden". Minister Schuman zeide voorts thans nog niet te kunnen mededelen wapneer de on dertekening der contractuele overeenkom sten tussen de Westelijke verbondenen ener- en West-Duitsland anderzijds zal plaats vinden.. Er moeten ook door deskun digen, die bezig zijn met de opstelling der overeenkomsten, nog verschillende moei lijke vraagstukken worden opgelost. De deskundigen, die werken aan het plan voor de instelling van een Europees leger, hebben eveneens een aantal politieke vraagstukken ter oplossing aan de regerin gen moeten overlaten. Het is dus thans onmogelijk te zeggen wanneer het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeen schap zal worden getekend. De Franse regering is van mening dat de ondertekening van de contractuele over eenkomsten met Vvest-Duitsland als onaf scheidelijk moet worden gezien van het sluiten van 'het verdrag betreffende de in stelling van een Europees leger. Voorts meent zij dat het verdrag, wanneer dit wordt getekend, ook in technisch opzicht geheel voltooid rooet zijn". Schuman besloot met de mededeling dat de Franse regering er zorgvuldig voor zal waken de volksvertegenwoordiging niet voor onherroepelijke beslissingen te stellen. Sovjet-Unie bereid? Naar het Russische nieuwsbureau „Tass" meldt wordt in een hoofdartikel van het in de Engelse taal verschijnende tijdschrift „News" gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is Westelijke voorstellen voor een regeling van het Duitse vraagstuk te behandelen. Een Duitse herbewapening noemt het artikel de kern van het geschil. Onze Londense correspondent tekent hierbij nog het volgende aan: Het voorstel van het bestuur der Labour- party tot het houden van een viermogend- hedenconferentie over Duitsland volgt op de in Bonn gehouden besprekingen met vertegenwoordigers van de Franse en Duitse socialistische partijen. Labour staat niet minder wantrouwend tegenover de laatste Russische voorstellen dan de Weste lijke regeringen, maar is van oordeel dat in dit stadium het heen en weer zenden van nota's onvoldoende is om vast te stel len of het wantrouwen jegens de Russen gerechtvaardigd is. Alleen rechtstreekse besprekingen kunnen het antwoord op deze vraag geven. Aangezien de 'huidige ontwik keling slechts tot een oorlog of tot een regeling kan leiden, kan, zoals de Daily Herald vanochtend uiteen zet, een confe rentie om de oprechtheid van de Russen te toetsen, geen enkel kwaad stichten. Integendeel, er kan iets goeds uit voort komen, aldus het blad. Labours politiek tegenoverDuitsland is het vorig jaar Februari door Attlee in het Lagerhuis geformuleerd. De Engelse socia listen aanvaarden het principe van een Duitse bijdrage in de verdediging van West-Europa, doch alleen indien aan de volgende vier voorwaarden zal zijn vol daan: De recrutering in West-Duitsland mag niet beginnen voordat de landen van het Atlantisch pact hun eigen strijdkrachten hebben gevormd. Deze landen moeten voor rang hebben bij de leveranties van Ameri kaans wapenmateriaal. Duitse troepen moe ten een onderdeel vormen van een inter nationale strijdmacht en er mag geen na tionaal Duits leger komen. De Duitse her bewapening mag slechts beginnen indien de Duitsers er mee accoord gaan. Admiraal Fechteler, chef van de Ameri kaanse marinestaf, is Woensdagmiddag uit Rome op Schiphol aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. Hij wordt vergezeld van zijn echtgenote. Hoewel zijn bezoek als niet officieel is aangekondigd, neemt men aan dat hij besprekingen zal voeren met minister Staf, met de staats secretaris van Oorlog, schout bij nacht Moorman en met marine-autoriteiten. Fechteler is in Nederland de gast van de Amerikaanse marine attaché kapitein ter zee R. C. Parker. Na zijn bezoek aan Nederland vertrekt de admiraal Vrijdag haar Scandinavië. BOSTON, (Reuter) Volgens de jong ste gegevens luidt de uitslag van de in de Amerikaanse staat Massachusetts gehou den voorverkiezingen als volgt: Republi keinen: generaal Eisenhower 240.325, se nator Taft 103.282, generaal MacArthur 2177, gouverneur Warren 1459 en oud-gou verneur Stassen 1079 stemmen. Democraten: senator Kef au ver 27.217, generaal Eisenhower 15.519, president Tru man (die, evenals generaal MacArthur, verklaard heeft géén candidatuur te zullen aanvaarden) 6.889. senator Taft 4403, gou verneur Dever 2045 en Averell Harriman 1.078 stemmen. 27 van dc 28 republikeinse afgevaardigden van Massachusetts zullen generaal Eisenhower steunen. Massachusetts vaardigt ook neg tien kies mannen af die de staat en niet de partijen vertegenwoordigen. Zij worden aangewezen en niet gekozen. Hiervan hebben zich twee voor Eisenhower en twee voor Taft uit gesproken: de voorkeur van de zes andere b niet bekend. In totaal hebben zich dus 29 afgevaardigden voor Eisenhower en drie voor Taft uitgesproken. Bij de tot nu toe gehouden voorverkie zingen zijn 268 kiesmannen afgevaardigd, die zich verplicht hebben senator Taft te steunen en 265 die Eisenhowers candida tuur voorstaan. Een aantal republikeinse afgevaardigden heeft zich nog niet uitge sproken. De voorverkiezingen in Massachusetts worden als een groot succes voor Eisen hower beschouwd. De generaal verwierf ruim twee maal zoveel republikeinse stem men als zijn rivaal Taft, doch men acht het nog opvallender dat omstreeks 15.500 democraten ook op Eisenhower stemden en dat senator Kefauver, die de meeste democratische stemmen op zich verenigde, er slechts ongeveer 12.000 meer kreeg dan Eisenhower. Deze beide aspecten van de voorverkie zingen in Massachusetts staven hetgeen reeds direct door aanhangers van de gene raal is gezegd, toen voor het eerst gespro ken is over de mogelijkheid van zijn candi datuur voor het Amerikaanse president schap, namelijk dat Eisenhower, indien hij door de republikeinen candidaat werdt ge steld, een uitzonderlijke aantrekkings kracht voor de Amerikaanse kiezers zal hebben. De generaal zal volgens zijn aan hangers niet slechts kunnen rekenen op elke republikeinse stem, doch hij zou vol gens hen ook de stemmen op zich vereni gen van vele kiezers, die anders op de de mocratische candidaat zouden stemmen en van hen, die geen voorkeur voor een dei- twee grote Amerikaanse partijen aan de dag leggen en hun stem door persoonlijke voorkeur laten bepalen. De Indonesische regering heeft de In donesische waarnemend-Hoge Commissaris in Nederland, mr. Susanto Tirtoprodjo, de nodige instructies gegeven om de Neder landse regering uitlevering te verzoeken van de ex-kapitein Westerling. Dit heeft de Indonesische minister van Justitie, Luk- man Wiriadinata, in Djakarta bekendge maakt. Van onze correspondent in Londen) Engeland is diep geschokt door een nieu we kindermoord, en vooral door de om standigheden, waaronder deze is geschied. Het lijkje van een 5-jarig meisje, Linda Bo- wyer, werd gisteren in een bos nabij het gesticht Broadmoor gevonden, nadat een gevaarlijke krankzinnige, de 21-jarige John Thomas Straffen, die zes maanden geleden in Bath twee andere meisjes had vermoord, uit de inrichting was ontsnapt. De personeelsorganisatie van Broadmoor had reeds herhaaldelijk geklaagd over het gebrek aan veiligheidsmaatregelen in het instituut sinds dit onlangs was gereorgani seerd. Het is nu gebleken, dat Straffen, die zich voorbeeldig had gedragen en een vertrou wensfunctie had gekregen, zijn gewone kie ren onder zijn gestichtsuniform droeg. Men pijnigt zich vooral met de vraag waarom, toen de ontsnapping van Straffen eenmaal ontdekt was, de omliggende dor pen niet onmiddellijk zijn gealarmeerd. In dien dit was gebeurd, zou het vermoorde meisje zeker thuis zijn gehouden. Linda was ongeveer een uur voordat Straffen in een veld werd gearresteerd, met hem gezien. Toen hij gepakt werd, wandel de hij met een ander klein meisje aan de hand. Straffen blijft volhouden niets van de moord te weten. KAAPSTAD (Reuter). De woningen der Zuid-Afrikaanse ministers zullen voor lopig 's nachts door politie bewaakt wor den. Men schatte, dat tegen de avond van Woensdag 250 leden van de politie in cle stad aangekomen zouden zijn. Alle ingangen van de ambtswoning van premier Malan worden door politiemannen in burger, gewapend met een revolver, be waakt. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten niet te lichtvaardig gebruik zullen maken van de ontsnappingsclausules in handelsovereenkomsten, die onder be paalde voorwaarden intrekking van tariefs concessies mogelijk maken. Hij deelde dit in een persconferentie mede naar aanlei ding van de in het buitenland geuite vrees, dat de Verenigde Staten met gebruik making van de ontsnappingsclausule hun Invoer'zullen beperken. „Indien wij en onze partners in de vrije wereld ons in econo misch en militair opzicht in zodanige mate willen versterken als voor onze veiligheid noodzakelijk is, dan moeten wij allen er naar streven de belemmeringen van onze onderlinge handel zoveel mogelijk op te heffen", aldus Acheson. Hij merkte op, dat bij de meeste over eenkomsten, die voorzien in tariefsconces sies, is bepaald, dat de ontsnappingsclausule alleen mag worden toegepast, indien dit nodig is om te voorkomen, dat een inheem se industrie ernstige schade van de conces sies ondervindt. BONN (A.N.P.). De Nederlandse am bassadeur in Bonn, vice-adaniraal J. M. de Booy, heeft gistermorgen de ere-medaille der Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer Heinrich Klatta, concierge der Ne derlandse ambassade. Daarmee is na de oorlog de eerste Nederlandse ondei-schei- ding aan een Duitse staatsburger verleend. De 55-jarige Heinrich Klatta voelt zich echter meer Nederlander dan Duitser en zijn grootste verlangen is het Nederlandse staatsburgerschap te venverven. Klatta heeft de Nederlandse diplomaten in Duits land 35 jaren onafgebroken gediend. Hij is in 1917 in dienst getreden van het Neder- Schopenhauer: Vaak werd een goede raad beter gegeven in de vorm van een kwinkslag dan in die van een ernstige onderrichting. landse gezantschap in Berlijn. Sedertdien heeft hij vier Nederlandse gezanten, vier hoofden van de militaire missie en de am bassadeur trouw gediend. Gedurende de oorlog was Klatta toegevoegd aan het Zweedse gezantschap, dat de Nederlandse belangen behartigde. Hij heeft zijn beschei den functie steeds met diplomatieke waar digheid vervuld en staat bij vele Neder landers in Duitsland bekend als „Heinrich van de ambassade". BERLIJN (Reuter) „Het, onder welke omstandigheden ook, in vredestijd beschie ten van een ongewapend vliegtuig, is vol strekt ontoelaatbaar en in strijd met alle maatstaven voor een gedrag, zoals dat be schaafde naties betaamt", aldus wordt ver klaard m een brief, die de Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in West-Duitsland en de drie Westelijke com mandanten van Berlijn gezamenlijk aan het hoofd van de Russische controle-com missie in Duitsland, generaal Tsjoeikof, hebben gezonden. De brief is een antwoord op het Russische tegenprotest over het vliegtuigincident, waarin werd verklaard, dat het Franse toestel buiten de internatio nale luchtcorridor had gevlogen en dat Russische jagers er daarom waarschuwings salvo's op hadden gelost, met de bedoeling het tot landen te dwingen. De verbondenen hebben in hun eerste protestnota de eis gesteld, dat de personen, verantwoordelijk voor het beschieten van het vliegtuig van de „Air France", zullen worden gestraft en dat de Russische autori teiten schadevergoeding zullen betalen voor het letsel van inzittenden en de beschadi ging van het toestel. In hun jongste schrijven hebben zij op nieuw „met de meeste kracht geprotesteerd tegen de niet te rechtvaardigen en met bruut geweld uitgevoerde aanval op een Frans lijnvliegtuig" en zij hebben opnieuw de eis gesteld dat „de Russische autoriteiten onverwijld een onderzoek zullen doen in stellen naar de toedracht van het gebeurde, degenen, die verantwoordelijk zijn voor de aanval, zullen doen straffen en schadever goeding zullen betalen". In het tweede Westelijke protestschrij- ven wordt het Russische tegenprotest be schreven als een „klaarblijkelijke poging om de gewelddadige aanvallen, die Russi sche jagers Dinsdagochtend op een Frans passagiersvliegtuig hebben uitgevoerd, te rechtvaardigen". „Al het thans beschikbare bewijsmate riaal vormt een bevestiging van hetgeen reeds in het eerste geallieerde protest is Als verjaardagsverrassing voor Koningin Juliana hadden honderden nijveie handen Woensdagmorgen op het gazon voor paleis Soestdijk een reusachtig mozaïek gespreid van bijna drie millioen dubbele tulpen in verschillende kleuren. „Nederland dankt U" stond onder deze landkaart in bloemen, het grootste bloemen-mozaiek dat ooit in ons land is gelegd. Koningin Juliana was blij verrast toen zij om halfelf met Prins Bernhard en de prinsessen het bordes betrad en dit fleurige huldebetoon op het zonovergoten gazon aanschouwde. Niet lang daarna waren ook de trappen van het bordes met bloemen overdekt. Duizenden waren uit alle delen van het land naar Soestdijk gekomen om aan hpt traditionele défilé langs het koninklijk gezin deel te nemen en met bloemen hun aanhankelijkheid te betuigen. Namens een estafetteploeg van de Leidse studenten overhandigde de beer K. van Lookeren Campagne een oorkonde aan de jarige vorstin. Een deputatie van kinderen uit het doof stommen-instituut te Sint Michielsgestel liet haar gelukwensen vergezeld gaan van een groot krentenbrood, in de bakkerij van de school gebakken. Plet défilé was geopend door het muziek corps „Pieter Aafjes" uit Culemborg. De parmantige driejarige tamboer van dit corps kwam op liet bordes de Koningin, de Prins en de prinsessen feliciteren. In het tulpen-mozaiek, waarvan men hierboven een afbeelding ziet, werden de provincies voorgesteld door vlakken in contrasterende kleuren. Het indruk wekkende geheel mat niet minder dan 55 bij 24 meter. Op de trappen voor het bordes sloeg het koninklijk gezin het défilé gade. De defilerenden legden daar bloemen (foto links). Een driejarig tamboertje van een der deelnemende muziek corpsen kwam de koninklijke familie feliciteren. (Foto hierboven.) President Truman heeft Koningin Julia na de volgende boodschap gezonden: „Ter gelegenheid van de verjaardag van Uwe Majesteit doet het Amerikaanse volk zowel u persoonlijk als het Nederlandse volk zijn beste wensen en oprechte felicitaties toe komen". verklaard, namelijk dat het Franse lijn vliegtuig, terwijl het zich niet buiten de internationale luchtvaartcorridor bevond, herhaaldelijk door Russische jagers is be schoten, waarbij het ernstig werd bescha digd". Autoriteiten van de „Air France" heb ben te Berlijn verklaard, dat het beschoten toestel tijdens zijn vlucht door de radar apparaten van het Berlijnse vliegveld van Tempelhof waarop het zwaar bescha digde vliegtuig na de beschieting wist te landen is gevolgd en dat hierbij is ge bleken dat het zich nimmer buiten de in ternationale luchtcorridor heeft bevonden. BONN (Reuter) Een Britse woord voerder te Bonn heeft verklaard, dat iedere poging van de zijde der Sovjet-Unie, om de Westelijke mogendheden met geweld uit Berlijn te verdrijven, door lien beschouwd zal worden als een aanval op West-Duits land. De woordvoerder, die dit naar aanleiding van de beschieting van het Franse vliegtuig zeide, deelde mede, dat de tekst van zijn verklaring te Londen was opgesteld. De woordvoerder zeide verder, dat de positie van de Westelijke mogendheden in Berlijn onveranderd zou blijven als de be zetting van West-Duitsland zal eindigen en het bezettingsstatuut door een verdrags stelsel vervangen zal worden. De diensten van de drie Westelijke bur- gelijke luchtvaartmaatschappijen op Ber lijn, die Dinsdag na de beschieting van het Franse verkeersvliegtuig werden onder broken, werden gistermorgen weer normaal gevlogen. Een woordvoerder van de „Air France" heeft ontkend, dat de Russische jagers het Franse vliegtuig gesommeerd hebben te landen en dat waarschuwingsschoten voor het vliegtuig langs zijn geschoten. Dezer dagen zijn in Milaan de eerste besprekingen gehouden van de onlangs ge vormde agrarische commissie van de Eco nomische Liga voor Europese Samenwer king, de sociaal-economische tak der Euro pese Beweging. Tot leidraad van deze besprekingen gold het in 1951 verschenen rapport van de agrarische commissie van de Nederlandse sectie der Economische Liga. Tot voorzitter en onder-voorzitter wer den gekozen mr. J. Linthorst Homan uit Nederland en senator prof. Sacco uit Italië. Dr. E. van de Wiel, die in Nederland rap porteur was geweest, werd uitgenodigd tot het rapporteurschap der Europese Com missie. De voorlopige conclusies van de bespre kingen zullen eind Mei op een vergadering te Amsterdam hun definitieve vorm vin den, waarna men in de eerste weken van Juni het rapport hoopt aan te bieden aan de vergadering van de „Conseil General" van de Economische Liga te Brussel, opdat deze het zal kunnen doorzenden naar de deze zomer te Parijs te houden grote Euro pese Agrarische Conferentie. In Hoek van Holland arriveerden Woens dagmiddag met de „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" 152 Korea-vrijwilligers, die op 23 Maart met het Engelse troepentransportschip „Devon shire" uit Kure in Japan zijn vertrokken. Dit schip bracht de mannen naar Liverpool, vanwaar zij met de trein naar Harwich reisden om zich in te schepen naar Holland. Onder commando van eerste luitenant J. W. Meyer was dit aanvullingsdetachement op 31 Maart 1951 naar Korea vertrokken. Uit Liverpool zijn een veertiental gewon den per vliegtuig het detachement vooruit gereisd. IETS LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwakke tot matige, morgen in het uiterste Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Over het algemeen weinig bewolking en vrijwel overal droog weer. Iets lagere temperaturen. 2 Mei Zon op 5.09 uur, onder 20.07 uur. Maan op 11.37 uur, onder 2.38 uur. (Eerste kwartier) Donderdag 1 Mei Hoog water: 8.19 en 20.55 uur. Laag water: 3.37 en 16.02 uur. Vrijdag 2 Mei Hoog water: 9.23 en 21.59 uur. Laag water: 4.27 en 17.05 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1