Een dag vol zon en oranjevreugde, sport en spel maakte Velsen tot feestoord Feestvreugde duurde voort tot diep in de na KONINGINNEDAG VELSEN Ronde van Driehuis" werd gesecondeerd door wielersport en zeepkistenrace West friese dansgroep kreeg verdiende bijval EEN DAG, ZO WARM dat zelfs de eenendertigste Augustus er jaloers op zou worden, heeft gisteren van de vroege ochtend tot diep in do zoele nacht het Oranjefeest in alle delen van Velsen tot een druk, lang en oprecht festijn gemaakt. Van de eerste schuchtere aubades tot de ver schillende sportgebeurtenissen in het heetst van de middag, van het vlaggende topje van Velsen Noord tot de smalle straten van Oud-IJmui- den en het dorpscentrum van Santpoort - overal was het werkelijk feest met veel Oranje, veel vlaggen en veel zonnebrillen. Toen eindelijk do laatste klanken van de bals-champêtre, die in de avond een ongekend aantal danslustigen tot zich trokken, waren verstorven, kon Velsen als geheel en konden de delen der gemeente als zodanig terugzien op een ware feestdag. Op dat moment hebben politie, reserve-politie en EHBO, die de ganse lange dag in touw zijn geweest, een diepe zucht van ver lichting kunnen slaken. Behalve een paar schrammen bij de fiets-wedstrij- den en een serie April-flauwvallers zijn er geen ongelukken gebeurd, wat voor een niet gering deel te danken is geweest aan de voortreffelijke zorgen der onvermoeibaren, die uren achtereen op de been moesten zijn om de drukke zaken in het goede gareel te houden en vaak toezagen bij gebeurtenissen, die lang niet van elk risico ontbloot waren. Aan de zeekant was het feest „anders dan anders": zowel het tentenkamp op het strand, de loodsboten in de haven als de vissersvloot waren gepavoiseerd en overal in de „stad aan de zee" en haar „voorsteden" wapperde de lieve lange dag het rood-wit-en blauw. Tot diep in de nacht grote drukte Voor de kinderen 3 Ronde van IJmuiden voor Portegies en Van Dort DONDERDAG 1 MEI 19 5 2 De echl-IJimddense straten, zoals Bloemstraat en Edisonstraat hebben deze dertigste April buiten hun aandeel in de algemene feestviering, hun uiter ste best gedaan er ook een intiem en knus feest voor „de buurt" van te ma ken. Waar ze blijkens de ijverige lcoek- happerljes in de Edisonstraat en de transpirerende blokjesrapers van de Bloemstraat ten volle in geslaagd zijn. Deze verbrokkeling van de feestviering heeft haar voordelen, al is er haast geen oog meer op de onderdelen te houden dit voordeel namelijk, dat de eigen sfeer van de eigen straalaanleiding is tot een „eigen" feest, waar graag een guldentje voor geofferd wordt. Niettemin heeft ook de gezamenlijke viering haar goede zijde: IJmuiden-Oost en IJmuiden-West hebben laten zien, dat er in de beide gemeentedelen wat tot stand gebracht kan worden, dat ver der reikt dan de volksspelen en de op tochten. Hoe er ooit uit het conglome raat van bevolkingsgroepen in de ge meente Velsen dan ook een „Velsens" feest te brouwen is, is ons voorlopig nog een raadsel. De verschillende comités vermoedelijk evenzeer. Het door vele piëteitvolle bloemstukken omkranst monument aan de Zeeweg was de plek, waar de feestviering voor IJmuidcn- Oost haar begin vond: de schoolkinderen kwamen er samen om met de muziekver eniging „Wilhelmina" als begeleidster en de heer Ad. Blühm als dirigent deze blijde dag een welkom toe te roepen. Het Wilhel mus en een paar vaderlandse liedjes klon ken op en mej. E. Vijlbrief sprak namens de organiserende Oranjeverenigingen de kinderschare toe een toespraak, die dank zij de steun van de politie-auto verstaan baar kon worden gemaakt voor alle belang stellenden. Zij deelde mee, dat er namens het be stuur een felicitatietelegram aan Paleis Soestdijk was verstuurd en eindigde haar woorden met een driewerf hoera voor de jarige vorstin. IJmuiden-Oost prettige stemming In het Patronaat waren eerst de hoogste klassen der lagere scholen en later ook de kleintjes bijeen voor een geslaagde poppen kastvoorstelling van Mr. Williams uit Am sterdam, die een vrije maar geestige versie van Dik Trom op het kleine toneeltje zette: hij bleek zijn jong publiek te kunnen boeien met deze immer succesvolle attrac tie. Inmiddels was de gemeentelijke verga derzaal aan de Abelenstraat volgestroomd niet kleuters, die daar een sprookje met lichtbeelden zouden horen en zien. Maar de projector liet de eerste groep kinderen in de steek, zodat het aanvankelijk een fiasco dreigde te worden en het damescomité met de handen in het haar zat. Gelukkig werd de zaak voor de tweede groep gered, echter niet nadat de hulp van een filmprojector was ingeroepen, die natuurlijk net arri veerde, toen de toverlantaarn weer bij zijn positieven gebracht was. Langs het zinderende asfalt van de Lange Nieuwstraat trok in de middag een kinder optocht een fleurig geheel met de mon ter spelende Hoogovenharmonie voorop. De Oranjevereniging IJmuiden-Oost had er goed aan gedaan, geen prijzen uit te loven, zodat deze frisse stoet zich alleen maar „om het plezier" door de straten van dit gemeentedeel bewoog om het plezier niet alleen van de kinderen, maar vooral ook van de ouders langs het kantje. Een der deelnemende peuters deed (gehuld in een slobberend colbert en duwend achter de kinderwagen) kond van het feit, dat hem was opgedragen voor de baby te zor gen, terwijl moeder bij de kapper zat en zo zaten er meer aardige vondsten in dit ongedwongen défilé. Knapenkoor Op het schoolplein van de R.K. scholen aan de Zeeweg heeft het knapenkoor „De zingende klokken" onder leiding van Ad Blühm een formele uitvoering gegeven. Bekende en minder bekende vaderlandse liederen werden op lofwaardige wijze ten gehore gebracht. Zuiverheid van uitspraak en een benijdenswaardige articulatie ma ken dit jongenskoor tot een der beste in Kennemerland. De goochelaar Santegoets uit Amster dam „begoochelde" de toeschouwers op beschaafde en imponerende manier en zijn conférence in sappig Brabants mocht er zijn. De heer Pointl vertoonde films en tot slot heeft de jeugd het festijn met een dansje besloten. Oud-IJ muidens jeugd werd verwend De zaal van het Thalia theater heeft zel den enthousiaster publiek geherbergd. Dick Wijker heeft met zijn accordeon spontane reacties aan de jeugdige toehoor ders ontlokt; Charley en Shirley, die het IJmuider publiek bij de herdenkingsfees ten van IJmuider wisten te boeien, zij het onder andere naam, oogstten ook nu weer verdiend applaus met hun fielsacrobatiek en hun gedresseerde hond. Maar het meest onbegrijpelijke zijn voor de jongens en meisjes geweest de kunststukjes, die Fan- tasto te zien gaf. In diezelfde tijd hebben in het Gebouw voor Christelijke Belangen enige honder den leerlingetjes van de kleuterscholen geluisterd naar het verhaal „Vader is jarig" dat mevrouw M. VonkGoud zwaard met haar poppentheater ten beste gaf. In de middaguren heeft de jeugd van IJmuiden-West zich vermaakt met blok- jesrapen, autopedrijden, zak- en steltlopen en diverse andere volksspelen. De ambi tie was niet groot en de belangstelling van het publiek zelfs uitermate gering. De eerste prijzen werden ten slotte voor hardlopen met hindernissen behaald door Jo Rolvink, voor sprietlopen door Wim Soeterman. De overige prijzen waren niet tijdig bekend. Zeepkisten rolden De helling voor het station naar hotel Augusta bleek voor één deelnemer speciaal een pai'cours „om te zoenen", zonder schrammen overigens stond hij van de harde keien op na een buiteling uit z'n kantelende karretje. Iedereen had er goed het oog in, zowel publiek, politiemannen als coureurs en jury. Van een hoge, houten starttoren voor „Augusta" spoten de veelvormige wagen tjes naar omlaag en met verbeten trekken stuurden de renners hun kisten naar de finish. Er werd in drie categorieën gestart en in groep A (luchtbanden) was Arie Leeuwen kamp niet voor niets helemaal uit Schagen gekomen: hij won namelijk de eerste geld prijs. In groep B won Piet de Herder uit IJmuiden zonder moeite, want hij had als enige ingeschreven. In zijn ere-race tegen de winnaar van groep C (massieve banden) Jan Schelvis uit Beverwijk, bleek zijn sier lijke aluminium wagentje veruit de rapste. Voor tafeldekken en koekkappen be haalde Co-bi Lijenaar de eerste prijs; bij de spelen in de Kompasstraat won Ria Plok- ker de eerste prijs. Oud-V eisen in de stemming De buitelende feestklanken van de IJmui der Harmonie wekten Oud-Velsen al vroeg uit de slaap. Deze muziek werd gegeven ter opluistering van de kinderoptocht, die om 10 uur van het Raadhuisplein vertrok en zich ruim een uur als een fleurige bloemen- stoet door de straten en lanen slingerde. Zelfs de „woningbouwlening 1952" was in de stoet niet vergeten. De jury had geen gemakkelijke taak, maar tenslotte was het de groep van mevrouw Filarsky die de eerste prijs in de wacht sleepte. Kindermiddag bij Van Gameren De Oranje Vereniging „Oud Velsen" had met het engageren van het Luna-trio van het Haarlemse cabaretgezelschap Van Del den een goede greep gedaan. Een juichende kinderschaar heeft 's middags genoten van ,.De lotgevallen van een gierigaard" en „De avonturen van Hein Kordaat", die zich op het kleine toneel in de zaal van Van Game ren afspeelden en de reacties der jonge toeschouwers, waaronder een groep kinde ren van „Waterland" met verzorgsters, stimuleerden de drie spelers tot steeds kleurrijker toneeltjes. De heer P. J. Bakker, onder wiens leiding deze middag stond en die zich met zijn as sistenten veel moeite gegeven heeft opdat alles vlot zou verlopen, heeft alle eer van zijn werk gehad: de prettige stemming on der de jeugd, die in de pauze op limonade en andere tractaties onthaald werd, was er voldoende bewijs van. Driehuis zag zichzelf Alle Driehuizenaren, die niet tijdig door wekker of oranjezon uit de veren waren geroepen, werden omstreeks 8 uur door het muziekcorps „Soli Deo Gloria" wel gewekt. Om en nabij de vijfhonderd oranje-getooi de kinderen waren tegen halfnegén op het Kerkplein present, waar de tamboers en blazers van „Soli Deo Gloria", met de zwarte baret op het haar, vaderlandse lie deren speelden, waarvan de teksten uit stekend bekend waren, te oordelen althans naar de heldere kinderstemmen. In de De Genestetlaan hees de voorzitter van de Oranje-Vereniging „Driehuis", dr. G. A. M. Hunfeld, de vlag en als vervolg daarop toog het grote kindergezelschap met de muziek voorop naar het Missiehuis, waar in de grote zaal een attractief filmprogramma gepresenteerd werd. Vooraf sprak dr. Hun feld de 'kinderen toe en vertelde 'hen van de eenheid, het typerende karakter van Koninginnedag. De cineast Chr. Pointl maakte verleden jaar een film van de festi viteiten in Driehuis en met deze voortref felijke kleurenrolprent werd het gezellige programma geopend. In de middag was het jonge volkje an dermaal verzameld in de zaal van het Mis siehuis. „Oom Piet" zou namelijk zijn Jan Klaassen en Katrijn aan het werk zetten; het bekende kibbelende houten echtpaar is evenwel niet verschenen. Mevrouw Marina Vonk-Goudzwaard was onmiddellijk bereid „Oom Piet's" plaats in te nemen en heeft ook hier haar toeschouwertjes enthousiast laten meeleven met de heerlijke moeilijk heden van een vader, wiens verjaardags cadeau een dikke kip door een on verlaat is verduisterd. Met deze geslaagde voorstelling werd het oranjefestijn voor de Driehuizer kinderen afgesloten. Kap Adrichem won de athletiekronde En om halfvie-r precies startten dan de eerste lopers voor de zesde traditionele ronde van Driehuis bij het kleedlokaal v?tn „de Strawberries" in Schoonenberg. Alles werkte mee. De vier wedstrijden, voor ju nioren B en A en voor senioren C-D en A-B, zijn zonder uitzondering aantrekke lijke manifestaties geworden, waarbij het niet slechts om het spel, maar ook om de knikkers ging, want de vijf prijzen voor- elke categorie mochten er zijn. Dè race was natuurlijk die der A-klassers, waarin het neusje van de Nederlandse athletiekzalm meeliep. Kap Adrichem van het Bever- wijkse DEM is het seizoen uitstekend be gonnen met deze veldloop. Lopers als Bo- beldijk en Geusebroek liet hij tientallen meters achter zich, hetgeen eens temeer een voortreffelijke prestatie is, gezien de kracht van zijn concurrenten. Adrichem deed over de 5000 meter 11 minuten 49.2 seconde. Mars van Zaanland, die tweede werd. 14.55.5 en Geusebroek van Haarlem, derde, liep het parcours in 15-4.8. De uitslagen in de andere klassen zijn: Jun. B: 1. C. van Wanrooy (AV Holland) 1000 m in 3.22.2.; Jun. A: 1. J. W. Keesom (AV 1923) 1500 m in 4.59.6; senioren C: 1. C. Duursma (K. en K.) 3500 m in 11.6.9; senioren D: 1. A. Spek (Suomi) 3500 m in 11.1.6.; senioren A: 1. H. Adrichem (DEM) 5000 m in 11.49.2; senioren B: 1. N. Mak (DEM). Dr. Hunfeld reikte met een toepasselijk woordje de fraaie prijzen uit. Santpoort-dorp: fleurige opfocht Een uitgebreide kinderoptocht slingerde zich vroeg in de morgen door Santpoort- dorp en er was blijkens de resultaten erg veel werk van de diverse onderdelen ge maakt: met „Wilhelmina" als muzikale il lustratrice marcheerde de stoet zowel dooi de nieuwbouw als door het oude dorp, waar drommen trotse moeders naar de kleurige kinderschare keken. Zowel Boer Krelis, die met emigratieplannen en een zware koffer rondliep, als Pa en Ma, die met hun woelig kroost de speeltuin opzochten en ettelijke bruidsparen maakten deze fleurige file tot een vermakelijk geval. Tenslotte kwam de aardige groep, die de toekomst van ons land uitbeeldde met de beroepen, die de meeste kans voor die toekomst zouden hebben, met de eerste prijs uit de bus. En dan waren er nog wel dertig andere prijzen. In de school aan de Frans Netscherlaan zijn de geduldig-zwetende dreumesen eerst gelaafd en daarna zijn ze er toegesproken door de oud-wethouder, de heer J. P. Nijs- sen, die terecht de loftrompet stak over de samenwerking tussen de verschillende Santpoortse scholen op deze, ook in dat op zicht stralende dag. Een aubade onder aanvoering van de heer A. Spook besloot het ochtendprogram ma voor Santpoort-dorp. Jac. van Leeuwen de snelste fietser Het stond zwart langs het bekende par cours van de Ronde van Santpoort, toen de kleine wijzer van de klok de vier naderde. Helaas speelde ook hier het pechduiveltje, dat tijdens Koninginnedagen met dubbele activiteit op de loer lijkt te liggen, het be stuur van de Santpoortse Oranjevereniging parten: de versterkerinstallatie gaf de geest. Zodat het voor het publiek moeilijk werd, de 34 ronden van deze strijd voor jongens- op-gewone-fietsen te volgen. Nadat burge meester mr. M. M. Kwint door alle on gemakken een dik kwartier te laat het startschot had gelost, trok een veld van ongeveer veertig renners er tussenuit met een snelheid, die door de warmte van deze middag al gauw aanzienlijk getemperd werd. Diverse valpartijen (waarvan geen enkele ernstig), de warmte en de afstand van dertig kilometer dwongen vijfentwin tig knapen tot opgeven, zodat de laatste ronden naderden met een klein maar ver beten groepje velocipedisten. Nico („Koo tje") van der Veld (rugnummer 3) leek favoriet, omdat hij premie na premie uit het vuur 'had'gesleept, maar tenslotte werd het pleit toch beslist ten gunste van de achttienjarige Jac. van Leeuwen, die tijdens de laatste sprint ongemerkt uitliep op hst peloton en met een „beroepssnelheid" over de eindstreep vloog. Of hij doorgaat in dit „vak"? vroegen we hem. „Geen denken aan" zei Jac. Toch zou er uit de deelnemers aan deze waarlijk niet lichte wedstrijd heel wat rennersmateriaal te halen zijn. De uitslag was inmiddels: eerste prijs: Jac. van Leeuwen (rugnummer 6): tweede prijs: Jan Beek (7): derde prijs: Nic. van der Veld (3): vierde (extra) prijs: Joop Doorenbos (31). 's Middags hebben de schoolkinderen zich in het Jeugdhuis verpoosd bij een film voorstelling. De heer A. Schutte heeft hier van 1417 uur driemaal een filmprogram ma afgedraaid en ruim 600 kinderen heb ben hiervan genoten. Spelen in Santpoort-Station In Santpoort-station begon het feest met wedstrijden voor de schooljeugd, op het plein van de Brederodeschool. Bij het blokrapen met hindernissen werd Theo van Pel 1. In de wedren met spring touw was Trudi Baas de favoriet en het ADVERTENTIE koekhappen was voor Jaap Termets. In was ophangen was Pietje Rom de beste en het kussenvechten kon A. Krokkee uitstekend. „Maak haast" werd gewonnen door Tida Badings. 's Middags heeft eveneens onder grote belangstelling ringsteken op fietsen en mastrijden plaats gehad. Bij het ringsteken voor dames is de eerste prijs gewonnen door mevrouw Tomassen en de tweede prijs werd door Francisca Brouwer be machtigd. De viering in Velsen Noord Velsen-Noord begon gisteren met de tra ditioneel wordende optocht van naar schat ting 1200 kinderen, allen leerlingen van de lagere scholen in „Noord". De C.V.O.-school had een „levende vlag" in de optocht en een „echte" huifkar, waar in Paul Kruger was gezeten en omringd door „boeren en vrouwen", nog eens aan de Van Riebeeck-feesten herinnerde. Voorts maakten Hans en Grietje met pannekoe- kenhuisje, een demonstratie van kleder drachten en nog veel meer moois deel uit van deze aardige stoet. In „Concordia" zette de heer P. Koel- mans, voorzitter van de Oranjevereniging „Velsen", de betekenis van deze Koningin nedag aan de jeugdige bezoekers uiteen en daarna zijn zij beziggehouden met enige voordrachten en een goochelaar. De volksspelen in de omgeving van de Meerweidenlaan verheugden zich 's mid dags in een grote belangstelling. Er is fel om de prijzen (waardebonnen) gestreden. De eerste prijzen gingen naar: Ringste ken boven 20 jaar: mej. Hekman; 150 m hardlopen jongens tot 16 jaar: F. Smit; ringsteken tot 18 jaar: Tine van Heyst; sul- key voor jongens: H. Klaver; sulkey, meis jes: Jopie Iiarsveld; autopedrace: Lucy Hollander. De kruiwagenrace voor paren moest tot Maandag worden uitgesteld. „En nog werd Velsen het feesten niet moe....". Dat was de eerste reactie bij het aanschouwen van het jolijt, dat in de avonduren door de ganse gemeente weer op laaide en dat zou voortduren tot de dag van vandaag al weer een paar uren oud was. Op diverse schoolpleinen is gedanst; op de steentjes van het Stationsplein in Oud- IJmuiden zelfs met meer dan gewone gratie en in de „zaal" van Gameren in Oud- Velsen werd een feestprogramma voorgeschoteld, dat klonk als een klok. Zoals trouwens ook Santpoort-Station, aan de andere kant van de gemeente, heeft genoten van een plezant cabaretprogramma, en er in het dorp een bal werd georganiseerd dat door de „Zwitserse" kapel „De Alpenroos" een speciaal karakter kreeg, al was de belangstelling minder groot dan men gehoopt had. Het intérieur van het lijnvliegtuig van de Air France dat: beschoten werd door Russische Mig-straaljagers in de internationaal erkende lucht corridor boven de Rus sische zóne van Duitsland. Twee reizigers, een man en een vrouw, werden gewond. Het toestel was op weg van Frankfort naar Berlijn, toen het werd aangevallen. Het was in deze stoeldat een der passagiers gewond werd. De Oranje Vereniging Oud-Velsen had gemeend haar vele leden des avonds niet beter te kunnen vermaken dan met het op dienen van een menu in de vorm van de revue „Vrolijk allerhande". Dat zij hiermede geen misslag heeft ge daan, bewees wel de uitbundige vrolijk heid die er in de, tot schouwburg omge toverde ruimte van de stalhouderij van v. Gameren heerste. Al mocht de accommo datie wat gebrekkig zijn en het toneel mi niem klein, André v. Meurs en de zijnen bleken zich hieraan geenszins te storen. Na het zingen van enige coupletten van het Wilhelmus zorgde „Het vrolijke trio" met vlotte muziek ervoor dat direct al de goede stemming heerste, waarbij de jeugd geen aansporing behoefde zich te uiten. André v. Meurs zag zich de weg geëffend en zijn vrijmoedige praatjes en grapjes sloegen dan ook geweldig in. Loulc Norell met enige liedjes en Gerry en Ferry, twee kostelijke zingende dwazen, deden voor hem niet onder. Schetsjes en accordeon- muzielc completeeerden het geheel en zo kreeg deze vreugdevolle dag voor de Oud- Velsenaren een plezierig slot. 's Avonds werd op het knusse plein van de Brederodeschool een cabaretprogramma gegeven: het publiek is bizonder plezierig bezig gehouden door de zingende EDA- zusjes, het optreden van het IJmuidense duo Wijker, dat heel wat in de mars blijkt te hebben, met liedjes van „The Heries" en de vlotte conférencier-goochelaar-chanson nier Harry Bouman, die de eindjes origi neel aan elkaar knopte. In „De Toorts" heeft 's middags een film vertoning plaats gehad voor kleuters, welke in totaal door ongeveer 300 kleintjes be zocht werd. En aan de Terrasweg dx-aaide 's avonds om negen uur een beroemde film ,,'t Schot is te Boord" over de haringvisserij (die een compleet succes werd), waarna een wat flauwe Hollywood-klucht het publick lang durig bezig hield. Wie het staan toen nog niet moe was, zocht de speelplaats van de Adolf van Nass^uschool op, waar een bal werd gegeven met medewerking van een vlot stel imitatie-Zwitsers. Bakfietsen op twee wielen Tegen zeven uur kwamen behalve de kruideniers-, slagers- en bakkersfietsjonge- lui, honderden andere IJmuidenaren naar de Kerkstraat, waar de start was bepaald voor de Ronde van IJmuiden voor trans port- en bakfietsen. Nimmer zag men de bezorgers en hoor ders zo rap door de straten trappen als gisteravond. Met de bekende druppeltjes op het voorhoofd stonden de routiers op hun pedalen en bij de hoeken scheerden de carriers vaak op twee wielen naast elkaar over de keien. Eerst startten de transport fietsers en kort daarop de driewielers. Via de Kanaalstraat, Oranjestraat en Strand weg, ging het naar de Kcnnemerlaan en vandaar terug op de Kerkstraat aan. Een parcours van bijna tweeëneenhalve kilo meter. C. Portegies wist zijn broodcarrier het eerst over de streep te zetten en Jan van Dort zonder biefstuk in z'n mand bleek in de sprint de snelste bij de trans portwielrenners. Beiden verdienden twin tig gulden. Toneel van „Tavido" In „Concordia" was 's avonds enorm veel belangstelling voor de uitvoering van „Ta vido", welke haar medewerking aan het Oranje-programma verleende met de op voering van het Amerikaanse stuk, spelend in de rechtszaal: „De nacht van de 16e Januari" van Ayn Rand. Hoewel dit stuk als experiment van „Tavido" reeds eerder enkele keren in Be verwijk is gespeeld, kreeg het ook nu de volle aandacht. Bij de aanvang heeft de heer P. Koel- mans, voorzitter van de Oranjevereniging Velsen (Noord) gesproken. „Dit feest", aldus de heer Koelmans, „is een oase in de tijd van pessimisme, die wij in deze wereld beleven". Staande zongen de aanwezigen de be kende twee coupletten van ons volkslied. Velsen-Noord had een drukke, maar goede Koninginnedag. Schilderijtje op het Stationsplein 's Avonds had de „Oud West-Friese dansgroep" de volle aandacht van een grote menigte toeschouwers, die zich op het Sta tionsplein en op de kaden er om heen had opgesteld om het volksdansen, zoals dit vroeger op hoogtijdagen in West-Friesland gebruikelijk was, gade te slaan. Voorafgegaan door „Wilhelmina" betra den de uit Wijdenes afkomstige dansers en danseressen het voor het stationsgebouw opgeslagen plankier, waar zij door leden van de feestcommissie welkom werden ge heten. Ingeleid door een ouderwetse Promenade kregen wij daarna de thans vrijwel ver geten kwartet-dansen, ringelreien en oude walsen te zien, die op folkloristische wijs jes gedanst en door „den speulman" op zijn vedel en cloor een pianiste begeleid werden. Onder hetgeen de bezoekers uit V/ij denes te zien gaven, nam het figuurdansen een belangrijke plaats in. Hoe later het op de avond werd, des te schilderachtiger en be koorlijker deze dansdemonstratie in het licht der schijnwerpers werd. De ouderen onder de vele honderden toe schouwers hebben deze staaltjes van oude danskunst ongetwijfeld met waardering aanschouwd, de jongeren onder hen hiel den, als wij zouden mogen geloven wat er zo al aan commentaar te horen viel, het daarentegen liever op „swing". Door de volle krant van vandaag moest het kinderhoekje tot morgen uitgesteld ivorden. Morgen kunnen jullie dus je schade van vandaag inhalen! De bakfiets-virtuozen in volle actie.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5