Reclame-aanbieding in: Levenslang veroordeelde dagvaardde de staat Passagieren in Gibraltar J Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Agenda voor Haarlem ''Hoe is het ontstaan?^ Bloemlezing uit de ondergrondse pers Vonnis van Japanse rechter zou op losse gronden zijn gehandhaafd Voedsel- droppings op 5 Mei VRIJDAG 2 MEI 1952 3 Dit woord: AKKEFIETJE Directeur weer op vrije voeten Het betalingsbalans tekort over 1951 „Het woord als wapen" Drie woningen in Zuid- Beijerland afgebrand Vergoeding oorlogsschade aan ziekenhuizen Film over de reis van het Koninklijk Paar Herziening van tabellen der Omzetbelasting Hotel in Wagenborgen in de as gelegd Wat.jij Cüi. al! ADVERTENTIE U moogt ook schrijven: akkevietje en het beste zou zijn als u akevietje schreef. De oorsprong is: aqua vitae; eau de vie, levenswater oftewel: brandewijn. In Denemarken is akvavit de naam voor een soort jenever. Een akkefietje is dus: een borreltje. Maar wij verstaan er onder: een koopje, een vervelend kar weitje, een tegenvaller. Men moet daar uit niet de conclusie trekken dat het drinken van een oude klare door velen als een lastig werkje is beschouwd. De betekenisovergang wordt duidelijk als men de uitdrukking: „dat is me ook een hapje" er naast plaatst. TONEEL EN CABARET Zondag 4 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Vrije Toneel speelt het Engelse blijspel „Het witte schaap van de familie" door L. du Garde Peach en Ian Hay. In de voor naamste rollen Nell Koppen, Sara Heyblom, Corr Ruys, Wim van den Brink en Ton van Duinhoven. Dit stuk wordt des mid dags gespeeld door de vereniging „Geloof en Wetenschap". Zondag 4 Mei, Concertgebouw, 8 uur: Bonte avond met Henriëtte Davids, Lou Bandy, Paul Ostra, Peter Kellenbach en anderen. Maandag 5 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Onder auspiciën van het Comité voor na tionale feesten vertoont de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" het historische blijspel „Om de Koningsmacht" van Mau- rits Wagenvoort, geregisseerd door Henk Bakker. Dinsdag 6 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnementsvoorstelling van „Het witte schaap van de familie" (zie Zondag). MUZIEK Zondag 4 Mei, Teylers Museum, 2 uur: Paul Chr. Van Westering bespeelt het 31-toons- orgel. Het programma vermeldt de Zes Inventies en de aan Teisterbant opgedra gen variaties over „Merck toch hoe sterck" van de concertgever. Verder wordt er oude muziek ten gehore gebracht. Maandag 5 Mei, Concertgebouw, 8 uur: „La serva padrona" (De dienstmaagd is de baas) van Pcrgolesi door Bert Brugmans Marionettentheater met vocale solisten. Aan dit door het Comité voor nationale feesten aangeboden programma werken voorts mede het Toonkunst-orkest onder leiding van Marinus Adam en enkele in strumentale solisten. Dinsdag 6 Mei, kunsthandel Leffelaar, Wa genweg, 8 uur: Werken van componisten uit de achttiende eeuw (de Fesch, Loeil- let. Handel, Bach. Stamitz en anderen) worden uitgevoerd door de fluitisten Jo seph Urbain (uit Brussel) en Frans Vester, met medewerking van Miep van Luin, cembalo. Dinsdag 6 Mei, Concertgebouw, 8 uur: Aan het derde Bcethovenconcert van de H.O.V. werkt de in Texas geboren pianist Jacques Abram mede als solist in het Vijfde Piano concert. Onder leiding van Toon Verhey wordt ook de Vijfde Symphonie ten gehore gebracht. Dinsdag 6 Mei, Grote Kerk, 8 uur. Orgel bespeling door George Robert. Idem op Donderdag 8 Mei van 3—4 uur. DIVERSEN Woensdag 7 Mei, Concertgebouw, 8.15 uur: „De lichte muze" voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Annie M. G. Schmidt en S. Carmiggelt spreken over en lezen voor uit eigen humoristisch werk. Woensdag 7 Mei. aula H.B.S.-A, 8 uur: De heer A. Bakker houdt een lezing met licht beelden over „Schoonheid en bijgeloof" in Indonesië. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Eretentoonstelling van wer ken van de onlangs 73 jaar geworden nestor der Haarlemse schilders H. F. Boot. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.30—17 uur, op Zon- en feestdagen van 1417 uur. Kunsthandel Heerkens Tliijssen, Plein: Topografische schilderijen en aquerellen van Mies Deinum. betreffende Haarlem en omgeving, tot 25 Mei op werkdagen van 10—17 uur. Vishal, Grote Markt: Miniatuur-spoorweg tentoonstelling. Geopend op werkdagen van 1012, van 1417 en van 1922 uur. Des Zondags alleen 's middags en 's avonds. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen, aquarellen en grafiek van Jeanne Bieruma Oosting, benevens ceramiek van Josje Smit. Geopend op werkdagen van 1017 uur (tot 11 Mei). Vleeshal, Grote Markt: Keuze uit de topo grafische verzameling van het Gemeente archief. Dagelijks geopend van 10—13 en 1417 uur. Teylers Museum is wederom voor het pu bliek toegankelijk, iedere werkdag van 11—5 uur, behalve des Maandags. Boven dien iedere eerste Zondag van de maand van 15 uur. De bibliotheek is op iedere werkdag behalve des Maandags toegan kelijk van 25 uur. De Kalkzandsteenfabrieken De directeur van de kalkzandsteenfabrie ken te Hillegom en Katwijk, J. A. van H., die enige weken geleden, onder de ver denking omvangrijke verduisteringen te hebben gepleegd, werd gearresteerd, is gis termiddag weer op vrije voeten gesteld. Het Amsterdamse Gerechtshof behan delde gistermiddag namelijk in hoger be roep het bezwaar van de verdediger van Van H., welk bezwaar zich richtte tegen het bevel tot in hechtenisneming van de Offi cier van Justitie te Haarlem, die onlangs Van H. weer in arrest had laten nemen, na dat hij door de Haarlemse rechtbank was vrijgelaten. Het Hof bepaalde dat het bevel van de Haarlemse Officier van Justitie tot gevan genneming van Van H. nietig was en ge lastte de onmiddellijke invrijheidstelling. Uit Ci Opregte Haarlemsche Courant van 1 Mei 1852 AMSTERDAM. Den 27sten April is in 's-Gravenhage het standbeeld van Rembrandt, 't welk ter zwaarte van 6000 nied. ponden, in de fabriek van de heeren Enthoven met goed gevolg is gegoten, ingescheept, om naar Amster dam te worden overgebracht Naar men verneemt, zal, ter gedachtenis aan de Inwijding van dit standbeeld, welke op den 27sten Mei aanstaanden in tegen woordigheid van Z Ar. den Koning moet plaats hebben, door den heer L. Hartog te Amsterdam een gedenkpenning wor den vervaardigd. Tetra Washandjes 0.27 Tetra Monddoekjes 0.35 Badstof Monddoekjes,, 0.39 Flanel Navelbandjes 0.55 Tetra Luiers 0.89 Oogjes Luiers 0.98 Flanel Luiers 0.98 Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is weer een internationale betalings balans gepubliceerd, vertegenwoordigende de door de Nederlandse Bank geregistreer de buitenlandse betalingen over 1951. De cijfers daarvan zijn niet geheel vergelijk baar met de cijfers van vorige jaren, om dat deze laatste op goederen- en betalings stromen berusten; dit geldt speciaal voor het goederenverkeer. Het tekort op het totale goederen- en dienstenverkeer, dat volgens het C.B.S. als het werkelijk beta lingsbalans-tekort moet worden beschouwd, is volgens deze voorlopige cijfers, berekend op 240 millioen, tegen 1066 millioen in 1950. Evenals vorig jaar kon dit tekort worden gedekt dank zij de E.C.A.-hulp, die totaal 488 millioen heeft bedragen, zodat er in feite een voordelig saldo van 248 millioen overblijft. DEN HAAG, 1 Mei. Minister Lief- tinck deelt in een nota aan de Tweede Kamer mede, dat naar aanleiding van de opmerking, dat er nog steeds geen regeling is getroffen voor de vergoeding van de oorlogsschade aan ziekenhuizen en andere sociale gebouwen, een op de wet op de materiële oorlogsschaden gebaseerde des betreffende regeling vrijwel gereed is. Ook voor andere gebouwen van sociale aard is een financieringsregeling nagenoeg gereed. De moeilijkheid, welke hierbij nog tot een oplossing moet worden gebracht, is de omschrijving van wat als een sociaal gebouw zal moeten worden gezien. Wanneer er enkele grote oorlogsbodems Gibraltar binnenlopen verhogen de eigena ren van de winkels met souvenirs direct hun prijzen. Zo betekende ook het bezoek van smaldeel V met ruim 2000 bemannings leden een behoorlijke extra-verdienste voor deze winkeliex-s. Toch staat de Britse Kroonkolonie bij de marine bekend als zeer goedkoop, want het is een vrijhaven, dat wil zeggen: men kan er sigaretten, drank en wat dies meer zij kopen zonder dat men de beruchte hoeveelheid belasting op deze goederen betaalt. Met honderden tegelijk stroomt de be manning de wal op. Ér vormen zich groep jes en het passagieren van de officieren en het stappen van de Jannen kan beginnen. Het uitgaan in Gibraltar is echter aan grote beperking onderhevig: er is één grote win kelstraat, de Mainstreet, waar enorme hoe veelheden prentbriefkaarten ingeslagen worden. Een speciale attractie van Gibral tar was dat men er zo goedkoop poppen kon kopen.Voor enkele „pijpies bier" kwam men al in het bezit van een aardig popje. De Jannen rekenen niet met geld maar met „pijpies bier". Een gulden is niet vier kwartjes maar vijf „pijpies bier". Vooral de grote poppen vielen in de smaak. Of in de taal der Jannen gezegd: dat ze hier zo goed koop waren, viel in de pul. Steeds ont moette ik groepjes mannen die als lastdie ren dozen droegen van soms meer dan een In 1940 werd in Soerabaja een Neder lander van Menadonese afkomst, H. de P., gearresteerd, verdacht van moord op me vrouw P.-M. aldaar. Deze man kwam na veel omzwervingen op 23 Januari uit Nieuw Guinea met het s.s. „Waterman" in Rotterdam aan en werd daar opgesloten in de strafgevange nis. Daar hij meent, dat er hierbij sprake was van wederrechtelijke vrijheidsbero ving, had De P. een kort geding dat Donderdag voor de president van de Rot terdamse rechtbank diende aanhangig gemaakt tegen de Staat der Nederlanden, de officier van Justitie en de directeur van de strafgevangenis, beiden te Rotterdam. De P. acht zijn verblijf sinds 23 Januari in de gevangenis 'in strijd met de artikelen 566-570 van het Wetboek van Strafvorde ring, daar zijn gevangenneming niet op een geldig vonnis of arrest zou berusten. Voor iedere dag, die hij nog langer in ar rest zou blijven eiste hij een dwangsom van f 1.000. Zijn raadsman zeide, dat hij in 1940 te Soerabaja is gearresteerd en tot 1942 zon der behandeling van zijn zaak is vastge houden. Er zou geen bewijs tegen hem zijn geweest. Toen kwam de Japanse inval. Een Ja panse landraad werd ingesteld en De P. werd zestien maal voor de president van deze raad geleid, waarbij hij tot het laatste toe bleef ontkennen. De laatste keer werd hij wegens moord tot levenslang veroor deeld. Omzwervingen In 1945 capituleerde Japan, zo vervolgde de raadsman en De P. zat gevangen in re publikeins gebied. Na onderzoek van zijn zaak kreeg hij gratie, maar hij weigerde naderhand T.N.I.-officier te worden, waar op hij geïnterneerd werd. Door de politio nele actie kwam hij weer in Nederlands gebied en kon hij zich naar Soerabaja be geven. Hij werd echter opnieuw aangehou den en hem zou volgens zijn raadsman gezegd zijn, dat de zaak opnieuw onder zocht zou worden. De stukken waren ech ter verdwenen en een onderzoek van de landrechter te Soerabaja volgde. Deze handhaafde onder meer op grond van ge tuigenverhoren, het vonnis van de ge noemde Japanse landraad tot levenslange gevangenisstraf. De P. belandde in een gevangenis te Djakarta en bij de souve- reiniteitsoverdracht werd hij naar een ge vangenis op Nieuw Guinea overgebracht. Ofschoon hij er aanvankelijk niet over dacht gratie te verzoeken aangezien hij zich onschuldig veroordeeld acht, diende De P. tenslotte in arremoede door tus senkomst van de gouverneur van Nieuw Guinea een gratierequest in, waarop nooit is gereageerd. „Heeft men het recht hem hier op deze stukken vast te houden?" zo vroeg de raadsman, die vervolgens een be toog hield over een rechtstaat en een po litiestaat. Hij noemde het gebeurde met De P. een voorbeeld van de roman „Het 25ste uur". De P. wordt zonder recht vast gehouden en hij kon het niet anders zien, dan dat een Japans vonnis ten uitvoer wordt gelegd. „Wreed en onrechtvaardig" De raadsman van de gedaagde, meende, dat de officier en de directeur van de strafgevangenis ten onrechte gedagvaard zijn. Wat hen betreft achtte hij de eiser niet ontvankelijk. De president van de rechtbank noemde het wreed en onrechtvaardig dat de staat lang wacht met het antwoord op een gra tieverzoek. Ook wees hij er op, dat een der na de oorlog gehoorde getuigen een dochter van de vermoorde vrouw is en dat de verbalisant (de inspecteur van politie F. haar echtgenoot schijnt te zijn). Dinsdag zal de R-otterdamse rechtbank vonnis wijzen. Polygoon-Profilti heeft de werkzaam heden tot samenstelling van een volledige filmreportage over de reis yan de Konin gin en de Prins naar Amerika en Canada thans nagenoeg beëindigd, zodat de pre mière van deze film, die een draaiduur van ongeveer drie kwartier zal hebben, binnen kort kan plaats hebben. De film zal op paleis Soestdijk voor het Koninklijk gezin worden vertoond, waarna de roulatie in de bioscopen begint. Waarschijnlijk zal de vertoning beginnen op 9 Mei, nadat Dins dag 6 Mei een besloten voorstelling voor de pers in het Amsterdamse theater „De Uitkijk" zal hebben plaats gehad. Zoals men weet is de opneming oor spronkelijk geleid door de cineast F. Was- senburg, die helaas midden in zijn werk door de dood werd overvallen. De heer Buys nam zijn werk over en voltooide de opnamen. De film zal tot titel dragen: „Met Konin gin Juliana en Prins Bernhard op reis naar de Verenigde Staten". Spaans roeibootje met lampen voor het lokken van de vissen, getekend door de Haarlemse schilder Frans Verpoorten tij dens zijn reis door de Middellandse Zee als gast van de Koninklijke Marine. meter lang, waarin zich dan zo'n stuk kin derspeelgoed bevond. Zelfs vlak voor ons vertrek zag ik een luitenant-ter-zee-vlieger langs de kade snellen, die een reusachtige pop omklemde en die een uitdrukking op zijn gezicht had van: „die heb ik toch maar'". Na het winkelen wordt er even uitgerust in een café. De Jannen gaan ple zier maken en de pianist, die aanvankelijk iets van de Spaanse sfeer bracht, gaat nu voor zover het in zijn vermogen ligt met de klanten meedoen en begeleidt een luidruch tig: „Ik hou van Holland". Hetzelfde kan gezegd worden van de Spaanse animeer- meisjes, want ook zij brachten een Spaanse seef van zang, dans en castagnetten, die door de komst der Jannen helaas geheel verdwijnt. Als het niet noodzakelijk is, blijft men niet lang in Gibraltar, want zo dicht bij de Spaanse grens te zijn rechtvaardigt een uitstapje naar het land van St. Nicolaas. Het eerste Spaanse dorpje, dat men van Gibraltar over het vasteland kan bereiken, is La Linea, dat volkomen op toeristen in gesteld is. In de winkels ziet men geen Spaans aardewerk of mantilla's, maar er is bijvoorbeeld wel een étalage vol bazar- horloges, die inplaats van een secondewij zer een op en neer bewegend handje heb ben. dat een revolver vasthoudt, waarbij op de wijzerplaat een bandiet gedrukt staat. Een andere étalage bevat bloedende, door priemde stieren van gips, die samen mei beeldjes van plaatselijke heiligen geduldig op kopers wachten. Van La Linea is het ongeveer veertig minuten varen naar Algeciras, dat men in de verte tegen de Sierra Navada ziet liggen. De overtocht gebeurt in een oud scheepje, waarvan de banken losgetrild zijn. Tijdens de reis dansen zij het gehele schip door. Voor zes pesetas koopt men een kaartje, dat aan het einde van de tocht weer inge nomen wordt, omdat het nog voor volgende passagiers gebruikt moet worden. Algeciras heeft een vissershaven met scheepjes van zeer uiteenlopend karakter. Ik zag stil le geelachtige vissersboten, de rood-geel-rood gekleurde Spaanse vlag in top, met het gedeeltelijk in wolken gehulde gebergte in wonderlijke harmonie. Ik zag kleine roeibootjes, uitgerust met lampen zoals wij die van de luilakmarkt kennen, s' Nachts worden ze door de visser ontsto ken en lokken de vissen, die zich gemakke lijk laten verschalken. Ik zag ook een an dere wijze van vissen, toegepast door een man met twee hengels. Aan één lijn had hij maar liefst een vrouwtjes-inktvis beves tigd, waarop de mannetjes afkomen, die dan prompt met de tweede hengel gevan gen worden. Ik ben rustig naast deze visser gaan zit ten om een tekening te maken van een scheepje, maar ver ben ik niet gekomen, want iemand greep botweg mijn schets boek uit mijn handen. Het was een Franco agent, die mij verbood te tekenen, omdat er achter mij op r>uim een kilometer af stand een afgedankte torpedobootjager lag. Hij bladerde mijn boek door, sloeg het dicht en ik kon vertrekken. Want ik had toch blijkbaar niet de allures van een spion. Het was een vreemd gebaar. FRANS VERPOORTEN. De voormalige gemeente-ontvanger van Haren (Gr.) D. P. is door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Hem was een reeks van verduisteringen ten nadele van de gemeente en het gemeentelijk gasbedrijf ten laste gelegd. De rechtbank had P. destijds twee jaar opgelegd. Een Japans arbeider legt de laatste hand aan een Japanse versie van de „walkie- talkie", zoals die thans in Japan aan de lopende band vervaardigd worden. Dit Japanse model van de bekende Amenkaanse draagbare ontvangst- en zendinstallatie zal gebruikt worden door de Franse troepen in Indochina. Ook de Japanse politie wordt met een dergelijk radiotoestel uitgerust. Hedenmorgen zijn in de buurtschap Zwartsluisje van de gemeente Zuid-Beijer- land drie aaneengebouwde met riet ge dekte arbeiderswoningen tot de grond toe afgebrand. Hel vuur breidde zich zo snel uit, dat de bewoners niets konden redden. De oorzaak van de brand is onbekend. De „Robing Room" (kleedkamer) van de Koningin in het Westminster Palace is van 1941 tot 1950 gebruikt door het Britse Hogerhuis. Het ministerie van Arbeid heeft de prachtig gedecoreerde zaal weer geschikt gemaakt voor haar oorspronkelijk gebruik. De marmeren schouw op de achtergrond is gerestaureerd en kleine reparaties zijn uitgevoerd aan de gebeeldhouivde stenen panelen. Boven de schouw is de muurschildering „Religie". Aan de vooravond van de dag, waarop het Nederlandse volk zijn gevallenen uit de vijf bezettingsjaren herdenkt, is ver schenen „Het woord als wapen keur uit de Nederlandse ondergrondse pers 19401945". Dit is een bloemlezing van 400 pagina's, waarin bijna 130 van de beste en treffendste artikelen zijn opgenomen, die destijds in de illegale bladen werden gepubliceerd. Het is een uitgave van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam. „Voor het wekken en stimuleren van de geest van verzet tegen de Duitse overwel diger en voor bezinning op vraagstukken van strijd en na-oorlogse opbouw heeft de Nederlandse ondergrondse pers zich ver diensten verworven, die wij onvergankelijk achten. Tallozen hebben in dienst van deze pers hun leven verloren. Niet alleen om hun nagedachtenis te eren, maar ook en in de eerste plaats opgrond van de histo rische en innerlijke waarde van zo menig in geheim geschreven, gedrukt en verspreid artikel hebben wij het wenselijk geacht een bloemlezing uit de ondergrondse pers samen te stellen", zo begint het voorwoord van het directorium van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Uit de meer dan 50.000 exemplaren van illegale bladen (voor zover bekend zijn er destyds 1100 ondergrondse bladen versche nen), aanwezig in het archief van Oorlogs documentatie, is een keur gedaan uit de dertig belangrijkste bladen van welke er nu verscheidene als dag- of weekblad ver schijnen. Naar verhouding is het grootste aantal stukken ontleend aan de vier bladen, Het Parool, Trouw, Vrij Nederland en De Waarheid. Mevr. R. S. Zimmcrman-Wolf heeft de selectie verricht, het werk van aantekeningen voorzien en een inleiding geschreven. Het eerste artikel in „Het woord als wa pen" draagt de datum 18 Mei 1940 en het laatste die van 17 Mei 1945. Voorzover achterhaald zijn de namen van de auteurs onder de artikelen geplaatst. Van 54 schrijvers zijn de namen bekend, de namen van een vijfde deel der schrijvers heeft men niet meer kunnen ontdekken. VRIJDAG 2 MEI Lange Veerstraat 16: Spiritualistische kring „Geestelijk leven", openbare psycho metrische avond, 8 uur. Palace: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een van de daders ontkwam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mensen in het wit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Hoogverraad", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verborgen goud", „Alles op ijs", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Si rocco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tramlijn begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een vrouw van slechte reputa tie", 18 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 3 MEI Rembrandt, Luxor, Lido: 2, 4.15 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan in gevaar", 14 jaar, 2 en 4.15 uur. „Joan of Paris" 14 jaar, 9.15 uur. Frans Hals, Minerva, 2.30 uur. City: 2.15, 4.30 en 9.15 uur. Spaarne: 2,30 en 9.15 uur. Het ministerie van Financiën deelt in aansluiting op de Memorie van Antwoord betreffende het Wetsontwerp tot technische herziening van enige tabellen voor de om zetbelasting het volgende mede: De voorstellen tot belastingverlaging voor bepaalde goederen hebben tengevolge gehad, dat de afnemers van de desbetref fende fabrikanten in afwachting van die voorstellen, tijdelijk hun bestellingen heb ben gestaakt. Dit brengt voor de fabrikan ten van die goederen ernstige bezwaren met zich mee. Teneinde het bedrijfsleven in deze enigszins tegemoet te komen zal aan de handelaren over de op het tijdstip van ingang van de verlaging aanwezige voorraden een teruggaaf van het verschil in belasting worden verleend. Hierdoor zal worden voorkomen: enerzijds dat de han delaren in afwachting van de belasting verlaging zullen afzien van het op peil houden van hun gebruikelijke voorraden en anderzijds dat de handelaren op de thans reeds aanwezige voorraden, voor zover die bij de inwerkingtreding van de aanhangige voorstellen nog niet zijn verkocht, ernstige verliezen lijden. Een felle brand heeft Donderdagmorgen in Wagenborgen in Groningen binnen en kele uren tijds het Hotel Akkerman met de gehele inboedel in de as gelegd. Om streeks zes uur werd de hoteleigenaar wak ker door een brandlucht. Hij spoedde zich naar beneden en zag hoog oplaaiende vlam men in de feestzalen achter het toneel. On middellijk maakte hij alarm. Doordat de deuren werden geopend stond even later reeds de gehele benedenverdieping in lich terlaaie. De hotelgasten moesten zich langs ladders en via nooduitgangen naar buiten begeven. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat van het redden van inboedel of bezittingen van hotelgasten geen sprake meer kon zijn. De plaatselijke brandweer werd geassisteerd door de korpsen van Termunde en Nieuw Wolda. De brandweer lieden konden echter tegen de vuurzee niets uitrichten. Zij slaagden er wel in een be lendende garage te behouden. Een grote schuur waarin landbouwmaterialen lagen opgeslagen, werd echter eveneens een prooi der vlammen. Bovendien ging alle mate riaal, toebehorende aan de muziekvereni ging en de gymnastiekvereniging van Wagenborgen verloren. Daags tevoren was in de benedenzaal van Hotel Akkerman een groot Koningin- nefeest gevierd, dat omstreeks half drie was afgelopen. Men vermoedt, dat men achter het toneel gerookt heeft waardoor des nachts deze brand is ontstaan. De scha de wordt op ruim honderdduizend gulden geschat. Ter herinnering aan de zogenaamde voedseI„droppings" in 1945 zullen Maan dagavond 5 Mei boven alle Nederlandse provincies voedselpakketten worden uitge gooid. Drie Beechcrafts van de Rijksluchtvaart school te Gilze-Rijen zullen de pakketten, die aan een lichtgevende parachute zijn bevestigd, uitwerpen. De pakjes bevatten ieder een pakje margarine en een zakje meel. Aan de parachute bevindt zich een kaart, waarop het adres staat vermeld waar de vinder zijn prijs in ontvangst kan nemen. Die prijs is: een tweepersoons K.L.M.-rondvlucht van een half uur boven Nederland en een start met een zweefvlieg tuig op Teriet. Aan boord van de Beechcrafts bevinden zich de radioverslaggevers Wim Jansen van de K.R.O., Guus Weitzel van de Wereld omroep en Jan de Visser van de N.C.R.V., die samen met collega's in de omgeving van de uitwerp-plaatsen een radio-uitzen ding van de dropping zullen verzorgen. ADVERTENTIE 3 <l'r*IT GE Ja, we weten In deze tijd een PRIJS VERLAGING te waarderen! Stel je voor zo'n prima sigaret nu voor

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5