Hoeden-varia voor lente en zomer Onze puzzle Het Hek van de Dam Een bejaard meisje als buur Afgestemd op korte kapsels Jolie Dame Jolie Dame In de hoofdstad uit 7 Grote uitbreiding van Utrechts ziekenhuis Om de damtitel van Kennemerland Parijse Silhouetten Zoete koek Peredrupsen Olympische nacht ZATERDAG 3 MEI 1952 Dit voorjaar is de hoedenmode geheel afgestemd op de korte kapsels. Amandel- vormige dopjes die ver naar voren op het hoofd prijken, zodat zij de halspartij van het kapsel vrijlaten, genieten de voorkeur. Sierlijk doen deze hoedjes het, gegarneerd met enkele bloemen, wat tulle, een voi- lette, of wanneer het een hoedje voor bij zondere gelegenheden betreft, met een mooi bijou of een fraaie clip. De cloche, die zo heerlijk stevig op het hoofd staat, dat de wind er in ons wind- rijke land niet mee vandoor kan gaan, wordt ook weer in een groot aantal ver schillende uitvoeringen gebracht. Bij enkele van deze modellen, die met een hoge ronde bol zijn uitgevoerd, komt de „pothoed-mode" van anno 1920 weer even om de hoek kijken! Misschien vindt u een dergelijk hoofd deksel allerminst flatteus. Plet zijn deze hoeden, die evenals de Garbo-hoed met ronde bol en brede, slappe rand, waardoor de ogen overschaduwd worden, voorname lijk door de toonaangevende mode-ontwer- Zeer geklede hoed met een ver naar opzij uitwijkende rand. Nootkleurig vilt werd. voor dit bijzondere model als materiaal gekozen. En deze tint vindt in de diep zwarte garnering een fraai contrast. pers naar voren zijn gebracht, om hun nieuwe creaties met lage ceintuur en sterk aflopende schouderlijn op de juiste manier te accentueren. lïet uitgangspunt Twee verschillende invloeden spelen namelijk een rol op het gebied van de hoedenmode. Dit is iets wat op een vrouw, die tot de aanschaffing van een nieuwe hoed wil overgaan wel eens een verwar rende indruk maakt. Wat is nu eigenlijk de mode in het hoedenrijk? De modistes gaan van het standpunt uit, dat een modieuze hoed niet alleen moet passen bij de stijl van de moderne kleding, maar ook op zich een creatie dient te zijn. Een creatie, waarbij alle haar ten dienste staande middelen zijn aangewend om te komen tot een origineel geheel, dat be koort door een juiste kleuren-combinatie en sierlijkheid van lijn, en dat met het moderne kapsel een eenheid vormt. Vooraanstaande mode-ontwerpers als Fath en Dior in Parijs echter ontwierpen bij hun nieuwe creaties zelf de hoeden. De mode die zij voor een nieuw seizoen bren gen, is dikwijls zó verschillend van hetgeen tot nu toe gangbaar was, dat zij het nodig vinden daarbij hoeden te ontwerpen, die de meest opvallende détails van hun crea ties accentueren. Markante hoeden dus, die louter en alleen in een typisch model Ook grote hoeden zijn nog steeds in trek, vooral voor bijzondere gelegenheden. Dit aparte model is in zwart stro uitgevoerd. Let u eens op de sierlijk gebogen rand. hun karakteristiek vinden en waarbij gar neringen doorgaans ontbreken. Wat de modistes aan hoeden brengen is in zijn genre veel sterker gevarieerd. Het is afgestemd op wat in de modewereld in haar geheel gangbaar is en u treft er mo dellen bij aan, die zowel het heel jeugdige type als de iets oudere dame flatteren. Nieuwe kleuren en garneringen Naast de modellen zijn ook de kleuren en kleurencombinaties die dit seizoen bij de hoeden worden toegepast, opmerkelijk nieuw. Allerlei schakeringen tussen beige en bruin trekken daarbij vooral de aan dacht. Ook grijs is rijk vertegenwoordigd in velerlei tinten naast mooie, warme nuances in rood, groen en geel en het al tijd gangbare zwart of het voor de zomer steeds zo gewilde wit. Welke kleuren-combinaties er momen teel het meest worden toegepast? Donker grijs ziet men veel met tabaksbruine of beige tinten gecombineerd, maar ook met groen en aparte schakeringen rood, zowel als met wit, zonnig geel en zacht rose. Hebt u beige als uitgangspunt voor uw zomer-garderobe gekozen, dan staat het heel flatteus daarbij een zwarte of witte hoed te dragen. Ook groen doet het daarbij heel charmant, maar wel belangrijk is, daarbij precies de juiste nuances groen te kiezen. Op het gebied der garneringen kent de fantasie der modistes dit seizoen geen ADVERTENTIE CHAPEAUX 99 99' Charmant hoedje van zacht rose satin met een sierlijke garnering van rozen in de zelfde tint. Dit hoedje werd door. Bruyère te Parijs ontworpen. grenzen. Bloemen in verschillende soorten en kleuren, die een hoed steeds zo'n echt vrouwelijk accent geven, lint in zachte tinten, voilles en voilettes (die slechts de ogen bedekken) of zelfs veren en metalen ornamentjes worden te kust en te keur als versiering voor de lente- en zomerhoed aangewend. De verfijning en teerheid van deze gar neringen brengen een vleugje romantiek in de huidige mode, die overigens steeds meer op het practische wordt ingesteld. FLORENCE. De voorzitter van de .Stichting Stads en Academisch Ziekenhuis" in Utrecht heeft een toelichting gegeven op enige nieuwe uitbreidingen van dit ziekenhuis, die dadelijk na de bevrijding in een 25- jarenplan werden ontworpen. Deze betref fen allereerst de chirurgische kliniek, die ook inwendig verbouwd dient te worden. Verder bestaan uitgewerkte p tnnen voor de bouw van nieuwe klinieken voor huid en geslachtsziekten en voor neus-, keel- en oorziekten. Momenteel is de bouw reeds in uitvoering van een ondergrondse Rönt- geninrichting. Het wordt een ultramoderne inrichting, opzettelijk ondergronds, ter be teugeling van gevaarlijke stralingen, waar tegen men anders waakt met uitsluitend loodpantseringen. Dat de inrichting, zon der kunstverlichting, uiteraard aardedon ker is, kan slechts bijdragen tot haar doel matigheid. Zij is nog slechts in het begin stadium van uitvoering. Ook bestaat in beginsel het plan een kli niek voor kinderziekten te stichten. In het 25-jarenplan wordt gestreefd naar een con centratie van de gebouwen, die ressorteren onder de medische faculteit der Universi teit. Want ook vrijwel alle andere medi sche instituten zijn nu geconcentreerd in de onmiddellijke nabijheid van het zieken huis. Het ziekenhuis telt thans een beddental van ongeveer 1000 en in overeenstemming met de vrijwel algemeen geldende regel is het ziekenhuispersoneel dan ook ongeveer 1000 personen sterk, een 11-tal professoren en hun staf niet inbegrepen. RAAMSINGEL 36 Telef. 17747. Zaterdags gesloten. VERVORMEN en VERANDEREN van HOEDEN naar de nieuwste modellen. ADVERTENTIE Here is the Home Treatment every woman has been waiting for! One bottle FIRMO-LIFT Treatment Lotion can help you look years younger! Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure Een deux-pièces uit de lente-collectie van Jacqmar, ontworpen door Digby Morson. De klokrok van dit geruite pakje is vol gens een nieuwe lijn ontworpen. Een kort, op de heupen steunend manteltje com pleteert het geheel. Het materiaal is Cum berland tweed in zachte kleuren. Horizontaal. 1. stel; 4. puntbaardje; 7. ge bogen haakje; 11. zwaardvis; 12. plaats in Gelderland; 13. tandeloos zoogdier; 14. biersoort; 16. kloos terlinge; 17. mogelijk heid; 13. wrede Rom. keizer; 20. eerste mens; 23. plaats in België; 26. dierenver blijf; 28 priester van Silo; 29. klank; 32. afk laboratorium; 33. grensstad in Duits land; 35. honingdrank; 36. echtgenote; 37. oude wijnmaat; 38. plaats in Gelderland. 40. voorzetsel; 43. eerste vrouw; 45. die renhuid; 47. persbu reau; 48. gauw; 49. in de gedachte; 53. deel v. h. gebit; 54. open plein in een dorp (Zuid-Nederland); 57. streek in N. Brabant; 59. hetzelfde als 28 horizontaal; 61. deel v. d. maag van her kauwers; 63. achting; 64. werkelijk; 65. bier soort; 66. boterton; 67. vod; 68. plaats. Verticaal. 1. brief- bestelling; 2. vlakte maat; 3. stad in Duits land; 4. groen (wa penkunde); 5. wereld taal; 6. zangvogeltje; 8. venster; 9. voorzet sel; 10. nevel; 15. fout; 17. rand; 19. zang. noot; 21. lidwoord; 22. halt; 24. sierlijk; 25. gesloten; 26. roeibootje; 27. boom; 30. plaats in Overijssel; 31. koninkrijk op de Z. helling v. d. Himalaya; 33. oude inhoudsmaat; 34. modejonker; 39. boom; 41. bewijs v. deel genootschap; 42. latwerk voor een leiboom; 44. smeer; 46. nauw; 48. losjes; 50. voeg woord; 51. water in N. Brabant; 52. deel v. h. varken; 53. gevoelig; 55. kier; 56. riviertje in Z. Frankrijk; 58. tijdrekening; 60. jongens naam; 62. ontkenning. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Socndaplein 37; IJmuiden, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiter lijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen insluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. papa, 4. ikat, 7. als, 8. sire, 10. snor, 12. A.D.O., 13 Eva, 14. tot, 15. noot, 17. vore. 18. legioen, 21. baars, 22. meent, 25. snibbig, 28. rite, 30. Euwe, 32. oer. 33. elp, 34. iet, 35. krik, 36. stee, 37. Oss, 38. soms, 39. Agen. Verticaal: 1. pisang, 2. parool, 3. plavuis, ADVERTENTIE CHAPEAUX 99 99' RAAMSINGEL 36 Telcf. 17747. Ferme lc Samedi. Présente ses Modcles exclusifs. 5. kanton, 6. tortel, 9. Ido, 11. oor. 16. terrine, 17. Venetië, 19. pas, 20 Inn, 23. obelisk, 24. krokus, 25. striem, 26. guitig, 27. meteen, 29. Ier, 31. wee. De prijzen werden als volgt toegekend: 7.50: Zr. T. Zwaan, Rijksstraatweg 101, Haarlem-Noord. ƒ5—: H. van Wijk. Provinciaal Ziekenhuis, afdeling M. N. B.. bij Santpoort. ƒ2,50: mevr. W. de VriesRechstciner, Kastanjelaan 39, Bloemendaal. Voor het persoonlijke damkampioenschap Kennemerland werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: Nico BlomT. Postma 11. De stand is nu: P. Hollenberg en Nico Blom ieder 4 uit 3; T. Postma 4 uit 4; H. C. Willemse 3 uit 3 en J. v. Straten 1 uit 3. Eerste klasse: J. KroonC. Sprenkeling 02; N. M. OudA. Douma 20; A. de Zeeuw—N. M. Oud 20; A. Douma—C. Sprenkcling 20. Het kampioenschap werd behaald door C. Sprenkeling van „St. Thomas" (Castricum). Tweede klasse: G. FaaijJ. v. Velzen 20; J. v. d. LetA. v. Duijn 11; J. v. d. Let J. v, Velzen 20; G. Faaij—J. v. d. Let 2—0. De stand is nu: A. v. Duin 6 uit 4; J. v. d. Let 5 uit 4; G. Faaij 4 uit 3; J. v. Velzen 2 uit 4 en C. Ory 1 uit 3. Jeugdklasse: L. Fopma—C. Roos Jr 2—0; C. Klaus—A. v. d. Marei 2—0; H. Beliën—H. Langbroek 2—0; A. v. d Steen—C. Roos Jr. 2—0. ADVERTENTIE (Van onze Parijse medewerkster) Ik geloof eigenlijk niet dat er ergens zó veel oude vrijsters en dito vrijers leven als in Frankrijk, wat nu niet direct kan wijzen, lijkt me, op een uitzonderlijk geanimeerd liefdeleven. En als u, vriende lijke lezeres, op deze persoonlijke indruk liever niet af wilt gaan, dan kan ik u óók nog wel meedelen dat onlangs een Gallup- enquête heeft uitgewezen dat maar drie procent van het Franse publiek aan de lief de denkt, wanneer het mijmert over het hoogste menselijke geluk. Het is een dei- gemakken van de moderne wetenschap, dat men zelfs ten aanzien van nog al ab stracte onderwerpen als de liefde bij voorbeeld zich toch bijna altijd wel op concrete cijfers en tabellen kan beroepen. Sc •k Maar goed, om op die oude vrijsters te rug te komen. In mijn eigen huis kan ik u er op elk der zeven étages, zo voor de vuist, al een twee- of drietal noemen. Dames Wij hebben dezer dagen als een zoete jongen een bezoek gebracht aan de Sui kertentoonstelling in het RAI-gebouw, die zo hoorden wij bedoeld was om aan te tonen, dat suiker meer is dan een voedingsmiddel alleen. Zij is daarin ge heel geslaagd, want wij zagen in een achterzaal een expositie van authen tieke kunstwerken, die geheel uit suiker waren vervaardigd. Er was daar een bonte rij aan te treffen van beeldhouw en schilderwerken, die de verschillend- ste dingen uitbeeldden. Zo zagen wij af beeldingen van Ludwig von Beethoven, Dik Trom, Winston Churchill, Flip van de douane, de IJ-tunnel en Prins Bern- hard der Nederlanden. Plet grote voor deel van deze kunstwerken is dat, wan neer ze beginnen te vervelen, men ze op kan eten. Dat kan natuurlijk met ge wone schilderijen ook, maar niet zo goed. Er was zelfs een wedstrijd in het ver vaardigen van zulke sierstukken en andere voorbeelden van bakkerskunst georganiseerd. Deze besloeg onder an dere: sport- en gelegenheidstaarten, bridge-hapjes, het binden van drie bos jes soepstengels, het afmaken van een zachte Wenertaart, het aanbrengen van twee strikjes aan twee figuren, het leggen van een lint met strik om een chocolade-ei, het vervaardigen van bal gebakjes in caisses zonder naam, het maken van de mooiste slaapmuts, mid dellijn gebakken zijnde benevens 8 pasleitjes, en het vullen van een doos bonbons. Voor het ledigen van een doos bonbons was geen prijs beschikbaar ge steld, hoewel dat ons nu juist wel een belangwekkende bezigheid had geleken. Uit de onderwerpen van de wedstrij den kunt ge overigens wel opmaken, dat er meer in de suiker zit, dan ge zo op het eerste oog zoudt vermoeden. Dat bleek trouwens ook uit de tentoonstel ling zelve. Want de eerste stand die wij zagen, was van de United States Infor mation Service, een instelling wier taak het is voorlichtend te arbeiden op het stuk van de Amerikaanse levenswijze. Wij vroegen ons aanvankelijk af wat de USIS hier deed, totdat wij een char mante standhoudster bezig zagen enige bezoekers stroop om de mond te smeren. Zij schenen alles voor zoete koek op te nemen. Toen wij zo over de expositie rond doolden, betreurden wij het ten sterkste, dat wij de leeftijd van zes jaren reeds ruimschoots gepasseerd waren. Want anders hadden wij ons veel beter samen kunnen verlustigen met de kornuitjes in jongenskiel, clic zó hevig liepen te watertanden tussen de zuurtjes, dropjes, koekjes, taartjes, bonbons, klontjes, pe permuntjes en limonades, dat het wel leek of de manifestatie „De Rijn in de RAI" reeds een aanvang had genomen. Wij hadden altijd de indruk gehad, dat het vervaardigen van al deze lekker nijen in kleine perceeltjes plaats greep met behulp van primitieve attributen. Van deze misvatting zijn wij thans ech ter genezen. De snoeperijen worden ge fabriceerd in machines, die zó groot en zo indrukwekkend zijn, dat men eerder zou verwachten er rijwielen of heren- costumes uit te voorschijn te zien ko men dan het miezerige peredrupsje, dat het reuzen-mechaniek nu bij tijd en wijle uitspuwt. Op bijgaande werkteke ning van de bekende drupsmachine- ontwerpster Fiep Westendorp ziet men een schema van een wat eenvoudiger machine voor huishoudelijk gebruik. Wij zijn er van overtuigd dat, al was de gelegenheid om te smullen er voor leken zeer beperkt, de vaklui dat wel gedaan hebben. Want de nieuwste snuf- jas op technisch gebied waren er te zien. Wij denken hierbij speciaal aan het re- volutionnaire roerwerk voor toffees, het Dip-Kooting-mechanisme (de Neder landse term voor het Britse „dip-coa- ting") voor ijsco's, de vol-automatische Couverture-bakken en vooral aan de nieuwe Blikwikkels. Er was tenslotte een zeer uitgebreide inzending van hoestartikelen, vermoe delijk om de omzet van anti-hoest-arti- kelen wat te stimuleren. Een geraffineerde tentoonstelling. Op alle mogelijke manieren wordt er van links en rechts geld bijeen gebracht teneinde enige handjesvol Nederlandse sporthelden in de gelegenheid te stel len deze zomer in Helsinki een aantal internationale krachtmetingen te verlie zen. Intussen hopen wij natuurlijk stiekem op een paar bronzen en zilve ren médailles en daarom is men aller wegen in de weer door intensieve trai ning de prestaties zo hoog mogelijk op te voeren. Het is nog steeds niet zeker of er ook een voetbalploegje afgevaar digd wordt, maar voor alle zekerheid heeft de technische commissie van de K.N.V.B. de wereldkampioen Opa Klij- zing als tweede oefenmeester aangesteld, omdat het Nederlands elftal, indien het toch nog voor deelneming in aanmer king komt, ongetwijfeld een zware pijp zal roken. Vooral als Lenstra, de gepas seerde aanvoerder, er tabak van krijgt. Door middel van een radioprijsvraag heeft men twintigduizend gulden inge zameld, doch dat is maar net voldoende om een paar kansloze paarden uit te zenden. Daarom gaat men in de nacht van 21 op 22 Mei een groot feest in het Amsterdamse City-Theater houden, dat als alles slaagt eenzelfde bedrag opbrengt. De toegangsprijzen luiden volgens een rekenkundige reeks vijf, tien en vijftien gulden, maar men ziet dan ook een programma van kunst met een grote Ka zowel als met een kaatje. Van de medewerkenden noemen wij: Frans Vroons en Gré Brouwenstijn van de Nederlandse Opera, de acteurs Johan Elsensohn, Cor Ruys en Hans Kaart, de cabaretiers Wim Kan en Toon Hermans, verder het Metropole Orkest en The Skymasters, met de Swinging Nightin gales, Max Woiski en Gerard van Kre velen, benevens talrijke anderen. Aan vankelijk had men ook Albert van Dal- sum willen vragen om het liedje „Naar de speeltuin" te zingen en Heintje Davids met Lou Bandy de balconscène uit „Romeo en Julia" te laten opvoeren, doch men heeft daar om onverklaar bare redenen van afgezien. Plaatsen kan men schriftelijk bestellen bij Floris Meslier in de Beethovenstraat. Er wor- De Nederlandse Comedie heeft het voornemen om een serie opvoerin gen van ..Aanklacht tegen een onbe kende" in het Centraal Theater te geven laten varen en vertoont in plaats daarvan „De bruiloft van Figaro" onder regie van Johan de Meester. Het A.T.G. geeft twee premières in de Stadsschouwburg: morgenavond van het door Louis Saalborn gere gisseerde blijspel ..Donkere lente" van Lesley Storm en Maandagavond van „Antigone" van Sophocles met muziek van Bertus van Lier, die ook de vertaling maakte. De titelrol wordt vertolkt door Caro van Eyck, de regie gevoerd door A. Defresne. De „Compagnie des 4" voert Zon dagavond in Bellevue eerst „La paix chez soi" van Courteline en daarna „Huis-Clos" van Sartre ten tonele. Dagelijks speelt het Rotterdams To- neel in het Léidseplein Theater het blijspel „De kinderen van Eduard" met Lily Bouwmeester in de hoofd rol. In Carré brengt de Compagnia d'Opera Italiana elke avond „La Tra- viata" van Verdi ten gehore. In de grote zaal van het Concertge bouw geeft Willem Andriessen op 6 Mei een Beethovenrecital. Dr. Anthon van der Horst bespeelt op 7 Mei het in 1830 gebouwde orgel van de Ronde Lutherse kerk. De tentoonstelling van boekillustra ties door Alfred Kubin in de Univer siteitsbibliotheek duurt tot 11 Mei, die van schilderijen naar aanleiding van de film „Een Amerikaan in Pa rijs" bij Gerzon in de Kalverstraat tot 16 Mei. In de kunsthandel Martinet en Mi- chels aan de O.Z. Voorburgwal wordt morgen een expositie van wandkle den van Dinie Hendrix en van plas tieken van Everdine Henny geopend. den ook sportieve demonstraties gehou den, niet door Samson en Dalila, maar door Simson en Aspasia, toegelicht door bekende radioreporters. Ter geruststel ling kunnen wij daaraan toevoegen dat Leo Pagano niet van de partij is. Na afloop is er bal, maar daarvoor moet men nog eens apart betalen. Voor het goede doel, om in de sporttermen te blijven. De programma's (zo mooi uitgevoerd, dat niemand eraan zal denken ze ooit weg te gooien, aldus verzekerde Tom Schreurs als voorzitter van de organi satiecommissie ons en u kunt het gelo ven of niet) worden bij wijze van spe ciale attractie verkocht door dames en heren, die in de sport naam hebben ge maakt. Wij nemen aan dat Fanny Blan- kersKoen, de vliegende huismoeder, daar ook wel aan mee zal doen, want zij is de enige die van de zaal uit het bal- con kan bedienen, zonder daarbij van trap of lift gebruik te maken. Omge keerd zal Geertje Wielema van het bal kon de zaal induiken. Als niemand meer uit zijn ogen kan kijken van vermoeidheid, begint in het Stadion de Olympische dag. BOEDA .tussen twee leeftijden", zoals ze hier zo élégant worden aangeduid, die tot aan hun levensavond waarschijnlijk wel mademoi selle zullen blijven. Sommigen uit voor keur, anderen omdat het lot dat nu een maal zo heeft gewild. De term oude vrijster heeft, vind ik, iets laatdunkends of meelij wekkends, waarvoor lang niet altijd vol doende reden bestaat. De Fransen noemen deze dames, die alleen zijn gebleven, vieil- les filles, oude meisjes, en dat klinkt niet alleen wat hoffelijker, maar het is in het algemeen ook juister. Oude vrijster, het is, als je even doordenkt, eigenlijk maar raar uitgedrukt. Hoe dat ook zij, een van die bejaarde meisjes mag ik mijn onderbuurvrouw roe men. Overdag moet ze als verpleegster in een ziekenhuis werkzaam zijn, maar als kranke zou ik haar niet graag aan mijn .sponde zien. Een fleurige, opmonterende verschijning is ze zeker niet. Ik wil natuur lijk'geen kwaad van mijn buren spreken wat een slechte, naar men beweert va derlandse, gewoonte is maar nu ik het toevallig tóch over haar heb, mag wel even en passant worden geconstateerd, dat ik in de twaalf jaren, dat we nu hetzelfde huis bewonen, nog nooit het zuinigste glimlachje om haar lippen heb zien spelen. En een knikje ter begroeting heeft er evenmin ooit af gekund. Onder ons, een bitse verzuurde joffer. Maar aangezien ze op zo'n Parijse flat met muren van heel lichte makelij, natuurlijk niet als op een eiland in de Zuidzée woont, is het toch maar beter met je buren naar een verstandhouding van wederzijds begrip te streven. Ik probeer die dame dan ook zo goed mogelijk te be grijpen. Maar van haar kant schiet ze in die pogingen beslist tekort, gesteld dat er ooit van pogingen sprake is geweest. Wan neer ze bijvoorbeeld een aanmerking heeft te maken dan gebeurt dat per aangeteken de brief of via de concierge, wat een har telijke entente nu niet direct bevordert. Laatst ontving ik ook weer zo'n epistel, vol bedekte aantijgingen en humeurige insi nuaties en wel vanwege het feit dat er op een avond dat we wat vrienden bij ons hadden, na tien uur nog even piano was gespeeld. Ze vroeg zich in dat briefje kwaadaardig af wat al die mensen zó laat nog bij ons te zoeken hadden. Hoewel ik zelfs nieuwjaarswensen en verjaardagsbriefjes altijd keurig pleeg te beantwoorden, leek het me beter op dit bericht slechts met een koel zwijgen te reageren. Ze verveelt zich natuurlijk in haar eenzaamheid en kan daarom moeilijk iets van anderen verdragen, dacht ik. Kalm in het eigen sop gaar laten sudderen, zo hield ik mijzelf met wijsgerige bezinning voor. Samenspraak Maar sinds enige dagen wordt het me wèl wat moeilijker die stelregel te blijven volgen, omdat mijn buurvrouw haar ge dragslijn zélf opeens zo radicaal gewijzigd heeft. Ze is namelijk plotseling niet meer alleen, waardoor ook die gezegende, maar te weinig gewaardeerde, stilte daar bene den tot het verleden is gaan behoren. Ja, mijn onderbuurvrouw heeft een levensgezel gevonden. Wel geen man, maar dan Toch een papegaai. Het beest, of beter zijn kooi, hangt in het open venster, vlak onder ons eveneens open raam, zodat we nu genood zaakt zijn de dialogen tussen de lorre en zijn meesteres de ganse dag te volgen. Dat begint al 's morgens vroeg. „Qui est le chéri de sa maman", „wie is het schatje van zijn moesje?" roept bij het ontwaken de dame luidkeels uit. Waarop de vogel dan met een overslaande grocstem zich present meldt door te antwoorden: e'est le petit coco! De vocabulaire van de papegaai is blijk baar even beperkt als de fantasie van zijn eigenares en zo zijn hun gesprekken van een zekere eentonigheid niet helemaal vrij te pleiten. Het aardige van zo'n sprekende vogel slijt er dan wel tamelijk gauw af. Maar als mijn buurvrouw er plezier in heeft dan zal ik het luidruchtig ongerief van die samen spraken maar proberen te verdragen. Wie weet wat een genoeglijk mens er nog eens uit mijn bejaard buurmeisje groeit, nu ook zij dan eindelijk tóch wat aanspraak he°ft gekregen. ève onlangs opgerichte propaganda- comite Kennemerland van het Nederlands Sanatorium te Davos houdt op 7 Mei een filmavond in het Minerva-theater te Heem stede. Vertoond worden films over het sana torium, over de reis van Prins Bernhard door Zuid-Afrika en over Zwitserland, af gewisseld met declamatie door Emmy Huf.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7