OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Bevrijdingsfeest in Velsen Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen f Kennemer t, Lantaarn IJmuiden „leende" veel van de Helderse visserij Predikbeurten Muziekfestival van des Heils Leger 8 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Het visserijmerk HD is hier dan ook geheel ingeburgerd Transporteur bij de papierfabriek op „Bison" gehuldigd Stilte 2 A TE R DAG 3 MEI 1952 fTmuiden en Den Helder hebben met elkaar gemeen, dat zij de voorhaven van Amsterdam zijn. Al is Den Helder wat dat betreft niet meer in tel door het graven van het Noordzeekanaal, tóch is er veel uit die plaats naar IJmuiden gekomen. IJmuiden nam als het ware de taak van Den Helder over. Neem bijvoorbeeld de eerste IJmuidense stoomtrawler, de Betsy, die is immers eerst in Den Helder „gestation- ixeerd" geweest. Toch verscheen er later weer een trawler onder het Helderse letter teken. Dit was in 1910 toen de Eerste Helderse Stoomtrawlervisserij werd opgericht, welke maatschappij de Britse trawler „Nidd" aankocht en als Johanna (HD. 159) in de vaart bracht. Dit schip was de Betsy (IJM. 75) niet vreemd, want de Eerste Helderse stond onder directie van de firma Wed. S. J. Groen. Op de foto is de Johanna nog in haar tfEelderse periode en verlaat zij de haven van IJmuiden voor een nieuwe visreis. Jan Gouda was de eerste schipper, doch het volgende jaar werd de Johanna reeds over geschreven naar IJmuiden en kreeg het nummer IJM 151. Dit duurde tot 1917.. Tegelijk met de Betsy, die verkocht werd aan de Mij. Meteor kreeg ook de Johanna een andere baas, namelijk de Visserij Mij. Sirius waarvan de heer W. Landeweerd directeur was. Van die tijd af heette het vaartuig Hilda IJM 151. Tegen het einde der twintiger jaren waren er weer veran deringen op til. De enkele jaren bestaande rederijen onder directie van de heren Erenst en Weimar was de vloot aan het uitbreiden. De Protinus IJM 154 was er al met de Avanti IJM 290 en daarbij kwam de Hilda, die verdoopt werd in Forward IJM 151 en onder schipper R. Zwemmer het voor de nieuwe rederij ging proberen. Ondertussen was de trawler er niet jon ger op geworden. Bouwjaar 1900, hoewel vele andere schepen ouder waren, maar met de visserij ging het ook niet zo best meer. De staking van 1933 deed de deur dicht en ook voor de Forward brak de tijd aan om van een welverdiende rust te ge nieten. In die rustperiode veranderde het schip nog een keer van eigenaar dat was in 1935 en ging over aan de N.V. Stoom- visserij Mij. Hilda kwam dus weer bij de firma Groen terecht. Men zou nu denken dat het schip een nieuwe toekomst tege moet ging, een opgelegd schip mag bij verandering van eigenaar nog wel eens in de vaart komen, maar met de Forward ging die vlieger niet op. De 168 ton me tende trawler bleef rustig op zijn einde in de Haringhaven liggen wachten en waar kan het schip anders terecht gekomen zijn dan bij de sloper. Nidd, Johanna, Hilda, Forward, bij het uit elkaar branden van het casco is een stuk geschiedenis van IJmuiden heenge gaan. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE Brandweer-demonstratie op „Watervliet" Op 31 Mei, 's middags van halfdrie tot half zes zal op „Watervliet" in Velsen- Noord een demonstratie worden gegeven door de brandweer van de Hoogovens. Hierbij is iedereen van harte welkom. Voor de familiebezoekdagen ter gelegen heid van de veiligheidsdagen vóór de 31ste Mei, zal nog een regeling worden getrof fen. Op de laatste dag van deze maand is het niet mogelijk dat familieleden van het personeel van de Hoogovens het bedrijf komen bezichtigen. Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland wordt er van 1017 Mei een feestweek in IJmuiden gehouden, waarvan het program ma als volgt luidt: 10-Mei, 19 uur: Het muziekcorps uit Haarlem (centrum) maakt een mars door de straten van IJmuiden; 20 uur: Jubileum samenkomst. Muziekfestival door genoemd corps, onder leiding van kapelmeester Berend Schut. 11 Mei, 10 uur: Bijzondere heiligings- dienst onder leiding van majoor w.. Glad- pootje?. Medewerking Haarlems muziek corps. 12.15 uur: Extra attractie voor de kin deren van de Zondagsschool. 15 uur: Muziekcorpsen uit IJmuiden en Haarlem verlenen medewerking aan de openluchtmeeting in Velserbeek. 17 uur: Openluchtsamenkomst Kenne- merlaan, opgeluisterd door muziek. 20 uur: Jubileum Verlossingssamenkomst. Muziek, zang, mannenkoor, enzovoort. 12 Mei, 14.15 uur: Feestelijke bijeen komst voor leden van de gezinsbond, tevens 25-jarig bestaan. 1819 uur: Tocht naar Amsterdam ter bijwoning van de uitzending van kadetten in het Concertgebouw. 13 Mei: Feestelijke bijeenkomst, alleen toegankelijk voor soldaten en bekeerlingen. 15 Mei, 20 uur: Opwekkingssamenkomst. Sprekers: ds. J. v. d. Berg, pastoor Nieu- wenhuizen, ds. W. Veen en kapitein A. Bijlsma. 17 Mei, 19.30 uur: Openluchtsamenkomst met medewerking van het muziekcorps IJmuiden in de Kennemerlaan. De Ruyterstraat broedt op speeltuinplannen Tussen de Ruyterstraat en de Lagerstraat in IJmuiden-Oost, ligt sinds jaar en dag een groot stuk grond braak. Reeds eerder gingen er bij vele buurtbewoners stemmen op, dit terrein voor de jeugd, welke in dit gedeelte „goed vertegenwoordigd" is be schikbaar te stellen, door het inrichten van een speeltuin. Onlangs hebben enige buurt bewoners een bespreking gevoerd met het gemeentebestuur (de grond is n.l. gemeen telijk eigendom) waarbij dit reeds enige toezeggingen heeft gedaan. Hiermede zijn de plannen echter nog niet compleet. Om ze te kunnen verwezenlijken, is de daad werkelijke steun van de buurtgenoten hard nodig. Jan Vrijhof-tournooi wordt voortgezet Dinsdagavond wordt de tweede ronde van het „Jan Vrijhof-tournooi" verspeeld. In de afgelopen week namen 30 spelers van DCIJ aan het korte tournooitje deel. Er wordt een winnaars- en verliezersronde gespeeld. Zaterdag 3 Mei Westerveld, 20 uur: Herdenkingsplechtig heid. Tentoonstellingszaal Heidestraat, 15.30 uur: Opening expositie werken van Ewoud de Kat. Thalia, 21.15 uur: Speciale voorstelling „Doorbraak". Rex: Geen filmvoorstelling. Zondag 4 Mei Tentoonstellingszaal Heidestraat: Van 14 tot 18 uur, zie Zaterdag. Thalia, 15 uur: „Abbott en Costello en de onzichtbare man"'; 19 en 21.15 uur: „Door braak". Rex, 20 uur: „Zij, die vergeten worden". De „Johanna" in haar glorietijd nu in het casco allang uiteengevallen. Plaatwellers zagen scheepsbouw Het bestuur van personeelsvereniging „De Plaatwellerij" heeft in het Hervormd- wijkhuis zijn leden een filmprogramma voorgezet van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Nadat de voorzitter, de heer C. Lut- tik, een welkomstwoord had gesproken, deelde de heer Tates uit Haarlem verschil lende bijzonderheden mede over de moge lijkheden van emigratie naar Zuid-Afrika, Canada en Australië. De bekende film van de Lloyd „De bouw van de Willem Ruys", werd voorafgegaan door een verhaal over de voorgeschiedenis van deze bouw. Na de pauze konden de bezoekers bij de vertoning van een kleurenfilm over Suma tra zich in de prachtige natuur van dit eiland wanen. V.V.B.Purmerend De aanvankelijk vastgestelde wedstrijd TDWWB is gewijzigd in de thuiswed strijd WBPurmerend, die Zondagmid dag op „Watervliet" wordt gespeeld. WB komt uit met: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en Kerkhof; F. Morlang, W. Noortman, A. Both, J. v. Loon en P. Helder. Ouderavond van de Da Costa-school opgeluisterd met „flanellograaf" De ouderavond vap. de Da Costaschool, die Vrijdag voor zeer vele belangstellen den in het gymnastieklokaal is gehouden, kreeg een bijzonder aantrekkelijk karakter door een demonstratie met de flanello graaf. Dit nieuwe leermiddel van Amerikaanse origine biedt vele mogelijkheden. Na het zingen van Psalm 146 1 opende de heer W. van Dooxm, voorzitter van het schoolbestuur, op de gebruikelijke wijze. Hij was dankbaar te mogen vaststellen, dat in tegenstelling tot vele andei'e landen het Christelijk onderwijs in Nederland vrij mocht worden gegeven. De schoolvereni ging telt nu 80 leden, maar dit aantal kan zeker groter worden. Naar aanleiding van de tekst Jesaja 53 5B „Door Zijn striemen is ons genezing ge worden" vertolkte mej. T. Stapersma uit Hilversum waarlijk talentvol de geschie denis van de schepping en de verboden vrucht. Een spreekkoor van klas 6 sloot het wel gevulde programma af. Tijdens de pauze konden de aanwezigen verschillende handwerken van de leerlingen bezichtigen. De heer J. Spronk, werkzaam in de transportafdeling van de algemene dienst bij Van Gelder's papierfabriek, was Vrijdag vijfentwintig jaar in dienst bij de fabriek. De jubilaris is 's morgens op het directie kantoor ontvangen door de fabrieksdirec teur, ir. B. Verdoorn, die hem complimen teerde om hem vervolgens als geschenk van de directie een enveloppe te overhan digen. Temidden van het afdelingspersoneel is de heer Spronk daarna gehuldigd. Hij was voor deze gelegenheid gezeten op zijn elec- trische „lastdier" Bison, toen de heer A. Blok hem hartelijk toesprak. Deze her innerde er aan hoe de jubilaris vele jaren in de papierexpeditie werkte en vervolgens via de sjouwploeg in de algemene dienst kwam. Namens het afdelingspex-soneel felici teerde de heer G. Koudijs, die de collega een armbandhorloge schonk. Mevrouw Spronk werd een plant geoffreerd. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: H. de Jonge, M. H. Hofstedestraat 48, tel. 5652; J. Mac Daniël, De Genestetlaan 4, tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tele foon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts: G. J. Vos, Wa randa 13, tel. 3586 en van Zondagmorgen tot Maandagmorgen J. Rolink, Geelvinck- straat 112, tel. 3745. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tydens het weekeinde neemt waar: Apo theek Van der Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, tel. 8249 en Elswout Apo theek Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760 (K. 2500) De begrafenis van de te Kampen over leden hoogleraar prof. B. Holwerda is be paald op Maandag 5 Mei om één uur op de algemene begraafplaats te Kampen. ADVERTENTIE Kleine man op de grote spoorbaan Er is deze week tussen de Groeneweg en de Zeeweg een trein van honderd meter ge stopt voor een peuter van nog niet eens één meter. Dat man neke, een kloeke vijfjarige zoon speelde in opperste ge moedsrust tussen de bielsen van de spoorbaan, toen de trein van half zes uit het sta tion IJmuiden-Oost kwam zetten. Gelukkig „kwam zet ten", want als er al op volle snelheid zou zijn gereden, had die kleine niet zo belangstellend opgekeken, toen vlak voor zijn bezige handje zomaar 'n bruta le trein stopte, die er nog door wou ook. De wagenvoerder heeft de knaap bij de arm ge vat en hem ernstig toegespro ken. Nu is de kinderpolitie er mee bezig, maar al die ge vaarlijke soesah zou voorko men kunnen worden, als er af en toe eens op zulke kleine mannen gelet zou worden. Boe of bah Er geschiedt nog elke dag heel veel onnodige wreedheid aan het dier de klanten van deze ijle kolommen weten er zo langzamerhand van mee te praten. En misschien hélpt een voortdurend vriendelijk ver maan jegens de domme bedrij vers van zulke daden, al zijn er mensen, die op dit punt blijkbaar nog niet eens met een stok te overtuigen zijn en die een beest een beest vinden en daarmee is de kous af. Dinsdagavond zo klaagt 'n Fasantenlaanbewoonster en met haar klagen vele omwo nenden trok er een stoet van elf koeien en twee knechts door de Meeuwenlaan op weg naar de Velser polder. De zwart-bonten hadden de lente lichtelijk in het goedige hoofd en waren dies wat springerig, zodat de twee manmensen de koebeesten haast niet ver mochten te mannen. Zij wisten geen andere op lossing, dar. een finke timmer- partij op de koeienneuzen, eerst met de vuist, daarna met de blanke klomp. Een behulp zame voorbijganger reed voorts een van de recalcitrante zui- velfabrikanten met de fiets tegen heur achternylons en verscheidene voorbijgangers hebben het hoofd toen be droefd geschud over zoveel onnodige plagerij. Nu weet ik wel, dat een boer zijn vee niet altijd kén be handelen als wij onze poes of onze hond en dat een boere- knecht een opperbeste paarde- vriend kan zijn, als hij de vos af en toe eens berispend op de dijen kletst, maar als de klomp er bij wordt uitgetrok ken gaat het toch wel gauw wat gortig. Zo'n koe vindt het echt niks plezierig om met de klomp op heur vrouwelijke neus te worden geheid. In de wei komen er nooit anders dan boterblommen en hoogstens een verschrikte kikker mee in botsing. Het staat bovendien niet zo menselijk, zoiets. De beesten zeggen er meestal geen boe of bah op, maar ze denken het laatste. Opstuivers Er zijn een heleboel opstui vers in de Rivierenbuurt, die met van zand knarsende tan den en dichtgestoven knipper ogen komen vertellen, hoe erg het soms in de Heerenduinen kan zandstormen. Ze wonen vooral in de Lekstraat en de Reggestraat en vermeien zich in deze droge lente onder meer met het zoeken van zand uit hun middagmalen. Als ze ver volgens naar hun schuurtjes willen, moeten ze de bulldozer meenemen om de fiets er uit te krijgen en als hun vrouwen met de baby gaan wandelen, komen ze de poortjes niet door, omdat er uitgestrekte woestij nen zijn ingewaaid, en soms is het hele kind niet meer te vin den. Alleen kinderwagens op rupsbanden worden toegelaten. En de mooie tuintjes, waar de mensen zo blij mee zijn, lij ken wel de voorhof van de sphynx van Egypte, zoveel zand ligt er op de rozenstrui ken en de grasveldjes bijeen- gewaaid. Dat komt allemaal onder meer, zeggen de Lekkers en Reggers, omdat de Hunzestraat nog niet van huizen voorzien is, zodat alle met zand be zwangerde winden rechtdoor in de aardappelen en de kinder wagens en de voortuintjes waaien. Lampenier heeft geïnfor meerd bij de grote bazen van de gemeente die hem tot zijn vreugde vertelden, dat er rond de Heerenduinen-huizen-blok ken, die het meest van de stui- verij te verduren hebben, helm zal worden geplant. Dat is alvast wat. Als de mensen zelf nu een beetje op die helm passen, is zowel het stuiven als het op stuiven binnenkort gegaran deerd een hoop minder. Bazen en bazen Toen Lampenier de vorige week de vinger legde bij de fietsenstalling van het sport park „Schoonenberg" om op te merken dat daar brokken van komen als er niet voor uitbrei ding en verbetering wordt ge zorgd, zeggende dat de fietsen anders maar 't bos in geschopt moesten worden, terwijl de baas toekeek hoe „Stormvo gels" zich de eerste klas in- schopte, bedoelde hij de baas van de fiets en niet van de stalling. Nu echter blijkt, dat er fiet- senstallinkjes plotseling zijn verrezen naast de stalling van A. Schouten, gaat het probleem eens te meer klemmen, het probleem van een waarachtige en flinke fietsenbergplaats voor de visite van het sportpark. Want het is Stormvogels bit tere ernst met dat eerste klas se-schap. zeggen de deskundi gen tevreden. De supporters gaan morgen bij honderden te gelijk naar Volendam om te kijken, of het lukt. Het zou jammer zijn als degenen, die in Velsen komen kijken, hun fiets niet kwijt kunnen. Verlengde Anna Even voorbij „Ome Arie" heeft de Kanaalstraat in IJmuiden een zijtak, die naar de oorspronkelijke naam „Ver lengde Annastraat" luistert. Volgens de overlevering is een zekere mejuffrouw Anna daar door een bekende scheepsbou wer enige tientallen meters verlengd, om haar een meer visnamig aanzien te geven. Maar halverwege dit kunst werk kreeg de man er ver moedelijk genoeg van, want Anna loopt ondanks de ver lenging al jaren lang helernaa' dood. Op het onderkomen van de havenmeester nog wel. Op de hoek van het straatje bevroMt geen enkele vreem deling evenwel liet droevig lot van mejuffrouw Anna, zodat elke vreemdeling met een ge rust hart de straat inwandelt, orn na enige meters tot de diepe overtuiging te komen, dat Anna gewoon doodgelo pen is temidden aer huizen en bunkers. En dat de sluizen pas via één-straat-verder te bereiken zijn. Er zou wat voor te zeggen zijn, de visite van juffrouw Anna door middel van een simpel bordje „doodlopende straat" diets te maken, dat hier niets te bezichtigen valt dan een riante achtergevel. Het is niet gastvrij, de gasten voor niets te laten lopen en dan nog wel dóód. Verlies Een mevrouw uit IJmui den, wier man een boterham bij de Hoogovens verdient, moet voorzichtig de eindjes aan elkaar knopen, om er nog een belegging op te krijgen ook voor hem en de drie kinderen. Vooral nu een van de peuters pas in het ziekenhuis heeft ge legen. Ze heeft in de alteratie ech ter Maandagochtend een brief je van tien verloren, toen ze van haar huis in de Streng- holtstraat naar het Ziekenhuis ging, via de bloemenkoopman in de Piet Heinstraat. Als er misschien iemand is, die de tien guldentjes heeft opgepikt, weet hij nu uLt welke magere portemonnaie ze kwamen. En dan zal die mevrouw ze wel terugkrijgen ook zo zijn we wel in IJmuiden. Geef ze de ruimte Al een paar keer heb ik de bouwers van onze gemeente op het nijvere hart gedrukt, toch vooral te denken aan de jeugd, die geen speelruimte heeft tussen al die steenwor- dende plannen. En ik meen, dat er nu wat op komst is. Ik meen, dat er niet alleen hier en daar kleine speeltuintjes ko men, die voor een iegelijk toe gankelijk zijn, maar dat er bovendien gedacht wordt aan een paar braakliggende stukjes grond, die dan bestemd zou den moeten worden voor de naar ruimte dorstende kinders en waar ze „alles" mogen doen. Dit probleem nijpt, mijne heren. Ook in die delen van onze plaats, waar het niet zo ernstig lijkt; bijvoorbeeld in Driehuis en Santpoort. Ik ben inmiddels benieuwd. Vanavond tussen zeven en acht uur zal de stilte van de ge zamenlijke jaarlijkse herdenking over Kennemerland dalen de klokken beieren over de dorpen en steden van het gewest, dat overal zijn schrijnende herinneringen aan vijf jaar oorlog over hield. En gelijk de stralen van een ster zullen de rijen mensen op trekken naar de gedachtenisplaatsen: Westerveld, de Beverwjjkse begraafplaats en overal, waar onze doden liggen begraven en geëerd worden met een bloemengroet en een stil-gefluisterd woord. Vorige jaren is er wel eens een kleinigheid voorgevallen bij die ontroerende stille gang een kleinigheid, die niet prettig aandeed. Moge dat vanavond achterwege blijven, opdat de wijdingsvolle avond niet worde gestoord. LAMPENIER. C*MttKOOOC>DCCOOCOOOOOOOCCOOOOOOCOOCODOOBCOCOOOCOOOOOCCOOOOOOCOOOOC>D Het programma dat het „Overkoepelend Comité Velsen" heeft samengesteld ter viering van de achtste bevrijdingsdag, luidt: 8.15: De schooljeugd begeeft zich naar het Monument aan de Zeeweg in IJmui den-Oost en legt er bloemen en kransen. Toespraak van de heer C. Spoor. Muzikale omlijsting door een der plaatselijke muziekverenigingen. 9.15: Afgevaardigden van officiële Instanties en verenigingen leggen kransen aan de voet van het Monument. Muziek speelt het volkslied. Toespraak door de heer C. Spoor. De gehele dag zal bij het monument een erewacht worden betrokken. 13.00: Jeugdvoorstelling door de „Jonge Nederlandse Revue" met „Kaboutertje Floep" in het sportpark Schoonenberg. Hieraan nemen deel leerlingen van de lagere scholen van de 4e klasse af en leerlingen van de le klassen van de U.L.O.-scholen, gymnasium, H.B.S., Nijverheidsschool en huis houdschool. 15.00: Dezelfde voorstelling voor de leerlingen der lagere klassen van de lagere scholen. Beide voorstellingen worden door wethouder H. de Boer met een toespraak tot de jeugd geopend. 19.00: Avondvoorstelling in het sportpark „Schoonenberg". Programma: 1. Jeugddéfilé door sport-en jeugdorganisaties. 2. Begroetingsdans door de volksdansgroep „Butterfly". 3. Toespraak door burgemeester mr. M. M. Kwint. 4. Vlaghijsen en gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. 5. Optreden van de „Veluwse boerendansers" uit Putten met een folklo ristisch programma. 6. Sluiting programma Sportpark. 7. Fakkeloptocht van het sportpark af naar het Bevrijdingsmonument aan de Zeeweg. 8. Vreugdevuur met fakkeldans door „Butterfly" bij het monument. 9. Gezamenlijk zingen: „Wilt heden nu treden". De route van de fakkeloptocht is: Van Sportpark linksaf de Verloren van The- maatlaan, spoorwegovergang, Groeneweg, Zeeweg. D000000000000OD00000000000000000000000CCCCO00000000CO0COX50000000CO Zondag 4 Mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geb. Chr. Bel., 10 uur: de heer H. Re- miëns, jongerensamenkomst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 19.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur, ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. D. Attema. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis en 19 uur: Vespers. Dinsdag en Donderdag, 9 uur: H. Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen komst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamen komst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar (H. Doop) en 19 uur: ds. J. Koningsbergen. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- b root-zij straat, 10 uur: de heer E. W. Pera van den Haag. DRIEHUIS: Evang. Lutli. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10 uur: ds. J. J. Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink. Zaterdag, 21 uur: Oecumenische wijdingsdienst, voorg. ds. W. Veen en Kap. J. Bijlsma. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 9 uur: ds. F. C. Willekes, 10.30 uur: ds. J. O. Norel, doopsbediening, 19 uur: Jeugd dienst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Gereformeerde Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. C. Meyer, 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Hervormden, Prinsessenlaan 10, 10 uur: ds. F. W. Boers van Hoorn. Doopsgezinde Gemeente, Meer, 10 uur: dr. Alb. Vis. Leger des Heils, Kerkstraat, 10 uur: Hei- ligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.45 uur: Openluchtsamenkomst (Baanstraat), 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. 2e lui tenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente: 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: ds. J. O. Norel. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. A. A. Wildschut van Amsterdam, 18.45 uur, bijzondere kerkdienst, ds. D. ter Steege, m.m.v. Ned. Herv. Kapelkoor. De Toorts, 9 uur: ds. J. H. Klein Was- sink van Alkmaar. Kapel, 19 uur: geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kindex-huissingel, 19.30 uur: Evensong, Rev. Mossman. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: G. Prins—de Groot, d.. Kom passtraat 16, IJmuiden; G. Rijperman—van der Molen, d„ Casembi-ootstraat 22, IJmui- den-O.; H. G. M. SchoonHoltkamp, d., Gjertsenstraat 18, IJmuiden-O.; C. D. Ro- meijnZwart. z„ Frans Naereboutstraat 20, IJmuiden-O.; M. van der Steenvan der Does, z„ Burgerhartstraat 30, Beverwijk; H. SmidBiesheuvel, z., Melklaan 34, Velsen- Noord; M. H. C. Spaniaart—Witte, d„ Ter- rasweg 1, Santpoort: P. KramerMeesters, z„ Reggestraat 10, IJmuiden; M. A. van der Veldtvan Leeuwen, z., Kerkweg 11, Sant poort; E. ButterZonneveld, d„ Duinvliet- straat 119, Velser.-N.; E. C. Bakker—War- ger, d., Van den Vondellaan 26. Driehuis; R. ConradieDijkstra, d„ Zeeuwstraat 1. Vel- sen-N.; M. M. SnijdersScheers Alblas, z„ Kromme Mijdrechtstraat 17. IJmuiden. OVERLEDEN: A. J. van Zuylekom, 22 j„ ongeh.. H. Molenaarstraat 22, Rottei'dam; J. van der Putten, 69 j., echtgenoot van J. M. Kamkes, Ovei'bildtweg 13, Samtpooi't. ONDERTROUWD: J. Tiemersma, Vegelin- straat 5. Leeuwarden en C. M. Carati, Meer- weidenlaan 29, Velsen-N.; R. Kok, Ensc'nedé- straat 12, IJmuiden en A. Katers, Fahren- heitstraat 16, IJmuiden; M. M. H. Hunsche. Hofdijklaan 28, Driehuis en H. Veluwon- kamp, Kievitlaan 6, IJmuiden-O., toek. adres: Kievitlaan 6, IJmuiden-O.; L. Meijern, Ker- kerinklaan 60, Santpoort en E. H. A. C. Toors, Kerkerinklaan 60, Santpoort, toek. adres: Kerkerinklaan 60, Santpoort. GEHUWD: J. F. Koks en G. M. Veldhoven, Wijnoldy Daniëislaan 3, Santpoort; P, F. Tijdgaat en G. Romkes, Brouwersvaart 114, Haarlem; G. Vlieland en K. Zwart, de Wet straat 17, IJmuiden; H. J. Kluft en A. van Dalsem, Meervlietstraat 43, Velsen; J. Schoon en H. Wennis, Tuindersstraat 65, IJmuiden- Oost. Grillig. De Vrijdagmarkt is opvallend grillig verlopen: Sommige soorten daalden aanzienlijk, terwijl andere soorten hoger genoteerd kwamen, clan de voorgaande da gen. De wyting is voor de grove variëteiten met f 17 per 50 kg. betaald, wat de grove Noordschol ook opbracht. De kleinmiddel schol, die relatief het duurst was, haalde op tot f 55 per kist. Tot de minder be deelden behoorde de grove slip, die het niet vex-der bracht dan f 0.80 per kg., en de regels kabeljauw deden nog maar f 65 de tien voor de grootste soorten. De kleine schol bleef de koers van Donderdag aanhouden. Schol 2 varieei'de naar kwali teit van f 18 tot f 15 en de schol 3 deed van f 13 tot f 9 per kist. De makreel die erg schaars was, ging graag weg. Grote soorten haalden tot f 17 op en de kleintjes deden f 13 per 50 kg. Een paar kisten braat noteerden f 28. Goed is anders. Door de schrale vangst van ternauwernood 500 kisten kon dc „Bloemendaal" Vrijdag nauwelijks- „een reisje" maken. De 12-daagse trip leverde een resultaat op van slechts f 10500. De „Pietertje" (Helder 87), die zoals gewoon lijk weer een fors schip vis aan de markt bracht, noteerde f 5400 en wérd daarmee de hoogste onder de loggers. Verrassingen. Op het laatste moment heeft zich de „Claesje" nog voor de markt van vandaag gemeld. De schipper, die zich op een grondje bevond, waar weinig te verdienen was, had minstens 60 mijl moe ten gaan vei'stomen voor een bétere visse- i'Ü, maar voelde daar weinig voor, daar de reis toch al lang was geworden. Na over leg met de rederij werd derhalve besloten er een wat kortere reis van te maken en Zatei'dag dan maar te markten. De aan voer bedraagt: 115 kisten schelvis en pie pers, 150 gestripte wijting en 50 dichte wijting, 60 gul en kabeljauw, 70 makreel, 15 wolf en 150 stuks stijve kabeljauwen. Verder zou ook de „Herman", die een to tale aanvoer meldde van 600 makreel, 130 schelvis, 50 gestripte wijting en 180 dichte wijting met 20 kisten koolvis en 1500 ijs- kabeljauwen plus 500 styve Zaterdag pro beren voor de markt te zijn als er ten minste een kans op lossing was, om alvast 500 kisten makreel te lossen. Van de log- gex-s was Vrijdag verder voor binnenkomst nog bekend de SCH 7, die zich schijnbaar op de kabeljauw had toegelegd daar de vangstopgave 450 stijve kabeljauwen, 250 slappe kabeljauwen en 200 manden diver sen vermeldde. Meer omzet. De omzet van het Staats- vissershavenbedrijf over de maand April van dit jaar bedroeg f 2.479.073,71, waar door een totale omzet werd bereikt van f 9.450.413,30. Het vorige jaar werd in de maand April omgezet voor een bedrag van f 2.130.238,26 en was de totale omzet op genoemde datum f 8.749.049,96. In en uit. Vrijdag kwamen binnen (tot 16 uur): HD 190, 37, 24; KW 227, 29, 128; UK 186, 1, 57, 91, 59, 16, 243; VD 9; IJM 229. Naar zee vertrokken de IJM 241, 202, 215, 206, 318, 213, 262; BR 8, 28; UK 168, 184, 90, 18, 36, 68, 60, 114, 70, 75, 86, 25, 16, 243; VD 9; HD 162, 37, 25, 87, 131. Naar eigen haven vertrokken: de UK 52, 57, 31, 186, 59, 163, 4, 53, 91, 1, 77 en de UK 73. Voorraad voor de Pool. De Finse coaster „Mauthe" kwam Vrijdag in IJmui den binnen met een lading van 4000 lege tonnen en zout voor de Poolse vissersvloot. Evenals de vox-ige ladingen der andere schepen werd deze lading in de IJ-bunker opgeslagen. Behalve de „Herman", die Maandag de rest van de lading zal lossen is ook een tweede V.E.M.'er voor deze markt bekend geworden: de „Vios". De aanvoer bedraagt 190 kisten schelvis en piepers, 525 ma kreel, 180 wijting, 180 dichte wijting, 70 kabeljauw en gullen, 30 koolvis, 20 ha ring, 10 varia, 100 kleine kistjes haring, 50 stokkebit en 120 stuks stijve kabel jauwen. Minimumprijs verlaagd. De prijs voor de opgehouden garnalen, bestemd voor de vismeelfabrieken is verlaagd, zulks na uit voerig overleg met het bestuur van de Vissersbond en het Bedrijfschap. Pryzen. Heibot 2.15-1.00; Gr. tong 2.16-2.00; grm. tong 1.40-1.23; kim. tong 1.25-1.11; kl. tong I 1.10-1.06; kl. tong II 0.89-0.79; tarbot I 1.22-103 per 1 kg.; tar bot II 58, tarbot Hl 57, tarbot IV 49, tongschar 45-40, gr. schol 32-12.50, grm. schol 44, kim. schol 55, kl. schol I 31-18, kl. schol II 27-8, schar 15-8, v. haring 18, makreel 17-12.50, gr. schelvis 31-30, grm. schelvis 38-32.50, klrn. schelvis 45-37, kl. schelvis I 45-27.50, kl. schelvis II 29-21.50, v/ijting 20-8, gr. gul 27-22, mid. gul 25-21, kl. gul 17-15 kl. wolf 30-26, poontjes 13-9, kl. koolvis wit 24-18, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 118-63, gr. leng 61, gr. wolf 79-76 per 125 kg. Aanvoer. 235 kisten tong en tarbot, 6 heilbot, 22 tongschar en schartong, 535 schol, 100 schar, 5 haring, 530 makreel, 64 schelvis, 185 wijting, 93 kabeljauw en gul, 3 leng, 18 wolf, 22 poon, koolvis. 25 diversen. Totaal 1850 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8