Mengeling van jolijt en goede cultuur tijdens Bevrijdingsfeest "t— If1 Agenda voor Beverwijk Velsen-Noord en Beverwijk „deden samen" -Clowntje Riek Feest in Beverwijk Bk r i Velsen-Noord Driehuis Soekarno „thuis 4 Voor de kinderen 'M. Gunning uitbreiding Duinwijkschool Brederode I wint van Groen-Wit III De winkelsluiting Wandelgids voor de Kennemerduinen Indonesië's president als kunstbeschermer FEUILLETON De fluistercampagne DINSDAG 6 MEI 1952 DE ZON heeft de gezamenlijke feestelingen uit Velsen-Noord en Beverwijk gisteren gelukkig niet in de steek gelaten; behoudens een paar onnozele druppels is het festijn van de vijfde Mei gisteren met goed weer als de meest gewaardeerde gast opperbest verlopen. Van de prille ochtend tot diep in de avond, van het eerste jeugd- appèl bij het monument op „Westerhout" tot de laatste koperen klanken der montere taptoe, zoals die de traditie getrouw door de Harmoniekapel van Beverwijk op de „Halve Maan" (oftewel het Stationsplein) werd geblazen, hebben het Noorden van Velsen en de stad Beverwijk zich vermaakt, al heerste er nergens een uitbundige stemming. Met een rugby-demonstratie, waarbij het nog vochtige sportpark-veld net goed van pas kwam, met muzikale wandelingen door kapel en Hoogoven-harmonie, maar bovenal met het krachtige beroep, dat de tonelisten van „Puck" op de geest drift der vele toneelminnaren deden met het kinderlijke „Feest in het Spinnebos" en de avondvoorstelling van „Gevecht met de zoon" zijn ettelijke hondetden jongeren en volwassenen geconfronteerd met evenveel hoogtepunten van deze viering. De toneelgroep „Puck" was in het Luxor Theater neergestreken, waar men drie vol ledige voorstellingen gegeven heeft; 's mid dags een tweetal voor kinderen en 's avonds een voor volwassenen. „Feest in het wilde spinnenbos" heette hetgeen de juichende kinderen te aanschou wen kregen; een simpel kinderverhaal over de belevenissen van de dochter van een berenleider, die met haar dieren en de tot mens geworden vogelverschrikker 's nachts in het bos gaat feestvieren. Als de aap daarbij de honingpot stiekum leeggelikt heeft, is voor Bruin de beer de pret er af. Het slot is een vermakelijke verdwaal- partij, waarbij de feestvierenden in het cachot opgesloten worden. Dank zij de apenstreken van Pinda weet de ganse fa milie uit te breken en veilig het eigen thuis te bereiken. Het jonge publiek heeft met de avontu riers meegeleefd op een wijze, die aan dui delijkheid niets te wensen overliet. Het Luxor Theater heeft gedaverd van de waarschuwingen, die de spelers als het er gens (opzettelijk) verkeerd ging, in ont vangst te nemen hadden. Het draaitoneel, dat in „Het feest in het wilde spinnenbos" een belangrijke rol ver vulde, heeft de moeilijkheid van het snel changeren voortreffelijk opgelost. Het ver haal was in zijn simpelheid geknipt voor het jeugdige publiek. 's Avonds gaf „Puck" het toneelspel van Cas Baas „Gevecht met de zoon", dat oor spronkelijk in opdracht van het Nationaal Verbond der Katholieke Arbeiders Jeugd beweging geschreven is en sindsdien door de auteur speciaal voor de toneelgroep „Puck" bewerkt is. Met „Gevecht met de zoon" heeft Baas een poging gedaan, de verwarring van de vermaterialiseerde, losgeslagen, na-oorlog- se rnassajeugd op het toneel gestalte te geven en juist de jonge arbeiders op de positieve waarden te wijzen, die ondanks hun sleurleven toch aanwezig zijn. Cas Baas laat dit moraliseren geschieden door het invoeren van de werkman-met- idealen, Kees, en door De Verloren Zoon, die als sprekend 'geweten de hoofdpersoon op het positieve van dit leven opmerkzaam maken. Deze hoofdfiguur, door Egbert van Paridon fors en overtuigend uitgebeeld, is een jonge arbeider uit een godsdienstig ge zin, die door sociale misstanden en verkeer de invloeden van zijn ankers geslagen is. Hoe deze „de weg naar het Vaderhuis", zoals de moraalprediker in het stuk het uitdrukt, terugvindt, heeft de auteur in dit knap geschreven en uitgewerkte spel vrij overtuigend getekend voor hem die evenals deze Jan zoekende zijn naar het doel en de betekenis van het leven in deze voor velen zo chaotische wereld. Frans 't Hoen stond als Kees de werk man zijn vriend Jan uitmuntend ter zijde. De Verloren Zoon vond in Cas Baas een vertolker van grote zeggingskracht. Er vielen voortreffelijk gespeelde scènes te bewonderen, die echter wegens het fragmentarische van het stuk niet tot een sterke climax voerde. De toneeltjes in groepsverband, zoals de kaartclub en het straatdansen, gingen de Puck-spelers het best van alles af. „Gevecht met de zoon!' is met grote aan dacht gevolgd en mag terecht een prima stuk genoemd worden. Terwijl de kinderen zich in het Luxor Theater kostelijk vermaakten, heerste er in de straten een gezellige Zaterdagmiddag- drukte, met dat verschil, dat nu bijna over al de fiere driekleur wapperde en veel kin deren met oranje getooid waren. Op de Breestraat was veel belangstelling voor de, door een radiozaak verzorgde, televisie-uitzending van de openluchtvoor stelling op het Binnenhof te 's-Graven- hage van het toneelspel „Leiden Ontzet". Inmiddels maakten de Beverwijkse Har moniekapel en de Hoogovenharmonie mu zikale rondwandelingen door de straten; het behoeft nauwelijks vermeld dat hier voor, speciaal van de zijde der jeugd, veel belangstelling bestond. Naarmate de klok naar vier uur draaide, verplaatste de drukte zich naar het sport park, waar de rugby-wedstrijd gespeeld zou worden. Studenten tegen „Nüenrode" Enkele duizenden toeschouwers genoten hier van deze wedstrijd. Vooraf gaf een Delfts ingenieur een uiteenzetting over de bij ons vrijwel onbekende regels van het spel. Het is een forse en harde, maar aar dige wedstrijd geworden, die door de Delft- se Studenten Rugby Club gespeeld werd tegen de opleidingsschool „Nijenrode". De Delftse studenten, die kampioen van Nederland zijn, gaven ook de Nijenroders een lesje, hoewel in het laatste kwar tier de Nijenroders meer kwamen opzet ten. De eindstand was 2113 in het voor deel van de studenten. Niet verwonderlijk, zo'n hoge score, als men weet, dat voor een try (doelpunt) 3 punten worden toegekend en dat dan een soort strafschop genomen wordt, die, als „goal", ook nog eens twee punten oplevert. De beide partijen met de hoofden tegen elkaar wordt „scrum" genoemd en dit spelletje werd (althans volgens de repor ter) hondervijftig keer herhaald. Het publiek, waaronder wij ook burge meester mr. H. J. J. Scholtens en de pre sident-directeur van de Hoogovens, ir. A. H. Ingen Housz opmerkten, heeft zich best vermaakt en de jeugd liet zich ook niet on betuigd, gezien de gooi- en smijt-demon- straties, die zij in de pauze ten beste gaf. Openluchtbioscoop Op het parkeerterrein verzamelde zich inmiddels onder de vrolijke klanken uit de luidsprekers de jeugd in grote menigte, later op de avond aangevuld door ouderen, om van de openluchtfilmvoorstelling te genieten. De organisatoren hadden hier voor een goed programma uitgekozen; tekenfilmpjes, show- en speelfilms, kort om voor elk wat wils. Zowel geluid als beeld waren zeer goed en alle aanwezigen hebben zich hier hogelijk geamuseerd. Breestraat verlaten In het overige deel van de stad was 's avonds weinig van feestvreugde merk baar. Hier en daar wat muziek en geroeze moes uit cafés, maar voor de rest was er weinig vertier. Ten tijde van de filmvoorstelling op het parkeerterrein was de Breestraat, in an dere jaren centrum der festiviteiten, zelfs bijna geheel uitgestorven. Het paling kraampje op een der parallelwegen stond er verlaten bij en toen om half twaalf op de Halve Maan door de Beverwijkse Har monie de taptoe geblazen werd betekende dit voor Beverwijk het einde van de zeven de viering na de oorlog van de bevrijding. De jeugd van Castricum kreeg het leeuwendeel Het feest van de bevrijding is in Castri cum goeddeels door de schooljeugd opge ëist. Óm half tien in de ochtend stelden zich ruim duizend kinderen op voor het bordes van het raadhuis, om de gemeente lijke autoriteiten een klinkende aubade te brengen. Uit volle borst hebben zowel de kinderen als de talrijke toeschouwers het „Wilhelmus" gezongen en 200 kinderen brachten vervolgens onder leiding van de heer H. Markx een kleppermars ten ge hore, waarmee een traditie van kort na de bevrijding in ere is hersteld. Wegens uit- stedigheid van burgemeester C. F. Smeets, werden de honneurs door wethouder P. de Vries waargenomen. Het resterende deel van de dag heeft de jeugd met een onderbreking voor de mid dagpauze op de terreinen van de R.K.V.V. „Vitesse '22" aan de Beverwijkerstraatweg doorgebracht. Na de aubade ging het in optocht op dit sportcomplex aan, en hier begonnen om circa 10.15 uur de school- voetbalwedstrijden voor de eerste maal in Castricum georganiseerd. In totaal kwamen 7 schoolelftallen in een halve competitie tegen elkaar in het veld, ver deeld over groep A en groep B. In A, waar in meespeelden een elftal van de R.K. School aan de Dorpsstraat, de Centrale Openbare Lagere School en de St. Cunera School, kwam de eerstgenoemde ploeg 's middags ongeslagen uit de strijd en zij nam hierdoor voor een jaar bezit van de door het „UNO-comité" beschikbaar ge stelde wisselbeker. Ook in afdeling B werd spannend slag geleverd door de andere elf tallen van dezelfde scholen als in A, ver sterkt met een team van de School met de Bijbel, en ook in deze afdeling ging de R.K. School met de volle winst strijken. De jeugdige spelers werden uiteraard door hun klassegenoten luide aangemoedigd. De meisjes konden in die tijd naar hartelust op de bijterreinen aan diverse spelen mee doen en 150 meisjes van de R.K. gymnas tiekvereniging Vitesse demonstreerden in de pauze diverse oefeningen. Uit handen van de voorzitter van het Uno-comité de heer J. C. Dingerdis, moch ten de béide aanvoerders van de winnen de elftallen de wisselbekers in ontvangst nemen. Zij nog vermeld dat de 100 kinde ren die de gehele dag op het sportveld hebben doorgebracht, uitvoerig getracteerd zijn. ADVERTENTIE WASSERIJ DUYN Wastarieven vanaf 24 ct. per kg En nog altijd bleef er maar sneeuw vallen! Die lag nu al zo dik, dat ze goed met de slee konden spelen. Die was van zolder gehaald en ze waren er druk mee in de weer, want dat is 'n fijn tijdverdrijf! Ze slee-den door de straat en mochten er om de beurt op zitten, terwijl de anderen duwden. Lekker ging dat! Opeens bleef Bunkie staan. „Daar komt Pilon aan!", zei hij. Ja. daar kwam Pilon aangestapt; hij droeg een grote zak op z'n rug. „Ha, Pilon!", riepen ze. Hallo jongens!", lachte hun vriend. „Mooi weertje, hè? Ik heb wat boodschappen gehaald in de stad, een zware zak vol!" Bunkie dacht even na. „Dat is 'n hele vracht, Pilon, zo met die zware zak helemaal naar het bos!", vond hij. „O, dat gaat wel", zei Pilon. „Maar als we je wegbrengen en die zak op de slee leggen, gaat het toch gemakkelijker! Wij hebben toch de hele middag vrij", zei Bunkie. De uitbreiding van de Duinwijk-U.L.O.- school te Beverwijk met vier leslokalen en een kamer voor het hoofd, is opgedragen aan de fa. J. en G. Mooy te Krommenie voor f 70.200. De verbouwing wordt uitgevoerd onder directie van architect A. ten Broeke B.N.A. te IJmuiden. Extra-bloemenveiling Met het oog op Moederdag zal Donderdag aanstaande om 2.30 uur een extra bloemen veiling worden gehouden. De lieer G. Verschoor met pensioen Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de chef van de keu ringsdienst van het P.E.N., de heer C. Ver schoor, in Juni de dienst verlaten. Bij het afscheid zal onder meer een geschenk wor den aangeboden door de electro-technische installateurs in zijn rayon. Als de klok waarschuwt bij „IEV" Bij wijze van sluiting van het seizoen geeft de R.K. sportvereniging IEV Maandag 12 Mei in het Kennemer Theater te Beverwijk een toneelavond met de opvoering van het mysteriespel van drie bedrijven „Als de klok waarschuwt". De uitvoerenden zijn gerecruteerd uit de IEV-familie. Alle medespelenden hebben hun toneeldebuut al lang achter de rug. De regie berust bij de heer Th. Koek. „The Bianca's" verzorgen de dansmuziek. „St. Barbara" wijzigde haar bestuur De R.K. begrafenisvereniging „St. Barbara" van de St. Joseph-parochie heeft tijdens haar uitgestelde .jaarvergadering Zondagmiddag in de meisjesschool aan de Corverslaan een bestuurswijziging ondergaan wegens het ver trek van haar voorzitter, de heer C. van Eerden, naar elders. De heer Th. Hoogland nam de voorzitters hamer over en de heer G. B. van Roon com pleteerde het bestuur. De aftredende be stuursleden, de heren G. A. Kaandorp en M. J. Vergouw zagen zich herbenoemd. Het. jaaroverzicht van de heer J. H. Te- kamp. secretaris, vermeldde het verlies van vier leden wegens hun verscheiden. Ten aanzien van het voorgaande verenigingsjaar kan penningmeester E. J. Kramer een ver betering van het kassaldo mededelen tot een bedrag van bijna f 200. Van de lening werden tachtig obligaties uitgeloot. „Concordia" speelt „Circus Knie" De toneelvereniging ..Concordia" besluit het seizoen met de opvoering van het toneel spel uit het circusleven in vier bedrijven „Circus Knie". De uitvoering hiervan geschiedt tweemaal en wel op de Zaterdagen 10 en 17 Mei in het gebouw „Concordia". De regie is in handen van de heer L. W. Boeree. „De Lunette" gast bij „Schulpen" Wegens bijzondere omstandigheden kon de toneelclub van de buurtvereniging „Schul pen" niet voorzien in de laatste seizoen uitvoering voor deze vereniging. Om nu toch de leden deze laatste toneel avond te geven werd de Heemskerk.se toneel club „De Lunette" bereid gevonden haar medewerking te verlenen. Deze voert nu Zaterdagavond 10 Mei in het Kennemer Theater te Beverwijk op het toneelspel in drie bedrijven door A. Bromet „Inkeer". Hout en houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen werden Maandagmorgen met twee schepen grondstoffen aangevoerd, waardoor voor de steigers weer een echte seizoendrukte ont stond. Het Finse s.s. „Mercur" bracht van Hel sinki een lading van 502 vadem hout aan en het Zweedse s.s. „Ardennia" voerde van Gothenburg 847 ton houtstof mee. De uitslagen van de tweede competitie ronde van de lawntennisclub „Brederode" gaven voor het eerste team een mooi resul taat te zien: het won met 53 van het sterke Groen-Wit III. De persoonlijke uitslagen zijn: Team I: Jack Heuerdr. Bonke 64. 64; J. Groenmetzelaar 64, 86; mevr. B. den Oudenmej. K. Berghuis 18. 57; mej. G. Nijssenmej. H. Danrier 46, 64, 36; mevr. den Ouden en Jack Heuermevr. Danner en dr. Bonke 75, 61; mevr. Möller en J. Groenmej. T. Roos en heer Metzelaar 36, 6—4, 8—4; heer Heuer en Groen—heer Bonke en Metzelaar 64, 46, 64; dames den Ouden en Möllerdames Roos en Dam mer 6—1, 7—5. Team II: Het tweede team moest in Rijs wijk met 3—3 de strijd wegens regen staken tegen het eerste team van Cl. te Werve. Beekhuizen—J. Brunink 6—0, 6—2; Knoop— M. Boele 86, 57. 62; mej. v. Rijnmevr. Kolderie 63, 36, 79; mevr. Toetmej. E. Ris 06, 36; Storm en Beekhuizen Boele en Brunink 62, 36, 36; mej. Deerenberg en mej. Rismevr. Krents en Toet 11—9. 6—0. Team III. Het derde team speelde thuis tegen Chandelle II. Met 53 kon dit team de punten in Velsen houden. Mej. E. v. ScherpenzeelMej. Minnema 16, 64. 63; mevr. Sicklermej. Plan- tenga 46, 46; Sicklerv. d. Vlies 6—2, 64; J. de Boer—J. IJspaard 63, 60; mej. Scherpenzeel en VosmanmejMinnema en Maandag is de Zevende Ronde van Noordholland, een amateur-wielerwedstrijd over ongeveer 225 km., die georganiseerd werd door de .Zaanse wielerclub D.T.S., verreden. De deelnemers onderweg. In 1892 begonnen Haarlemse winkeliers met een 9 uurssluiting In 60 jaar is er heel wat veranderd op het gebied der winkelsluiting. De Haar- lemsche Kroniek van 1892 vermeldt in Juni: „onderscheidene handelaren begin nen hun winkels des avonds ten 9 ure te sluiten." Dat was voorlopig een geheel vrijwillige actie. Het was in die tijd vrij algemeen dat de winkels tot 10 uur en zelfs nog later, geopend waren. Op Zaterdag werd het wel 11 of 12 uur. Ditzelfde gold ook voor de kapperszaken. De winkeliers gingen onder de onderlinge concurrentie gebukt. De een wilde niet vroeger sluiten, omdat hij (en niet ten onrechte) vreesde dat zijn klanten dan naar een concurrent zouden gaan die nog geopend was. Het gevolg was dat de winkelier elke avond gebonden was. Alleen als hij personeel had kon er een regeling gemaakt worden voor vrije avonden. Het bezoeken van concerten, toneelvoorstellin gen en vergaderingen stuitte veelal af op moeilijkheden. Langzamerhand werden evenwel afspra ken gemaakt tussen winkeliers in verschil lende branches. Eerst vonden velen een 9 uurssluiting al een gewaagd experiment, maar toen er in de praktijk niet veel be zwaren kwamen, ging men er over denken om de winkeldeuren reeds om 8 uur op slot te doen. Ook werd langzamerhand aan een Zondagssluiting begonnen. Herhaaldelijk kwam de vraag aan de orde of het wenselijk en wettelijk toelaat baar was bij gemeente-verordening een winkelsluiting te regelen, die dan moes' bestaan in het strafbaar stellen van ver koop na een vastgesteld uur. Het duurde nog tot 1915 voor een dergelijke verorde ning in Amsterdam tot stand kwam. Haar lem volgde toen ook. Met ingang van 1930 is de verplichte winkelsluiting voor het gehele land gere geld. Wat zouden de winkeliers in 1892 gezegd hebben als hun voorspeld zou zijn dat zij nog eens om 6 uur de winkeldeur zouden sluiten en bovendien nog een middag in de week? Het is, gezien de grote belangstelling welke er voor het nationale park „De Ken nemerduinen" bestaat, een goede gedach te geweest, een wandelgids voor dit na tuurreservaat uit te geven. Het boekje is voorzien van een kaart van het terrein, waaruit bij vergelijking met het kaartje van Januari 1951 duidelijk blijkt dat de recreatiemogelijkheden sedertdien aanmer kelijk zijn uitgebreid, onder meer met kampeerterreinen en zomerverblijven. Kees Hana schreef voor dit gidsje een uitvoerige, met interessante foto's geïl lustreerde beschouwing over het ontstaan van de duinen en over de flora en fauna in dit gebied. Verder bevat het boekje een opgaaf van de buslijnen die bezoekers dicht bij het nationale park brengen, van de toegangsprijzen, de adressen waar kaarten verkrijgbaar zijn, de mogelijkheden voor jacht en excursies, het gebruik van kam peerterreinen en zomerverblijven en een lijstje van aanbevolen wandelingen. 99 IJspaard 57, 62, 62; mej. Nieland en de Boer—v. d. Vlies en IJspaard 06, 63, 46; Sickler en Vosman v. d. Vlies en IJspaard 63, 86; dames Sickler en Nielandmevr. IJspaard en mej. Plantenga 36, 0—6. Team IV: Het vierde team kon het niet verder brengen dan een gelijk spel (44) tegen „Wees T.C." te Weesp.» B. P. de GrootJ. v. Zwieten 36, 64, 6—4; E. J. ten Ham—Fr. Muschter 6—2, 6—1; mevr. ten Hammej. R. Meihuizen 57, 57; mevr. A. Jonkermej. R. Poel 26, 63, 46; heer en mevr. ten Hammej. Meihui zen en D. Granpré Molière 6—4, 5—7, 6—2; r.,ev.r. Jonker en P. v. d. Kwast—mej. R. Poel en J. v. Zwieten 0—6, 6—2, 2—6; heren de Groot en Kwastheer Muschter en Granpré Molière 75, 64; dames Jonkeren ten Ham—dames Poel en Meihuizen 46, 9—11. (Van onze speciale verslaggever) Als een blanke zwaan in een stille vijver prijkt in een ruim gazon het witte paleis van Djakarta. Het ligt ver het jachtige leven van deze stad. De schildwacht stond op zijn gemak naast zijn geweer en keek onze wagen na, toen wij de oprijlaan in draaiden. De laatste maal, dat wij hier kwamen, was het om de hand te drukken van de scheidende dr. Van Mook. Nu had de president te kennen gegeven, dat hij ons die ochtend wilde ontvangen. Wij waren de eersten van een lange reeks bezoekers. De president had een uur voor ons gereserveerd en liet ons niet lang wachten. Een fraai geüniformde adjudant legde ons het gastenboek voor en leidde ons naar een grote zaal. President Soe karno, iets ouder dan op het bekende sta tieportret, gebaarde uitnodigend naar een gemakkelijke fauteuil en liet een koele dronk aanrukken. Aan de hoge wanden vïamden felle schilderijen over de vrijheids strijd. Het gesprek liep over onze reis. Naast de president zat de heer Ruslau Abdulgani, secretaris-generaal van voor lichting. „Kun je een boek laten maken over de Indonesische schilderkunst, van de wajangschilderingen, via Bali, tot de mo dernen?", wendde zich de president tot hem. Met de handen duidde hij het formaat aan, dat hij zich daarvoor gedacht had. De heer Abdulgani bevestigde, dat hij daar nog wel fondsen voor had. „Dan zal ik Sudjöjono opdracht geven voor de tekst. Kan ik zeggen dat hij op 1000 roepiahs per maand kan rekenen?" Zo werd en passant tot de uitgifte van een bock be sloten. „Sommige mensen vinden dat ik een kunstmaniak ben", lichtte de president toe, „maar dit is het begin van een natio naal museum", en hij wees op de wand versieringen. Even later ging hij ons voor door de koele gangen en zalen van het paleis en toonde ons met trots zijn verzameling, die naar men zegt het beste bevat wat de In donesische schilders hebben gemaakt. Een vertrek was ingericht als atelier. Een jongeman trok zich bescheiden terug toen wij kwamen. „Hier ziet u werk van zijn hand", zei de president. Als een Mae cenas heeft hij enkele veelbelovende kun stenaars om zich verzameld en alle artis- ten kunnen op zijn steun rekenen. Een groot doek toonde soldaten van Westerling, in een kamponghuis verderf zaaiende. „Deze man, Westerling, doet nog veel schade aan de betrekkingen tussen onze landen", zeide Soekarno. Dat was de enige opmerking, die hij over de politiek maakte. Na ruim een uur namen wij afscheid van deze rustige man in v/it uniform, een kunstminnaar met grijzend haar en don- kergerande bril. Wij konden ons nauwe lijks realiseren gesproken te hebben met de felle politieke redenaar, die volksme nigten met zijn woorden in extase weet te brengen en die nu president is van 75 mil- lioen Indonesiërs. Dinsdag 6 Mei Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vader is vrijgezel". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De Para dijsvogel" en „Naar de speeltuin". W. B. Theater: Geen voorstelling. Zcewijckschool, 8 uur. Beverw. Jongeren Parlement. Woensdag 1 Mei Bioscopen: Als Dinsdag. Doopsgez. Kerk, 8 uur: Doopsgez. Gem. Zangkoor, Voorjaarsconcert, door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 34) De man die het verstuurde wordt door de politiemachten van alle Europese staten gezocht. U werd gelukkig gered door uw vergeetachtigheid, professor! Ik wil nu echter geen enkel risico meer met u lopen. We gaan nu direct naar uw hotel terug en ik zal u zélf vandaag nog naar Harwell brengen. Daar kunt u dag en nacht uitste kend bewaakt worden. Professor Porter maakte geen enkel be zwaar, nadat Brannigan omstandig de. za ken had uiteengezet. HOOFDSTUK XIII. Het gezelschap reed naar de achteringang van het hotel. Brannigan bleef met de ge- eerde in de wagen zitten, terwijl een van de detectives de koffers van professor Por- zr pakte. De andere detective lette scherp op alle gasten. Er kwam geen enkel ver dacht personage opdagen. Bij het politiebureau verwisselde Bran nigan de taxi voor een politiewagen, wat de jonge chauffeur natuurlijk hevig teleur stelde. Daar het veel te riskant was een trein le nemen, gaf Brannigan de chauffeur op dracht, naar Harwell te rijden. Toen zij op de grote weg waren welke naar het Noorden leidde, haalde Branni gan verlicht adem. Het lot had hèm dit maal toegelachen! Simpkins had onmoge lijk rekening kunnen houden met de grote mate van verstrooidheid van de professor. De hoofdinspecteur was er echter van over tuigd, dat Simpkins in een of andere ver momming onmiddellijk na aankomst van de trein tot aan het uur van de afspraak ergens in café Paragon had zitten wachten. Toen hij Brannigan en de twee detectives uit de taxi had zien komen, moest hij direct geweten hebben, dat zijn opzet mislukt was. De geleerde besefte kennelijk niet het grote gevaar, waaraan hij was ontsnapt, alhoewel hij wèl het gevoel had gekregen, dat er iets niet in de haak was geweest. Hij praatte aan een stuk door, alsof hij college aan het geven was, over verbete ringen voor raketprojectielen, waardoor Engeland in één slag bovenaan zou komen te staan in de rij der volkeren, die dit wapen aan het ontwikkelen waren. Hij begon ten slotte zelfs ijverig op een papiertje te krabbelen. Zijn vacantie had de zonder twijfel goed gedaan, want ir s wat meer kleur op zijn holle wangen gekomen en ook hadden zijn ogen niet meer zo'n vrees achtige uitdrukking als in Monte Carlo. Als u iets mocht overkomen, wie zou dan uw werk overnemen?, vroeg Branni gan. Hij trachtte zijn vraag zo onschuldig mogelijk te doen klinken. We hebben Anstruther. Ik geloof wel, dat hij een van de bekwaamste koppen in Engeland is. Maar ik ken wel een half dozijn mensen op het continent, die nog boven hem uitsteken, en in Amerika zijn er een stuk of vier, vijf te vinden, die An struther overtreffen. Over Rusland weet ik niets. De Russen kunnen echter niet ver bij ons achter liggen. Maar Anstruther staat toch niet op hetzelfde plan als u zelf, zei Brannigan. Hemelse goedheid, nee! Maar daar kan hij natuurlijk zélf niets aan doen. In vele opzichten is hij een uiterst bekwaam geleerde, maar hij heeft zijn beperkingen. Deze uitspraak kwam vrij goed met Brannigans idee overeen, dat professor Porter wel een zéér unieke plaats in En- gelands wetenschappelijke wereld innam. De hoofdinspecteur voelde langzamer hand zijn zelfvertrouwen toenmen. Simpkins zal zich waarschijnlijk wel in een of ander kustplaatsje verscholen heb ben. Het was echter ook mogelijk, dat hij pogingen zou aanwenden met een trein naar ht'. Noorden te ontkomen. Gelukkig kon hij moeilijk al weten, dat professor Porter reeds op weg was naar Harwell. Voordat de politiewagen, welke steeds met hoge snelheid had gereden, de hekken van het atoom-laboratorium bereikte, had Brannigan de professor ingelicht over zijn vrees. Hij vroeg de geleerde, te beloven dat hij Harwell niet zou verlaten, voordat hij de boodschap had gekregen dat alles veilig was. De professor stribbelde natuur lijk wel tegen, doch slechts totdat Branni gan hem herinnerd had aan het vervalste telegram. Nu u er al een keer ingelopen bent, zal uw achtervolger ongetwijfeld wel den ken, dat u een tweede keer wéér in zijn val zult lopen, zei Brannigan nadrukkelijk. Neem dus geen énkele uitnodiging, die van buiten Harwell komt, aan. Ik zal er voor zorgen, dat de Yard zich hierover met het ministerie in verbinding stelt. Maar ik móét nu en dan enkele men sen opzoeken om over mijn werk te praten!, ging professor Porter hier tegenin. Het is wérkelijk noodzakelijk, dat ik contact onderhoud met collega's van andere uni versiteiten. Ik moet aanvragen voor spe ciale materialen toelichten, ik moet gere geld voeling houden met het ministerie van Oorlog. Vraag dan maar of die mensen bij u willen komen! Ik zal de veiligheidsdienst van Harwell instructies geven, dat u het terrein niet mag verlaten! En voordat er bezoekers bij u kunnen worden toegelaten, moeten zij een grondige veiligheidstest on dergaan. We moeten bij wijze van spreken hun hele levenswandel van hun geboorte af navorsen. Na enig tegenstribbelen gaf de geleerde zich ten slotte gewonnen. Het kleine gezelschap werd kennelijk verwacht, want het hoofd van de Veilig heidsdienst van het atoom-centrum wacht te hen bij de ingang op. Brannigan legde hem omstandig uit, wat hij precies wenste met het oog op de veiligheid van profes sor Porter. Toen hij naar de wagen terug liep, wandelde de geleerde hem al tege moet. Het ga u goed, professor. En succes met uw onderzoekingen! Ik ben u veel dank verschuldigd mijnheer Brannigan. Vreemd, ik heb altijd de politie voor een stelletje domoren ver sleten. Ik twijfelde eerlijk gezegd, aan uw capaciteiten, toen ik u in Monte Carlo ont moette. Gelukkig heb ik het bij het ver keerde eind gehad. Ik hoop, dat u me het wilt vergeven. Hij stak zijn hand uit, die Brannigan krachtig drukte. Toen wandel de de geleerde plotseling weg, alsof hij zich schaamde over wat hij zo juist gezegd had. Brannigan reed met de twee detectives naar Scotland Yard terug. Hij koesterde generlei bezorgdheid meer over de profes sor. Volgens menselijke berekeningen was hij thans zo veilig als maar kon. Die nacht bleef de hoofdinspecteur lang op. Terwijl hij in een gemakkelijke stoel zat, overdacht hij een op het eerste gezicht volkomen fantastische mogelijkheid. Bran nigan besloot ten slotte hierover de vol gende morgen me1" de commissaris te spre ken. Sir Dudley Chalmers verwachtte Bran nigan klaarblijkelijk, hij zat ijverig in het dossier „Simpkins" te lezen. Goede morgen, Brannigan. Ik hoorde net, dat je in Torquay nog al het een en ander hebt meegemaakt! We werden bijna lelijk om de tuin ge leid!, zei Brannigan recht op de man af. Ergens moet een behoorlijk lek gezeten hebben en hij vertelde uitvoerig wat gis teren precies was voorgevallen. Die twee detectives treft geen blaam, dat zij de pro fessor alleen in 't hotel hebben achterge laten. Zij hebben bij de Yard geïnformeerd, of ik inderdaad op weg was naar Torquay. Maar hoe 'kon iemand anders hier achter komen? De commissaris keek verbaasd. Hoe kan ik dat nu weten? Er is. ie mand op de Yard, die aan een buitenstaan der zou vertellen, waar u heen gaat en wat u precies doet. Misschien bent u wel gevolgd door Simpkins, die met een tussenpoos de twee telegrammen heeft verstuurd. Het tweede bereikte zodoende de professor pas, toen de detectives al vertrokken waren. Ik heb al geïnformeerd bij het tele graafkantoor. Het telegram, dat zogenaamd van Anstruther kwam, werd tien minuten na het andere verstuurd. Daar heb je 't! En hoe lang wachtte u op 't station? Twintig minuten. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6