Stoet van fakkels en vreugdevuur sloten Velsens vijfde Mei glorieus en lichtend af „Schoonenberg" het centrale punt voor veler vermaak gedurende de middag en de avond Agenda voor Velsen LOGOMOTIEF Fa. PRUIS „Jeugd, vorm een vriendschapsband IJmuiden Zomerdienst bij de Spoorwegen Santpoort 5 Bromfiets en alcohol waren te aantrekkelijk Jeugdelftallen in actie Na de strijd Jeugd-philatelisten- vereniging wankelt Zweeds schoolschip passeerde IJmuiden „Grote belangstelling" voor tunnelplan-Buitenhuizen Electrisch naar het Noorden des lands Dammen Om de damtitel in Kennemerland Schaken Kroone en Happel dingen naar de titel DINSDAG 6 MEI 1952 VAN HET MONUMENT aan de Zeeweg, dat in de ochtenduren het centrale punt was van Velsens waardig bevrijdingsfeest, wij gaven in onze vorige editie reeds een uitvoerig verslag van de daar gehouden plechtigheid heeft de belangstelling zich in de loop van de dag verspreid over andere delen der gemeente. De grasmat van het sportpark „Schoo- nenberg" heeft in de middag, toen iedereen benauwd naar de lucht keek, gastvrijheid verleend aan de hele schooljeugd, die door wethouder H. de Boer is toegesproken en daarna kennis maakte met het „tovercabaret" van de Jonge Nederlandse Revue; bij de Santpoortse bevrijdingsbank is een stemmige herdenking in de namiddag gehouden en Velsen Noord, dat zich ten dele bij Beverwijk aansloot, genoot onder meer van een jolige zomerkermis op het Watervlietterrein. Des avonds heeft zich na het programma op „Schoonenberg" een lange stoet van flakkerende lichten door IJmuiden geslingerd: een aantrekkelijke fakkeloptocht be sloot hier een zonnige dag, die door zijn gecentraliseerd karakter minder druk en uitbundig was dan de Koninginnedag, maar dank zij de goede zorgen van de velen, die meehielpen aan het welslagen van deze zevende vijfde Mei de mannen van Openbare Werken bijvoorbeeld waren al om vijf uur in de ochtend op „Schoonen berg" bezig met de opbouw van het toneel) een oprecht en plezierig feest is geworden. Het vreugdevuur aan het eind bij het monument was de vlammende afsluiting, die te attractiever werd door een „fakkeldans" van de volksdansgroep „Butterfly". Het „Overkoepelend Comité Velsen" had Maandag de schooljeugd evenmin vergeten, zodat de enthousiaste voetbalsupporters van Sportpark „Schoonenberg" hun plaatsen 's morgens en 's middags hadden ingeruimd voor een niet minder uitbundige kinder schaar. Op hetzelfde terrein, waar straks „Stormvogels" zijn aanspraken op de eer ste klasse in de werkelijkheid hoopt om te zetten, was nu een geïmproviseerd toneel opgeslagen, waar „De Jonge Nederlandse Revue" weinig moeite had tweemaal de vele honderden kinderen met de avonturen van Kabouter Floep en Reus Lange Wijs neus te vermaken. Het verhaal is weinig gecompliceerd, maar de kwieke kabouter wist de jeugd handig in het spel te betrek ken, zodat zij ongetwijfeld de overtuiging hebben gehad met hun toverspreuk, „An- nanas, Rammenas, Kalebas, Floep!" zelf in staat te zijn de schone prinses en de speel man op het toneel te toveren. Bij dit alles was ook het komische element niet ver geten, in de personificatie van de dwaze Prins Poespas, waardoor de jeugdige toe schouwers zich kostelijk hebben geamu seerd. Daarvoor had wethouder H. de Boer de verzamelde schooljeugd toegesproken, waarbij hij hun de betekenis van dit Be vrijdingsfeest nader verklaarde. Hij herin nerde er aan, dat het ongeveer twaalf jaar geleden een andere tijd is geweest; een pe riode, die zij slechts uit de overlevering kennen, omdat zij deze benarde jaren ge lukkig niet hebben meegemaakt. Nederland had toen de kostbare vrijheid verloren, maar door de dapperheid van vele vaders en moeders kon nu overal de driekleur weer onbelemmerd gehesen worden. De wethouder verzocht hen over dit alles eens goed té willen nadenken en hieruit de overtuiging te behouden, dat het noodzake lijk is te zorgen, onder elkaar een stevige vriendschapsband te vormen. Een driewerf hoera op de bevrijding be sloot de enthousiaste toespraak. Bij Santpoorts „Bevrijdingsbank" ïn Santpoort-station is in de middaguren de bevrijding herdacht rond de Bevrij dingsbank op het Stationsplein. Hierbij waren burgemeester mr. M. M. Kwint, de secretaris der gemeente J. Veenstra en wethouder J. C. Aschoff aanwezig. Enige honderden hebben er geluisterd naar de woorden van pastoor W. Kamer beek uit Bloemendaal, die een korte rede naar aanleiding van Johannes 12 vers 24 hield. „Wij plukken," aldus spreker, „de zoete vrucht van vrijheid en vrede, doch dit leven werd ons gegeven door de dood van vele duizenden helden en heldinnen. Op ons rust een ereschuld, zij vragen ons die vrijheid te beschermen en te bewaren met dezelfde liefde, offervaardigheid en in de zelfde eenheid van streven. Wij moeten zijn één volk, wij dienen elkanders eerlijke overtuiging te eerbiedigen en elke dag op nieuw bereid zijn voor die vrijheid offers te brengen." Dr. G. W. Harrenstein van Amsterdam, merkte op, dat dankbaarheid een veel ge bruikt, doch weinig verstaan woord is. Dankbaarheid getuigt van afhankelijkheid. Wij zijn dankbaarheid verschuldigd om wat wij vandaag als Gods gunst genieten, aldus spreker, en dit is te danken aan de twee groepen, die de strijd tegen de over weldigers aanbonden: de mannen in uni form en de illegalen. Wij kunnen de doden geen tegenprestatie bewijzen, wij kunnen slechts de weduwen, wezen en invaliden steunen. Wij brengen op dit ogenblik een eresaluut aan hen, die zich hebben gegeven voor de ene zaak: ons land, ons volk, onze vrijheid, onze rechten. „De eenheid van ons volk zal ook in de toekomst gewaarborgd zijn, als wij ons scharen rondom het Oranjehuis." De derde spreker, dr. I. Vijlbrief van Dordrecht, memoreerde het knechten van vrijheid en recht gedurende de oorlogs jaren, waarin de elementaire waarden van de menselijke persoonlijkheid volkomen werden ontkend. Tegenover deze depressie stond het werk van het verzet, dat zijn „vuist" vond in een machtige drang naar vrijheid. Het is, zo zei dr. Vijlbrief, beter te sterven dan in onvrijheid te leven. In eerbiedige en dankbare herdenking dienen wij de vrijheid hoog te houden in een we derzijds begrip. De plechtigheid werd opgeluisterd door zang van niet minder dan vijf koren: Da Pacem, Kennemer Vrouwenkoor, Kapel koor, De Slem des Volks en het Gerefor meerd Zangkoor. Folklore onder schijnwerpers Voor de avondvoorstelling, welke even eens in het Sportpark „Schoonenberg" plaats vond, was opnieuw een aantrekke lijk programma samengesteld, dat zeker een grotere belangstelling van de zijde van het publiek had verdiend. Het begon met een fleurig défilé, waaraan door vrijwel alle sport- en jeugdorganisaties uit IJmuiden en Velsen werd deelgenomen. Nadat de IJmuider Harmonie zich in het midden van het terrein had opgesteld, volgde de op mars van de verschillende verenigingen in sportkleding en met vliegende vaandels, hetgeen een bijzonder feestelijk schouw spel opleverde. Na een begvoetingsdans door de volksdansgroep „Butterfly" be trad de burgemeester ven Velsen, mr. M. M. Kwint, het podium voor een korte toe spraak. De burgemeester verklaarde er de voor keur aan te geven enige woorden van hart tot hart te spreken, in plaats van een keu rig gestyleerde rede, welke zorgvuldig in een studeervertrek was voorbereid. Hij bracht eerst zijn hulde aan de organisa toren, die hadden gezorgd voor de vele indrukwekkende en wijdingsvolle momen ten in de gemeente. Want hoewel men het zeker zonder festiviteiten zou kunnen stel len, mogen wij toch nimmer verzuimen even stil te staan aan de graven van hen, die voor onze vrijheid vielen. Spreker zou hierbij dan gaarne de opvatting, dat het ge hele Nederlandse volk zich indertijd als één man voor de bevrijding heeft ingezet, defi nitief naar het rijk der fabelen willen ver wijzen. Het waren immers in verhouding slechts weinigen, die zich geroepen en ge grepen voelden hun leven voor de vrijheid op het spel te zetten. Ten bewijze hiervan citeerde de burgemeester enige gedeelten uit een Deense roman, waarin een verzets strijder dezelfde mening was toegedaan. De bevrijding heeft goede en zegenrijke vruchten afgeworpen, aldus spreker, waar na hij de aanwezigen opwekte de herkregen vrijheid te behouden, door zich eensgezind achter de troon van Oranje te scharen. Al leen dan is Nederland weer tot die daden in staat, waarom ook een klein land in waarheid groot kan zijn. Deze toesnraak werd besloten met het hijsen der driekleur en het gezamenh'ik zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. Vervolgens werd het podium opgeëist door een vrolijke groep Veluwse boeren- dansers uit Putten, die zich in hun karak teristieke Gelderse klederdrachten onver moeibaar toonden in het uitvoeren van een serie folkloristische dansen. Het bleek hier uit, dat ook in dit genre de variaties vriiwel onuitputtelijk ziin, al wordt bij deze dan sen de nadruk steeds op het kluchtige ge legd. Veel hilariteit verwekte bijvoorbeeld het nummer „Srniet 't wief weg", een dans welke met een dergelijke titel ongetwijfeld geen nadere uitleg meer behoeft. Maar het meeste succes behaalden de leutige boeren en boerinnetjes toch met hun strooptocht naar de tribunes, waar zii zich allen van een partner uit het publiek voorzagen om deze in triomf naar het podium te voeren. De dans die daarop gezamenlijk ten beste gegeven werd scheen geheel aan de ge stelde eisen te voldoen, zodat er gaarne van het Drivilege gebruik werd gemaakt om een klinkende zoen te geven of in ontvangst te nemen. Ondanks de koeler wordende avondwind kon het tmbliek uiterst moeiliik van dit bekoorlijke, oer-Nederlandse .schouwspel afscheid nemen. Kermis in Noord De bevrijdingsdag is ook in „Noord" plezierig verlopen. Op het sportpark „Watervliet" had de Commissie voor Be- drijfsontspanning van de Hoogovens met haar „kermesse d'été" een ware kermis- sfeer weten te scheppen: omzoomd door talrijke vlaggen van allerlei nationaliteit en wimpelguirlandes waren daar kramen opgesteld, waar ieder te kust en te keur terecht kon. De werptenten en snoepkra- men deden opgeld bij de kinderen, maar vooral in trek was de ping-pong-sport, een origineel idee van de heer J. van Wijk. Honderden kinderen, die 's middags met hun ouders het zeer drukke feestterrein bezochten, bestormden de golfbaan, waar per keer 110 kinderen een gratis rit maak ten en de draaimolen nam er niet minder dan 80 per rit tnee. Al om half twee 's middags stroomde het feestterrein vol en met de grootste moeite kon de controle het bolwerken en dan zijn er nog velen zonder het offer van een dub beltje binnengekomen. Om zes uur schatte men het aantal bezoekers met kinderen die middag op ongeveer 10.000 Voor de organisatoren, de heren W. van Leusen, J. van Wijk, J. Westerman en vele anderen, alsmede talrijke helpers werd het omstreeks zeven uur opnieuw stevig aan pakken. Nu werd ook de zweefmolen in geschakeld, maar in het bijzonder de grote dansvloer was in trek, ook al dank zij een feeërieke verlichting van het hele feest terrein. Honderden hebben er gedanst op de pittige muziek van „The Varia's" onder leiding van Johnny Westerman en het Su rinaams orkest, dat geweldig insloeg. Om halftwaalf eindigde dit spectaculaire feest voor de ongeveer 5000 avondbezoe kers veel te vroeg. In de middaguren vond de muzikale rondgang van de R.K. Harmonie „St. Cae- cilia" veel belangstelling van de inwoners en derhalve ook veel waardering. Honderden bioscoopbezoekers In samenwerking met het comité Bevrij dingsfeesten zorgde de Oranjevereniging „Velsen" voor een vrolijke avond-open- luchtbioscoop nabij de Wijkerstraatweg naast de winkelgalerij. Enige honderden bezoekers genoten van een met zorg samengesteld programma, waarbij onder meer geestige show-, muziek- en tekenfilms en een spectaculaire rolprent van verschillende sporten waren gevoegd. De kostelijke „auto-finale" besloot het pro gramma. Zowel de heer P. C. Tolk als de heer P. Koelmans van de Oranjevereniging herin nerden aan de vreugdevolle dag van de be vrijding en laatstgenoemde wekte zijn ge hoor op, om de vereniging die thans 300 leden telt, groter te maken. Fakkeloptocht en vurig slot Na afloop van de avondvoorstelling ver zamelden de leden der verschillende sport en jeugdverenigingen zich op „Schoonen berg" voor een fakkeloptocht. Voorafge gaan door de „IJmuider Harmonie" ging de stoet langs de kortste weg via de Ver loren van Themaatlaan, Groeneweg en Zeeweg naar het Bevrijdingsmonument, waar de volksdansgroep „Butterfly" een bijzonder aantrekkelijke fakkeldans uit voerde. Bij het flakkerende licht van de laaiende vlammen van een knetterend vreugdevuur zongen de talrijke aanwezi gen „Wilt heden nu treden", waarmee de viering van bevrijdingsdag in Velscen be sloten werd. De Bloemstraat in Oud-IJmui- den was evenals op Koninginnedag versierd met honderden kleine vlaggetjes. Twee politiemannen, die Zondagavond tegen twaalven gingen controleren of de 'cafés gesloten waren, hoorden van een voorbijganger, dat een man zich „zeer ver dacht" door IJmuiden bewoog. De agenten repten zich in de aangegeven richting en op de Bik en Arnoldkade trof een van hen de 28-jarige J. P. v. d. P. uit IJmuiden aan, die bezig was het slot te forceren van een bromfiets. De man wachtte niet, maar sloeg onmiddellijk op de vlucht. Hier hadden de politiemannen echter op gerekend, want de hardloper rende recht in de sterke arm van de tweede agent. Het bleek dat v. d. P. de bromfiets had meegenomen van een meneer, die zijn vervoermiddel had ge stald voor een café aan de Breesaapstraat. Zondagavond raakte de 23-jarige Zand- voorter G. P., opvarende van het Pana mese schip „Georgia" op het Sluisplsin te IJmuiden in vuur en vlam door de over matige hoeveelheid alcohol met als gevolg dat hij enkele omstanders te lijf ging, waar door een bewoner van de Kanaalstraat zijn bril zag versplinteren, hetgeen met nog een aantal andere vernielingen een schade van ongeveer veertig gulden betekende. Het toeval wilde, dat juist op tijd een agent in burger op het Sluisplein verscheen, die de heethoofdige Zandvoorter in z'n kraag greep om hem vervolgens naar het hoofd bureau te transporteren. „Euphonie" brengt 9 Mei gevarieerd programma een Op Vrijdag 9 Mei geeft het IJmuidense symphonie-orkest „Euphonie" zoals wij al eerder aankondigden onder leiding van Jac. Stoffer, de tweede concertmeester der H. O. V., een concert in het Patronaats gebouw, ditmaal met solistische medewerking van de heer Gert Schoonkind, in het dage lijkse leven bedrijfsingenieur der Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen. Hij treedt op als piano-solist en onder meer speelt hij „Variations Symphoniques" van César Franck. Verder vermeldt het programma „Suppé- Illusionen", een moderne^ fantasie over lie deren van Fr. van Suppé door Mischa Mi- chealoff, „1' Arlesiénne-Suite I" van G. Bizet en „Eine Kleine Nachtmusik' van W. A. Mozart. Ook nu weer is de samenstelling van het programma zo gekozen, dat elke muziekliefhebber er veel van zijn gading bij zal vinden. Op de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom zijn Maandag de Canadese militairen herdacht, die tijdens de oorlog in Nederland sneuvelden. De plechtigheid werd bijge woond door de gezanten en ambassadeurs van talrijke landen en vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten. Schoolkinderen legden bloemen op de graven. Voorgerechtvan Edmonton-Veisen Zaterdag 10 Mei komen twee jeugdelftallen op het hoofdterrein van „Schoonenberg" tegen elkaar in actie. De spelers zijn uit vrij wel alle Velsense verenigingen afkomstig. Na deze wedstrijd wordt het jeugdelftal ge kozen, dat Velsen in Engeland tegen het jeugdelftal van Edmonton zal vertegen woordigen. Om half vier is er bij de „Bevrijdingsbank" in Santpoort gisteren een korte herden kingsdienst gehoudenwaaraan drie geestelijken en vijf koren meewerkten. Een Stormvogels-supporter, aan wiens oordeel zeker waarde gehecht kan worden, en die vlak achter het doel zat, waarin Kei zer naar veler mening en, zoals uit ons verslag van de wedstrijd is gebleken, ook naar de onze de bal na een schot van Luppens achter de doellijn zou hebben weg- gegrabbeld, vertelde ons pertinent gezien te hebben, dat Keizer, na eerst het leder door zijn armen te hebben laten glippen, daarna de bal vóór de doellijn heeft gestopt. Ook al omdat deze „waarnemer" in een gunstiger positie zat dan onze verslaggever, nemen we hiervan gaarne nota. Alleen blijft dan nog over de vreemde beslissing van de scheidsrechter, waarvan we gisteren in ons verslag gewaagden. „Meer belangstelling voor voetbal" De postzegelvereniging „IJmuiden en Omstreken" hield in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg haar zeventiende vergade ring. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer P. W. Bakker, mede, dat de jeugdafdeling waarschijnlijk ontbonden zal worden: „de jeugd blijkt meer belang stelling te hebben voor jeugdverenigingen en vooral het voetballen op Zaterdagmid dag heeft groter aantrekkingskracht dan het verzamelen van postzegels". Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt dat de vereniging zich in een groeien de belangstelling mag verheugen Het ledental is momenteel 41. Bij- de bestuursverkiezing werden de af tredende voorzitter en secretaris herkozen, zodat het bestuur bestaat uit de heren: P. W. Bakker-, voorzitter; W. Hobermann, 2e voorzitter: G. de Hoog, secretaris; J. Mul ler, penningmeester en A. J. Schoonenberg, diretceur van rondzending. Voorts werd er een nieuwe kascommissie benoemd. De vergadering besloot een propagandist te benoemen, die tot taak heeft de philate- lie te stimuleren en het ledental uit te brei den. Het voorstel om met de zustervereni ging uit Beverwijk per bus naar de eind Juni in Utrecht te houden internationale postzegel-tentoonstelling te gaan, kreeg al gemene bijval. Na een gratis verloting hielden de leden zich nog, zoa'ls gebruikelijk, geruime tijd bezig met ruilen de basis van hun mooie liefhebberij. Voor de eerste keer is gisteren het Zweedse schoolschip „Albatross" uit Göte- borg in Nederland gearriveerd. De fraaie, witte viermastbark stoomde omsti-eeks half twaalf de middensluis in. Het stalen schip van 1036 ton bruto is eigendom van een viertal Zweedse rederijen, onder wier auspiciën twintig cadetten aan boord wor den opgeleid. De „Albatross" wordt tevens gebruikt voor vrachtvervoer en het zeil schip kwam gisteren van Izmith in Israel met stukgoed voor Amsterdam in IJmuiden aan. Het schip heeft een hulpmotor van 600 pk en voert 1200 m2 zeil. Van Amsterdam vertrekt de „Albatross" naar Kalmar in Zweden. Naar wü vernemen is de commissie, die onlangs in de Zaanstreek opgericht is ter stimulering van de tunnelplannen bij „Bui tenhuizen" (het veelbesproken project van de Zaanse industrieel Kaars Sypestyn) op bezoek geweest bij minister H. H. Wem- mers van Verkeer en Waterstaat. Uit een langdurig onderhoud met de mi nister is gebleken, dat er in de hoogste kringen grote belangstelling bestaat voor dit tunnelproject. De commissie, die voorgezeten wordt door de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, zal binnenkort rapport uitbrengen over de besprekingen op het ministerie. Wij vernemen voorts, dat het niet on mogelijk is, dat er op kleine schaal geëx perimenteerd zal worden met dit tunnel project. Men zou namelijk willen zien, hoe het voorgespannen beton, waarvan deze tunnel gemaakt zou moeten worden, zich houdt, daar er op dit punt nog weinig er varingen zijn opgedaan. Dinsdag 6 Mei. Thalia, 20 uur: „Abbott en Costello ontmoe ten de onzichtbare man". Rex: geen filmvoorstelling. Woensdag 7 Mei. Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethouder- van Onderwijs. Oud-Katholieke kerk, Wilhelminakade, 20 uur: kerkconcert. Thalia, 20 uur: Zie Dinsdag. Rex, 20 uur: „Saloniki, het spionnennest". Nu ook de baanvakken ZwolleLeeu warden en MeppelGroningen in electri- sche exploitatie kunnen worden genomen, zal het treinverkeer tussen het Westen en de Noordelijke provinciale hoofdsteden met ingang van de zomerdienstregeling op 18 Mei geheel electrisch kunnen geschieden. In beide richtingen zullen elf sneltreinen gaan rijden, samengesteld uit electrisch stroomlijnmaterieel, en vier expresstreinen getrokken door electrische locomotieven. Bovendien komen er tussen ZwolleGro ningen nog 9 electrische pendeltreinen. Tussen Zwolle en Leeuwarden komen er- totaal 17 treinen. Behalve tussen Harlingen en Leeuwar den en tussen Leeuwarden en Groningen, waar sinds 7 Januari reeds enkele Diesel- electrische treinen rijden, wordt thans ook tussen Groningen en Winschoten een aan tal stoomtreinen door Diesel-electrische treinen vervangen. Van 18 Mei af zullen tussen Twente en het Westen des lands vier electrisch ge trokken exprestreinen en elf electrische sneltreinen gaan rijden. De tweeuurs-sneldienst ZwolleZut- phenNijmegen zal worden aangevuld met een tweeuur-stoptrein ZwolleDeven terZutphen. Hierdoor is een uurdienst ZwolleZutphen verkregen. Tussen Nijmegen en Roermond zullen de stoomtreinen geheel verdwijnen. Er komt een tweeuursdienst met Diesels tussen Nij megen en Venlo en een uursdienst tussen Roermond en Venlo. Te Roermond bestaat drie keer per dag een goede aansluiting op de Amsterdamse exprestreinen naar en van Maastricht en Heerlen. Op Nijmegen-Vlissingen zal een onon derbroken uursdienst met Dieseltreinen worden gereden. De Zeeuwse lijn sluit nu te Roosendaal elk uur aan op en van de electrische dienst richting Rotterdam-Am sterdam. Te Utrecht sluiten de drie expres treinen Amsterdam-Maastricht-Heerlen aan op de exprestreinen tussen het Westen ener zijds en het Oosten en Noorden anderzijds. Voor het eerst na de oorlog zullen van Maandag tot en met Vrijdag twee electri sche treinen Rotterdam D.P.-Amsterdam C.S. via Gouda-Woerden-Breukelen rijden. In de kop van Noordholland wordt de trein dienst Alkmaar-Den Helder met drie trei nen in beide richtingen uitgebreid. Even eens zijn er vele uitbreidingen op de lijn Amsterdam-Dordrecht. Bromfietser botste op geparkeerde auto Gisteravond om acht uur is de Sant poortse voetballer Arie Maarschalk, die de hoek van de Burgemeester Enschedélaan naar de Terrasweg op een bromfiets nam, tegen een aan de overkant van de weg ge parkeerd staande vrachtauto gebotst, door dat hij uit de bocht vloog. Maarschalk kwam met het hoofd tegen het linkervoorspatbord van de wagen te recht en werd licht aan het hoofd gewond. Nog duur. Gisteren is er nog maar- weinig animo onder de handelaren ge weest en vooral tegen 't einde van de afslag ging het in de meeste gevallen snel berg afwaarts, zodat enkele soorten op een be denkelijk laag peil kwamen te staan. Zo daalde de kleinmiddeltong van 1,10 op 1,en de tong I zakte van 1,05 tot 0,99 per kilo. Toch waren er soorten, die vrij goed stand hielden. Er werd voor de grote .levende wijting van de trawlers, mits gestript, 22,betaald. De gewone kleine soorten noteerden 15 tot 14. De kleine schol II deed het evenmin slecht. Mede door het feit, dat er weinig loggers aan de afslag waren, kon er ƒ21 tot 23 worden betaald. De makreel had, zoals gewoonlijk, wel voldoende aftrek, maar bleef toch hangen op 14 per kist. Kleine schelvis II bleef goedkoop voor 22 per 50 kg. De stijve kabeljauwen, die vlotter van de hand gingen, kregen evenwel niet de prijzen, die de laatste tijd betaald zijn en ze moesten genoegen nemen met 55 tot 62 per kist van 125 kg en 55 tot 50 voor de grote regels. Duo. Voor vandaag waren van Maandag blijven liggen de loggers KW 166, 130, 84, 155, 141 en de RO 9, die gezamen lijk 200 kisten schol, 60 diversen, 30ST tong en tarbot, -250 stuks stijve kabeljau wen en 120 kisten makreel opleverden. De KW 141 verkocht Maandag alleen zijn makreel met het oog op de kwaliteit en loste vandaag het restant van 140 manden diversen. Van de trawlers losten de „Post Boy", die 145 kisten schelvis en piepers aanbracht plus 80 kabeljauw en gullen, 45 zwarte koolvis, 130 wijting, 60 dichte wij ting, 435 makreel, 15 haring en 20 diver sen en de „Vikingbank", die nog 170 kis ten schelvis, 120 kabeljauw en gullen, 120 wijting, 220 dichte wijting, 210 makreel, 20 diversen, en 40 koolvis met 75 kisten haring en 270 stuks stijve kabeljauwen oplosten. Trio. Voor de Woensdagmarkt wor den verwacht de „Mary" met 170 kisten schelvis en piepers, 120 kabeljauw en gul len, 120 gestripte wijting, 220 dichte wij ting, 210 makreel, 20 varia, 40 zwarte kool vis, 72 kleine kistjes haring en 170 stuks stijve kabeljauwen en de „Antje" en de „Norma Maria", die tot Maandagmiddag geen vangst hebben gemeld. Verre reis. De trawler „Petten", die de 18e April naar IJsland is vertrokken, is aan de thuisstoom begonnen. De aan voer bedraagt 270 kisten schelvis, 40 plat vis, 280 wijting, 340 koolvis, 280 kabel jauw en 100 stuks stijve kabeljauwen. De „Petten" zou Woensdagmiddag of -avond binnen kunnen zijn voor de Donderdag- markt. Er is echter nog niet uitgemaakt of te IJmuiden dan wel in Grimsby ge markt zal'worden. Nieuwe zorg. Tijdens het aan boord hijsen van een nieuwe motor voor de UK 172 brak de hijsdraad van de winch van de motorboot „Nieuwe Zorg", waardoor een der monteurs de vallende motor vlak langs het rechterbeen kreeg en hierbij enige wonden aan een been opliep. De monteur, die in Alphen aan de Rijn woont, is door de heer Bakker verbonden. Vijftig. In totaal vertrokken gisteren vijftig schepen en scheepjes weer naar zee. De boterham moet nu eenmaal voor de feestvreugde gaan. Rust. De „Maria van Hattum" (IJm. 10) blijft voorlopig binnen. De bemanning krijgt vacantie en het schip wordt ge ducht onder handen genomen. Afsnijden. De IJm. 883 „Martens- hoek" gaat het trawlnet verwisselen voor de haringvleet. Gokje. Met 500 kisten rondvis kwam Maandagmiddag binnen de logger „Java" (KW 159). De logger zocht zich een plaats aan de Zuidzijde, omdat toen nog niet uit gemaakt was of er voor de Dinsdag- of Woensdagmarkt zou worden gelost. Besommingen. IJm. 10 v. Hattum ƒ17.210; 2 VEM-trawlers met ƒ35.400; IJm. 209 6270; IJm. 283 ƒ5940; IJm. 74 5840; IJm. 704 1950; VI. 85 ƒ5080; KW 98 ƒ2560; KW 59 1750; KW 107 ƒ2580; KW 26 ƒ2800; KW 169 ƒ2760; KW 117 2456; KW 70 3350; KW 19 320; KW 67 ƒ2120; KW 78 ƒ2060; KW 40 ƒ7740; KW 129 ƒ6188; KW 141 ƒ2250; WR 33 ƒ2080; RO 29 1324; IJm. 228 1530; KW 53 ƒ1815; KW 21 ƒ2656; KW 27 1890; KW 94 1550; KW 34 2630; KW 210 1800; KW 77 1500; KW 133 ƒ2220; KW 30 1000; BU 33 1900. (Door het vroege verschijningstijdstip van gisteren konden deze besommingen niet eerder gepubliceerd worden). ADVERTENTIE LOOPT LICHTER! Frame vari hoogmagnesiu'm-staal Hoofdagent voor IJmuiden Willem Barendszstraat 21 Telefoon 572G De uitslagen v.an de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Kenne merland luiden: Hoofdklasse: P. Hollenberg—J. v. Straten 2—0; H. C. WillemseN. Blom 2—0. De eindstand luidt: 1. P. Hollenberg 6 pnt.; 2. H. C. Willemse 5 pnt.; 3. en 4. N. Blom en T. Postma elk 4 pnt.; 5. J. v. Straten 1 punt. Aangezien er 3 spelers worden afgevaar digd naar de finale van Noordholland moe ten N. Blom en T. Postma een barrage spe len om de 3de plaats. Tweede klasse: L. FopmaA. v. d. Steen 20; L. FopmaG. Klaus 20; H. Lang broek—A. v. d. Maren 20; A. v. d. Steen— G. Klaus 2—0; H. Beliën—A. v. d. Marei 2—0; A. v. d. SteenA. v. d. Marei 20; H. Beliën C. Roos Jr. 2—0; G. Klaus—H. Langbroek 1—1. De stand luidt nu: 1. H. Beliën 10 pnt.; 2. L. Fopma 9 pnt.; 3. A. v. d. Steen 8 pnt.; 4. en 5. H. Langbroek en G. Klaus elk 5 pnt.; 6. A. v. d. Marei 2 pnt.; 7. C. Roos Jr. 1 punt. Promotie naar de hoofdklasse: De eerste wedstrijd tussen DSTO en ODV is gestreden en in een 1010 gelijk spel geëindigd. Ge zien het verloop van deze eerste wedstrijd, waarin DSTO (no. laatst der hoofdklasse) de toon aangaf, wordt met spanning naar het resultaat van de returnwedstrijd uitgezien. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Kampioenschap Haarlem De strijd in de finale om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem komt in een beslissend stadium. In de hoofdklasse schijnt G. Kroone (HSG) ernstig van plan zijn titel, als kampioen van Haarlem, te prolongeren. Hij behaalde zijn tweede overwinning, ditmaal op J. Blokker (Haarlem). De laatste is met 2 verliespunten vrijwel uitgeschakeld. C. Hovingh (Het Oosten) kwam op 2 pnt. uit 3 na zijn zege op J. P. Verhoeff (HSG); A. M. Schneiders (Haarlem) staat nog op lVi pnt. uit 2. In de le klasse lopen de krachten weinig uiteen: G. Weert (Kennemerland) won van G. C. Hoogenes (Rolland), doch verloor van P. Fris (Haarlem)P. ter Plegt (Het Oosten) won van P. Fris, doch verloor van G. C. Hoogenes. J. Boeré (Haarlem) heeft in de 2e klasse Hó pnt. uit 2; hij won van zijn clubgenoot J. Post en speelde remise tegen C. Hoogland (Het Oosten)J. Post verloor ook van J. Stolvoort (HWP). In de 3e klasse gaat H. Happel (HWP) recht op de titel af. Hij won 'van: P. v. d. Kruijff. J. Kroonsberg (beiden Het Oosten) en van P. Kloos (HWP), R. Comans (HWP) staat op 2 pnt. uit 2; hij won van ir. B. A. Geerlings (Haarlem) en van J Kroonsberg. P. v. d. Kruijff heeft 2 pnt. uit 3; hij won van ir. B. A. Geerlings en van J. Kroonsberg. Ir. B. A. Geerlings heeft 1 pnt. uit 3; hij won van P. Kloos.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7