Agenda voor Beverwijk Jongerenparlement redekavelde over „doorbraakpogingen" Wijk aan Zee Castricum Nieuwe veiling kan in Augustus klaar zijn Velsen-Noord 4 Grootscheepse reclame „Nieuw Leven" met „Hedda Gabler" Herijk van maten en gewichten te Beverwijk Oefeningen met de reddingboot Aardbeien al in klok-gebouw onderdak „Bloemrijke" carrière in Zuid-Afrika Eendennesten vernield Aanrander schoot op twee meisjes Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 7 MEI 19 52 Het enige punt waarover alle par tijen van het Beverwijkse jongerenpar lement het gisteravond eens waren,was de stelling, dat een politiek program ma zich moet aanpassen aan de maat schappelijke structuur. Dit ervoer gis teravond de heer Goossens, (P.v.d.A.) die een inleiding hield over het onder werp ,,Dooi'braak'\ Hij had zijn stof ingedeeld over zes punten, waarover zich in de loop van de avond een leven dige discussie ontspon, naar aanleiding waarvan de doorbraak-gedachte ten slotte ook ter sprake kwam. Hij begon met de aloude propositie, dat de belangstelling van het Nederlandse volk voor de politiek uitermate gering is, het geen te wijten zou zijn aan de onduidelijke stellingnemingen over ettelijke politieke aangelegenheden. Dit werd door de heren Booster (A.R.) en v. d. Horst (K.V.P.) met enige heftigheid ontkend, maar de inleider beweerde verder, dat het belijden van een geloof niet noodzakelijk behoeft samen te gaan met het aanhangen van een geestver wante politieke partij. Natuurlijk lieten de fractieafgevaardigden van de K.V.P. en de A.R. het er niet bij zitten. De heer De Boer (C.H.U.) die als voor zitter fungeerde, was het met opponenten eens en ageerde tegen de mening van de heer Goossens, als zou in een z.g. confes sionele partij de politieke ruimte zo groot zijn, dat dit tot allerlei spanningen aan leiding zou geven. Hieron verduidelijkte de heer Goossens zijn standpunt, zeggende dat er in het kader van de Katholieke geloofs overtuiging naast de K.V.P. ruimte was voor een groep Weiter. De confessionelen zouden veelal door maatschappelijke omstandigheden sterk van opvatting kunnen verschillen met hun door hun ge- loosovertuiging ingegeven partij. Terugkerend tot het uitgangspunt werd verder de stelling verdedigd, dat sinds de bevrijding de doorbraak geen veld gewon nen heeft, waaruit de heer Booster conclu deerde, dat er allerlei inconsequenties in de politieke opzet van die doorbraak schuilen. De P. v. d. A.-parlementariër diende hem van repliek, door te zeggen dat de door braak geenszins de bedoeling gehad heeft, de normen van de confessionele partijen omver te gooien voor Beverwij kse Rode Kruis Dinsdagavond is ook in het Rode Kruis- gebouw aan de Beeckzanglaan te Bever wijk een bijeenkomst gehouden van het afdelingsbestuur van het Rode Kruis en de wijkleiders(sters), om de komende Rode Kruis-campagne te bespreken. De inzamelingscampagne wordt gehouden van 27 Mei tot 7 Juni. De voorzitter, de heer G. Stoutenbeek, heeft gewezen op alle doel einden, waarvoor geld voor het Rode Kruis nodig is. De huis-aan-huis-inzameling wordt in de laatste week van deze maand gehouden. Verder zullen de bestuursleden de bedrijven bezoeken, om ook van die kant een financiële bijdrage te vergaren. Voor deze inzameling zal de nodige pro paganda worden gemaakt, o.a. komen er in Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee 40 spandoeken te hangen. De Geheelonthouders Toneelvereniging „Nieuw Leven" zal op Dinsdag 20 en Woensdag 21 Mei in het Kennemer Thea ter „Hedda Gabler", een stuk in vier be drijven van H. Ibsen, opvoeren. De rollen zulien bezet worden door mevrouw M. Schmitz-van Helden, mevrouw A. Rob- Wegman, mevrouw Schelvis-Jansen, me vrouw R. Amse-Wiedijk en de heren K. Groot, C. v. d. Plas en Chr. Sluiters. De regie ligt in handen van de heer J. Velze- boer. „Smeulend vuur" bij KDO De Beverwijkse R.K. toneelstichting K.D.O. geeft op Donderdag 8 Mei in het gebouw der K.S.A. een opvoering van .Smeulend vuur", een toneelstuk in drie bedrijven door C. J. Pieters en A. J. Schuurman. De regie berust bij de heer F. Hunsche en muzikale medewerking wordt verleend door het T.O.V. orkest. Woensdag 7 Mei. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vader is vrijgezel". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De Paradijs vogel" en „Naar de speeltuin". Doopsgezinde Kerk, 8 uur: Doopsgezind Gem. Zangkoor, Voorjaarsconcert. Donderdag 8 Mei. Kennemer Theater: geen voorstelling. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De Paradijs vogel" en „Naar de speeltuin". K.S.A.-gebouw, 8 uur: Kunst Door Oefe ning, toneelvoorstelling „Smeulend vuur" Over dit onderwerp is nog enige tijd ge discussieerd, zoals gewoonlijk zonder over eenstemming. De V.V.D. liet zich deze avond niet horen, maar haar afgevaardigde zal 4 Juni als voorzitter fungeren. Een der C.H.U.-leden zal dan een inleiding houden over „Individu en staat". Burgemeester en wethouders van Bever wijk delen mede, dat de herijk van maten en gewichten zal geschieden in het houten ge bouw van de speeltuinvereniging aan de Kerkstraat op: Woensdag 14 Mei van 1012 uur voor apothekers, goud- en zilversmeden; van 13—16 uur voor bezitters van grote par tijen; Donderdag 15 Mei van 9.3012 uur en van 13—16 uur voor de herijkplichtigen met de letters A t/m, E; Vrijdag 16 Mei van 9.30— 12 uur en van 13—16 uur voor de herijk plichtigen met de letters F t/m. M; Maandag 19 Mei van 9.3012 uur en van 13.00—16 uur voor de herijkplichtigen met de letters N t/m. U: Dinsdag 20 Mei van 9.3012 uur voor de herijkplichtigen met de letters V t/m. Z; en van 13.00—16.00 uur voor de herijkplichti gen van Wijk aan Zee; Woensdag 21 Mei van 9.30—12 uur en van 13—16 uur voor Wijk aan Duin. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de publicatie op de gemeentelijke aanplakborden. Zilveren jubileum „DEM" Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Rooms Katholieke sportvereniging „DEM", zal het bestuur op Zaterdag 24 Mei van drie tot vijf uur een receptie hou den in het Kennemerstaten-huis aan de Velserweg 12. Op verzoek van de V.V.V., afdeling Wiik aan Zee, zal de reddingboot van de K.N.Z. H.R.M., de „Albatros", deze zomer enige oefeningen houden voor de kust. Om de badgasten een zo attractief mogelijk pro gramma te bieden, zal de „Albatros" uit zijn schuilplaats door de tractor „Zeebeer" naar de vloedlijn worden gesleept, zodat een ieder zich kan overtuigen van de snel heid, waarmee bij een eventuele scheeps ramp hulp wordt geboden. De oefeningen zullen steeds op Zaterdag middag worden gehouden, zodat een groot aantal gasten van het schouwspel kan ge nieten. De data, waarop de „Albatros" zal uitvaren, zijn: 21 Juni, 19 Juli en 16 Augus tus. Tevens zal er op Zaterdag 9 Augustus voor Castricum een dergelijke demonstra tie worden gegeven. De schipper van de reddingboot, Bertus de Visser, houdt zich op Zon- en feestdagen inmiddels altijd gereed, om tegen een klei ne vergoeding ten bate van het redding wezen, een aantal liefhebbers zijn „Alba tros" te laten zien. Op zijn manier .helpt hij daardoor mee de niet al te stevige kas van de K.N.Z.H.R.M. te verstevigen. Het ranke bootje is het bekijken overigens alleszins waard en de bijdrage, die in de bekende miniatuur-reddingboot kan worden gedepo neerd, zal door de schipper graag worden aanvaard. Zijn adres is: Heemskerker Rel- weg 2. Op deze wijze tradht ook de plaatselijke V.V.V. haar gasten zoveel mogelijk te bie den. Een tentoonstelling van modellen der boten, waarover de K.N.Z.H.R.M. beschikt, benevens een groot aantal andere schepen, zal binnenkort in Wijk aan Zee worden ge opend en de opbrengst hiervan zal even eens in de geldlade van de K.N.Z.H.R.M. terecht komen. Ere-concert voor jarige CAV Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan der Castricumse accordéonvereni- ging (CAV), dat in Januari van dit jaar al is gevierd, komt de accordéonvereniging Vita-Nova uit Alkmaar de Castricummers een ere-concert aanbieden op Zaterdag 10 Mei in hotel De Harmonie. Voor de pauze brengt Vita-Nova een viertal nummers ten gehore waaronder Oud-Hollandse Boerendansen van H. F. Siep en de ouverture Nakris Nochzeit van Paul Lincke. Het programma na de pauze vermeldt 5 nummers. Zowel de CAV als Vita-Nova staan onder leiding van de heer Alb. v. d. Wolff uit Castricum. De tuinders van Castricum en omgeving kunnen straks prat gaan op een uitstekend veilinggebouw: met de bouw van het nieu we complex aan de Kramersweg is enige weken geleden een aanvang gemaakt, en op het ogenblik begint er al aardig „teke ning" in de zaak te komen. De betonnen fundamenten zijn gestort en van het klok-veilinggebouw dat een oppervlakte van 9.40 x 15.40 m. binnen werks beslaat staan de drie ijzeren spant-constructies al omhoog. Het ligt in de bedoeling dat dit laatste gebouw nog voor het aardbeien-seizoen gereed komt. Deze klok-veiling biedt veel meer plaats aan de kooplieden, dan de bestaande aan de Dorpstraat: er zullen 96 kopers op de banken een plaats kunnen vinden. De emballage-hal krijgt een oppervlakte van 32 x 36 m. en zeven ijzeren spanten zullen hiervan het dak schragen. Tussen de klok- en de emballage-hal en neerzetveiling ko men een flinke koffiekamer, een keuken, kantoor en privé kantoor, twee WC's en een toilet, gezamenlijk een oppervlakte hebbend van 140 vierk m. De aannemer A. Castricum uit Castricum hoopt het ge hele complex in Augustus gereed te heb ben. Opening C.S.V.-clubhuis op 27 Mei Het nieuwe clubhuis van de Castricumse Sport Vereniging „CSV", op het terrein aan de Zeeweg nadert zijn voltooiing. De plech tige opening zal Zaterdag 24 Mei door burge meester C. F. Smeets geschieden. Zondag 25 Mei zullen diverse sportwedstrijden de opening luister bijzetten. Het is niet onwaarschijnlijk dat dan de ontmoeting CSVVitesse '22 wordt gespeeld. Diploma uitreiking en afscheid bij het Rode Kruis Op de examenavond van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Castricum heeft de voorzitter de heer W. E. van Keeken het diploma van de cursus elementaire verple ging, aan 17 dames uitgereikt. In deze tak van verpleging zijn de geslaagden opgeleid door de pelotonscommandant dokter H. Wie- ringa. Tijdens de bijeenkomst is de gelegen heid te baat genomen, afscheid te nemen van de leidster van het Rode Kruis helpsters corps mej. M. Vos, directrice van het Pro vinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch". Het was mevrouw Geugjesvan Elven die in een korte toespraak het vele werk van de scheidende leidster memoreerde, en haar namens de helpsters een boekwerk over handigde. Mej. M. Vos zal worden opgevolgd door zuster Heijkoop. Zomeravondvoetbal gaat rollen Zowel Castricum als Bakkum zijn een aan tal buurtvoetbalclubs rijk, die elkaar nu in een zomeravond-competitie gaan bekampen. Ook bedrijfsclubs kunnen aan deze compe titie meedoen, en de verschillende aanvoer ders zijn uitgenodigd voor een huishoude lijke vergadering om het rooster voor het komende seizoen samen te stellen. Men heeft het plan op 19 Mei de competitie te laten beginnen. Dat was geen kwaad idee.Ze legden de zak met boodschappen op de slee, en toen wandelden de drie jongens met Pilon de stad uit, op weg naar het bos. Dat was wel gezellig. Ze babbelden honderd uit met Pilon, en dat was voor hem toch heel wat prettiger dan dat hij die hele weg in z'n eentje had moeten lopen. Maar die tocht zou niet zo gemakkelijk gaan, als ze gedacht hadden. Toen ze ongeveer op de helft waren, keek Pilon bedenkelijk naar de lucht. „Jongens, dat ziet er niet best uit!", Zei hij. „Het ziet er naar uit, dat we 'n zware sneeuwbui krijgen. Het was misschien beter geweest, als ik jullie niet had meege nomen ,,Nou ja," vond Puck. „We zijn toch al op de helft.Het kan nog wel loslopen!" Maar even later liepen ze in 'n hevige sneeuwstorm.De ijzige wind joeg hun de sneeuw recht in het gezicht en het was bijna zo donker als de nacht. Met moeite kwamen ze met de slee tegen de storm in; al spoedig zaten hun ogen en oren en kleren vol met sneeuw gewaaid! D.I.U. gaat vergaderen Het Bakkums fanfarecorps Door Inspan ning Uitspanning (D.I.U.) komt Dinsdag 13 Mei in hötel Borst ter jaarvergadering bijeen. Een van de belangrijkste punten is wel de bestuursverkiezing. De heren A. Ie Ndble, penningmeester, G. v. d. Wolff, secretaris, J. v. d. Wolff, tweede-voorzit ter en D. Icke, commissaris, zijn periodiek aftredend. Behalve de penningmeester stellen allen zich herkiesbaar. Om de beste plaatsen van „de Pion" De belangrijkste wedstrijd voor de onder linge competitie der Castricumse schaak club „De Pion" was die tussen J. Rozing en C. Menke, die in een gelijk spel eindigde. iHerdoor kwam Rozing gelijk te staan met S. van Weeren in een beslissingswedstrijd tussen deze twee schakers, zal uitmaken wie zich kampioen van groep 2 mag noemen. Door het gelijke spel eindigt Menke op de derde plaats. Hij heeft een Vt verliespunt meer dan nummer 1 en 2. „Bonte Duif" opende het seizoen Ook de Velsense postduivenhoudersclub „De Bonte Duif" is weer met het vlieg- seizoen begonnen met een vlucht uit Roo sendaal. Het lossen had een vlot verloop, want de eerste duif. die om 9.20 uur bij de heer Kraayenoord op het hok „viel", maakte een snelheid van pl.m. 95 km. per uur. De overige prestaties zijn: A. Kraayenoord 1, 5. 33, 34, 58; H. v. d. Pieterman 2, 18, 32, 42, 53, 57; Verduijn 3: J. Minneboo 4, 7, 10, 15 19, 22, 24, 25. 36, 56: J. Verwer 6, 9, 17, 20. 47. 48, 49. 50, 52; A. Belfroid 8, 26. 54, 55; H. Uleake 11. 15: G. Versteeg 12, 14; G. v. Zutphen 13, 27, 29. 40; D. Winkel 16, 28: J. Dekker 21; H. v. d. Werff 23. 30; W. Kochs 31. 45; A. Kouwenhoven 37; C. Broek 38; J. Kaldcnbach 39, 46. 51; P. Griekspoor 41; P. Verschuren 43; J. v. Loon 44. ADVERTENTIE RILLEN ETER EN ILLIJXER L IJ F T IJ P. DE GROOT OPTICIEN Kennemerlaan 30 - Telefoon 4127 Nederlandse emigrant bezit nu acht kwekerijen In 1910 emigreerde de Nederlandse vruchtenkweker J. C. Sieling naar Zuid- Afrika, waar hij zich in Johannesburg ves tigde. Hij wilde er zijn oude beroep voort zetten en boomgaarden aanleggen, maar toen hij ontdekte, dat er in het gehele rand gebied maar drie bloemkwekers waren en de straathandel in bloemen er volslagen onbekend was, veranderde hij van ge dachte. Hij liet bollen en wat gereedschap uit Nederland komen en werd bloemkwe ker. Hij heeft desondanks een hele „dob ber" gehad voor zijn initiatief ging lonen. Vijfentwintig jaar lang „het ek aan my tande gehang" zo vertelt hij, hetgeen zeggen wil, dat hij bijna een kwart eeuw lang armoede leed. Maar met koppige on verzettelijkheid hield hij vol. Eindelijk, in 1935, begon de bloemenhandel te floreren en sindsdien ging zijn pad niet alleen let terlijk, maar ook figuurlijk over rozen. Thans is de heer Sieling de grootste bloemenkweker van Zuid-Afrika. Op zijn acht kwekerijen, verdeeld over geheel Transvaal „om die klimate te vang" kweekt hij millioenen bollen per seizoen en op sommige dagen levert hij 36.000 zwaard lelies af aan de bloemwinkels. Na vele proefnemingen kweekte hij on langs een rode roos welke hem in een jaar tijds veertig duizend gulden aan winst heeft opgeleverd. Dezer dagen werd op het congres van bloemkwekers „Interflora" te Muizenburg in Z.-Afrika hulde gebracht aan deze man, die niet alleen door zijn werk heeft ge toond, waartoe Nederlandse ondernemings lust en doorzettingsvermogen in staat zijn, maar die ook, meer dan iemand anders, er toe bijgedragen heeft om de Zuid-Afri kaner de schoonheid van de bloemen te leren kennen en hem zoals mevrouw Malan het in haar openingsrede noemde „bloembewus" heeft gemaakt. Dezer dagen waren twee jongens van tien jaar in Haarlem aan het spelen in het water langs het Prinsen Bolwerk. Zij waadden naar een der eilandjes in de Kloppersingel. Het water was niet diep en zonder veel moeite bereikten zij het eilandje. Het was iets moeilijker om er op te komen, omdat er prikkeldraad was aangebracht, doch het was voor de knapen geen bezwaar dat te vernielen. Op het eiland waren enkele een dennesten, waarover de jongens zich ont fermd hebben. Zij hebben de nesten ver nield en de eieren weggegooid. De politie is de twee jongens, die tien jaar oud zijn, op het spoor gekomen en heeft hen berispt. Het hoofd der school van de jongens is op de hoogte gesteld van het baldadig optreden. Een van haar ernstig gewond Maandagmiddag wandelden twee meis jes, de 20-jarige B. M. en de 19-jarige G. T. in de bossen achter het sanatorium Dek- kerswald te Groesbeek. Zij werden lastig gevallen door een man, die, toen zij zich verweerden, een revolver trok en twee schoten loste. Zij troffen het 20-jarige meisje in de zijde en in de arm. De man nam de vlucht en wist in de bossen te ont komen. Het ernstig gewonde meisje werd naar het Sint Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar operatief moest wor den ingegrepen. Het andere meisje kon slechts een vaag signalement van de aan rander geven. Albireo, 5 van Bahia te Las PaLmas. Ampenan, 5 v. Aden naar Suez. Alnati, 5 van Buenos Aires naar R'dam. Arkeidijk, 5 v. Hamburg naar Bremen. Amsteiduk, 5 v. Baltimore te New York. Axeldijik, pass. 5-6 Gibraltar, 11 Alexandrié vei waent. Aagiekerk, pass. 5 Diamantpoint. Agatha, v. Penang naar Pladju, Aiamak, 5 90 m- O. Sciily's. Alehiba, 5 150 m. NO. Victoria. Aldabl, 5 330 m. N. St. Pauisrock. Aidegonda, 6 van Bangkok te Pladju. Algerub, 5 v. Hamburg te Antwerpen. Aiphard, 5 380 m. ZO. Bermuda. Amstelaiep, 5 800 m. O. Norioik. Amstelstad, 5 nog rede Pnok. Antonla, 4 v. Pladju naar Saigon. Arundo, 5 600 m. .O. Kp. Race. Aag'tedlj'k, 5 van Baltimore n. Philadelphia. Aaisdijk, pass. 5 Beimuda. A'bbekerk, 5 660 m. NW. Sharksbay. Agamemnon, 5 v. Philadelphia naar N. York. Alblasserdijk, 5 Abaco gepass. Alderamin, 5 230 m. Z.t.W. Kp. Sable. Amsle.park, 5 300 m. N.t.O. Flores. Amsteivaart, 5 150 m. Z.t.O. Bermuda. Arendsdijk, 5 dwars Fernando Noroniia. Arerudikerk, 5 T10 m. O.t.Z. Socotra. Armilla, 5 bij Anamda eil. Arnedyk, 5 670 m. W. Sciily's. Axeldijk, 5 dwars Kp. St. Vincent. Bantam, pass. 5 Gibraltar. Blitar, 7 Genua verwacht. Borneo, pass. 6 Linisterre n. Port Said. BlijdendlJk, 5 v. Philadelphia te New York. Bantam, pass. 6 Kp. St. Vincent. Britsum, 5 350 m. Z.ZO. Kp. Race. Barumun, 4 v. Makassar naar Bangga. Baud, 6 van Singapore te Pnok. Bawean, 5 v. Bandjermasin n. Priok. Bin tang, 5 nog te Calcutta. Bontekoe, 5 v. Makassar n. Donggala. Caltex Nederland, pass. 5 Gavdo eil. Caltex The Hague pass. 5 Finisterre. Caltex Pernis, 6 van Sidon naar R'dam. Caltex Utrecht, 6 v. Sidon te Rotterdam. Celebes, 6 te Amsterdam. Caltex Delft, 5 100 m. Malta. Cleodora, pass. 5 Str. Ormoez. Gorilla, 5 v. Yokohama naar Singapore. Castor, 5 Jamaica gepass. Chama, 6 bij Ras Fartak. Cistula, 5 v. Larnaca naar Haifa. Clavella, 5 320 m. NW. Finisterre. Cottica, 5 380 m. NO. Flores. Drente. 6 te Suez. Dalerdijk, 7 te Vlissingen verwacht. Delfland, 5 van Hamburg r.aar Amsterdam. Duivendijk, 5 120 m. W.ZW. Ouessant. Esso Den Haag, 4 van Aruba naar R'dam. Esso Amsterdam, 6 v. Aruba te R'dam. Eemdijk, 3 te Vera Cruz. Eendracht, pass. 5 Kp. Malea. Eos, pass. Bizerta. E trema, 5 Malta gepass. Fairsea, 5 470 m. NO. Wellington. Felipes, 5 v. Singapore naar Saigon. Gadila, 5 v. Curasao via Suez. Gaasterkerk, 6 te Teneriffe. Gooiland, pass. 6 Finisterre. Gouwe, 4 290 m. Z.t.O. Takoradi. Grooieke Kerk, 5 ISO m. W.NW. Alexandre. Haulerwijk, verm. 8 v. Manati naar Nederland Helder, 7 van Bremen te Hoek van Holland verwacht. Hoogkerk, 5 v. Belona te Antwerpen. Heelsum, 5 500 m. O.NO. Miami. Heemskerk, 5 240 m. O-NO. Diego Garcia. Helicon, 6 te Curasao. Hersilia, 5 230 rn. NO. Sombrero ell. Hector, 5 Teiskenderun. Helena, 5 van Hamburg Antwerpen, Japara (KPM), 5 v. San-ana op rede Belanta. Jupiter, 5 v. Famagusta n. Tel Aviv. Kieldrecht, 5 van Nagoya naar Hongkong. Klipfontein, 6 v. Antwerpen te Amsterdam Kota Inter., b te Penang. Kaloekoe, 5 van Padang naar Pr.ok. Karossa, 5 ten anker Sibolga. Klipfomein, 5 v. Antwerpen n. Amsterdam. Kota Agoeng, pass. 5 Point de Gaile. Leuvekerk, 5 te Genua. Laagkerk, 5 v. Genua Port Said. Lawak, 4 van Los Angeles naar Manilla. Liseta, 6 te Malta. Lissekerk, 6 v. Aden r.aar Suez. Leerdam. 4 van R'dam te New York. Lutterkerk, 6 nog te Damman. Lemsterkerk. 5 nog rede Chittagong. Loppersum, 5 dwars Kp. Espichel. Marisa, 5 van Suez. Markelo, pass. 5 Ouessant n. Le Havre. Muiderkerk, 5 v. Suez naar Port Sudan. Macuba, 7 Rotterdam verwacht. Malea, 5 vass. Kp. Bojea Dorluas. Musi, 5 v. Pladju naar Djambi. Maas, 5 710 m. N.O. Antigua. Maashaven, 5 dwars Rio Grande. Maaskerk, 5 Finisterre gepass. Maasland, 5 720 m. Z.t.W. E-t. Vincent. Macuba, 5 bij Ouessant. Malvina, 5 dwars Luzon. Manoeian, 5 Mlnicoy gepass. Merwede, 5 370 m. Z. Kp. Race. Minjak, 5 in Straat Makassar. Mirza, 5 170 m. NW. Mindano eli. Modjokerlo, 5 470 m. W.t.N. Minicoy. Murena, 5 430 rn. Z.ZO. Socotra. Nigerstroom, 6 te Freetown. Moordam, 5 v. R'dam te New York. Oberon, 5 v. Madeira n. La Guaira. Ootrnarsum, 5 500 m. W.t.N. Flores. Oranjefontein, 5 250 m. W.ZW. Kp. Palmas: Prins Alexander, 3 v. R'dam te Montreal. Papendreeht. 5 90 m. N.t.O. Finisterre. Prins Willem III, 5 490 m. W. Sciily's. Prins Frederik Willem 5 v. Bremen n. Hamburg Prins Maurits, 6 450 m. W. Valentia. Roepat, 5 van Suez naar Aden. Rijndam, 9 Southampion verwacht. Reyniersz, 5 v. Soerabaja n. Ampenan. Ridderkerk. 5 230 m. ZW. Kp. Palmas. Rotula, 5 260 m. Z.t.O. Cocos eil. Ruys, 5 590 m. Z. Ceylon. Rijndam, 5 600 m. O.t.Z. Kp. Race. Saparoea, 6 te Basrah. Soestdijk, 5 van Priok naar Cheribo. Stentor, pass. 5 Ouessant n. Barbados. Straat Soenda, fi te Mombassa. Sumatra, 5 v. Belawan n. Colombo. Schie, 6 van Levant te Amsterdam. Sibajak, 5 te Quebec. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 35) Zie nu zélf!, riep de commissaris triomfantelijk uit. Simpkins, die zich natuurlijk weer in een of andere vermomming had gesto ken, volgde u van Scotland Yard af. Hij had dus tijd genoeg voor die afspraak met Porter, omdat hij er wel voor zorgde zo snel mogelijk uit 't station te komen. Hij rekende er kennnelijk niet op dat u al zó vlug bij dat café Paragon zou zijn. Het was toch helemaal niet onwaarschijnlijk geweest, als u een uur of nóg langer had moeten zoeken naar het punt van samen komst. Daarom viel zijn plan in duigen. Het is mogelijk, dat u gelijk hebt, gaf Brannigan toe. Maar we hebben iemand over 't hoofd gezien die wist dat ik naar Torquay zou gaan. Ik bedoel Hector Blair. Hector Blair!, herhaalde de commis saris met verbaasde stem. Weet u wel wat u zégt: Hij is een van Amerika's meest vooraanstaande cri minalisten. En u hebt zélf toegegeven, dat hij een grote steun voor u is geweest! U kunt toch niet in ernst veronderstellen, dat hij met Simpkins onder één hoedje speelt? Ik weet het nog niet, zei Brannigan bedachtzaam. Ik zou het helemaal niet gek vinden, als Simpkins zich als Blair had vermomd. Ze zijn ongeveer even lang, even oud en hetzelfde gebouwd. Ik durf er alles om te verwedden, dat als Simpkins zich als Blair vermomd zou hebben en zij naast elkaar zouden gaan staan, je hen niet uit elkaar zou kunnen houden. Dat is één mogelijk heid. De andere is, dat de Amerikaan con tact onderhoudt met Simpkins en hem op de hoogte brengt van onze bewegingen. Maar wat zou dan het motief zijn? Geld misschien. Of een zonderlinge haat jegens Engeland. Er zijn héél wat Amerikanen, die ons Engelsen niet kunnen luchten of zien. De commissaris schudde zijn hoofd. Dat is te ver gezocht! U wilt het dus doen voorkomen, alsol Blair u gisteren tot Paddington Station heeft gevolgd, die tele grammen verstuurde en toen óf Simpkins in Torquay waarschuwde óf met dezelfde trein naar het Zuiden ging?Maar mis schien zit er tóch wat waars in. U zult er dus geen kwaad aan aoen om een discreet onderzoek in het Savoy Hotel naar Blairs bewegingen van gisteravond te laten in stellen. Je kan 't ten slotte nóóit wet'#i. De telegrammen, die bestemd waren voar Tor quay en die gisteren in het halve uur vóór het vertrek van uw trein aangeboden wer den, zou ik ook maar eens controleren. En vergeet dan de telefoongesprekken niet! Uitstekend, sir. Brannigan stond op. U verlangt dus van mij, dat ik met Blair blijf samenwerken? De commissaris trok een ontstemd ge zicht. Verduiveld Brannigan! Wat blijft u toch hamei-en op dit punt. Natuurlijk han delt u naar eigen overtuiging. Als Blair zijn neus wil steken in iets, dat u liever geheim wilt houden, hoeft u hem natuur lijk niet in te lichten. Maar aan de andere kant probeer op goede voet met hem te blijven! Toen Brannigan op zijn bureau was teruggekeerd, vond hij een kort memoran dum over de geestelijke, Percival Hunt. Deze was uit Iona naar Soho teruggekeerd. Brannigan voelde zich hiermede ingeno men, want hij had juist vandaag de gees telijke willen vragen naar Londen terug te keren. De hoofdinspecteur zond een boodschap naar Thomas Barnes, die nog steeds in Dorchester was, om naar Londen te komen. Lange tijd bleef Brannigan nog op zijn bureau, voordat hij tenslotte naar de gees telijke ging. Percival Hunt zat in zijn een voudig studeervertrek en keek met een bezorgd gezicht naar de grote stapel brie ven, welke voor hem lag. In zijn parochie bad ongetwijfeld de mare snel de ronde gedaan, dat de geeste lijke weer terug was, want een lange rij bezoekers wachtte in de gang op hem. De meesten van hen, die Hunts hulp of steun wilden inroepen, waren mannen of vrou wen op leeftijd. Er was echter ook een jonge meisje onder de wachtenden. Zij was zeker niet ouder dan 18 jaar en had grote, opvallend mooie ogen, met een droevige uitdrukking. Brannigan kwam binnen, juist toen een oude man het werkvertrek van Hunt ver liet. Heeft u de strijd weer opgenomen?, vroeg Brannigan. Zegt u dat wel!, stemde de geeste lijke met hem in, terwijl hij door de hele stapel brieven bladerde. Ik heb nauwe lijks tijd gehad om deze brieven ook maar even vluchtig in te kijken, maar uit ten minste twee blijkt al overduidelijk, dat hier in Soho georganiseerde ontucht heerst. De vacantie in het Noorden heeft me overigens goed gedaan. Ik voel me weer krachtig genoeg om die schurken aan te pakken. U zult er nóóit in slagen de wantoe standen in Soho uit te bannen, merkte Brannigan op, terwijl hij ging zitten op een ongemakkelijke houten stoel. Ik ben genoeg man van de wereld om dat te begrijpen! Wij geestelijken zijn ein delijk uit onze ivoren toren afgedaald. Maar we zouden die erbarmelijke toestan den waarschijnlijk voor een groot deel kunnen uitbannen, als we voor een be hoorlijke sanering konden zorgen, zodat die mensen hier geen kamers meer konden vinden. Dat is misschien wel mogelijk, moest Brannigan toegeven. Maar dan moet u de autoriteiten op uw hand krijgen. Ik hoop binnenkort met mijn bewijs stukken naar de Raad te gaan. Maar de mensen, die mij tegenwerken verdienen aan dit alles bijzonder veel, zodat ik onge twijfeld een zwaar gevecht moet voeren. Na enkele ogenblikken ging de geeste lijke weer verder: Dat meisje dat u op de gang hebt zien staan wachten, Lily Ma- heney bedoel ik, heeft altijd gedacht, dat de man, met wie zij relaties onderhield, met haar zou trouwen. Enkele kennissen van me betalen nu haar opleiding tot secretaresse. Ik haalde haar gelukkig over 'die vriend van haar in de steek te laten. De hoofdinspecteur staarde met verba zing naar de geestelijke. Ik bewonder uw moed en doorzet tingsvermogen méér dan ik kan zeggen Maar u vecht tegen té grote machten. Ik verbaas me er over, dat u zich nog geen moeilijkheden op de hals hebt gehaald. Dat heb ik zeker! En lang niet wei nig! Ik maak geregeld een soort ronde door de straten van mijn district en tracht dan die vrouwen over te halen een beter leven te gaan leiden. Een paar keer ben ik toen al aangevallen door duistere types, maar ik heb op Oxford flink wat aan bok sen gedaan, zodat ik in de meeste geval len mijn aanvallers wel van het lijf wist te houden. Toch heb ik al een paar keer. BINNENLAND Tot burgemeester van Ommen is be noemd mr. C. P. van Reeuwijk met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Marken; tot bur gemeester van Westerbork de heer G. Londo, commies ter gemeentesecretarie van IJssel- monde; tot burgemeester van Baarland en Oudelande de heer W, N. van Liere, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Vrouwenpolder en tot burgemeester van St. Laurens de heer W. Baas, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Kerkwerve. HAARLEM EN OMGEVING De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft een brief gezonden aan die van Santpoort houdende uitnodi ging om samen te spreken over de bestaande kerkelijke grens in verband met plannen die worden overwogen om zo mogelijk te komen tot het houden van kerkdiensten in Haar lem-Noord. Bjj de gisteren gehouden openbare aan besteding van de verbouwing van een perceel aan de Gaelstraat ter uitbreiding van het gebouw van de Eerste Coöp. Associatie voor Uitvaartbezor'ging aan de Zijlweg waren 21 inschrijvingen binnengekomen. Hoogste in schrijver was de firma H. T. Bethe met f37.990. Laagste inschrijver de fa. G. J. Veldwijk en Zn., Haarlem met f 24.897. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. De verbouwing vindt plaats onder architec tuur van de heer Huib. Tuninga. Men is van gemeentewege bezig de Brederodelaan tussen hotel Zomerzorg en de Donkerelaan te Bloemendaal te verbeteren. Er komen nieuwe trottoirbanden en tegels. Naast hotel Zomerzorg is men bezig een parkeerterrein te maken, zeker ten behoeve van spelers en bezoekers van de hockey velden. De Jonge Kerk der Nederlands Her vormde Gemeente te Bloemendaal houdt op Dinsdag 13 Mei een liefdadigheidsavond ten bate van het door haar geadopteerde jeugd honk in buurt IJ IJ te Amsterdam. Kinderen zullen een operette uitvoeren en een koortje zal zingen. Een Wika (werker in kerkelijke arbeid) van dat jeugdkoor zal bij lichtbeelden een en ander vertellen van de toestanden in de buurt van zijn arbeid. Stad Arnhem, 6 v. R'dam naar Casablanca. Stad Dordrecm, pass. 6 Finlsteri-e. Stad Maastricht. 8 v. Bone te IJmuiden verw. Salawati, 5 140 m. W.t.N. Minicoy. Sarotna, 5 160 m. W.t.Z. Miri. Sliedrechl, 5 110 m. N.NO. Finisterre. Sommelsdijk, 5 340 m. ZW. Bermuda. Stad Maastricht, 5 100 m. Z.t.W. Ouessant. Straat Malakka, 5 540 m. O.ZO- Mauritius. Saidja, 5 v. Pladju op ïede Muntok. Sibeioet, 5 v. Pnok te Singapore. Stad Alkmaar, pass. 5 Slaat Lundet. Stad Breda, 5 25u m. O. Kp. Race. Stad Leiden, 5 250 m.' NO. Azoren. Stanvac Djirak, 5 v. Sungeigerong te Tj. Uban Sunetta, 5 van Liverpool te Ardrossan. Tablan, 5 v. Oran n- Halilax. Tabinta, 6 v. Penang te Port Swettenham. Tomirn, 6 e Belawn. Titus, pass. 5 Finisterre. Tjltjalengka, 5 van Santos. Ternate, o nog te Pladju. Tibia, pass. 5 Niton. TjibadaK, 5 van Semarang naar Cheribon Tjxl'uwah, 5 van Pnok naar Singapore. Tjiwangi, 6' v. Hongkong te Singapore. Talisse, pass.. 5 Elba Cape. Tana, 5 Torre Straat gepass. Themisto, 5 330 m. Z. Kp. Race. Tibia, 5 dwars Sao Luiz. Tomori, 5 90 m. Z. Marseille. Utrecht, 5 v. Piiok naar Beiawan. Van Oulhoorn, 5 van Beiawan naar Priok. Veendam, 5 430 m. W. Sciily's. Van Riemsdijk, 6 van Semarang te Priok. Willem Ruys, 5 v. Colombo naar Aden. Waal, 5 by Malta. Wiekkeoht, 5 300 m. Z. Ceylon. IJsel, pass. 5 Azoren. KLEINE VAART Actinia, 4 van Cardiff te Rouaan. Algarve, 5 v. Rotterdam te Gooi. Appmgedarn, 5 v. Bordeaux te Fedala. Au, 5 van Londen r.aar Gyon. Barendsz, 5 v. Fiixborough n- Oddesand. BUI, pass. 4 Klelerkanaal. Bteezand, 6 v. Gent te Kanders. Bree Helle, 6 van Rotterdam naar Londen. Carpo, 6 v. R'dam te Waterioid veiw. Casablanca, 5 v. Boulogne te Port Lyautey. Crescendo, 5 van Malmó te Hoimsund. Casana, 5 van Aalborg naar R'dam. Cornelia b II, 7 van Livorno ie Palermo verw. Doklaan, 5 v. Bastia naar Dublin. Doiiar, 6 van R5dam te Halmstad. Donnda, 5 van Gent naar Rotterdam. Duiveland, 5 van Emden te Kopenhagen. Ellsa, 4 v. Marseille n. Casablanca. Frederik, 5 te Waterford. Hagno, 6 v. IJmuiden te Dublin verwacht. Hartel, verm. 7 v. Antwerpen n. Hamburg. Haskerland, 5 v. Harlingen te Goole. Ibis, 5 v. Parijs te Londen. Jan Krcumer, 6 nog te Landskrona. Leemans, 5 van Casablanca naar Lissabon. Larix, 5 te West Hartlepool v. Falkenberg. Mara au, 5 v. Lissabon n. Antwerpen. Matar, 5 v. Antwerpen te Aarhus. Merel, 5 van Huil naar Londen. May Mere, 5 van Genua n. Civita Vecchia. Merak, vertr. 6 v. Antw. n. R'dam. Mlrzam, 4 van Casablanca te Agadlr. Mulan, pass. 6 Holtenau. Neiiy, 5 te Avlles. Noorderhaven, 6 v. R'dam te Antwerpen verw. Omlandla, 4 v. Casablanca n. Agadir. Pavo, 4 v. Requejada naar Calais. Rema, 3 te Hoimsund. Rose Marie, 5 v. R'dam te Gothenburg. Shamrock, 7 v. d. Limfjord te Colchester verw. Silvreta, 4 v. Bordeaux n. Fedala. Texel, verr. 6 v. R'dam n. Bremen. Tilly, 4 te Londen van Rotterdam. Toos, 5 v. Newcastle n. Cork. Van Gelder, 5 v. Grimsby naar R'dam. Vecht, 5 v. Inverness naar Boston. Vaderland, 4 v. Brugge te Kopenhagen. Venus. 5 v. Gothenburg naar Lowestoft. Virgo, 4 v. Teignmoutb te Amsterdam. Westlaan. vertr. 6 v. Bremen naar Rdam. Westpolder, vertr. 6 v. Antwerpen. Westropa, 6 van R'dam te Warnemünde. SLEEPVAART Atlantis, 5 820 m. O. Barbados. Ells, pass. 5 Lizard. Ebro, met 2 veerboten 5 dwrs Ouessant. Nooidiholland, 5 dwars Ras al Hadd. Noordzee, 6 v. Port Said te R'dam. Oceaan, met zuiger 6 te Aden. Witte Zee. met 2 PC. boten 6 v. Honolulu. een stel blauwe ogen en kneuzingen op gelopen. Soms kwam er op het kritieke ogenblik een agent me gelukkig te hulp. U staat nu voor een véél moeilijker probleem, zei Brannigan, en hij vertelde welke bedreiging Simpkins had uitgespro ken. Er moet hier héél wat geld mee zijn gemoeid, want anders zou Simpkins zich met deze kwestie nooit hebben inge laten. De mannen achter de schermen hebben waarschijnlijk een soort verbond gesloten om gezamenlijk Simpkins in dienst te nemen. Ik ken zeker wel een half dozijn mensen, meest vreemdelingen, die hier duizenden per jaar verdienen met hun praktijken, zei de geestelijke bedachtzaam. Het zou hen zeker wel tweehonderd duizend waard zijn om me uit de weg te ruimen! Maar ik laat me niet intimideren! Ik hoop dan ook maar, dat u niet bent ge komen om mij over te halen een verdraag zamer politiek te gaan volgen. Geenszins! Maar u verkeert in levens gevaar! Als u uw campagne zou uitstellen totdat Simpkins achter slot en grendel zit, zou dat veel veiliger voor u zijn. En nie mand zou u daar een verwijt over mogen maken. Dat kan ik helaas niet doen, mijnheer Brannigan. Mijn zelfrespect verzet zich daartegen, antwoordde de geestelijke. Ik móét doen wat mijn geweten me voor schrijft. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6