Conflict tussen Tweede Kamer en minister Lieftinck Noordelijke krijgsgevangenen gijzelen kampcommandant Weerbericht I Een lied Verlaging der omzetbelasting voor een aantal artikelen voorlopig van de baan Haarlems Dagblad Onvoltooid Europees verdrag wordt heden geparafeerd Amerika bezit een „Atoom-kanon" Voor Duitsland is een nieuwe ministersconferentie nodig Ambassadeur O'Dwyer van corruptie beschuldigd Het woord is aan Generaal werd kamp op Koje binnen gesleurd en zit nog gevangen Indonesische regering houdt voet bij stuk Gross noemt namen Eisenhower waarschuwt Amerikaans parlement Regeringsverklaring over Unie-statuut en Nieuw-Guinea Perzië onderhandelt met Moskou Grote Labour-overwinning bij raadsverkiezingen Kwart eeuw geleden: Eerste oceaanvlucht 66e JAARGANG No "256 ©ureaux: Kennemerlaan 154, Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 9 MEI 1952 Umuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 6e JAARGANG No 109 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE PRESIDENT van de Westduitse Bondsrepubliek, prof. Heuss, heeft, op aan drang van Bondskanselier Adenauer het lied „Deutschland, Deutschland über Alles" als volkslied in ere hersteld. Dat wil zeg gen: niet het gehele lied maar 'het derde couplet. Dat alleen zal bij officiële gelegen heden officieel gezongen worden. Wij heb ben het in Nederlandse vertaling opgeno men; het is goedaardig van inhoud. Het spoort de Duitsers aan om allen, „met hart en hand", broederlijk te streven naar een heid, recht en vrede voor het Duitse vader land. Want; dit drievoudige doel is „van 't geluk het onderpand". Zo bloeie het Duitse vaderland in de glans van dit geluk. Dat is alles, maar een officiële beperking zal het zingen van de beide eerste couplet ten niet uitsluiten en de titel „Deutschland über Alles" duidt op een wereld-verove rend streven, dat het lied in het buitenland sinds lange tijd in discrediet heeft gebracht. Het herinnert ouderen aan het in 1914 op verovering uittrekkende Duitsland der Hohenzollerns. Het herinnert ons allen aan het in 1940 op verovering uittrekkende Duitsland van de Nazi's,ofschoon „Deutsch land über Alles" toen naar de tweede plaats verdrongen was door het Horst Wessel-liea. Het bleef niettemin „erin". Erg oud is het niet. Het vergelijkend met ons Wilhelmus kunnen wij het veeleer jong achten. De melodie, van Haydn, bestaat langer dan de tekst en was verbonden aan die van het Oostenrijkse volkslied: Gott erhalte Franz den Kaiser. De tekst van het Deutschlandlied dateert van Augustus 1841 en staat op naam van de dichter, philoloog en litteratuur-historicus August Heinrich Hoffmann. Verwar hem niet met E. T. A. Hoffmann, de begaafde schrijver van zoveel vertellingen, van welke een drietal door Jacques Offenbach in zijn opera „Les Con fes d'Hoffmann" mu zikaal werd gedramatiseerd en onsterfelijk gemaakt. August Heinrich Hoffmann, die een veel langer leven leidde dan deze ver maarde naamgenoot, was een zoon van de burgemeester van het plaatsje Fallersleben en wordt deswege altijd als Hoffmann von Fallersleben aangeduid. Hij werd in 1798 geboren. Hij verwierf op 32-jarige leeftijd een professoraat in Duitse taal en littera tuur te Breslau. Deze Hoffmann von Fal lersleben was een liberaal, die geenszins streefde naar wereldverovering maar alleen naar Duitse eenheid. In die zin slechts spoorde hij de in staten en staatjes ver deelde Duitsers aan om Duitsland boven alles te stellen. Eerst raakte hij evenwel in conflict met de Pruisische autoriteiten van wege een bundel „Unpolitische Lieder" die hij in 1840-'41 geschreven had. Zij ver klaarden hem vervallen van zijn leerstoel. Hij trok naar Mecklenburg, werd daar ge naturaliseerd, dus als staatsburger aan vaard en ingeschreven, en tijdens een ver blijf op het eiland Helgoland dat latei- een zo omstreden strategisch punt zou wor den schreef hij de drie coupletten van het Deutschlandlied. Na de revolutie van 1848 stond men hem toe naar Pruisen terug te keren; hij onderscheidde zich ook in zijn later leven als geleerde en als dichter en stierf op hoge leeftijd op het kasteel Cor- vey van de hertog van Ratibor, wiens bi bliothecaris hij geworden was. „Deutsch land, Deutschland über Alles" behoort na tuurlijk niet tot zijn beste werk; het is alleen zijn bekendste gedicht geworden, hetgeen hij zeker niet heeft voorzien. Evenmin heeft Hoffmann von Fallersle ben, niet met profetische gaven toegerust, kunnen voorzien dat in een later-tijdsge wricht zijn bedoeling met de woorden „Duitsland boven alles" zozeer uitgebreid zou worden en een zo aggressieve klank krijgen. Intussen is dat nu eenmaal zo. De Engelse geleerde Percy Scholes, geciteerd door de Manchester Guardian, zegt in zijn „Companion to Music" dat het misverstand omtrent de titel niet alleen bij buitenlan ders bestaat maar soms ook in Duitsland schijnt te zijn voorgekomen. Ja, dat heeft er inderdaad vaak op ge leken. En deze in binnen- en buitenland wijdverbreide opvatting is van meer feite lijke betekenis dan de begrensde bedoeling, door Hoffmann von Fallersleben meer dan een eeuw geleden op Helgoland gekoesterd. Zodat men de aandrang van Bondskanselier Adenauer, om het lied opnieuw als volks lied te erkennen waaraan President Heuss kennelijk niet dan na lange aarzeling heeft toegegeven als een onverstandige, ontactische daad moet zien. De Duitse re gering had dit beter kunnen nalaten; zij zou daarmee die tact en dat inzicht getoond hebben, die helaas zo moeilijk te leren schijnen te zijn. Door zoveel Duitsers. R. P. NEW YORK, (AFP). De Ameri kaanse minister voor het leger, Frank Face heeft gisteren op de jaarlijkse bijeen komst van leiders uit de katoenindustrie tc New York mededelingen gedaan over het Amerikaanse „atoomkanon". Volgens de minister heeft dit wapen, waarvan reeds een prototype is gecon strueerd, een geweldige vuurkracht, waar van het effect het grootste is tegen vijan delijke troepen, die voor een aanval zjjn samengetrokken. Een ander voordeel van dit atoomwapen is, dat het, in tegenstel ling tot de atoombom, bij alle weersge steldheden op ieder moment van de dag kan worden gebruikt. Het kanon, dat ongeveer 75 ton weegt, wordt vervoerd op een voertuig, dat zich met een snelheid van 55 km. per uur kan verplaatsen. Naar minister Pace verder meedeelde worden in de Verenigde Staten proeven genomen met geleide projectielen, die van een „atoomontsteking" zijn voorzien. Er worden op het ogenblik troepen opgeleid in het gebruik van deze wapens. De oorlog in Korea heeft de Amerikaan se legerleiding ervan overtuigd, aldus de minister, dat, ondanks alle moderne wa pens, landstrijdkrachten onmisbaar zijn om een oorlog tot een goed einde te bren gen. Uitgaande van deze theorie verklaar de Pace, dat er geen wapen bestaat, waar mee het mogelijk is alleen een oorlog te winnen, dus zonder hulp van bondgenoten. Donderdag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard in Paleis Soestdijk de gedele geerden der Nederlandse Antillen ter R.T.C.-conferentie ontvangen. Van links naar rechts: mr. dr. J. A. E. Buiskool, voorzitter van de delegatie van Surinamede Koningin, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter delegatie Nederlandse Antillen, Prins Bernhard, en ir. L. A. H. Peters, minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. PARIJS (Reuter). Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat deskundigen uit Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Benelux- landen vandaag het verdrag inzake het Europese leger zuilen paraferen. Het ver drag, dat nog niet is voltooid, zal dan voor een laatste bestudering aan de regeringen der zes landen worden gezonden. De zes ministers van Buitenlandse Zaken zullen, naar verwacht wordt, ongeveer 20 Mei bijeenkomen om die punten te be spreken, waarover de deskundigen nog geen overeenstemming hebben bereikt. Deze punten zijn: De positie van Saarland binnen het Europese leger, de duur van het vei-drag, de zetel van het defensiecom missariaat, de parlementaire vergadering en het hof van justitie. Indien de nieuwe contractuele overeen komsten met West-Duitsland tegen ge noemde datum zijn getekend, zullen de zes ministers het verdrag betreffende de Euro- Tegen middernacht is het tot een conflict gekomen tussen minister Lieftinck en de meerderheid van de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de omzetbelasting voor een aantal artikelen. De Kamercommissie voor de Belastingen had een amendement ingediend dat beoogde geïllustreerde tijdschrif ten vrij te stellen van omzetbelasting. De minister had het tarief al tot 4 percent terug gebracht. Minister Lieftinck verklaarde zeer ernstige bezwaren tegen het amendement te hebben, onder meer het staatsrechtelijk bezwaar dat men buiten de considerans van het wetsontwerp zou gaan. Wijziging van de considerans zou een bedenkelijk precedent scheppen en het amendementsrecht doen ontaarden. Het amendement betreft namelijk een materie, die niet in het regeringsvoorstel aan de orde is. De voorzitter gaf te kennen dat hij het amendement toelaatbaar achtte, de minis ter noemde 'het onaannemelijk. Maar ook na deze verklaring wilde de heer Lucas (K.V.P.) die namens de Kamercommissie voor de Belastingen sprak, het amendement niet intrekken. Bij zitten en opstaan werd het amende ment aangenomen. Alleen de leden van de Partij van de Arbeid bleven zitten. De minister vroeg hierna schorsing der beraad slagingen. Het wetsontwerp werd voorlopig van de agenda afgevoerd. Voordien had de Kamer zich bezig ge houden met de ovei-gangsregeling voor uit keringen op grond van de nieuwe Werk loosheidswet. Minister J o e k e s noemde het niet billijk, uitsluitend de regering ver antwoordelijk te stellen voor het laat in voeren van de Werkloosheidswet. Ondanks hard werken was het niet mogelijk eerder gereed te zijn. De teleurstelling van hen, die niet onder de wet zullen vallen kon de bewindsman begrijpen. Maar er is niets aan te doen. Men moet ergens een grens trek ken; dat is ook gebeurd bij de ziektever zekering. Staatssecretaris mr. Van R h ij n legde nog eens uit waarom het ondoenlijk is de genen, die reeds werkloos zijn op 1 Juli 1952, onder de wet te doen vallen. In een motie wilde de lieer Gortzak (Comm.) de Kamer laten uitspreken dat alle werklozen onder de werking van de Werkloosheidswet zullen moeten vallen. Verder kwam hij nog met vier andere mo ties voor den dag. Nadat minister Joekes het „onaannemelijk" had laten horen, ver wierp de Kamer al deze moties. De heer Weiter stemde één keer met de Communis ten voor. Tijdens het debat had de heer Gortzak de minister geïnterrumpeerd: „Dat is een for meel smoesje" had hij gezegd. De bewinds man zei toen: „Dit is geen formeel smoesje". Waarop voorzitter Kortenhorst de uitdruk king „formeel smoesje" als niet parlemen tair, onder groot gelach in de ban deed. Doordat de minister deze uitdrukking van de Communistische afgevaardigde had overgenomen, deelde hij met de heer Gort zak deze voorzitterlijke vermaning. NEW YORK. (AFP). Bij het onder zoek naar de beschuldigingen over corrup tie in de staat New York heeft de book maker Harry Gross, een bekende figuur uit de onderwereld, eindelijk de namen genoemd van gemeentelijke functionaris sen, die hij geld zou hebben gegeven om „bescherming" te verkrijgen voor zijn on wettige practijken. Zoals bekend zijn on langs de huidige ambassadeur van de V.S. in Mexico, William O'Dwyer, voormalig hoofd van de New Yorkse politie, en ver scheidene andere functionarissen voor een tribunaal beschuldigd van directe of indi recte bescherming van de georganiseerde misdaad in New York. Gross, die een gevangenisstraf van twaalf jaar uitzit, verklaarde, dat hij door middel van een derde 20.000 dollar had gestort voor de verkiezingscampagne van oud-burgemeester O'Dwyer. Gross noem de voorts William O'Brien, tot 1950 hoofd van de New Yorkse politie, en 115 poli- tie-beambten, d:ie hij eveneens geld zou hebben gegeven. Aan sommige politie-beambten betaalde hij. vijftien tot honderd dollar per maand naar gelang van hun rang en de agenten van politie-auto's, die in de wijken pa trouilleerden, veertig dollar per maand. Met Kerstmis werd dubbel uitbetaald, al dus de verklaringen van Gross. De Kamer deed verder nog allerlei agen dapunten af, onder meer een wetsvoorstel tot regeling van het brandweerwezen, dat er zonder hoofdelijke stemming doorging, nadat de heren Verkerk (A.R.), Rit meester (V.V.D.), Maenen (K.V.P.), De Loor (P.v.d.A.) en Sc-hmal (C.Ft. minister Beel lof toezwaaiden, in tegenstel ling met de bejegening die hem een dag te voren bij de Grondwetsherziening in de Eerste Kamer ten deel was gevallen. Dit deed hem dan ook constateren, dat het levenspad van een minister vol afwisseling is. Werkverruiming In de avondvergadering erkende minis ter Lieftinck, naar aanleiding van op merkingen van de heer Neder horst (P.v.d.A.), over de voorgestelde wijziging van enige begrotingshoofdstukken in het belang van de werkverruiming, dat er in derdaad tot voor kort wel een en ander aan de goede organisatie daarvan ontbrak. Op korte termijn zullen de plannen nog worden uitgebreid met onmiddellijk uit voerbare werken indien dat nodig is. Een aantal gemeenten heeft plannen opgesteld waarmee ongeveer 66 millioen gemoeid zal zijn. Verder wilde de minister toestaan dat in het gemeentefonds geblokkeerde gelden voor dergelijke werken gebruikt worden. Met zijn ambtgenoot In 't Veld pleegt minister Lieftinck overleg inzake verhoging van de post voor oorlogsschade uitkeringen voor onroerend goed, zulks ter bevordering van de werkverruiming. Voorts kon men vernemen, dat een belangrijke toeneming van defensie-opdrachten indi recte mogelijkheden tot werkverruiming biedt, n.l. doordat zij tot verhoging van de koopkracht zal leiden. Prof. Lieftinck gaf de heer Hoogcarspel (Comm.) toe, dat dit geen gelukkige vorm van werkloosheidsbe strijding is. Zonder stemming gingen de wetsontwerpen er door. Zij hielden onder meer in het verlenen van voorschotten tot een totaal van 25 millioen gulden aan la gere publiekrechtelijke lichamen in het belang van de werkverruiming, verhoging van de post Werkgelegenheidspolitiek van 15 millioen gulden tot 51 millioen gulden. Zeveneneenhalf millioen werd beschikbaar gesteld ter voorbereiding van plannen voor werkverruiming. WASHINGTON (Reuter). De Atlanti sche opperbevelhebber in Europa, generaal Eisenhower heeft geantwoord op een schrij ven van de voorzitter der Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, senator Connally, waarin hij de generaal vroeg zijn mening te geven over 'de uitwerking van besnoeiingen op het Amerikaanse' programma voor de bui tenlandse hulpverlening. „Het is volkomen duidelijk", schrijft Eisenhower, „dat een vermindering van de voor het militaire hulpprogramma aan gevraagde gelden met een milliard dollar grote invloed zal hebben op de uitvoering er van. Zou het Congrès het aangevraagde bedrag nog verder verminderen, dan zal dat zulke moeilijkheden veroorzaken, dat mogelijk een drastische herziening van het gehele Amerikaanse hulpverleningspro gramma noodzakelijk zal zijn. Dit zou de voorgenomen opbouw der Westelijke ver dedigingsmacht, die ik van vitaal belang acht ook voor de veiligheid der Verenigde Staten, in gevaar kunnen brengen" pese Verdedigingsgemeenschap onderteke nen. Onze correspondent in Bonn tekent hier bij aan: In Bonn legt men er de nadruk op dat het verdrag over de „Europese defensie gemeenschap", dat hedenmiddag te Parijs geparafeerd zal worden,' tot nu toe alleen nog maar een militair-technisch karakter draagt. Over alle belangrijke politieke kwesties, die er mee verbonden zijn, moe ten de ministers van Buitenlandse Zaken der zes deelnemende landen het nog eens worden voor zij tot ondertekening kunnen overgaan. Met grote spanning wacht men te Bonn nu op de beslissing van het constitutionele gerechtshof over de staatsrechterlijke vraag of het verdrag over de E.D.G. al dan niet zonder wijzigingen van de West-Duitse grondwet door de Bondsdag aangenomen kan worden. De sociaal-democraten die deze beslis sing hebben uitgelokt, stellen zich op het standpunt dat zulks niet mogelijk is, zodat het verdrag alleen dus met een meerder heid van tweederde van de stemmen goed gekeurd mag worden. De uitspraak vair het constitutionele ge rechtshof wordt nu elke dag verwacht. De sociaal-democraten hebben kennelijk hoop dat hun standpunt zal zegevieren. Daar mede zal een ratificatie van de E.D.G. door de Bondsdag nagenoeg ondenkbaar zijn ge worden. Het vredesconlract De geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland zullen verscheidene punten van het stelsel van verdragen, dat een einde moet maken aan het bezettingsstatuut, naar hun respectieve ministers van buitenlandse Zaken moeten verwijzen voor de verdra gen kunnen worden gesloten. Wellicht zul len deze punten op een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken moeten worden geregeld, aldus heeft een hoogge plaatste Amerikaanse ambtenaar Donder dag in Bonn verklaard na een bespreking van acht uur van de Hoge Commissaris sen en Bondskanselier Adenauer. De be sprekingen werden bijgewoond door Schaf- fer, bondsminister van Financiën, en prof. Hallstein, hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder deelde niet mede welke punten naar de ministers van Bui tenlandse Zaken moeten worden verwezen. Uit Londen meldt Reuter, dat Engeland, Frankrijk en Amerika West-Duitsland en Berlijn een geheel nieuwe garantie voor hun territoriale integriteit zullen geven, wanneer het bezettingsregiem eindigt. Aan het opstellen van deze garantie is men bezig. Chamfort: Er zijn meer dwazen dan wijzen, en zelfs in den wijze is meer dwaasheid dan wijsheid. TOKIO, (Reuter) Noordelijke krijgs gevangenen, die in kampen op het ten Zuid-Westen van Poesan gelegen eiland Koje ondergebracht zijn, hebben zich mees ter gemaakt van de persoon van de alge mene kampcommandant, generaal Dodd. die zij thans als gijzelaar gevangen hou den. Er zijn reeds eerder moeilijkheden in de kampen voor krijgsgevangenen op Koje geweest. 18 Februari en 13 Maart kwamen de Noordelijken eveneens in verzet en vie len hun bewakers aan, waarbij 82 doden en 168 gewonden vielen. Gisteravond is door het achtste leger het gevangen nemen van brigade-generaal Dodd bevestigd. In een officiële verklaring is gezegd, dat op 7 Mei generaal Dodd, toen hij en een andere officier bij de poort van een der afdelingen met communistische lei ders besprekingen voerde, zonder waar schuwing werd gegrepen en door de ge vangenen binnen de omheining werd ge voerd. De andere officier wist te ont snappen. In de verklaring van het achtste leger is voorts gemeld adt een briefje in generaal Dodds handschrift was ontvangen waarin hij verklaarde ongedeerd te zijn. De hertog van Edinburgh brengt op het ogenblik een bezoek aan Zuid Wales. In Swansea werd hij verrast door deze ondernemende jongedame, die resoluut met camera en al door de polilie-afzetting heenbrak om een close-up van de hoge gast machtig te worden. Gisteravond zijn pogingen gedaan om tot onderhandelingen over vrijlating van ge neraal Dodd te komen, doch deze zijn op niets uitgelopen. Op Koje zijn 33 met prikkeldraad om heinde afdelingen voor gevangenen. Generaal Dodd heeft heden opnieuw een boodschap buiten het kamp gezonden. Hij heeft verzocht, dat 1000 vellen papier en een „vertegenwoordiger van het hospitaal" in het kamp gezonden worden. De generaal zeide in zijn laatste bood schap „sterk van gevoelen te zijn", dat de gevangenen vandaag over zijn lot zouden beslissen. Inmiddels heeft generaal Ridgway in structies gegeven „ieder middel, zonodig geweld" te gebruiken om de generaal te bevrijden en de orde onbetwist te her stellen. Impasse TOKIO, (Reuter) De onderhandelaars te Panmoendjom zijn heden slechts tien minuten bij elkaar geweest. Morgen zal wederom een plenaire zitting worden ge houden. Men is nog steeds niet over het dode punt van de kwestie der krijgsge vangenen heen. De onder-handelaars van de UNO hebben de Noordelijken getracht over te halen ver tegenwoordigers naar de krijgsgevangen kampen te zenden, om zelf te zien hoe vele gevangenen niet terug wensen te keren. De Noordelijken hebben dit echter afgewezen. Achter Ridgway De Nederlandse regering heeft zich vol ledig verenigd met de verklaring van gene raal Ridgway over de wapenstilstandson derhandelingen in Korea. Het opperbevel van de UNO heeft getoond tot belangrijke concessies bereid te zijn en niets ongedaan te laten, waardoor redelijkerwijze een ein de kan worden gemaakt aan de strijd in Korea. De Noordelijke eis, dat alle krijgsge vangenen worden gerepatrieerd, dus ook zij. die zich daartegen op overtuigende wijze blijken te verzetten, druist echter op flagrante wijze in tegen de elementaire menselijke rechten, waarvoor de strijd krachten van de UNO in Korea op de bres staan. Op dit punt is dan ook geen compro mis mogelijk, aldus de Nederlandse rege ring. Voor de Roermondse rechtbank is de Venlose mevrouw H. tot een dag voorwaar delijk veroordeeld. Het echtpaar H. had enige jaren geleden een kind aangenomen en was later ook met de voogdij daarover be last. Onlangs eiste de moeder echter het kind op, waartegen mevrouw H.. die zeer aan het kind gehecht, war. zich verzette. Zij nam met het kind de wij!: naar Duitsland, waar zij door de Duitse politie werd op gespoord. Het kind is inmiddels aan de moe der teruggegeven. DJAKARTA (Aneta). Premier Wilopo heeft in het parlement een 28 pagina's om vattende regeringsverklaring afgelegd, waarin het uit zes punten bestaande pro gramma van zijn op één April gevormd kabinet nader wordt uiteengezet. Ten aanzien van het punt: „Het vol tooien van de omzetting der bétrekkingen tussen Nederland en Indonesië, thans ge baseerd op het unistatuut, in een verhou ding, gegrondvest op internationale ver dragen, waarbij die gedeelten van de R.T. C.-overeenkomsten, welke nadelig voor land en volk zijn, worden geëlimineerd" zegt de regeringsverklaring: „Het is be kend, dat een Indonesische missie gedu rende enige maanden in Nederland heeft geconfereerd om de verhoudingen tussen Indonesië en Nederland op basis van het uniestatuut te wijzigen in normale inter nationale verhoudingen. Tengevolge van het aftreden van het kabinet Sukiman-Suwirjo was de Indone sische missie gedwongen de besprekingen in Nederland af te breken en naar Indone sië terug te keren. De resultaten zijn echter zodanig dat, wanneer de besprekingen in de toekomst zouden worden hervat, het verlangen van Indonesië om het unie statuut in normale internationale verdra gen om te zetten, kan worden verwezen lijkt. Over de kwestie Nieuw-Guinea zegt de regeringsverklaring: „Aangezien West- Irian in politiek opzicht een nationale eis is en strategisch uiterst vitaal voor de vei ligheid van de republiek Indonesië, zal de regering onophoudelijk en met alle mid delen, welke tot haar beschikking staan, voortgaan pogingen in het werk te stellen om West-Irian zo spoedig mogelijk in het Indonesische grondgebied op te nemen". NEW YORK (Reuter) Volgens een artikel in de „New York Post" zijn onder handelingen gaande tussen de Perzische premier, Mossadeq, en „een groep hoge Russische ambtenaren" over een handels overeenkomst. Het blad schrijft, dat de Sovjet-Unie grote hoeveelheden olie, die Perzië verle den jaar door de nationalisatie van de olie-industrie heeft verworven, zou krij gen en vijf vèrvöerscentra in Perzië voor het vervoer van de olie naar Rusland zou mogen bouwen. Voorts zou de Sovjet-Unie rechten van exploratie en boring in vier strategische, nabij de Russische grens gelegen gebie den krijgen en een technische school te Tebris mogen inrichten, waar Russen Per zische olie- en andere industriële deskun digen zouden opleiden. In ruil hiervoor zou de Sovjet-Unie aan Perzië mijnbouwuitrusting, landbouwma chines, staal, textiel, suiker, geneesmidde len en andere voorraden leveren. LONDEN, (Reuter) Bij de in 372 van de 392 gemeenten in Engeland gehouden verkiezingen van gisteren hebben de con servatieven 472 zetels verloren en 52 ge wonnen. Labour won er 656 en verloor er 16, de liberalen wonnen 12 zetels en verlo ren 29, de onafhankelijken wonnen 24 en verloren 210. Labour kreeg hierdoor de meerderheid in 94 gemeenteraden, dit is 19 meer dan oorspronkelijk. In de textielsteden van Lancashire, die thans te lijden hebben onder de textielcrisis sprong de Labour-meerderheid het meest in het oog. Hier kreeg Labour de overhand in vijf raden. De stemming ging om een derde deel der raden. Een woordvoerder van de Labour-partij zeide: „Wij zijn zeer tevreden. De dagen van de onafhankelijken in de plaatselijke besturen naderen snel hun einde". Op 20 Mei is het 25 jaar geleden, dat de Amerikaan Charles Lindbergh als eer ste vlieger over de Atlantische Oceaan vloog. Lindbergh startte op 20 Mei 1927 van het New Yorkse vliegveld. Precies 33Vs uur later landde hij met zijn Ryan- eendekker op het vliegveld Le Bourget bij Parijs. Lindbergh had toen 6000 km. ge vlogen. De gemiddelde uursnelheid be droeg 179 km. LICHT TOT HALF BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het j K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Vannacht hier en daar mist en aanvan- i kelijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele buien, overigens licht tot half bewolkt en overwegend droog, i Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 10 Mei Zon op 4.54 uur, onder 20.20 uur. Maan op 22.03 uur, onder 4-31 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 Mei Hoog water: 3.08 en 15.31 uur. Laag water: 11.08 en 23.31 uur. Zaterdag 10 Mei Hoog water: 3.47 en 16.11 uur. Laag water: 11.48 uur. aBaaaaaaaaaauaBBaaBB

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1