Dodenherdenking op de Erebegraafplaats Boston Symphony Orchestra speelde virtuoos maar nuchter van toon Agenda voor Haarlem De radio geeft Dinsdag Koningin bij concer in Den Haag PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE MAANDAG 12 MEI 1952 2 mumh Emigratie naar Nieuw-Zeeland Zout aangeboord in Winschoten Zweefvlucht Teriet- Hilversum in 54 minuten Rotterdamse Droogdok Mij. ruim van werk voorzien HOOFDPIJN! 4- Drie dodelijke motor ongelukken in Groningen Loggerbemanningen niet tot overeenstemming met reders Tussenweg voor melk- sanering in Dordrecht WASSERIJ DUYN Ruim vijfhonderd leden van de vereni ging Ex-politieke ge vangenen uit de be zettingstijd en be langstellenden uit het gehele land zijn Za terdagmiddag naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te O ver veen gekomen om de doden, die de vrijheid niet hebben gezien, te herdenken. Aan de Zeeweg, op korte af stand van het toe gangshek van de Ere begraafplaats, vorm den de deelnemers een stoet en trokken, voorafgegaan door de met omfloerste trom mels marcherende Haarlemse Politieka- pel, naar de zoge naamde „spreekruim- te", die zich halver wege de opgang naar de dodenakker be vindt. Hier geschied de de eigenlijke her denking. Het was voor de eerste keer, dat van deze spreek- ruimte, die tegelijk met de voltooiing van de Erebegraafplaats in het najaar van 1951 is gereed geko men, werd gebruik gemaakt. De leiding naar en op de Ere begraafplaats had de heer H. Cox. De muziekkapel van de Haarlemse Politie bracht onder leiding van de heer Marinus Adam koraalmuziek ten gehore en vervol gens de Marche Funèbre van F. Chopin en het Wilt heden nu treden. Mevrouw Rolien Numan droeg voor „Aan de Gevallenen" uit de gedichtenbun del „Vuur en Wind" door Muus Jacobse, waarna ds. Smilde uit Dordrecht de her denkingsrede uitsprak. Hij herinnerde aan het lijden van velen in de oorlogsjaren, de eindeloze hongertochten en de gruwel daden van de bezetters. De martelingen kwamen voort uit de demonische geest om de rechten te verdrukken. Wat zou er van ons zijn overgebleven, als deze barbaarse kruistocht tegen de religie langer dan vijf jaar zou hebben geduurd, vroeg ds. Smilde, daarbij herinnerend de reeds smartelijke rij van slachtoffers. Wij vergeten niet de gijzelaars, die zijn gevangen en gefusilleerd. Nu constateert men weer een wereld van haat; liefde en gerechtigheid, die bij elkaar behoren omdat er zonder die twee geen leven kan zijn, worden met voeten getre den. De spreker besloot met „Er kan geen zege op de verzetsstrijd rusten, als we ons niet laten leiden door de goede en heilige geest." Terwijl de Last Post de twee minuten stilte aankondigde, de mannen van de luchtdoelartillerie „Ypenburg" uit de Kou- denhornkazerne het geweer presenteerden, stonden de deelnemers in roerloze stilte om hun gevallen makkers te herdenken. Mevrouw Rolien Numan declameerde „Rebel, mijn hart" door Jan Campert. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid gesloten. Op de dodenakker geschiedde het leggen van kransen. De adjudant van de Koningin, opperstalmeester W. F. R. Bischoff van Heemskerk, die ook Prins Bernhard ver tegenwoordigde, legde een krans van witte aronskelken. Andere kransen waren van het hoofdbestuur en afdelingen van de Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen uit ADVERTENTIE Ischias bezorgde mij heel veel pijn, 't Was niet prettig ziek te zijn. Maar, behalve aspirine En 'n dosis vitamine. Was „Tip van Bootz" toch wel de beste medicijn. Ritmeester W. F. R. Bischojj van Heemskerk legde namens de Koningin een krans van aronskelken. Inz. Heer P. D., Lage Mierde ontv. 1 fles Tip en 1 Literfles Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoalradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Piaten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.CO Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Een ontwikkelingstrek van het verkeerswezen in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch Orkest en solisten (Om 20.40 Actualiteiten). 21.30 Platen. 21.45 Dokter. 21.55 Cello en piano. 22.25 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Orgel. 12.00 Piano trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Sopraan en piano. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Koor. 19.50 Harmonie-orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.20 Ik weet ik weet wat u niet weet. 21.35 Dansmuziek. 22.05 Discogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Jazz. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15—21.45 Dertigduizend; Vacantievoor- bereidingsvoorlichting; De krant is koning: Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 en 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Cau serie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.45 en 21.00 Platen. 21.45 Actualiteiten 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. de bezettingstijd en van de Bund der Ver- folgten des Naziregimes uit Dtisseldorf. Tot de aanwezigen behoorden onder meer het bijna voltallige hoofdbestuur van de Ex- pogé en de heer J. Fontijne, hoofdcommis saris van politie te Haarlem. Verder dele gaties van de Belgische Verzetsbeweging uit Brussel en Mechelen. Onderscheiding uitgereikt Later op de middag kwamen de deel nemers aan de 10-Mei herdenking voor een reünie bijeen in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond in de Tempeliersstraat. Tijdens die reünie is namens de Belgische Verzetsbeweging aan de heer K. R. van Staal uit Heemstede, voorzitter van het Uitvoerend Comité en secretaris van het hoofdbestuur van de Expogé, tevens alge meen secretaris van het Nationaal Comité tegen concentratiekampsystemen, het ver- zets-erkentelijkheidskruis uitgereikt voor het vele werk, dat hij zowel nationaal als internationaal ook na de bevrijding voor het georganiseerde verzet heeft ver richt. De uitreiking, die met medewerking van de Belgische regering tot stand kon komen, geschiedde door de voorzitter van de Belgische Verzetsbeweging, de heer P. Buggenhout uit Brussel. Tijdens de réunie spraken ook mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Expogé en de heer Van Staal. De commissie voor de emigratie heeft na een bespreking met de Nieuw-Zeelandse autoriteiten zijn instemming betuigd met het voorstel om de geldigheidsduur van de „Landing Permits" voor Nieuw-Zeeland van twee jaren op zes maanden terug te brengen. De medische verklaringen zullen voort aan eveneens een beperkte geldigheidsduur hebben. Van Nederlandse zijde kan generlei ga rantie worden gegeven voor een hernieuw de boekingsmogelijkheid. Aan hen die di rect van het aanbod gebruik maken zal vervoersvoorrang worden gegeven. Zij die het aanbod niet aanvaarden zul len onderaan op de wachtlijst worden ge plaatst. Te Winschoten is in de opsporingsboring van de Nederlandse Aardolie Maatschappij steenzout aangetroffen. Het zout bevindt zich op een diepte van 425 m. Deze boring geschiedt in nauwe samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie De heer J. Koek, instructeur van het K.N.V.V.L.-zweefvliegcentrum Teriet, heeft als onderdeel van de training voor de wereldkampioenschappen een snelheids- vlucht van Teriet naar Hilversum ge maakt. Hij legde het 55 km. lange traject in 54 minuten af met een gemiddelde snel heid van 61 km. per uur, een uitstekend gemiddelde voor een zweefvliegtuig. In het verslag over 1951 der Rotter damse Droogdokmaatschappij N.V. te Rot terdam wordt medegedeeld dat alle af delingen van het bedrijf ruim van werk waren voorzien. Aan het einde van het jaar waren on derhanden: De kruiser „De Zeven Provin ciën", twee onderzeebootjagers, twee on derzeeboten, een motorvracht- en passa giersschip van 12.500 ton, een drijvende dokdeur voor een droogdok in Karachi, een motorvrachtschip van 5200 ton, vier turbinetankschepen van elk 18000 ton, een dubbelschroeftankschip van 10.000 ton, een turbinetankschip van 18.000 ton en een proefnemingsvaartuig van 23 m. lengte. In het begin van 1952 werd nog gecon tracteerd voor een turbinetankschip van 20.000 ton. Nadat het voordelig saldo der verlies- en winstrekening over 1951 ad f 9.450.253.75 is verminderd met het voor afschrijvingen bestemde bedrag ad f 7.580.253.75, blijft als winst over f 1.870.000. Voorgesteld wordt daarvan aan aandeelhouders 15 pet. dividend en aan houders van oprichters- bewijzen f 1100 per bewijs uit te keren en 165.000 aan de buitengewone reserve toe te voegen. ADVERTENTIE Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent ADVERTENTIE Tijdens het afgelopen weekend zijn in de provincie Groningen drie dodelijke motor ongelukken gebeurd, waarvan twee tijdens een motorwegwedstrijd, die in het plaatsje Tolbert was georganiseerd. De monteur L. uit Tolbert wilde een motor proberen, die hij juist gerepareerd had voor een racer, die deel zou nemen aan de motor wedstrij- den. Hij reeds met grote vaart tegen een brug en was op slag dood. Nabij Roden kwam de 35-jarige deelne mer P. van A. uit Rotterdam om het leven toen hij met zijn motor tegen een mest wagen opreed. Zijn echtgenote kreeg daar bij ernstige verwondingen. In Groningen kwam de motorrijder W. L. in botsing met een personenauto. Hij overleed onmiddellijk. De toestand van zijn duo-passagiere H. H. van der M. is zorg wekkend. Motorrijder onder de trein De 34-jarige A. B. uit Sloten bij Amster dam, die deelnam aan de „Coupe de la Montagne-rit", uitgeschreven door de Vee- nendaalse motorclub, is Zaterdagmiddag op de onbewaakte overweg in Meu (Lun- teren) door de uit Amersfoort komende electrische trein aangereden en een e nd meegesleurd. Hij kwam om het leven. Hij was op weg naar de finish in Veenendaal. „Vlaggetjesdag" in gevaar In Katwijk hebben Zaterdagavond de werknemers, georganiseerd in de Uniebon den, besloten, overeenkomstig het stand punt, dat reeds eerder door de Schevening- se vissers werd ingenomen, de tegenvoor stellen van de reders inzake het geschil onder meer over de hoogte van het garan tieloon voor de nieuwe teelt niet te aan vaarden. Hiermee hebben de beide vissersplaatsen, die het gros der bemanningen voor de log- gervloot leveren, hun mening kenbaar ge maakt en daar Vlaardingen zich zou aan sluiten bij Scheveningen, lijkt de situatie précair te worden. Daar er vanavond in Scheveningen vergaderd zal worden over het gemeenschappelijke standpunt dei- werknemers, zou er theoretisch nog een kans voor een oplossing bestaan. Het lijkt echter niet onmogelijk, dat deze gang van zaken een dikke streep haalt door het begin van de nieuwe teelt, die Zater dag feestelijk zou beginnen met vlaggetjes dag. Ook in Dordrecht heeft de door de melk handel voorgenomen sanering van de melk- bezorging veel tegenstand ontmoet. Uit de burgerij vormde zich een actie-comité, dat een enquête organiseerde om de melkhan del te laten zien hoe de Dordtse huisvrou wen over de sanering dachten. Deze en quête had tot resultaat, dat meer dan 90°/o zich tegen de sanering verklaarde. Het actie-comité en de saneringscommissie van de melkhandel hebben nu besprekingen gevoerd, die tot resultaat hadden, dat een compromis is gevonden. Heden, Maandag is een gedwongen sane ring ingegaan om de melkhandèlaar de kans te geven te bewijzen, dat hij voor een even coulante bediening kan zorgen als de oude melkhandelaar. Op 12 Juni zal de vrije sanering ingaan. Dan zal men alsnog een andere dan de hem toegewezen melk handelaar kunnen kiezen. De melkhande laren kunnen dan weigeren bepaalde klan ten aan te nemen. Men hoopt zo alle par tijen tevreden te stellen. Het Boston Symphony Orchestra, opge richt in 1882, maakt voor het eerst een tournée door Europa en wel onder auspi ciën van het „Congres voor vrijheid van cultuur" dat te Parijs gehouden wordt. Het ensemble, dat onder leiding staat van Charles Münch, doch ook concerteert on der zijn vroegere diligent Pierre Mon- teux, nu optredend als gast, zal zich be halve in Parijs ook in Bordeaux, in Frank fort, in Berlijn en in Turijn laten horen. Het nam bovendien Den Haag en Amster dam op zijn reisprogramma, waar wij in dit weekeinde hebben kunnen kennis ma ken met het vermaarde Amerikaanse or kest. De belangstelling in de beide hoofd steden was zoals men die kan verwachten voor een instituut, met welks naam die van talrijke beroemde dirigenten: Henschel, Ge- ricke, Nikisch, Paur, Muck, Fiedler, Ra- baud, Monteux, Koussevitzky, Münch ver bonden zijn. Al deze ridders van de maat stok hebben het Boston Symphony Or chestra, naar de bedoeling van zijn stich ter, de maecenas Henry Lee Higginson, tot een voorpost van de Westerse muziekcul tuur gemaakt. Het galaconcert, op Zater dagavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen werd ook door Koningin Juliana bijgewoond en verder was „heel Den Haag" aanwezig. Frans programma Charles Münch dirigeerde. Hij liet ope nen met het Wilhelmus, bracht in eerste uitvoering een ouverture (The School for Scandal") van de Amerikaan Samuel Bar ber en leidde verder een Frans program ma: „La Mei-" van Debussy, de tweede suite „Daphnis et Chloë" van Ravel en de „Svmphónie Fantastique" van Berlioz. De ouverture van Samuel Barber bleek een vlot stuk te zijn, klassiek opgebouwd en effectrijk georchestreerd, gemakkelijk aansprekend met ziin pittige rhythmeo en een zeer ik zou haast zeggen: populair- zangerig neventhema. Doch een oorspron- keliik karakter konden wij er niet in ont dekken. De rest van het programma is bekend. Münch is een energiek dirigent, die zijn sterke rhythmische impulsen brillant. maar doorgaans strak op het orkest overdraagt. Hij bereikt een geraffineerd samenspel, dat echter meer verbazing dan ontroering wekt. Het orkest (op volledige sterkte, 103 man) speelt virtuoos, naar onze on de ex pressieve klank van onze grote orkesten in gestelde smaak wat nuchter van toon en dunner van geluid. Dit laatste waarborgt echter aan de blazers het resultaat van een zeldzaam evenwicht. De zeer lichte toon van klarinetten en fagotten dringt zich nooit op boven het timbre der hobo's en fluiten. Ook de hoorns hebben dat gemak kelijk aansprekende maar dunnere geluid evenals de trompetten. Het klinkt allemaal alsof het geen moeite kost: toppunt van virtuoze beheersing! De uitvoering van de suite „Daphnis et Chloë" met een uitstekend verzorgde fluitpartij werd met geweldige stuwing tot een éclatant succes gemaakt, die zelfs de zeer correcte en als zodanig opmerke lijke vertolking van „La Mer" overtrof. Maar het uiterlijke effect van Ravels werk verdraagt beter het dynamisch musiceren dan de impressionnistische klank-poëzie van Debussy. Ook Berlioz' „Symphonie Fantastique" ontketende een geweldige bijval. Een mi nutenlange geestdriftige ovatie voor Münch en het orke9t besloot het Haagse concert, dat door H. M. Koningin Juliana tot het einde toe bijgewoond werd. Onder Pierre Monteux Zondagmiddag stond de nog maar steeds zeer kwieke Pierre Monteux (hij werd ver leden maand 77!) voor het Boston Sympho ny Orchestre op het podium van het Am sterdams Concertgebouw. Hier kreeg het Koningin Juliana tijdens de pauze van het Haagse concert door het Boston Symphoiiy Orchestra in gesprek met de dirigent Char les Münch en mr. J. W. de Jong Schouwen burg, onder-directeur van het Concert gebouw N.V. orkest wel een enigszins warmere klank, doch aan de algemene tendenz van musi- ceergeest en klankideaal, zoals wij die in Den Haag hadden waargenomen, konden de gastdirigent noch de acoustische verhou dingen van het Concertgebouw, die zoveel gunstiger zijn dan die van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in de Residentie, in wezen iets veranderen. Een markant voorbeeld was het fameuze hoorn thema in „Till Eulenspiegel" van Richard Strauss, dat wij sinds jaar en dag gewend zijn te horen in een volle robuuste klank en met een dosis bonhomie voorgedragen, doch dat wij nu precieus correct hoorden spelen, zonder meer. Dat is maar één voorbeeld, maar het is typerend voor de rest. Zulks kon onze bewondering niet uitslui ten voor het geraffineerde en uiterst ge- diciplineerde spel van het Amerikaanse orkest. Dat er echter in het meest geperfec tioneerde ensemble wel eens iets mis kan lopen, werd ons duidelijk toen we in de ouverture „Benvenuto Cellini" van Berlioz een der trombones een maat te vroeg hoor den inzetten. Overigens bereikte Monteux met dit brillante orkestwerk een resultaat dat vonken van romantische bravour deed spatten. De Derde van Brahms' kon tegen die muziekdrift niet op en deed soms wat nuchter aan. Maar de met Spaanse peper gekruide Ravel-compositie „Alborado del Gracioso" kon het enthousiasme voor de schitterende prestaties van het orkest weer doen oplaaien. Evenals Charles Münch kwam ook Pierre Monteux met een Amerikaanse compositie: de Derde Symphonie van William Schu- man. Het is een degelijk geconstrueerd stuk tot in uiterste consequentie doox-gevoerde contrapuntiek. Aldus absolute muziek en beslist anti-romantisch. Inventief is de componist heel sterk waar het oude vor men geldt; Passacaglia, Fuga, Toccata, met aanwending van allerhande canonvormen. Maar als de componist even een gewone melodie schrijft (koraal, aangeheven door de trompet) dan lijkt het inventief vermo gen toch maar schraal. Melodieën laten zich niet bedenken; zij wellen op uit het ge moed. De cerebrale constructiegeest van William Schuman heeft echter blijkbaar die natuurlijke bron gedempt. Ondertussen is zijn Symphonie in menig opzicht merk waardig, ook wat de orchestratie betreft, die soms virtuoze prestaties van de solisten uit het orkest vergt en die het werk een brillant slot verzekert. De verrassendste prestatie was echter wel die van Pierre Monteux, die dit doorlopend contrapuntisch weefsel van een enorm klankapparaat, evenals de rest van het programa, uit het hoofd dirigeerde. De virtuoze vertolking van „Till Eulen- spiegels lustige Streiche" bezorgde aan Monteux en het Boston Symphony Orches tra aan het slot een ovatie, die hun nog lang zal heugen. Amstei-dam deed waarlijk aan gulle geestdrift voor Den Haag niet onder. Het concert was geopend met het Wilhelmus en het Amerikaanse volkslied. JOS. DE KLERK Minister Mansholt is Zaterdag in Bonn zijn driedaags bezoek aan West-Duitsland begonnen. Het ligt. in de bedoeling tijdens het verblijf van minister Mansholt in Bonn het vraagstuk van de Europese landbouw- integratie te bespreken. Ook zullen actuele onderwerpen, die Nederland en Duitsland betreffen, worden behandeld. 35. Joris Goedbloed deed de deur van de vuurtoren goed achter zich dicht teneinde de journalisten buiten te sluiten, en ging toen aangenaam-keuvelend de burgemees ter en de secretaris voor op de wenteltrap, die naar de koepel voerde. „Hierheen, mijne heren!", sprak hij gezellig. „Er staat u een buitengewone ervaring te wachten. Het is mij een groot genoegen! Gelieve de op deze trap tentoongestelde wetenschappelijke apparaten niet aan te raken!" Maar intus sen stond Panda voor een heel wat moei lijker taa\ want de vertegenwoordigers van de pers drongen onstuimig op. „Wij zijn van de krant!", riepen zij uit. „Wij willen naar binnen! Wij moeten altijd overal bij zijn! Wij moeten alles zien!" „Kalmte!", riep Panda vastberaden. „Hier is alleen maar toegang voor Hoge Perso nen! De werking van deze machine is ge heim en vertrouwelijk!" „O nou dan horen we het straks wel van de bur gemeester," zei een der journalisten ver bitterd. De burgemeester was intussen met zijn secretaris en Joris Goedbloed op de bovenste omloop van de toren aangeko men, en toen hij zich daar vertoonde brak het publiek weer uit in een onstuimig ge jubel, wat de heren er toe bracht welwil lend met hun hoge hoeden te zwaaien. „Hoe ontroerend," mompelde Joris Goed bloed, „dat al deze eenvoudige lieden zo doordrongen zijn van de enorme weten schappelijke betekenis van de Verdwijn- techniek! Vox populi vult decipi, merkten reeds de Latijnse volksredenaars op wan neer zij tot uitdrukking brachten hoe schoon spontane huldebetuigingen zijn!" Explosie. In een munitie-opslagplaats te Jagersdorf, ongeveer 25 km van Kiel, zijn Zondag 50 ton Duitse munitie uit de oorlog de lucht ingegaan na een brand, die vermoedelijk is ontstaan door zelfontbranding van kruit. De munitie, door de Britten na de oorlog in de Oostzee geworpen, werd later door Duitse duikers naar de oppervlakte ge bracht en zou als schroot worden ge bruikt. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De schade is nog niet te schatten. De ontploffingen waren vijftig km ver te horen. Bevrijding. Op een conferentie te Karatsji, waaraan afgevaardigden van tien Mo hammedaanse landen deelnamen, is gis teravond besloten een internationale Mohammedaanse organisatie op te rich ten, die tot doel heeft hulpmiddelen te mobiliseren om de Mohammedaanse volkeren van vreemde overheersing te bevrijden. De conferentie was bijeenge roepen door de „Mohammedaanse volks organisatie", die onlangs door Ohali Qoezzaman, voormalig voorzitter van de Mohammedaanse liga, is gesticht. Rouw. Bij demonstraties in Tunis zijn gis teren enige politiemannen en een onbe kend aantal betogers gewond. Voor het huis van premier Bakkoesj werd uit een menigte betogers een handgranaat ge worpen naar de politie, die hierna op de betogers vuurde. De demonstranten trokken af met medeneming van hun gewonden, doch op het laatste ogenblik werden nog twee granaten geworpen, waardoor twee personen werden ge wond. Gisteren was het 81 jaar geleden, dat het protectoraatsverdrag met Frank rijk tot stand kwam. De nationalisten hebben de bevolking opgeroepen dit feit met „een dag van rouw" te herdenken. Verklikker. De Londense politie heeft mee gedeeld, dat in de afgelopen maand te Londen 22 inbrekers zijn gearresteerd door middel van een automatisch alarm. Zonder dat de inbreker iels merkt, wordt Scotland Yard door middel van een gramofoonplaat op de hoogte ge bracht van het adres waar wordt inge broken. De kosten van aanleg der in stallatie in een woning bedragen onge veer 200 gulden. Straf. Een 53-jarige Oost-Berlijner, die naar vrienden in het Westen schreef, dat de gehele Oost-Duitse regering moest worden opgeknoopt, is te Oost- Berlijn tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. President. Het Joegoslavisch nieuwsbureau meldt, dat een nieuwe constitutionele wet wordt opgesteld, op grond waarvan Joegoslavië een president zal krijgen, een functie die op het ogenblik niet meer bestaat. Hij zal worden gekozen door het presidium van de nationale vergadering, bestaande uit een 40-tal afgevaardigden. De president zal aan het hoofd van het presidium staan en tevens opperbevelhebber van de strijd krachten zijn. Het kabinet zal wórden afgeschaft en zijn functies zullen wor den overgenomen door het presidium van de nationale vergadering van de federale republiek. Voorsprong. Senator Taft heeft zijn voor sprong op generaal Eisenhower als re publikeins pretendent voor dé 'president- schapscandidatuur vergroot. Bij het opinie-onderzoek in de staat Nevada is gebleken, dat zeven van de twaalf af gevaardigden voor Taft zijn en twee voor Eisenhower. Drie hebben geen standpunt bekend gemaakt, maar ten minste twee hunner neigen naar Taft. De delegatie gaat evenwel zonder vaste instructie naar de partijconventie van Chicago en ten minste twee afgevaar digden, die zich thans voor Taft hebben verklaard, hebben te kennen gegeven, dat zij misschien van mening zullen veranderen. Ingewilligd. De „Standard Oil Company" in Californië en de onafhankelijke bond van arbeiders in de olie-industrie heb ben een overeenkomst gesloten, waarbij het loon met 18V2 dollarcent per uur verhoogd wordt. Dit is de eerste loons verhoging, die na twaalf dagen van sta king door een belangrijke oliemaat schappij verleend wordt. Kist. Een zieke te Ostende, die volgens de artsen nog enkele dagen te leven had, kocht onlangs een prachtige doodkist, verfraaid met witte zijde. Hij herstelde echter snel en verkocht de kist aan iemand, die eveneens door de artsen was opgegeven. Ook deze herstelde bin nen enkele dagen en verkocht de kist. De derde patiënt is eveneens herstellen de. De kist is opnieuw beschikbaar. Instorting. Vijfendertig personen zijn Za terdagavond te Bellville, 400 km ten Noord-Oosten van Buenos Aires, om het leven gekomen door het instorten van een stenen muur, die als geïmproviseer de tribune werd gebruikt bij een boks wedstrijd. Ten minste twintig personen verkeren in een ernstige toestand. Leider. De Indische premier, Nehroe, is Zondag opnieuw tot leider van de par- lementsfractie der Congrespartij (rege ringspartij) gekozen. Het nieuwe par lement wordt Dinsdag geopend. Als leider van de fractie zal Nehroe worden verzocht een nieuwe regering te vormen. Nehroe zal Dinsdag het ontslag van zijn kabinet aanbieden. ADVERTENTIE Wastaricven vanaf 24 ct. per kg MAANDAG 12 MEI Luxor: „The underworld story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hotel Sahara", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De pastoor van Kirchfeld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het tijgermeisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gewapend Escorte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De onsterfelijke ser geant", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Fati- ma", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mijn man is verloofd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 MEI Stadsschouwburg: Opera „Samson en Da- lila", 8 uur. Concertgebouw: Beethovenavond HOV, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: Bezoek koninklijk paar aan de Verenigde Staten, 10, 11 en 12 uur. „Mijn man is verloofd", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2