Leger des Heils begon zijn feestweek met een concert Santpoort nam dankbaar bezit van een herboren speeltuin Gereformeerd aandeel is fris van opzet in Velsen „Vier vissteden-rally" in voorbereiding tXe <ha<3 hêaplltu smaak Heemskerk Santpoort 5 Zijlicht op jeugdwerk „Kom bij ons een gezellige avond doorbrengen" „Looft den Heer" sloot winterseizoen af IJmuiden was even touristenhaven Stertocht op 14 Juni langs de kust Tweede ronde van Hoog- oventournooi begonnen VSV tegen „de rest van Velsen" Concert „De Stem des Volks" Wethouder de Boer: „particulier initiatief zij primair" Brederodes tweede lonkt naar kampioenschap MAANDAG 12 MEI 1952 BEHALVE DE LANGE LIJST van verenigingen, die georganiseerd zijn in de G.J.C. (Gereformeerde Jeugdcentrale) en wier leden het een gewoonte geworden is op vaste tijden in clubverband bijeen te komen, is er het werk onder de zogenaam de „ongegrepen jeugd". Deze arbeid ressorteert echter niet direct onder de G.J.C., maar vindt haar uitgangspunt bij een aparte commissie. Als men in dit verband van clubwerk zou kunnen spreken, zouden er 16 clubs geteld kunnen worden. Het aantal bezoekers is niet precies vast te stellen, maar varieert van 200 a 250. De leef tijden zijn gesteld van 8 tot 12, van 12 tot 15 en van 16 jaar en ouder. In Santpoort zijn een jongens- en een meisjesclub, in Velsen-Noord een jongens- en vier meisjes clubs en in IJmuiden twee jongens- en zeven meisjesclubs. De werkwijze is zeer verschillend. In de regel wordt op iedere bijeenkomst een Bijbels verhaal verteld en verder wordt de avond gevuld met zang en spel, handen arbeid en handwerken. Soms worden de groepen gesplitst en wordt in kleiner ver band getracht het individuele contact te bevorderen. Jeugd en evangelie In IJmuiden en Santpoort zijn boven dien nog afdelingen van de werkgroep: „Jeugd en evangelie". Deze afdelingen be staan uit een zogenaamde binnenkring, die gevormd wordt door Gereformeerde jon geren en een buitenkring van niet gegre pen jeugd. Iedere Zondagavond komt de binnen kring bijeen in het verenigingsgebouw en trekt van daaruit de straat op om jongelui, die langs de wegen zwerven, uit te nodigen de avond bij hen door te brengen. Die avonden zijn dan wat men noemt op gezel lige leest geschoeid en zo wordt een zeker permanent contact opgebouwd. Er zijn avonden dat slechts een enkeling aan de vriendelijke uitnodiging gehoor geeft, daartegenover staan de instuif- avonden waarop men een bezoekersaantal van meer dan twintig registreert. „Ichthusburcht" IJmuiden bekleedt wat lokaliteit aangaat wel een zeer bevoorrechte positie. Daar heeft de jeugdcentrale de beschikking over de zogenaamde „Ichthusburcht". Drie loka len, een podium, een „verkleedhokje" en een keuken bieden hier ongekende ont spanningsmogelijkheden. De drie lokalen kunnen tot een geheel gemaakt worden en op die wijze is er gelegenheid 160 man te bergen. In Santpoort en Velsen-Noord is men De Christelijke gemengde zangvereniging „Looft den Heer" heeft haar slotuiivoering opzettelijk op een laat tijdstip in dit win terseizoen, dat vrijwel geëindigd is, gege ven, opdat deze uitvoering zou kunnen samenvallen met een herdenking van de datum, die voor velen onzer nog steeds herinneringen oproept: de tiende Mei. De Nederlands Hei-vormde kerk aan de Kanaalstraat was daartoe Zaterdagavond goed bezet, toen Willem Wiesehahn het grote koor ons volkslied liet inzetten en daarmede dit concert een aanvang deed nemen. Het was een ontroerend ogenblik toen de tonen van het Wilhelmus, stralend gezongen, in het wijdingsvolle kerkgebouw weerklonken. Met de vertolking van Buxtehude's can tate „Befiehl dem Engel, class er kommt" trad aan het licht,.dat Wiesehahn deze ver eniging haar vroegere luister heeft terug gegeven. Alle registers van het koor heb ben een flinke bezetting, zijn wat de klank betreft, fraai afgewogen en ontwikkelen een homogeniteit, die niets te wensen over laat. Daarbij zingt „Looft den Heer" met een volkomen toewijding, die het mogelijk maakt de koor-partituur tot leven te bren gen. Het luisteren kon daarom deze avond tot een genieten van muziek worden, zoals zich slechts zelden de gelegenheid voor doet. Door bemiddeling van The British Coun cil kreeg men de partituur van Purcell's beroemde wérk „Rejoice in the'Lord al- way" in bruikleen, dat door het koor met waar zangersenthousiasme is gezongen. Het is te wensen, dat men van deze vrien dendiensten méérmalen gebruik zal kun nen maken, want Purcell's muziek wordt hier te lande nog veel te weinig gehoord. Dit „Rejoice" is volkomen waard herhaald te worden cp een volgend concert. Cantate 79 van Bach en meer nog Hen drik Andriessen's reeds eerder besproken Te Deum, genoten een verklanking zoals men slechts zelden van amateur-zangko ren te horen zal krijgen. Hetgeen tenoren en alten in Andriessen's lofzang verrichtten, verdient een vermelding. Haakon Stotijn speelde Corelli's concert voor hobo en orgel in een bewerking van Barbarolli. Wederom heeft deze solist van internationale vermaardheid bewondering gewekt door zijn vlekkeloos musiceren, culminerend in een toonvorming die spreekwoordelijk geworden is. Van Weismann speelde de solist „Varia ties over een eigen thema". De moderne componist Julius Weismann verwierf be kendheid met de muziek bij Strindberg's „Droomspel". Stotijn gaf deze variaties boeiend weer. Mea Naberman toonde zich wederom een goede zangeres van het geestelijk lied. Haar zang getuigde van grote technische scho ling, maar vermocht niet te ontroeren we gens het ontbreken van het gevoelselement. Herman Nieland is steeds de trouwe be geleider op deze kerkconcerten. Ook nu weer was zijn spel van grote waarde voor koor en solisten. A. J. VAN DER WEIJDEN. Maar zonder passende steiger.... Zaterdagmiddag voer de Noorse coaster „Brand V" de IJmuidense vissershaven binnen met een groep touristen uit Noor wegen aan boord, die hier de bollenvelden en wat dies meer zij kwamen bekijken. Het scheepje moest zijn onderdak in de vissers haven zoeken, want een touristensteiger ontbeert de „stad aan de zee" nog steeds. De „Brand V" is een met passagiers- accomodatie toegeruste coaster en het schip heeft vroeger dienst gedaan als Engelse voorposten boot. aangewezen op de consistories, wat bij de jeugd, die alle mogelijke moeite doet „vrij" te blijven toch altijd enige negatieve reactie wekt. In de vier plaatsen langs de Nederlandse kust, die straks de haringvloot naar de „Hollandse Nieuwe" zullen afvaardigen, is een plan in voorbereiding om dit jaar voor het eerst een „vier-vissteden-rally" te or ganiseren. Als deze plannen hun beslag Krijgen, zal de stertocht, die ongeveer tweehonderd kilometer lang is, op de veer tiende Juni worden verreden met Scheve- ningen als startplaats. De klassements proef wordt in Katwijk verreden (tussen haringtonnen door, om in stijl te blijven) en vandaar trekt de karavaan naar IJmui den, de organisatoren rekenen hier op een verplichte rust van ongeveer twintig mi nuten en de finish zal dit jaar in Vlaardin- gen zijn, Vlaardingen, waar het accent van de hele vlaggetjesdagviering al eerder op de zeventiende Mei komt te liggen. Dit plan is ontstaan uit de kleinere „haringrit", die tot nu toe door het vlag getjesdagcomité van Vlaardingen werd uitgestippeld als onderdeel van de festi viteiten ter gelegenheid van het vertrek van de loggervloot en het lijkt een geluk kige gedachte, dit jaar ook de drie andere vissersplaatsen van importantie bij dit touristisch evenement in té schakelen. Inmiddels hebben ook de plannen van Katwijk vastere vorm aangenomen. Men wil daar een „vlaggetjesweek" organise ren. De middenstandscentrale heeft een winkelweek in petto, waaraan onder meer de attractie verbonden is van een aantal gratis retours naar IJmuiden, de plaats, waar de Katwijkse vissersvloot op de twin tigste Mei zal uitvaren ter haringvangst. De vlaggetjesweek zal op de twaalfde Mei een taptoe bevatten, er is een etalage wedstrijd onder het motto „Wees goede maatjes met de malse maatjes" uitge schreven en op de 17e Mei, de Zaterdag, die als „vlaggetjesdag" geldt, komt er een muzikale rondgang. Voorts denkt men over speciale voet balwedstrijden en een actie voor een nieuw Hospitaalkerkschip, dat de oude „De Hoop" zal moeten opvolgen om het geeste lijk en lichamelijk welzijn van de haring vissers nog beter te verzorgen dan de oude „Hoop" gedurende vele jaren deed. Op het Katwijkse strand Wordt een schatgraverij voor de kinderen georgani seerd, waarvan de baten eveneens aan het nieuwe hospitaalkerkschip ten goede zul len komen en dan komt er tenslotte nog een ballonwedstrijd. „Voorturnster" van SSH Te Haarlem zijn Zondagmox-gen door de Kennemer Turnki-ing met medewerking van het Koninklijk Nedei-lands Gymnastiek Verbond proeven van bekwaamheid afge legd om vooi-taan als officieel voorturner- (ster) te kunnen fungeren bij de vereni gingsoefeningen. Van' de gymnastiekvereniging „SSH" be haalde mejuffrouw J. de Vi-ies haar diplo ma voorturnen dei-de graad. 'Amateurs sloegen RJVM 2 De eerste weclsti-ijd van de tweede ronde in het Hoogoven-voetbaltournooi die aan vankelijk voor 15 Mei was vastgesteld, is al Zaterdagmiddag gespeeld. De ontmoeting ging tussen RWM 2 en Amateurs, beide ploegen, die in de eerste ronde met grote cijfers wonnen. Toch was van het begin af dit keer Ama teurs (Walserij-Oost) sterker en ook ag- gressiever. Het jongere RWM (Mekog) trachtte door snelheid te overbluffen, maar liep zich veelal dood op de hechte Ama teurs-verdediging. Nadat de Amateurs doelman verscheidene keren tijdig had moeten uitlopen om onheil te voorkomen was tenslotte zijn collega niet bij machte om bij een hoekschop in te grijpen en de Amateurs-midvoor kopte in (0-1). De strijd werd nu van de zijde van RWM feller, maar de voorhoede was te traag om ge- vaarlijk te worden, terwijl ook de schutter ontbrak. De Amateurs-aanvallen waren gevaarlijker. Direct na de hervatting nam de Ama teurs-linksbuiten de bal mee en uit een ver schot ontstond het tweede doelpunt. RWM had met een hoekschop bijna suc ces, toen de bal slecht weg gewerkt werd, maar het schot ging naast. Na 20 minuten veroorzaakte de Amateurs-spil een straf schop. De bal werd door de midvoor van RWM overgeschoten. Eerst na 25 minuten scoorde RWM tegen (1-2). De stijgende spanning nam een einde toen vlak voor tijd de Amateurs-rechtsbuiten de ver op- gedi-ongen RWM-achterhoede passeerde en de doelman verraste (1-3). ter voorbereiding van EdmontonV eisen Donderdag wordt op het hoofdterrein van „Schoonenberg" een wedstrijd gespeeld tussen VSV en „De rest van Velsen", zulks ter voorbereiding van de samenstelling van een elftal, dat onze gemeente zal vertegen woordigen in de sportuitwisseling Edmon- ton-Velsen. „De rest van Velsen" zal ge vormd worden door spelers van Velsen, Terrasvogels, Kinheim en Waterloo. De gemengde ar-beiderszangvereniging ,De Stem des Volks", directeur Ben Nuijen, geeft Zaterdag 31 Mei aanstaande een con cert in het Patronaatsgebouw. Als solist treedt de pianist Wouter Stern op, die onder meer twee nocturnes van Chopin, een Impromptu van Schubert en een vijftal Arabesques van Claude Debus sy zal voordragen. Na de pauze is het woord aan het gezel schap „Teun Klomp feu zijn makkers" met een programma „voor elck wat wils". Zondag is de nieuwe spoorbrug over de Nederrijn bij Arnhem op haar plaats gerold, waardoor een definitieve verbinding over de rivier tot stand gekomen is. In 1940 werd de Zuidelijke rivierbrug opgeblazen en bij de gevechten in 1944 werden alle bruggen met uitzondering van de uiterwaardbrug aan de zijde van Nijmegen vernield. Vandaag wordt de nieuwe brug in dienst gesteld. Een overzicht van de werkzaamheden tijdens het inrollen van de nieuwe overspanning. Het 65-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland, dat alom in de lande op min of meer feestelijke wijze wordt ge vierd, heeft de IJmuidense afdeling tot het houden van een hele feestweek geïnspi reerd. De opening hiervan is Zaterdagavond met een muziekfestival gevierd in het ge bouw aan de Edisonstraat. De talrijke aanwezigen onder wie bur gemeester mr. M. M. Kwint hebben met gespannen aandacht de uitstekende mu ziek, die het muziekcorps „Haarlem Cen trum" ten gehore bracht, beluisterd. In zijn openingswoord sprak de leider ADVERTENTIE Zaterdagmiddag heeft pastoor A. F. Goossens het lint doorgeknipt, dat voor de poort van de speeltuin achter de Frans Net- scherlaan was gespannen en met deze symbolische daad werd de tuin van de „Stichting R.K. Speeltuin Santpoort" her opend. Aan deze heropening was echter een officieel cachet gegeven. In de parochie zaal van de R.K. pastorie was een aantal genodigden bijeen gekomen en daar heeft allereerst voorzitter P. Berbee woorden van welkom gesproken en zijn waardering ge uit voor pastoor Goossens, die, aldus spre ker, de eerste stoot gaf tot de wederopbouw van de speeltuin. Spreker verheugde er zich over, dat het speeltuinwerk de belangstelling van het gemeentebestuur heeft, een feit dat op deze middag wederom gestalte kreeg door de aanwezigheid van wethouder H. de Boer. Een van de hoogtepunten van de feestviering ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Staatsmijnen ivas Zaterdag de optoclit van ongeveer 3 kilometer lengte, welke door de straten van Geleen trok. Zij vertoonde in bonte taferelen de historische ver binding tussen Zuid-Limburg en de kolerwvnning. Foto boven: Slovenen, Italiariïèn, Polen, Duitsers en Indonesiërs, zij allen vonden werk bij de mijnen en een tehuis in Zuid-Limburg. Onder: een groep monniken van Rolduc, wier voorgangers de eerste kolen wonnen in het Wormdal bij Kerkrade. De heer Berbee wees vervolgens op het be lang van het speeltuinwerk wegens de toe nemende criminaliteit onder de jeugd en hij drukte de ouderen op het hart zich be wust te worden van de verantwoordelijk heid die zij ten opzichte van de jeugd hebben. Pastoor Goossens uitte zijn bewondering voor hen, die deze zaak opnieuw hebben aangepakt. Hij wenste het bestuur geluk en sprak de wens uit, dat het in de toekomst met hetzelfde élan als tot nu toe dit werk zal blijven verrichten. Het speeltuinwerk, aldus spreker, is een belangrijke factor bij de karaktervorming van de jeugd. Spreker memoreerde de voortdurende handicap van het gebrek aan gebouwen, die nodig zijn om de jeugd blijvend te kunnen binden. Wethouder De Boer bracht hierna de gelukwensen van het gemeentebestuur over en vestigde er de aandacht op, dat, hoewel de overheid in gemeente, rijk en provincie het speeltuinwerk een warm hart toedraagt, nochtans het particulier initiatief primair moet zijn. De overheid kan het werk alleen maar stimuleren en financieel steunen. De KAB heeft hier in Santpoort een belangrijk werk verricht. De voorzitter van de KAB, de heer L. Blom, heeft - nog het woord gevoerd en daarna hebben de genodigden, onder wie de heer W. Gomes als vertegenwoordiger van de R.K. metaalbewerkersbond St. Eloy, zich naar buiten begeven, waar Soli Deo Gloria, dat, met de speeltuinjeugd een rondgang door het dorp had gemaakt, stond opgesteld, om de officiële personen naar de tuin te begeleiden. Het behoeft geen betoog, dat de jeugd zich haastje-repje van de toestellen meester maakte, toen de deur eenmaal wijd werd geopend. Tot slot zij vermeld dat het tegenwoor dige bestuur bestaat uit de hei"en P. Berbee, voorzitter; G. Huybens, seci-etaris; A. Plak, penningmeester en L. Blom en H. Vonk, commissarissen. Tweede kampioen bij „Sportief" binnenkort bekend In het clublokaal aan de Zeeweg heeft de IJmuidense damclub „Sportief" Vrijdagavond haar onderlinge damcompetitie voortgezet, nadat eerder J. Jonker damkampioen was geworden in groep A. In groep B is echter nog een felle strijd aan de gang om de bovenste plaats; de afge broken partij tussen H. Veltman en A. v. d. Horst wist laatstgenoemde te winnen. Hier door heeft W. Post de beste kansen gekregen met nog slechts twee winstpartijen om zich kampioen te kunnen noemen. De uitslagen waren: Groep A: P. BakkerP, Westerwei 20; A. RasW. M. Hoefakker 11; J. Jonker H. Andrea 02; J. PostJ. de Boer 20. Groep B: C. OutDe Rooy 02; J. Lich- tendahlE. H Ras 20; A. v. d. HarstH. Veltman 20; M. Minger—C. Keur 1—1; R. KoffemanH. Dijkhuizen 02; A. v. d. Harst W. Post 02; E. WijkerK. Lichtendahl 11; J. BosJ. de Ruiter 11; OudM. Menger 02. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Maria, d. van A. Duin en C. G. van Roon; Norbertina Adriana M., d. van A. L. de Laat en A. Vink; Cornelia Neeltje, d. van M. Gooijer en M. v. Dijk. GEHUWD: C. J. van der Kolk en G. C. M. Zonneveld; J. M. Mulder en A. G. Pekel. van de avond, majoor A. Gladpootjes over de organisatie van het Heilsleger, die naar hij zeide, heden ten dage meetelt en waarover men, niet meer zoals vroeger, smalend spreekt. Hoewel het Leger dik wijls als een maatschappelijke instelling wordt gezien, is het een zuiver geestelijk instituut, meende hij. Het muziekcorps, dat onder leiding stond van kapelmeester Berend Schut, voerde vervolgens enige werken uit, alle gecom poneerd door Leger-mensen. Vooral „Good bye Egypt" van Kolonel Jakeway sloeg in. De componist heeft, blijkens een uiteenzet ting een negergezang, tijdens een open luchtbijeenkomst beluisterd, en deze spiri tual inspireerde hem tot de compositie van een boeiend exotisch werkje, dat een ge voelige vertolking kreeg. Luitenant A. Bijlsma van het IJmuidense korps schetste hierna in een gedicht de 65 jaren legerarbeid in Nederland. Burgemeester mr. M. M. Kwint hield vervolgens een toespraak, waai-in hij zei- de, de uitnodiging zeer op prijs te hebben gesteld en zijn komst niet alleen als een representative aangelegenheid te beschou wen. Uit het dossier was hem gebleken dat het contact tussen gemeente en Leger tot dusver zeer pover is geweest, wat natuur lijk aan de andere kant ook betekende, dat er weinig moeilijkheden zijn geweest. Als felle tegenstelling van het leger der bar baren, dat voor ons ook aan de datum van de 10e Mei is verbonden, noemde hij het Leger des Heils als een leger van het Ko ninkrijk Gods. Pastoor G. F. Nieuwenhuyzen sprak namens de verschillende kerken van IJmuiden: „Het leger brengt licht in de duisternis van ons maatschappelijk leven, als een leger dat oorlog voert tegen alles wat de mens naar beneden trekt.", aldus pastoor Nieuwenhuyzen. Hij zeide bewon dering te hebben, niet voor personen, maar voor God, die dit werk door mensen laat verrichten." Eerste team bevocht gelijk spel Het eerste team van de lawntennisclub „Bi-ederode" behaalde in een sensationele wedstrijd een gelijk spel. Door het weg blijven van een der heren moest met één heer worden gespeeld. Men wist toch ech ter nog een 4-1 voorsprong te verkrijgen. De andere pax-tijen zijn tenslotte nog ge speeld met een invaller, doch een over winning kon niet meer worden geforceerd. Jack HeuerJ. A. van Ogtrop 8-6, 6-2. Tweede heren-single niet gespeeld. Mevr. Den Oudenmevr. Holm 8-6, 7-5; mej. G. Nijssenmevr. Van Stenis 1-6, 2-6; mevr. Moller-Jack Heuermevr. Holm-heer Na gel 3-6. 7-5, 6-2; mevr. Den Ouden-P. Min- derhoudmevr. Van Stenis-heer Ogtrop 1-6, 1-6; mevr. Den Ouden en Nijssen mevr. Van Stenis en Holm 8-10, 6-2, 9-7. Het tweede speelde thuis tegen Vi-eden- burgh II. Met een 6-2 overwinning woidt dit team een ernstige kampioenscandidaat. M. BoeleM. C. den Daas 2-6, 6-0, 6-2; J. BruninkJ. Wilmink 7-5, 7-9, 6-4: Cl. van RijnM. P. van Soelen 8-6, 6-3; mej. E. Ris—H. Sablerolle 3-6, 4-6; mevr. Dee- renberg-M. Boelemevr. Van Soelen-heer Wilmink 6-2, 6-0; mej. Van Rijn-J. Brunink mevr. Wilmink-heer Vlasblom 6-3, 6-3; heren Boele en Bruninklieren Den Daas en Vlasblom 5-7, 6-0, 6-4: mevr. Deeren- berg en Rismevr. Wilmink en Sablerolle 6-3, 6-1. Brederode III speelde tegen Beverwijk IV: K. de Boer—tor. Groen 2-6. 3-6; W. Vosmanhr. Zandbergen 4-6. 6-3. 4-6; E. van Scherpenzeelmevr. Dokter 7-5, 6-1; mevx\ Sicklermevr. Wox-telboer 6-1, 6-1; mej. Van Scherpenzeel-W. Vosman—mevr. Wortelboer-Wortelboer 6-3, 6-2; mej. Nie- land-De Boermevr. Kapelle-hr. Zand bergen 3-6, 6-8; hr. Sickler-W^ Vosman hr. Wortelboer en Groen 6-3, 7-5; mej. Nie- land-mevr. Sicklermevr. Dokter-mevr. Kapelle 6-3, 1-6, 6-8. In Busstim speelde het IVe gelijk (4-4) tegen Chefana: J. MargueniJ. van Zwie- ten 3-6, 3-6; hr. IgnatiusD. Granpré Mo lière 1-6, 1-6; mevr. J. E. RoestMej. R. Meihuizen 2-6. 6-0, 6-2; mevr. Nagtegaal— mej. R. Poel 6-0, 3-6. 6-4; mevr. Roest-hr. Marguenimej. Meihuizen-Fr. Muschter 10-8, 6-1; mevr. Nagtegaal-hr. Ignatius— mej. Poel-J. van Zwieten 4-6, 3-6; hr. Mar- gueni-hr. Nagtegaalhr. Muschter-hr. Granpré Molière 2-6, 1-6; dames Roest en Nagtegaaldames Meihuizen en Poel 6-1, 6-3. Wieken repten zich van Vilvoorde naar Santpoort Zondag heeft „de Luchtpost" uit Sant poort een wedvlucht gemaakt van Vil voorde in België af over een afstand van 168 kilometer. Met een sterke Zuidwesten wind in de rug zijn de vogels terug gevlo gen. 's Morgens om 8.10 werd er gelost; om 10.02 uur was de eerste duif alweer op honk. Deze heeft dus een snelheid bereikt van 1493 meter per minuut. Het verloop was: 1, 6, 9, 19. 25, 26, 29, 37 Johan Struys: 2, 13, 15, 34 G. Bierman; 3, 17, 18. 20 A. Hols; 4, 11, 14, 22 P. Bersee; 5, 7, 10, 21, 24 Jac. van Duyn; 8, 35 J. Mo lenkamp; 12, 23, 32 Joh. Andriesma; 16, 33 J. Lansdorp; 27, 36 P. Hoogland; 28 C. Wip- precht en 30, 31 H. Kneppers. Ook de Santpoortse posfcduivenhcuders- vereniging „de Snelle Wieken" heeft Zon dag een wedstrijd gehouden van Vilvoorde af. Hier was de uitslag: K. Kortihouwer 1, 2, 10, 16, 34; J. Hoog- Ongewoon. De Zaterdagmarkt heeft weinig nieuws opgeleverd: het niveau van de prijzen bleef vrijwel over de hele linie gehandhaafd, behalve een paar schaars- voorradige soorten, die een trapje hoger op klommen. Grote kabeljauw kreeg f 55 tot f 70 per kist van 125 kilo, wat even eens voor de regels grote dikkoppen werd betaald. Ook de grote schol stond nogal in de belangstelling, zodat de koers va- vieerde van f 45 tot f 50 per kist. De tweeën en drieën noteerden respectievelijk f 25 en f 13 de kist. Het afsnijden van vele loggers was duidelijk in de markt te mer ken: de zaak begint schaars te worden en dat drukte ook vandaag, als vanouds de drukste van alle afslagen, zijn stempel op de markt. Niet veel. De „Tubantia", die Zater dag als eenling onder de trawlers voor de hal lag, besomde het dunne bedragje van f 11.890 voor een dertiendaagse reis, waarin het een toer is geweest om nog wat bij elkaar te schrapen. Van de log gers en kotters werd de AM 17 (één van de succesvolle Nehim-bootjes van een on dernemende Amsterdamse houthandelaar) de beste met f 3.100. Vandaag maar twee. De markt van vandaag zat ongewoon dun in de vis. De „Medan" en de „Flaming" waren de enige trawlers en zij werden gesecondeerd door vier loggers in de vroegbeurt en negen stuks in de late afslagen. De „Medan" had 70 kisten makreel, 180 schelvis en piepers, 35 diversen, 100 ge stripte wijting, 160 dichte wijting, 215 stuks stijve kabeljauwen en 60 kistjes kleine haring samengeraapt en de „Fla mingo" kon niet meer aanbieden dan 220 kisten makreel, 150 schelvis en piepers, 130 kabeljauw en gul, 70 gestripte wijting, 30 dichte wijting, 15 wolf, 10 diversen, 530 stijve kabeljauwen en 20 kleine kistjes haring aanbieden. Wat toch nog een mooi vangetje genoemd mocht wor den bij de huidige slechte visserij om de Noord. De vier loggers uit de vroege markt hadden samen met één kotter 40 kisten makreel, 98 schelvis en piepers, 187 ka beljauw en gul, 205 wijting, 42 wolf, 459 stuks strjve, 42 kisten poon, 1680 kilo tong en tarbot en 85 kisten vleet. Daar kwam in de late beurten van de negen loggers bij: 130 dichte wijting, 291 schol, 30 di versen, 11.000 kilo tong en tarbot, 49 kis ten poon, 40 horsmakreel, en tenslotte achttien kotters, die voor 1255 manden varia zorgden. Liever wachten. De „Johannes Pol derman", die als eerste (theoretische) gegadigde voor de markt van morgen te boek staat, zal wel liever wachten tot Woensdag, zodat er dan morgen geen trawlers aan de afslag verschijnen. Daar na zullen dan nog de „Eli", de „Limbur- gia" en de „Allan Water" tegemoet ge zien kunnen worden, stuk voor stuk met magere vangsten. IJsland en Grimsby. Daar men klaar blijkelijk geschx'okken is door de slechte honorering van de IJslandvis, die de „Pet ten" in IJmuiden verkocht, lijkt de kans groot, dat de „Tzonne", die ook de wa teren rond IJsland opzocht, overmorgen in Grimsby een paar dubbeltjes meer zal proberen te verdienen dan het armzalige bedragje, waarmee zijn voorganger en zusterschip tevreden moest proberen te zijn. In en uit. Zaterdag zijn binnengeko men: UK 86, 35, 57; KW 110, 128, 92, 189, 77, 30, 53, 23, 27, 133, 19, 155, 34, 227, 166, 94, 210, 169. 107, 126, 98, 140, 59, 69, 140, 12, 95, 48, 57; HD 180; IJM 240, 52, 23, 53, 204, 277, 249; BU 33; AM 18 en 16; RO 3. Naar zee: UK 68, 163, 16, 231, 15, 35, 73, 22, 186, 202, 234, 136; HD 125, 7 en de IJM 208. Dan maar import. Zaterdag arriveer den in IJmuiden twee Noorse kotters, de „Tryen" en de „Havbus" met een totale aanvoer van 1800 kisten makreel. Ontsmet. De Russische sleepboot, die in IJmuiden wordt opgeknapt, is nu ont smet door de Amsterdamse Ontsmettings- dienst. Het bleek dat tijdens de werkzaam heden aan boord nogal een uitgebreide schare ongewenste „visite" uit Rusland was meegekomen, zodat de sleepboot Za terdag onder het gas gezet is. Polen. Bij de Poolse vloot die voor de voormalige IJ-bunker ligt, heeft zich Zaterdag naast de logger Korab I (SW 103), de Korab II (SW 104) gevoegd. Beide loggers gaan met Poolse manschap pen de drijfnetvisserij uitoefenen. Snelle jager. De Borneo (KW 127) zal met de eerste groep haringjagers uit varen. De logger is nu ruim drie maanden uit de vaart geweest en heeft al die tijd in de haringhaven liggen repareren. Met de nieuwe sterke motor kan de Borneo als een ernstige candidaat voor het aanbrengen van een eerste kantje „Hollandse Nieuwe" worden beschouwd. Dok en helling. In het oude dok zijn de botter Volendam 60 en de trawllogger KW 84 voor schoonmaakbeurten opgeno men. Op de helling liggen de KW 28 en KW 20. Laatstgenoemde logger heeft er een nieuw stuurhuis en een nieuwe bak bij gekregen. Prijzen: Heilbot 2.30-1.80, gr. tong 1.87-1.76, grm. tong 1.09-0.97, kim. tong I.10-0.97, kl tong 1 0.99-090, kl. tong II 0.91-0.77, tarbot I 1.10-0.92, per 1 kg.; tarbot H 47-46, tarbot III 37, tarbot IV 36-22, tongschar 38-20, schartong 20.50- 10.50, gr. schol 35-31, gi*m. schol 46-45, kim. schol 54-17.50, kl. schol I 41-17, kl. schol II 26-8, schar 23-8, v. haring 15.50- II, makreel 26.50-16.50, gr. schelvis 26-21, grm. schelvis 27-24, kim. schelvis 26-21, kl. schelvis I 25-20, kl. schelvis II 20-16, wijting 16-8, gr. gul 23-19, mid. gul 20, kl. gul 14-8, ham 67, kl. wolf 29-27, poon tjes 10-8, kl. rode poon II 16-9.50, per 50 kg., gr. kabeljauw 118-55, gr. lcoolvis zw. 7.30, gr. leng 45-43, gr. wolf 80-76 per 125 kg. Aanvoer: 675 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot, 65 tongschar en schartong, 590 schol, 145 schar, 10 haring, 290 ma kreel, 110 schelvis, 470 wijting, 185 ka beljauw en gul, 5 leng, 5 ham, 25 wolf, 80 poon, 15 koolvis, 25 diversen. Totaal 2700 kisten. zaad 3, 6, 9, 13, 15, 17, 32, 35; M. Jansen 4, 31, 33; F. Veldmeyer 5. 18. 24, 26, 29; Bonarius 7, 19; Greméé 8, 28; J. Gorter 11; P. Bierdrager 12; P. Rozemeyer 14, 22, 23; C. Kort/houwer 20; B. Jenninga 25, 30 en mevrouw Duyn 27. Rijders van de Kennemer Motorclub naar Twente Voor de Pinksterdagen heeft het bestuur der Kennemer Motorclub een tweedaagse tourrit georganiseerd, die kris kras door Nederland naar het hart van Twente zal leiden. Aan het eind van deze rit zal aan de deelnemers in hotel Parkzicht te Bever wijk een diner aangeboden worden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7