Stormvogels Luisterrijke optochten besloten uitbundige feestviering Vreemde ontmoeting in stamcafé Kort en bondig 6ÜDCET BETALING!! Adr. van Ooy Jr BOEKHOUDEN Staatsmijnen in het goud Twee en drie jaar voor inbraakpoging geëist Velsen-Noord ONZE WEKELIJKSE „STER-STUNT" Dames-pullovers GEMEENTE VELSEN Luidsprekers Karpetten Wat is DE JONG 's Speciaal Optiek 6 „Limburg-Kolenland", drie kilometer lange feeststoet Parijse Silhouetten Directeur „Plaatwellerij" legt functie neer De 20 Urkers zijn thans Argentijnse ingezetenen VAN HEINDE EN VER... NAAR MAG. „DE STER" J.H.M. Rolink, arts SUCCESSCHOTELS f2.50 tUq^niiaar A. GREVEN Sola Specialist ZOMERDIENSTREGELING „EDELTRIP" „EDELTRIP" „EDELTRIP" „EDELTRIP" „EDELTRIP" f 5.- per week Palthe-fabrieken te Almelo, Amsterdam, Den Haag en 's-Hertogenbosch E X A M E N 0 P L E I D I N G HUGAS. ELGERSMA.POTGIESER MAANDAG 12 MEI 1952 Al zullen Maandag- en Dinsdagavond de illuminaties op de mijncomplexen nog ont stoken blijven, officieel behoren de feeste lijkheden van het gouden jubileum dei- Staatsmijnen thans tot het verleden. De be woners van Heerlen, Brunssum, Iiocns- broek, Treebeek en Geleen, maar ook de velen, die in de afgelopen drie dagen van verre naar het in feestkleed getooide mijn- district zijn getrokken, zullen over de vie ring van dit jubileum nog lang napraten, want zij is groots en afwisselend geweest. Vier grandiose optochten, die Zaterdag en Zondag door Heerlen, Geleen, Brunssum en Hoensbroek zijn getrokken, stuk voor stuk rijk van opzet en uitbeelding, hebben duidelijk getoond, waartoe de mijnwerkers door hun grote teamgeest, ook waar hel feestvieren geldt, in staat zijn. Niet te schatten is het aantal Vrije uren, dat aan dit hoogtepunt der feestelijkheden is ge offerd. Aan de optochten hebben des avonds meer dan tienduizend jongeren en ouderen deelgenomen. „Boekje" opengedaan Zeer indrukwekkend was de drie kilome ter lange feeststoet, welke zich Zaterdag middag door de straten van Geleen en om geving heeft bewogen. Ook hier gold, even als op de drie andere plaatsen, de opzet om uitbeelding te geven aan de plaats van de mijnbouw in het Nederlandse bedrijfsleven, In meer dan zeventig tafrelen werd onder regie van Joris Diels de geschiedenis ver haald van het ontstaan, de ontginning en de verwerking van de steenkool. Men werd geconfronteerd met de eerste mensen, die deze streken bevolkten en geen bekend détail over hun leven en werken was ver geten. Zij vormden tezamen de eerste hoofdstukken uit een „geopend boek", dat „Limburg, Kolenland" tot titel had. Sug gestief werd uitgebeeld hoe in de Middel eeuwen de Monniken van Rolduc „brand bare steen" ontdekten en die aan de opper vlakte van de aarde brachten. Stuk voor stuk werden de verschillende fasen uit de ontwikkeling van landbouw, economie en verkeer getoond. Men zag hoe de diligence, de velocipède en de automobiel haar in trede deden. De spoorwegen lieten de eer ste locomotief „de Arend" in de stoet mee rijden. Een reeks bonte voorstellingen vormde de inleiding voor de praalwagens, die gedétailleerd de groei van de Limburgse staatsmijnen lieten zien. Het A'oor bij trek ken van deze feeststoet duurde meer dan een uur. Vliegfeest op Beek Tienduizenden hebben Zaterdagmiddag op het vliegveld Beek bij Maastricht een vliegfeest bijgewoond, dat daar ter gelegen heid van het jubileum van de Staatsmijnen werd gehouden. De vliegtechnische leiding ervan berustte bij majoor-vlieger J. Flinterman. Een vijf entwintigtal vliegtuigen en zweefvliegtui gen nam aan het feest deel. Zij waren van de Rijksluchtvaartschool, de Nationale Luchtvaartschool, de Sabena, de K.L.M., de stichting Aero Club-Limburg, de Eerste Limburgse Zweefvliegtuigclub. net Zweef- viiegcentrum van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart te Ter- let, de eerste Nederlandse Parachutisten club en de Luchtstrijdkrachten. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft Vrijdag drie en twee jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist respectievelijk tegen de 29-jarige sla gersknecht G. T. uit Beverwijk en de 28- jarige los-werkman W. Th. B. uit IJmui- den, die volgens de tenlastelegging op 17 November 1947 gepoogd hadden in te bre ken in de boerderij van de familie Van Laan te Purmerend. T. meende te weten, dat zich in de boerderij 20.000 bevond. Er was reeds een ruitje uitgesneden, toen een der bewoners door het glasgerinkel ont waakte en riep „Wie is daar?". De beide mannen hadden hierop de vlucht genomen. De officier noemde de poging van de mannen om de vier oude mensen, die de boerderij bewoonden, te beroven een laffe daad. „Het huis van de familie Van Laan heeft daarna een trieste bekendheid gekregen door de roofoverval in de nacht van 7 op 8 Augustus 1951 ten gevolge waarvan een der broers, de 78-jarige Jan van Laan, aan de hem toegebrachte verwondingen is over leden. Deze zaak is ondanks de ijverige nasporingen van de districtsrecherche tot nu toe niet tot klaarheid gebracht", zo ver volgde hij. „Met de veiligheid op het plat te land is het de laatste tijd maar droevig gesteld. Deze overvallen zijn een plaag voor de bewoners van afgelegen wonin gen." In zijn pleidooi bracht de verdediger ook de genoemde roofoverval in 1951 ter sprake. De justitie heeft T. hier ook van verdacht. Deze heeft echter ontkend hier aan schuldig te zijn. Dit feit is hem ook niet ten laste gelegd. De raadsman ver zocht de rechtbank de straf voor beide ver dachten, die hij veel te hoog vond voor een poging tot inbraak, aanzienlijk te vermin deren. Op 21 Mei zal de rechtbank uit spraak doen. Prof. Ernsi Reuter, burgemeester van Berlijn, zal een gedeelte van de op 14 Mei te houden algemene vergadering en het op 15 Mei te houden congres der Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag bij- P a r ij s, Mei 1952. Een van de onschuldige geneugten van ons Parijse bestaan is om ?s avonds, na volbrachte dagtaak, nog een straatje om te lopen met een slippertje naar ons stam café „la Marine" ik mocht daar vroeger al 's een kolommetje aan wijden dat vlak tegenover het Gare Montparnasse is gele gen. Het is een tamelijk helder établisse ment, met een gemengd publiek, dat voor een groot deel uit veekopers en ossendrij vers bestaat. Schonkige, luidruchtige ke rels, die uiterlijk wat op hun koopwaar be ginnen te lijken en die hier, na hun dag taak, ook nog even een biertje of wijntje komen pikken, aleer naar hun Bretonse en Normandische haardsteden terug te keren. Tussen dit manvolk hadden we, niet zon der verbazing, al verschillende keren de aanwezigheid opgemerkt van een bejaard en tenger mannetje met een onzorgvuldig onderhouden baard, grijs aan het uiteinde en roodbruin wat hogerop, een neus die sterk afboog in rechtse richting en een ver hitte blos op de wangen voor zover die tussen baard en knevel zichtbaar bleven. En om er maar geen mysterie van te maken: aan die opgewonden konen moest de alco hol niet helemaal onschuldig zijn, aange zien het mannetje in zeer kort tijdsbestek een aanzienlijk aantal glaasjes cognac, zij 't niet steeds helemaal zonder morsen, naar binnen wist te spoelen. We hadden hem al een avond of wat zo gadegeslagen toen hij vorige week het mo ment gekomen achtte, met de jovialiteit van de gewoontedrinker, een nader contact met ons te leggen. Hij grijnsde eerst breed en langdurig, maakte toen een buiging die een hoveling van de Zonnevorst zeker niet verbeterd had, om tenslotte te vragen of het ons mishagen zou wanneer hij even eens aan ons tafeltje plaats nam. Weiger zo'n aanbod maar 's van de zijde van zo'n kennelijke grand-seigneur. En daar zat hij dus, het mannetje met de onslelpbare dorst. Zonder verdere toelichting haalde hij eerst een groot vel beduimeld papier uit zijn zak, dat hij bijna plechtig ontvouwde. Het bleek een soort legitimatiepapier met stempels en handtekeningen, waaruit blijken kon. dat de eigenaar gediplomeerd professor in het Latijn, Grieks, Chinees en Hebreeuws was. Alle talen die ik zeer onvolledig be heers. zodat ik mijn bewondering voor zijn kennis niet eens behoefde voor te wenden. Aangenaam getroffen door mijn uitingen van oprechte eerbied, verklaarde hij toen in Meudon te wonen en er op te staan dat wij hem zonder verwijl daar zouden komen op zoeken. Ik vond, dat hij nu weer wel wat hard van stapel liep, maar omdat het me geraden leek deze wat Dostojefskyaanse figuur geen redenen tot gramschap te ge ven, knikte ik minzaam, terwijl ik de con versatie in een andere richting probeerde te leiden. Ik informeerde dus naar de facul teit waaraan hij was verbonden. Maar in plaats van daarop in te gaan. gaf hij te ken nen dat onze aanvaarding van zijn vrien delijk aanbod wat al te neutraal was uitge vallen. Je suis trés vieill- France, moi. ik ben een Fransman van de goede oude stempel, zo sprak hij, en van iemand die ;k te mijnent inviteer verwacht ik dat hij komt. Anders kijk ik u nooit meer aan. Bovendien zult u er geen verdriet van heb- Ik speel verrukkelijk piano en zal u de ""ri'hétique vertolken. Daarna maken we ?.r verstrooiing gezamenlijk een dansje. Dat doe ik elke Zondag met één van mijn zeven dochters. Tegen die dreigementen en verlokkingen waren we natuurliik niet bestand en zo zijn we dan vorige Zondag op weg getogen BINNENLAND In Zaandam heeft burgemeester Tho massen vanmorgen de „braderij" geopend. De „braderij" is een verkoopfecsl in speciale vorm. De Zaandamse winkeliers willen spe ciale kwaliteitsartikelen op de markt bren gen. Dinsdag wordt een historische optocht, gehouden, die 's avonds van Krommenie uit langs de Zaan door alle Zaangcmeenten trekt. In deze stoet rijden mee onder meer een diligence, een oud-Hollandse speelwa gen. dc eerste auto in Nederland, arrcslcden, de koets van wijlen dc ex-keizer van Duits land. de bokkewagen van koningin Juliana en waarschijnlijk ook enkele vliegtuigen op trailers. Dc heer Selden Chapin, ambassadeur dei- Verenigde Stalen in ons land en zijn echt genote die Koningin Juliana en Prins Bernhard bij hun bezoek aan Amerika heb ben vergezeld, zijn in Nederland terug gekeerd. Het bestuur van dc Nederlandse Ver eniging van Vakfotografen heeft zich met een request gericht tot de minister van Financiën, waarin gezegd wordt, dat de hui dige ongunstige conjunctuur voor deze be drijfstak ten zeerste verscherpt wordt door de op' de portret- en familie-foto's rustende weeldebelasting van 15 De in deze branche toenemende werkloosheid is oor zaak. dat ontslagen bedienden gaan beun hazen op het terrein van de bonafide foto graaf. Bovendien meent het bestuur dei- organisatie. dat verreweg de meeste foto's niet als weelde-artikelen kunnen worden beschouwd. naar Meudon dat ongeveer drie kilometer buiten Parijs is gelegen. Vergeten De professor had ook beloofd om klokke drie uur, ter opwachting ,aan de weg voor zijn woning te zullen staan, maar waar schijnlijk was die belofte hem door het benevelde brein geschoten. Niettemin von den wij zijn huisje, een „pavilion", zoals de Parijse banlieue er vele bezit, gelegen in een lief tuintje aan het einde van een zeer smal paadje. Onder een afdak in die tuin stond een antiek piano'tje met op de lessenaar „J'ai toujours aimé l'amour", een der succesnummers uit het répertoire van Tino Rossi. Die keuze leek me voor een professor niet zo erg serieus. Maar veel storender voor ons persoonlijk was de ont vangst. Dié was kouder dan koel. Toen de professor ons eindelijk bij zijn woning ont dekte kwam hij op ons af; maar duidelijk stond in zijn ogen te lezen dat hij zoiets dacht als: waar heb ik die koppen ook al weer eerder gezien? Eindelijk ging hem toch een lichtje op. Ah, dat is waar ook, u komt me opzoeken uit Zweden niet waar? Quel charmant pays! Via een portiekje en een duister gangetje ging hij ons toen voor naar een kamer die êr wel heel bedompt en duister uitzag. Niettemin meende ik er twee vrouwen te ontwaren. Een circa twintig jarig meisje dat een zijner dochters bleek te zijn en een dame, die in jaren duidelijk de mindere van de professor was, doch welke hij toch niettemin als zijn schoon moeder voorstelde. Toen hij aldus aan zijn elementaire plichten als gastheer had vol daan. trok de professor zich terug in zijn studeervertrek om ons verder, zoals hij zei. aan de zorgen van zijn huisgenoten toe te vertrouwen. Maar voor hen was ons bezoek zichtbaar een even grote corvée als voor ons. en met een heel schuchter protest van hun kant konden we zo een uur later af scheid nemen. De professor hebben we niet meer gezien. Misschien wachtte hij ons ver trek af alvorens zijn dochter en schoon mama ten dans te voeren? Ik had dat fa- milietafreeltje toch zo graag 's meegemaakt. ève In een buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. De Plaatwellerij in Velsen-Noord werd aan de heer J. D. B. Olie wegens zijn hoge leef tijd, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur van de vennootschap. Per 1 Juni wordt de heer Olie uit deze functie ontheven, maar staande de vergadering werd de heer Olie met algemene stemmen benoemd tot com missaris. Op 1 Juni zal do heer Olie juist 40 jaar dc onderneming hebben geleid. Aanvanke lijk bekleedde de heer Olie de plaats van firmant in de, mede door hem opgerichte fa. Olie en Gonnermann, later werd hij directeur van de inmiddels hieruit voort gekomen N.V. De Plaatwellerij. Op een desbetreffende vraag van een aandeelhouder deelde de voorzitter mede, dat de resultaten van het verstreken boek jaar zeker niet zullen achterblijven bij die over 1950. De aankondiging van het divi dend kan in Juni tegemoet worden gezien. In een, op de aandeelhoudersvergadering aansluitende vergadering van de raad van commissarissen werd de heer Olie be noemd tot gedelegeerd commissaris. Zeer vele Nederlandse pliysici hebben Zaterdag in het Kamerlingh Onnes-lfborato- rium te Leiden dc onlangs overleden Lcidse natuurkundige prof. dr. H. A. Kramers her dacht. Onder hen waren prof. dr. Niels Bohr uit Kopenhagen, leermeester en in later jaren medewerker van prof. Kramers. Prof. dr. C. J. Bakker, hoogleraar te Amsterdam, prof. Bohr en prof. dr. II. B. G. Casimir, eertijds medewerker van prof. Kramers, memoreer den de grote verdiensten van prof. Kramers. William II. Draper, president Truman's vertegenwoordiger in Europa en permanent gedelegeerde van Amerika in de Noord- Atlantische Raad. brengt een bezoek aan ons land. Hij is heden door minister-presi dent dr. Drces ontvangen. In Goudriaan, een dorpje in de Alblas- serwaard, dat ongeveer zeshonderd inwoners telt, heeft dc echtgenote van dc burgemeester de eerste steen gelegd voor de bouw van twee arbeiderswoningen. Na voltooiing van deze woningen zal het woninggebrek in Goudriaan opgeheven zijn. Goudriaan bouwt deze woningen uit eigen middelen. De Argentijnse immigratiedienst heeft Vrijdag de twintig Urker vissers meege deeld, dat zij in Argentinië kunnen blijven en dat ze mogen werken waar zij willen. Door hun oorspronkelijke verblijfsvergun ning waren de vissers gebonden aan het visserijbedrijf dat hen had aangenomen. Hierdoor is een eind gekomen aan de moeilijkheden die ontstonden toen de vis sers, die weigerden op Zondag te werken, door hun werkgever werden geschorst. Als Argentijnse ingezetenen mogen zij nu ook hun gezinnen laten overkomen. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde moeder en behuwdmoeder AAGJE STAM weduwe van Aldert Koper in dc leeftijd van 73 jaar. Uit aller naam: J. Koper. IJmuiden-O.. 10 Mei 1952. Nachtegaallaan 19. De crematie zal plaats vinden op Woensdag 14 Mei a.s. na aankomst van trein 10.30 uur te Drie- huis-Westerveld. Dc overledene is opge baard in het Antonius zie kenhuis te IJmuiden-Oost Door een noodlottig on geval overleed heden tot onze grote droefheid, onze lieve man. vader, be huwd- en grootvader GERRIT DE WAAL, in de leeftijd van 56 jaar. Uit aller naam: K. de Waal-van Henten IJmuiden-O., 11 Mei 1952. Acaciastraat 26. De crematie zal plaats vinden op Woensdag 14 Mei a.s. te Driehuis-Wes- terveld. na aankomst van trein 13.01 uur. Vertrek sterfhuis 12.30 u. in 4 kleuren en in 3 maten Voor speciale aanbie dingen: KENNEMERLAAN 37 Tel. 4901. KOM TOCH naar 't Mcu- belhuis, Zijlweg 26-28, Haar lem. Bij ons koopt u tegen spotprijzen de nieuwste meu belen. O. F. huiskamers com pleet, dus met inbegrip van dressoir en tafel, voor f 419. O. F. Theemeubels f 45. Rooktafels met verlichting en chroomgarnituur. geheel draaibaar f 33.50. Grote sor tering Salontafels, Kapstok ken, Radiotafels,. Slaapka mers, Bedden, Spiralen, Ta felkleden, enz. enz. Heden nam God tot Zich in Zijn eeuwige heer lijkheid onze innig gelief de moeder, bchuwd- groot- en overgrootmoe der, mevrouw TANNETJE GUTTELING-GRIEP weduwe van de heer Joh. Gutteling in de ouderdom van ruim 90 jaren. Kinderen. kleinkin deren en achterklein kinderen. Varsseveld. 9 Mei 1952. AFWEZIG wegens militaire dienst van 12 t/m. 21 Mei. Overige artsen nemen waar. LION d'OR Morgen: Bal gehakt met rijst en kerry SOLA- MASSIEF DEUG f 22.65 JULIANAPARK 24 Haarlem. Tel. 11295 Met de grootste keuze. Wanneer gij uw waren aan de man (of aan de vrouw) wilt brengen, en dat is toch uw streven, dan moet gij die man (of die vrouw) van u laten horen. De eenvoudigste, meest effectieve en goedkoopste weg naar dit doel is: Adverteer in De IJmuider Courant. WIJZIGING PARTIEEL WEDEROPBOUWPLAN SANTPOORT (PLAN F) Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare Kennis, dat van 15 Mei 1952 af op de gemeente secretarie, 4e afdeling, voor een ieder tér inzage ligt het bij besluit van de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting van 2 Mei 1952 goedgekeurde besluit van de Ge meenteraad van Velsen, d.d. 11 September 1951. no. 4, tot vaststelling van een plan tot herziening van het, door het College van Algemene Commissarissen voor de Weder opbouw, bij besluit van 18 Maart 1950, no. 34220. vastgestelde wederopbouwplan Santpoort (plan F), met de daarbij beho rende tekeningen, toelichting en bcbouwingsvoorschriften. Velsen, 8 Mei 1952. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, M. M. KWINT NOORD-ZUID-HOLL. VERVOER MAATSCH. N. V. Met ingang van 18 Mei 1952 wordt de ingevoerd. Reisgidsen zijn van 16 Mei a.s. af a 0.25 verkrijgbaar bij de haltekantoren, agentschappen, con ducteurs, chauffeurs en Cebuto-Reisbureaux. is in duurzaamheid bijna gelijk waardig aan Parket. wordt op dezelfde wijze gelegd als Parket. is een vloerbedekking, bestaande uit losse panelen in model tegels of vis graat en vervaardigd uit fraaie harde houtsoorten. -vloeren zijn krimp- en trekvrij, opneembaar, gemakkelijk in onder houd en geschikt voor elk interieur. kost kant en klaar gelegd 13.50— 17.50 per m2. Inlichtingen te verkrijgen in onze SHOWROOM ZIJLSTRAAT 96 - Telefoon K 2500 - 20340 HAARLEM ERKEND BOTTEL AAR N.V. Bottelmaatschappij „Noord Holland" van Tetssiraat 10 Hillegom Gevr. MEISJE voor de och tenduren. Buys. Brederode- laan 115, Bl'daal, tel. 25592. Slechts 24 stuks 100 pet. Wollen 200 x 300 (maathoudend) prachtige dessins, contant pr. f 225, of f 26 als le be taling, restant in 3. 5 of hoogstens 10 termijnen of: GEN. CRONJéSTR. 156 Haarlem-N. Tijdelijke aanbieding Chemisch Reinigen Dagelijkse sneldienst door geheel Nederland Service-Stations voor HAARLEM Grote Houtstraat 17 - 'Telef. 11465 Kruisweg 44 i Telel.. 14687 Trompstraat 29' - Telel. 18024 DAMES! WORDT LID van het „Velser Dameskoor". Re petities op Dinsdagavond v. 7.30 tot 10 uur in het Gem. Gebouw Abelenstr. IJm.-O. WONINGRUIL aangeb. te Amsterdam bev. 4 kamers, keuken, waranda gebr. van volder 1 hoog f 6.75 p. w. v. woning Santpoort. Inl. Beek- vlietstraat 13, Santpoort. KAMPEERHUISJE of KA MERS gezocht van 1 Juni tot pl.m. 15 Sept. desnoods met onderbreking. Br. L 1218. TANDEM te koop, Acaciastr. 26, IJmuiden-O. Te koop in g. st. z. BAK FIETS bij W. A. de Bruin, Rembrandtlaan 25. ÏJm.-O. In de 2e week van Mei vangen in onderstaande rayons nieuwe cursussen aan v/h praktijkdiploma opleidende v/h associatie-examen DEC. 1952 In 1949, 1950 en 1951 slaagden resp. 572, 568 en 586 van onze candidaten. Inlicht., prosp. en Inschrijving dag. van 9 17; bovendien Maandag Ijm Vrijdag van 19 21 u. aan de losgobouwen. AMSTERDAM - OOSTEINDE 3. TEL. 36.389 ROTTERDAM - HEEMRAADSSINGEL 111, TEL. 30.898 DEN HAAG SWEELINCKPLEIN 46, TEL. 33.67.85 HAARLEM - FRANS HALSPLEIN 9. TEL. 16372 GRONINGEN - PELSTERSTRAAT 44, TEL. 31971 UTRECHT - H.B.S., CATH.SINGEL, TEL. K 3402-2482 DEN HAAG HAARLEM - AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT - GRONINGEN in voetballen (First class) is in de brillen (óók First class). Dinsdags 10—F uur.KENNEMERLAAN 42

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8