Geen compromis in Panmoendjom, maar ook geen overijld forceren Zondag worden Franse senaatszetels verdeeld Ulbricht uit bedreigingen jegens West-Duitsland Weerbericht Amerikanen wél ongeduldig, maar niet bereid tot nemen van risico Gijzelaa Haarlems Dagblad Diensten van de KLM worden ingekrompen Geen surprise Generaal Colson van zijn functie ontheven Spaans-Arabische, toenadering Vragen in Lagerhuis over publicatie van Le Monde Salon-fascist" Flandin keert terug Gaullisten lopen gevaar van achteruitgang Bouwpremie tijdelijk stopgezet Het woord is aan Vorming van Oost-Duitse strijdmacht en verzetsbeweging tegen Adenauer Gevolg van stakingen in Amerikaanse olie-industrie Britse steun aan Europees leger Hij en generaal Dodd moeten weer dienst te velde doen Gemeenten weer gebonden aan richtcontingent voor woningwetbouw Advies Westelijk antwoord 66e JAARGANG No 259 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. AcLm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 13 MEI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 112 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER WORDT EEN JOURNALIST door de justitie in Amsterdam gegijzeld, omdat hij geweigerd heeft de zegsman van een be richt ie noemen. Dat bericht is gebleken niet juist te zijn en zijn blad heeft het her roepen. Met die herroeping was evenwel een in het bericht aangeduid man niet te vreden; hij achtte zich zozeer benadeeld dat hij een aanklacht indiende en aan de be trokken journalist, A. H. Hommerson uit Zaandam, werd toen gevraagd zijn bron te noemen. Hij weigerde dit en daarop werd hij in gijzeling gesteld. Nu heeft de Fede ratie van Nederlandse journalisten zich telegrafisch tot de minister van Justitie en tot de Amsterdamse rechtbank die de beschikking tot gijzeling genomen heeft gewend. De Federatie verklaart in haar telegram, dat de Pers haar critische functie in een democratisch geregeerd land niet kan vervullen als haar zegslieden niet op volstrekte geheimhouding kunnen rekenen. Als een journalist weigert, zijn zegsman te noemen spruit dat nigt voort uit gebrek aan begrip omtrent de "plichten, die iedere staatsburger tegenover de justitie heeft. De Federatie verzoekt de minister te over wegen, hoe journalisten voor gijzeling kun nen worden gevrijwaard. De Federatie ver zoekt de rechtbank, de gijzeling van de journalist Hommerson onverwijld te beëin digen. Op het bericht, dat aanleiding tot dit geval heeft gegeven zullen wij hier niet ver der ingaan. Gebleken is dat het-een onjuiste mededeling inhield; het betrokken dagblad heeft het immers herroepen. De journalist heeft blijkbaar de hem gedane mede deling te gemakkelijk aanvaard, wellicht gemeend dat zijn zegsman zo betrouwbaar was dat verdere navraag overbodig was wij weten dat niet. Mogelijk heeft hij eén fout begaan, zoals ieder mens die werkt fouten begaat. Maar het geval van de gij zeling staat daarvan los in zoverre, dat het een zaak op zichzelf is, die de algemene verplichting betreft van iedere staatsbur ger, om desgevraagd inlichtingen aan de justitie te verstrekken. Nu heeft de Federatie van Journalisten zonder twijfel gelijk als zij verklaart, dat de weigering van de heer Hommerson niet op miskenning van deze plicht rust. Zij heeft eveneens gelijk als zij zegt, dat de Pers haar functie niet kan vervullen als haar zegslieden niet op absolute geheim houding kunnen rekenen. Het is overbodig dit verder toe te lichten. Als de Zaandamse journalist, die nu in het Amsterdamse Huis van Bewaring zit, toegaf en de naam van zijn zegsman noemde zou hij inbreuk ma ken op een regel, die voor iedere journalist als onbreekbaar geldt. Hij zal dat dan ook zeker niet doen, evenmin als vroegere vak genoten, die in dergelijke onaangename situatie beland zijn, het hebben gedaan. Deelde hij die naam mede, dan zou dat zijn invrijheidstelling bewerken, maar zijn po sitie in het vak onhoudbaar maken. Zoiets is trouwens voor een journalist een ere zaak. Gaat de Amsterdamse rechtbank niet in op het verzoek van de Federatie van Journalisten, om de gijzeling te beëindigen, dan kan zij die?' na verstreken termijn ver lengen, en wellicht nog eens verlengen, maar verandering in de toestand is niet te verwachten. Tenslotte zal wel tot vrijla ting worden besloten, omdat het geen zin heeft dit voort te zetten. Hetgeen dan op nieuw bewezen zal hebben, dat gijzeling in zaken als deze geen deugdelijk middel is omdat zij strijdt met de noodzakelijke prac- tijk des levens, met menselijke verhoudin gen die niet anders kunnen zijn. Dit ver klaart dan ook het verzoek van de Fede ratie aan de minister van Justitie, te wil len overwegen hoe journalisten voor gijze ling kunnen worden gevrijwaard. Het geval herinnert aan dat van een Haagse journalist, die indertijd vlak voor het uitbreken van de oorlog ge gijzeld werd omdat hij, na mededelingen te hebben gepubliceerd uit een geheime zit ting van de Haagse gemeenteraad, zijn zegsman «weigerde te noemen. Zijn verblijf in het Huis van Bewaring duurde, als ik mij wel herinner, omtrent een maand. Toen werd hij vrijgelaten. De zaak werd op een goed moment lichtelijk gecompli ceerd door de bewering, dat een echo het mogelijk zou maken buiten in de hal de discussie in de zaal achter gesloten deuren te verstaan. Maar dit gold toen veeleer als een opvrolijkende factor in het geval, waarin de toenmalige burgemeester van de Residentie, mr. de Monchy, zich zeer beijverd had om de dader te vinden. Wij hadden sindsdien eigenlijk de ver wachting dat van de gijzeling van journa listen in de practijk wel voorgoed zou zijn afgezien. Dit blijkt nu niet het geval te zijn. Vandaar het verzoek van de Federatie aan de minister. Met belangstelling wachten wij af wat daarvan (eventueel) het gevolg zal zijn. R. P. Met het oog op het tekort aan vliegtuig- benzine, ontstaan door slakingen in de pe troleumindustrie in Amerika heeft een aantal regeringen voorzorgsmaatregelen getroffen. Als gevolg daarvan zullen de luchtvaartmaatschappijen haar diensten in_ onderling gelijke mate moeten inkrimpen, hetgeen in vele gevallen zal neerkomen op een beperking van vijftig percent. De K.L.M. zal van Woensdag 14 Mei af op de meeste van haar lijnen het aantal diensten sterk moeten inkrimpen. Ook voor passagiers, die reeds plaatsen hebben be sproken, zullen veranderingen onvermijde lijk zijn. Het is noodzakelijk dat deze rei zigers zich met de reisbureaux en de K.L. M.-passagekantoren in verbinding stellen. Deze onverwacht noodzakelijk geworden maatregel zal zowel voor het zaken- als toeristenverkeer veel ongerief teweeg bren gen. De luchtvaartmaatschappijen zullen in onderling overleg alles in het werk stellen om de gevolgen zoveel mogelijk te beper ken en, zodra de omstandigheden zulks toe laten, de normale dienstuitvoering hervat ten. De „British European Airways" zullen, met ingang van heden, zeventien lijndien sten van en naar Engeland moeten op schorten. Gisteren werden reeds zeven lijn diensten van en vijf naar Engeland opge schort. (Van onze correspondent in de V.S.) Hoezeer de Amerikaanse regering er teleurgesteld over is, dat de wapenstilstands onderhandelingen in Korea tot geen enkel resultaat hebben geleid, bleek duidelijk op de jongste persconferentie van minister Achcson. Het Westen durft het nog altijd niet op z'n geweten te nemen om de onderhandelingen af te breken, maar allerlei symptomen geven de Amerikanen en hun bondgenoten meer en meer het gevoel, dat de communisten in feite niet van goede wil zijn en dat zij alle middelen gebruiken vredesduiven, zowel als rammelende sabels om hun invloed en macht in de wereld te vergroten. De beschieting van het Franse verkeersvliegtuig, de dreigende taal van de com munisten in Oost-Duitsland en bovenal: de leugencampagne over de Amerikaanse luchtmacht, die in Noord-Korea bacteriën zou rondstrooien, noemde Acheson als sinistere symptomen, die het voor het Westen uiterst moeilijk maken om geloof te behouden in de mogelijkheid van samenwerking tussen Oost en West. De gereserveerde Achcson drukte zich bij deze gelegenheid voor zijn doen zeer krachtig uit. Kennelijk was hij er zeer door teleurgesteld, dat de oorlog in Korea maar niet tot een goed einde te brengen was. Verdere concessies moet men van Westelijke zijde thans beslist niet verwachten. Over de uitwisseling van de krijgsgevangenen wordt niet gemarchandeerd. Geen gevangene zal tegen zijn wens aan de communisten worden uitgeleverd. Nu er maar geen land in zicht komt, nu de vrede in Korea maar niet bereikbaar schijnt, vraagt men zich in Amerika en elders uiteraard af: kunnen we iets doen om de zaak te forceren? Deze vraag leest men ook in vele couranten en tijdschriften en toen Acheson op zijn persconferentie een zekere verbittering over de gang van zaken niet verhelen kon, kwam bij sommi gen van zijn hoorders de gedachte op: be tekent dit wellicht een inleiding tot een krachtiger houding der Amerikanen? Te meer cïaar mannen als John Foster Dulles, de hoofdopsteller van het vredesverdrag met Japan en admiraal Arthur W. Radford, commandant van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, dezer dagen lieten door schemeren, dat een blokkade van de Chi nese kust misschien een gunstig effect zou kunnen hebben. Al onze informaties wijzen er echter op. dat er geen sprake is van een krachtiger Amerikaans optreden in de naaste toe komst, tenzij de Noordelijken een groot offensief zouden beginnen. Noch president Truman, noch het kabinet, poch de gene rale staf voelen er ook maar iets voor om door middel van een blokkade of een krachtig offensief de oorlog in het Verre Oosten intensiever te maken. Ruim een jaar geleden, toen MacArthur nog het be vel voerde in Korea, kon men er heel wat minder gerust op zijn, dat de strijd zich niet zou verscherpen. Wat een blokkade betreft, het zou nog de vraag zijn, of die effect zou hebben. Nie mand propageert de Russische havens Dai- ren en Port Arthur te blokkeren. Dat zou een wereldoorlog tol gevolg kunnen heb ben. Maar zo lang die havens open blijven, kunnen de Chinezen toch wel van overzee krijgen wat ze nodig hebben, al is het dan langs een omweg. PARIJS (Reuter). De Britse minister van Defensie, Lord Alexander, heeft Maan dag Britse hulp voor de opbouw van de luchtmachtsterkte van het Europese leger beloofd, aldus is in Parijs vernomen. Escadrilles van Engelands tweede tac tische luchtmacht zouden gaan samenwer ken met de luchtmacht van de Europese defensiegemeenschap. Alexander heeft te Parijs besprekingen gevoerd met zijn Franse ambtenoot, René Pleven. Alexander stelde voor, dat Engeland zou helpen bij de opleiding van de kaders van het nieuwe West-Duitse leger en de lucht- machleenheden van de Europese defensie gemeenschap, aldus deze kringen. Représaille Generaal Mark Clark, die generaal Ridg- way in het Verre Oosten is opgevolgd, zou indien de Noordelijken met een groot offensief beginnen naar alle waarschijn lijkheid reageren door een bombardement van vliegvelden in Mandsjoerije. Indien daar de tijd voor is, moet hij over zulk een actie echter toch eerst nog overleg plegen met Washington. In geen geval mag hij op eigen gelegenheid Chinese spoorwegen of steden buiten Mandsjoerije bombarderen. En voor het Amerikaanse volk, dat zulk een groot deel van zijn troepen ver van het vaderland gelegerd moet houden en voor het Congres, dat geen einde ziet aan de kosten van de slepende oorlog in Korea, is het uiteraard zeer onbevredigend, dat er geen oplossing in zicht is. Niettemin is men vastbesloten paraat te blijven, niet te wij ken, maar ook niets te forceren. Een con crete snelle oplossing is niet in zicht. Brigade-generaal Colson, die na het gij zelen van generaal Dodd tot commandant van het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje was benoemd, is van deze functie ontheven. De reden van dit ontslag is, dat hij de eisen van de krijgsgevange nen heeft ingewilligd óm de vrijlating van Dodd te verkrijgen. Generaal Van Fleet, commandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft meegedeeld dat de generaals Dodd en Colson weer zullen worden toege voegd aan het achtste leger. Volgens generaal Mark Clark, de nieuwe opperbevelhebber in Korea, hebben de Noordelijke krijgsgevangenen chantage ge pleegd dcor generaal Dodd te gijzelen. De door hen van generaal Colson verkregen beloften moeten dan ook „dienovereen komstig worden uitgelegd" aldus generaal Clark. Generaal Colson had moeten toegeven, dat er bloed was vergoten in het kamp en moeten beloven, dat hij zou trachten te voorkomen, dat zoiets weer plaats zou grijpen. Verder had hij moeten beloven, dat een eir.de zou komen aan de „gedwon gen bescherming" der krijgsgevangenen. Hiermee werd bedoeld het onderzoek naai de al of niet communistische gezindheid van de gevangenen en hun bereidheid om in geval van een wapenstilstand naar Noord-Korea terug te keren. Volgens ge neraal Clark heeft generaal Colson de ge vangenen voorts toegezegd, dat zij zich mochten organiseren, dat er een einde zou komen aan de „bacteriologische oorlogvoe ring" en dat zij menselijk behandeld zou den worden. Generaal Dodd heeft op een persconfe rentie in Seoel een verklaring voorgelezen. Hierin zegt hij, dat de krijgsgevangenen hem met de uiterste eerbied hebben be handeld. De eisen van de gevangenen en de concessies die zijn gedaan, noemde hij on belangrijk. De belangrijkste vond hij nog de toestemming tot het vormen van een organisatie van vertegenwoordigers van de krijgsgevangenen. Hij had geholpen bij het opstellen van de eisen, die tenslotte door Colson zijn aanvaard. De Amerikaanse stafchefs hebben in middels generaal Clark opdracht gegeven onmiddellijk rapport uit te brengen over de toestand op Koje. Geen vooruitgang De bestandsonderhandelaars in Pan moendjom zijn vanmorgen weer een half uur bijeen geweest. De conferentie was gewijd aan de behandeling van enige Noor delijke beschuldigingen betreffende de be schieting van een convooi van de Noorde lijke delegatie en mishandeling van krijgs gevangenen door Amerikaanse troepen. Admiraal Turner Joy zei, dat de Noorde lijken de conferentie misbruiken voor pro- paganda-doeleinden. LONDEN. (Reuter). Het socialistische Lagerhuislid Edelman heeft premier Chur chill schriftelijk de vraag gesteld of hij een onderzoek wil doen instellen naar het „uitlekken van gegevens van de admirali teit, zodat deze in een Frans dagblad kon den worden gepubliceerd". De vraag slaat op het publiceren in „Le Monde" van het „rapport-Fechteler". „Le Monde" heeft verklaard, dat de Britse ad miraliteit in het bezit was van een af schrift van het rapport. Dit is door de ad miraliteit ontkend. „Le Monde", melding makend van com mentaren op het in zijn kolommen gepu bliceerde „geheime rapport van admiraal Fechteler", drukt ook een commentaar af van zijn bijzondere correspondent te Washington, Maurice Ferro. Deze telegra feert, dat de inhoud van het gepubliceerde document niet overeenkomt met de poli tieke en strategische opvattingen te Wash ington, noch met de „Atlantische reali teit". De in Europa geïnvesteerde milliar- den, de aanv/ezigheid op het continent van belangrijke Amerikaanse land- en lucht strijdkrachten. vormen het bewijs, aldus Ferro, dat de Verenigde Staten niet gelo ven aan de mogelijkheid van een Russische „militaire wandeling" in drie dagen door West-Europa. Waarom zou men verder moeten veronderstellen, aldus de corres pondent, dat vijftig zeer mobiele divisies met grote vuurkracht practisch buiten ge vecht zouden zijn gesteld zodra Groot- Brittannië, vernietigd door atoombommen, 99 (Van onze correspondent te Parijs) Zondag zal in Frankrijk worden gestemd in verband met de gedeeltelijke vernieu wing van de Raad der Republiek, waarvan om de drie jaar de helft der leden af moet treden. Zes en dertig departementen in Frankrijk en zestien in overzeese gebieds delen, voornamelijk in Noord-Afrika, zijn bij deze stemming, die over de zetels van honderdzestig senatoren zal beslissen, be trokken. De communisten, die hun vertegenwoor digers ook in de lagere bestuursorganen, die hier te beslissen krijgen, nog wel stevig in handen hebben, schijnen Zondag nau welijks gevaar te lopen. Met de Gaullisten is dat echter anders. Men weet dat er onlangs sterke spanningen in de partij van De Gaulle aan het licht zijn getreden. Er bestaat duidelijke verdeeldheid in de lei dende Gaullistische kringen. Voor de Gaul listen staan er 35 van hun 55 Senaatszetels op het spel. Er is nog iets anders dat aan deze ver kiezingen een zeker belang verleent, en wel het feit dat de voormalige premier en oud minister van Buitenlandse Zaken onder het regiem van maarschalk Pétain, Etienne Flandin, besloten heeft zich in het depar tement van de Yonne, een honderd kilo meter ten Zuiden van Parijs, als Senator candidaat te stellen. Een candidatuur, waardoor behalve aan niet eenvoudige juridische ook nog een netelige politieke kwestie aan de orde wordt gesteld, omdat Flandin wegens zijn ministerschap tijdens de bezetting na de bevrijding onverkies baar werd verklaard. Dit heeft hem echter niet weerhouden zich tóch candidaat te Generaal Franco en zijn regering dingen op het ogenblik ijverig naar de ganst van de Arabische landen. Op het ogenblik brengt de prins-regent van Irak, Abdoel Illah, een bezoek aan het land van de Caudülo, waar hem een pompeuze ontvangst bereid werd. Hier nemen Franco en prins Illah, omgeven door een legertje van hoge militaire autoriteiten, in Madrid een parade van de Spaanse strijdkrachten af. Op de voorgrond Spaanse soldaten met helmen van Duits model in Amerikaanse jeeps; daarachter een erewacht van „moros" uit Spaans Noord-Afrika. Voorlopig worden geen aanvragen om toekenning van premie op grond van de premieregeling woningbouw 1950 in be handeling genomen. De aanvragen, die vóór 12 Mei door de directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de pro vincies zijn ontvangen, zullen nog worden afgehandeld. Over enkele maanden zal met het toekennen van premies weer worden voortgegaan. Oorzaak van deze maatregel is, dat in de eerste vier maanden van dit jaar reeds voor de bouw van 12.000 woningen premies werden toegezegd. Daarmede was een ver houdingsgewijze zeer groot deei van het voor 1952 beschikbare bedrag aan pre mies reeds uitgeput. Dit is gedaan om gedu rende de eerste maanden het aantal in uil voering zijnde woningen, dat een daling had ondergaan, weer te verhogen. Dit doel is thans bereikt. Ook voor de woningwetbouw is een na der voorschrift gegeven. Het vorig jaar konden door de kapitaalschaarste verschil lende bouwplannen niet uitgevoerd worden. Aan een aantal gemeenten is toen toege staan, indien zij daartoe financieel irt staat waren, in 1951 en 1952 meer woningen in uitvoering le brengen dan het jaarlijkse richtcontingent gedoogde. Deze toestem ming is met ingang van 12 Mei ingetrokken. De gemeenten zullen dus weer gebonden zijn aan de jaarlijkse richtcontingenten. Nu er gemakkelijker kapitaal te krijgen is, zou handhaving van de toestemming om meer dan het jaarcontingent te bouwen, de productie tot boven het bouwprogramma kunnen opschroeven. Dit moet worden ver meden om een latere inzinking le voor komen, zo verklaart het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. stellen, zonder dat de regering zich daar openlijk tegen heeft verzet. Flandin is president van een partij, de Alliance Democratique, waarvan ook pre mier Pinay lid is en bovendien zijn beide politici samen sterk bevriend. Het heeft hier dan ook nogal de aandacht getrokken, dat Pinay onlangs een paar dagen van een overigens welverdiende rust heeft genoten in Flanains villa te Cannes, en er wordt zelfs wel beweerd, dat de politiek van de B yron De boom der kennis is niet de boom des levens. niet meer van nut zou zijn, terwijl Grie kenland en Turkije, op wonderbaarlijke wijze gespaard, een belangrijk bolwerk van de Atlantische verdediging zouden vor men? Op de Arabische wereld zouden de Ver enigde Staten, aldus de correspondent, na de laatst opgedane ondervindingen niet al te zeer willen rekenen. Admiraal Fechteler. tegenwoordige premier door zijn vriend Flandin zou worden „geïnspireerd". Een openlijke officiële rehabilitatie van Flandin, wiens candidatuur door de rege ring dus stilzwijgend werd aanvaard, zal het. kabinet-Pinay speciaal in katholieke en socialistische kringen zeker weinig goed doen. Want daar staat Flandin zo ongeveer als salon-fascist te boek. Misschien minder nog vanwege zijn gedrag in Vichy, waar hij de grote tegenspeler van Laval was, die hij na een soort paleis-revolutie in Decem ber 1942 als minister van Buitenlandse Zaken tijdelijk verving, dan wel tenge volge van een compromitterend telegram, waarmede Flandin Hitier na diens bezet ting van het Rijnland indertijd openlijk feliciteerde. In linkse en zekere gematigde kringen zou zijn politieke eerherstel onder meer of minder verkapte auspiciën van Pinay zeker een uiterst onbehaaglijke stemming verwekken. Berlijn, (Reuter) Op een persconfe rentie m Oost-Berlijn heeft de Oost-Duitse vicc-premicr, Ulbricht, verklaard, dat alle YVestDuitsers, die „de contractuele overeen komsten met de Westelijke mogendheden steunen, tekenen of er voor stemmen door het volk zullen worden geregistreerd en ge straft". De Amerikaanse politiek om West-Duits land tot een oorlogsbasis te maken, aldus Ulbricht, zal niet eindigen bij de Oeral, zo als in de bedoeling ligt, doch bij Ostendc. Desgevraagd verklaarde, de Oost-Duitse vice-premier, dat Oost-Duitsland nog geen verdcdigingsslrijdkrachten heeft, doch deze zeker op de been zal brengen, indien de contractuele overeenkomsten tussen Duits land en de Westelijke geallieerden worden getekend. Volgens Ulbricht vliegen geallieerde vliegtuigen buiten de luchtcorridor naar Berlijn om foto's te nemen, „teneinde de weg te effenen voor terreurbommenwer- pers" Iedere provocatie tegen Oost-Duits land zal met „wetenschappelijke nauwkeu righeid" beantwoord worden. Ulbricht zeide voorts, dat de botsingen van Zondag tussen de politie en de commu nistische jongeren te Essen geleid hebben tot de dood en verwonding van „eenvou dige arbeiders en jonge vredesstrijders, die niets anders deden dan gebruik maken van hun recht van vrije meningsuiting tegen de contractuele overeenkomsten". Ulbricht stelde de „mobiele troepen" van Robert Lehr, de West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, verantwoordelijk voor het optreden tegen de betogers. Een jeugdige betoger werd doodgeschoten en twee andere betogers alsmede een politic man werden bij de botsingen gewond. Ulbricht zeide ook, dat wanneer West- Duitsland een contractuele overeenkomst met de Westelijke geallieerden zou teke nen. de gevolgen de volgende dag „zeer duidelijk" in West-Berlijn te zien zullen zijn. Er zal een nationale verzetsbeweging in Duitsland ontstaan ter omverwerping van de West-Duitse regering indien zij de overeenkomst tekent. De ondertekening zou een staatsgreep zonder enige rechts geldigheid zijn. Oost-Duitsland, aldus Ul bricht, zou blijven strijden voor een vre desverdrag met een verenigd Duitsland. Het „ontwijkende" antwoord van het Wes ten op de jongste Russische voorstellen voor een vredesverdrag toonde aan, dat Londen, Washington en Bonn geen belang stellen in de vereniging van Duitsland. Zij vrezen van verkiezingen in geheel Duits land de uitdrukking van de werkelijke volkswil. De eenvoudigste oplossing noemde Ul bricht: verkiezingen gevolgd door een her eniging van Duitsland. Hij deed voorts een beroep op de West-Duitse socialisten om het verzet tegen de contractuele overeen komst aan te wakkeren. Afschriften van Ulbrichts rede zijn on middellijk naar de kabinetszitting gestuurd, die Adenauer gisteren over de contractuele overeenkomsten hield. Zowel in West-Berlijn als in Bonn ge looft men, dat de „gevolgen", waarover Ul bricht sprak, méér druk, misschien een nieuwe blokkade betekenen. West-Duitse regeringspersonen te Bonn verklaarden de rede te beschouwen als een serie bedrei gingen, waaraan niet al te veel belang moet worden gehecht. DCCCCOOOCOOOCCOC* Gedraagt u bescheiden, want de Neder landers hebben onschuldig veel gele den", aldus luidt het advies, dat Duitse toeristen, die Nederland, bezoekendoor luidsprekers in de toeristentreinen wordt gegeven. „Gedraagt u bescheiden, opdat de Nederlanders niet zeggen, dat de Duitsers nog net zo zijn als tijdens de oorlog". Men verwacht, dat een groot aantal Duitsers dit jaar Nederland zal bezoe ken. LONDEN (Reuter). De V. S., Enge land en Frankrijk hebben de tekst van hun antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland definitief goedgekeurd. Het Westelijke antwoord zal vandaag in Mos kou overhandigd worden, aldus verluidt in Londen. De publicatie van het antwoord wordt kort na de overhandiging er van door de betrokken ambassadeurs verwacht. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist, overigens half tot zwaar be wolkt, overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempera turen. 14 Mei Zon op 4.48 uur, onder 20.26 uur. Maan op 1.06 uur, onder 8.33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 Mei Hoog water: 5.51 en 18.21 uur. Laag water: 1.33 en 13.59 uur. Woensdag 14 Mei Hoog water: 6.41 en 19.10 uur. Laag water: 2.18 en 14.47 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1