Verhoging der huren met 35 percent Viermogendheden-conferentie over Duitsland na verkiezingsonderzoek Weerbericht Advies van Sociaal Economische Raad: Haarlems Dagblad Rapport-Fechteler? Compensatiemogelijkheid: verlaging der vereveningsheffing en een overeenkomstige loonsverhoging Noordelijken citeren Colsons concessies Vermiste Nederlandse nog steeds spoorloos Het woord is aan Westelijk voorstel aan Moskou Oder-Neisse-linie als probleem gesteld Nieuw wetsontwerp inzake omzetbelasting Meningsverschillen over NAVO-strategie Amerikaanse bureaux in Duitsland gaan dicht Russen blokkeren patrouille-dienst Mysterie in Italië Taft loopt uit Rémy Roure: 66e JAARGANG No 260 Bureaux: Kcnnemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras\veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 14 MEI 19 52 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 113 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GROTE OPSCHUDDING is ontstaan door de publicatie in „Le Monde" van een rapport, dat volgens de nadrukkelijke ver zekering van dit Franse dagblad door de Amerikaanse admiraal Fechteler is uitge bracht aan de Amerikaanse National Secu rity Council. Het rapport is in zeer uit voerig uittreksel in Le Monde weergege ven; het beslaat er een volle pagina in. Zijn hoofdpunten behelzen ten eerste dat na het uitbreken van een derde wereld oorlog, die vóór het jaar 1960 onvermijde lijk zou zijn geworden, de Middellandse Zee met Noord-Afrika als achterland de basis van een geallieerde tegenaanval op Sovjet-Rusland zou moeten zijn. Dat wil zeggen, in verdere samenvatting van pun ten: Een Europees leger van 52 divisies zou zich niet langer dan drie dagen tegen over een Russisch leger van-115 divisies kunnen handhaven. De Russische lucht macht zou reeds op de vierde dag de vlieg velden van Denemarken, Nederland, Bel gië en Frankrijk kunnen bezetten. Wat Groot-Brittannië betreft: de Russen zouden het plan hebben om ingeval van oorlog onmiddellijk een aanval met atoombommen op dat land uit te voeren. 150.000 parachu tisten zouden vrij gemakkelijk Engeland van Schotland kunnen afsnijden. Hieruit valt dan af te leiden, dat Groot-Brittannië als vooruitgeschoven basis van het Westen snel uitgeschakeld zou zijn, evenals West- Europa. Er valt verder uit af te leiden dat Europa, evenals in de tweede wereldoor log, weer achteraf bevrijd zou moeten wor den. En dit alles herinnert levendig aan de al meermalen sinds die oorlog ten aanzien van Europa gebezigde term „bruggehoofd". West-Europa zou, met inbegrip van Groot- Brittannië, de rol van bruggehoofd vervul len, waarbij men zich kan afvragen wat die enkele oorlogsdagen, met de modernste bewapening in de strijd, het kosten zouden en hoe lang het daarna wel duren zou eer het laat ons zeggen: tenslotte als gevolg van dat geallieerde tegenoffensief uit het Middellandse Zee-gebied bevrijd werd. Maar nu dat rapport. Is zijn herkomst juist? Dat wil dus zeggen: is het inderdaad afkomstig van admiraal Fechteler, die de Chief of Naval Operations van de Ameri kaanse vloot en dus een zeer hoge autori teit in zijn land is? Heeft hij het werkelijk uitgebracht aan de Amerikaanse National Security Council? Dit lichaam, deze Na tionale Veiligheids Raad (in letterlijke vertaling van de naam) telt onder zijn per manente leden in de eerste plaats president Truman en de vice-president Alben Bark- ley. Het is in feite het hoogste college der Amerikaanse nationale verdediging. Welnu: alle betrokken Amerikaanse auto riteiten, met admiraal Fechteler voorop, ontkennen dat zij iets van dit rapport af weten. Ook de Britse Admiraliteit ontkent het. Die is er namelijk door het dagblad Le Monde ook bij betrokken. Zij zou het van haar inlichtingendienst ontvangen heb ben, en toen zou het weer door een tussen persoon in handen gekomen zijn van de free lance-journalist (niet vast aan een krant verbonden journalist) Bloch-Mor- hange. Het is deze Bloch-Morhange die, met zijn naam eronder, de publicatie in het dagblad heeft ingeleid. „Le Monde" heeft zich door al de officiële ontkenningen volstrekt niet uit het veld laten slaan. Het blad blijft onwrikbaar bij zijn verzekering, dat dit een rapport van admiraal Fechteler aan de National Secu rity Council is. Het had al die ontkennin gen tevoren verwacht. Het is niet verbaasd. Slechts is een van zijn oudere redacteuren. Rémy Roure, afgetreden omdat hij de pu blicatie van het stuk niet verantwoord acht, als schadelijk voor de goede verstandhou ding onder de geallieerden. Wat Le Monde zelf betreft: het is allerminst een sensatie blad. Het heeft een zeer goede naam in Frankrijk zowel als daarbuiten. Het is zeer serieus en de inhoud is van hoog gehalte. Ten aanzien van het conflict Oost-West heeft het zich daarbij sinds jaren op een „neutralistisch" standpunt gesteld. Men kan niet aannemen dat een blad als Le Monde de juistheid van zijn publicatie zou volhouden als het daarvan niet eerlijk overtuigd was. Anderzijds zijn er de offi ciële ontkenningen. Daarom is achter de titel Rapport-Fechteler boven dit stuk een vraagteken geplaatst. Wij weten het niet. De mogelijkheid beslaat dat Le Monde zich in de betrouwbaarheid van zijn bron ver gist; men kan die althans niet uitschakelen. Zou admiraal Fechteler inderdaad dit rapport aan de National Security Council hebben uitgebracht, dan wil dat nog geens zins zeggen dat het de Amerikaanse offi ciële mening vertegenwoordigt. Want het zou slechts een rapport aan de hoogste in stantie zijn en dus alleen de mening van Fechteler behelzen (en wellicht van zijn naaste adviseurs). Niettemin moet die me ning als zeer belangrijk beschouwd wor den, omdat hij de hoogste man der Ameri kaanse marine is. En men kan zich moei lijk voorstellen dat hij een dergelijk rap port zou uitbrengen als hij niet wist dat zijn inzichten door anderen gedeeld wer den. Het zijn zulke overwegingen, die on getwijfeld hebben geleid tot de opschud ding. die de publicatie heeft veroorzaakt. Wellicht heeft ook menigeen zich de in dertijd geuite bewering herinnerd, dat Eisenhower zich na de aanvangsphase van een oorlog met zijn Europese leger naar Spanje zou terugtrekken een bewering, die toen door generaal Eisenhower heftig ontkend is. Dat het laatste woord over dit gerucht makende geval nog niet gesproken is staat vast. Het zal velen doen beseffen hoe nood zakelijk het is, West-Europa te verenigen. Want er spreekt tenslotte heel wat logica uit dit stuk. R. P. BONN (Reuter). John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in West- Duitsland, heeft bekend gemaakt tegen 30 Juni alle vier bureaux van de commissa rissen in de Amerikaanse zóne van Duits land te zullen sluiten. Hetzelfde zal 5 Juni geschieden met de kantoren van 70 Ameri kaanse; officieren. Volgens een verklaring van h'èt Hoge Commissariaat hebben de commissarissen voor elk van de vier staten in de Amerikaanse zóne en de plaatselijke Amerikaanse - commandanten hun -taak in Duitsland volbracht. De Sociaal Economische Raad heeft aan de regering advies uitgebracht over compen satie voor de huurverhoging. De S. E. R. gaat uil van een verhoging tot 150 percent (thans 115) van de huren van 1940. Ook de huren van na de oorlog gebouwde wo ningen zouden op 150 pet moeten komen (thans 130). De huren der thans nieuw gebouwde woningen wil de S.E.R. onveranderd laten. Deze huurverhoging bedraagt 3)4 percent van het week-inkomen van het standaardgezin (man, vrouw en twee kin deren). Er zijn verschillende mogelijkheden om de huurverhoging te compenseren. De S.E.R. dacht aanvankelijk aan accijnsverlaging, maar deze is onmogelijk wegens de Benclux-overeenkomsten. Een andere compensatie-mogelijkheid is verlaging van de omzetbelasting voor de eerste levensbehoeften (verwarming, verlichting, verkeer, kleding en schoeisel). Hierdoor zou een compensatie van 1,4 pet worden verkregen. Voorts denkt de S.E.R. aan de mogelijkheid de resterende 2 pet te verkrijgen door verlaging van de vcreveningsheffing, welke door de werkgevers tot een totaal van 4,5 pet van alle lonen wordt afgedragen, en een overeenkomstige loonsverhoging. Voor deze wijze van compensatie heeft men drie mogelijkheden overwogen: a. Verlaging van de vereveningsheffing met 1Y2 pet (blijft over te betalen 3 pet.) geeft een compensatie van 1,05 pet (loons verhoging bedraagt dan 1,16 pet). b. Verlaging vereveningsheffing .met 2 pet (blijft 2,5 pet) geeft een compensatie van 1,41 pet (loonsverhoging 1,56 pet). c. Verlaging vereveningsheffing met 2,5 pet (blijft 2 pet), compensatie 1,77 pet (loonsverhoging 1,95 pet). Volledige compensatie geeft een verla ging der omzetbelasting samen met metho de c (samen 3,25 pet). Loonsverhoging 2 pet. Voor een gedeeltelijke compensatie zou de methode a of b toegepast kunnen wor den. Daar voor de ambtenaren geen vereve ningsheffing betaald wordt, zou men hier kunnen volstaan met een loonsverhoging van 2 pet. De zelfstandigen profiteren wel van een verlaagde omzetbelasting, maar niet van een loonsverhoging door middel van een lagere vereveningsheffing. Daarom zou men dezen een h uurbij slag van ƒ1.per week kunnen geven. De kosten voor de schatkist worden in het rapport van de S.E.R. op totaal 370 millioen geraamd. Daartegenover staat echter ook een gedeeltelijke compensatie voor de schatkist, die begroot wordt op 123 millioen door hogere inkomstenbe lasting van de huiseigenaren, hogere loon- en inkomstenbelasting van de loontrek- kenden. hogere personele belasting en ver mogensbelasting. Er zou dus een budget verzwaring van 247 millioen overblijven. Nog een compensalievraagstuh In de Sociaal Economische Raad zijn voorts besprekingpn gaande over de con sequenties van de toepassing der wacht geld- en werkloosheidsverzekering, die op 1 Juli in werking zal treden. Voor de werk nemers komt deze premie neer op een be taling van twee percent van het loon. In sommige bedrijven ligt dit bedrag echter veel hoger. Het gaat, naar ruwe schatting, om een bedrag van 100 millioen gulden. Het is daarom moeilijk normen voor de compensatie te geven, al is men het er in het algemeen wel over eens, ook in de So ciaal Economische Raad, dat compensatie moet worden gevonden in de loonsector. Het gaat er daarbij ook om of de con- sumpliebeperking moet worden gehand haafd dan wel afgeschaft of dat de com pensatie moet worden gezocht in een loons verhoging voor zover deze stijging uitgaat boven de consumptiebeperking van 5 per cent. Op deze punten bestaat in de S.E.R. geen overeenstemming. Vrijdag zal de S.E.R. zich weer met dit probleem bezig houden. Ook de Stichting van de Arbeid zal haar standpunt nog moeten bepalen. Pas daarna zal er via de Interdepartementale Commis sie voor de Lonen en Prijzen een advies aan de regering worden uitgebracht. De verwachting dat er per 1 Juli een algemene loonsverhoging zou worden in gevoerd, moet op dit ogenblik voorbarig worden geacht. HELMSTEDT (D.P.A.) De tot dusver slechts gedeeltelijk door de Russen geblok keerde Brits-Amerikaanse patrouille- dienst op de autoweg BerlijnHelmstedt is thans, zo meldt D.P.A.volledig onder broken. Een Engels voertuig, dat Dinsdag ochtend van Helmstedt uit de slagbomen wilde passeren, werd teruggezonden. liet civiele verkeer in beide richtingen wordt ongemoeid gelaten. De patrouilles hadden voornamelijk tot laak geallieerde automobilisten, die van de autoweg gebruik maken, bij moeilijkheden behulpzaam te zijn. VLIEGTUIGBOTSING IN AMERIKA LOS ANGELES (Reuter). Een bom menwerper van de Amerikaanse lucht macht met 13 personen aan boord is Dins dag ten Zuid-Westen van het eiland Santa Catalina aan de Westkust in botsing geko men met een jachtvliegtuig van de marine. Beide toestellen stortten neer. Er zijn zeven overlevenden opgepikt. Tonnen oud papier en grote voorraden lompen en metalen zijn gistermiddag verloren gegaan door een felle brand, die heeft gewoed in de opslagplaatsen van de firma's G. van Weers en Platte el, handelaars in afvalstoffen, aan de Binckhorstlaan in Den Haag. Bij de eerstgenoemde firma, waar de brand door onbekende oorzaak ontstond, werd de schade geraamd op ruim anderhalf - ign. De Haagse brandweer bestreed de vuurzee met twintig stralen maar kon niet rfxtckomen, dal een grote loods va$ de firma Weers van 50 bij 10 meter volkomen uitbrandde. Ook een grote loods van de firma Platteel werd ernstig beschadigd. De nablussing duurde tot diep in de nacht. TOKIO (Reuter). Op de heden te Panmoendjom gehouden bijeenkomst heeft de Noord-Koreaanse afgevaardigde, gene raal Nam II, verklaard, dat de verbonde nen openlijk hebben toegegeven de conven tie van Genève te hebben geschonden. Hij beschuldigde de UNO van mishandeling van krijgsgevangenen en ter ondersteuning van zijn beschuldigingen las hij gedeelten voor uit de door brigade-generaal Colson aan de gevangenen op Koje gedane conces sies om vrijlating,van zijn voorganger, ge neraal Dodd, te verkrijgen. De bijeenkomst duurde 22 minuten, mor gen komen de delegaties op verzoek der Noordelijken weer bijeen. Radio-Peking heeft gisteren de Ameri kanen beschuldigd van gebruik van gifgas in Korea. De radio noemde zes plaatsen rondom de neutrale zóne van Kaesong,waar tussen 22 en 25 April gifgasbommen zouden zijn geworpen, doch maakte geen melding van slachtoffers. Radio-Peking heeft ook bekend gemaakt, dat een groep Chinese leiders heeft beslo ten op 28 Mei te Peking „een voorberei dende vregadering voor een conferentie voor de vrede in Azië en het gebied van de Stille Oceaan" te beleggen. Er is een uit nodiging gezonden „aan alle volken van Azië en het gebied van de Stille Oceaan, die de vrede beminnen". NAPELS (A.F.P.). Van de jongge trouwde Nederlandse vrouw, die tussen Napels en Paestum spoorloos verdwenen zou zijn, terwijl haar echtgenoot op zoek was naar een monteur voor de defect ge raakte auto, waarbij zij was achtergebleven en die eveneens verdween, is nog steeds geen spoor gevonden. De echtgenoot, de heer Van S. uit Rotterdam, heeft een be loning van twee millioen lire uitgeloofd voor de opsporing van zijn twintigjarige vrouw. De auto en de bagage, waaronder waardevolle sieraden, wil hij aan eventuele ontvoerders overlaten wanneer zij zijn vrouw in vrijheid stellen. Ter plaatse van de verdwijning heeft men een Zwitsers pas poort ten name van „Daniël Leman" aan getroffen, doch dit schijnt niet authentiek te zijn. Een inwoner van Rome heeft de politie medegedeeld, dat hij, op de weg tussen Napels en Paestum de thans verdwenen auto heeft zien volgen door een cabriolet met drie inzittenden, die volgens het num merbord ook uit Rome afkomstig geweest zou zij n. LONDEN (Reuter) De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben Dinsdag de Sovjet-Unie in drie gelijkluidende nota's voorgesteld, een bijeenkomst van verte genwoordigers der vier mogendheden over de toekomst van Duitsland te beleggen, zodra een „onpartijdige commissie" rapport heeft uitgebracht over de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Deze nota's vormen een antwoord op de Russische nota van 9 April, waarin een eerder gedaan Westelijk voorstel, om een commissie der UNO het bovengenoemde onderzoek te laten instellen, werd verwor pen en een onderzoek door een commissie van vertegenwoordigers der vier bezetten de mogendheden werd bepleit. Volgens de drie Westelijke mogendheden moet op de door hen voorgestelde confe rentie van vertegenwoordigers der vier mogendheden over de volgende twee pun ten worden gesproken, een en ander in het lioht van het rapport van de voorgestelde commissie: Ten eerste: „Het spoedig houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, waarbij, waar nodig, de hiervoor vereiste voor waarden moeten worden geschapen". Ver der: „De door de vier mogendheden te ge ven waarborgen, dat de regering voor ge heel Duitsland, welke wordt gevormd op Op de Zaandamse „Braderie", een grote verkoopsactie op straat, georganiseerd door de Zaandamse winkeliers, heeft minister In 'l Veld, die vroeger burgemeester was van Zaandam, Spaarbrieven voor de woningbouwlening uitgeventHij iverd daarbij geassisteerd door een aantal burgemeesters uit de Zaanstreek. Op de foto: Minister In 't Veld als „standwerker". Toen de minister zijn laatste spaarbrief verkocht, had hij.f 28.135.volgeboekt. De verkoop werd daarna door ambtenaren van de gemeente Zaandam voortgezet. Hel eindresultaat 's avonds om zes uur was: f42.175. grond van de uitslag van deze vrije ver kiezingen, in de periode, voordat het vre desverdrag van kracht wordt, de nodige vrijheid van handelen heeft". In de Westelijke nota wordt herhaald, dat de drie mogendheden er weliswaar „sterk de voorkeur aan geven", dat een UNO-commissie een onderzoek instelt naai de omstandigheden voor het houden van vrije verkiezingen, doch dat zij bereid zijn om ieder ander practisch en duidelijk om schreven voorstel, dat de Sovjet-Unie eventueel naar voren wil brengen, in over weging te nemen, mits het waarschijnlijk is, dat een dergelijk voorstel het spoedig houden van verkiezingen bevordert. De Westelijke mogendheden verwerpen in de nota's het Russische standpunt dat het Duitsland verboden moet worden, om tot bijzondere groepen van mogendheden toe te treden. „Het voorgestelde toetreden van Duitsland tot de UNO maakt elke voorziening van deze aard overbodig", al dus de Westelijke nota's. De drie mogend heden voegden hieraan toe, dat Duitsland het recht heeft om vrijelijk „zich met an dere volken te verenigen in het nastreven van vreedzame doeleinden". In het bijzonder ingaand op de kwestie van het toetreden van West-Duitsland tot de Europese verdedigingsgemeenschap, zeggen de Westelijke mogendheden, deze gang van zaken te steunen en dat zij zich niet van dit standpunt zullen laten afbren gen, omdat „zij er meer dan ooit van overtuigd zijn, dat dit de ware weg van de vrede betekent". In de nota's wordt ook de Russische opvatting bestreden, dot de Duitse Ooste lijke grens langs de Oder en de Neisse, zoals vastgesteld te Potsdam, als definitief moet worden beschouwd. Duitse instemming De West-Duitse regering gaat eenstem mig accoord met de Westelijke nota aan Rusland inzake Duitsland, zo verklaarden regeringskringen te Bonn. „De nota is zeer bevredigend, daar zij de Russen gelegenheid geeft om hun goede wil te tonen" aldus deze kringen die het antwoord „duidelijk op alle punten" noe men. De persdienst van de West-Duitse so cialisten zegt: „Wij zijn ingenomen met het concrete Westelijke antwoord op de concrete verklaring der Sovjet-Unie". De socialisten zijn altijd van mening geweest, dat het Westen er niet aan moet vasthou den, dat liet onderzoek naar vrije verkie zingen in geheel Duitsland bij uitsluiting door de commissie der UNO wordt ge daan, hoewel deze commissie zeker het ge schiktste lichaam zou zijn, aldus genoemde persdienst. Diplomatieke functionarissen te Wash ington beschouwen het Westelijke ant woord in hoofdzaak als een poging om te ontdekken, wat de Sovjet-Unie precies bedoelt, als zij zegt, dat er in geheel Duitsland verkiezingen moeten worden ge houden en daarna besprekingen over een vredesverdrag. Kouder oorlog Walter Ulbrichts dreigende woorden, Maandag in Berlijn gesproken, worden in officiële kringen in Bonn niet erg zwaar opgenomen. Men leest er in Duitse of ge allieerde kringen niet direct de aankondi ging van een nieuwe blokkade van West- Berlijn uit. Eerder beschouwt men ze als voorboden van een nog scherpere phase in de zenuwenoorlog tegen de aansluiting van de Bondsrepubliek bij het Westen. In geallieerde kringen in Boim houdt men er rekening mee, dat deze ontwikke ling er toe zou kunnen leiden dat de Rus sen formeel de controle op het verkeer naar Berlijn aan de Oost-Duitse regering zouden overdragen. Wanneer daarmee de nog altijd op basis van het verdrag van Potsdam bestaande interzonale pas zou verdwijnen, zouden de Duitsers niet langer naar en van Berlijn kunnen reizen. Dit zou aanzienlijke moeilijkheden met zich kunnen brengen, daar men dan voor het personenverkeer naar de vroegere Duitse hoofdstad weer zijn toevlucht tot de luchtbrug zou moeten nemen. Voorts bereidt men zich in Bonn voor op een toeneming van door communistische of balf-communistische groepen in West- Duitsland georganiseerde opstootjes. Het relletje in Essen wordt hier als een ernsti ge waarschuwing opgevat. Binnen enkele dagen zullen de ministers van Binnen landse Zaken der negen West-Duitse lan den in Bonn bijeen komen om zich te be raden, hoe het meest effectief tegen zulke verstoring der orde kan worden opgetre den. Uit Bonn wordt gemeld: Na drie dagen te hebben geworsteld met de bezwaren van zijn coalitie tegen het Duitse souvereini- teitsverdrag, heeft de West-Duitse Bonds kanselier, dr. Adenauer, zich genoodzaakt gezien in een tot in de nacht durende con ferentie de geallieerde Hoge Commissie te verzoeken vijftien wijzigingen in het ver drag aan te brengen. Naar verluidt hebben de geallieerden de eisen voor een deel aan vaard en de conferentie werd als zeer ge slaagd beschouwd. Van Hogendorp (Damas): Adelaars vliegen alleen, maar een den vliegen in troepen. Het wetsontwerp tot technische herzie ning van enige tabellen voor de omzetbe lasting, waarvan de behandeling vorige week Donderdag op verzoek van de minis ter van Financiën is geschorst, is door de regering ingetrokken. Daar het merendeel van de in het in getrokken ontwerp vervatte maatregelen van urgente aard is en verschillende ervan voor de desbetreffende takken van bedrijf en voor de werkgelegenheid in het land van grote betekenis zijn, kan dezer dagen de indiening van een nieuw ont werp worden tegemoetgezien, dat gelijk luidend is aan het ingetrokken ontwerp met dien verstande, dat daarin ten aanzien van tijdschriften generlei voorziening is getroffen. De minister van Financiën is bereid ten aanzien van de belastingheffing van tijd schriften ten spoedigste, in ieder geval nog in deze parlementaire periode, een afzon derlijk wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. NEW YORK (Reuter). Bij de voorver kiezingen in West-Virginia hebben candi- daten die senator Taft steunen, de leiding in 13 van de 16 afdelingen. Candidaten, die Eisenhower steunen, leiden in twee afde lingen. Bij de voorkeurstemming om de popu lariteit van de candidaten te onderzoeken heeft Taft op het ogenblik vijfmaal zoveel stemmen als de vroegere gouverneur van Minnesota, Stassen. Voor deze verkiezin gen is generaal Eisenhower niet ingeschre ven. Aanhangers van Taft vertrouwen er op, dat Taft in West-Virginia alle 16 afgevaar digden naar de republikeinse conventie zal winnen. Volgens de laatste ramingen is Taft blij kens de tot op heden gehouden voorver kiezingen op de nationale conventie zeker van de steun van 349 afgevaardigden tegen Eisenhower 302 en Stassen 23. Verwacht wordt, dat Taft ook in Indiana zal winnen. In een artikel in „La Nouvelle Républi- que de Centre-Ouest" heeft Rémy Roure geschreven, dat „Rusland logischerwijze zal trachten tweedracht te zaaien onder de Westelijke verbondenen doormiddel van internationale agenten, die de hand weten te leggen op documenten of die documen ten zelf vervaardigen". Roure, die Zaterdag naar aanleiding van de publicatie van het „rapport van Fech teler" ontslag nam als redacteur van „Le Monde", verklaarde, dat Hitier deze „klas sieke methode" trachtte toe te passen, toen hij in 1940 Frankrijk voorstelde het Britse rijk te verdelen, terwijl hij Engeland voor stelde de Franse koloniën te delen. Volgens Roure bestaat er nochtans tussen de Wes telijke geallieerden verschil van inzicht over de te volgen strategie. „Het is zeer zeker mogelijk, dat de Verenigde Staten, of beter gezegd, bepaalde militaire leiders in geval van oorlog met de Sovjet-Unie van plan zijn Europa op te geven en Rus land aan te vallen via Afrika en het Oos ten. Soortgelijke meningsverschillen be stonden ook gedurende de tweede wereld oorlog. Na een persconferentie, die admiraal Fechteler Maandag te Washington heeft gehouden, heeft „Le Monde" een artikel gepubliceerd, getiteld „een nieuw demen ti". Hierin wordt gezegd, dat het opmerke lijk is met hoeveel zorg de medewerkers van de admiraal 48 uur lang gezocht heb ben of zich bij geval geen document in hun archieven bevond, dat de beweringen van „Le Monde" zou kunnen staven. Zo veel aandacht voor deze zaak, terwijl het ene dementi na het andere reeds is gepu bliceerd, is wel verwonderlijk. Zouden de medewerkers van de admiraal niet veeleer gezocht hebben naar de oorzaak van de verdwijning van het document?" Het orgaan van de Franse socialistische partij „Le Populaire" dringt aan op de in stelling van een commissie van Franse journalisten voor een onderzoek naar de publicatie door „Le Monde" van het zoge naamde rapport-Fechteler. De socialistische leider Salomon Grumbach schrijft, dat de eer van „Le Monde" en die van de gehele Franse journalistiek op het spel staat. Vol gens Grumbach zou de commissie de lei ding van „Le Monde" moeten vragen waarom deze er van overtuigd is, dat het rapport authentiek is. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen mist, overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. In het Noorden on geveer dezelfde, in het Zuiden iets hogere temperaturen dan vandaag. 15 Mei Zon op 4.46 uur, onder 20.27 uur. Maan op 1.35 uur. onder 10.03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 Mei Hoog water: 6.41 en 19.10 uur. Laag water: 2.18 en 14.47 uur- Donderdag 15 Mei Hoog water: 7.34 en 20.08 uur. Laag water: 3.08 en 15.35 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1