Boekomslagen en badpakken K.L.M. laat aantal diensten vervallen de'M OR De radio geeft Donderdag Uitgave van schoolboeken beneden peil Toezicht op het credietwezen „Miss Atomia" ging onverwacht „af" PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Inbreker met goede smaak. Vliegende schotel "in Noord-Oostpolder geland! uwe par$ fk had Amerika ook wet kunnen ont-|\ dekken, snoefde Don Bosco nu aan Gewoon naar h tot je er komt [ieuwe vitamine ontdekt Geen montagewoningen meenemen naar Nieuw Zeeland Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Wet treedt 16 Mei in werking Staat in beroep tegen de vrijlating van Menadonees Nieuwe zitting der Staten in de West geopend Nederlandse Raad der Europese Beweging Oefeningen met mijnenvegers Petroleum duurder Sproeten? SPRUTOL Nederlands overschot in de Betalingsunie Om de nalatenschap van een Franse verzamelaar Belgisch pianoconcours Incident in circus K.L.M. kreeg belangrijke karteringsopdracht Tafeltennis Grote belangstelling voor internationale kampioenschappen WOENSDAG 14 MEI 1952 Promotie. AMSTERDAM, April Gepromoveerd tot doctor in de Letteren op het proef schrift getiteld„Ontstaan en betekenis der zegswijze: „Een Roxy? Ja graag!" de heer te Jenk. Gerard Hals br LONDEN, April-Op alhier bracht vandaa „De Roxy-E@ocker' uit de n Brownby he op. Het we van de Lo V Twee inzittenden gearresteerd. Het gezetschap zw, diep na. Nee, zeid Welaan dan Hier is een p 20 van de heel retten uit TWEEHUIZEN, April gebroken in de villa Pafhuysen aan de Nac Een geldkistje, b tanten en en van f 3000.5 worden ts plaatse ond mar ge acht is in- Van eravond laat landde er, ongeveer 10 km mer, een vliegende litie te Emmeloord, gealarmeerd, arres- zittenden. Hun gestalte uit, dat men te doen bewoners, die niet van onze zijn. Hierdoor bleek het onmoge- de individuën een verhoor af te nemen, want de taal die zij spraken, was beslist onbegrijpelijk. Zelfs dr P. uit Zwolle- philoloog van naam kon de klanken .wcTcnn die zij uitstieten, niet thuis brengen. Groot was echter aller verbazing, toen de wacht- ,e i_ meester d. L een pakje cigarettenTSTrs^ti. v* schijn Jaaalde en vroeg,.n' Roxy Tege-J^0^1^"^ ordden zij„Ja graag nde stad- olk, in de was het, die N HAAG, Ap zal bij de komende een nieuwe par komen. Het is«i^volslagen georiënteerde fcjfoxy-partij, die schaffing van de tabaksaccijns voor Roxy- cigaretten in haar vaandel heeft ge schreven. Lijstaanvoerder zal zijn de heer R. Liefhebber te Amerika (Dr.). Mijne Heren, zei C eenvoudig genoeg. Ku cent 20 pure Ame kopen (Advertentie f. M) onze corresponc Op de kade stond handenwnh^ena voor Henk, die op ruus. hem van g „Nee", antwoo en wie de uitd wist, dat hij he^"meende, „nee, sinds gisteravond van buurman die Roxy kreeg en rookte, wjét ik plotseling dat ik dit land niet kan ^erlaten. Gaan jullie m-aar naar Australië, ik wil hier Roxy blijven roken. Het spijt me voor jullie De boot vertrok zónder Henk. Lucifer: Wat is die\niijnJieer blij! Roxy Hij weet wat een Amerikaan is. Als gevolg van de staking in de olie industrie in de Verenigde Staten zal de K.L.M. in de periode van 15 tot 24 Mei laten vervallen: de diensten Amsterdam Djakarta op 15 en op 19 Mei; Bangkok Djakarta op 19 en 23 Mei; DjakartaBang kok op 19 en 23 Mei; DjakartaAmster dam op 20 en 24 Mei; AmsterdamNew York op 15, 17, 18 en 19 Mei en de vracht- dienst op dat traject op 19 Mei; New York Amsterdam op 17, 19, 20 en 21 Mei en de vrachtdienst op dat traject op 20 Mei; Am sterdamMontrealCuragao op 18 Mei en CuragaoMontrealAmsterdam op 20 Mei; AmsterdamDakarCuragao op 20 Mei en CuragaoDakarAmsterdam op 23 Mei. De dienst AmsterdamBuenos Aires blijft tot en met 17 Mei ongewijzigd. Na die datum kunnen veranderingen worden ver wacht. Ook in de dienst op Zuid-Afrika komen geen veranderingen. Het meenemen van montagewonrngen naar Nieuw Zeeland heeft voor sommige emigranten moeilijkheden opgeleverd. Na aankomst bleek hun, dat de woningen niet aan de gestelde eisen voldeden. Daarom is thans een maatregel getroffen, zo deelt de Stichting Landverhuizing Nederland mede, waardoor liet in het vervolg onmogelijk is een hypotheek-overeenkomst aan te gaan om in Nieuw Zeeland grond te verkrijgen en het vervoer en de opbouw van een mon tagewoning te bekostigen. Van Nederlandse zijde wordt alles in-het werk gesteld om tot een betere regeling te komen. De „entry-permits" die reeds uitgereikt zijn, blijven weliswaar geldig, maar houders wordt aangeraden er geen gebruik van te maken tot deze aangelegenheid is geregeld. Houdt men zich niet aan deze raad, dan loopt men gevaar na aankomst in Nieuw Zeeland onoverkomelijke financiële moei lijkheden te krijgen. Zelfs is het niet uit gesloten, dat men geen „entry-permit" krijgt voor het achtergebleven gezin. ADVERTENTIE Barteljc 1RISS WINDJACKETS - SWEATERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Kamerorkest en solisten. 14.30 Platen." 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Hammondorgel. 15.25 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool, cello en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Viola da gamba en clavecimbel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 21.00—21.35 Familiecompetitiè. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Musette- orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weer bericht. 12.33 Pianoduo. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 De Familie Malinüen, hoorspel. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersengymnastiek. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Hoe wordt Nieuw Guinea bestuurd? 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Dansmuziek. 19.15 Causerie over de schade en expertisedienst. 19.25 Dansmuziek. 19.40 Rode Tafel-Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest en solist. 21.05 Gesproken brief uit Londen. 21.10 Nederland bouwt verder.., hoorspel. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.30—24.00 Lichte muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen'. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Cau serie. 19.50 Platen. 20.00 Alleen voor mannen. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor dé vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Koor en solisten. 22.5523.00 Nieuws. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam is gisteren door mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de tentoonstelling van de vijftig bestverzorgde boeken van 1951 geopend. Na enkele woorden van begroeting door de heer Chr. J. Leeflang, voorzitter van de Commissie voor de propaganda van het Nederlandse Boek, maakte ir. C. J. Assel- bergs de conclusie bekend, waartoe de jury gekomen was. De heer Asselbergs sprak er zijn spijt over uit, dat weinig boeken uitblinken door een oorspronkelijke vormgeving. Hij zeide te geloven, dat de uitgevers zich er over het algemeen toe beperken „bruikbaar ge vonden, min of meer risicoloze procédé's" te gebruiken. „Met weinig meer moeite en geld kan men iets bijzonders bereiken", zo vervolgde hij. Daarna hekelde hij som mige boekomslagen, die wel eens gebruikt worden,, om in typografisch opzicht slech te en onaantrekkelijke boeken een wat fleuriger aanzien te geven". Iemand heeft eens gezegd: „Een boekomslag is als een badpak. Wat het laat zien is suggestief, maar wat het verbergt is essentieel". Deze „badpakkencultuur" wilde spreker ver werpen. ADVERTENTIE Haarlem Bij Koninklijké Besluit is bepaald dat de wet Toezicht Credietwezen op 16 Mei in wer king treedt. Op diezelfde datum zal de wet van toepassing worden op drie van de vier soorten van credietinstellingen: de handels banken, de landbouwcredietbanken en de algemene spaarbanken. Tegelijkertijd zijn twee uitvoeringsbeschik kingen gepubliceerd. In één daarvan wordt het minimumbedrag aan eigen middelen aan gegeven waarover de handelsbanken be houdens een overgangstoestand moeten beschikken om in de desbetreffende afdeling van het register der credietinstellingen te kunnen worden ingeschreven. Dit minimum bedrag is vastgesteld op f 100.000. Voorts is in de beschikking vastgelegd wat wordt ver staan onder eigen middelen. In de tweede beschikking worden represen tatieve organisaties op het gebied van het credietwezen aangewezen, waarmede bij het geven van algemene voorschriften aan de ge registreerde credietinstellingen overleg moet worden gepleegd. Deze organisaties zijn voor de handelsbanken de Nederlandse Bankiers vereniging, voor de landbouwcredietbanken de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven en voor de algemene spaarbanken de Nederlandse Spaarbankbond. Namens de Staat der Nederlanden heeft mr. O. Droogleever Fortuyn hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de pre sident van de Rotterdamse rechtbank in het korte geding, dat een in Menado ge boren Nederlander H. de P. aanhangig had gemaakt tegen de staat der Nederlanden. De P. was in 1940 te Soerabaja aangehou den, verdacht van moord. Hij werd later door de Japanners veroordeeld. In Januari arriveerde hij in Rotterdam, waar hij in de gevangenis werd opgesloten. De president van de rechtbank wees de vordering van De P. tot onmiddellijke in vrijheidsstelling toe. Hij oordeelde, dat het vonnis van de Japanse landraad in strijd was met het volkenrecht en het landoor logreglement en geen rechtskracht in Ne derland heeft. In Willemstad op Curagao heeft gouver neur mr. Struycken Dinsdag de nieuwe zit ting van de Staten der Nederlandse Antil len geopend. Op twee na alle landsmi- nisters en het grootste deel der Staten leden waren afwezig omdat zij in Den Haag de Ronde Tafel-conferentie bijwo nen. In Paramaribo opende gouverneur Klaasesz het nieuwe zittingsjaar van de Staten van Suriname. Gouverneur Struijcken zei onder meer: „Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Nederlandse Antillen verstreek een jaar, waarin de lang gekoesterde wens om tot verruiming van-eigen bevoegdheden te komen een tastbare realiteit werd. De snelle groei naar een gelijkwaardig deel genootschap in het nieuwe koninkrijk stemt tot tevredenheid en schenkt ver trouwen in de toekomst". Gouverneur Klaasesz zei in zijn rede, dat hoopvolle verwachtingen voor Sur name's toekomst niet ongerechtvaardigd, zijn. De bevolking zal zich echter buiten gewone inspanningen moeten getroosten, willen deze verwachtingen niet verkeren in teleurstelling. De gouverneur herinner de aan de bereidheid van Nederland tot het verlenen van financiële bijstand voor de uitvoering der welvaartsplannen voor Suriname. De uitgave van schoolboeken achtte hij beneden peil. Hij vroeg zich af waarom de eerste boeken, die een kind onder ogen krijgt, steeds zo dor worden gedrukt. Wat de kinderboeken aangaat wordt ons land door het buitenland verre overtroffen. De meeste diploma's werden uitgereikt aan de uitgeverij „De Bezige Bij" te Am sterdam, van welke zes boeken werden bekroond. De tentoonstelling zal nog enkele dagen te bezichtigen zijn in het I.C.C. en daarna worden overgebracht naar de Uni- versiteits-bibliotheek te Amsterdam, waar zij tot het einde der maand zal blijven. De Nederlandse Raad der Europese Be weging zal op 16 Mei te Zwolle zijn zeven de algemene vergadering houden. In de ochtendvergadering zal de voorzitter, de heer P. J. S. Serrarens, de openingsrede uitspreken. Des middags zal minister Mansholt spreken over „De positie van Nederland in het zich integrerend Europa". Hierna zal het actie-programma voor 1952 worden besproken, ingeleid door de heer G. J. N. M. Ruygers namens de politieke commissie. In de avondvergadering zal gesproken worden door mr. C. van Rij, voorzitter van de Beweging van Europese Federalisten, door de heer G. M. Nederhorst. lid van de Tweede Kamer, en door mr. H. R. Nord, secretaris van het Uitvoerend Comité van de Nederlandse Raad der Europese Bewe ging. Tegelijk met de avondvergadering wordt een jeugdbij eenkomst gehouden, waar het woord zal worden gevoerd door Thijs Booy, voorzitter van de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging, door de heer J. B. J. M. Schiphorst, algemeen gedelegeerde van de Nederlandse Jonge renraad, en door de heer J. M. den Uyl. De mijnenvegers „Goeree", „Schiermon nikoog", „Schouwen" en „Walcheren" hou den tot 26 Mei oefeningen langs de Neder landse kust en doen daarbij verschillende havens aan, namelijk vandaag en 19 Mei IJmuiden, Dordrecht op 17 en 18 Mei en Amsterdam op 19, 20, 21, 24 en 25 Mei. Daarna keren de mijnenvegers naar Den Wegens het prijsverloop op de tankvrach- tenmarkt en een noodzakelijke kleine ver ruiming van de groothandelsmarge voor tractorpetroleum is, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede, piet ingang van 14 Mei de prijs voor lichtpetroleum ver hoogd met cent per liter, die voor gasolie met f 0,30 per 100 liter en die voor tractor petroleum met f 0,75 per 100 liter. Europese bond van bioscoopondernemers Op het filmfestival te Cannes is de Euro pese Bond van Bioscoopondernemers opge richt. Hierin hebben bioscoopdirecteuren uit Oostenrijk, België, Spanje, Frankrijk, Engeland, Nederland, Israel, Italië, Luxem burg, Portugal en Zwitserland zitting. De bond zal te Parijs zetelen. ADVERTENTIE Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk Het overschot van Nederland in het beta lingsverkeer met aan de Europese Betalings- Unie deelnemende landen heeft in April 1952 f 110.717.000 bedragen Van dit bedrag heeft Nederland f 55 358.000 ontvangen in de vorm van goud en dollars; voor f 55.358.000 heeft Nederland crediet verleend aan de Europese Betalings Unie. De vordering van Nederland op de Euro pese Betalings Unie bedraagt thans f526.691.000. Gabriel Cognacq, Fransman, millionnair en kunstverzamelaar, bezat een van de waardevolste verzamelingen van kunst voorwerpen ter wereld. Voor de oorlog had hij een testament gemaakt, waarin was bepaald dat deze verzameling na zijn dood aan het Louvi-e, het grote Parijse museum, zou komen. Cognacq werd echter na de oorlog op grond van zijn houding onder het Viehy-bewind ontheven van zijn voor zitterschap van de Franse „raad der mu sea". Daarom schrapte hij het Louvre uit zijn testament en verkondigde tegen wie het horen wilde: „Het Louvre zal geen stukje van mij krijgen". Onlangs is Cognacq overleden en van daag begint de verkoop van zijn kunst schatten, die van Mei tot December zal duren. Van de verzameling maken deel uit: schilderijen van Rembrandt en Van Gogh, zestig etsen van Dürer, zes beeld houwwerken van de grote Franse meester Rodin en nog vele andere schatten. De ver tegenwoordigers van het Louvre zullen moeten opbieden tegen rijke verzamelaars, die uit vele delen van de wereld naar Pa rijs zijn gekomen voor deze unieke ver koping. De kans bestaat dat kostbare kunstschatten voor Frankrijk verloren zullen gaan. De 22-jarige Nederlandse pianist John Pennink behoort tot de 24 van de 71 can didates die na de eerste voorselectie zijn toegelaten tot de tweede proef van het in ternationale pianoconcours „Koningin Eli zabeth" te Brussel. De andere vijf Neder landse candidaten werden afgewezen. Tij dens de tweede selectie, die vandaag begint, zullen de candidaten als verplicht werk de Sonatine opus 37 van De Bourguignon ten gehore moeten brengen, alsmede enkele wei-ken naar keuze van de jury. Slechts twaalf candidaten zullen op 26, 27 en 28 Mei aan de eindauditie deelnemen. Tevoi-en zullen zij gedurende een week op het do mein van Arguntueil van Koningin Eliza beth de gelegenheid krijgen een speciaal voor dit concours gecomponeerd concert van een Belgische componist in te studei-en. BU de laatste voorstelling die het circus Mullens te Brunsflum in het kader van de mijnfeesten voor de employées van de Staatsmijnen gaf, is dezer dagen een merkwaardig incident voorgevallen, dat onbegrijpelijk goed afgelopen is. De voorstelling was al tot de tweede helft gevorderd, toen het kanon de tent werd ingereden, waaruit avond aan avond de jeugdige „miss Atomia zich als een menselijk projectiel laat afvuren. Zij liet zich normaal via de loop in het binnenste van het gevaarte zakken, toen onvei-wacht het schot afging en miss Atomia ontijdig met grote vaart op het tentzeil afvloog. Door het bliksemsnel draaien van enige salto's wist de artiste haar vaart te tem- peren en een botsing met het circusdak te voorkomen. Geheel ineengedoken kwam zij daarna in het net terecht, dat voor haar optreden steeds gespannen is. Het publiek, dat niets van het gevaar bemerkt had en in de veronderstelling verkeerde dat deze salto's bij het optreden behoorden, beloon de de artiste met een minutenlang ap plaus. Volgens haar eigen verklaring heeft miss Atomia op het critieke moment vol komen impulsief gehandeld. Nog nooit is een menselijk projectiel er in geslaagd tij dens de vlucht door het luchtruim dubbele salto's te maken. „Maar", zei miss Atomia bleekjes, „ik hoop het ook nooit meer te hoeven herhalen!" De baan die zij in de lucht beschrijft is nauwkeurig berekend, terwijl de lading waarmee zij „afgevuurd" wordt vóór het optreden zorgvuldig woi-dt gecontroleei-d. Doordat het schot ontijdig afging was de het kanon en zijn menselijk projectiel' loop nog niet geheel goed gericht, en het is uitsluitend aan de impulsieve bewegin gen van de artiste te danken dat zij niet buiten het net neerkwam. De menselijke kanonskogel is sinds 193.0, toen Gleich het nummer hier te lande in troduceerde, niet meer in Nederland ver toond. Het is thans de gi-ote attractie van circus Mullens, dat met zijn grote vier- mast-tent van Woensdag 21 Mei af voor stellingen te Haai-lem zal geven. De K.L.M. heeft opnieuw een belangrijke karteringsopdracht ontvangen, deze keer van de Oostenrijkse regering. Oostenrijk is het twaalfde land (behalve Nederland en Indonesië), waarvoor de K.L.M. luchtfoto- grafische opdrachten zal uitvoeren met het doel het daarbij verkregen fotomateriaal te gebruiken voor de samenstelling van nieuwe topografische kaarten en voor de studie van bebossing en geologie. De opdracht van de regering van Oosten rijk omvat zoveel, dat de K.L.M. „foto- Dakota", waarmee sedert enkele weken in Syrië wordt gewerkt ten behoeve van de Ghab-lijn, na voltooiing van het werk daar eveneens naar Oostenrijk zal vertrékken. Gedurende de zomermaanden zal boven dat land regelmatig met twee fotovliegtui gen worden gewerkt. Zondag is van Schip hol al een foto-Dakota naar Oostenrijk gevlogen met een volledige karteringsploeg aan boord. Morgen zal op het vliegveld Ypenburg een demonstratie worden gegeven met het Bristol 171 hefschroefvliegtuig „Sycamore", dat plaats biedt aan vier tot vijf personen. 37. Joris Goedbloed schraapte, staande op de omloop van de vuurtoren, zó la waaiig zijn keel, dat men het beneden kon horen, en daarna snoot hij omstandig zijn neus. Toen hij op die wijze uitdrukking had gegeven aan de diepe ontroering die hem bevangen had, sprak hij: „Lieve vrienden! Getuigen van dit historische moment in mijn leven! Ik heb u een be langrijke mededeling te doenDe de monstratie van mijn Verdwijn-Machine is volkomen geslaagd! Quosque tandem de monstrandum, om het klassieke spreek woord te gebruiken voer het begrip „als een paal bpven water staan"! Zonneklaar is thans aangetoond, dat de Verdwijn- Machine het vermogen bezit te doen ver dwijnen!" Na een vurige uitbarsting van hoera-geroep afgewacht te hebben, besloot de geleerde: „Dank! Dank voor uw steun en toewijding, mijne vrienden! Doch sta thans mij, als eenvoudig uitvinder, toe om mij terug te trekken in de stilte van mijn studeerkamer, teneinde mijn vreugde in een koele, wetenschappelijke stilte te door leven. Het waren heel mooie woorden die Joris daar sprak, en niemand dacht er aan om hem tegen te houden toen hij weer naar het inwendige van de vuurtoren ver dween. Integendeel: de ganse burgerij, het grote belang van een sensationele ver- dwijn-apparatuur inziende, begon feeste lijk te dansen; en het spreekt vanzelf, dat Panda hierbij niet achter bleef. De enige, die een ietwat koele houding aannam, was de verslaggever Bernard Brabbel van het Handel- en Wandel-blad". „Kom wees toch blij!", riep Panda hem toe. „Je wilde zo graag nieuws hebben! Nu is dit nieuws of niet?" „Ja zeker," gaf de jour nalist Brabbel toe, „het is heel interessant! Maar ik wacht tot de burgemeester weer naar buiten komt, want die is de enige die het gezien heeft!" (Hierbij zag de heer Brabbel dus de secretaris over het hoofd; maar dat is wat nu eenmaal altijd met secretarissen gebeurt). Instemming. De Griekse regering heeft de West-Duitse regering meegedeeld, dat alle Duitse staatsbui-gers tegen wie in Griekenland nog processen op beschul diging van oox-logsmisdaden aanhangig zijn, van rechtsvervolging zullen wor den ontslagen en dat de betreffende stukken aan de West-Duitse Bondsrege ring zullen woi-den overhandigd. De West-Duitse regering heeft dit besluit met instemming begroet, aldus meldt de voorlichtingsdienst van de bondsrepu bliek.' Knutselaars. Twaalf manschappen van de Zuid-Afrikaanse strijdmacht in Korea hebben uit onderdelen van verongelukte en afgekeurde vliegtuigen een „verbe terde Mustang-jager" gebouwd, die twintig a vijfentwintig kilometer per uur sneller bleek te zijn dan de andere toestellen van het escadrille en thans voor vluchten tegen de Noordelijken wordt gebruikt. Eer. De Nederlandse minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. di\ F. J. Th. Rutten, heeft het eredocto raat in de filosofie van de universiteit te Athene gekregen. Minister Rutten brengt op het ogenblik een bezoek aan Griekenland. Bezoek. Bondskanselier dr. Figl van Oos tenrijk heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. In een na afloop uitgegeven verklaring werd gezegd, dat in het algemeen de toestand van Oostenrijk is besproken en in het bijzonder de pogingen, die worden ge daan om tot een staatsverdrag met Oos tenrijk te geraken. Later op de dag werd Figl door president Truman ontvangen, die hem op het Witte Huis een lunch aanbood, waaraan ook leden van de Amei-ikaanse regering en het Congres aanzaten. Gerucht. Het Weense communistische blad „Der Abend" meldde gisteren dat de Schilling binnenkort met 20 procent zal worden gedevalueerd. Van officiële zijde is nog niet gereageerd op dit bericht, doch het is bekend, dat de regering geen besluit tot wijziging van de wisselkoers heeft genomen en dat het Oostenrijkse kabinet in zijn zitting van gisteren deze kwestie niet heeft besproken. Leeuwen. De 55-jarige Franse leeuwen- temster Marie Rancy, toonde zich giste ren zeer verontwaardigd, toen een recht bank te Parijs haar tot een boete van 6000 francs veroordeelde wegens het houden van een leeuw en een leeuwin in haar woning in een Parijse voorstad. „Wij hebben thuis al meer dan honderd jaar leeuwen en tijgers gehouden," zo zeide zij. „Het is de eerste keer, dat er iemand over klaagt." Een buurman had de zaak aanhangig gemaakt, omdat, naar hij zei, de leeuwen een onprettige geur verspreidden, 's nachts brulden, hem en zijn gezin uit de slaap hielden en zijn kinderen schrik aanjoegen. „Dat is niet waar", aldus madame Rancy, „de leeuwen zijn zeer vredelievende dieren. Zij werken de gehele dag op de kermis en zijn 's nachts zo moe, dat zij vast slapen." Gekibbel. „Rode Ster", het blad van het Russische leger, heeft gisteren een arti kel gepubliceerd, waarin het „rapport van Fechteler" een bewijs wordt ge noemd van „het groeiende gekibbel in het kamp van hét aggressieve blok." Conferentie. De diplomatieke vertegen woordigers van Fi-ankrijk in Oost- en Midden-Europese landen zijn gisteren in het Fi-anse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeengekomen onder voorzitter schap van de minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. Het doel der confe rentie, die heden wordt voortgezet, is het uitwisselen van politieke en econo mische gegevens uit landen achter „het ijzeren gordijn". Plaag. De voedsel- en landbouworganisa tie van de UNO heeft medegedeeld, dat een totale oorlog wordt gevoerd op in ternationale schaal tegen de ernstigste plaag van woestijnsprinkhanen sedert 100 jaar, die dreigt de voedselvoorraden te vernietigen van landen in Afrika, het Midden-Oosten en Azië. De Sovjet-Unie heeft zich gevoegd bij de Verenigde Sta ten, Engeland en alle bedreigde landen in de strijd met moderne wapens tegen de vraatzuchtige insecten. De plaag, die in Oost-Afrika is begonnen, heeft zich sedert het begin van dit jaar met bui tengewone snelheid verspreid. In de eerste week van Mei hebben de sprink hanen duizenden kilometers afgelegd en hebben grote gebieden geteisterd van Fx-ans Somaliland, Eritrea, de Soedan, Aden, Yemen, Saoedi-Arabië, Oman, Koeweit, Jordanië, Egypte, Israel, Syrië, Irak, Perzië en Pakistan. Piraten. Volgens door de Philippijnse ma rine-autoriteiten gepubliceerde berich ten zouden Moro-zeerovers op het eiland Dalawag 500 personen om het leven hebben gebracht. Philippijnse eenheden zijn naar het gebied gezonden om een onderzoek in te stellen. De Moro's ma ken deel uit van groepen opstandelin gen, die de laatste tijd in de Zuidelijke gebieden van de Philippijnen optreden. Voor de open internationale tafeltennis kampioenschappen van Nederland, die voor de vijfde maal op 24 en 25 Mei in Utrecht worden gehouden, bestaat zo'n grote belang stelling, dat dit tournooi als het sterkst be zette internationale tournooi van de wereld kan worden beschouwd. Niet minder dan acht landen zullen deel nemen, namelijk Nederland, België. Frank rijk, Engeland, Polen, Zwitserland, Zuid- slavië en Indonesië. Zwitserland en Indonesië zullen voor de eerste maal meedoen. Nederland komt met zestien spelers uit; uit België komt een groot aantal topspelers o.m. George Roland (voor de 5e maal), Pierre Dekemper, Jean Buyens, Wally van Ganzen en Paul Bertrand. Uit Frankrijk komt René Roothooft zijn titel verdedigen. Met hem rei zen naar Utrecht de finalist van het vorig jaar Michel Haguenauer, Cafiero, Barto en de Pool Aloizy Ehrlich, die driemaal finalist was op de wereldkampioenschappen, twee maal internationaal kampioen van Engeland en Ierland en in 1950 internationaal karti- pioen van Nederland. Uit Engeland komen voorts de bekende speler Hurlock en de wereldkampioen Victor Barna. Met Rosalind Rowe speelt Barna te Utrecht in het gemengde dubbelspel.- Bij de dames zullen behalve de sterkste Nederlandse -speelsters, deelneemsters uit Engeland, Frankrijk en België komen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2