Qjit de gemeente BRYLCREEM Agenda voor Beverwijk Brieven van -lezers VelseiO \1XJ\ Sm Clowntje Riek Castricum Opmerkelijke opvoering van „Blanke ballast" Beverwijk Groentehandelaren voor Dinsdagmiddagsluiting Belgische onderscheiding voor Wil van den Berg G.H.U. niet afwijzend tegenover „Derde Weg" Plak niet Uw haar... Uw haar! „Oefening baart kunst" sloot het seizoen AJG vierde vijfjarig bestaan Wellicht meer presentiegeld voor gemeenteraadsleden Nieuwe (eenvoudige) verordening voor „schillenboeren" „Kijk Uit" zal moeten vechten voor promotie FEUILLETON De fluistercampagne ^Voor de kinderen r v&) i HBS-ers brachten een culturele avond Na de lagere school Duidelijke perspectieven voor aspirant-huiseigenaars WOENSDAG 14 MEI 1952 Na de pauze beantwoordde de heer Kar stens enkele vragen en voorzag de adspi- rant-huizenbouwers van folders, waaruit de bouw en het aanzicht van de huizen terdege bleken. ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen Er was een feestje op school. Al wekenlang hadden de jongens er zich op gespitst, en nu was het zo ver. De gym nastiekzaal van de school was helemaal versierd met vlaggetjes en slingers van papier; het zag er echt feestelijk uit. Aan de ene kant van de zaal was een toneel gebouwd van planken en een gordijn; de kinderen zaten op lange banken. Eerst werden er wat liedjes gezongen. Dat klonk me daar even in die grote zaal, uit zoveel mondjes! Daarna kwamen er 'n paar clowns in koddige pakjes en met geverfde gezichten; die hadden allerlei muziekinstrumenten en daar speelden ze op, terwijl ze grappen ver kochten en telkens elkaar in de weg liepen. Dat gaf 'n gelach in de zaal! Maar het mooiste nummer kwam, toen een goochelaar op het toneel verscheen. Die had allerlei dozen en tafeltjes en 'n toverstokje. Hij deed allerlei toeren, waarover ze allemaal verbaasd waren; hij riep Bunkie op het toneel, en toen toverde hij zomaar 'n grote vlag uit Bunkie's oor Vacantie van zes dagen wordt billijk geacht Dinsdagavond is de Beverwijkse winkel sluiting weer ter sprake gekomen, nu in een gecombineerde vergadering van de groentenkopersverenigingen „Handelsbe langen" en „St. Petrus". De heer J. Baltus, voorzitter van „St. Petrus" heeft een korte inleiding gehouden over de komende winkelsluitingswet waar bij de middenstand zijn wensen via het gemeentebestuur kenbaar kan maken. De diverse punten der winkelsluiting werden besproken en de mening der leden is hier uiteraard over getoetst. Men was het er over eens, dat de zaken, die gewoonlijk des Zondags open zijn, ook nu deze kans moeten hebben. De avond sluiting achtte men na zessen gewenst. Ook in deze kringen achtte men de Dins dagmiddag de meest geschikte middag om de zaken te sluiten. De vacantieregeling gaf nog al stof tot spreken, al kwam men tot de conclusie, dat ook de groenteman wel eens zes dagen met vacantie mag gaan. Eenzelfde vergadering zal te zijner tijd ook in IJmuiden worden gehouden om de daar wonende leden in de gelegenheid te stellen hun wensen kenbaar te maken. Propaganda-avond van „Turnlust" De Beverwijkse gymnastiekvereniging „Turnlust" geeft Donderdag 15 Mei een uitvoering in het Kennemer. Theater. Zowel de dames-, heren- als kinder-afdelingen zullen hun gymnastische prestaties ten beste geven om propaganda voor hun vereniging De Belgische Stichting Merite Insigni heeft de heer W. van den Berg, medewerker van het Toneelfonds „Kinheim" te Beverwijk, onderscheiden met het Ridderkruis van Merito Insigni. De officiële uitreiking zal geschieden door een afgevaardigde van de Stichting op het privé-kantoor van „Kin heim" op Zaterdagavond 31 Mei om acht uur. Gisteravond sprak in het N.H. Vereni gingsgebouw aan de Schans het Tweede Kamerlid mr. dr. J. J. R. Schmal voor een gering aantal belangstellenden van de Christelijk Historische Unie. Ds. J. D. Jan sen van Wijk aan Zee opende deze avond, georganiseerd door de afdeling Beverwijk. In zijn toespraak betreurde mr. Schmal de geringe samenwerking tussen A.R. en C.H.U., alhoewel zij op dezelfde grondslag, de Bijbel, gefundeerd waren. Hij gaf uiting aan zijn ideeën omtrent de nationale en internationale politiek en achtte het wen selijk een nauwere samenwerking tussen de vijf partijen voor een nationaal kabinet te bewerkstelligen. Hij stond niet afwijzend tegenover de zogenaamde „Derde weg"- idee. ADVERTENTIE Tn Uw werkkring, bij zakenbezoek, in restaurant of schouwburg - overal wordt U naar Uw uiterlijk beoor deeld. Een onberispelijk voorkomen begint met het haar. Daarom: Brylcreem Uw haar! Brylcreem brengt het haar „in de plooi" zonder te plakken. Het bevat niets dat het haar geweld aandoet, maar het maakt op natuurlijke wijze Uw haar soepel en gezond, glanzend doch niet vet. Brylcreem Products Ltd, Stanmore, Eng/and Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam De toneelvereniging „Oefening baart kunst" had voor zijn slotvoorstelling een greep gedaan in het toneel-archief en er een oudwerwetse, Duitse klucht gevonden, die al omstreeks 1897 furore maakte. Het was „De Spaanse Vlieg" door Franz Arnold en Ernst Bach, een typisch voorbeeld van kluchtspelschrijverij, waarmede onze groot vaders zich reeds kostelijk geamuseerd moeten hebben, als wij hun verhalen kun nen geloven. En waarom niet, want ook nu weer heeft de volle zaal van het Kennemer Theater Dinsdagavond enige uren van dol vermaak gekend toen de spelers van O.B.K. op zoek waren naar de vader van de ver onderstelde onwettige zoon van een danse res, die de vreemdsoortige naam van „De Spaanse vlieg" droeg. Uit het feit, dat dit vrij grove lachstuk nog regelmatig 's zomers op het répertoire van beroepsgezelschappen voorkomt, mag men opmaken, dat het zijn attractie voor het ontspanning zoekende publiek nog geenszins heeft verloren. Regiseuse Ruth Snel heeft er O.B.K. een vertolking van laten geven, die er bij de donateurs van deze vereniging in ging als gesneden koek, maar die niettemin wel enkele tekortkomingen aan het licht bracht: het tempo had sneller kunnen zijn indien enkele spelers hun rollen maar vlotter ge kend hadden; daarenboven vroegen be paalde, sterk verouderde scènes meer spel- routine dan de O.B.K.'ers machtig waren opdat daarmede minder de nadruk op de ouderdom van dit toneelwerk, dat eertijds de titel „Wie is de vader?" droeg, gelegd zou zijn. Inderdaad is Emma Klinke (mevrouw A. ten BoomSteegman) de ganse avond druk doende geweest de vraag te beantwoorden wie nu precies de vader van de bedeesde Heinrich (W. van Zutphen) zou kunnen zijn. Laatstgenoemde was uitstekend op dreef en is, dank mede zij een dwaze gri mering, het lachsucces van de voorstelling geweest. Pa Klinke (G. Meurs) had nogal moeite met zijn tekst en was als een der veronderstelde vaders vaak vrij boertig in zijn spel. J. W. v. d. Mey als de pluizer Wimmer ging deze rol zeer aannemelijk af, zelfs toen ook hij gedoodverfd werd als ver antwoordelijk te zijn voor Heinrich. Ten slotte zorgde A. van der Linden als de be daarde Tiedemeijer er voor, dat Emma tot driemaal toe raden kon wie nu toch wel de doorn in het oog der zich respecterende burgers en notabelen zou kunnen zijn. De dames J. Kleyn als de charmante Paula en T. v. d. SteenJansen als de vlotte Wally maakten met haar hart'te ver liezen aan de echte en de gewaande spruit, de situatie nog ingewikkelder dan deze reeds was. Beide speelsters gaven fris, mo dern spel te zien. Het viel niet te verwon deren, dat beiden hun uitverkorenen kregen: Paula haar Frits (N. Pletting) en Wally haar Heinrich. Waarmede deze op voering met zijn vele, ouderwetse terzijdes tot een goed eind werd gebracht en waarbij de spelers minstens even veel plezier had den als het publiek. A. J. v. d. WEIJDEN. WOENSDAG 14 MEI: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Zij die wij vereren". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het lied van de Zuidzee". W.B. Theater: geen voorstelling. K.S.A. gebouw, 8 uur: T.O.V. comedie met „In een andere wereld". DONDERDAG 15 MEI: Bioscopen: geen voorstelling. Kennemer Theater, 8 uur: Gymnastiek- uitvoering „Turnlust". T.O.V. met „In een andere wereld" Hedenavond zal de R.K. toneelvereniging T. O. V. de comedie „In een andere wereld" ten tonele brengen in het K.S.A. gebouw. Nogmaals „morele herbewapening" Als vervolg op de avond op 2 April wordt er op Vrijdag 16 Mei een bijeenkomst van 'de „Morele Herbewapening" gehouden in het Verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan de Schans. Enkele buitenlanders zullen hun mening geven omtrent de opbouw van de samen leving op basis van: „Niet wie gelijk heeft, maar wat juist is". De afdeling Castricum van de A.J.C. heeft Dinsdagavond in hotel De Harmonie haar vijfjarig bestaan gevierd. En het was meteen de eerste keer sinds de oprichting, dat de afdeling in het openbaar optrad. Er zijn door de hoofdbestuurder Ad. v. Mook enkele films vertoond, die het werk van de A.J.C. in beeld brachten en bijna ieder lid van de afdeling is voorts deze avond op de proppen gekomen met een schets, een zangnummer of een declamatie. De „Zwaluwen" lieten een paar dansjes zien en op hun beurt voerden de Trek vogels het lekenspel „Hoe de schout zich zelf aan de schandpaal bracht" op. Het was' een geslaagde bijeenkomst waar het talrijke publiek heeft kunnen consta teren, dat onder leiding van mej. G. de Leeuw een bloeiende club is opgebouwd. Onderlinge strijd bij S.C. „De Pion" Om het kampioenschap van groep 2 in de Castricumse schaakclub „De Pion" hebben J. Rozing en S. van Weeren elkaar op ener verende wijze bevochten. Tenslotte moest de partij wegens het vergevorderde uur wor den afgebroken in een gelijke stelling. Het zal moeilijk zijn voor de beide schakers, om uit deze partij winst te halen. De uitslagen van de revanche-wedstrijden zijn: W. MolenaarD. Keetbaas 01; P. BouwenWern. Uhl 01; B. Schlosser C. Heeck 01; J. van Razenzwaaidr. A. de Jongh 01; R. v. d. BergC. Menke 01; H. Hoogervorst—A. de Wit 1—0; Walt. Uhl— C. Bennes 01. Vrijdag 16 Mei speelt De Pion een vriend schappelijke wedstrijd tegen de schaakclub Oppositie te Heiloo. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Vlaggetjesdag Vlaggetjesdag staat voor de deur en gaar ne zou ik nog enige opmerkingen maken omtrent een mijns inziens verkeerde wijze van organiseren. Toen IJmuiden verleden jaar zijn 75-jarige bestaan vierde heeft on dergetekende, destijds secretaris van de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" waarvan de helft van het aantal renners zijn domicilie in IJmuiden heeft, getracht een Ronde van IJmuiden te organiseren. Het comité achtte het echter beter de sportclub uit Halfweg „De Bataaf" ten tonele te doen verschijnen. Ook voor de Ronde op Vlagge tjesdag is wederom De Bataaf ingeschakeld. Dit zit een ras-IJmuidenaar dwars, van daar deze pennevrucht. Hopende dat men bij een volgend festijn de IJmuider renners de eer zal gunnen. W. HEILIGERS IJmuiden, Schoutenstraat 6. Tien gulden, maar liever niet 's middags Gedeputeerde Staten hebben B. en W. van Velsen meegedeeld, dat zij zijn over gegaan tot een herziening van de normen, welke door hen worden aangehouden bij het beoordelen van het bedrag der ver goeding voor het bijwonen van de verga deringen van de gemeenteraad. Ingevolge deze mededeling zal het presentiegeld voor gemeenten van 20.000 zielen en meer maxi maal 10.— per bijgewoonde vergadering mogen bedragen. B. en W. hebben in het besluit van Ge deputeerde Staten aanleiding gevonden te overwegen of de vorenbedoelde vergoeding bij besluit van Gedeputeerde Staten vastgesteld op 6.per vergadering wijziging dient te ondergaan. Ter zake heeft het college advies ge vraagd van de voorzitters der onderschei dene fracties van de raad, er daarbij op wijzende, dat het wellicht wenselijk zou zijn bij een eventuele verhoging van het presentiegeld de raadsvergaderingen, in plaats van 's avonds, tijdens de middaguren te houden. Intussen is uit de ingekomen berichten gebleken dat de fracties het houden van de ï-aadsvergaderingen tijdens de middaguren om verschillende redenen eenstemmig af wijzen. Met betrekking tot de vraag of verhoging van het presentiegeld wenselijk moet wor den geacht bestaat echter verschil van mening. Met het oog hierop komt het B. en W. juister voor, het nemen van het initiatief tot een zodanige verhoging aan de raad over te laten. Daar per 1 Februari 1952 het oude „af- vallenbesluit 1940" in de gemeente Velsen afliep, moet er een nieuwe verordening over het inzamelen en vervoeren van schillen en levensmiddelenresten komen, waarover de gemeenteraad aanstaande Dinsdagavond moet beslissen. De ontwerp-verandering ziet er als volgt uit: Het is verboden zonder vergunning van burgemeester en wethouders schillen of resten van levensmiddelen aan de huizen of op andere plaatsen in te zamelen of deze te vervoeren. Aan zulle een vergunning kunnen B. en W. de voorwaarden verbinden, welke zij in het algemeen belang nodig achten en overtreding van het bovenvermelde verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten hoogste 300. De derde promotiewedstrijd heeft de IJmuidense schaakclub Kijk Uit niet kunnen winnen en er is op het nippertje een gelijk spel bevochten. Door dit resultaat is het noodzakelijk ge worden, dat de IJmuidenaren de laatste wedstrijd minstens gelijk spelen, om te kun nen promoveren. Deze ontmoeting wordt in Amsterdam ge speeld tegen VAS III op 21 Mei. Gordijn speelde in de ontmoeting tegen Weenink uit Beverwijk met zwart tegen Bakker, won in het begin een stuk voor twee pionnen en toen Bakker in het verloop der partij ook nog de dame verloor, gaf hij de hopeloze strijd op. Lanser behandelde hét aangenomen dame gambiet niet goed en verspeelde in de opening al een pion, maar toen hij meende er nog een te kunnen winnen, schoot hij er een stuk bij in en dit was voor Stet vol doende om te winnen. De Haas en Paardekoper waren volkomen aan elkaar gewaagd, zodat voor beiden geen winst was te behalen en er tot remise werd besloten. Hendrikse kreeg Koomen te bestrijden en deed het voorzichtig en degelijk. Toen Koo men in het middenspel een foutje maakte, speelde Hendrikse een gewonnen spel. Visser nam geen onnodige risico's tegen Slings, maar daar ook deze zeer voorzichtig speelde kwam het tot een verdeling der punten. Stals was weer ouderwets op dreef, offerde dat het een lust was ten met succes), zodat Koning al heel spoedig zijn naamgenoot omlegde. Kraaienoord sukkelde met zijn ontwikke ling. waarvan Gigengack meende te kunnen profiteren; Kraaienoord wist de moeilijk heden te boven te komen en het punt werd gedeeld. Kistemaker speelde tegen Ploeger een enerverende partij en ondervond, dat niets moeilijker is dan een gewonnen staande partij te winnen, in een gewonnen stelling koos hij niet de juiste voortzetting en zijn tegenstander maakte hiervan gretig gebruik en wist zijn partij in winst om te zetten; De Boer hield lang stand tegen Muyen, maar bij het afbreken was het niet moeilijk aan te tonen, dat de partij voor Muyen gewonnen was. En tenslotte speelde Plugboer aan het tiende bord tegen v. 't Hoff een secuur spel letje. weliswaar verloor hij een pion, maar de geroutineerde Plugboer had goed gezien, dat bij lopers van ongelijke kleur het bezit van een plus-pion niet voldoende is om te winnen, v. 't Hoff zag dit ook in en remise was het resultaat. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 41) Op een massavergadering van de arbei ders werd geëist, dat de collega, die voor korte tijd de toegang tot de schepen was ontzegd, direct weer zou mogen gaan wer ken. Deze eis werd afgewezen. De volgen de dag werd op geen enkel schip meer ge werkt De stakers groepten samen bij de in gangshekken van de dokken. Enkelen onder hen hadden er geen idee van, waarom zij eigenlijk staakten, maar allerwege werd gesproken over „dictatoriale bazen", „de arbeiders in een hoek schoppen" en „hoge Pieten die je het vel over de oren halen". En telkens als een groep arbeiders het werk wilde gaan hervatten, kwam er een agita tor, die de opstandige gevoelens weer aan wakkerde. Afgevaardigden van de vakverenigingen spanden al hun krachten in om de arbei ders weer aan het werk te krijgen. Mees tentijds hadden de stakingen langs de Clyde niet langer dan een week geduurd, daar •het. gezonde verstand van de arbeiders en de overredingskracht van de bestuurders De toneelvereniging „Varia" leverde Dinsdagavond met de voortreffelijke op voering van „Blank Ballast" in Rex het onomstotelijke bewijs, dat de eerste prijs, welke door haar onlangs op een in hetzelfde theater gehouden toneelconcours werd be haald, allerminst aan een toevallige uit- vlieger te danken is geweest, maar dat zij zich in de loop van haar bijna met goud gekroonde bestaan ook werkelijk tot de hoogste rangen van het Nederlands ama teurtoneel wist te verheffen. Want dit spel van de tropen, eenmaal een der sterkste troeven van Julia de Gruyter en Louis Saalborn, betekent een enorme opgave voor regisseur en spelers. Door het feit, dat Leon Gordon in zijn stuk voornamelijk het accent heeft gelegd op de morele onder gang, waaraan de Europeanen in Afrika zo veelvuldig zijn bloot gesteld, worden de moeilijkheden niet weinig vergroot. Het is zeldzaam suggestief geschreven en biedt een logische aaneenschakeling van boeien de taferelen, die echter alleen door spelers van formaat reëel kunnen worden ge maakt. En dit was bij „Varia" over de gehele linie en zonder een enkele uitzondering het geval. Regisseur L. W. Boeree had in de eerste plaats volledige aandacht geschon ken aan de locale tropensfeer: men voelde de slopende hitte, die de blanken naar lichaam en ziel ten verderve voert bijna aan den lijve en daardoor was de débècle van Langford volkomen acceptabel. Daar bij was er een verheugende zorg besteed aan décor en costuums en verkreeg ook het sfeerrijke avondfeest een realistische entourage. De individuele prestaties waren eveneens voortreffelijk. Er moet met een volledige ernst en overgave aan de voor bereidingen zijn gewerkt om dit opmerke lijke resultaat te verkrijgen. L. W. Boeree had zich niet alleen tot de knappe regie bepaald maar bovendien de rol van Witzel nog voor zijn rekening ge nomen. Hij had zich blijkbaar geheel op deze figuur ingesteld en bracht daardoor het harde en cynische van deze ruwe plan ter, die toch nimmer vergeet een „blanke" te zijn, uitstekend naar voren, zodat deze rimboebewoner met au fond een goedhar tige inborst ten voeten uit getekend werd. W. Gregouir bracht in het begin door zijn verschijning de sfeer van beschaving op het toneel en wist later zijn degeneratie in de verschillende étappes zuiver weer te geven. De dokter van A. H. Holtslag was eveneens een zeer goede creatie. Zonder in het theatrale te vervallen bracht hij vooral het menselijke in deze verlopen chirurg naar voren, zodat wij in dit door de whisky lichamelijk en geestelijk verworden wrak toch steeds de man van beschaving her kenden. De bijrollen verhoogden nog de kracht van dit ensemble. Zo maakte G. Weijers van de zendeling een warmvoelend mens en wist C. Zwemmer als Ashley uitstekend elke charge te vermijden. Twee prachtig geslaagde zeemanstypen zagen wij nog van Theo Holtslag en J. Hagen, als de kapitein en zijn machinist. Mevrouw A. Boeree Karreman was Tondeleyo, de enige vrouw in dit stuk, een buitengewoon moeilijke opdracht. Zij moet het immers geloofwaar dig maken, dat alle mannen onder haar bekoring geraken, om zich later weer met een zekere walging van deze mulattin af te wenden. Zij speelde deze halfbloed met een volledige overgave, sensueel, wild en ver leidelijk en zij wist dit type ook in hou ding, intonatie en gebaren uitstekend vol te houden. Geen wonder dat „Varia" met „Blanke Ballast" een ware triomf behaalde, een suc ces, dat deze voortreffelijke opvoering ook volledig toekwam. JAN VAN DAM JV Wfl*GL—f- r der bonden en van het ministerie van Ar- i beid voldoende sterk waren geweest om degenen, die tot staking aanzetten, de mond te snoeren. Deze keer liep het echter anders. De mannen verkeerden in een ge vaarlijke stemming. Verbitterde agitators verlieten 's avonds Glasgow per trein. Zij belegden geheimzinnige vergaderingen in smerige kamers achter zorgvuldig gesloten deuren in de havenbuurten van een zestal steden. Toen de week teneinde liep, waren niet alleen de havenarbeiders van Glasgow nog steeds niet aan het werk gegaan, maar waren alle werven en kaden langs de rivier de Tyne verlaten. De staking kreeg een algemeen karakter! Enkele dagen later begon Liverpool te staken en weer later Cardiff en Southampton. Tenslotte weiger den ook de Londense havenarbeiders aan het werk te blijven. Grote voedselvoorraden, die op het punt stonden gelost te worden, begonnen te be derven. Goederen, die op verzending wachtten, stapelden zich op tot angstwek kende bergen. De dokken zagen er luguber uit. De kra nen bewogen niet, de schepen lagen er ver laten; slechts hier en daar zag men een be manningslid of een politiepatrouille. Ten slotte kwam de regering in actie. Troepen werden naar de havensteden ge dirigeerd. Snel werd met het lossen be gonnen. Gelukkig bereikte het vlees nog juist op tijd de winkels, om een verlaging van het toch al geringe rantsoen nog net te voorkomen. Toen de schepen bijna ge- Als opening van de tentoonstelling „Wat doet een H.B.S.-er in zijn vrije tijd", welke van vanavond af enkele achtereenvolgen de avonden in de Rijks H.B.S. aan het Tiberiusplein te zien is, organiseerde de Velser H.B.S.-vereniging Dinsdagavond een culturele bijeenkomst. Dat hieraan behoef te bestond zeide voorzitter L. Hubbeling in zijn openingswoord, menende dat het met de cultuur op de H.B.S. niet zo bijster goed gesteld was en dat de leerlingen liever een dansavond bezochten. Het bestuur had gemeend de aanwezigen te moeten laten zien en horen, waar een groot aantal H.B.S.-leerlingen avond aan avond voor werkt: de operette „Ciboulette". Hoewel koor en vooral het orkest incompleet wa ren, kreeg men enkele fragmenten uit de operette te horen en dit voorproefje belooft alle goeds voor de komende uitvoeringen. Een aantal leerlingen liet voorts zien dat zij het volksdansen eveneens begint te verstaan en enkele voordrachten en piano muziek vielen eveneens uitermate in de smaak, zodat het bestuur in haar opzet volkomen geslaagd is. Maandag 19 Mei wordt er in de Jan Ligthartschool te IJmuiden-Oost een ouderavond gehouden, waar een bizonder actueel onderwerp aan de orde komt. De directeur van de Nijverheidsschool, de heer P. L. Hubbeling houdt namelijk die avond een inleiding over zijn ideeën ten aanzien van het vervolgonderwijs na het verlaten van de lagere school. rr Tennisuitslagen L.T.G. „Velserbeek" De wedstrijden, die de Velsense LTC „Velserbeek" heeft gespeeld hadden de vol gende resultaten: Velserbeek ISobri III 26. De ge- détailleerde uitslagen zijn: mevr. C. E. Bur germevr. F. JonkersBolt 79, 26; mej. A. Kwak—mej. T. v. 't Groenewoud 0—6, 7—9; J. A. v. Splunter—P. v. Doorn 5—7, 3—6; G. Burger—A. Jonkers Bolt 46, 3—6; echtpaar Burger—mej. v. 't Groenewout en V. Doorn 61, 11—9; mej. Kwak en v. Splun terechtpaar Jonkers Bolt 36. 46; V. Splunter en Burger—V. Doorn en Jonkers Bolt 3—6. 46: mevr. Burger en mej. Kwak mevr. Jonkers Boltmej. v. 't Groenewout 6—3, 6—4. Hoogerheide IIIVelserbeek II. C. PI. v. DoverenP. J. H. de Weerdt 62, 62; B. D. S. StokvisA. Wiedemeyer 810, J6; mej. C. Cornelissen—mevr. H. C. Gerssen 36. 36; mevr. T. Alexandermevr. M. J. Nicolai 4—6, 57; mej. Cornelissen en J. A. Kriekaardechtpaar Gerssen 26, 36; mevr. Alexander en Stokvismevr. Nicolay en de Weerdt 64, 62; v. Doveren en H. G. v. DiestGerssen en Wiedemeyer 62, 116; mevr. Alexander en mej. Cornelissenmevr. Nicolay en mevr. Gerssen 46, 46. Velserbeek IIIWerkspoor III 5«—3. H. NicolayE. R. Meijer v. Putten 26, 60, 3—6; J. de Jager—W. A. Buys 6—4. 10—8: mevr. M. Möckelmevr. A. Elaatselaar 9—7, 64; mevr. H. Bleekermevr. Kamp 64, 1—6, 2—6, mevrouw Möcke1 en H. Nico laymevrouw Daatselaar en de heer Daatselaar 63. 61; mevrouw Bleeker en J. J. Bolland—mevr. Kamp en Buys 64, 86; J. de Jager en BollandMeyer v. Put ten en Daatselaar 6—3, 64; mevr. Möckel en mevr. Bleeker—mevr. Daatselaar en mevr Kamp 6—4, 4—6, 4—6. I heel gelost waren, druppelden de arbeiders I naar het werk terug. Binnen veertien da gen werd weer volop gewerkt, doch in middels had het land millioenen ponden sterling schade geleden. De vakverenigingsleiders en werkgevers stonden voor een raadsel. Zij speurden naarstig naar de oorzaken van de massale wilde staking, doch konden geen bevredi gende oplossing voor het moeilijke pro bleem vinden. Algemeen waren zij, toen de staking uitbrak, de mening toegedaan geweest, dat de arbeiders wel weer binnen twee of ten hoogste drie dagen naar het werk teruggekeerd zouden zijn. Dat ech ter de onbeheerste staking zich als een olievlek over het ganse land zou uitsprei den, hadden zij niet kunnen voorzien. Toen ving de Inlichtingendienst iets op. Een dokwerker, die te diep in het glaasje had gekeken, had iets losgelaten. Het was wel niet veel geweest een of twee schijnbaar onbelangrijke dingen maar de man van de Inlichtingendienst, die zich als werk man verkleed had en in het kroegje toe vallig naast hem stond, wist toen al genoeg. De ontbrekende schakels waren snel ge vonden. De volgende dag reeds circuleerde zijn rapport op het Ministerie van Binnen landse Zaken en vervolgens op enkele an dere ministeries. Voordat de dag geëindigd was, werd Brannigan bij de commissaris ontboden. En dit deed hem genoegen, daar het hem langzamerhand begon te vervelen dag in, dag uit alsmaar te moeten blijven wach Het plaatselijk comité van de N.V. Bouw- kas Noord Nederlandse Gemeenten, be staande uit de hei-en W. J. Vessies, J. Blok en R. Bloem had gisteravond als propagan dist de heer R. R. Karstens van deze bouw- kas uitgenodigd, die in een duidelijk be toog de bedoeling van de instelling uiteen zette, waarover wij enige dagen geleden reeds uitvoerig publiceerden. De heer Karstens trad in de détails door enige cijfers te noemen, waaruit het succes, dat door de Bouwkas was bereikt, bleek. In de vier of vijf jaar van haar bestaan heb ben ondanks ernstige moeilijkheden, reeds circa 1500 spaarders een (belast) eigen huis verworven. Maandelijks ontvangt de bouw kas een bedrag van rond honderdduizend gulden, waarvan het merendeel bestaat uit bedragen, die boven het „verplichte bedrag" worden voldaan. Over deze bedragen kent de kas een hogere rente dan normaal toe en zij stimuleert hiermede de snellere af lossing. Door medewerking van de gemeen tebesturen is de Noord Nedex-landse Bouw- spaarkas thans in de gelegenheid een zo groot mogelijk aantal mensen te bei-eiken. Het eindresultaat komt overeen met een normaal huurbedrag, waardoor men na een termijn van dei-tig jaar in het bezit komt van een eigen, onbelast huis. ten, totdat Simpkins een ondoordachte zet zou doen. Sir Dudley Chalmers bestudeerde met een somber gezicht een lang rapport. Enige eigenaardigheden zijn bekend geworden over die dokwerkersstaking be gon de commissaris. Het lijkt er sterk op, dat enkele vrienden van ons van ach ter het IJzeren Gordijn de staking hebben uitgelokt. Dat is toch niet zo verwonderlijk? Nee, maar hun methoden! Als ik het zo zeggen mag, werd de fluistermethode gebruikt. Simpkins! Inderdaad! De commissai-is zuchtte, terwijl hij Bran nigan aankeek. We moeten die kerel arrestex-en, Bran nigan! Dit woi-dt té gek! Ik zal u alle mo gelijke hulp verlenen, die u nodig denkt te hebbenen u kunt natuurlijk over zo veel mannen beschikken als u dienstig acht. Het is niet een kwestie van het aantal detectives en politiemannen, onderbrak Brannigan de commissaris. We hebben laatst geprobeerd Simpkins in een val te lokken. Hij is toen werkelijk door het oog van een naald gekropen. Zodra er weer een staking mocht uitbreken, zal iedere be schikbare man op de loer liggen. Alle op hitsers zullen gevolgd worden. Dan hebben we ten minste een kans, dat we zijn schuil plaats te weten komen. De commissaris, die intussen het rapport verder bestudeerd had, begon steeds som berder te kijken. Het is wei-kelijk onbegx-ijpelijk, zei hij, u weet natuurlijk, dat de staking begon, toen een dokwerker met een pond gestolen suiker gesnapt wex-d. Simpkins en zijn mannen bazuinden toen het verhaaltje rond, dat de eigenaren van de schepen regelmatig als een soort exti-a'tje voedsel thuisbezorgd kregen. We hebben toen voor de goede ox~de dit vei-haal op waarheid laten controlex-en. Er klopte natuuxdijk niets van. Niemand die ondei*vraagd werd had overigens ooit gezien dat de redex-s voor zichzelf voedsel van boox-d lieten ha len. Maar volgens de geruchten zouden de reders telkens als er weer een schip was binnengekomen, hele hammen, kisten met ingeblikte vruchten, bananen, kilo's suiker en kazen, flessen drank en weet ik wat al niet in de wacht slepen. Simpkins heeft ongetwijfeld een vruchtbare fantasie, zei de hoofdinspec teur op enigszins bewondex-ende toon. Een verhaal als dit maakt die havenai'beiders natuurlijk woedeixd, vooral nu een van hen getraft werd voor het stelen van zo'n pond je suiker, tex-wijl de hoge hei-en met een stalen gezicht halve kruidenierswinkels hun huizen zouden binnenhalen. Het is natuurlijk nonsens maar wie van die ar beiders gaat dat onderzoeken? Niemand toch! Inderdaad. Ze slikken het als zoete koek. En als gevolg van deze kletspraatjes bx-ak in bijna iedere havenstad een staking uit. Toen Brannigan opstond vx-oeg Sir Dud ley: Zou het verantwoord zijn om die mensen uit Monte Carlo nu maar minder scherp te bewaken? Simpkins heeft op het ogenblik wel genoeg om handen. Brannigan schudde overtuigend ,neen". Dat mogen we niet wagen, sir. Simp kins laat zijn wraakgevoelens nóóit verslap pen. Tot nu toe wex-den zij uit zijn handen gehouden. Binnenkort heeft Simpkins mis schien meer tijd en zal hij onze vei'dediging testen. Nee, we mogen de bewaking geen moment laten verslappen. Er is ovexMgens een jonge man, in wiens schoenen ik op 't ogenblik bepaald niet zou willen staan. Ik moest hem maar eens opzoeken. Al mocht Terence Cavendish het drei gende gevaar voelen, hij liet er niets van blijken. Hij ontving de hoofdinspecteur in de zitkamer. Cavendish greep een Turkse sigaret uit een gx-ote zilveren doos, stopte haar in een lang pijpje en stak de brand er in, zonder Brannigan eveneens iets te roken aangeboden te hebben. Hij wees naar een stoel. Wat kan ik voor u doen, mijnheer Bx-annigan? U kunt niéts voor me doen. Ik zou misschien wat voor kunnen doen. Toen ik hier laatst was, sprak ik met u over een zeker iemand. U bent hem heel wat geld schuldig, mijnheer Cavendish. Heeft hij al een poging gedaan het te innen? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6