„Passieve sportbeoefening is beangstigend probleem" een DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed In „depressie" werd gouden jubileum van cellulosefabriek gevierd In bunkers en zelfs zonder jeugdhonk moet de R.K. sectie zich behelpen Agenda voor Velsen Tweeënveertig elftallen uitgespeeld in het Hoogoven-voetbaltournooi Congres in Velserend Velsen werd bewonderd en benijd om zijn sportvelden en „groen-aanleg" Productiebeperking wierp een schaduw over feest in „Concordia" Zijlicht op jeugdwerk 5 THALIA Veel kuilpaling aan de Urkse markt „Rest van Velsen" zonder Stormvogels Jubileum-jeugdtournooien van „Stormvogels" Modernisering in studie Santpoortse problemen liggen nog zwaarder dan de IJmuidense Brieven weer bij het strand in de bus „De Kruistochten" Donderdag in Thalia Eerste ronde afgesloten, tweede (en C-afdeling) begonnen Benoeming van personeel aan de Huishoudschool WOENSDAG 14 MEI 1952 Gisteren is in „Velserend" het vijfde congres geopend van de „Landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en sport". Voor zitter E. Kupers jr. heeft de talrijke aanwezigen welkom geheten en hij zei: „Nu de contactraad gedurende een vijftal jaren getracht heeft de band tussen de gemeente lijke functionarissen, belast met de zorg voor de lichamelijke opvoeding en de sport te verstevigen, is het goed een blik terug te wei-pen, teneinde de verwachtingen aan de verkregen resultaten te toetsen en naar aanleiding hiervan na te gaan welk beleid voor de komende jaren moet worden gevolgd", aldus de heer Kupers. De zorg voor de gemeentelijke spoi-tvelden, gjonnastieklokalen en zwembaden zijn positieve resul taten van dit werk. Vele gemeentebesturen blijken echter nog onvoldoende geïnfor meerd. De feiten van de afgelopen vier jaren, aldus spreker, hebben de betekenis van de contactraad wel zeer sterk geaccentueerd. Zonder deze raad zou het niet mogelijk zijn geweest een zo groot gemeenschappelijk resultaat te bereiken. De plaats, zo vervolgde de heer Kupers, die de recreatie inneemt wordt steeds omvangrijker en van groter betekenis; de mechanisatie van het arbeidsproces heeft de absolute nood zaak van deze recreatie .bewezen. 'i De verkorting van de arbeidstijd en de drang, om „inhoud" te geven aan de vrije tijd, hebben de sportbeoefening een cen trale plaats gegeven. „De passieve sportbeoefening is een be angstigend probleem geworden, anderzijds echter moet onze aandacht sterk gericht worden op de onmogelijkheid voor duizen den jongeren een plaats in de sportgemeen- schap te vinden," aldus de praeses. Het tekort aan grond maakt dat het in vele gemeenten uitgesloten is voldoende sportvelden aan te leggen. De raad zal zich op diverse daarmee samenhangende pun ten in de komende tijd moeten bezinnen, onder meer op de vraag of de sportver enigingen, evenals de jeugdverenigingen, subsidie moeten hebben. De zorg voor kleuters van 37 jaar, de speeltuin voor de kinderen van 712 jaar, de speelwei den, enzovoort mogen in dat verband zeker niet aan de aandacht ontsnappen, meen de hij. Zonder verbreding en verdieping van kennis zalhet echter niet mogelijk zijn, dat de sportleraar zijn taak naar behoren vervult en daarom drong spreker er bij zijn gehoor op aan alle vraagstukken, die het werk raken te bestuderen en met an deren hierover van gedachten te wisselen. Excursie naar sportvelden Het was of de sportvelden in Velsen en Velsen-Noord en de havens en de sluizen gistermiddag onder de lentezon eens zo mooi waren om het bezoek te doordringen van de bevoorrechte positie die deze ge meente inneemt. Dé algemene indruk over Velsens sportterreinen en de gemeentelijke groenaanleg was dan ook: „Velsen is een van de meest vooruitstrevende gemeen ten van Nederland." Dit werd na afloop van de excursie door de heer Kupers naar voren gebracht in de raadzaal, waar de congressisten door bur gemeester en wethouders zijn ontvangen. Burgemeester mr. M. M. Kwint heette de gasten welkom, memoreerde de verwoes ting in de gemeente tijdens de bezettings jaren, de voorspoedige wederopbouw na de oorlog en de sportaccommodatie van nu. De heer Kupers zeide het zeer te waar deren dat men in Velsen het nut van re creatie voor de arbeidersbevolking in het oog hield. Bezoek aan „Watervliet" Het bezoek aan het sportcomplex „Wa tervliet" in Velsen-Noord kreeg een offi cieel tintje, doordat drs. A. Demmers de heren hier welkom heette en een korte uit eenzetting gaf van de tot standkoming van deze voor het Hoogovenpersoneel zo uiter mate belangrijke recreatie-mogelijkheid. Tot slot is een film van de stichting van het sportcomplex vertoond. Nadat het diner in Velserend, waaraan de burgemeester, de gemeentesecretaris en de wethouders H. de Boer, J. C. Aschoff en W. F. Visser mede aanzaten (wethouder Strijbosch was verhinderd), was beëindigd, heeft de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding van het ministerie van O. K. en W., de heer C. Graamans, een korte inlei ding gehouden over sportspreiding. Hij begon met de opmerking dat de sport de belangstelling van de overheid geniet op grond van de waarden, die zij voor in dividu en samenleving vertegenwoordigt. Sport, aldus spreker, is onontbeerlijk ge worden voor de harmonische opbouw van ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s., 8 uur speciale voorstelling met Cecil B. de Mille's grandioze schouwspel KRUISTOCHTEN met Loretta Young, Henry Wilcoxon en duizenden anderen. De grootste veldtocht uit de wereld geschiedenis. Toegang 14 jaar. D E De aanvoer van kuilpaling aan de Urkse afslag was de afgelopen week buitengewoon goed. Voor de tijd van het jaar waren de vangsten zelfs boven verwachting. Deze varieerden per vaartuig en per dag van 140 tot 300 pond. In verhouding tot het vorige jaar was de aanvoer practisch verdubbeld. Daartegenover stond echter dat de noterin gen voor de kuilpaling bijzonder laag bleven. Varieerden deze het vorige jaar gemiddeld tot boven de f 1.00 per pond, de afgelopen week kwamen de noteringen niet hoger dan f 0.78 per pond, terwijl de laagste markt zelfs f 0,61 noteerde. De resultaten voor de lijn- aalvisserij waren niet zo gunstig. D vangs ten schommelden per vaartuig van 50 tot 180 pond per dag. Noteringen van f 0,70 tot f 1,19 per pond. Door de fuikaalvissers werd slechts weinig paling aangevoerd. Noteringen daarvan per pond van f 0,60 tot f 0,78. Ook de aanvoer van nest was heel gering. In totaal werden slechts ruim 2000 bakken aan gevoerd. De prijs per stuk beliep ongeveer de f 2,25. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden de afgelopen week per vaartuig van f 450 tot f 1000. Bij de lijnaalvissers liep dit per vaartuig van f 300 tot f 650. Aangevoerd werd in totaal 90.072 pond kuilpailng; 5980 pond lijnpaling; 841 pond fuikpaling en 165.560 pond nest. De totale om zet aan de afslag bedroeg ongeveer f 79.400. het individuele leven. In de sport kan de mens zich in psychisch opzicht hervinden. Wanneer er geen differentiatie in de mo gelijkheden van sportbeoefening is, dan is voor velen actieve deelneming uitgesloten. Als voorbeeeld noemde spreker de voetbal sport, die reeds gestimuleerd wordt in de schoolvoetbaltournooien en waarbij niet naar aanleg, enzovoort wordt gevraagd. Sport is eerst dan van waarde voor de gemeenschap, als ieder er individueel van kan profiteren. Daarom moet ieder lid van de gemeenschap de kans krijgen naar aan leg, maatschappelijke situatie, sexe en leeftijd die tak van sport te beoefenen, die hem of haar past. Het is de taak van de overheid zorg te dragen, dat dit principieel mogelijk wordt. De sportbeoefening in Nederland, aldus spreker, biedt een eenzijdig aspect en glijdt af tot een lager niveau. De tijd is rijp, zo vervolgde de heer Graamans, om te trachten deze zaak in wijde kring aan de orde te stellen en van overheidswege overleg te plegen met ieder, die daarvoor in aanmerking komt. Wanneer er meer propaganda wordt ge maakt voor andere takken van sport dan voetbal alleen, krijgt ieder mens de kans op een hem passende recreatie. Om tot een oplossing te komen, zo be sloot spreker, zullen we meer studie moe ten maken van de verschillende kanten van dit probleem, door het samenstellen van verschillende studiecommissies, die zich met deze sociaal-paedagogische kant van de zaak willen gaan bemoeien. Vanmorgen werd het congres voortgezet en ontspon zich een geanimeerde discussie over dit onderwerp. Donderdag tegen V.S.V. Nu de spelers van „Stormvogels" wegens de promotie- en jubileumwedstrijden ter ge legenheid van het 40-jarige bestaan der vereniging niet beschikbaar zijn voor het Velsens elftal, dat dit jaar de gemeentelijke kleuren in Edmonton zal gaan verdedigen, baart de samenstelling van genoemd team meer zorgen dan andere jaren het geval was. Ten einde toch te komen tot de samenstel ling van een zo sterk mogelijke ploeg, wordt zoals we al meedeelden, Donderdag 15 Mei 18.30 uur op het hoofdveld van het sport park „Schoonenberg" een wedstrijd gespeeld tussen het eerste elftal van VSV en „De rest van Velsen". Dit laatste elftal is als volgt samengesteld: Doel: Akkerman (Terrasvogels); achter: Zaal (Terrasvogels) en Groeneveld (Kin- heim; midden: Schaap (Waterloo), Van Bug- num (Velsen) en Wijker (Velsen)voor hoede: Braam (Velsen). B. Post (Waterloo), Van der Watepen (Kinheim), Bakkum (Vel sen) en Timmer (Velsen). Reserves: Keirsgieter (Kinheim), Cobben (Terrasvogels), Mol (Kinheim) en Prinssen (Kinheim). Drie series op Schoonenberg Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de IJVV „Stormvogels" wordt een drie tal jeugdtournooien georganiseerd en wel twee junioren- en een aspiranten tournooi. Op 18 Mei heeft een junioren-B-tournooi plaats, waaraan uitsluitend B- en C-elftallen zullen deelnemen. Gespeeld wordt in 3 groe pen van 4 elftallen. Hieraan nemen de vol gende verenigingen deel: VSV, Hillegom, Kennemers, Beverwijk, Bloemendaal, VVA, Velsen, Uitgeest, Kinheim en Stormvogels. De aspiranten treden op 24 Mei in het veld en zestien elftallen spelen in vier groepen een halve competitie. Deelnemende ver enigingen zijn: Schoten, Velsen, WB, Kin heim. SVIJ, Waterloo, Beverwijk, IJmuiden en Stormvogels. De hoogste junioren elftallen van diverse verenigingen zullen op 25 Mei deze tour- nooien besluiten. Gespeeld zal worden in twee groepen van zes elftallen De deelnemers aan dit junioren-A-tournooi zijn: Kennemers, ZFC, Helder, EDO, WB, ZW, Baarn, VSV, RCH, Velsen, Schoten en Stormvogels. Snelle vlucht VilvoordeIJmuiden De IJmuidense vereniging van postduiven- houders „Oranje Nassau" hield van Vil voorde af een wedvlucht voor oude duiven. Na een snelle vlucht arriveerde de eerste duif reeds om 10.3.21 uur bij de heer B. Visser. De uitslag was: 1, 3, 10, 31, 34, 38 B. Visser; 2, 5, 16, Jak. Broek; 4 J. Jansen; 6, M. Struis; 7, 17, 22, 26, J. Wijker; 8, 12, 28, 27. I. van Leeuwen; 9. 35, 43, A. de Waard; 11, J. Swie- serijn; 13, A. Ham; 14, 29 30, 42, A. Balm; 15, 19, 25, 33, 36, K. Klepper'; 18, 34, 39, C. Zwa nenburg; 20, Kraaienoord; 21, 32, 40, Jb. Bel- froid; 23. J. de Ruiter; 24, P. van Dongen; 27, Verdikt; 41, E. Broek; 44. A. Bannink. Ondanks de vrolijk wapperende vlaggen op het hoofdgebouw en de aanbieding van een fraaie marmeren gedenkplaat met in scriptie in de grote zaal van „Concordia", lag er een zekere matheid over het jubileum van de Velsense cellulosefabriek van Van Gelder, dat gistermiddag bescheiden werd gevierd door leiding, personeel en een aan tal oud-gedienden, speciaal voor deze ge legenheid uitgenodigd. Ir. J. Tromp, die als directielid van de Vennootschap het ge schenk van het personeel aanvaardde, duidde in zijn dankwoord op deze schaduw, die, naar hij zeide, wordt geworpen door een depressie het gevolg van een dras tische productiebeperking, wegens een te ruggang in de vraag. (Wij vermeldden dit onlangs reeds.) „Wij moeten dit verschijn sel overigens niet te somber zien," aldus de heer Tromp, „want de hoop is aanwezig, dat deze ongewenste toestand zich spoedig zal wijzigen." Bij een globaal overzicht van het Vel sense jeugdwerk zal de arbeid, die van Rooms-Katholieke zijde in het belang van de ongeorganiseerde jeugd wordt gedaan, •door diverse détails opvallen. De leiding berust hier voor de knapen onder de 18 jaar bij pater Ignatius, die al het mogelijke doet om het zijn „Bunkerboys" naar de zin te maken. Het gebrek aan zaalruimte is hier enigszins ondervangen door het inrichten van door de bezetters gebouwde bunkers, maar dit is allemaal maar tijdelijk. Hoewel er al kapitalen zijn gespendeerd om deze betonnen ruimten gezellig te ma ken, blijft de kwestie van verwarming en van houten vloeren toch wel urgent. In elk geval proberen een zestal volwas senen en enkele jongere assistenten, men sen die overigens in dit werk getraind zijn door het volgen van een leiderscursus van de Katholieke Jeugdbeweging en die zich stipt houden aan de richtlijnen, welke na tionaal, diocesaan en districtsgewijs wor den gegeven, op Dinsdag en Donderdag avond de jongens-van-de-straat tussen twaalf en zeventien jaar op te vangen en bezig te houden. Daar het echter instuifwerk is, varieert het aantal liefhebbers nogal, hoewel men ook hier wel van een vaste kern kan gaan spreken. Over twee groepen verdeeld, een ouderen en een jongeren-groep, ligt het aantal gemiddeld tussen de 50 en 70. De Maandagavond is gereserveerd voor „competitie", iets wat de knapen extra trekt en zo kan men constateren dat om ende bij 100 jongens iedere week ontspan ning in de bunker vinden. De activiteiten bestaan uit tafeltennis, biljarten, dammen, schaken, kaarten en allerlei gezelschaps spelen. Een belangrijke plaats neemt het knutselwerk in van figuurzaagwerk en be schilderde flessen en tegeltjes. In de zomermaanden wordt op het kleine veld rond de bunker sport beoefend. Over het algemeen is hiervoor veel animo. Piano vraagt revisie Men beseft echter dat sport alleen niet leidt tot karaktervorming en zo nu en dan, geldnood is ook hier een handicap, komen sprekers verschillendle onderwerpen be lichten en tracht men door middel van film het gesprokene te verduidelijken. Men beschikt in de bunker over een piano, maar helaas, wil deze goede diensten kunnen bewijzen bij feesten, zang, volksdans, en zovoort, dan zal het instrument danig moe ten worden herzien. Het grote obstakel is hier als overal elders: de schrale kas. Pater Bonifacius zwaait de scepter bij de massajeugd boven de achtien jaren. Ook dit werk heeft een eigen jeugdleiaing en een eigen aalmoezenier, die de geestelijke belangen van de jeugd behartigt en tot in de gezinnen toegang vraagt. Niet minder dan 215 jongens worden op deze manier bereikt en een gedeelte van deze „instuifklanten" gaat zich zowaar in teresseren voor verdieping op godsdienstig en sociaal gebied. Naast de reeds genoemde activa hebben deze groteren zich omstreeks St. Nicolaas de dank van vele moeders ver worven, door voor ettelijke gezinnen speel goed te fabriceren. Strubbelingen in Santpoort Wat Santpoort betreft gaan de zaken op het ogenblik minder voorspoedig. Sedert 1 Mei is de instuif haar tehuis kwijt, want het koetshuis van Spaarnberg biedt geen onderdak meer aan de knapen tussen 12 en 18 jaar, die er op Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdagavond verantwoorde vrijetijdbesteding konden vinden. Van deze gelegenheid werd geregeld door een vijftigtal jongens gebruik gemaakt en behalve van de spelen konden zij ge nieten van een leestafel en een bibliotheek je. Nu lopen zij „rond", want een nieuwe ruimte is nog altijd niet gevonden. Het is waar, de activiteiten worden nu de zomer aanbreekt automatisch meer naaf buiten verlegd: voetbal, volley-bal, sluip- spelen, athletiek worden beoefend op een terrein dat de eigenaar van het Terrasbos aan de Middenduinerweg heeft afgestaan. En de animo is groot. Maar als straks de winter weer aanbreekt.... Kapelaan Jos Plantinga schuift deze ge dachte momenteel toch maar even naar de achtergrond, want eerst moet er nog ge werkt worden aan de vacantiekampen in Schaersbergen op de Veluwe. Toch, zo zegt hij, wil dit werk van blij vende waarde worden, dan zal ons iets beters moeten worden aangeboden dan een afgedankte schuur en een bouwvallige zolder. Dan zal er moeten komen een behoorlijk jeugdhuis, waar gelegenheid is om films te draaien, toneelstukken op te voeren, lezin gen kunnen worden gehouden en dat alle maal zonder dreigend faillissement „omdat we weer op de bodem van de kas krabbe len." Het gaat hier om mensen-in-wording, om hen, die in de wereld-van-morgen iets zullen moeten betekenen en uitdragen. Dan moet ook alles in het werk worden gesteld, om hun wil en karakter te helpen vormen. De P.T.T. heeft, evenals in vorige jaren geschiedde, een brievenbus geplaatst bij de Toko „Stranding" aan het begin van de Zuiderpier. Zulks ten behoeve van de strandhuisj esbewoners. Schoolradio in P. Vermeulenschool en „Uw Koninkrijk kome" Van het bestuur der schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome" en het bestuur der „P. Vermeulenschool" zijn bij B. en W. verzoeken binnengekomen om medewer king voor de aansluiting van hun scholen op het radiodistributienet, teneinde de leerlingen van de 5de en 6de klasse de schoolradiolessen te laten volgen. Het karakter van dit gouden jubileum lag dus meer op het herdenken en zulks ge schiedde gistermiddag na het officiële ge deelte van het programma door de gepen- sionneerden, die elkaar herinnerden aan de jaren, waarin de techniek van de papier fabricage nog aan haar aanloop bezig was. Ir. G. A. Schoonkind, die namens de lei ding van de cellulosefabriek, de bijeen komst opende, verhaalde onder meer van de meningsverschillen omtrent de juiste datum van oprichting. Enerzijds werd 2 Mei 1902 genoemd, anderen houden 13 Mei aan als dé dag. De meeste stemmen hebben ten slotte gegolden. „Onze klanten de zuster- fabrieken zijn in het verleden misschien niet altijd even vlot bediend, maar thans is het zo, dat „de koning" langzaam maar zeker uit de hoek komt, waar hij jaren in gedrukt is gehouden", zei ir. Schoonkind. In „Concordia" was namelijk ook een af vaardiging gezeten van de zusterfabrieken, mede-afnemers van de cellulose. Ook de heer H. Kruimel, commissaris van de vennootschap, sprak van de moei lijkheden van het ogenblik en besloot met de veelgebruikte uitspraak van Jan Pieters zoon Coen: „ende dispereert niet!" Als ver volg hierop kwam de voorzitter van het jubileum-comité, de heer L. Eckhard, naar voren om met een korte speech de directie het geschenk van het personeel aan te bie den. Hij haalde enkele typerende feiten op uit de historie van de fabriek. Kist met spreeuwen „In de vroegste tijd", aldus de heer Eck hard, „hing bij de ingang van het gebouw een kartonnen bordje met de woorden „Op 13 Mei 1902 met God begonnen" en ik kan me bij voorbeeld nog heel goed herinneren hoe een van de jongens tijdens het toenter tijd nog zeer primitieve productieproces een kist jonge spreeuwen naast zich had staan om door het gekwetter in de gruwe lijke stank niet al te gauw in slaap te val len." Terwijl de wens werd uitgesproken dat de cellulose binnenkort weer in even grote hoeveelheden de fabriek mag verla ten als in de beste tijd, schoof het gordijn opzij en in het volle licht kwam de een- ADVERTENTIE De Amerikaanse film „De Kruistochten", die Donderdagavond in een speciale voor stelling in Thalia gepresenteerd wordt, is indertijd gunstig ontvangen in Nederland. De bekende Paramount-regisseur Cecil B. de Mille de gastheer van het Koninklijk paar bij het bezoek aan de studio's in Hollywood schiep een product, dat zo wel door inhoud als uitbeelding van een uitzonderlijke kwaliteit werd. De titel duidt reeds op het karakter van de rol prent. Kort na het begin onzer jaartelling trokken de Kruisridders naar het Oosten om te strijden voor het geloof, zo vertelt de geschiedenis. Onder aanvoering van de heldhaftige Richard Leeuwenhart kruisten de Westerlingen de zwaarden met de Tar taren en in de film zijn deze wapenfeiten natuurlijk niet vergeten. Overigens worden de bewegingen van de dappere ridders wel wat tè mooi en geromantiseerd voorge steld, ofschoon zulks over het geheel ge nomen niet al te storend werkt. Integen deel. De doorlopende krijgsverrichtingen op het witte doek zouden ongetwijfeld de aandacht danig doen verslappen, ware het niet, dat deze worden onderbroken door passage's van een gans andere gestalte. Het zijn namelijk niet alleen mannen, die de hoofdrollen vertolken, want men kan ook de charmante Loretta Young en Ka- therine de Mille aan het werk zien naast een Henry Wilcoxon en een Aubrey Smith. Al met al moge „De Kruistochten" als een boeiende weergave worden beschouwd van een der eerste hoofdstukken uit het ge schiedenisboekje, hoe vaak wij overigens sindsdien ook zijn gaan twijfelen aan de objectiviteit van dit paedagogische ge schrift. „Opwaarts" speelt „In een andere wereld" De toneelvereniging „Opwaarts" zal Maandagavond in gebouw Concordia het seizoen besluiten met de opvoering van het komische toneelspel in drie bedrijven van Joh. Blaaser „In een andere wereld". De regie is van de heer J. W. Schoot. De bal- muziek wordt gegeven door „De Bianca's". voudige, maar fraaie gedenkplaat van licht bruin marmer, welke door ir. Tromp is aanvaard. Behalve zijn dank namens de directie aan het ganse personeel richtte de directeur zich vooral tot de oude garde om te vertellen over de plannen, die er al enige tijd bestaan ten aanzien van een moderni sering van de fabriek. „Wij zijn in contact getreden met een Zweedse firma, door wier bemiddeling wij over een jaar of tien op het niveau kunnen komen van de andere cellulosefabrieken ter wereld. Daarvoor is bijvoorbeeld nodig, dat de kookketels ver nieuwd en de watervoorziening belangrijk verbeterd wordt. Vervolgens sprak ir. G. W. Heintius na mens „Zijne Majesteit de klant", zoals ir. Schoonkind het aankondigde. Met vreugde betoogde ir. Heintius, dat de cellulose voor al in de laatste tien jaar sterk in kwaliteit is gestegen. „Ook wij hopen van harte, dat het product in de toekomst op een nog hoger plan mag komen te liggen, waarmee toch een ieder ten zeerste gebaat zal zijn," zo besloot hij. Een driewerf „hoera" op de fabriek klonk ter inluiding van de volgende halve eeuw. De 74-jarige gepensionneerde cellulose- maker C. Hooyberg sloot de rij sprekers met een aantal aardige herinneringen uit de prilste jeugd van de fabriek. Deze 38-jarige Engelsemevrouw Ann Davison, zal een poging wagen met haar zeilboot „Felicity Ann" de Atlantische Oceaan over te steken. We zien haar hier aan boord van het schip, waar ze alles in gereedheid brengt voor de avontuurlijke reis die zij geheel alleen zal ondernemen. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 95 vaartuigen aange voerd: 18.536 pond kuilpaling f 0,65f0,73 per pond; 1931 pond lijnpaling f0,96—f 1,09 per pond en 261 bak nest f 2,29 per bak. Woensdag 14 Mei Witte Kruisgebouw: Kennemerlaan 125, van 14.30 tot 15 uur, spreekuur kraam- centrum. Thalia: 20 uur, „Achter gevangenismuren". Rex, 20 uur, „De Verdachte". Donderdag 15 Mei Thalia: 20 uur, speciale voorstelling van „De Kruistochten". Rex: 20 uur, „De Verdachte". De eerste ronde van het Hoogovenvoet- baltournooi om de Holland I-beker is Dins dagavond afgesloten en op dat moment wa ren in de A- en B-afdelingen 42 elftallen uitgeschakeld voor verdere deelneming. De tweede ronde begon inmiddels al te draaien en ook in de C-afdeling is de eerste wed strijd voor de competitie van acht ploegen „oudjes" gespeeld. De verwachting, dat Internationale, het elftal, dat eerder bekerhouder was en vorig jaar als tweede eindigde, Maandagavond zou winnen was algemeen. Toch viel de ploeg als geheel tegen in de strijd tegen HODA. Weliswaar bleef Internationale de tegenstander door haar veel betere techniek de baas, maar de Mekog-ploeg zal toch meer geestdrift moeten opbrengen, wil de eindstreep gehaald worden. Reeds na vijf minuten had de rechtsbuiten met een snelle doorbraak succes. De bal verdween hoog over de verbouwereerde HODA-doelman in het net (1-0) en na aardig combineren op de linkervleugel maakte de linksbinnen er 2-0 van. HODA kon niet aan de druk ontkomen en de weinige uitvallen liepen al gauw vast. Na een kwartier scoorde de rechtsbinnen (3-0). De gehele Internatio- nale-aanvalslinie opereerde gevaarlijk dicht voor het HODA-doel, waarin de doelman vaak reddend werk moest verrichten. Ook na de rust bleef Internationale sterker. De HODA-midvoor, die nu het doel verdedig de, wist echter braaf stand te houden en de Mekog-ploeg bracht het niet verder dan tot 4-0. Een partij, waar uit een oogpunt van voetbal weinig muziek in zat, maar die des ondanks spannend verliep, was die tussen Steigerboys en Memaboys. In de eerste helft was Steigerboys iets sterker en dit leidde na de hervatting spoedig tot een doelpunt, toen de Mema-doelman ver was uitgelopen en de Steigerboys-rechtsbinnen de bal voor het inschuiven had (1-0). Mema werkte hard, doch alle schoten gingen naast of over het doel. Het bleef 1-0. De laatste wedstrijd van de eerste ronde tussen Hijgend Paard (Staalfabriek) en Recuperator-boys (Ovenbouw), die voor de B-afdeling werd gespeeld, is ook al een eenzijdige vertoning geworden. Kort na het begin reeds stond het 0-1 en vlak voor de rust scoorde de rechtsbuiten weer (0-2). Na de hervatting werd het voor de ov-n- bouwers een spelletje van kat en muis. Des ondanks werd maar raak geschoten in de richting van het doel, onzuiver en onbe heerst. De „hijgende" doelman liet het niet verder komen dan tot 0-5. Tweede JeugdMedische Dienst een lachsucces De wedstrijden in de C-afdeling hebben al een zekere roep om de gekke situaties gekregen en enige honderden woonden dan ook de wedstrijd bij tussen Tweede Jeugd, een ploeg van Walser ij-Oost, waarvan de spelers samen 511 jaar tellen en Medische dienst, gevormd uit doktoren, verband- meesters en andere sociale employés van Hoogovens. Er is verschrikkelijk gelachen om de bokkesprongen van de verschillen de spelers. Tweede Jeugd beschikte echter over een aanvalslinie, die van combineren wist en die dan ook de doelpunten voor haar rekening nam. Vooral de vleugelspe lers Worst en v. d. Steen en midvoor Van Aalst waren rap, hoewel de binnenspelers Wapenaar en Edel niet voor hen onder deden. Aan de andere kant was oogarts Duurtsema de doorzetter, die in Peek een goede steun vond. Linkshalf dokter De Groot en rechtsachter chirurg Goslinga zorgden door missers nogal eens voor ko mische situaties. Linksbinnen Hofman bleek meer dan gewoon verband te kunnen leggen. Jammer, dat hij op het veld zo weinig steun kreeg. In samenwerking met Van Aalst scoorde v. d. Steen het eerst „jeugd"-doelpunt en enkele minuten later schoot Wapenaar hard en onhoudbaar een pass van links in (2-0). Peek forceerde aan de andere kant een strafschop, die Hofman uiterst kalm inschoot (2-1). De medische aanvallen wa ren niet zo gevaarlijk. Wel wisten Peek, v. d. Berg en Hofman vaker door te breken, maar het doel was ergens anders. Na de rust combineerden Wapenaar, Worst en Van Aalst goed en de laatste maakte er 3-1 van. Doordat dokter De Groot grandioos over de bal trapte was de snelle Worst hem te vlug af (4-1) en een tweede door Peek geforceerde strafschop schoot Hofman op nieuw in (4-2). Nadat Edel via de paal 5-2 maakte, was het Peek, die een hoge bal in zond en doel trof (5-3). Ondanks de grote druk op het „medicijn-kastje" van v. d. Berg slaagde Worst er eerst vlak voor het einde in uit een vrije trap de bal tussen paal en doelman langs de grond in het doel te plaatsen (6-3). Maar er is heerlijk onbezorgd gelachen en daar ging het in deze wedstrijd hoofd zakelijk om. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, te benoemen tot leraressen, leraren en as sistente, in tijdelijke dienst, aan de mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Eliasschool (avondcursus voor karaktervormend on derwijs' te IJmuiden, voor de duur van de cursus 1951/52: mej. C. M. Willemse, voor het vak ziekenverpleging; mej. P. J. Jan sen, voor het vak huiselijke sfeer; mevr. J. C. DeinumKooman, voor het vak zieken verpleging; mevr. M. A. de Groot-Does- berg, voor het vak naaien; mej. T. de Beurs, voor het vak huishoudelijke zieken verpleging; mevr. M. G. P. van der Linde Beek, voor het vak koken; mej. P. G. van der Kleij, voor het vak huiselijke sfeer; mej. E. J. van Berckel, voor het vak ko ken; mej. M. H. Nelissen, voor het vak naaien; mej. T. B. C. J. M. Zwanikken, voor het vak lichamelijke oefening; mej. A. Twisk, voor het vak zingen; mej. E. van Eek, voor het vak kinderverzorging en op voeding; J. de Vries, voor het vak medi sche raad; P. J. van der Toorn, voor het vak medische raad; W. Veen, voor het vak etische vorming; F. J. van der Vrande, voor het vak Godsdienstonderwijs; L. Brink, voor het vak Godsdienstonderwijs en mevr. K. ZwartGlas, voor het vak naaien (assistente). „Santhaezen" weer tussen de lijnen Na een geduchte training komt het be faamde Santpoortse winkeliers-elftal „De Santhaes" Donderdagavond in het veld, ter inleiding van het zomerseizoen. Donderdagavond komt „De Santhaes" uit tegen „De Terras Boys". Er wordt gespeeld op het terrein aan de Kwekerslaan. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7