Beverwijk en Omstreken j Agenda voor Beverwijk -Clowntje Riek Castricum 4 Verdediging van een „toonkamer" Benoeming leerkrachten voor de huishoudschool Aardbeiendrive 1952 om een kostbare „slof Leger des Heils verwel komde nieuwe luitenante Weinig animo voor „Turnlust" Ook een aardbeien-tournooi voor schakers Zestien „duplexen" aan de Oostertuinen Voor de kinderen Klaverjassen voor de T.B.C.-Bestrijding Polderbestuur gaat zich in riool-misère mengen Supporters huldigden kampioenen Richard Strauss' laatste opera in wereldpremière Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne VRIJDAG 16 MEI 1952 C Nieuw gebouw moet nog even wachten Enige tijd geleden hebben een paar leden van Beverwijks raad gevraagd een nadere uiteenzetting te mogen ontvangen van de betekenis van een toonzaal voor het gas bedrijf. Naai- aanleiding daarvan tielen burgemeester en wethouders het volgende mede: Een belangrijke taak, die een gasbedrijf te vervullen heeft, is, door een goed ge richte propaganda het gasverbruik te be vorderen en daarnaast, zeker niet minder belangrijk, het geven van een juiste voor lichting aan het publiek. Om dit op een doeltreffende wijze te kunnen doen is het nodig, dat het bedrijf de beschikking heeft over een toonzaal met demonstratieruimte. Reeds in 1939 werd een toonzaal in gebruik genomen en in de afgelopen jaren is over duidelijk het grote nut hiervan gebleken, zodat het bedrijf zonder deze afdeling bij na niet meer denkbaar is. De toonzaal is een vertrouwd adres voor het publiek ge worden, waar men gaarne komt om advies en inlichtingen. Er bevindt zich een keur van moderne gastoestellen, waaruit het pu bliek, deskundig voorgelicht, een keuze kan doen. Daarvoor is in het gebouw de acqui- sitiedienst met de daarbij behorende admi nistratie ondergebracht. Door de pennin genverkoop, die er plaats vindt, de gele genheid tot betalen en het kunnen indienen van eventuele klachten is er een geregeld contact met de gasverbruikers in de meest daarvoor geschikte omgeving. Door de om zet van de gastoestellen worden de kosten van de toonzaal ruimschoots gedekt, hoe wel dit niet direct als hoofddoel gezien moet worden. Het gasbedrijf heeft als nuts bedrijf een bijzondere taak in de beharti ging van de belangen van zijn afnemers. Zo moet ook het voorlichtingswerk gezien worden, waarbij het streven is het publiek het gas op een zo doelmatig en zuinig mo gelijke wijze te leren gebruiken, waartoe men de beschikking dient te hebben over een demonstratiezaal met leskeuken, het werkterrein van de kooklerares. Belangrijk is tevens, dat bij de van an dere zijde gevoerde propaganda het gasbe drijf niet ten achter mag blijven. De meeste gasbedrijven van enige impor tantie beschikken dan ook over een toon zaal met demonstratieruimte. Na de oorlog is in verschillende gemeenten met het 'bou wen, ofwel herbouwen en moderniseren van bestaande inrichtingen doorgegaan. Als eerste eis geldt, dat het gebouw zich in het centrum van de stad bevindt, waar toe destijds in Beverwijk het pand Bree- straat 112 gehuurd werd. Reeds geruime tijd is omgezien naar een ander geschikt pand, omdat het huidige gebouw aanzien lijke gebreken heeft en er geen achterom gang meer is tengevolge van de verbouwing van de Kennemer Machinefabriek en te vens met de mogelijkheid van opzegging der huur gerekend moest worden. Het laat ste is inmiddels per 1 April gepasseerd. Van een plan om een eigen pand te bou wen is vanwege de zeer DeiangrijKe kosten afgezien, daar dit onder de huidige omstan digheden toch niet te verwezenlijken zou zijn. Het verdient de voorkeur hiermee te wachten tot de stadsuitbreiding een zoda nige omvang zal hebben genomen, dat te overzien valt waar een nieuw gebouw het best tot zijn recht zal komen. Bij de raad van Beverwijk is ingekomen een voorstel om aan de gemeentelijke huis houd- en industrieschool te benoemen: mej. J. R. P. Bijvoets uit Haarlem, als tijde lijke leerkracht in de plaats van een lera res, die destijds ziek was; evenzo mej. P. J. Tabak als invallende leerkracht en mej. A. J. M. van der Meulen voor hetzelfde doel. Inmiddels zijn de zieke leerkrachten weer hersteld en hebben genoemde dames de „tijdelijke baan" alweer verlaten. Mejuffrouw P. L. Honders uit Wassenaar zal haar lessen in kinderverzorging en op voeding blijven vervullen tot en met 31 Juli, wanneer de raad dit goedkeurt en tot en met 31 Augustus blijft de heer A. J. H. Fluitman les geven in de meetkundige vak ken en in Nederlandse taal aan de avond nijverheidsschool, eveneens behoudens goedkeuring. Vrijdag 16 Mei. Kennemer Theater, 8 uur: „De naamlozen" met „Mea Culpa" voor de Stichting 1940—1945. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Drie van de infanterie". W. B. Theater, 8 uur: „Het gevloekte zeil schip". N. H. Ver.gebouw Schans, 7.30 uur: Morele herbewapening. Zaterdag 17 Mei. Bioscopen: als Vrijdag. Bovenzaal Centrum, 8 uur: „Streven naar Kunst" met „Het lied van de Zee". De aardbeiendrive, georganiseerd door de bridgeclub „Sans Atout", zal dit jaar gehouden worden in het Kennemer Theater op Zondag 29 Juni. De wisselprijs, een zilveren aardbeienslof ter waarde van 500 gulden, zal voor de tweede maal door de bridgeclub „De oude bond" uit Amsterdam verdedigd moeten worden. Mocht deze club de prijs weer winnen, dan zal de slof definitief in haar bezit zijn. In de Donderdagavond in het gebouw aan de Kerkstraat gehouden samenkomst van het Leger des Heils, is de kadet-luite- nante Dijkstra uit Lemmer verwelkomd door het Beverwijkse corps. In haar toespraak zei luitenante W. K. v. d. Veen een gevoel van dankbaarheid jegens de Heer te hebben op deze dag. „Van de drie wensen: een vlag, een tweede luitenante en een eigen zaal, zijn er nu twee in vervulling gegaan", aldus spreek ster, „in het volle geloof zal ook de laatste wens zeker bewaarheid worden". Het was haar een genoegen om de nieuwe corps- leidster welkom te mogen heten en sprak de wens uit dat luitenante Dijkstra gesterkt zou mogen worden in haar verlangen om voor haar Heer te strijden. Hierna spraken nog verscheidene ver tegenwoordigers, onder andere zuster Ha- nepen namens het jeugdwerk, zuster Pro- viiy namens de jeugdzangbrigade en zuster v. d. Berg namens de gezinsbond. De avond werd opgeluisterd met zang van de zangbrigade. De Beverwijkse gymnastiekvereniging „Turnlust" gaf Donderdagavond in de bio scoopzaal van het Kennemer Theater een uitvoering en voor de werkende leden was het bepaald jammer, dat er zo weinig be langstelling voor deze tak van sport be stond. Hoewel er deze avond geen hoge school-prestaties geleverd weiben, bleven de oefeningen toch ook zeker niet onder het gemiddelde. Bij het brandweerspel, uitgevoerd door de jongens, waren humor en acrobatiek samengeweven, zodat dit een voor de toe schouwers aantrekkelijk deel van het pro gramma is geworden. De heren toonden zich op de boogbrug volkomen „ingespeeld" en de hierna uitge voerde vrije oefening van de dames senio ren was heel behoorlijk en bekoorlijk, al waren de baloefening en het knotszwaaien niet geheel feilloos. Dergelijke kleine oneffenheden daarge laten, werden er tijdens deze gymnastiek- demonstratie goede nummers gebracht en „Turnlust" kan, behoudens de belangstel ling dan, op een aardige avond terugblik ken. Concert van „Jong Zang en Vriendschap" Het Beverwijkse jeugdkoor „Jong Zang en Vriendschap" zal tezamen met het kin derkoor op 29 Mei in het K.S.A.-gebouw een concert geven, waar werkjes van Ca tharine van Rennes, Henriëtte van Tussen broek en Eggermont zullen worden uitge voerd. Ook de cantate „Prins Lente" van H. van Tussenbroek staat op het program ma. Het geheel, de koren zullen ook af zonderlijk optreden, staat onder leiding van Stephen Jansen. Op initiatief van „Pat Mat", vroeger H. O. S. C. geheten, zal er op Zaterdag 21 en Zondag 22 Juni in het Kennemer Theater een aardbeien-tournooi schaken gehouden worden, waarvoor clubs uit de Zaanstreek en Keijnemerland zijn aangeschreven. Het voorbereidende werk wordt gedaan door de secretaris, de heer M. Soeterman, en de wedstrijdleider, de heer C. Mulder. Ook zal er een eregroep worden samengesteld. Men zal uitkomen in de hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. De speeltijden zul len als volgt zijn: des Zaterdags van 16-20 uur en des Zondags van 10 tot 14 uur en van 15.30 tot 19.30 uur. Onderlinge competitie De uitslagen van de Woensdagavond gespeelde onderlinge competities schaken waren: afdeling 1: A. P. de Bruin-ir. E. F. Peltzer afg.; P. Zwart-ir. D. G. Huygen Y2-V2') afdeling 2: J. Beentjes-ir. P. Derks VzVz'< afdeling 3: G. Schouten-E. Rijken 0-1: G. Schouten-P. Janssen 0-1; afdeling 4: G. Laverman-G. Tuinman 1-0. Burgemeester en wethouders van Bever wijk hebben een plan doen ontwerpen voor het bouwen van 16 woningen aan de Oos tertuinen, die voorlopig als duplexwonin- gen kunnen worden ingericht. Als normale woning kunnen zij gebruikt worden voor grote gezinnen. Als duplexwoning kan op de begane grond een klein gezin en op de verdieping, waar nog vier slaapkamers aan wezig zijn, een groter gezin worden ge huisvest. De totale kosten van deze woningen zul len blijkens gehouden openbare aanbeste ding globaal bedragen 25.000 voor de grond en 218.000 voor de bouwkosten. De huur als normale woning zal, exclu sief waterverbruik, ongeveer 9.per week bedragen, bij gebruik als duplexwo ning zal voor het gedeelte op de begane grond 5.50 en voor de verdieping 7.35 per week moeten worden gevorderd. De raad wordt in overweging gegeven voor het stichten van deze woningen een crediet te verlenen, groot 243.000 en B. en W. te machtigen bijdragen uit de rijks kas ingevolge de bepalingen van de Woningwet aan te vragen. Onderlinge wedstrijden „Sans Atout" De uitslagen van de wedstrijden voor de zomercompetitie Howellsj'steem waren: Groep IV: 1. heer en mevr. Thomas 37% m.p.; 2. heer en mevr. Tand 35 m.p.; 3. heer en mevr. Winkel 33% m.p.: 4. heer en mevr. v. Aalst 33 m.p.; 5. heren Weymanv. Gro ningen Jr. 32% m.p.; 6. heren Groot—Stip hout 32 m.p.; 7. mevr. Schaafsmaheer Kles- ser 26% m.p.; 8. dames Groen—Kamphuis 22% m.p. Groep V: 1. heer en mevr. Admiraal 38 m.p.; 2. heren HilbertsSteenbergen 36% m.p.; 3. dames BraamTabak 38% m.p.; 4. heren Krab—Tabak 33% m.p.; 5. mevr. v. Essenheer De Boer 33% m.p.; 6. dames De BoerHamel 25% m.p.; 7. heren Schelvis Zoontjes 25 m.p.; 8. heren StoltzDe la Leijne 24 m.p. Onderlinge wedstrijd. 1. dames Reijmer Klein 24 m.p.; 2. mejuffr. v. Klaverenheer Oosterveen 23 m.p.; 3. heren Haver—Eeck- hout 23 m.p.; 4. mevr. Tabakheer Biben 22% m.p.; 5. heer en mevr. Tabak 17% m.p.; 6. d.ames FrisStiemer 16 m.p. Viertallen wedstrijd. Team I. heren v. Ba lenSchaafsma en Geldermansv. Zutphen verliezen van team II heren BerléeHooge- boom en BosBloemendaal met 3338 m.p.; team III heer en mevr. Kok en heren De Kruif—Hoogeboom winnen van team IV heren HamersHoogeboom en v. d. Linden Hoogeboom met 3429 m.p. Dat was een mooie toer! De kinderen in de zaal keken vol verbazing toe en ze klapten in hun handen. Maar de goochelaar had nog veel meer. Hij liet hun een groot stuk papier zien, zo groot als een krant. „Dit vel papier is heel, hè?", zei hij. Ja, dat zagen ze. Toen ging hij het vouwen, steeds kleiner en kleiner, tot hij een prop in de handen hield; maar hij scheurde het niet kapot. „Nu is het papier opgevouwen, maar nog heel, zoals je ziet.En let op: nu geef ik er een klap op, zonu haal ik het uit elkaarabraabri.... abro!" Hij trok het papier open.en toen hield hij een lange ketting van papieren ringen tussen de handen. Oooooriepen de kinderen bewonderend. Dat hadden ze nooit verwacht. En zo deed de goochelaar nog een half uur lang de mooiste toeren. De kinderen keken in spanning toe en ze klapten en juichten, toen de voorstelling eindelijk was afgelopen. Het was 'n fijne middag geweest! In de Scheveningse Bosjes in Den Haag wordt een miniatuurstad gebouwd, Mïkropolis Madurodam genaamd. Op een schaal van 1 op 25 worden tevens sportvelden, spoor weginstallaties, vliegvelden, wegen, bruggen en verkeerstunnels aangelegd. De op brengst der entreegelden komt ten goede van het Nederlands Studentensanatorium. Hier is men bezig met de vervaardiging van een der kerken. Op Zaterdag 24 Mei a.s. zal in het veiling gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat een klaverjas-tournooi worden georgani seerd door de Federatie van Klaverjas- clubs in Kennemerland, ten bate van de afdeling Beverwijk van de Vereniging tot Behartiging der Belangen van t.b.c.-pa- tienten in Nederland. Voor het touimooi, dat is opengesteld voor verenigingen en huiskamer-klaver jassers, bestaat grote belangstelling. Verhoogd crediet voor verbetering Uitgeesterweg gefiatteerd Onder voorzitterschap van de heer C. P. Spaansen kwam het college van hoofdinge landen van de Castricummer polder in een spoedvergadering bijeen ter bespreking van de verbetering van een gedeelte van de Uitgeesterweg, zulks in verband met een voorstel van het dagelijks bestuur om ver hoging van het crediet voor die weg. De totale kosten van de verbetering zul len bedragen 12.032; oorspronkelijk is hiervoor geraamd rond 10.000.Beslo ten is het verhoogde crediet toe te staan. Met het oog hierop werd besloten om ter financiering een kasgeldlening aan te gaan tot een bedrag van maximum 12.000. Besloten werd de Molenschouw te hou den op Woensdag 21 Mei 1952. Verder werd besproken de klacht over de schadelijke bestanddelen in het water voor het vee ten gevolge van de Zuive ringsinstallatie. Besloten werd met klem bij het gemeentebestuur op verandering van de lozing aan te dringen. Tenslotte werd nog behandeld het voor stel van het P.E.N. inzake aansluiting op het electrisch net van een te maken vijzel gemaal, alsmede de waterregeling in de „lage landen". Het eindpunt bij „Bricas" in zicht Bij de Castricumse bridgeclub Bricas ste vent het duo J. van KleefJ. Kossen nu recht op het clubkampioenschap aan. In de tweede drive der negende en laatste serie behaalden zij in afdeling A 71 punten of een gemiddelde van 65,74 percent, hetgeen zonder enige twijfel de eerste plaats met zich bracht. Op de tweede plaats eindigden de heren A. de Jongh—W. van Kluyve met 64 punten of 59,26 percent, en het koppel ToepoelH. Tiemstra plaatste zich derde met een gemid delde van 52,78 percent. De eerste plaats in afdeling B was voor het koppel A. van LunenZon jee dat 49 punten op zijn naam bracht. Ook in afdeling C is de strijd spannend geweest. De heren G. Peijs—B. Nijkamp haalden als eerste 29% pnt. Gouden huwelijksfeest Het Castricumse echtpaar Zinkweg Buurman vierde Donderdag de dag, waarop het vóór vijftig jaar in het huwelijk trad. In de loop van deze feestdag kwamen velen het gouden bruidspaar hun geluk wensen aanbieden, onder wie de gemeente secretaris, de heer N. A. van Lunen, na mens het gemeentebestuur. De traditionele serenade is in de avond uren gebracht door het R.K. Fanfarecorps St. Aloysius. Tijdens de feestavond die de R.K. Sup porters Vereniging Blauw-Zwart Donder dag in het Corso-Theater organiseerde, zijn het tweede elftal van Vitesse '22 en de aspiranten A, die beide in hun afdeling het kampioenschap behaalden, formidabel ge huldigd. Het was de Vitesse-voorzitter, de heer Th. Schermer, die de 22 spelers van harte met het behaalde succes complimen teerde, en een'speciaal woord sprak tot de in het tweede team voetballende oud- eerste elftalspelers. Namens de voetbalvereniging en de sup porters, bood de voorzitter van Blauw- Zwart, de heer C. Kuys, de jongens van het tweede voetbalkousen aan. De adspiranten werden verblijd met beenbeschermers. Het fanfarecorps St. Aloysius verleende muzikale medewerking en bracht voor de pauze waarin een grote verloting is ge houden enkele nummers ten gehore. Populaire nummers als Koning Voetbal en Hoor de muzikanten gingen er in als koek en werden uit volle borst door de aanwe zigen meegezongen. De directie van het Corso-Theater kwam met een speciale attractie voor de dag, en wel de vertoning van de film, die de her opening" op 2 Augustus 1937 van de Dorps straat in beeld bracht. Aan deze korte rol prent die bij velen herinneringen wakker riep, was al een serie sportfilms voorafge gaan. De avond is besloten met het Italiaanse filmwerk De twee wezen, dat eigenlijk niet erg op een feestavond past, door het melo-dramatische gegeven en het zware sentiment. Geslaagde zwemmers Donderdagavond slaagden voor het bondsdiploma A reddend zwemmen, in het gemeentelijk zwembad van Alkmaar, mej. B. Nijhuis en de heer B. Zijlstra, beiden lid van de Castricumse Reddings Brigade. De Salzburger Festspiele De wereldpremière van Richard Strauss' laatste opera „Die Liebe der Danae" zal het hoogtepunt vormen van het Salzburag-Festi- val, dat gehouden zal worden van 26 Juli tot 31 Augustus. Deze opera werd in de tweede wereldoor log voltooid. Zij zal onder leiding staan van Clemens Krauss en ten tonele gebracht wor den door Rudolf Hartmann. Op het programma van het festival staan vijf oprea's, negen concerten van het Weèns Philharmonisch Orkest en 21 andere manifes taties. De andere opera's die zullen worden opgevoerd zijn Don Pasquale van Donizetti, Figaro's Hochzeit en De Toverfluit van Mo zart en Othello van Verdi. Aalsdijk, 14 v. Le Havre naar Antwerpen. Aalsum, 14 v. Bumbury naar Aden. Aldabi, 14 te San-los. Alphacca, 14 v. Paranagua te Santos. Amsteipark, 15 v. IJimnden te Norfolk verw. Abbedijk, 14 van Galveston naar Rotterdam. A Ik a id, 15 Rio de Janeiro verwacht. Arnedij'k, 14 v. New York n. Tampa. Aliotih, pass. 15 Ouessant n. Las Palmas. Ampenan, pass. 14 22 u. Gibraltar 18 Hoek v. Holland verwacht. Arends'kerk, 14 van Port Said te Alexandrië. Almdljk, 15 van Londen te Bremen. Aagtekerk, 14 dwars Kp. Hatteras. Agamemnon, 15 te Aruba. Ampenan, 14 Algiers gepass- Amstelveen, 14 340 m. Wellington. Armilla, pass. 14 Kp. Varella. Baarn, 15 van A'dam te Valparaiso. Bantam, 14 v. Serriarang te R'dam. Bonaire, 14 v. Georgetown n. Paramaribo. Bloemfontein, 14 bij Quelimane. Britsum, 16 Rotterdam verwacht. Breda, 14 740 m. O.ZO. Bermuda. Caltex Delft, 14 v. R'dam naar Sidon. Cattex Pern is, 16 Rotterdam verwacht. Ceronla, 15/10 v. Singapore te Hongkong verw. Cleodora, '14 dwars Ceylon. Caltex Leiden, pass. 15 Kp. St. Vincent. Delft, pass. 14 Azoren. Drente, pass. 15 Gibraltar. Dalerdljk, 14 v. R'dam n. Hamburg. Enggano, 14 v. Bona naar Tanger. Eos, 15 van Alexandrië te Beyrouth- Edam, 15 Antwerpen verwacht. Geomitra, 15 v. Pla Cardon te R'dam. Gadila, 14 800 m. Z.ZW. Flores. Ga ast erla-nd, 15 v. Belra te A'dam. Hoogkerk, 14 v. R'dam naar Hamburg. Heemskerk, 15 v. Aden naar Suez. Ilera, 15 v. Hamburg te Bremen. Hercules, 14 v. La Calera. Hector, 14 dwars Kreta. Helicon, 14 v. Puerto Plata. Hennes, 14 v. Ciudad Trujlllo te Guanta. Ittersum, 15 v. New Orleans te R'dam verw. Ilos, 14 v. Tuks eil. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 14 Algiers. Kertosono, pass. 14 Sabang. Klipfontein, 14 te Tenerlffe. Kedoe, pass. 15 Ouessant. Kieldrecht, 14 v. Manilla n. Singapore. Kota Agoeng, 13 v. New York te Calcutta. Luna, 14 v. Gibraltar naar R'dam. Limburg, 15 Point de Galle. Laagkei-k, pass. 14 E-lbe Cape. Lutterkerk, 15 nog te Bahrein. Leersum, 13 250 m. O.NO. Cape Hatteras. Malea, 14 v. Singapore naar Colombo. Metula, 14 le Singapore. Molenkerk, 14 van Dakar. Muiderkerk, pass. 14 Kp. Guardafui. Marken, pass. 15 Guardafui. Maetsuycker, 14 290 m. Z.ZO. Christmas eil. Marundo, 14 v. Baltimore te Hamburg. Marisa, 15 410 m. W.tN. Minlcoy. Manoeran, 14 dwars Yenbo- Murena, 14 v. Aden naar Fao. Noordwijik, 14 te Terneuzen daarna n. Huelva. Oberon, 14 te La Guaira. Orion, 14 le Izmir. Omala, pass. 14 Anamba eil. Ootmarsum, 14 220 m. Z.t.O. New Orleans. Orestes, 14 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Papendrecht, 14 bij Kp. St. Vincent. Phrontls, 14 van Soerabaja n. Balikpapan. Polydorus, 14 v. Belawan n. Colombo. Prins Willem IV, 14 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem V, 15 te Montreal. Prins Willem v. Oranje, 14 In Golf v. St. Laurens Pygmalion, pass. 14 Pinos eil. Rottl, pass. 14 Ouessant. RosSum, 17 Rotterdam verwacht. Riouw, pass. 14 Corbelin. Singkep, 15 te Penang. Stad Dordrecht, 14 v. R'dam naar Barcelona. Straat Makassar, 15 .te Singapore. Schie, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Sommelsdijk, 14 v. Havana. Sibajak, 16 12 u. R'dam verw. Salawati, 14 120 m. ZO. Brothers. Sarpedon, 14 v. Port au Prince n. New York. Sitoeroet, 14 Deli gepass. Stad Alkmaar, 17 te Narvik verwacht. Stad Arnhem, pass. 15 Kp. St. Vincent. Stad Haarlem, 14 dwars Bone. Stad Leiden, 14 130 m. O. Bahamas. Stentor. 14 640 m. NO. Barbados. Sumatra, pass. 14 Guardafui. Tabinta, 13 te Manilla. Tawali, 14 v. Sungeigerong n. Cheribon. Tosari, 15 te Assab. Tabian. 15 te Halifax. Tamo, pass. 14 Kp. Frio. Tero, 14 v. New Orleans te R'dam. Tomori, 14 12.30 u. v. Port Said. Talisse, 15 240 m. Dondrahead. Tiberius, 15 van Curacao te Maracaïbo. Tjipondok, 14 Priok verwacht. Triton 14 van Bachaquero naar Maracaïbo. Waterman, 15 van Rotterdam te Quebec. Willem Ruys, 14 dwars Westpunt Kreta. Winsum, 14 van Trinidad naar R'dam. IJsel, 15 v. A'dam te Guanta verwacht. Zuiderkruis, 15 v. Wellington n. Soerabaja. Zonnewljk, 14 v. R'dam te Houston. Zeeland (SSM) 15 v. Londen te Hull. KLEINE VAART Att, 14 v. Aviles naar Leixoes. Angeja, 15 v. Antwerpen te Londen verw. Arnoudspolder, verm. 16 v. R'dam n. Lissabon. Barendsz, 14 v. Arendal naar Immingham. Bree Helle, verm. 17 v. Londen naar R'dam. Banka, 14 v. Bmden. te Antwerpen verw. Barracuda, verm. 15 v. A'dam n. Duinkerken. Casana, 14 v. Kopenhagen te Aarhus. Corona, 16 v. R'dam naar Hamburg. Clothilde, 14 v. Halmstad te Antwerpen verw. Daje Bohmer, 14 v. Hull te Rochester. Depa, 15 v. R'dam te Londen verw. Dora, 14 v. Rouaan n. Kopenhagen. Democraat, 16 v. R'dam te Hamburg verw. Deneb, verm. 14 v. Stranrear n. Swansea. Elisabeth, 14 v. Den Briel n. Vestervik. Ellewouitsd'ijk, pass. 15 Casquets. Fed a la, 17 v. Bordeaux te Casablanca verw. Ferocia, 14 v. Ardrossam te Partington. Frrblo, 14 vfjn London naar R'dam. Frisla, 14 te Shell haven. Geert Bodewes, 16 te Port Lyautey verwacht. Glory, 14 v. Garston te Gent verwacht. Hada, 14 v. Marseille n. Casablanca. Hartel, 15 v. Antwerpen, te Hamburg verw. Haskerland, 14 v. Goole te Harliwgen Heemskerk. 14 v. Bcness naar Perth. Houtman, 14 v. Flixborough te Hobro. Hast I, 14 v. Oscarshamn te Kingslynn. Hulst, 14 v. R'dam te Ciudad Trujillo. Jokurna, 14 v. Barr n, Granville. Jafaa, 15 van R'dam te Londen verwacht. Jan Kreumer, 15 v. Maassluis te Boston verw. Jo, verm. 15 of 15 v. Delfzijl n. Londen. Kortenaer, 14 v. Methil naar Thisted. Lies, 14 v. Oscarshamn naar Bristol kanaal. Lucas Bols I, 14 90 m. NO. Santander. Manie, 14 v. Hamburg naar R'dam. Menkar, 14 v. Bordeaux te Casablanca. May Mere, pass. 14 Gibraltar. Mizar, 14 Swansea naar Amsterdam. Marcella, 14 v. Fawley n. Cardiff. Markab, 15 v. R'dam te Londen verw. Mies, 15 v. Hamburg naar Leith. Monica, IS v. Preston te Dublin. Nelly, 15 van Delfzijl naar Antwerpen. Nieuwland. 15 v. R'dam te Leith. Njord, vertr. 16 v. Delfzijl naar Boness. Nijenburgh, 14 v. Rotterdam te Stockholm. Oise, 14 v. Parijs te Londen. Prima, 14 v. Huil naar Londen. Prinsengracht, 14 te Casablanca. Prior, verm. 16 v. Genua n. Corsica. Rini, 14 v. Antw. te Duinkerken verw. R.P.S., verm. IS van Oporto naar Guernsey. Sporota, 14 v. Grangemouth te Amble. Strijpe, 15 v. La Coruna naar Bilbao. Suriname, 14 v. Silloth te Odense. Swallow, ,14 v., Fedala te Casablanca. Shamrock, 15 te Fur verwacht. Sian, pass. 14 Brunsbtittel. Spurt, 14 v. IJmulden naar Agadir. Sumatra, pass. 14 Vllsslngen. Timor, 14 v. R'dam te Hamburg verw. Twente, 14 v. A'dam te Delfzijl. Viking, 14 v. Londen naai- Rouaan. Texel. 15 v. R'dam te Hamburg. Ton, 15 v. Waterford te Manchester. Trompenburgh, 14 te Antwerpen. Urmajo, 14 v. Hull te Sunderland. Vrouwenpolder, 14 v. Lissabon te Antwerpen. Valbella, 14 v. Safi naar Agadir. Veencnburgh, 15 v. R'dam te Middlesbro verw. Westlaan, 14 v. Hamburg te Bremen verw. Wega, 14 v. R'dam te Londen verwacht. Zamrud, pass. 14 Kp. Vllano. Zwerver, 14 v. Dublin naar Mostyn. SLEEPVAART Ebro, met 2 veerboten 14 dwars Kp. Tenez. Hudson, 14 met zuiger en slbt. v. Dakar te Konakry. Humber, v. Casablanca te Swansea met ms. „Moveria" vertrok zonder sleep naar Dart mouth. NoordhoMand, pass. 15 Ras el Hadd. Witte Zee, met 2 PC. boten 15 580 m. NO. Marshall eil. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 43) Maar u wilt toch niet in ernst bewe ren, dat.eh.die kolonel probeert hier in Engeland een revolutie te ontketenen?, vroeg de wit gelokte vertegenwoordiger van het Ministerie van Economische Zaken. Er klonk ongeloof in zijn stem. Ik meen inderdaad, dat dit zijn uit eindelijke bedoeling is. Simpkins koestert namelijk een grote wrok jegens ons land. Hij beschikt overigens over buitenlands geld. Ik kan het nauwelijks geloven!, merk te de afgevaardigde van het Ministerie van Energievoorziening op. Het lijkt wel op een of ander tweede rangs detective ver haal. De werkelijkheid is vaak vreemder dan de fantasie, zei de commissaris. Hoofdinspecteur Brannigan leidt het on derzoek in deze zaak. Ik stem volkomen in met zijn opvattingen. We kunnen het ons onmogelijk veroorloven weken te wachten, om te zien, of de Yard het al of niet bij het rechte eind heeft gehad. Ik wil Simpkins zo snel mogelijk achter de tra lies hebben, omdat hij de gevaarlijkste misdadiger van onze eeuw is. En u wenst natuurlijk de industrie op gang te hou den. We kunnen het ons onmogelijk ver oorloven, dat er stakingen uitbreken. Inderdaad. Ik ben het geheel met u eens, zei het bestuurslid van de Kamer van Koophandel. Als we niet dadelijk in actie komen zal binnen enkele dagen de gehele staal industrie in Zuid-Wales lam gelegd wor den, verklaarde de commissaris. Ik onderschrijf uw zienswijze, viel de staatssecretaris van het ministerie van Arbeid de commissaris bij. Het was een kleine, magere man met een zorgelijk ge zicht. De situatie wordt met het uur erger. We moeten zo vlug mogelijk han delen om niet de hele industrie te laten verstarren. Staal is de eerste levensbehoefte voor onze industrie merkte de vertegenwoordi ger van het ministerie van Economische Zaken op. We hebben staal nodig in de scheepsbouw, bij de autofabricage, bij het bouwen.practisch bij alles. Juist!, onderbrak de commissaris de spreker. Ik meen dat u allen het er wel mee eens zult zijn, dat de arbeiders gerust gesteld moeten worden. Er is daar een uit stekende methode voor. Sir Dudley Chal mers boog even in de richting van de BBC- man. Brannigan keek goedkeurend naar de commissaris. Zijn chef, die maar al te vaak afkeurende woorden liet horen, wist uit stekend de bijeenkomst in de goede richting te leiden. Hij beheerste geheel en al de vergadering. U bedoelt zeker, dat de BBC een mededeling omroept, waarin de geruchten tegengesproken worden?, vroeg de man van het ministerie van Volksgezondheid, die tot nu toe gezwegen had. Ja. De ministeriële vertegenwoordigers be spraken gedurende enkele ogenblikken dit voorstel. Het ministerie van Binnenlandse Za ken steunt dit plan, merkte de commissaris nog op. Maar als u een beter idee hebt, laat het me dan weten. Ik geloof dat het een uitstekende ge dachte is, zei de robuste vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel. De BBC zal toch wel meewerken? In ieder geval, verklaarde de omroep- vertegenwoordiger. Maar het zal wel op prijs gesteld worden, als de bekend making uitgaat van het ministerie van Ar beid. Dan krijgt ze tenminste een officiëler tintje. Als ik binnen een'paar uur de tekst kan krijgen, dan zal het communiqué uit gezonden worden tijdens het nieuws van negen uur vanavond. Prachtig!, zei de commissaris. Ik stel voor, dat gezegd zal worden, dat de regering geenszins het voornemen heeft in te grijpen in de organisatie en de werkwijze van de vakbeweging en dat niemand ver oordeeld zal worden als gevolg van zijn werk voor de vakbeweging. En misschien zou het dan wel verstandig zijn daar nog aan toe te voegen, dat wilde stakingen de invloed van de vakbeweging schade be rokkenen. U zou dan tevens moeten laten be kend maken dat het ministerie de zaak van de arbeider, die in Sheffield gewaar schuwd werd, in onderzoek heeft, zei de afgevaardigde van het ministerie van Ar beid. Laat u in ieder geval bekend ma ken, dat er niet gedacht wordt aan ontslag! Afgesproken dus, merkte Sir Dudley Chalmers op, terwijl hij de aanwzigen een voor een aankeek. Nu u bent ingelicht over wat ons boven het hoofd hangt, zult u er niet onverstandig aan doen scherp op de reacties van het publiek te letten. Zodra er ergens geruchten zijn over moei lijkheden, moeten we het op de Yard we ten. Alhoewel we niet buiten Londen wer ken, tenzij onze hulp wordt ingeroepen natuurlijk, staan we in verbinding met de diensten, die het wel doen. Als we maar vlug genoeg handelen, kunnen we de sta kingen in de kiem smoren. Maar Simpkins zal nu toch wel moe ten inbinden, merkte de afgevaardigde van de Kamer van Koophandel nog op. Ik wilde maar dat ik uw mening kon delen. De man die tegenover ons staat be schikt over een wonderbaarlijke inventieve geest. Zodr.:. wij hem in een hoek gedreven hebben, de-;,"-, hij weer een ander project uit. Benancc: deze zaak als een nationale crisis, heren! Wil ecu van u nog wat te berde brengen? Niet? Dan mag ik de ver- gadei-ing zeker wel sluiten. Toen de heren vertrokken waren, zei Brannigan tot de commissaris: u hebt de heren keurig overtuigd. Dat moest ik wel, antwoordde de commissaris. Het leek alsof zijn zelfvertrouwen plot seling verdwenen was. We kunnen de moeilijkheden, die Simpkins wil veroorzaken, waarschijnlijk wel verminderen, we zouden ze misschien zelfs kunnen voorkomen, maar ik weet nog stééds niet hoe we hem in Londen moeten opsporen. Ik vraag me af of hij nog wel in Londen is! Ik vermoed van wel sir. Als hij inder daad instructies krijgt van een vreemde mogendheid, moet hij wel in Londen blij ven. Weet u soms een methode om op zijn spoor te komen? Ik ben bang van niet, sir. Het is ove rigens nog steeds goed mogelijk,- dat hij zal proberen zich op Terence Cavendish te wreken. Brannigan vertelde de commissaris in het kort over zijn laatste ontmoeting met de jonge man. Ik kan me niet indenken, dat Simp kins zich door wie dan ook twintig duizend pond door de neus laat boren. Ik ook niet, stemde de commissaris hiér mee in. Het is overigens jammer, dat er geen bewijsmateriaal tegen Caven dish is. We hadden hem in dat geval flink onder vuur kunnen nemen. Toen Brannigan naar zijn bureau terug ging, wachtte een sergeant daar op hem. Er wacht een Fransman op u. Hij zegt dat hij u kent. Hij noemt zich Oudinot. Kolonel Oudinot! Laat hem direct binnen! Brannigans gedachten snelden terug naai de middag in Menton, toen de kolonel op een caféterras zat en twee jonge mannen hem plotseling begonnen uit te schelden. Toen was het Brannigan duidelijk gewor den, dat kolonel Simpkins hun beider tegenstander was! HOOFDSTUK XVII Kolonel Oudinot boog stijfjes, toen hij Brannigans kamer betrad. Ik ben direct overgekomen, toen ik vernam dat u mij wilde spreken, begon de Fransman. Misschien verdenkt u mij er van een misdadiger te zijn. Toen een poli tieagent mij in Parijs aanhield, voelde ik dat mijn eer Onmogelijk, riep Brannigan uit. Uw reputatie is boven alles verheven. We wil den er alleen maar zeker van zijn, dat u veilig was. Mijn veiligheid? De kolonel zat kaars recht op zijn stoel. En weer kreeg Branni gan de impressie, dat de kolonel een grote gelijkenis vertoonde met generaal De Gaulle. Hij zag er echter thans wat bleker uit dan toen Brannigan hem in Frankrijk had leren kennen en zijn ogen waren rood doorlopen. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6