SPORT-COLBERTS LOSSE PANTALONS POLO-SHIRTS eiSCHOFF Visserij-varia Problemen Stormvogels heeft kansen nog in eigen handen TWEEDS V.S.V. veel te sterk voor de Rest van Velsen (9-2) Deze week op de honderd velden 7 49.00, 46.75, 44.00, 32.50, 29.00 39.75, 35.75, 27.50 v.a. 14.75 tot 24.75 2.95 en 2.45 Betaal minder IJmond-dames in halve beker-finale Agenda voor Veis en Burgerij kan oudjes een hoogtijdag bezorgen !Rex JAeatet Centraal Genootschap had succes in Noord Lezing van „V.N.V." over „de zeven wereldwonderen" (onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) H u 11 m 11 m i ÜP suf M m H B 9 Üf 9 8 m B B B B Ui gj Hü 8 B B IS B m 11 lil 11 Si THALIA Drie deelnemers en zes officials VRIJDAG 16 MEI 1952 Zondag: a.s, spelen de Stormvogels hun derde wedstrijd voor de promotie-competitie. Ze staan door hun overwinning van de vo rige week op de bovenste plaats en hebben hun kansen om het destijds op zo'n onfor tuinlijke wijze verspeelde eerste klasse schap weer terug te veroveren volkomen in eigen hand. Maar dat van EBOH Zondag a.s. nog niet gewonnen is, staat als een paal boven water. De Dordtenaren hebben in het Velser Sportpark overduidelijk gedemonstreerd, dat zij nog al zo één en ander in hun (voetbal-) mars hebben en dit gevoegd bij het feit, dat zij bij een nederlaag volledig zijn uitgescha keld, zal wel oorzaak zijn, dat de Vogels een nóg vastberadener Dordtse ploeg tegenover zich zullen krijgen. Aan de andere kant staat het echter even eens vast, dat Stormvogels, met de eerste klasse zo nabij, ongetwijfeld uit een ander vaatje zal tappen dan de vorige week. We zijn er van overtuigd, dat de blauw-wittén absoluut beter voor de dag kunnen komen dan zij Zondag j.l. deden. Bovendien zal elke speler van de IJmuider ploeg zich tot het uiterste inspannen, teneinde de afscheids- wedstrijd van spil Snoeks tot een succesvol einde te brengen. Cijferaars onder de Stormvogelssupporters hebben uitgerekend, dat de blauw-witten reeds kampioen dus eerste klasser zou den zijn nog vóór de laatste wedstrijd tegen Volendam gespeeld werd. Daartoe zou Storm vogels eerst van EBOH moeten winnen, ter wijl de Dordtenaren de daarop volgende Zondag op hun beurt Volendam zouden moe ten kloppen. Zover zijn we natuurlijk nog niet, doch.... laten Kraak c.s. Zondag a.s. maar beginnen met het eerste deel van dit „plan de campagne". Dan zijn zij al een heel eind op de goede weg! VSV niet kansloos VSV speelt Zondag zijn laatste wedstrijd en wel in Arnhem tegen Vitesse. Door te winnen zou Vitesse nog een plaatsje op de ranglijst kunnen stijgen en dan wat het winstpunten-aantal betreft de tweede plaats delen met RCH en Leeuwarden. De vorige week deden de roodhemden in de Friese ADVERTENTIE ONTVINGEN WIJ EEN ENORME COLLECTIE enorme verscheidenheid in dessins (1- en 2-rij model) met elastiek in de band (DAKS-MODEL) KAMGAREN - de nieuwe modekleuren met nestels en veter GA NAAR Oosterduinweg 26 Dmuiden Het eerste dameselftal van de handbal vereniging „IJmond", dat vorige Zondag naar de districts tweede klasse N.H.V. promoveerde, gunt zich nog geen rust. Nu de IJmond-dames goed op dreef zijn binden zij in Heilo tegen Foresters I de halve eindstrijd aan voor de beker. Wordt deze ontmoeting gewonnen dan zijn ze in de finale. Ook voor IJmond 3 en IJmond 2 (heren) zijn bekerwedstrijden vastgesteld, die ge speeld worden op het terrein „Rooswijk". IJmond 3 krijgt als tegenstander Rapidi- tas 2 en IJmond 2 ontmoet BGV I. De opstellingen zijn: dames IJmond I: H. Nabben; L. Mossel en C. v. d. Plas; J. Konz, L. Meyer-Konz en M. v. d. Wel de Jager; M. v. Vierzen-v. Vliet, W. Mer- ckelbach, M. Klesser, R. v. Dongen en H. Porck. Reserves: J. Hiemstra en P. Kruk. Heren: IJmond 2: H. Mol; H. Boom en W. Reymer; T. Prinsse, J. v. Buuren en H. Garrisen; P. de Waal, G. Kramer, J. Molenaar, J. Joosten en J. v. Eden. IJmond 3: K. Groot; F. v. d. Ree en G. Woning; M. Menist, P. Bijl en J. Groen; W. Verduin, J. Heidoorn, J. de Waal, T. Prinsse en L. Hagenaar. Een uitnodiging van Tonegido uit Wes- terland (Wieringen) om op Hemelvaarts dag enige wedstrijden tc spelen heeft „IJmond" aanvaard. Aan deze wedstrijden zullen het eerste dames- enf het eerste en tweede IJmond- herenelftal deelnemen. VRIJDAG 16 MEI Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 u.: spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek, van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „Vallei van de haat". Rex, 20 uur: „Enrico Caruso". ZATERDAG 17 MEI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Vallei van de haat". Rex, 20 uur: „Enrico Caruso". hoofdstad goed werk door Leeuwarden met 32 te kloppen. In het uitstapje naar Arn hem zit zeker ook wel een winst puntje! Kinheim speelt Zondag een vriendschap pelijke wedstrijd tegen ADO 1920. Zo men weet hebben de Heemskerkers het kampioen schap van de vierde klas C behaald. Een nuttige oefenpartij kan dit voor de ADO'ers worden. „Santhaes" versloeg „Terrasboys" met 4I Donderdagavond is het Santpoortse win keliers-voetbal elftal „De Santhaes" weer voor het eerst in de nieuwe zomer tussen de lijnen verschenen. Op het terrein aan de Kwekerslaan is een wedstrijd gespeeld tegen de „Terras Boys". Uit het goede samenspel van de Santhaes- elf viel op te merken, dat de mannen een stevige training ondergaan hadden. De Boys daarentegen waren niet zo goed op elkaar ingesteld, maar de winkeliers kregen aan de tegenpartij toch een hele kluif. Zij konden vlak na de aftrap niet verhinderen, dat Rob Wareman hun keeper verraste (01). De Santhaezen, die aardig combineerden, maar slordig afwerkten, gooiden er on- middelijk een schepje op en Jan Geldorp wist uit een goede voorzet het eerste tegen- punt te scoren (11), waarmee de rust aanbrak. Na half-time was het helemaal uit met de Boys. Hoe zij zich ook inspanden, zij kregen geen enkele kans meer. Cardol van de Sant haes bracht de stand vervolgens op 21 en daarna maakt Jan Geldorp nog een doelpunt en twee minuten voor het einde, dus ter elfder ure, schoot Nico Hoogzaad nog eens de bal in het net van de Boys. Het einde kwam met een 4—1 overwinning voor de winkeliers. Jaarlijkse tocht gaat fier bus Op 26 Juni zullen de Velser ouden van dagen, inplaats van de traditionele jaar lijkse boottocht, er met bussen een dagje er op uitgaan. Het hoofddoel van de rit is dit keer het dierenpark Wassenaar, waar de lunch en de koffie gebruikt zullen wor den. Als vervolg daarop wordt nog een rondrit gemaakt door Den Haag en Schc- veningen, hetgeen w\j gisteren reeds meld den. De commissie voor Ontspanning van Ouden van dagen, die zich in de winter maanden bijzonder heeft ingespannen om in een noodzakelijke behoefte te voorzien en daarin gelijk bekend is ook uitstekend geslaagd is, heeft van de directie van het dierenpark Wassenaar de toezegging voor alle mogelijke medewerking gekregen. Behalve voor de ontspanningsavonden en de jaarlijkse uitgaansdag, heeft de com missie tevens de financiële zorgen voor verwarming van een zestal lokaliteiten, waarin de oudjes regelmatig ontspanning kunnen vinden. Door al deze uitgaven heeft de commissie het financieel bepaald moeilijk. Gelukkig dragen enkele zij het een zeer gering aantal particulieren jaarlijks een steentje bij en ook het ge meentebestuur laat zich niet onbetuigd. Voor de organisatie van de bustocht komt de commissie echter nog een belangrijk bedrag tekort, waardoor het noodzakelijk is geworden een beroep te doen op de burgerij. Nadere bijzonderheden omtrent de collecte zullen binnenkort gepubliceerd worden. Een dergelijke collecte zal overi gens niet gehouden behoeven te worden als velen vrijwillig een bijdrage storten op postrekening 18905, ten name van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Velsen. Gisleravond speelde VSV zonder Spaans cn Tielrooy, doch mét Van der Kuil tegen de Rest van Velsen, een elfial beslaande uit spelers van Velsen, Terrasvogels, Kinheim en Waterloo. Van het oorspronkelijke samen gestelde elftal ontbraken Van Bugnum (spil) cn Braam (rechtsbuiten) en daar ook de reserve-spil Mol verhinderd was, moest het elftal van de Rest omgezet worden, wat de kracht van de toch al verzwakte ploeg ook al weer niet ten goed kwam. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. J. J. van der Toorn, Neptunusstraat 42, tel. 4639 en P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tel. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tele foon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts J. G. de Lange, Wijk en Duinerweg 3, tel. 4234 en van 9 uur tot 's avonds 12 uur, C. van Wielink, Duinvlietstraat 109, tel. 4105. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apo theek Duinwijk, Populierenlaan 44, tele foon 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: D. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, tel. 8249, Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760 (K 2500). Op de spilplaats speelde nu Wout Groene- veld van Kinheim en deze niet zo jonge speler deed vooral in de eerste helft nog voortreffelijk werk. Ook in enthousiasme kon hij de andere spelers van de combinatie nog tot voorbeeld strekken. Over het geheel lag er over het spel van de meeste spelers van de Rest een zekere matheid, die waarschijnlijk haar oorzaak vond in een gebrek aan zelfvertrouwen, hu men het als derde klasser moest opnemen tegen spelers, die in de hoogste klasse plegen uit te komen. Akkerman weerstond in het begin aardig de druk, die op zijn doel werd uitgeoefend, doch tenslotte kon hij ook niet tegen de over macht op. Technisch overwicht Die overmacht van VSV was natuurlijk deels een gevolg van het technisch over wicht der roodwitten, maar ook van het prijsgeven van het middenveld, door de spe lers van de Rest, bij wie Post en Wijker be paald tegenvielen en Schaaf zich pas in de tweede helft liet gelden. Ook linksbuiten Timmer kwam toen wat over zijn (voetbal-) verlegenheid heen. Met de rust had VSV, dat het vrij kalmp jes aandeed, dank zij het goede steunende werk van Stijger en Hazelveld, een 41 voorsprong. Janson (2), Van der Kuil en Bauwens hadden voor de punten gezorgd. Het tegenpunt kwamvan de voet van Van der Wateren (Kinheim). Na de rust werd de verdediging van de Rest onder de voet gelopen, hoewel hei op viel. dat De Graaf (Velsen) het Van der Kuil vrij lastig maakte. De Graaf (3) en De Vries (2) scoorden nog 5 doelpunten, waar tegenover Bakkum (Velsen) er slechts één stelde. Met 92 trok VSV dus aan 't langste eind. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Maandag ENRICO CARUSO Een zangfilm zonder weerga. Woensd. en Donderd. (Hemelvaartsdag 3 en 8 uur) WAAROM MILLIE TROUWDE Het verhaal van een meisje dat een man zocht. Dr. Limborgh Meijer is een goed propagandist Onder auspiciën van de oudercommissies der openbare lagere ir. L. P. Krijgerschool en watervliet-school is Donderdag in de gymzaal van laatstgenoemde school een ouderavond gehouden, die, zoals het hoofd van de ir. Krijgerschool, de heer D. de Wilde, in zijn openingswoord opmerkte, moest worden gezien als een propaganda- avond voor het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en gezondheids kolonies. Hij wees speciaal op de dringend nodige restauratie van het Emma-kinder- huis in Wijk aan Zee, dat sinds de oorlog een troosteloze bouwval is en dat voor het eind van dit jaar overeind moet staan om te dienen als B-huis. De propaganda voor en de toelichting op het werk van het Centraal Genootschap door het hoofd van de gemeentelijke ge neeskundige dienst tevens afdelingsvoor zitter van het Genootschap, dr. L. S. Lim borgh Meyer boekte echter resultaat. Vah het toch niet grote getal belangstellenden konden bijna allen als lid worden inge schreven. Dr. Limborgh Meyer hield over streven en werken van het Centraal Ge nootschap een uitvoerige causerie, maar aangezien wij in de loop der achter ons liggende weken meermalen uitgebreid hebben gepubliceerd over het werk van het genootschap, kunnen wij volstaan met de mededeling, dat dit boeiende verhaal van een groots stuk sociaal-medisch werk een aandachtig gehoor kreeg. Ten aanzien van de waarde van uitzen dingen kon dr. Limborgh Meyer uit erva ring meedelen, dat zelfs korte verblijven in een kolonie een zeer nuttig effect heb ben. Vervolgens gaf het hoofd van Velsens G.G.D. een overzicht van het aantal door het Centraal Genootschap geëxploiteerde koloniehuizen en hun specifieke verple- gingsstructuur om verder de aanwezigen in gedachten mee te voeren naar een kolonie huis. Het Genootschap hoopt dus dit jaar het Emma-kinderhuis in Wijk aan Zee te her bouwen, waarvan de kosten een kwart mil- lioen gulden zullen bedragen. De oproep ten slotte om het werk van het Centraal Genootschap te steunen als contribuant had bovenvermeld succes. Na de uitvoerige causerie gaf de film van het Genootschap „Gezonde jeugd, ge zond volk" in beeld het gesprokene weer. Daarna werd nog een fraaie kleurenfilm vertoond. De heer P. Bosua sloot de avond. De vereniging „Velsen-Noord Vooruit", het overkoepelend lichaam van de vier buurtverenigingen in „Noord", heeft zich niet laten ontmoedigen door de matig be zochte culturele bijeenkomst van een vorige keer. Zij hield Donderdag in het Hervormd Wijkhuis een tweede culturele avond met medewerking van de heer C. Halff uit Vel sen, die sprak over „De zeven wereldwon deren". Hoewel de voorzitter de heer G. Voer man, alweer zijn teleurstelling moest uiten over de geringe belangstelling, deelde hij mede, dat het bestuur het eenmaal begon nen werk van voorlichting op cultureel ge bied zal bliiven voortzetten. De heer Halff ving zijn causerie aan met de voorgeschiedenis van de kunst om voorts een uitvoerige beschrijving van de zeven wereldwonderen te geven. Prachtige lantaarnplaatjes verduidelijk ten overigens de interessante causerie. Eerste dames-confectiezaak in IJmuiden geopend Onder grote belangstelling is gistermid dag de eerste damesconfectie-speciaalzaak in IJmuiden geopend. Deze winkel op de hoek van de Meeuwenlaan en de Ceder straat is eigendom van de heer J. van Nifterick van de meubel- en woningtex tielzaak „UNIC". Schouw over „De Meerweiden" Het college van dagelijks bestuur van het waterschap „De Meerweiden" ten Noorden van het Noordzeekanaal te Vel sen zal op 10 Juni schouw houden over het onkruid. De herschouw zal zo nodig op 24 Juni geschieden. De verbreding van de rijksvjeg DordrechtMoerdijk die geruime tijd gestaakt was, is thans als werkverruimings-object ter hand genomen. Men gaat van deze belangrijke verkeersader van Noord-Nederland naar het Zuiden een tweebaans-weg maken. Gedeelten van de aarden baan en de viaducten, waarover de tweede rijbaan zal lopen, liggen reeds jarenlang gereed. Aan de voltooiing van het nieuwe weggedeelte wordt nu weer hard gewerkt. Iets beter. Van vier schuiten kwam Donderdagavond 500 kilo garnalen. Dooi de geringe aanvoer liep de prijs iets op tot 56 cent per kilo. Verkoopbare waar. De snurrevaad- kotters maken goede scholvangsten. De Urker kotters, die Donderdagmorgen aan de markt lagen, hebben per schip in drie etmalen vissen ongeveer 80 tot 90 kisten schol 3 en kleine 3 gevangen en een tiental kisten grovere schol en schol 2. Nu op het request. Daar de handel nog de buik vol had van de aanvoer van Woensdag, was het gisteren volop misère met de prijzen. De slappe binnenlandse vraag en de slechte export als gevolg van de felle Deense concurrentie op de Engelse markt, hielden de markt volledig in be dwang. En in vele gevallen, met een enkele uitzondering, is er nog minder gemaakt dan Woensdag. De goeddeels van de export af hankelijke tong, die maar slecht binnen landse kopers vond, kon het niet hoger brengen dan tot 1.10 tot 1.voor de groot- en kleinmiddelsoorten en maar 0.80 en 0.73 voor de soorten 1 en 2. Ook de mooiste blanke weegtarbot was er volop voor 1.30 als bovenkantprijs. De notering van de makreel liet zich ook al in de hoek zetten. Met schommelingen van kwartjes kon geen hogere koers dan 20 worden geboekt. De animo voor schelvis was even eens opvallend gering. Mede door middel matige kwaliteit werd er van 27 tot 28 voor.de grote en middelsoorten en ƒ.21 tot 20 voor de braat betaald. De snurrevaad- scholletjes deden het even beter. Het „le vende" goedje, dat aangeboden werd in de sorteringen 2 en 3 noteerde respectievelijk 24 tot 22 en 18 tot 16. Dit was dan ook practisch het enige, waar de handel nog enigszins tuk op was. Dito. De ruim 750 kisten plus een voorraadje stijve dikkoppen van de Schoorl, die Donderdag als enige trawler aan de af slag kwam, konden niet meer opbrengen dan 12000 voor een 14-daagse reis. De KW 85 werd de hoogste onder de loggers met 5300. En stil. Tot Donderdagavond hadden zich geen trawlers gemeld voor vandaag. Van de loggervloot was alleen bekend de logger KW 38, die een vangst meldde van 10 kisten tarbot, 50 platvis, 50 wijting. 25 makreel, 50 kabeljauw en gul en 5 kisten wolf. Vios verrast. De schipper van de Vios die eigenlijk pas Maandag aan de afslag zou komen, om de lage marktnoteringen van dit weekeinde te ontlopen, zag zich door de vangsten van de afgelopen dagen genoodzaakt eerder te markten. De makreel en verse haring, die in de netten zwommen, noodzaakten hem voor Zaterdag thuis te stomen om nog een goed product te kun nen bieden, daar anders datgene wat met langer vissen meer gehaald zou kunnen Het optreden van de negerdammer Wol- douby (in het jaar 1910) was een eersterangs sensatie in het wereldje van de denksport. In de Parijse Jardin Botanique hadden Sene- galezen hun tenten opgeslagen, zodat daar een dorpje was ontstaan, zoals hel in Senegal (Midden-Afrika) te vinden is. Heel wat be roering verwekte het onder de Parijse dam mers, dat op een der tenten stond gekalkt: „De kampioen Woldouby speelt tegen ieder een partij dam. inzet 2 francs". In de tent was een neger te vinden, met gekruiste benen gezeten, gekleed in de natio nale klederdracht. De man maakte een bij zonder intelligente indruk en in drommen kwamen de Franse dammers opzetten en allen verloren hun inzet. Een mobilisatie van de allersterkste Franse meesters volgde en ook zij verloren hun partij in de tent van de Jardin Botanique. Toen tenslotte Fabré, Molimard, Bonnard. Bizot, Barteling en zelfs Rafaell het tegen Woldouby moesten afleg gen, werd de toenmalige Franse wereldkam pioen (wijlen Isodore Weiss) gehaald. Be halve een paar voordelige remises moest het zwarte damwonder aan het eind een paar vcrliespartijen van de toen on-overwinne- lijke Weiss accepteren. Maar inmiddels had de Sencgalees zijn roem gevestigd: jarenlange studie, theorie, spelkennis en beheersing van alle bekende spelvormen, schenen tegenover Woldouby niet de geringste waarde te heb ben. De toenmalige Nederlandse kampioen, de bijzonder scherpe theoreticus J. B. de Haas, snelde naar Parijs om met dit damwonder kennis te maken. In een partij van drieënhalf uur speelde De Haas met de neger remise. Van het oorverdovend muzikale lawaai in een naburige tent en een wolkbreuk had de Nederlander tijdens het spel niets gemerkt. De Fransen wisten de Senegalees te be wegen één keer om het kampioenschap van Parijs mee te spelen en de neger werd in 1910 prompt kampioen van Frankrijk's hoofdstad. Direct na afloop van het tournooi ging de neger in Le Havre scheep en nooit hebben de Franse dammers ooit iets meer van de man gehoord. De Haas kwam een ervaring rijker uit Parijs terug. In de dertiger jaren bezocht hij vele malen de damclub IJmuiden en een dei- onderwerpen van gesprek over de techniek van ons spel ging over de ,,Woldouby- stelling. Het was de tot erelid van DCIJ benoemde dammer opgevallen, dat het damwonder te gen bijna al zijn sterke tegenstanders openingsnadeel kreeg. In het middenspel wist hij het materiaal steeds weer in ongeveer de zelfde standen te spelen. En daarin toonde de zwarte dammeester zijn bijzondere kwalitei ten. In de loop der jaren hebben de dammers dit soort klassiek spel „Woldoubystellingen" gedoopt. Als vast punt had Woldouby in de klas sieke partij de volgende stelling: pp tyyyyyz/ W/ ém HP WW m Wm wW W/ WW. i§i Zwart 10 stukken: 13, 14, 16, 17 18, 19, 21, 23, 24 en 26. Wit 10 stukken: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 38 en 39. Zwart aan zet, wit wint. Nu is het wezenlijke verschil in deze stelling, dat met wit aan zet door b.v. 3934 te spelen, het spel symetrisch staat, doch de tempi zijn verwisseld, daar nu zwart, en in de opening, wit de voorzet had. Dus met zwart aan zet scheelt het twee tempi's en dit is in deze vastgelopen standen waarin het ruilen beperkt is, funest. Als volgt kwam Woldouby aan een vaste winstgang: 117—22; 2 28x17 21x12; 3. 33—28 12—17 (op 24—29 39—34 wint); 4. 38—33 26—31 (op 23—29 28—23 wint) (op 17—21 39—34 wint); 5. 27x36 17—21; 6. 39—34 21—27; 7. 32x21 28x41; 8. 36x47 16x27; 9. 3429 27—32; 10. 29x9 13x4 waarna het eind spel wit 25, 30, 33, 35, 47; zwart 4, 18, 19, 32 wint door overmacht na 3024 19x30 en 35x24. Ook andere spelgangen voor wit komen tot winst. Woldouby en Roozenburg In het eind der dertiger jaren deed de jonge Roozenburg te Rotterdam van zich spreken. Een dynamisch speler welke vooral na de oorlog in het ..Roozenburgsysteem" enorme successen boekte. In de maand De cember van het jaar 1948, toen toevallig op IJmuiden aan de Zuid-Zijde der vissers haven D.C.IJ. de 15e ronde van het toenmalig rondtournooi om het wereldkampioenschap organiseerde, het de 23-jarige Piet Roozen burg was die op IJmuiden de werelddamtitel veroverde. De wijze waarop Roozenburg het tournooi besliste was curiëus. Gelijk Wol douby bracht Roozenburg met het naar zijn naam genoemd systeem de dammers iets nieuws. Maar dezelfde Roozenburg heeft de damwereld versteld doen staan na 1948 om met zijn dynamische stijl te breken en daar voor bedaarder, rustiger en statischer spel te laten zien. Hoewel Roozenburg de hoogste damtop van Chestem in 1948 bereikte, wist de wereldkampioen, dat zijn spel nog niet volmaakt was. Daarvoor had het spel van de Franse grootmeester Piërre Chestem een te grote indruk op hem gemaakt.. En deze Fransman was nu juist een specialist in de klassieke partij en stamde uit de „school" Woldouby. Met verwoede ijver schaafde Roozenburg zijn kennis van de klassieke partij verder bij. En het is verklaarbaar, dat na 1948 zijn stu die van de statische partij in de practijk werden getoetst. Een waar arsenaal van de mogelijkheden heeft hij van deze speelvorm aangelegd. In deze stellingen gaat het om de strategie. Met het grootste gemak kunnen met stuk offer standen worden veroverd die zelfs een meerderheid tot overgave dwingt en met drie stukken achter, is zelf nog remise te for ceren. In de rubriek van 28 Maart plaatsten wij het partijfragment, dat tussen Keiler Dukel voorkwam in het tournooi om het kampioenschap van Nederland. De cijferstand was: zwart, Dukel: 7, 8, 9, 14, 16, 18, 19, 21, 23, 24. Wit, Keiler: 25, 27, 28, 30, 32, 33. 34, 35, 41 en 42 En het is dit klassieke fragment dat sterk de aandacht onder de kopspelers der Neder landse Dambond heeft getrokken. „Winst of remise" is de vraag die de spelers bezig houdt. Roozenburg is al ver geslaagd, om een winst uit dit Woldouby-fragment vast te leggen. Op enige kleine détails struikelt de wereldkampioen, zodat voorlopig het spel nog remise blijft. Maar ook de overige spe lers waaronder Laros, Keiler, Yme de Jong, Herm, de Jong en schrijver zitten niet stil. In rubrieken van 28 Maart en 18 April hebben wij in uitvoerige analyses het spel op remise gehouden. Als volgt speelt Roozenburg: 9—13 42—38 8—12 34—29 23x34 30x39. 18—23 Stand na 1823: 'WW^'WWi "'WW wm. wmï. ww. B s I 'WW 'wm 'wm. Zwart: 7, 12, 13, 14, 16 19, 21, 23 en 24. Wit: 25, 27. 28, 32, 33, 35, 38, 39 en 41. Nu is het remise spelverloop de uitval naar 22 met 2822. Een verrassende zet. Immers dreigt met 23—28 32x23 21x34 materiaal winst doch in de overblijvende stand kan wit 2218 19x39 en 18x40 spelen waarna de remise niet is te keren met de vrije doorloop 25-20-15 enz., enz. Vanuit de diagram kan ook de volgende interesante spelgang 2822 21—26 41—37 (stuk winst met 23—28 faalt op 37—31 en 38—32 met 33x2) 7—11 33—28 waarna de zelfde remise volgt als in de partij omdat 1218 moet worden gespeeld om de be scherming van het centrum door de offers 3530 en 3329 na het bezetten der velden 33 en 34 veilig te stellen. Dus 12—18 39—34 11—17 22x11 16x7 en wit neemt dam met 27—21 28—22 35—30 en 34—29 en 32x1, Maar evenveel achting moeten wij hebben voor de vergevorderde studie als wit eens in het volgende spel vervalt Vanuit diagram. 1. 41—37 7—11; 2. 39—34 12—18; 3. 35—30 gedwongen 24x35; 4. 27—22 1 8en27- 5. 33—29 13—18; 6. 28—22 35—40; 7. 22x24 40—44; 8. 29x18 4449; 9. 2420 1419 en winst volgt steeds door het offer 1923 of 24 en 21—26. Een fraaie winstvariant van Roozenburg. Oplossingen en correspondentie te zeil den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden ADVERTENTIE (het theater met de beste films) VRIJDAG 8 uur. ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur DE VALLEI VAN DE HAAT in technicolor Een avonturenfilm van ongekende grootheid MAANDAG en DINSDAG. 8 uur Het prachtige filmwerk ANNA LANS, een vrouwennoodlot VIVECA LINDFORS, als het boeren meisje, dat in de grote stad door de verlokkingen ten onder gaat. (18 jaar) ZONDAGMIDDAG 3 uur het le deel van TOM MIX en de razende ruiter worden, verloren zou kunnen gaan door kwaliteitsbezwaren. Evenals de Vios, die al 150 kisten Noordharing aan boord heeft, heeft ook de Post Boy haring gevonden. De opgave van de Vios bedraagt 70 kis ten kabeljauw en gul, 270 zwarte koolvis, 250 wijting, 230 dichte wijting, 140 makreel, 150 kisten Noordharing, 10 heek, 20 wolf, 60 stuks dikkoppen en 190 kleine kistjes ha ring. Duo plus één. Nu de Vios er dus tus sen uit is getrokken om Zaterdag te mark ten, zouden er voor de Maandagmarkt fei telijk nog maar twee gegadigden overblij ven: de Claasje en de Post Boy, die beide van de 6e Mei zijn. Gisteravond meldde zich echter de Herman nog met 1200 kisten, waarvan 50 makreel en 150 Noordharing. Het restant is hoofdzakelijk wijting en kool- vis. De Herman is Donderdagavond al een kleine 80 mijl Zuidelijker gaan vissen om het daar te proberen op de kleine makreel. Tong moet weg. De logger Willy (KW 46) die al eerder in deze week de reis moest afbreken met een defect aan de koppeling en toen bij. binnenkomst de gevangen tong aan boord hield tijdens de reparatie, om er vervolgens weer mee naar zee te vertrek ken, zal met het oog op de kwaliteit van de vroegst gevangen tong Zaterdag inplaats van Maandag markten. In en uit. Donderdag kwamen bin nen: de HD 25, KW 24. 44. 42, 43, UK 62, 202, 59. 16. 68, 126, 1, 28, 57, 2, 169, 46, 51, IJM 262, 227, Texel 32. 33, KW 38, 45, 161, 2, 34, 21, RO 3. CZ 3, BR 58. Naar zee ver trokken: de IJM 241, 206, 239, 215, 249, 318, 32, 226, 262, UK 4, 161, 18, 163, 36, 90, 85, 86, 119, 169, 2, 28, 1. 202, 7, 59. 57, 126, 62, 70, 68. 16. 51, BR 28, 8, 9. HD 54, 162, 5, 131, 180, 24. CG 1, VD 9, RO 3, Texel 33, 32, EH 20, KW 21, 104. Op de startstreep. Met het binnen komen van de loggers KW 43, 44, 42, 45, 161 en KW 2, die Donderdag uit het Prins Hen drikkanaal binnenkwamen, is de vloot die met de eerste ploeg uit IJmuiden ter ha ringvangst zou vertrekken, bijna volledig op de startstreep verschenen. Oostzee-gul. Vanmorgen vroeg kwam de kotter Texel (IJM 5) van de rederij Drijver binnen van de Oostzee-visserij. De aanvoer bedraagt 450 manden grote gullen, 250 stuks stijve kabeljauwen en enkele kistjes lever en kuit. De kotter, die wij in een deel onzer vorige oplaag al „aankon digden", heeft vanmorgen nog gelost. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.15-1.65, gr. tong 1.82-1.67, grm. tong 1.06-0.97, kim. tong 1.05-0.98, kl. tong I 0.85-0.77, kl. tong II 0.76-0.71, tarbot I 1.26-0.94, alles per kilo; tarbot II 46-43, tarbot III 44-41, tarbot IV 21, tongschar 37-24.50, schartong 20-17.50, gr. schol 31-24, grm. schol 39-38, kim. schol 44-17, kl. schol I 32-16.50, kl. schol II 35-8, schar 17-8, ver se haring 30-16, makreel 26-15.50, gr. schel vis 28-26, grm. schelvis 31-25, kim. schel vis 31-26, kl. schelvis I 32-24, kl. schelvis II 26-22, wijting 16-8. gr. gul 32, kl. gul 18, ham 35, kim. heek 49-48, kl. heek I 27, kl. heek II 20, kl. wolf 32-30, poontjes 11-8, kl. koolvis zw. 13, kl. koolvis wit 22-20, kim. rode poon 43, kl. rode poon I 21, kl. rode poon II 12.50-9, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 160-59, gr. koolvis zw. 36-31, gr. koolvis wit 48, gr. leng 67-46, gr. wolf 92- 81, alles per 125 kilo. Aanvoer: 335 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 45 tongschar en schartong, 810 schol, 140 schar, 5 ham, 23 haring, 215 makreel, 105 schelvis, 540 wij ting, 140 kabeljauw en gul, 9 leng, 14 heek, 21 wolf, 26 poon, 72 koolvis, 35 diversen, totaal 2540 kisten. Indonesië naar O.S. Indonesië zal op de Olympische Spelen in Helsinki worden vertegenwoordigd door de athleet Sudarmadja, de zwemmer Suhharko en de gewichtheffer Thio Giang Hwie. Zes officials, onder wie twee afgevaardigden van het Indonesische Olympische Comité, zullen de drie sportlieden vergezellen. De reden, waarom een zo groot aantal officials meereist is gelegen in het feit. dat over de definitieve erkenning van Indonesië door het Internationale Comité, in Helsinki zal worden gesproken. Indonesië is thans voorlopig erkend door het Internationale Olympische Comité, aldus deelde dr. Abdu- lazis Saleh, de voorzitter van de Indonesi sche Athletiekbond, mede.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9