Agenda voor Beverwijk Bouw van een „noodschool in Beverwijk noodzakelijk Predikbeurten -Clowntje Riek Hoe donkerder het OMO-sop, hoe schoner Uw was. Tweehonderdvijftig woningen voor Wijk aan Zee Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Castricum Velsen-Noord IJmuiden Voor f22.000 Honderden kinderen „teveel" „De Rotterdammer" sprak voor de „Morele Herbewapening" Sla, bloemkool, worteltjes: de zomer is er Luilakmarkt waarschijnlijk op Breestraat Voor de ki „Neen tegen het communisme" Lezers vragen - wij antwoorden Plan in partjes Geen „massabadplaats", wel heel wat meer ruimte „Enfield" naar IJmuiden De „Virgo" hielp de „Rocket" Vlaardingen herdacht omgekomen zeelieden ZATERDAG 17 MEI 1952 In Beverwijk wordt verwacht dat de toeneming van het aantal scholieren in de eerstvolgende jaren aanzienlijk zal stijgen. Dit mede ten gevolge van het feit, dat het geboortecijfer in de eer ste na-oorlogse tijd aanmerkelijk steeg. Men verwacht zelfs dat na de zomer- vacantie de lagere scholen 300 leerlin gen meer zullen moeten bergen dan thans en gedurende het schooljaar 1956/1957 rekent men zelfs op een overwaarde" van 900 kinderen. Dit zal dan wel het hoogtepunt zijn, maar in elk geval dienen de kinderen in be hoorlijke lokaliteiten te worden onder gebracht en dit kost de gemeentelijke autoriteiten nu al veel hoofdbrekens. De beschikbare ruimte is weliswaar in 1951 uitgebreid met een zesklassige school aan de Kruisweg en in de loop van dit jaar zal waarschijnlijk worden begonnen met de bouw van een nieuwe school, de Von delschool aan de Zweedse laan en verder komen zes lokalen beschikbaar in de nieu we R.K. school aan de Kuikenswég, maar nochtans is dit alles lang niet voldoende. Hiermede is immers slechts het noordelijk deel van de gemeente gebaat. Burgemeester en Wethouder stellen voor over te gaan tot een zogenaamde nood voorziening, zodat, wanneer op den duur het leerlingenaantal terugloopt, men niet een aantal gebouwen overhoudt, die op non-actief zullen moeten komen. Het schoolbestuur van de Nederlands Hervormde Gemeente in Beverwijk, dat de beschikking heeft over de Bethel- en over de Irene-school heeft de raad medewer king vei'zocht om te komen tot de bouw Zondag 18 Mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: ds. J. van den Berg. Geb. Chr. Bel., 10 uur: Jongerensamenkomst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis. 19 uur: Vespers. Maan dag, Dinsdag, Woensdag: bededagen, 9 uur H. Dienst. Hemelvaartsdag, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: dr. H. van der Loos (Haarlem). Hemelvaartsdag, 9.30 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. R. D. Beukema en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrïjz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. J. de Graaf van Arnhem. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer J. Pas man uit Haarlem, 15.30 uur: H. Avond maal o.l.v. de heer J. Sevensma, A'dam. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: de heer G. A. Wimmers. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. M. D. Gijs man (Den Haag), 19 uur: dr. A. J. Ras- ker (Haarlem) jeugddienst. Hemelvaarts dag, 9 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, Dyckmansstraat, 10 uur: ds. H. P. Huisman, 19 uur: ds. H. P. Pluisman, Hemelvaartsdag, 9 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 9 uur: ds. F. C. Willekes, 10.30 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan; 10 uur: ds. W. Oorthuys, Doopsbedie- ning. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer F. Meerdink. Gereformeerde Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. C. Meyer, 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Hervormden, Prinsessenlaan 10, 10 uur: ds. Kleyn uit Den Haag. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat, 10 uur: dr. Alb. Vis. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagschool, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.45 uur: Openluchtsamenkomst (Baanstraat), 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luite nante W. K. v. d. Veen en luitenante Dijkstra. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. J. Wiersma (jeugddienst). SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. H. van der Loos (Haarlem-Noord). Hemel vaartsdag, 10.30 uur: ds. D. ter Steege. De Toorts, 9 uur: ds. A. B. Bekins (Ber gen N.H.). Kapel, 19 uur: ds. D. ter Steege. Doopsgezinde Gemeente, Kapel Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. W. Veen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England. Kinderhuissingel, 19.30 p. m. Evening Service. Zaterdag 17 Mei Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De Straat.". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Drie van de Infanterie'. W. B. Theater, 8 uur: „Het gevloekte zeil schip". Bovenzaal Centrum, 8 uur: „Streven naar Kunst" met „Het lied van de zee". Zondag 18 Mei Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De Straat". Luxor Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Drie van de Infanterie". W. B. Theater, 2.30 uur: „Scherpe sporen"; 4.30 en 8 uur: „Het gevloekte zeilschip". van een noodschool met drie leslokalen, die dan zou komen achter de Bethelsohool aan de Noorderwijkweg. Het schoolbestuur heeft zelf deze ruimte niet a-bout-portant nodig, maar burgemeester en wethouders zien de algemene voordelen in, er zou den bijvoorbeeld onder meer leerlingen van de R.K. school tijdelijk in onderge bracht kunnen worden en daarom wordt de raad voorgesteld een crediet van 22.446 beschikbaar te stellen. De „nood school" zal echter eigendom van de ge meente blijven en welk bedrag nodig zal zijn voor inrichting en meubilering wordt alsnog onderzocht. In aansluiting op de op 2 April in het Kennemer Theater gehouden bijeenkomst der „Morele Herbewapening" is er Vrijdag avond in het Verenigingsgebouw aan de Scharis een nadere bespreking gehouden, waar enige geestdriftige volgelingen der M. R. A. een uiteenzetting gaven van de betekenis der Morele Herbewapening in hun persoonlijk leven. Een der sprekers was de directeur van de wereldomroep, de heer H. v. d. Broek, in de oorlogsjaren be kend als „de Rotterdammer van radio Oranje". De heer v. d. Broek wees er op dat vraag stukken van sociale en economische aard in eerste instantie terug te brengen zijn tot morele problemen. „Wanneer men dus de noden van deze wereld tot een oplossing wil brengen," al dus de Rotterdammer, „dan moet men bij de kern beginnen en radicaal in eigen leven ingrijpen, dus geen verandering van syste men, maar een veranderen van de mens zal een nieuwe maatschappij vormen." Mevrouw v. d. Broek besprak hierna de invloed der M.R.A. op de jeugd, waarbij zij opmerkte dat een hoofd vol kennis en een hart zonder liefde geen gelukkig mens kan maken. Vervolgens getuigden nog een construc teur der Philipsfabrieken, de kernvoorzitter van de Hoogovens, de heer P. Mulder en enkele anderen, van de positieve kracht die de Morele herbewapening hun in gezin en werk had geschonken. Tot slot van de avond werd een film ver toond over een in Amerika op het Mac Kinac-Island gehouden meeting der M.R.A. Dalende prijzen op de groentemarkt Het aanbod van sla, bloemkool en bos- peen is deze week aan de Kennemer vei lingen wat groter geworden en deze pro ducten zullen de komende weken de markt onvermijdelijk gaan beheersen. De prijzen waren voor peen en bloemkool niet ongun stig: zowel de bospeen als de bloemkool no teerden van 45-62 cent per stuk, respectie velijk per bos. De sla kon tot 9 cent per krop komen, als er tenminste niets aan mankeerde. Maar er komt veel sla met „rand" en deze gaat voor de minimumprijs van 2 cent per krop weg, of ze draait door. De spinazie loont nu de aanvoer; de goede kwaliteit haalt even boven de 20 cent per kilo en over de minder mooie partijen ontfermt zich de fabriek. Groot is de aanvoer van rabarber: het „Champagne rood" gaat tot 15 cent per bos, de overige soorten noteren van 4-8 cent per bos. Asperges brachten van 65- 185 cent per kilo op en de glas-aardbeien komen nu in steeds groter partijen aan de markt; er worden prijzen betaald van 25- 65 cent per doosje. Vlotte bloemenhandel Van de bloemenveiling zijn de tulpen nu zo goed als verdwenen. Nog enkele dagen en de bolbloemen behoren voor dit seizoen weer tot het verleden. De plaats wordt graag ingenomen door de irissen, waarvoor veel belangstelling bestaat. De „Impera tors", „White Excelsior" en „Yellow Queen" noteerden van 32-58 cent per bos. Boven dien komen er heel wat korenbloemen, margrieten en lathyrus die voorlopig ook nog in de gunst van de handel staan. Papavers en pioenen gingen al even vlot weg en kwamen tot 75 cent per bos. Ere- mures brachten het tot 45 cent per tak en de ixia's zijn nog zo schaars, evenals de ra nonkels en anemonen, dat de handel er veel geld voor neerlegt. Er waren weinig pot planten, maar de gloxinia's waren duur: 2.25 per pot. Castricumse prijzen In Castricum kregen de tuinders voor de door hen aangevoerde producten: spinazie 8-19Vi, pieterselie 28-31 cent per kistje, rabarber 5%-14, sla 2-8%, bospeen 54-57, asperge A 1.20, stoofsla 11-13 cent per kilo, bloemkool 26, aardbeien 54-72 cent per doosje. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt ons over het verloop van de groenten- en fruitmarkt van 9 tot 16 Mei mede, dat sla en spinazie evenals in de voorgaande vcrslagweek in grote hoeveelheden op de veilingen wer den aangevoerd. In hoofdzaak moesten deze producten door het binnenland wor den afgenomen, daar door de buitengewone weersomstandigheden het buitenland zich ruimschoots kon voorzien. Hierdoor was het niet te voorkomen dat sla en ook spi nazie voor een gedeelte op de veilingen doordraaiden. Van Woensdag af kon ech ter alles weer geplaatst worden en lagen de prijzen voor sla van 2 tot 6 cent per krop, stoofsla deed 1016 cent per kg. De spinazieprijzen liepen op tot 32 cent per kilogram. Bloemkool voor België, Duitsland, Zwe den en Noorwegen noteerde tot 66 cent per stuk. Voor het binnenland lagen de prijzen aanzienlijk lager. De sortering A deed 2050 cent en de sortering B tot 40 cent per stuk. De prijzen voor andijvie zakten medio deze week terug tot maximaal 48 cent per kg. Onveranderd laag in prijs bleven de rabarber en raapstelen, respectievelijk 4-7 cent en 24 cent per bos. Hetzelfde geldt voor de prei (810 cent per kg.) en de selderij, en peterselie (28 cent per bos). Boskroten noteerden 1721 cent, poste lein 2536 cent per kg. Bospeen met uit voer naar Duitsland en België deed 4052 cent.- De komkommers, welke de vorige week rog tot 60 cent per stuk opbrachten, no teerden 14 Mei tof 26 cent voor het kas- product en tot 32 cent voor de platglas- komkommers, met export naar Engeland, Duitsland en Zweden. Ook naar deze landen en naar België werden de tomaten uitgevoerd. De A, B, en C sorteringen brachten respectievelijk tot f 2.40, f 2.30 en f 2.15 per kg. op. De beste kwaliteiten asperges voor Duitsland wer den voor f 1.90f 2.05 per kg. aangekocht. Radijs voor het binnenland noteerde 37 cent en voor export naar Duitsland tot 15 cent per bos. De kasaardbeien brachten gemiddeld f 2—f 3.30 per kg. op. Van Zweden uit werden enkele partijen „Bramley's" voor export verkocht. Deze appelen uit de gascellen noteerden voor dc huishoud-le-kwaliteit f 47.10f 48.10 de 100 kg. In de Donderdagavond in 't Centrum ge houden vergadering van de Vereniging van Bloemhandelaren „Ons Belang", tezamen met de Bond van markt-, straat- en rivier vishandelaren werd besloten.dat behoudens goedkeuring van Burgemeester en Wethou ders, de Luilakmarkt dit jaar niet zoals gewoonlijk in 't Centrum zal worden ge houden, maar aan de „drukke zijde" van de Breestraat. De markt zal plaats vinden in de nacht van 30' op 31 Mei, en er zullen ongeveer vijftig kraampjes verrijzen. Nieuwe boeken op school Wegens de algemene geldende examen eisen heeft het kerkbestuur van de paro chie van O. L. Vrouw van Goeden Raad in Beverwijk een aanvraag bij het gemeen tebestuur ingediend om geld, op dat men zich nieuwe leerboeken ten behoeve van het U.L.O. kan aanschaffen. Wie heeft last van zon? Bij het politiebureau zijn inlichtingen over de volgende gevonden voorwerpen te vekrijgen: Een zakmes, damespotlood, kindervestje, jongensjasje, gasmunten, lichtmunt, broche, kinderdirectoire, muntbiljet, kleine bal, kanten handschoen, herenrijwiel, ongevoer de dameshandschoen, kinderhalssnoer, por- temonnaie met inhoud, doosje met inhoud, boodschappentas met inhoud, bankbiljet, zonneklep, hulpstuk van stofzuiger, kana rie, étui met inhoud, wieldop auto, 3 auto peds. De eerste peultjes Vrijdag zijn aan de veilingen Kennemex-- land en de B.E.T. in Beverwijk de eerste peulen aangevoerd. Voor deze zomergroente werd 2.15 per kilo betaald. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Week van 9 tot en met 15 Mei 1952. GEBOREN: Maria J., d. v. H. A. v. d. Wijst en A. M. Duiker. Johanna, d. v. C. Vermeulen en J. J. van Weelderen. Johanna KI., d. v. H. B. Geldermans en A. Outenaar. Christiaan Fr., z. v. J. M. Arntz en W. C. Pineda. Eliza beth, d. v. W. Hilbers en G. A. v .d. Meij. Simon G. M„ z. v. S. Meilink en C. M. Ho- man. Adrianus N. M., z. v. G. van de Wit en KI. M. Th. v. d. Lee. Marjanne, d. v. H. G. de Winkel en N. E. van Gemeren. Johanna M„ d. v. C. Houtman en L. R. Hartog. Johan, z v. C. v. d. Wiele en A. J. van Reeuwijk. ONDERTROUWD: H. W. Duiker en E. Snij ders. J. Hergarden en E. H. Bartelink. P. A. Hergarden en J. A. W. Bartelink. C. v. d. Sluis en A. A. van Leeuwen. GETROUWD: H. Balk en J. Nieuwenhuizen. J. A. Bosman en A. Albers. A. P. Tervoort en G. J. Spanjaard. P. C. Bakker en G. T. Ale- man. W. Koster en M. A. Kempe. OVERLEDEN: G. Koopman, 79 j., geh. met J. Velserboer. H. A. Uvenhoven, 67 j., geh. met J. van Lierop. H. Zandbergen, 80 j.. geh. met C. Voortman. c Het werd. almaar kouderwant de winter ging doorzetten! Ze hielden de thermometer in 't oog, en die daalde elke dag meer. Het ging flink vriezen. „Fijn!", zei Bunkie. „Nou kunnen we gauw weer schaatsenrijden!" „Ja, als het ijs dik genoeg is", zei Rick. „Dat is het gauw genoeg, als 't zo door blijft vriezen", meende Oepoetie. En zo ging het ook. Elke dag, als ze naar school gingen, keken ze naar het water in de singels, dat al met 'n laag ijs was bedekt. Zou het al dik genoeg zijn? Ze gooiden er geen stenen op om te zien, of het al goed was, zoals sommige kinderen doen. Nee, dat deden ze niet; want op die manier wordt het ijs verknoeid en kun je er niet goed op rijden! Ze keken er dus alleen maar naar. „Ik geloof, dat we niet lang meer hoeven te wachten", dacht Rick. „De schaatsen kunnen wel vast uit het vet!", zei Oepoetie. „En dan gaan we weer lekker zwieren", lachte Bunkie. Morphine-diefstal opgehelderd De Castricumse rijkspolitie heeft de Alk maarder B. en een zekere W. L. uit Ooster- wolde aangehouden, verdacht van diefstal van morphine. Beide arrestanten zijn voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid. De politie was niet bereid om inlichtingen te vei-schaffen over de aard en de omvang van de diefstal, waarbij de beide verdach ten betrokken zouden zijn. Paarse vlammen zomaar op straat Aan het politiebureau Dorpsstraat la zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgen de gevonden en verloren voorwerpen. Ge vonden: Autoped, grijze gehaakte hand schoenen, paars gevlamde vulpen, kinder- schep, bruine kindei-portemonnaie. Verloren: Twee brieven, kinderbril, dek sel van melkbus, bruine dameshandschoen. Predikbeurten Gereformeerde Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. Nederlands Hervormde Gemeente, 10 u.: ds. L. Cannegieter. Hervormd Evang. Ver. Geen dienst. Zie Herv. Gem. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmox-gen 8 uur waax-genomen door dokter H. Wieringa, Schelgeeststi'aat 31, telefoon 289. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en ki'aamverpleging in handen van Zuster Meihuizen, Bakkummerstraat 41. Agenda voor Castricum en Uitgeest CORSO-THEATER, Castricum, Zaterdag 19.15 en 21.30 uur. Zondag 20 uur: „Rosa Ma- line". Maandag, Dinsdag, Woensdag iedere avond 20 uur: „Misdaad op bestelling". Zon dagmiddag 14 en 16.15 uur: „Het laatste duel". Bioscoop „DE OOIEVAAR", Uitgeest, Za terdag 20.30 uur: „Havenratten van San Dië- go". Zondag en Maandag 20 uur: „Captain Horatio Homblower". Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer J. Beentjes, werk zaam aan het Provinciaal Ziekenhuis Duinen- bos, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het diploma land-machinist. „Leni Rosner" in het Hervormde wijkhuis Als sluitstuk van een serie van drie cul turele films geeft de filmcommissie van de Hervormde gemeente in Velsen-Noord op 21 Mei in het Wijkhuis aan het Strating- plantsoen de bekende Deense film „Leni Rosner" of ,.Det gaelder os alle!" Deze rol- prent heeft als achtergrond het Rode Kruis werk en wordt als zodanig beschouwd als een der knapste geromantiseerde documen taires van de laatste tijd. In het bijpro- gramma draaien „The people next door", de kleux-enfilm „Trooping the colour" en „World Garden". VVB overzag een rustig jaar De voetbalvereniging „Breesaap" kwam voor haar jaarlijkse ledenvergadering en tot besluit van haar bijna afgelopen sei zoen in het spoxrtpaviljoen ..Watervliet" biieen voor de afwerking van de gebruike lijke agenda. Dit jaar was voor WB vrij rustig om dat er geen bijzondere resultaten waren te vermelden en ook wegens de omstandig heid, dat geen enkel elftal was bedreigd door degradatie. De A-aspiranten wisten kampioen van hun afdeling te worden. De aftredende bestuursleden, de heren L. Spruit, D. Grootendorst en J. Duine- veld werden herkozen. De nieuwe elftal commissie zal bestaan uit de heren W. Bakker, J. Frank, J. de Geer, C. Hoen en P. v. Vuuren. De heer D. Aafjes, secretaris van de jeugdcommissie, kon in zijn verslag een optimistisch geluid doen horen. Zegt prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst Uitgaande van de Velsense A.-R. kies vereniging „Nederland en Oranje" is Vrij dagavond in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg te Velsen-Noord een le denvergadering gehouden, waar als spreker optrad prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst van Amsterdam. Hij begon zijn rede met te wjjzen op het gevaar, dat Nederland nogmaals als in 1940 zou kunnen worden overrompeld, nu echter door het communistisch regiem. Zolang de communisten echter in staat zijn de politie en de topleiding van het leger in handen te houden is daar het regeringssysteem een voudig en „veilig". Want radio, film en pers houden de bevolking in een durende angstpsychose gevangen, die alles in het Westen als onverzoenlijk en oorlogsdrijvend laat ezien. De bron, waaruit vele gegevens desondanks van achter het „ijzeren gor dijn" geput kunnen worden, ligt volgens spreker bij de buitenlandse helpers in de Russische mechanisatie en opbouw en in de vage officiële cijfers, die Rusland soms zelf verstrekt. Ook de uitvoer van Rusland is een kostbaar „informatiebureau". Met enige voorbeelden toonde de spre ker aan, dat de Rus er slechter aan toe is dan de gemiddelde Westerse Europeaan. Het onderwijs in Rusland is bar slecht. Wat betreft de Sovjet-„democratie" stelde spreker met cijfers vast, dat niet meegaan met de regeringswil deportatie en concen tratiekamp betekent. De „godsdienstvrijheid" in de USSR en het stelselmatig invoeren van het atheïs me vonden prof. Diepenhorst uiteraard eveneens fel tegenover zich en hij merkte voorts op, dat het communisme oen „alles- meeslepend stelsel" is, geheel gericht op gerechtigheid, die echter verkeerd is ge richt. Daarom kan de geestelijke vrijheids beperking van het communisme niet wor den aanvaard door christenen, die niet kun nen leven uit de antithese. Het christelijk geloof is bij machte het communisme te weerstaan en, zo besloot prof. Diepenhorst zijn met de grootste aandacht gevolgd betoog „een onvoorwaardelijk neen tegen over het communisme". Na het zingen van een Psalmvers be sloot ds. J. W. v. d. Gronden, Chr. Gere formeerd predikant te IJmuiden, dc bijeen komst met een slotwoord over „De erve der vaderen", een propaganda-toespraak voor de A.-R. kiesvereniging. ADVERTENTIE OMO-Nieuwsdienst) IJMUIDEN, 17 Mei. Is er iets merkwaar diger, iets vreemder dan wanneer een ver baasd geuite opmerking in feite een prach tig compliment, een onbewust eerlijke hulde blijkt te zijn „Inderdaad produceert het nieuwe was middel OMO bergen schuim" schreef ons een huisvrouw en zij vervolgde: „maar als ik ga wassen wordt het sop donkerder en donkerder, haast bij zwart af. Dat deugt toch niet Ons antwoord: „Dat deugt wèl, mevrouw! Dat moet zelfs! De wijze waarop U dit zegt bewijst, dat U OMO's geheim kent, maar nog niet ten volle begrijpt. Juist in dat don kere sop schuilt OMO's kracht. Het werkt even zeker en even onweerstaanbaar als de slurf van Uw stofzuiger, wanneer U die in de asla zet; als een magneet, die U bij een gros spelden houdt. OMO's sop zuigt als het ware al het vuil uit het wasgoed en houdt het vast. Daarom wordt het OMO-sop zo donker. Hoe donker der het sop, hoe schoner Uw was. Daarom is Uw opmerking geen verwijt maar een eer lijke, spontane hulde aan een werkelijk onovertroffen wasmiddel". O. 20 De raad van Beverwijk zal zich Dinsdag avond onder meer bezighouden met het partieel uitbreidingsplan van Wijk aan Zee. Het oude plan dat al in 1934 door Gede puteerde Staten werd goedgekeurd, voldoet niet meer aan de thans geldende eisen en daarom is een nieuw plan ontworpen, waarin rekening wordt gehouden met de verkeerseisen, de woningbehoefte, villa's en pensions, de moderne wijze van recre atie en dit alles weer aangepast aan het karakter van Wijk aan Zee als badplaats. De volledige instemming van de Com missie voor de gemeentelijke plannen voor de provinciale planologische dienst van Noordholland heeft men op dit plan nog niet kunnen krijgen. Want de commissie is van oordeel dat de toekomstige uitbreiding van Wijk aan Zee gebonden is aan de om vang van de Hoogovens. Daar echter het woningvraagstuk in Wijk aan Zee al even urgent is als overal elders, heeft de com missie besloten dat een gedeelte van het plan alvast kan worden vastgesteld. Dit besnoeide ofwel rompplan is de raadsleden aangeboden. In de eei-ste plaats zal het verkeer ge leid worden via reeds verbeterde en nieuw aangelegde wegen, zoals de Vei-lengde Voor- straat en de Zeecroft en voorts is een betex-e Anna Lans (Maandag en Dinsdag in Thalia). Deze Zweedse rolprent met de bekende Viveca Lindfors in de titelrol, be handelt het verhaal van een boerenmeisje, dat naar de gi'ote stad komt en daar door allerlei verlokkingen ten onder dreigt te worden gebi'acht. Voor het echter zover is laat deze knappe film het een en ander zien van haar domicilie, waar de rijkste boerenzonen naar haar hand dongen. Hier mee is zij niet tevreden. Diep in het hart draagt ze het verlangen naar avontuur. En op een goede dag staat zij dan in Stock holm, met een paar lege handen, doch be geesterd door levenshonger en goede moed. Het gaat een hele poos naar wens tot het ogenblik waarop zij de teleurstellingen niet meer baas kan om dan snel bergaf waarts te schieten. Vallei van de haat (Thalia). Tot en met Zondag wordt in Oud-IJmuiden een film gepresenteerd, welke zich af speelt op de prairies van West-Ainex-ika. Het is een spannende geschiedenis gewor den met cowboys, bij wie van „huis uit" de revolver opvallend los in de holster steekt, met indrukwekkende kudden vee, en lest best een liefdesgeschiedenis, die ook de liefhebbers van romantiek het volle pond geeft. Burt Lancaster is de ideale vex-tolker van dit soort rollen en Ro bert Walker, Joanne Dru en Sally Forrest staan hem uitstekend terzijde. De fotografie is waarlijk voortreffelijk. Enrico Caruso (tot en met Maandag in Rex). Toen in 1921 de grote Italiaanse zanger Enrico Caruso stierf duurde het niet lang of er werden rondom deze pex-soon- lijkheid tal van legenden geweven. Ook zijn stem is in zekere zin een legende geworden, want, hoewel de techniek in het begin van deze eeuw de xnogelijkheid schiep de stem van deze Italiaan op de gramofoonplaat vast te leggen, kan men moeilijk zeggen dat de weergave zó was (en is) dat er vol komen recht wordt gedaan aan zijn prach tige tenor. Er zijn op dit ogenblik maar liefst twee films van Enrico Caruso in om loop. Een Amerikaanse en een Italiaanse. Deze laatste wordt thans in Rex vertoond. De Italianen zijn zo verstandig geweest niét te trachten een biografie van Caruso's leven te volgen, ze beschouwden de film als een poëtische hulde aan de grootste zanger aller tijden. En inderdaad is deze film soms een gedicht; vooral in de eerste helft. Dat deze opzet niet gehandhaafd bleef, is jammer, maar begrijpelijk. Behal ve Napolitaanse liedjes hoort men fragmen ten uit Elisir d'Amore van Donizetti, Paljas van Leoncavallo en Martha van von Flo- tow. Mario del Monaco, de voortreffelijke verbinding met het strand ontworpen. Dit wil echter niet zeggen, dat het plaatsje nu gericht wordt op „massabezoek". Wat de bouw betreft zou men nu kun nen beginnen met 3 villa's, eventueel pen sions, 1 hötel, 115 woningen in half open bouw, 120 woningen in gesloten bouw, 11 winkelpanden en 30 garages. Drie wedstrijden op het programma Met het avondvliegtuig uit Londen ko men vanavond de Engelse gasten van de voetbalvereniging VSV naar Nederland; de club „Enfield United", die een tournée door Nederland gaat maken. Er staan drie wedstrijden op het programma: om te be ginnen morgén tegen HRC in Den Helder, daarna op Hemelvaartsdag tegen VSV op Schoonenberg in Velsen. Tot besluit wordt Zaterdag 24 Mei een wedstrijd tegen ,,'t Gooi" in Hilversum gespeeld. „Enfield" is een sterke amateurclub uit een Londen- se voorstad en in kracht gelijk te stellen aan een stex-ke Nederlandse eerste klasser. Voor de ontmoetingen met VSV en 't Gooi wprdt de ploeg versterkt met Evans en Bygrave van Tufnell-park en Woodgreen, die Woensdag in IJmuiden arriveren. De semi-profs Baker van Charltón-Athletic en Sheppard uit Southampton komen al direct mee, evenals de 17-jarige ster Costin van Arsenal. De Nederlandse 182 ton inetende kust- vaarder „Rocket", die met een lading aard appelen op weg was van Roscoff (Bre- tagne) naar Engeland, heeft bij het eiland Batz motorstoring gekregen. Het vaartuig is door de Nederlandse 397 ton metende kust vaarder „Virgo" de haven van Roscoff bin nengesleept, waar de „Virgo" de lading van de „Rocket" heeft overgenomen. Aan de vooravond van Vlaggetjesdag is in Vlaardingen een stille hulde gebi'acht aan hen die tijdens de uitoefening van hun functie op zee het leven lieten. Velen ston den om het vissersmonument te Vlaardin gen geschaard, onder anderen het gemeen tebestuur, afvaardigingen van de Reders vereniging, de Vereniging ter bevordering van Visserij, Handel en Nijverheid, de Ver eniging van Haringhandelaren en van de zeevissers. Vlaardings mannenkoor „Orpheus" leid de de plechtigheid in met het zingen van Psalm 103, waarna kransen aan de voet van het monument werden gelegd. De plechtigheid werd besloten met het „Sanctus" van Schubert en twee couplet ten van het Wilhelmus. Vergadering „Oud Katholiek Ondersteuningsfonds" Wegens de op 27 Mei te Delft te houden algemene vergadering van de vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" houdt de afdeling IJmuiden Maandagavond in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw een vergadering. Hierin wordt een afgevaardigde gekozen en zal de beschrijvingsbrief voor deze Al gemene Vergadei'ing worden besproken. Verschillende voorstellen zijn ook voor de IJmuidense afdeling belangrijk. tenor van de Metropolitan Opei'a te New York, speelt de hoofdrol. Woensdag en Dondei'dag komt in R e x op het witte doek de film „Waarom Millie trouwde". Inderdaad heeft het meisje, dat in dit verhaal zoekt te huwen, daar een niet alledaagse reden voor: zij wil een parman tig jongetje, dat wees is geworden, adop teren maar kan dit alleen doen wanneer zij getrouwd is. Het voldoen aan deze voorwaarde geeft deze overigens zo vlotte personeels-cheffin nogal wat kopzorgen. Het simpele gegeven is aardig en hier en daar ook wel amusant uitgewerkt, alleen is de manier waai'op ernst en luim door- een zijn geschud wel eens wat bevreem dend. Papa Boem (Woensdag en Donderdag in Thalia). De Zweedse Lou Costello, George Formby of Fernandel „Nils Poppe" is in deze doldwaze rolprent de volmaak- ste vader, die men zich denken kan. Fabian Boem is veilingmeester in het stadje Him- melsta en bovendien een uiterst populaire figuur. Een van zijn trouwste vereerders is een knappe weduwe, die hij echter als verstokt vrijgezel resoluut van de hand blijft wijzen. Boem's rustige leventje wordt wreed verstoord als er op een goede dag een antieke wieg annex slapende baby „onder de hamer komt". De gevolgen zijn verbazingwekkend. De meest zonderlinge verwikkelingen geven de toeschouwers vrijwel geen tijd om op adem te komen. Tenslotte accepteert Fabian Boem, die met zijn figuur op dat moment geen raad weet, een ferme zoen, waarmee een film beslo ten wordt, welke aanbevelenswaard is voor mensen, die eens enkele kwartieren onbezorgd en hard willen lachen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10