Verlies voor de Gaullisten bij Franse Senaatsverkiezingen Weerbericht Electrische feesttrein kreeg in het Noorden een hartelijke ontvangst Socialisten zetten Adenauer nogmaals onder zware druk „Rechtmatige hervormingen in Tunis moeten worden bespoedigd" Collaborateur Flandin niet gekozen, premier Pinay krijgt de wind mee Premier Pinay verbiedt staking bij AFP Treinbotsing in Turkije Friezen en Groningers toonden hun erkentelijkheid met talrijke geschenken Prof. Lieftinck naar Turkije? Christen-democraten keuren zijn verdragen-systeem echter goed Britse zakenlieden in China geven het op Spoorwegverkeer omgelegd in Oost-Duitsland Benzineschaarste blijft Wereldbank: geen commentaar Truman houdt eerste verkiezingstoespraak Krasse taal in Panmoendjom Esso laat tankschip van 26.650 ton bouwen Nieuw ontwerp-statuut Amerikaanse aansporing tot Frankrijk Arabische Liga in actie Eisenhower wint in Oregon, verslaat Taft in Vermont Houten huis in Zaandam afgebrand 66e JAARGANG No 264 Bureaux: Kennemerlaan 1S6, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 19 MEI 19"$2 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 117 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent te Parijs) De verkiezingen, die gisteren in een vijf tigtal Franse en overzeese departementen hebben plaats gevonden ter voorziening van 156 vacante zetels van de Senaat, zullen niet veel verandering in de samenstelling van dit op één na hoogste, maar met wei nig bevoegdheden beklede college brengen. De communisten, socialisten, katholieken en radicalen zijn vrijwel op gelijke kracht gebleven maar de Gaullisten moesten 8 van hun 35 op het spel staande zetels af staan aan de zogenaamde rechtse onaf- hankclijken. Waar het deze zelfde onafhankelijken zijn, die de sterkste steunvormen van de huidige regering, kan men de uitslag van gisteren als een opmerkelijke morele over winning voor Pinay beschouwen. We zeg gen „morele" overwinning, omdat prac- tisch de Senaat hoegenaamd geen invloed uitoefent op het dagelijks regeringsbeleid. Wel werpt daarentegen de Senaat zijn ge wicht mede in de schaal bij de aanwijzing van een nieuwe president der republiek. Dit zal over anderhalf jaar moeten gebeu ren, en daarom is het niet van belang ont bloot dat er in de Gaullistische positie een bres is geslagen. Die bres zelf kan zeker worden uitgelegd als de bevestiging van de crisis, die in de R.P.F. zich op hoog plan, namelijk in de Kamerfractie, al eerder had geopenbaard. Voor d'e 156 open plaatsen hadden zich ongeveer 700 candidaten ingeschreven, waaruit een college uit leden van de Kamer, Gedeputeerde Staten en de gemeenteraden het betrof hier dus een getrapte ver kiezing haar keuze moest doen. Onder de zandruiters van gisteren bevond zich tegen de verwachting in ook Pierre Etienne Flandin voormalig minister-presi dent en minister van Buitenlandse Zaken van Pétain, die na de bevrijding zijn bur gerlijke rechten had verloren en onver kiesbaar was verklaard. Ook de vier ove rige collaborateurs, die om de gunsten van de kiezers dongen, hebben gisteren bot gevangen. Doordat Flandin de vereiste meerder heid van stemmen niet gekregen heeft, is- hem aldus niet alleen de terugkeer naar het politieke leven voorlopig afgesneden, maar wordt ook de regering een netelige kwestie bespaard omdat de rehabilitatie van Flandin, die intiem met premier Pinay bevriend is. zeker in socialistische en Ka tholieke kringen weerstanden en nieuwe moeilijkheden zou hebben opgeleverd. Goed begin Journalisten bij persbureau als „ambtenaren" beschouwd De Franse regering heeft gisteren inge grepen om een staking te voorkomen bij het Franse persbureau „Agcnce France Presse De 1000 employés van dit persbureau, dat met regeringssubsidie werkt, hadden beslo ten een staking van twaalf uur te houden als protest tegen het regeringsbesluit om de 5,65 salarisverhoging, waartoe in Octo ber was besloten, niet toe te kennen. De col lega's van de Parijse pers hadden deze ver hoging wel gekregen daar de directies zich aan de overeenkomst gebonden achtten. Premier Pinay had de directeur-generaal van AFP echter opdracht gegeven de ver hoging niet te verlenen, daarbij verklarend, dat hij de journalisten en het overige personeel van AFP als „ambtenaren" wenste te beschouwen. Later besloten de AFP-employés zelfs 24 uur te gaan staken. Zij konden aan hun voornemen echter geen gevolg geven, aan gezien de Franse regering hen gelastte het werk te hervatten. Een desbetreffende ver ordening werd door de Parijse politie-pre- fectuur uitgevaardigd. Zij d.reigde met ge vangenisstraffen. De regering heeft de be voegdheid arbeidskrachten op te roepen, wanneer zulks voor de handhaving van de openbare orde noodzakelijk wordt 'geacht. De Franse journalisten-federatie heeft met kracht tegen het besluit van de rege ring geprotesteerd. Zij noemt de maatre gelen „ofiwettig" en vreest, dat deze de „algemene opinie, die vooral in het bui tenland heerst omtrent het verband tussen de regering en AFP" nog zal versterken. De stakingsleiders hebben inmiddels ver klaard, dat zij hun looneisen zullen hand haven. BERLIJN, 18 Mei (D.P.A.) Volgens voorschrift van de Sovjet-Russische be stuurscommissie wordt met ingang van heden alle spoorwegverkeer op lange tra jecten in de Sovjet-zóne van Duitsland en van en naar Oost-Berlijn buiten de Weste lijke sectoren van Berlijn omgeleid. Ten gevolge van deze maatregel doen de snel treinen de stations in de Westelijke secto ren niet meer aan, behalve het station Zoo. dat voor het interzonale verkeer wordt gehandhaafd. Bij een spoorwegongeluk in Turkije heb ben 32 mensen het leven verloren, aldus meldt A.F.P. Vierentwintig reizigers liepen zware verwondingen op. Het ongeluk ge beurde in de bergen. Zestien wagons ont spoorden; een aantal wagons stortte langs de berghellingen omlaag. Maandagmorgen was de Turkse politie bezig de wrakstukken bijeen te brengen, die over een gebied van vijf kilometer verspreid liggen. Zowel wegens de overwinning van de rechtse centrumpartijen als de nederlaag van Flandin kan men vaststellen, dat het een gunstig gesternte voor Pinay zal zijn, waaronder de parlementaire werkzaam heden hervat zullen worden. De regering kan zich daarover temeer verheugen, on dat volgende weken, wanneer de nieuwe grote staatslening zal worden gelanceerd, het economisch saneringsplan, bekend als het experiment-Pinay, in zijn beslissende fase zal treden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Binnenlandse Zaken Chapman heeft Zaterdagavond te Washing ton medegedeeld, dat, ook indien de sta king bij de Amerikaanse oliebedrijven on verwijld zou worden opgeheven, de beper kingen op het gebruik van vliegtuigbenzine toch noch enige tijd moeten worden ge handhaafd. Chapman zette uiteen dat vliegtuigbenzine sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog schaars is geweest Intussen blijven de arbeiders in lang zaam tempo het werk hervatten. Dit ge schiedt echter nog niet op algemene schaal, daar de loonovereenkomsten tussen de vak verenigingen en de bedrijven minder spoe dig tot stand komen dan was gehoopt. De directie der N.S. heeft Zaterdag met zeer veel genodigden, onder wie de minister van Verkeer en Waterstaat, het college van commissarissen der N.S., commissarissen der Koningin en vele burgemeesters een feestrit gemaakt over de geëlectrificeerde baanvakken Zwolle-Lecuwarden/Groningcn. De trein is in het Noorden een enthousi aste ontvangst bereid. Bij de stations en ook langs de spoorlijn toonde veel publiek zijn hartelijk medeleven in de nieuwe verbinding, die voor de Noordelijke provincies van 'zo groot belang wordt geacht. Het origineelste geschenk tijdens deze feestrit werd de president-directeur ir. F. Q. den Hollander in Zwolle aangeboden. Met de „versierselen van de Gouden Scha kel" wilden de Zwolse handelsreizigers hun dankbaarheid betuigen voor het tot stand- komen van de electrificatie. Hun geschenk was een herinnering aan de tijd toen er in. Zwolle nog een tunnel was en tussen de perrons van het Zwolse station een ketting gespannen wex-d. De handelsreizigers schonken twee vergulde en versierde schakels van de oude ketting aan ir. Den Hollander. Burgemeester jhr. G. A. Strick van Lin- schoten bood een plaquette aan, welke naar hij hoopte een plaatsje zal krijgen in een nieuw stationsgebouw. In afwachting daarvan mag de plaquette in het oude ge bouw geplaatst worden. In Meppel werd een plantsoen voor het station aangeboden. De Kamer van Koop handel schonk een schilderij, de werk gevers en de handelsvereniging een pla quette voor het station. In Steenwijk schonk de burgemeester een stationsklok, evenals zijn collega in Wolvega. In Heerenveen bestond het ge schenk, door de burgemeester mede na mens burgerijhandel en nijverheid aan geboden, uiteen plaquette. Akkrum schonk ook een stationsklok. In Grouw-Irnsum stond de - vereniging „Jong Friesland" met allerlei fraaie modeljachtjes op het perron. Hier bood de burgemeester een stations- bank aan. Toen was weldra Leeuwarden bex-eikt. In optocht ging het naar de beurs, waar aan een lunch gesproken werd door minister Wemmers- en de Commissaris der Ko ningin. Burgemeester mr. I-I. A. van der Meulen schonk een bedrag voor het t.b.c.-sanato rium der N.S-., de Kamer van Koophandel bood een versiering voor het station aan en het departement Leeuwarden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel een tegeltableau voor de stationshal. Naar Groningen Nadat eerst naar Meppel was terugge reden begon de tocht naar Groningen. In Hoogeveen bestond het geschenk uit een stationsklok. In Beilen volgde weer een klok voor buiten, maar ook een klok voor binnen het station. In Assen bood de burgemeester een plantsoen aam bij het station. De garni zoenscommandant had ter opluistering de stafmuziek van het regiment Joh an Willem Friso gezonden die een muzikale bijdrage leverde. Het departement Assen der Maat schappij voor Nijverheid en Handel schonk geld voor het meubilair van het t.b.c.-sa natorium. In Groningen voerde opnieuw minister Wemmers het woord. De bui-gemeester van Groningen, de heer J. Tuin, sprak een dankwoord, dat verge zeld ging van een gift voor het t.b.c.-sa natorium. De Commissaris der Koningin, in de provincie Groningen vroeg meer be langstelling voor de andere in Groningen samenkomende lijmen: een goede verbin ding met N.W.-Duitsland en met. Twente langs d'e Oostgrens. Het departement Gro- Op eik station langs de geëlectrificeerde spoorlijn naar het Noorden was het Zater dag feest. In Grouw-Irnsum. hood burge meester Eenken van Idaarderadeel (achter de microfoo-n) aan ir. Den Hollander een fraaie bank voor het station aan. Enige dames in Friese klederdracht hadden de bank maar vast in gebruik genomen. nirjigen van de maatschappij voor Nijver heid en Handel bood een antieke koffiekan aan en het streekvervoer gedenkpenningen voor de Commissaris der Koningin en de N.S.-directeuren. Ir. Den Hollander sprak in alle plaatsen hartelijke dankwoorden. Hij deed uitko men dat de electrificatie een besparing be tekent van 550.000 ton steenkolen hetgeen een bezuiniging is van 5V> millioen dollar. Hij huldigde alle N.S.'ers die aan deze electrificatie hebben medegewerkt. Laat in de avond werd de terugtocht naar „Holland" aanvaard. Gedurende een deel van de reis werd de trein getrokken door de gloednieuwe Franse 6-assige electrische locomotief nr. 1301, die een vermogen heeft van 4200 pk. Dit nieuwe type electrische locomotief is Zon dag in ons land aangekomen. Oud vervoer In Leeuwarden heeft men een 'optocht gehouden van voertuigen uit vroeger da gen, bemand met leden van een gymnas tiekvereniging, gekleed in costuums uit de tijd, waarin de diverse vervoermiddelen in gebruik waren. Het geheel vormde een bonte stoet van landelijke ruiters, glazen wagentjes, een jachtwagen, een omnibus, een tilbury, een diligence, Friese sjezen, die nog steeds in gebruik zijn, een post koets, een oude loopfiets, een oude auto uit het jaar 1898, een Tei'schellinger boeren wagen, een ouderwetse brandspuit en ten slotte een praalwagen van de N.S. Volgens berichten uit Washington zou de Nederlandse minister van Financinë, prof. mr. P. Lieftinck, deze zomer benoemd worden tot vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije. Een woordvoerder van de bank ver klaarde, dat het niet gebruikelijk is, dat de Wereldbank vertegenwoordigers in de aangesloten landen heeft, hoewel het uiter aard in bijzondere ornstrandigheden kan voorkomen, dat een uitzondex-ing op deze regel wordt gemaakt. Het enige land, waar de Wereldbank een speciale vertegenwoor diger heeft, is Nicaragua. Deze vertegen woordiging bestaat sedert de zomer van 1951 en is van tijdelijke aard. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Zaterdag te Washington zijn eerste toespraak over de binnenlandse po litiek gehouden, sinds hij bekend heeft ge maakt zich niet meer candidaat voor het presidentschap te zulfen doen stellen. Hij verklaai'de ervan overtuigd te zijn, dat een democraat tot pi-esident der Verenigde Sta ten zal worden gekozen, „want men kan ex- op ï-ekenen dat de republikeinen iets zullen doen, waarmede zij geheel in onze kaart zullen spelen". Volgens Truman wordt de republikeinse partij overheerst door isolationisten, die elke republikeinse candidaat de wet zullen voorschrijven, al heeft hij nog zulke voor uitstrevende denkbeelden op het gebied der buitenlandse politiek. De repuolikeinen vormen de pai-tij van Ixet groot-kapitaal. U kunt er zeker van zijn dat zij dit nog wel duidelijk zullen doen blijken, vooi'dat de verkiezingscam- uagne is geëindigd. Zii zullen er zeker in slagen de boei-, de arbeider en de gemid delde Amerikaanse burger in het algemeen, de stuipen op het lijf te jagen, voordat er gestemd is. En wanneer er dan gestemd wordt, zullen de democraten het winnen", aldus Truman. TREINRAMP IN INDIA NEW DELHI, (Reuter). Vijfenveertig personen zijn om het leven gekomen en 35 gewond bij een treinramp in Midden- India. Deze gebeurde tussen Palana en Bikaner, toen een personentrein op een goederentrein liep. TOKIO, (Reuter) Te Panmoendjom is de vergadering heden na 37 minuten zon der resultaat geschorst. Vicc-admiraal Tur ner Joy noemde generaal Nam 11 een aarts leugenaar. Volgens Nam II hebben de Noordelijken de geallieerden nooit toege staan de gevangenen naar hun mening over repatriëring te vragen. Volgens Joy hebben zij dit eerst wel gedaan, doch zijn zij ex- van teruggekomen, toen de meeste gevange nen te kennen gaven, dat zij niet terug wilden. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft stappen gedaan om het rap port van een commissie van het Internatio nale Rode Kruis over de ongeregeldheden in Februari in het kx-ijgsgevangenenkamp op het eiland Koje te verkrijgen. De meningen over het ontstaan van de incidenten, waarbij een aantal gevangenen om het-leven kwam en een aantal gewon den te betreuren viel, lopen uiteen. Vol gens de kampcommandant werden de ge allieerde soldaten bij het schiften der kx-ijgsgevangenen onverhoeds aangevallen met ijzeren staven, gx-anaten en px-ikkel- draad. De vertrouwensman van de gevan genen verklaax-de, dat de gevangenen, toen de gewapende soldaten zonder waarschu wing het kamp binnenkwamen en hun werd medegedeeld dat zij in hun tenten moesten blijven, bevreesd werden en uit hun tenten kwamen om te zien wat gaande was. Hiex-op openden de soldaten het vuur, aldus de vertrouwensman. Het Amerikaanse marine-commando in de Stille Oceaan heeft bekendgemaakt dat admiraal Turner Joy, het hoofd van de delegatie der verbondenen in Panmoend jom benoemd is tot hootd van de marine- academie in Annapolis (V.S.). Hij zal als delegatie-leider worden vervangen door generaal-majoor William Harrison. Esso Nederland N.V. te Den Haag heeft aan C. van der Giessen en Zonen's scheeps werven te Krimpen aan de IJsel de bouw opgedragen van een tankschip van 26.650 ton voor haar vloot. Voor Van der Giessen die op het ogen blik al een opdracht heeft voor de bouw van een 10.000 d.w.t. tanker voor de Standard Oil Co. (New Jersey) is dit een belangrijke opdracht, vooral ook omdat dit het eerste schip' van dergelijke afmeting zal zijn, dat zij op haar nieuwe helling, die in aanbouw is, zal gaan bouwen. BONN (Reuter). De bestuursraad van de Duitse sociaal-democratische pax-tij heeft Zaterdag een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat Adenauer's handteke ning onder verdragen ter beëindiging van het bezettingsstatuut en tot instelling van de Europese verdedigingsgemeenschap van nul en gener waarde zou zijn. In de ver klaring wordt kanselier Adenauer er vaxx beschuldigd, dat hij „opzettelijk en onver geeflijk" nalaat het volk en de Bondsdag in te lichten over de inhoud van de verdragen ter beëindiging van het bezettingsstatuut. De socialisten herhalen hun verzoek onx een debat in de Bondsdag vóór de onder tekening van de verdx-agen. Volgens de verklaring sluit Adenauer's politiek de weg naar Duitse hereniging af. De sociaal-demo cratische partij eist nieuwe onderhande lingen met de geallieei'den. die parallel dienen te lopen met bespi-ekingen over Duitsland tussen de Westelijke geallieerden en de Sovjet-Unie. Zaterdagmiddag heeft de paxdements- fraclie van de Chi'isten-democratische unie de politiek van Adenauer ten aanzien van de onderhandelingen over de ovex-eenkom- sten met de geallieei-den goedgekeurd. Tevoren hadden Adenauer en de staats- secretaris van Buitenlandse Zaken, Hall- stein, aan de afgevaax-digden van de C.D.U. verslag uitgebracht over de ontwerp-over- eenkomsten: Adenauer deelde zijn aanhangers mede dat, indien West-Duitsland thans niet de contractuele overeenkomsten zou tekenen, welke in de plaats moeten komen van het bezettingsstatuut, de Westelijke verbonde nen géén aanbod zullen doen om nieuwe onderhandelingen te openen. Hij zeide dat de Sovjet-Unie in dat geval haar druk op West-Duitsland „op reusachtige wijze zou versterken". De West-Duitse bondskanselier gaf toe dat zijn politiek om West-Duitsland als vrije deelgenoot te doen deelnemen aan de West-Europese verdedigingsgemeenschap „een zeker i'isico met zich bi'engt". „Doch", zeide hij, „een „neen" van West-Duitsland zou tot onze neutralisatie en onafwendbaar tot een ramp leiden. Een neutralisatie van West-Duitsland zou de .vernietiging van West-Europa betekenen,'met alle gevolgen van dien, zoals de ontwox'teling der Weste lijke cultuur en een vervolging tot het uiterste van de Christelijke kerk". Adenauer gaf als zijn overtuiging' te ken nen dat de contractuele overeenkomsten en het E.V.G.-vei'drag het komende weekeinde voltooid zullen zijn. (Van onze corréspondent in Londen) De Britse handel in China staat op het punt geheel ineen te storten. Alle grote Britse fii-ma's, ixxclusief de Shell, overwe gen China zo spoedig mogelijk te verlaten. Dit betekent het einde van de handelsrela ties, die gedurende vele generaties zijn op gebouwd. Door de inmenging der commu nisten, die normaal functionneren der be drijven onmogelijk maken, exx de onzeker heid van de Brits-Chinese diplomatieke be trekkingen, is het voor deze handelshuizen onmogelijk gebleken om hun bedrijven voort te zetten. Eden zal in het Lagerhuis een verkla ring over deze onfortuinlijke situatie af leggen. Hoewel de handel met China een van de voornaamste i-edenen voor Engeland is ge weest om het Chinese communistische x-e- giem in Januari 1950 „de jure" te erken nen, is het onwaarschijnlijk dat er te dien opzichte verandering komt. De Britse diplomatieke vertegenwoox-di- gers in Paking worden vrijwel door de communistische regering genegeerd. Noch de ambassadeur, noch de zaakgelastigde zijn ooit door de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken ontvangen. De evacuatie der Britse ondernemingen betekent een vexdies aan beleggingen van tenminste 300 millioen pond stex-ling. Dit is voor Engeland een nieuwe zware slag na Abadan, waar 500 millioen pond verloren gingen. Bovendien bedraagt China's schuld aan Bx-itse firma's nog 60 millioen pond, een bedrag dat waarschijnlijk eveneens als verloren is te beschouwen. Het besluit om China te verlaten is niet door de Britse regering genomen, maar door de ondei-nemingen zelf. Bij de evacuatie zijn ongeveer 100 Bxdtse personen betrokken. Voor de oorlog warén er 10.000 Engelsen in handelsbedrijven in China werkzaam. De R.T.C. met de West In de Zaterdag gehouden vergadering van de centrale' commissie der Ronde Tafel-conferentie met de West is het voor stel voor een nieuw ontwerp-statuut be handeld. In dat voorstel is uitgegaan van de ge dachte dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut van een voudige opzet worden neergelegd. Daar naast zullen een aantal statutaire rege lingen worden getroffen ter uitwerking van deze grondbeginselen. De centrale commissie heeft dit ontwerp statuut aan de drie delegaties voorgelegd. Drie leden van de Antilliaanse delegatie hebben vooi'ts een ontwerp voor een rijks grondwet ingediend. De voorstellers zijn hiertoe overgegaan, omdat, naar hun me ning door de logischer opzet ervan eerder kan worden tegemoetgekomen aan de ge opperde bezwaren en omdat gebleken is, dat de RxT.C.-besprekingen nit tot volledig resultaat hebben geleid. Het ontwerp bevat geen principiële af wijkingen vergeleken met het statuut, maar de bewoordingen der artikelen van het ontwerp achten de vooi-stellers zodanig, dat overneming in een logischer constructie dan thans in het nieuwe wex-kstuk is neer gelegd, mogelijk is. "WASHINGTON (Reuter). De Vere nigde Staten hebben bij Frankrijk aange- drongeix op bespoediging van rechtmatige politieke hervormingen in Txxnesië, aldxxs hebben Amerikaanse functionarissen in Washington verklaard. Waarnemers menen dat, als de Fransen in Tunesië geen vorderingen zouden maken, de Amerikaan se houding in de Veiligheidsraad ten op zichte van de Tunesische kwestie mogelijk zal worden gewijzigd. Een woordvoerder van het Britse minis- Ruim 450 afstammelingen van Jan van Riebeeck zijn in Culemborg bijeen geweest ter herdenking van hun voorvader. Van het raadhuis-bordes loerden zij toegespro ken door de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, de heer P. J. Hogenliout. NEW YORK, 18 Mei (Reuter) Nadat in de Amerikaanse staat Oregon twee der den der stemmen voor de verkiezingen van afgevaardigden xxaar de republikeinse partij conventie geteld waren, bleek zeventig procent der stemmen te zijn uitgebracht op afgevaardigden, die op Eisenhower zullen stemmen. Alle achttien gekozen af gevaardigden zijn aanhangers van Eisen hower. Bij de democraten behaalde Kefauver 74% der stemmen. Alle twaalf afgevaar digden naar de democx-atische partijcon ventie zijn aanhangei-s van Kefauver. In Vermont wees de republikeinse con ventie twaalf kiesmannen aan, die in Juli op de nationale conventie voor Eisenhower zullen stemmen. Vijf candidaten die voor Taft wax-en, werden verslagen. Binnenland Een felle brand heeft Zondagmiddag het woonhuis van de familie Van Elsland aan de Zuiddijk in Zaandiam vernield. De brand is door nog onbekende oox-zaak ontstaan in de keuken. De bewoners van het geheel van hout opgetrokken huis waren afwezig. Voorbijgangers hebben twee fietsen, een kinderstoel en wat kinderkleertjes gered. terie van Buitenlandse Zaken heeft te Lon den verklaard dat de Britse houding on veranderd blijft. Engeland beschouwt de kwestie als een binnenlandse aangelegen heid. Volgens A.F.P. zijn Zatex'dag de Franse minister voor oudstrijders en oorlogsslacht offers, Temple, en de Fi-anse resident-gene raal van Tunesië, de Hautecloque, door de Bey ontvangen. Na afloop van het bezoek verklaarde mi nister Temple, dat „het onderhoud zeer prettig was verlopen en dat de Bey had verklaard dat men op hem zou kunnen rekenen." De algemene secretaris van de Arabische Liga, Azzem Pasja, heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Hassee- na Pasja verzocht een spoedvergadering van de raad der Arabische Liga te beleg gen, naar verluidt op aandringen van de vertegenwoordigers der nationalistische partijen in Noord-Afrika. Sadah Ben Yoessef ex-minister van Tu nesië, Alal El Fassi, voorzitter van de Ma rokkaanse Istiqlal, en Tsjazli El Makki namens de Algex-ijnse nationalisten zouden Zaterdag het algemeen secretariaat van de Liga een nota hebben doen toekomen, waarin zij om een dex-gelijke bijeenkomst verzoeken met het oog op de stituatie in Tunis, Algiers eix Marokko". DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking en meest matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Vannacht tamelijk koud, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 20 Mei Zon op 4.39 uur, onder 20.34 uur. Maan op 2.49 uur, onder 17.04 uux\ Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 Mei Hoog water: 12.15 uur. Laag water: 7.31 en 20.21 uur. Dinsdag 20 Mei Hoog water: 0.46 en 13.15 uur. Laag water: 8.37 en 21.19 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1