Kolenlading van de „Seaham had te hoog vochtgehalte GERO ZILV1UM Reserve hulpdiensten hielden alarmoefening nabij Zeeweg Agenda voor Haarlem De radio geeft Dinsdag Raad voor de Scheepvaart P.T.T.-festival voor solisten en ensembles GERO ZILVER PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Heringa Wuthrich Douane schiet Belgische veesmokkelaar neer Vuurtje stoken oorzaak van boerderijbrand Motorjacht bij Schelling- woude uitgebrand Philips ontslaat 70 man in Roosendaal 'n TIP VAN BOOTZ Eis tegen kapitein: onbevoegdverklaring voor twee jaar 11 Kerkelijk nieuws „Abraham" morgen naar de „nieuwe" Kapitein van kustvaarder drie maanden geschorst Bijzondere exportgaranties Rente van schatkistpapier gewijzigd de nieuwe naam voor KNSM-schip liep van stapel MAANDAG 19 MEI 1952 Huizenhoge vlammen en dikke zwarte rook stijgen op van het 80 meter lange tank schip „F. L. Hayes" dat, geladen met duizenden liters benzine, in botsing kwam met een vrachtschip in het Chesapeake and Delaware Canal in de Verenigde Staten. Tien leden van de bemanning wisten zich door overboord te springen in veiligheid te stellen, vier andere worden vermist. ADVERTENTIE Haarlem ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Tijdens een poging om Zaterdagavond in Zeeuws-Vlaanderen vijf kalveren naar België te smokkelen is de 44-jarige Belg Edmond Clays uit Boechaute, Belgisch Oost-Vlaanderen, door Nederlandse doua niers dodelijk getroffen. Clays maakte deel uit van een groep smokkelaars die door de douane verrast werd en probeerde te vluchten, toen de ambtenaren waarschu wingsschoten losten. Na de achtervolging, waarbij de douaniers de Belg De V., ook uit Boechaute, arresteerden en vier van de kalveren bemachtigden, zochten zij op nieuw het terrein af, menende dat er zich nog een smokkelaar verborg. Zij vonden het lichaam van Clays, die dodelijk getrof fen was, waarschijnlijk door een waar schuwingsschot. Een boerderijbrand was het gevolg van een vuurtje dat twee jongetjes Zaterdag middag aan de Lange Brink in Soest stook ten. Reeds enkele minuten na het alarm was de nieuwe nevelspuit ter plaatse. Een grote schuur stond in lichter laaie en het rieten dak van een naastgelegen boerderij brandde reeds. De brandweer besteedde alle aandacht aan de boerderij, die op het dak na behouden kon worden, evenals het woonhuis naast de boerderij. Om dit te bereiken waren ook nog twee motorspui ten ter assistentie toegesneld, die elk twee stralen water gaven. Na een uur was het gevaar voor uitbreiding geweken en om vier uur was men de brand meester. De schuur met enkele werktuigen is geheel uitgebrand.. Van het vee kwam een var ken in de vlammen om. Zondagmorgen omstreeks vier uur is een 13.5 meter lang houten motorjacht, dat bij de Zuiderremming bij de Oranjesluizen te Schellingwoude voor anker lag, nage noeg geheel uitgebracht. Vissers, die het vuur zagen, wekten de twee opvarenden, een broer en zuster uit Bloemendaal, en haalden hen van boord. Een petroleumtoestel, dat was omgeval len of door oververhitting in brand ge raakt, was de oorzaak van de brand. De Amsterdamse brandweer bluste met twee motorspuiten en de drijvende motorspuit Jason de vlammen, maar toen was van het schip alleen nog het -uitgebrande geraamte over. Jacht en inventaris waren verzekerd. De beide opvarenden keerden later naar hun woning te Bloemendaal terug. Zeventig werknemers van de Philipsfa- brieken te Roosendaal zijn ontslagen door de directie, die. als reden voor het ontslag noodzakelijk geworden aanpassing van het bedrijf aan de verminderde afzetmogelijk heden van het product gaf. De maatregel treft zowel vrouwelijk als gehuwd en on gehuwd personeel. ADVERTENTIE Zr was eens een wijsgeer in Londen, Die had een wijs stelsel gevonden. En wat hield het in? Hier is het begin: „Een Tip maakt zieken tot gezonden". Inz. Heer E. J. d. N., Amsterdam ontv. 1 fles Tip en 1 Literfles Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Reportage. 8.25 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Kraka- tau, afbraak en opbouw in de natuur. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 Platen. 19.20 Zoek de zon op is onze leuze, klankbeeld. ÜL40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Orkest. (Om pl.m. 20.40 Actualiteiten). 21.25 Dokter. 21.35 Kamermuziek. 22.10 Alt en piano. (In de pauze: platen). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Friese volksliederen. 17.45 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Orkest. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Saxofoonkwartet. 19.50 Causerie over de toelating tot de N.M.A. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Platen. 21.20 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.35 Dans muziek. 22.05 Dit is uw land, uw volk, klank beeld. 22.30 Platen. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Levensader van Amsterdam, documentaire: Televizier; De Nederlandse Spoorwegen; Biljartdemonstratie. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Operaconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.15 Zang en piano. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws, 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Piano. 18.00 Boekbespreking. 18.10 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteit. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte mu ziek. 22.45 'Platen. 22.5523.00 Nieuws. „Deze ernstige scheepsramp, waarbij drie doden te betreuren waren, had nimmer mogen voorkomen en zou nooit zijn voor gekomen indien de instructies waren op gevolgd", zo zei de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, bij de behandeling van het ongeval met de 400 ton metende coaster m.s. „Seaham" door de Raad voor de Scheep vaart. Op 17 Januari maakte de „Seaham" bij de ingang van het Kanaal, ongeveer 15 km. uit de Engelse Oostkust (ter hoog te van Lowestoft en 10 mijl Oost-Zuid- Oost van het lichtschip „Corton") ruim 60 graden slagzij en zonk later, waarbij drie van de acht leden der bemanning ver dronken. Als betrokkenen bij deze ramp versche nen in Amsterdam voor de Raad de 41- jarige kapitein Chr. de V. uit Harlingen en de 30-jarige eerste machinist A. Z. uit Doetinchem en als getuigen werden ge hoord de eerste stuurman R. M. uit Gro ningen en de matroos A. K. uit Den Haag. Het vervoer van „mud-coal", een fijn- koolproduct, met een hoger vochtgehalte dan 20 percent is voor Nederlandse sche pen verboden. De kapitein verklaarde ter zitting, dat hij met deze bepaling niet öp de hoogte was, zodat hij, toen hij de op dracht ontving in Huil ruim 200 ton „mud-coal" te laden, weinig aandacht heeft geschonken aan de waarschuwing van zijn opdrachtgever om daarbij goed uit te kijken. Slagzij Deze lading was namelijk in Huil gear riveerd met het s.s. „Westkust", dat zwaar slagzij had gemaakt. Gebleken was, dat de In het Nederlands Verbond van P.T.T.- Ontspanningsverenigingen zijn ook opge nomen de muziekkorpsen. Deze vormen een uitstekend georganiseerde landelijke fede ratie die haar eigen concoursen organi seert. Ten einde echter de particuliere in strumentale studie te animeren schrijft het. Verbond ook zogenaamde „Solistenfesti vals" uit, die eer beschouwd kunnen wor den als leerzame examens dan als wedstrij den, want er worden geen prijzen toege kend. Wel worden de prestaties critisch be oordeeld door een jury, die er een rapport over uitbrengt. Het tweedaags Solisten- festival van dit jaar werd deels te Zwolle en deels te Haarlem gehouden. Zaterdag middag dienden aldus negentien solisten en kleinere ensembles zich ter beoordeling aan voor de jury, bestaande uit kapitein Gijsbert Nieuwland (directeur van de Ma rinierskapel) en ondergetekende. Het fes tival had plaats in het Gebouw van de Haarlemse Jonge Mannen Vereniging. De heer Jan Rosekrans verleende zijn mede werking als pianist-begeleider. Verleden jaar werd de proef genomen om dé deelnemers een kort stukje op het eerste gezicht te laten spelen. De resulta ten daarvan waren bevredigend en dus werd nu ook het prima-vista-spel voor de solisten toegepast en met succes, want het kwam zelden voor dat er storende fou ten gemaakt werden. Meestal was alles correct. Over het geheel was er in de keuze der nummers een verblijdende vooruitgang te constateren. Prestaties die bijzonder opvie len door goede smaak en technische ver zorging waren inzonderheid die van de Es- bas van „Gemeente Telefoon" uit Den Haag, die op verrassende wijze een suite van Bach vertolkte; verder die van een klarinettist van de P.T.T.-harmonie uit Dordrecht, die met fraaie toon een paar delen uit een concert van Weber speelde; alsmede die van een andere klarinettist uit Dordrecht, die heel behoorlijk met een con cert van Tartini voor de dag kwam. Een mooie beurt maakte ook een waldhoornist van de Haagse Postfanfare met Romance van Saint-Saëns en een voortreffelijke in druk wekte een trombonekwartet van het Dordtse korps. Een opmerkelijke trompet prestatie van een lid van het Goudse P.T.T.-korps verdient eveneens vermel ding. Natuurlijk lieten de leden van de Haar lemse Postfanfare zich.niet onbetuigd. Deze kwamen met een aantal kleine ensembles voor de jury: een duet voor twee pistons, een saxofoonkwartet en een tweetal koper kwartetten, die trachtten de moeilijkheden te overwinning van het samenspel zonder directie. De beste resultaten bereikte men in de meest gebruikelijke toonsoorten en bij geringe modulatie. Ook de „Tyrolerkapel" en de „Boerenkapel" van "de Haarlemse Postfanfare traden met succes op en zorg den voor gepaste vrolijkheid. JOS. DE KLERK Gereformeerde Kerk Ds. J. A. van Arkel, predikant bij de Gereformeerde Kerk van Haarlem, ontving een beroep van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam. lading een vochtgehalte van ruim 32.5 percent bezat en daardoor tijdens de reis van de „Seaham" was gaan schuiven, waardoor het schip was gaan overhellen. De „Seaham", die ondanks de minder gunstige weervoorspelling toch was uitge varen, maakte ter hoogte van Lowestoft slagzij, waardoor een deel der onervaren bemanning bang werd en in de redding boot plaats nam. Met vier man aan boord werd de sloep gevierd, die echter met een talis aan het schip bevestigd bleef. Met een vaart van ongeveer 5 mijl werd de slinge rende sloep door het water voortgetrokken en de kapitein heeft aan de verzoeken van de inzittenden gehoor gegeven de lijn niet door te kappen, hoewel hij dit wel van plan was. Eerst veel later heeft hij de lijn doorge hakt, maar toen was het reeds te laat. De vier inzittenden waren overboord geslagen, van wie slechts de matroos E. Roos uit Scheveningen kon worden gered. De 43-jarige kok M. van der Ende uit Den Haag, de 19-jarige tweede machinist J. Breederveld uit Vlaardingen en de 21- jarige lichtmatroos C. Sarton uit Rotter dam, vonden de dood in de golven. „Een schip mét een vaart van 5 mijl een sloep mee te laten trekken is vragen om ongelukken", aldus de inspecteur-gene raal. Hoewel de kapitein voor zijn verant woordelijke functie van enige goede eigen schappen blijk heeft gegeven r. onder meer bleef hij tot het uiterste aan boord om té trachten een tros te bevestigen is hij ditmaal naar de heer Mooienburgh'zei- de, zeer ernstig tekort geschoten, te meer omdat hij met de lading de voorschriften van de inspecteur-generaal niet had opge volgd. De inspecteur-generaal stelde de raad voor, als maatregel van tucht de kapitein twee jaar zijn bevoegdheid om als kapitein op te treden te ontnemen. Ook de eerste machinist Z. was volgens de inspecteur- generaal in ernstige mate tekort gescho ten. Toen het schip eerst 20 graden en later 60 graden slagzij maakte had hij niet direct de motor stilgezet. Tegen hem werd ont neming van zijn bevoegdheid als machinist voor zes maanden geëist. MAANDAG 19 MEI Lido: „Illusie van het geluk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Boefjes van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarae: „Het teken van de gorilla", „De tyran van de zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geen médailles voor spionnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De gesluierde Maja", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Bij mij verveel je je niet', alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „De Bron", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 MEI Stadsschouwburg: „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" (De Haagse Comedie), 8 uur. Concertgebouw: HOV, Beethovenconcert, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: „De reis van het koninklijk paar", 10, 11 en 12 uur. „De gesluierde Maja", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt, Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne, Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: .„Pa radijsvogel", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Hedenmorgen werd ons van de zijde der rederij meegedeeld, dat de trawler „Abra ham" morgen in elk geval vertrekt voor de jacht op de nieuwe haring met de trawl. (De andere schepen, die dispensatie van het Bedrijfschap hebben gekregen, de „Tzonne", „Eveline" en „Medan" kunnen door technische moeilijkheden en doordat de „Medan" nog op zee is, niet onmiddel lijk vertrekken.) De „Pascholl" strandde op Deens eiland Op 8 November van het vorig jaar strandde het 275 ton metende m.s. „Pas choll" van de heer D. Kooiman uit Dor drecht op weg met een lading gezaagd hout van Skoghall naar Delfzijl in het Kattegat op het Deense eiland Hesselo. Wegens zijn schuld aan de stranding, die volgens de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam te wijten is aan onzorgvuldige navigatie, is de 28-jarige kapitein J. de V. uit Groningen door deze raad de bevoegd heid om als kapitein te varen op zeeschepen ontnomen voor de tijd van drie maanden. „Hoewel niet van invloed op deze stran ding", zo staat'in de uitspraak vermeld, „valt het de raad op, dat op de „Pascholl" de eigenaar van het schip als schepeling voer. De raad moet deze toestand veroor delen". De kapitein meende het eiland Hesselo op voldoende afstand te passeren. Hij heeft ,-niet laten loden. Even voordat de „Pascholl' aan de grond liep, had de kapitein bran ding gezien en order gegeven „hard bak- ''boord". Het gelukte na de stranding niet met schroef- en roermanoeuvres vlot te komen. De volgende middag heeft een sleepboot het gestrande schip vlot getrokken. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de behandeling en de ver lening van bijzondere export-garanties als bedoeld in hoofdstuk 7 par. 2 letter L, van de nota inzake de exportpolitiek, welke on langs door de ministers van Economische Zaken, Financiën, Buitenlandse Zaken, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Verkeer en Waterstaat aan de Staten- generaal werd aangeboden, zal geschieden door de Economische Voorlichtingsdienst. Volgens deze garantieregeling, welke uit sluitend betrekking heeft op export naar de Verenigde Staten en Canada, kan tegen betaling van een premie aan de exporteur van staatswege een garantie worden ver strekt voor een gedeelte van de door hem over een bepaalde tijdsperiode gemaakte kosten voor marktonderzoek, reclamecam pagnes en zogenaamde sales promotion. De rente voor schatkistpapier is gewij zigd. Met ingang van heden zullen bij de agent van het ministerie van Financiën te Am sterdam schatkistpromessen worden ver krijgbaar gesteld met een looptijd van 3, 6,9 en 12 maanden. Het disconto zal respec tievelijk y2, 3/4, 1 en 1 1/4% bedragen en wordt dus met 1/4% verlaagd. Het papier met tussenliggende termijnen komt te vervallen. Schatkistbiljetten met een looptijd van 3 jaar behouden een rente van 2%. De rentevoet van de biljetten met 5-jarige looptijd is van 2 1/4 op 2y2"/o gebracht. De wijziging van de rente van het schat kistpapier wordt in financiële kringen te Amsterdam beschouwd als een maatregel ter consolidatie van de vlottende schuld van het rijk. Zij zien hierin een stumulans voor de beleggende instellingen tot aan koop van langlopend papier. ADVERTENTIE <GERO> KWALITEIT. AFWERKING EN GARANTIE BLIJVEN DEZELFDE De denkbeeldige gespannen internatio nale toestand tussen Roodland en Blauw- land is Zaterdagmiddag tot-uitbarsting ge komen. Daarom werden de leden van de Nationale Reserve Noordholland-Zuid, van de Reserve Grensbewaking, de Reserve ge meentepolitie en het Rode Kruis Korps Haarlem volledig gemobiliseerd. Zij werk ten mee aan de eerste grote gecombineerde alarmoefening van deze reservediensten onder de naam „mixed". De strijd heeft zich afgespeeld nabij de Zeeweg en de Prins Bex-nhardbrug in Overveen. De troe pen van Rood waren als parachutisten neergelaten bij het helmmonument op de Zeeweg en rukten vandaar af op naar de Tetterodeweg in Overveen. Onderweg werd een denkbeeldige tank onschadelijk ge maakt. Drie compagnieën van de troepen van Blauw hadden zich om halfdrie in de Ripperdakazerne verzameld en trokken vandaar naar de drie verdedigingspunten, de spoorwegbrug over de Zanderijvaart, de kruising van Zeeweg en Tetterodeweg tegenover het woonhuis van wethouder Van Geluk en bij de Prins Barnhardbrug, waar ook de Staf lag. De aanval op de Zanderijvaart werd vol ledig afgeslagen; een andere ploeg van „Rood" bereikte langs de Tetterodeweg wèl de Prins Bernhardbrug, waar de strijd werd voortgezet. Toch een „echte" gewonde Tot de honderden die aan de alarmoefe ning deelnamen behoorden eveneens een kleine honderd leden van het Rode Kruis Korps Haarlem. De artsen Tj. Meijer en B. Dalhuysen hadden de leiding van hulp aan de gewonden, die van het gevechtster rein werden gebracht naar de hulpverband- plaats in de theeschenkerij aan de Brou- werskolkweg. Vandaar werden zij vervoerd naar de post aankomst en sortering, die het hoofdkwartier had opgeslagen in ten ten nabij het Houtmanpad, om vervolgens te worden overgebracht naar het in het gebouw van het Rode Kruis aan de Pavil joenslaan ingerichte noodziekenhuis, waar de arts H. Brouwer met mevrouw Veen de eindcontrole had. Een lid van de Nationale Reserve zorgde voor een verrassing door echt gewond te raken. Bij een ontmoeting tussen Rood en Blauw werd hij buiten gevecht gesteld. Hij was het met zijn „dood" niet eens en be sprong zijn vijand. Bij een worsteling om zich van het geweer meester te maken werd het lid der nationale reserve door een schot in zijn hand getroffen. De gewonde werd naar het noodziekenhuis vervoerd. De vijfde colonne Amsterdamse studenten van verschillen de universiteiten, bijeengebracht in het Studenten Opleidingscorps (S.O.C.) fun geerden als saboteurs en leden van de vijfde colonne. Geen van hen slaagde er in tot het hoofdkwartier nabij de Prins Bern hardbrug door te dringen, ofschoon zij hun sabotagedaden wel overal trachtten uit te voeren. De vijfde colonne, die volgens het programma onrust zaaide door sabotage en het verspreiden van geruchten, werd onschadelijk gemaakt door de leden van de Reserve Grensbewaking en de Reserve gemeente politie van Bloemendaal. Deze reservediensten zorgden voor het bewaken van politiebureau en station en patrouil leerden langs de wegen met het oog op infiltratie en sabotage. De gearresteerde S.O.C.-ers kregen op het politiebureau een gratis verblijf aangeboden. Om halfzes was de oefening geëindigd en trokken vriend en vijand huiswaarts. De algehele leiding van de oefening was in handen van de luitenant-kolonel H. W. Lenderink, geassisteerd door enige luite nants van de hulpdiensten. Commandant van de compagnie van de Nationale Reser ve uit Haarlem was sergeant-majoor W. Rot. 41. Wankelend begaf Panda zich naar de uitgang van de vuurtoren, om daar te gaan vertellen wat hij beschouwde als een vre selijke onheilstijding.. Men wachtte hem met onverholen ongeduld af; en nauwelijks had hij zich in de deuropening vertoond, of allen stormden op hem af, de journalis ten natuurlijk voorop. „Wel? Hoe is het?", riepen de ongeduldigen. „Waar is de bur gemeester? Waarom komt hij niet?" „Ja. ehhoe zal ik het zeggenbegon Panda; en hij wist ook werkelijk niet hoe hij het zeggen moest. Hij wildedat Joris Goedbloed deze boodschap maar zelf had opgeknapt, doch Joris ddcht daar zelfs niet aan. Deze geleerde hield zich thans onledig met het lezen van een sprookjesboek, ter wijl hij voor zich heen mompelde: „Aardig knaapje, die Panda. Jammer, dat hij niet genoeg met intellect gezegend is om te begrijpen welke alleraardigste resultaten ik met mijn wetenschappelijke arbeid heb bereikt". Nu, Panda vond de resultaten inderdaad niet alleraardigst, maar tenslot te schraapte hij toch genoeg moed bijeen om tot de wachtende menigte te zeggen: „Het... eh... het is heel erg... maar... ehde burgemeesteren de secre tarisnou, hèdie zijn wég! WEG! Door de demonstratie van de verdwijn- machine zijn ze verdwenenDe uit werking van deze mededeling was echter een geheel andere dan hij zich had voor gesteld. De talloze nieuwsgierigen zagen hierin namelijk terecht een overtuigend bewijs van de deugdelijkheid der verdwijn- machine, en ze begonnen „Hoera!" te roe pen, terwijl inmiddels de journalisten hun boekjes dicht klapten en een hardloop wedstrijd begonnen naar de dichtstbijzijn de telefoon-post. „De burgemeester ver dwenen!", riepen zij juichend. „Maar dat is pas nieuws! Vlug! Dat wordt een extra editie!" De zwaarlijvige Bernard Brabbel was een der snelstèn; maar wij zullen bin nenkort zien, dat hij desondanks nog in moeilijkheden zal geraken. Voorbij. „De tijd dat een verovering van West-Europa betrekkelijk snel en zon der te grote offers zou kunnen worden, uitgevoerd, is voorbij. Elk uur worden de moeilijkheden, waarmede een mo gelijke aanvaller te kampen zou krij gen, groter, en zij zullen groter blijven worden, zolang wij en onze bondgenoten de politiek der gemeenschappelijke vei ligheid blijven volgen", aldus verklaar de de Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, in een door hem ter gelegenheid van de Amerikaanse „weer machtsdag" gehouden toespraak. Hulde. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Eden, heeft in een in de „Sun day Times" gepubliceerd artikel hulde betuigd aan de nagedachtenis van de overleden Nederlandse ambassadeur te Londen, baron Michiels van Verduynen. „Zijn vele vrienden hebben met leed wezen het bericht van zijn overlijden vernomen", schrijft Eden. „Hij was een man met opmerkelijke gaven, wijs, doch met een jong hart. Hij heeft zijn land getrouwelijk gediend en hij heeft, ge durende zijn verblijf in Groot-Brittan- nië, het Engelse volk leren begrijpen en lief hebben." Demonstraties. In de omgeving van de Champs Elysées te Parijs hebben zich Zondagavond botsingen voorgedaan tus sen de politie en demonstranten, die protesteerden tegen de deportatie uit Algerije van de nationalistische leider Messali Hadj. Twee politiemannen zijn in een ziekenhuis opgenomen en negen liepen lichte verwondingen op. 143 Noord-Afrikanen zijn aangehouden. Buitenstaanders. De „Washington Post" schreef Zaterdag naar aanleiding van het „rapport-Fechteler", dat in het Franse blad „Le Monde" is verschenen, dat teveel mensen in het buitenland te veel aandacht schenken aan verklarin gen van Amerikanen, die aan de „zelf kant van de politiek" staan en die tegen het beleid van Truman zijn. „Soms wordt meer aandacht aan deze perso nen besteed dan aan officiëfe verklarin gen", aldus de „Washington Post". Polsen. Zaterdag heeft Japan Zweden ver zocht het Russische standpunt inzake de status van de Russische missie in Tokio te polsen. (Door het van kracht worden van het Japanse vredesverdrag heeft de Russische missie haar officiële status en bijgevolg in principe haar diplomatieke voorrechten verloren. Japan zou bereid zijn de voorrechten van de missie offi cieel te erkennen, mits de Sovjet-Unie onderhandelingen over tussen beide landen hangende kwesties voorstelt, in het bijzonder over repatriëring van Ja panse krijgsgevangenen. Strijdgroep. Een aantal voormalige leden van de „Freie Deutsche Jugend", de Oost-Duitse communistische jeugdorga nisatie, dat naar West-Berlijn is ge vlucht, heeft aldaar een groep gevormd die zich ten doel stelt „het onmenselijke communistische bewind" in Oost-Duits land te bestrijden. De groep zal onder meer een twee-wekelijks nieuwsblad uitgeven, dat er net zo zal uitzien als „Junge Welt", het officiële orgaan van de Oost-Duitse communistische jeugd organisatie. Het is de bedoeling dit blad in Oost-Duitsland te doen verspreiden. Staatskerk. In de „Oostenrijkse Katholieke nieuwsbrief" wordt medegedeeld, dat thans in Bulgarije, evenals in Albanië, de R.K. kerk onder staatsbeheer is ge steld. Er is een nieuwe Bulgaarse Kerk wet afgekondigd, waarin is bepaald dat iedereen zijn geloof vrijelijk kan belij den, met inachtneming van de daarbij passende kerkelijke gebruiken. De wet omvat echter ook een aantal beperken de bepalingen. Zo is onder meer be paald dat de Bulgaarse Orthodoxe kerk slechts dan staatskerk zal blijven, als zij blijk geeft de „volksdemocratische geest" getrouwelijk te zijn toegedaan. Tenslotte wordt nog in de nieuwe kerk wet bepaald, dat niemand de sacramen ten kunnen worden geweigerd. Het zal dus voortaan in Bulgarije onmogelijk zijn iemand in de ban te doen. Gezond leven. Op een eiland in de Stille Oceaan zijn twee Japanners aangetrof fen, die zich daar sinds acht jaar sohuil hadden gehouden. Zij hebben geleefd van paling, ratten, slakken en vruchten. Zij trokken er 's nachts op uit om hun voedsel te verzamelen. De beide man nen, 31 en 37 jaar oud, waren mager, doch hun gezondheidstoestand was uit stekend. De Japanners woonden in grot ten, die zich op dertig méter hoogte in de rotsen bevonden. Wedstrijd. Twintig studenten van de universiteit te Durham (Engeland) had den op papier berekend, dat zij tezamen een touwtrekpartijtje tegen een olifant zouden moeten winnen. Doch de prac- tijk bleek anders te zijn. Toen de „wed strijd" begon, wandelde de dikhuid met het touw en het twintigtal weg en kwam eerst dertig meter verder tot stilstand. Verbod. De Parijse politie heeft verdere opvoeringen van het anti-Amerikaanse en pro-communistische toneelstuk „Ko lonel Foster bekend schuld" verboden, daar hierdoor de openbare orde ver stard zou kunnen worden. Bij de eer ste opvoering hadden zich reeds onge regeldheden voorgedaan.' Straf. Voor een gerechtshof te Dresden, in Oost-Duitsland, hebben vijf West-Ber- lijners terecht gestaan, die werden be schuldigd van spionnage, sabotage en „het zaaien van haat jegens de democra tische orde der Oost-Duitse republiek". Twee hunner zijn tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De drie an deren kregen gevangenisstraffen van drie tot vijftien jaar. Geen schat. Nabij Völkermarkt (Karinthië) was kortgeleden bij opgravingen een drieduizend jaar oud altaar, waarop of fers werden gebracht, gevonden. De altaarsteen is thans door boeren ver nield. Volgens een plaatselijke overleve ring had de Hunnenkoning Attilla een schat verborgen op een plaats, die over een kwam met die waar het altaar werd opgegraven. De boeren meenden nu dat de schat zich wel eens in de altaarsteen zou kunnen bevinden en braken deze open, doch vonden niets. Zaterdag is bij Van der Giessen en Zo- nen's scheepswerven in Krimpen aan de IJsel een schip voor de K.N.S.M. te water gelaten. Krachtens de traditie bij de K.N. S.M. om de meeste harer schepen namen te geven ontleend aan mythologie en oud heid wordt dit schip „Hathor" gedoopt. De doop geschiedde door mej. A. M. van der Giessen. De „Hathor" heeft een draagver mogen van 4.000 ton.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2