Stichting 1940-1945 verliest een gewaardeerde kracht Universitaire zorg voor de taalbeheersing de <hag naai» Uw smaak Acht jaar oud en dan al in een testteam Afscheid A. F. P. Vermeulen J. C. Renes wordt Provinciaal Directeur De radio geeft Woensdag Grote belangstelling voor het Olympisch voetbaltournooi PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE DINSDAG 20 MEI 1952 2 Last van de radio? HVB-elftal naar Den Haag Jeugdcricket bloeit in Haarlem Inaugurele rede van prof. dr. Garmt Stuiveling Meer dan 2 millioen leerlingen Schermen Militairen schermden in R ipperdakazerne Korfbal Twaalftal van H.K.B. speelt tegen N.H.K.B.-team Wielrennen Internationale wedstrijden in Olympisch Stadion Pseudo-vogelpest in Zeeuwsch-Vlaanderen Dividend Koninklijke vijftien percent Als Woensdagavond het provinciaal be stuur van de Stichting 1940-1945 in Haar lem de jaarlijkse contactavond voor alle medewerkers uit het district Noordholland belegt, zal daar in leder geval de heer A. F. P. Vermeulen ontbreken. De heer Ver meulen die byna vijf jaar by de Stichting heeft gewerkt, eerst als fimctionaris op het hoofdkantoor in Amsterdam en sinds 1 Juli 1949 als directeur van het Provin ciaal Bureau Noordholland ais opvolger van de heer C. van Stam zal op dat ogenblik met zyn gezin aan boord zijn van de „Sibajak" op weg Aan Rotterdam naar Canada, «aar hem een nieuwe toekomst wacht. Velen, zowel van zyn vrienden als mede werkers en verzorgden van de Stichting, zullen zijn heengaan betreuren. Want al len, die met hem hebben samengewerkt, hebben steeds veel respect gehad voor de man die zich met hart en ziel aan het stichtingswerk heeft gegeven. Voor het stichtingswerk, berustend op een ideële basis, dat hem lief is geworden en waaraan hij zich ten volle heeft gege ven, kon hij steeds tijd vinden, evenals voor ieder die op de Stichting was aange wezen en een beroep op hem deed. Het werk na de bevrijding was' voor de heer Vermeulen eigenlijk een voortzetting van hetgeen hij in de bezettingstijd had gedaan. Hij verrichtte veel illegaal werk in L.O.- L.K.P. verband in de Haarlemmermeer met contactpunten in Amsterdam en Haarlem. Het was de belofte in de bezettingstijd door illegale strijders aan hun vrienden gedaan om voor de nagelaten betrekkingen te zorgen, die de heer Vermeulen steeds trachtte te vervullen en waardoor hij bij de Stichting 1940-1945 zo uitstekend op zyn plaats was. Huldiging Op een Zaterdagmiddag in de „Harmo nie" te Alkmaar gehouden provinciale ver gadering van de Stichting 1940-1945 heb ben vele vrienden afscheid genomen van de heer Vermeulen en enkelen hebben daarbij het woord gevoerd. Als opvolger van de heer Vermeulen werd benoemd de heer J. G. Renes, die reeds directeur is van het district Amsterdam en beide directeurs functies nu zal vervullen. Zoals bekend ligt het in de bedoeling uit bezuinigingsover wegingen de districten Noordholland en Amsterdam in de toekomst samen te voe gen. Zowel de inkrimping van het Stich tingsapparaat als de toekomst voor zijn kinderen is de doorslag geweest, dat de heer Vermeulen naar Windsor in het dis trict Toronto in Canada vertrekt. Op de vergadering in Alkmaar heeft de heer E. J. H. Volkmaars, voorzitter van het provinciaal bestuur Noordholland van de Stichting 1940-1945, nogmaals samen gevat op welke uitstekende wijze de heer Vermeulen zyn functie bij de Stichting heeft vervuld. De heer J. H. Kersten richtte zich mede namens de afwezige voorzitter van het hoofdbestuur de heer J. Smallenbroek en namens het dagelijks bestuur tot de schei dende districtsdirecteur. Enerzijds betreur de hy diens heengaan, anderzijds vond hij het begrijpelijk om elders voor zyn gezin een nieuwe toekomst te willen opbouwen. Dat het district Noordholland een der ADVERTENTIE IBIS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Residentie orkest. 11.25 De mammoeth-tand, humoreske. 12.00 Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest en solist. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Philharmo- nisch sextet. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 De opleiding tot marine-officier. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 R.V.U.: Drie perioden in de sterrekun- de: Moderne denkbeelden over het heelal der melkwegen. 19.00 Cristelijk verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familiecompetitie. 20.20 Orkest en solist. 21.15 De ontwikkeling in het Christelijk maat schappelijk werk, causerie. 21.35 Kerkmuziek 22.05 Salonorkest. 22.30 Internationaal Evan gelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Over denking 23.00 Nieuws. 23.15 Clavecimbel. 23.35—24.00 Platen HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Instru mentaal trio. 13.40 Kamerkoor. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Rege ringsuitzending: Wat wil je weten? 18.00 Nieuws. 18.20 Geestelijke verzorging bij de West-Europese luchtstrijdkrachten, lezing. 18.30 Oostenrijkse muziek. 19.00 De weg naar vrijheid. 19.15 Blaaskwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade-orkest. 20.50 Die en die is er noghoorspel. 20.00 Hawaiï- muziek. 22.20 Japan, causerie. 22.35 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Causerie. 13.35 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 18.00 Boekbespreking. 18.10 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest. 21.00 Actualiteit. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.35 Platen. 22.5523.00 Nieuws, A. F. P. Vermeulen. beste en belangrijkste afdelingen is bleek volgens de heer Kersten alleen al uit de opbrengst van de jaarlijkse inzamelings acties in de maand Mei. De heer W. Maarse uit Aalsmeer sprak namens de vriendenkring uit de Haarlem mermeer. De heer P. J. Kapteyn, lid van het dagelijks bestuur van het provinciaal bestuur, memoreerde tenslotte het verle den en richtte zich eveneens op de toe komst. Wie naar andere werelddelen ver trekt, behoort meestal tot de besten van ons volk. De heer Vermeulen, aldus spre ker, gaf zich geheel, hij was trouw en week niet af. Hij betreurde het heengaan van mensen die ons land zo goed zou kun nen gebruiken. In de huldiging en toespraken, die van vele stoffelijke huldeblijken vergezeld gin gen, werd eveneens mevrouw Vermeulen betrokken. De heer Vermeulen dankte ten slotte allen. Als hij in Canada voor de Stichting 1940-1945 iets zou kunnen doen, zal hij dat niet nalaten. De jaren 1945 tot 1950 noemde de scheidende directeur een prettige tijd en ongetwijfeld de mooiste jaren van zijn leven. Het hoofdbestuur van de Stichting 1940- 1945 heeft aan de heer Vermeulen op een reeds eerder gehouden bijeenkomst de door professor Wenckebach ontworpen Verzets- penning van de Stichting 1940-1945 ver leend. Deze herinneringspenning wordt ver leend aan degenen, die zich voor net Stich tingswerk buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt. Een radio die aanstaat, terwijl iemand zit te werken hoeft hem niet te storen of te helpen bij dat werk, volgens een artikel in het Amerikaanse weekblad „Newsweek" van Maandag. De Amerikaan dr. Edmund Mcch wijdde zijn proefschrift aan dit on derwerp. Bij zijn onderzoek verdeelde hij zestig studenten in vier groepen. De eerste groep vertelde hij dat lawaai het denkver mogen vermindert, anderen kregen te ho ren dat het omgekeerde het geval is. De. derde groep zei hij dat lawaai eerst de nei ging tot vergissingen vergroot, maar dat men er later aan went en de vierde groep liet hij onbevooroordeeld. Toen begonnen de experimenten: acht dagen lang zaten de groepen opstelsommetjes te maken in Mech's kantoor, terwijl een gramofoon op tweemaal de normale gesprekssterkte steeds weer dezelfde passage uit een hoor spel gaf. Het resultaat van de proeven was dat de studenten werkten zoals Mech hun voor speld had, dat wil zeggen dat de eerste groep vrij veel fouten maakte, de tweede vrij weinig, enzovoorts. Niet minder dan vierentwintig landen hebben, terwijl de inschrijvingsdatum pas op 1 Juni afloopt, zich gemeld voor het Olym pisch voetbaltournooi. Het organisatiecomité van de Olympische Spelen houdt er rekening mee, dat nog meer landen zullen inschrijven, zoals Sovjet Rusland, Nederland, Hongerije en Peru. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité zal over enkele dagen be kend maken in welke takken van sport Ne derland definitief in Helsinki zal uitkomen, zodat men in de Finse hoofdstad pas op het allerlaatste ogenblik, vlak voor de inschrij vingsdatum, zal weten, of het Nederlands elftal zal komen. Men acht het zeer goed mogelijk, dat ook Sovjet Rusland pas een of twee dagen voor de eerste van de volgende maand zal mededelen of men met een voet balploeg komt. Zwitserland, Tsjechoslowakije, Uruguay, Brazilië en België zullen definitief niet deel nemen. Ingeschreven hebben tot op dit ogenblik: de Verenigde Staten, Egypte, de Nederlandse Antillen, Chili. Pakistan, Noorwegen, Zuid- Slavië, Israël, Oostenrijk. Polen, Saar, Dene marken, Duitsland, Frankrijk ,£weden, Spanje, Luxemburg, Siam, Roemenië, Tur kije. Cuba. Italië, Griekenland en Finland. Het tournooi zal worden gespeeld volgens afvalsysteem. Slechts zestien landen zullen aan het tournooi deelnemen, zodat, indien geen der landen zich terugtrekt, in ieder ge val voorronden moeten worden gespeeld. De mogelijkheid bestaat, dat men reeds op 11 Juli met wedstrijden van deze voorronden aanvangt. Voor de tussenronde om de Moorman beker speelt het HVB-elftal Zondag aan staande op het terrein van Laakkwartier tegen het elftal van de Haagse Voetbal Bond. 99 99 Woensdag- en Zaterdagmiddag treden ze aan: cricketers van Australië, van Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en West In- diëvan India en Engeland. Cricketers in hagelwitte sportkleding met bats, legguards ballen en wickets. Ze spelen testmatches. En al mogen dan de radioverslaggevers verstek hebben laten gaan en de tribunes leeg zijn, de wedstrijden gaan door. Scorers klaar.... de eerste bal! Het bestuur van de Haarlemse Cricket Club „Rood en Wit" met haar .prachtige terreinen aan de Spanjaardslaan heeft een oplossing gevonden voor de cricketspelen de jeugd. Het heeft „testteams" gevormd met namen van beroemde cricketlanden en het heeft een competitieprogramma sa mengesteld, dat nagenoeg de gehele zomer in beslag neemt. Jongens van acht jaar af spelen in die elftallen. Kinderen eigenlijk nog, die in vroeger jaren toen men met het probleem jeugdcricket geen weg wist niet aan bod en dus ook niet aan bat kwamen. Voor de echte competitieteams waren ze te jong en te onervaren en vol doende in aantal voor een elftal van leef tijdgenoten waren ze ook al niet. Probleem En daar is, vooral in de na-oorlogse jaren, verandering in gekomen. De toe- men eenvoudig met een oplossing móést komen. Jeugdcricket was plotseling een dringend probleem geworden. H.C.C. in Den Haag vormde teams met namen van beroemde aanvoerders en in navolging daarvan stelde Rood en Wit „landenteams" samen. Ruim zes-en-zestig jongeren in de leeftijd van acht tot achttien jaar steken elkaar nu in de competitie naar de kroon en betwisten elkaar de voor hen hoogste cricketeer: het kampioenschap. Dat is dus een onderlinge competitie tussen verenigingselftallen, maar veel van die jonge cricketers hebben dankzij de activiteit van de Haarlemse Cricket Bond ook contact met andere verenigingen. De juniorenelftallen van Haarlem, Rood en Wit A en B en C.V.H.W. spelen een volle dige competitie en spelen voorts nog een thuis- en een uitwedstrijd tegen een van de Amsterdamse juniorenteams van A.C.C., V.R.A., Cric of V.V.V. Deze laatsten heb ben ook een volledig programma, zodat er aan het einde van het seizoen drie kam pioenen zijn: een van de Haarlemse Cricket Bond, een van de Amsterdamse Cricket Bond en een van de gecombineerde com petitie. Tournooien Maar de jongeren staan in de zomer maanden nog meer wedstrijden te wachten. Om maar een paar voorbeelden te noemen: de wedstrijd om de „Zilveren Bal" tussen ADVERTENTIE „Ik hoop, dat u mijn taalpaedagogische functie wilt beschouwen als bedoeld voor de studenten" zo richtte zich Maandag middag prof. dr. Garmt Stuiveling uit Hil versum, die tot buitengewoon hoogleraar in de taalbeheersing aan de Amsterdamse universiteit is benoemd, in zijn inaugurele rede in de aula dezer universiteit tot de hoogleraren, „maar ik mag niet verzwijgen, dat gij mijn taak aanzienlijk zoudt kunnen verlichten door bijvoorbeeld niet méér ger manismen te gebruiken dan een vergeeflijk minimum". Tevoren had prof. Stuiveling zijn instem ming betuigd met het besluit tot het op richten van de nieuwe leerstoel taalbeheer sing, waaraan hij toevoegde, dat hij het geen geringe taak achtte hoogleraar te zijn in een vak, dat niet bestaat Aan de studenten gaf hij de volgende verklaring van de oorzaken, die tot de op richting van de nieuwe faculteit hebben geleid: „Het vak, dat thans officieel aan de series wordt toegevoegd, is uit verontrusting ont staan. Verontrusting over de slordigheid van stijl, de onduidelijkheid van formule ring, de beperktheid van woordkeus, de aanwijsbare fouten zelfs in spelling en zins bouw, die scripties en proefschriften, examens en promoties te zien en te horen geven. Indien men met recht meent, dat beheersing van de moedertaal en kennis van haar rijkdom onmisbare voorwaarden zijn van de culturele weerbaarheid die een klein volk het meest nodig heeft, zeker in deze tijd, dan volgt daaruit onmiddellijk dat de verantwoordelijkheid te dezen het grootst is voor hen, die door hun studie zijn voorbestemd om over vijf of tien jaar in leidende functies werkzaam te zijn bij het onderwijs en de opvoeding, de kerk en de rechtspraak, de wetenschap en het be drijfsleven, de pers en de politiek. Het is Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte publcatie „De Ne derlandse Jeugd en haar Onderwijs 1950/ '51" blijkt, dat 2,2 millioen personen (waar bij 1 millioen vrouwen) in ons land onder wijs ontvangen. Kleuteronderwijs ontvan gen 340.000 kinderen, lager onderwijs 1,2 millioen, U.L.O. 128.000, voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs 84.000, dag- vakonderwijs 130.000 en hoger onderwijs: 30.000. Bijna 220.000 personen ontvangen avond-onderwijs. Van het 7de tot en met het 13de levens jaar ontvangt vrijwel de gehele bevolking onderwijs. Van de personen in de jaren 14 tot en met 18 is dit respectievelijk 76, 51, 44, 35 en 17%. Daarna daalt het percentage snel. Van alle personen ouder dan 25 jaar is nog slechts 1% als leerling ingeschreven. In deze cijfers zijn het schriftelijk onder wijs en de particuliere opleidingen voor handel en administratie niet begrepen, zo dat het werkelijk aantal studerenden zeker nog enkele honderdduizenden hoger zal zijn. uw plicht, de oorzaken van de genoemde verontrusting weg te nemen, althans te verminderen, een plicht niet alleen jegens ons volk, maar ook en voornamelijk jegens uzelf. Mijn taak is geen andere, dan u in dit opzicht van dienst te zijn". Prof. Stuiveling besprak in zijn rede uit voerig de ervaringen, die Multatuli als re denaar heeft opgedaan. „Redenaar te zijn vormt een veelzijdige werkzaamheid en is als zodanig onderwor pen aan ons zedelijk normbesef", zo zei hij. „Redenaar zijn betekent zich verantwoor delijk te weten jegens het onderwerp dat men bespreekt, jegens het publiek dat men toespreekt, jegens de taal die men spreekt. En ook al zal zo'n drieledige verplichting wel eens leiden tot een innerlijk conflict dat- niet anders kan worden opgelost dan ten koste van de ene of andere eis, niet temin is het voortdurende bewustzijn van dit drietal onontkoombare verantwooi-de- lijkheden de eerste voorwaarde en tegelijk de diepste zin van iedere welsprekend heid". Tenslotte betoogde prof. Stuiveling nog, dat het gesproken woord dank zij de mo derne techniek een in belang steeds toe nemende factor in de maatschappij wordt. „De zorg voor het woord is niet enkel een zaak van oefening en scholing, van vlotheid en handigheid en ervaring, hoe noodzakelijk, zij mogen zijn. Taaltechniek wordt een lege vorm zonder taalethiek. Taalbeheersing heeft geen waarde zonder zelfbeheersing", zo besloot hij zijn rede. In de Ripperdakazerne werd voor officie ren en onderofficieren van het garnizoen Haarlem en omliggende garnizoenen een schermwedstrijd gehouden op degen. Achtentwintig schermers bonden de strijd aan. Zij werden onder georaent in 2 poules van tien schermers in de eerste afdeling en acht schermers in de tweede afdeling. Het geheel was zeer spannend, daar het ging om één treffer. Uit de voorronden gingen tien schermers over naar afdeling I en vier schermers naar afdeling II voor de finale. De uitslag in afdeling I werd: Martens, Amersfoort, na barrage, 6 gew. part.; Groene- woud, Den Helder, 6 gew. part.; De Loof, Den Haag, 5 gew. part.; Albertsberg, Den Helder, na barrage, 4 gew. part.; Hospes, Haarlem, na barrage, 4 gew. part.; v. d. Broek Haarlem na barrage 4 gew. part.; Veldhuy- zen. Den Helder, na barrage, 4 gew. par.; v. d. Hoeven, Haarlem, na barrage, 3 gew. part.; Endlich. Haarlem, 3 gew. part.; Siebeler, Haarlem, 1 gew. part. Daarna werd om detraditionele jaarlijkse district-sabelbeker geschermd, beschikbaar gesteld door de Kon. Onderofficieren Schermbond. De schermers werden in drie poules van acht ondergebracht. Na de voorronden werden de drie win naars uit elke poule in één poule verzameld, welke als finale gold. Denuitslag werd: Engelbert, Amsterdam, 8 gew. part.; Verzijden, Leiden, 5 gew. part.; 21 geg. tr.; K. Kardolus, Den Haag, 5 gew. part., 20 geg. tr.; Hollslag, Haarlem, 5 gew. part., 19 geg. tr.; Van Rijswijk, Haarlem, 4 gew. part., 17 ontv. tr.; v. d. Broek. Haar lem, 4 gew. part., 20 ontv. tr.; Van'Hilten, Leiden, 3 gew. part.; Endlich, Haarlem, 2 gew. part. 't Haarlems en Amsterdams jeugdelftal, .de wedstrijden in het Flamingo juniorentour- nooi, die van het Gruttentournooi en dan nog de wedstrijden, die zij spelen tijdens de jeugdtour van hun vereniging in het Westen of Oosten van het land. Er is een tijd geweest, dat velen allen leken uiteraard zich misprijzend uitlieten over de „Koning der Sporten". Die tijd is gezien de belangstelling van de jeugd voor wat betreft Haar lem zeker voorbij. Steeds meer ouders hebben ingezien, dat hun kinderen veilig waren bij ervaren jeugdleiders en bij een sport, die waardevolle kwaliteiten als durf, zelfrespect en zelfvertrouwen, slim heid en doortastendheid, ontwikkelt en aankweekt. Cricket is namelijk geen sport voor in dividualisten zo weten zij nu het is een sport, die jongeren leert wat teamgeest is en wat het wil zeggen, soms door opoffe ring van eigen eer, de eer van de vereni ging in de eerste plaats hoog te houden. Propaganda Het jeugdcricket bloeit in Haarlem. Dankzij de actieve propaganda van de Bond en dankzij de ideeën van verenigings bestuurders zoals bij Rood en Wit bij voorbeeld die een afdoende oplossing vonden om de grote toeloop van jongeren te verwerken. Naast de onderlinge compe tities, de stedelijke en de^inter-stedelijke komen dan straks wellicht nog de school- competities, waarvoor de propaganda op de scholen reeds in volle gang is. De vruchten van al dat jongerencricket kunnen eenvoudig niet uitblijven. Nu nog zakken de caps de knaapjes bij de „test matches" over de oren, zwabberen de leg guards om hun benen, komen de umpires- jassen tot aan de grond en kunnen ze de bats nauwelijks van de grond krijgen: over een paar jaar zullen de meesten weer van zich laten spreken. Maar dan in senioren cricket. En daar kan de cricketsport gezien de resultaten van nu niet anders dan wel bij varen. Donderdag 22 Mei, Hemelvaartsdag, speelt om twee uur het HKB-12-tal de vijfentwin tigste wedstrijd tegen de NHKB op het ge meentelijke sportterrein aan de Kleverlaan. In-het begin van deze reeks ontmoetingen won de NHKB regelmatig, doch in de latere jaren bleek het HKB-12-tal de sterkste te zijn. Van de vierentwintig gesoeelde wed strijden won de HKB er 13 en de NHKB 11. Het HKB-I2-tal, dat ditmaal de beker moet verdedigen komt als volgt uit: Aanval, dames: J. Kluft (Watervliet); M. KionWullems (Nieuw Flora); heren: H. Trap (Nieuw Flora); C. Verkerk (Water vliet). Midden, dames: W. Beenders (Nieuw Flora); D. Thuis—Wijnands (Nieuw Flora); heren: S. v. d. Weel (Onder Ons); J. Schin kel (Sport Vereent), Verdediging, dames: W. v. Lohuizen (Haarlem); B. Hofer-—Trap (Nieuw Flora); heren: J. Reyns en H. Klasen (beiden „Haar lem"). Reserves: Mej. D. Roose en A. Doets (Oosthoek). Als voorwedstrijd wordt van 12—2 uur ge speeld een ontmoeting van 2 junioren-ploe gen van beide bonden. Ter opluistering van de aankomst van de Ronde van Nederland in het Olympisch Sta dion in Amsterdam op Zondag 8 Juni, zal een internationaal wielerprogramma voor amateurs en beroepsrijders worden afge werkt. De Nederlandse amateurs, die op de nominatie staan voor uitzending naar de Olympische Spelen, zullen uitkomen tegen de Duitsers, als onderdeel van een twee daagse ontmoeting, waarvan het eerste ge deelte op Zaterdag 7 Juni in Bocholt (Duits land) wordt gehouden. In het prograrhma in Amsterdam, dat om half twee begint, rijden zij tegen elkaar in de onderdelen van het Olympisch program ma: sprint, ploegachtervolging, tandem en kilometer met staande start. Het program ma wordt voortgezet met een eveneens inter nationale stayerswédstrijd, bestaande uit een serie van 40 en een van 50 km. Ook dit is een landenwedstrijd en wel tussen Nederland (Schulte en Pronk), Frankrijk (Lemoine en Lesueur) en Duitsland (Bautz en Schorn). Deze wedstrijden zullen ongeveer om kwart over vier afgelopen zijn. Daarna worden de eerste mededelingen gedaan over de stand van zaken in de tijdrit van de Ronde van Nederland, waarvoor de eerste renner om drie uur in Utrecht is gestart. Tegen half vijf wordt de eerste deelnemer in het Olym pisch Stadion verwacht. 42. De heer Bernard Brabbel was een snel en nauwgezet verslaggever, zodat hij dan ook al spoedig een spannend en volledig verslag had geschreven van de demonstra tie der Verdwijn-Machine. Hier moeten we echter (zij het met tegenzin) opmerken dat verslaggevers ondergeschikt zijn aan hoofdredacteuren, en dat dit veelal kort aangebonden personen zijn die aan maag stoornissen en zenuw-uitbarstingen lijden. Zo ook (helaas) de hoofdredacteur van het Handel- en Wandel-blad. Nauwelijks had hij het aardige stukje van de heer Brabbel gelezen, of hij ontbood hem op zijn bureau en riep: Hoe noem je dit domme geschrijf Noem je dat journalistiek? Stommerd! Er staat niet eens in hoe die machine werkt! Vooruit, gauw.ga er heen en zie de ont werpen te pakken te krijgen! Dan heb je pas nieuws!" ,,Maar.dat is gevaarlijk. stotterde verslaggever Brabbel. Daarom juist!", brieste de hoofdredacteur. Weinig later was een droevige heer Brabbel dus alweer op de terugweg naar de vuurtoren, waar inmiddels Panda nog steeds niet ge rustgesteld was over de werking van de Verdwijn-Machine. „Maar Joris," zei Pan da, wanneer die machine nu zo-maar een burgemeester laat verdwijnen én een secretaris dan is dat apparaat toch erg gevaarlijk?" „Ja zeker, baaske," gaf Joris minzaam toe, „hóógst gevaarlijk zelfs! Daarom had ik hier dan ook talrijke waar schuwingsborden geplaatstmaar j ij haalde mij er toe over om reclame te ma ken en demonstraties te houden! Jij brak die voortreffelijke borden af! Acharme de verantwoordelijkheid voor wat ge schiedde berust geheel bij jou, of, om met de Klassieken te spreken: „De responsibilita non disputandum est!" En o, ventje hoe zeer beklaag ik je daarom! Niet gaarne zou ik in je schoentjes staan!" En na deze woorden nam hij rustig zijn krantje weer op. Weigering. Zweden heeft geweigerd een Japanse „boodschap" aan de Sovjet- Unie door te zenden, aldus is in een communiqué van het Zweedse ministe rie van Buitenlandse Zaken verklaard. „Zweden heeft niet op zich genomen de Japanse belangen in de Sovjet-Unie te behartigen en derhalve het Japanse ver zoek om de boodschap door te zenden van de hand gewezen". Naar verluidt, zou de boodschap voorstellen, dat de Russische missie in Tokio vertrekt. Overweging. De Britse premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er geen regelingen zijn getroffen voor de aanwezigheid van Amerikaanse waarnemers bij de proefneming met het Engelse atoomwapen, die dit jaar in Australië gedaan zal worden. „De Ame rikaanse regering kan door de bestaan de binnenlandse wetgeving geen gege vens uitwisselen over atoomwapens met andere landen. Ik zou natuurlijk zeer gaarne bereid zijn ieder voorstel, dat de Amerikaanse regering zou kunnen doen voor nauwere samenwerking in de toe komst, te overwegen", aldus Churchill. Overeenstemming. De vakvereniging van arbeiders in de olie-industrie heeft Maandagmiddag bekendgemaakt, dat de „Sinclair Oil Cy" en 10.000 stakende ar beiders in zes raffinaderijen van deze maatschappij overeenstemming hebben bereikt. De vakvereniging verwacht, dat deze op nationale basis gesloten over eenkomst van grote invloed zal zijn op de onderhandelingen tussen de olie maatschappijen en de verschillende vak verenigingen over beëindiging van de staking. Verdaagd. De zitting van het Amerikaanse oppergerechtshof is tot Maandag ver daagd, zonder dat het Hof een beslissing aangaande de vordering van de staal industrie door president Truman bekend maakte. Het is nog niet bekend, wan neer het Hof uitspraak zal doen. Het Hof moet uitmaken, of president Tru man zijn bevoegdheden te buiten is ge gaan, toen hij op 9 April de staalin dustrie opvorderde om een staking te voorkomen. Druk bezoek. In Essen wordt sinds 10 Mei een grote Nederlandse tuinbouwtentoon stelling gehouden. De tentoonstelling heeft ii. het afgelopen weekeinde meer dan 70.000 bezoekers getrokken, onder wie vele buitenlanders. Het aantal be zoekers sinds de opening bedraagt on geveer 250.000. Duur plan. Een aantal Amerikaanse tele visiedeskundigen heeft nagegaan in hoe verre het relayeren van de Amerikaanse televisie naar Europa kans van slagen heeft. Enige Zweedse kranten hebben dit bekend gemaakt. De onderzoekers hebben een project opgesteld,.dal voor ziet in de bouw van 63 relais-stations in Labrador, Groenland, IJsland en de Far Oer-eilanden. Het begin van dit re- laisnet zou moeten liggen in New York, het einde in Londen. Volgens de des kundigen zal de uitwerking van het project een bedrag van ongeveer 50 mil lioen dollar vergen. Crisis. De Oostenrijkse economie bevindt zich in een afzetcrisis, die zich in bijna alle branches aftekent. Vooral inv ver- bruiksgoederen-productie werden vele arbeiders ontslagen. Vele bedrijven zijn er toe overgegaan verkorte werktijden in te voeren, zodat het aantal werk lozen nog geen verontrustende afmeting heeft aangenomen. Versterking. Volgens door de politie te Brunswijk ontvangen inlichtingen voert de Oost-Duitse volkspolitie aanzienlijke versterkingen aan langs de zónegrens tussen Helmstedt en de Harz, over een afstand van 200 kilometer. In dit gebied zijn alle grenswegen afgesloten voor het verkeer. Patrouilles van de volkspolitie bewaken de paden, waarvan de smokke laars meestal gebruik maken. Alle scho len en huizen in de nabijheid van de zónegrens zijn ontruimd en ingericht als onderkomens voor de volkspolitie. Oefening- In Juni zullen in het Kanaal en in de Noordzee vlootoefeningen worden gehouden, waaraan 250 schepen en 400 vliegtuigen van negen N.A.V.O.-landen, waaronder Nederland, zullen deelnemen, aldus heeft de Britse admiraliteit in Londen bekendgemaakt. De oefening, „Castagnetten" genaamd, zal worden geleid door admiraal Sir Arthur Power, opperbevelhebber in het Kanaalgebied. Handel. West-Duitse industriëlen, impor teurs en exporteurs hebben te Bonn een bureau opgericht voor de handel tussen Westen en Oosten ter bevordering van de handelsbetrekkingen met de Sovjet- Unie, China en de volksdemocratieën. De voorlopige leider van het bureau, Willi Rehm, verklaarde dat zijn bureau werkt in nauwe samenwerking met het ministerie van Economische zaken. Een woordvoerder van het ministerie ver klaarde evenwel: „Wij weten niets van een dergelijke samenwerking". Rehm, die de economische conferentie te Mos kou heeft bijgewoond, zeide: „Wij wil len beslist legale zaken doen binnen de grenzen van de geallieerde beperkingen- Arrestatie. De politie te Palermo is er in geslaagd de man te vinden, die zich voordeed als Nederlander en onlangs aangifte deed van de verdwijning van zijn bruid en zijn auto nabij Paestum. Het is de 26-jarige Heinz Bauer uit München. De politie heeft ontdekt, dat hij degene is, die enige tijd geleden de Villa Medici, zetel van de „Academie de France" binnendrong. Bauer, op wie een revolver werd gevonden, is naar Rome overgebracht, waar hij zal worden on dervraagd door de vreemdelingenpolitie. Op een drietal bedrijven te Sint Kruis (gemeente Aardenburg) is pseudo-vogel- pest geconstateerd. Op verzoek van de in specteur van de Veeartsenijkundige Dienst te Breda is alle pluimvee op deze bedrijven afgemaakt. Ook in de gemeenten Groede en Waterlandkerkje werd pseudo-vogelpest geconstateerd. Commissarissen en directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1951 een dividend van 13pct. in contanten uit te betalen. Bo vendien zal aan de algemene vergadering worden voorgesteld, grotendeels ten laste van het onverdeelde winstsaldo van de Koninklijke, 2 pet. over het gewone aan delenkapitaal in de vorm van een stock dividend uit te keren.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2