In Beverwijk verwacht men een overvloedige aardbeienoogst Kortebaandraverij in Beverwijk dit jaar op 14 Augustus De grapjas Agenda voor Beverwijk Optimisme zvordt echter getemperd door de Britse invoerbeperking Heemskerk Velsen-Noord Castricum IJmuiden IJmuiden-Oost Bakkum 7 „St. Lucas'' naar eerste lustrum Suomi-successen in Bussum Drie van de vier tennisteams hebben kampioenskansen Om het kampioenschap van Noordholland Geslaagde vissers Kort verhaal door Bram Brekema Ouderavond „Jan Ligthartschool" Intelligente opvoering van „De heilige vlam" DINSDAG 20 MEI 1952 De aardbeivelden in en rondom Beverwijk vertonen een overdadig rijke bloei, zo rijk als in de laatste tien jaar niet meer is voorgekomen. Nu de zo gevreesde nachtvorsten in de eerste helft van Mei zijn uitgebleven en ook de „IJsheiligen" geen schade hebben aangericht, zijn de verwachtingen van de tuinders voor wat de opbrengst betreft over het algemeen zeer optimistisch, al kan het weer alles-beheersende factor bij de aardbeien teelt in de komende zeven weken dit optimisme natuurlijk logenstraffen. Blijven gedurende die periode ongunstige weersomstandigheden echter uit, dan be looft Kennemerland dit jaar een overvloedige aardibeien-oogst en aanzienlijk lagere prijzen dan vorig jaar, toen de prijzen tot ongekende hoogte opliepen. Het optimisme van tuinders en veiling- drieetie wordt echter getemperd door de ongunstige situatie in de export van tuin bouwproducten naar Engeland. De besnoei ing van het Britse invoerprogramma met ongeveer 50 pet. kan vooral de aardbeien kwekers in Kennemerland gevoelige ver liezen bezorgen. Alle hoop is dan ook ge vestigd op de pogingen van de desbetref fende regerings-instanties in deze situatie tijdig wat verbetering te brengen. Gunstiger zijn de perspectieven voor de uitvoer naar West-Duitsland, waar speciaal voor het verse product veel belangstelling bestaat. Bij een redelijk prijspeil zullen de West-Duitse importeurs waarschijnlijk flinke hoeveelheden afnemen. De Bever- wijkse veiling heeft zich in ieder geval op een plotselinge snelle stijging van de ex port voorbereid door een ruime voorraad manden ter beschikking te houden. „Aardbei-moeheid" Dat ook dit jaar weer een royale oogst kan worden verwacht, is te danken aan de vooruitziende blik van veilingbesturen en wetenschappelijke onderzoekers die enkele jaren geleden de strijd aangebonden heb ben tegén een verschijnsel dat de gehele aardbeienteelt in Kennemerland in gevaar bracht. Door de intensiteit van woningbouw en industrie-uitbreiding kon in deze streek de zo noodzakelijke teeltwisseTing niet in het vereiste temoo worden volgehouden, met het gevolg dat de bodem ging lijden aan „aardbei-moeheid". Een sterke dege neratie van de planten trad aan'de dag. Kanker, wortelrot en virussen vraten.het gewas aan en verminderden de opbrengst en de kwaliteit, waardoor de wedloop met andere productiegebieden in Nederland (Baronie van Breda, Bommelerwaax-d, Zuidbollandse Eilanden) op den duur zou worden verloren. Op het ogenblik staat Beverwijk als derde op de lijst der Neder landse aardbei-centra en het hoont die plaats dank zij een uitgebreid complex van maatregelen te behouden. Tot die maatregelen behoren het invoe ren van nieuwe rassen uit Duitsland en Groot--Brittannië en het ontsmetten van de zieke, gronden. Op de proeftuinen in Wijdenes, Andijk. Hensbroek en Obdam heeft het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen op grote schaal proefne mingen genomen met geselecteerde planten op nog nimmer met aardbeien beteelde grond. De resultaten van deze proeven zijn zo bevredigend, dat op het ogenblik geen enkele tuinder in Kennemerland het waagt ongeselecteerde planten te telen. Minimumprijzen Dinsdag 20 Mei neemt de prod.uctencom- missie in Den Haag een beslissing over de de dit jaar geldende minimumprijzen en de Het zal binnenkort vijf jaar geleden zijn dat de Beverwijkse schildersvereniging vSt. Lucasgilde" in de gemeente Bever wijk werd opgericht. Hoewel dit eerste lustrum op zeer bescheiden wijze zal worden gevierd zonder uiterlijk vertoon mag er toch wel even de aandacht op worden gevestigd, omdat deze vereniging een belangrijke cultureel doel nastreeft. Er zijn in deze periode door het gilde een viertal plaatselijke en een drietal pro vinciale tentoonstellingen gehouden en men is thans weer bezig voor de grote tentoonstelling „Hoofd en Hand", die in Augustus in Beverwijk wordt georgani seerd. Ook tijdens de stadsfeesten hielpen de leden van het gilde mee: het vele schil derwerk aan vaandels, vlaggen en trofeeën van de historische optocht heeft daarvan getuigd. Regelmatig wordt onder deskun- kundige leiding iedere Zaterdagmiddag in de Nijverheidsschool de teken- en schil derkunst beoefend en wordt hiermede voor deze zomer weer een aanvang ge maakt, om te beginnen aan de duinrand van Westerhout. Ook op de permanente exposities in de grote bedrijven (Hoogovens en Dok- Scheepsbouw mij.) is door een Bever wijkse groep Lucasleden een collectie werk ingezonden en uit Rotterdam is een uitnodiging ontvangen tot een bezoek aan de grote gemeentelijke tentoonstelling van vrije tijdsbesteding in de Ahoy-hallen. Op 2 Juni wordt een excursie er heen ge maakt. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Tijdvak van 10 tot en met 17 Mei. GEBOREN: Johannes Jacobus, z. v. J. de Jong en C. H. Kleine. Jacoba Alida Maria, d. v. H. M. de Vries en J. M. C. van Schoo- ten. Maria Johanna, d. v. J. A. Nijman en J. van Baar. GEUWD: A. de Wit en G. G. Sinnige. J. P. Burger en I. C. Koper. J. Goeman en G. Zon neveld. J. Koedijk en H. M. v. Wanroij. C. J. Maalman en E. W. C. Welp. OVERLEDEN: Maria L. Gooijer, 56 jaar, echtgenote van C. Groenland. Dinsdag 20 Mei Raadhuis Sclieybeek, 7.30 uur: Raadsver gadering. Kennemer Theater, 8 uur: „Nieuw Leven" toneelvoorst. „Hedda Gabler-". Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De Straat". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Drie van de infanterie". W.B. Theater, geen voorstelling. Woensdag 21 Mei Kennemer Theater, 8 uur: „Hedda Gabler" door „Nieuw Leven". Bioscopen als Dinsdag. vergoeding voor „doorgedraaide" aard beien. Dat zal dan voor de buitenwereld een der eerste tekenen zijn dat de cam pagne in Beverwijk voor de deur staat. Over enkele weken rolt een onafzienbare stroom hoogbeladen wagens het veilingge bouw aan de Breestraat binnen. Het zal van de weergoden afhangen of kwekers en consumenten tegen die tijd reden hebben tot tevredenheid. Postma eerste op kogel en discus Tijdens de nationale wedstrijden van de athletiekvereniging „Tempo" te Bussum hebben enige leden van de KAV „Suomi" bij deze eerste grasbaanwedstrijden aardige successen geboekt, in aanmerking nemende, dat de Velsense athleten gewend zijn aan een sintelbaan. Het beste resultaat leverde Chr. Postema, die op kogelstoten en discuswerpen A-klasse eerste werd met respectievelijk 13.14 m. en 43.44 m. Een mooie prestatie leverde voorts ook mevr. D. AdelaarIiurkmans op discuswer pen B door de eerste plaats te bezetten met 31.49 m. en voorts vierde te worden op 100 m. B in 13.4 sec. D. van Zutphen, presteerde het om nummer één te worden op hoogsprin gen B met 1.70 m. en op kogelstoten als zesde te eindigen met 10.39 m. Voor Joh. Adelaar waren twee vierde plaatsen weggelegd: kogelstoten B en hoog springen B met respectievelijk 10.99!<2 m. en 1.60 m. B. Berghuis liep de 100 m. B. Hij noteerde 11.7 sec. als no. 1 in zijn serie en dezelfde tijd als no. 2 in de halve finale. Hij eindigde op de derde plaats in de eindstrijd met Ï1.5 seconde. Van de dames kon Tr. Blötevogel het in de serie B 100 m. niet verder brengen dan nummer vijf. Dezelfde plaats bezette zij in de finale verspringen B met 4.69 m. Van de 800 m. C-lopers promoveerde A. Koet als tweede aankomende met 2 min. 6.8 sec. naar de B-klasse. G. Oudendijk werd vierde met 2 min. 9.6 sec. Ten slotte kwam Joop Smit uit op de 800 m. A-klasse en werd met 2 min. 1.2 sec. derde. Hout en houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn aangekomen het Noorse s.s. ..Bomma" met een lading van 500 ton houtstof van de Noorse haven Gjeving en het Duitse s.s. „Rehhof", dat van Hel sinki (Finland) 560 vadem hout aan voerde. „In een andere wereld" door „Opwaarts" Een mooie gelegenheid om het spel van twee verenigingen te vergelijken, werd gisteravond geschapen in de opvoering van de klucht „In een andere wereld". Vorige week Woensdag speelde het Be verwijkse „Tot ons Vermaak" namelijk het zelfde stuk, waaraan zich nu de R.K. Toneelvereniging „Opwaarts" uit Velsen waagde. De inhoud, waaraan wij onze aandacht al besteedden, is zeer luchtig, doch biedt de spelenden ettelijke mogelijkheden hun talenten in dit genre te demonstreren. Als hoofdrolspelers zijn de heren P. Lieshout en Pi M. Langeveld daarin het beste ge slaagd; mevrouw Leydekkers gaf de rol van echtgenote van de rijkgeworden bankwerker, alsof zij nooit anders heeft gedaan. Deze rol lag haar uitstekend, wat niet van alle anderen gezegd mag worden. De vrouw en dochter van de porselein fabrikant (P. Lieshout), de dames Van Noordt en R. Bakker deden het vrij goed, maar vooral mevrouw Van Noordt kampte met moeilijkheden op het gebied van rol vastheid. Een tamelijk luid sprekende sou- fleuse hielp haar dan wel steeds weer op het rechte spoor, maar enkele kleine hiaten konden niet uitblijven. De jongste zoon van de tot directeur gebombardeerde bankwerker (P. M. Langeveld) deed iets te gemaakt aan, hoewel Annie Lamers er aardig in slaagde het publiek tot op het laatste ogenblik om de tuin te leiden, door haar jongensachtige optreden. De aankleding van het toneel liet niets te wensen over, hetgeen niet gezegd kan worden van de dames van de familie „Van Runten Zwiep". Het geheel gevulde „Concordia" heeft zich enige uren uitstekend vermaakt, waaraan na afloop van het toneel ook „De Bianca's" onder leiding van A. Duijn, liet hunne toe hebben bijgedragen. Tot 2 uur bleef men al dansend bijeen, on dertussen een tombola uitspelend, waar van de opbrengst het coulissenfonds heeft gespekt. „Bakkum" haalt zeven punten binnen Tegen de verwachting in behaalde de tennisclub „Bakkum", Zondag in de vier door haar gespeelde wedstrijden, zeven wedslrijdpunten binnen. In de wedstrijd Game Fighters 2-Bak- kum 1 toonden de bezoekers zich over alle linies de sterksten en wonnen dan ook zonder moeite met maar liefst 0-8. Bij de ontmoeting Bakkum 2-Game Fighters 1 moest het, zoals gewoonlijk, ook thans weer in de eerste plaats van de da mes komen. Beide dames-enkelspelen wer den door de dames in goede partijen ge wonnen met 7-5, 6-3 en 7-5. Ook het da- mesdubbel leverde een puntje op. Van de heren-enkelspelen ging er één partij voor Bakkum verloren, maar de andere partij is tegen de verwachting in met 6-4, 8-6 door G. Doods gewonnen, en dat terwijl deze heer in de 2e set nog met 5-2 achter heeft gestaan! Helaas ging het herendubbelspel voor Bakkum verloren met 1-6, 6-8. Bij de ge mengd dubbelspelen wex-d de buit broeder lijk gedeeld. Het le gemengd dubbel won Bakkum met de goede cijfers 6-2, 6-1, maar het 2e verloor men met 1-6, 4-6. Door deze 5-3 overwinning behoudt Bak kum 2 ook nog een kleine kans op het kampioenschap, maar dan zal de nog niet gespeelde partij herendubbel uit de vorige ontmoeting tegen de Zaandammers in ieder geval door de heren gewonnen moeten worden. Bakkum 3 stuitte in Wieringerwerf op onverwachte tegenstand. De Maaier bleek voor thuiswedstrijden sterkere heren ter beschikking te hebben. Bakkum 3 moest genoegen nemen met een 4-4 gelijk spel. Gelukkig voor het derde team bleek de zwaarste concurrent Inside de vorige week in Wieringerwerf te hebben verloren. Dit geeft de ploeg in haar beslissende wedstrijd In de Maandagavond gehouden vergadering van de Beverwijkse harddraveryvereniging „Prins Bernhard" is medegedeeld, dat in Be- berwijk op 14 Augustus het kampioenschap van Noordholland zal worden verreden. De heer J. Berg, die de voorzittershamer hanteerde wegens ziekte van de heer Blom, deelde mede, dat het afgelopen jaar een rustig jaar voor de vereniging was geweest en dat „Prins Bernhard" er aan het eind van het afgelopen jaar financieel gunstiger voor stond dan aan het fcegin. Dit was te danken gweest aan het feit dat de kosten voor het klaarmaken der baan aanmerkelijk lager waren dan vorige jaren, doordat het be stuurslid, de heer Aaafjes, op zich had geno men de baan rijklaar te maken. Bovendien had Pluvius met de traditie gebroken om ook afgelopen jaar op de kortebaan draverij aanwezig te zijn, wat aanmerkelijk aan de kas ten goede kwam. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er 2234 bezoekers op de draverij aanwezig waren, tegen 1665 op het daaraar. voorafgaande jaar; bovendien had men uit Bewoners van een nederzetting nabij de olieraffinaderij te Corpus Christi in Texas kijken angstig naar de enorme rookwolken, die opstijgen uit drie in brand staande taxiks, waar enorme hoeveelheden olie zijn opgeslagen. Zes benzinetanks staan in de nabijheid van de vuurzee en de brandweer voert een wanhopige strijd om de brand te stuiten. de programma's f 122,57 meer ontvangen. In totaal had de vereniging f 5357,55 in kas, terwijl er na aftrek van de uitgaven, een saldo van f 881.55 overbleef, waarmede het nadelige saldo over 1950, zijnde f 840,96, ge heel werd opgevangen. Momenteel beschikt de vereniging over netto f2061,83 aan kas middelen. Het ledental liep terug van 596 tot 518. Bij acclamatie werden vervolgens de heren J. Berg en P. Burger herkozen. De totalisator zal op 14 Augustus weer aan wezig zijn met zes kassa's; aan de vereniging zal een bedrag van 6 pet. over de totale omzet worden uitbetaald. Verder werd besloten, om naast de prijs voor de eigenaar vat; het winnende paard, ook een prijs voor de pikeur beschikbaar te stellen. De prijzen voor de draverij bestaan uit geldbedragen van f 700, f 250, f 100 en f 50. Voor het eerste gedeelte van het exa men voor stuurlieden bij de zeevisserij, dat in Den Haag werd afgenomen door de centrale commissie voor de stuurlieden- examens, zijn geslaagd: P. van Beelen Azn., stuurman van de KW 18; Corn. Haasnoot Gzn. van de KW 85; D. Zwaan Lzn. van de KW 176 en M. van der Plas Mzn., allen te Katwijk aan Zee. De commissie nam te Katwijk aan Zee in de visserijschool de examens af in kennis der bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee en de toepassing daarvan. Hiervoor slaagden: Rinus van der Plas Jbzn. van de KW 125; Johannes de Bruijn van de KW 167; Dirk van der Plas van de KW 170; Jan Noorlander van de KW 83; Van Tricht van de KW 78; Corn, van Duijn van de KW 29; Corn. Jonker van de KW 170; Arie van Rijn van de VL 14; Hendrik Messemaker van de KW 25; Huib A. Vlieland van de SCH 245; Huig de Jong van de SCH 107; Schouten van de RO 53; Hans Öarnhoorn Johzn van de KW 14; Arie Zuijderduin Johzn van de IJM 283, allen te Katwijk aan Zee en Arie van 't Wout van de KW 23, wonende te Noordwijk aan Zee. De geslaagden werden opgeleid aan de vis serijschool te Katwijk aan Zee. „The Velno's" op visite Op uitnodiging van de wandelsportver eniging „De Duinkanters" gaan „The Vel no's" op Hemelvaartsdag naar Den Helder, waar zij een cabaret-programma zullen verzorgen. Zij treden 's avonds in het „Ca sino" op in een feestavond, die door „De Duinkanters" is georganiseerd. De dikke, blozende agent met het ple zierige. gezicht keek met een beleefd- nieuwsgierige gewoonteblik naar de man in het avondlijke donker, die hem op on derdanige manier de weg naar het sta tion vroeg. Hij zei langzaam en nadruk kelijk „Tjaaa. en keek in het rond, alsof hij verwachtte dat het station op een of andere wijze uit het donker naar hen toe zou komen. Toen begon hij breed sprakig en met veel omhaal van woorden te vertellen, hoe men het vlugst en vei ligst zou moeten lopen om het verlangde gebouw uiteindelijk te bereiken, waarna hij voldaan en zeer tevreden over zich zelf nadrukkelijk „Zo is het" zei. De vreemdeling dankte meermalen en bood een sigaar aan, die de agent als een kost baar juweel omzichtig in zijn pet borg. „Mag u niet roken?" vroeg de milde ge ver glimlachend. De dikke agent leidde zijn uiteenzetting, dat hij op dit moment niet roken mocht omdat hij dienst had, in met een langgerekt „Tjaaa" en eindig de zijn betoog met een plezierig „Zo is het", terwijl hij in opperste voldoening zijn handen op de rug vouwde. „Het is prettig", zei de vreemdeling, „mensen te ontmoeten met discipline en plichtsbesef. Die komt men tegenwoordig zo weinig tegen.... Honderden anderen zouden in uw geval clandestien een si gaartje roken, omdat toch niemand het in deze afgelegen wijk zou kunnen mer ken. Ik weet niet eens zeker, of ik zelf de verleiding zou kunnen weerstaan. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik in een bio scoop waar het roken streng verboden is, meermalen stiekum een sigaret heb ver schalkt met mijn hoofd tussen de knieën en zorgvuldig de rook achter mijn hand uitblazend, met schichtige blikken in het rond naar de ouvreuse speurend.... Ik moet zeggen dat die sigaretten me dub bel smaakten. Neen, ik geloof niet dat ik een goede politie-agent zou zijn". De agent lachte breed met kennelijke trots. Hij glom van genegenheid toen hij zeide: „Ieder zijn vak, mijnheer! Ik heb mijn gevoel voor plicht en orde, dat eist mijn beroep. U hebt waarschijnlijk een beroep waar bij niet zoveel afhangt van discipline en tucht. Het is nu eenmaal in de wereld, dat ieder geboren wordt met de eigenschappen, die hem voor een be paald ambt geschikt maken. Als agenten het met de orde en de tucht niet zo nauw namen en een inbreker bijvoorbeeld juist wel erg op orde en tucht gesteld zou zijn, zou het kunnen gebeuren dat die twee soorten mensen prettig met elkaar zou den gaan samenwerken, terwijl zij tot nut van het algemeen nu eenmaal gezworen vijanden dienen te zijn, nietwaar? Neen, dan zou het er raar gaan uitzien in de wereld!" Hij lachte zwaar en gul om zijn eigen grappige vondst en voegde er toen zeer tevreden bij: „Zo is het!" De vreemdeling liet niet na, eveneens beleefd te lachen om de kostelijke grap en zei: „Ik geloof dat u een ideale agent bentGoed voor de dienst en gemoe- delijk in de omgang. Dat doet altijd pret tig aan. Ik zou willen dat alle agenten zo waren „Hebt u zoveel met de politie te ma ken?" vroeg de agent met een ondeugen de intonatie en hij kneep zijn ogen tot spleetjes van louter plezier. De man tegen over hem lachte hartelijk. „U bent een grapjas", zei hij. „Ik vind het werkelijk een leuke ervaring, een agent te ontmoe ten die blijkt gevoel voor humor te hebben!" De agent antwoordde niet, doch staarde in het duister, in de richting vanwaar haastig stappen klonken. Toen legde hij zijn zware hand op de schouder van de .man en zei: „Het spijt me, dat u het sta tion vanavond niet meer zult kunnen be reiken.... Wij moeten elkaar eerst nog een paar grapjes vertellen". Zijn gezicht stónd echter nu niet meer vrolijk en hij zag er plotseling uit als een ernstig man. Uit het donker dook de figuur op van een andere agent, die een geboeide en moedeloze man achter zich aan trok. „Knap gedaan, Hendrik", zei de dikke, gemoedelijke agent tot zijn collega. „Het is nu allemaal voor mekaar. We kunnen de beide sjentelmen gezellig samen naar de post brengen". En tot de verbouwe reerde man tegenover hem zei hij lang zaam en ernstig: „Als je nog eens in je leven de kans krijgt op post te staan terwijl je collega een inbraakje opknapt, en je wilt eens slim zijn door een agent aan de praat te houden, dan moet je be denken dat agenten meestal met tweeën zijn en dat het best mogelijk is, dat die grapjas van een agent jou aan de praat houdt". En hij voegde er met een diep zinnige zucht aan toe: „Zo is het". (Nadruk verboden De 52.000 ton metende „United States" het grootste Amerikaanse lijnschip vaart uit voor een serie proefvaarten om te bewijzen, dat het het snelste passagiersschip ter wereld is. De bouwkosten hebben 70.000.000 dollar bedragen. Als het schip, dat 300 meter lang is, aanstonds regelmatig dienst op de Oceaan doet, zal het 2.000 passagiers kunnen vervoeren. Wanneer het als troepenschip gebruikt zou worden, kan het een gehele divisie met complete uitrusting herbergen. tegen Inside (op Hemelvaartsdag te Bak kum te spelen) het voordeel, dat een gelijk spel voor haar voldoende zal zijn voor het behalen van het districts-kampioenschap. Het vierde team haalde het stoute stukje uit om Zaandam 3, dat nog zonder punten verlies aan het hoofd van haar afdeling stond, in Alkmaar te verslaan. Hierdoor heeft Bakkum 4 de leiding van de Zaan- kanters overgenomen en beleven de Bak- kummers dus thans het feit, dat drie van de vier ploegen aan het hoofd van hun af deling staan. P.V. „De Luchtpost" vloog uit Quiévrain De Castricumse postduivenvereniging „De Luchtpost" nam deel aan de wedvlucht van Quiévrain. De duiven waarvan er 108 in concours waren werden om 9.50 uur gelost, en kwamen als volgt binnen: 1. F J. G. Tromp 13 uur 28 min.; 2. J M. Bruno 13.29.03; 3 W. Piepers 13.29.16; 4. P. J. Deen 13.29.25; 5. C. J. Peperkamp 13.29.40; 6. J. Zentveld 13.30.47; 7. A. Metzelaar 13.35.43; 8. B. M. Boddeke 13.37.18; 9. A. H. Bastiaan 13.37.31; 10. J. Bakker 13.41.23; 11. G. F. Tromp—V de Wildt 13.44.51: 12. J. Lust 13.45.15; 13. W. Briefjes 13.46.57; 14. Ch. J. G. Pieterse 13.49.38: 15. H. Sanders 13.52.18; 16. A. J. Butter 13.59.54. Jeugdafdeling: 1. H Zonneveld 13.44.15; 2. J Veldt 13.44.44; 3. R. Veenstra 13.45.18; 4. W. H. Martens 14.03.37. Eerste peulen Aan de Castricumse groentenveiling wer den de eerste peulen van dit seizoen aan gevoerd door de tuinder H. Stengs aan de Doodweg. Zij brachten ƒ1.50-/ 1.60 per kilo op. Spinazie kon op de eerste veiling van de week slechts 10 a 11 cent per kilo be sommen, en voor sla kregen de tuinders 2'/,-7 cent per krop. Stoofsla deed 14 cent per kilo, rabarber 4-13 cent en bospeen 42-48 cent per kilo. Voor de beste kwali teit bloemkool werd 57 cent per stuk be taald. De mindere soorten brachten het tot 37 cent. Aardbeien hadden een notering van 44-57 cent per doosje. „Wat na de Lagere school?" In de gymnastiekzaal van de „Jan Ligt- hartschool" aan de Eksterlaan sprak Maan dag, op de ouderavond van deze school, de directeur van de Velsense Nijverheidsschool de heer P. L. Hubbeling over „Vervolg onderwijs na het verlaten van de lagere school". Over het algemeen is het zó, dat men na het beëindigen van het zesde leerjaar voor de keuze staat wat het kind verder leren moet. Als men kiest moet dit zorgvuldig gedaan worden, meende de heer Hubbeling men is gauw geneigd de kinderen naar H.B.S. of MULO te sturen, maar spreker vroeg zich af waar de grote stroom van half- en niet-technische mensen straks naar toe moet. Nederland is overbevolkt en de oplossing ligt in industrialisatie en emigra tie. Het bedrijfsleven vraagt geschoolde vaklieden en emigratie vraagt eveneens wat hij noemde „kwaliteitsmensen". De direc teur zei voorts, dat het zaak is dat de kin deren zich vóór de militaire dienst al in een beroep hebben bekwaamd. Het Nijverheidsonderwijs is geen eind onderwijs, maar de jongens zullen zich des avonds verder moeten en kunnen bekwa men. Bij het bespreken van de verschillen de vakken van de Nijverheidsschool con stateerde de heer Hubbeling dat er veel animo is voor electro-techniek en machine- bankwerken. Ook hier schuilt weer het gevaar van het overschot. Na de causerie werden de ouders in de gelegenheid gesteld een tentoonstelling van tekeningen en handwerken der leerlingen in ogenschouw te nemen en de klassen te bezoeken. De avond werd geopend door de voor zitter der oudercommissie, de heer P. Lind- horst, waarbij hij onder meer zeide dat de school binnenkort, dank zij medewerking van het gemeentebestuur, aangesloten zal zijn op het radio-distributienet. „Bonte duif" uit Frankrijk naar IJmuiden Wederom was het de heer Verwoer, die bij „de Bonte Duif" de le vogel toonde van de wedvlucht van Quiévrain af, waaraan door deze vereniging met 262 duiven werd deel genomen. Hij „klokte" om 13.16 uur. Het concours sloot om 13.34 uur. De overige prestaties der dieren waren: J. Verwer 1. 4. 15, 24, 35; H. Ukake 2. 7; L. Broch 3; A Udo 5, 25; J. Kaldenbach 6, 11, 16. 17, 32, 43; G. Versteeg 8. 21, 33: D. Win kel 9; J. Minneboo 10, 28, 34, 45: J. Dekker 12. 46; H. v. d. Pieterman 13. 30. 37, 39, 52; H. v. d. Wet'ff 14, 31, 41; G. v. Zutphen 18. 22, 42; A. Verdwijn 19, 29, 40, 44, 47; T. Schaap 20; P. Verschuren 23, 53: A. Belfroid 26, 38, 48, 49; A. Donkersloot 27; J. v. Loon 36, 50; A. Kouwenhoven 51. Collecte voor Drankweer Het Centraal Drankweer comité afdeling Velsen, zal Zaterdag aanstaande z'n jaar lijkse collecte houden in deze contreien. Revisie., Vanmiddag is de KW. 155 voor motorrevisie naar Alphen aan de Rijn ge gaan. Hoogoven Harmonie Donderdag naar Bloemendaals concours De Hoogoven Harmonie, dirigent de heer J. v. d. Peet, zal Donderdag deelne men aan het te Bloemendaal op het land goed „Wildschut" te houden muziekcon cours van de jubilerende muziekvereni ging „Sursum Corda". Voor de eerste maal komt de Hoogoven Harmonie in de ere- afdeling. s Als verplicht nummer wordt uitgevoerd de „Suite Classique" van Meindert Boe kei en als vrij werk heeft de Hoogoven Harmonie gekozen het symphonisch ge dicht van Jan Sibelius „Finlandia". Serenade voor „Oom Piet" Ter gelegenheid van het 40-jarig huwe lijksjubileum van de heer en mevrouw P. Reek, beter bekend als „Oom Piet", van de speeltuin en de poppenkast, heeft de IJmuider Harmonie gisteravond het echt paar een serenade gebracht. Daar de heer Reek zowel als zijn echtgenote een belang rijke plaats in de harten van de leden van „In veilige haven" en hun kroost innemen, was het niet te verwonderen dat bijna alle leden deze muzikale hulde bijwoonden. Weekoverzicht visserij Urk De aanvoer van kuilpaling was de afge lopen week nog vrij behoorlijk, hoewel niet zo groot als de week daarvoor. De vangsten per vaartuig waren iets minder. Deze varieerden per dag van 90 tot 200 pond. De noteringen van kuilpaling waren iets beter. In het begin der week wissel den deze van 0,63 tot f 0,70 per pond, later liepen ze op tot gemiddeld 0.72 per pond. Ook de aanvoer van lijnpaling was vrij goed. De vangsten waren hier per vaartuig van 60 tot 160 pond per dag. No teringen voor lijnpaling waren per pond van ƒ0.80 tot ƒ1.12. In de aanvoer van nest kwam nog weinig verbetering. Even als de week daarvoor bedroeg de aanvoer ongeveer 88 ton. De prijzen per bak va rieerden van 2.20 tot f 2.55. De weekbesommingen der kuilvissers be liepen in de afgelopen week per vaartuig van 400 tot 850. Bij de lijnaalvissers was dit per schip van 300 tot 800. Aan voer van Noordzeevis vond niet plaats. Aangevoerd werd de vorige week: 82630 pond kuilpaling; 8185 pond lijnpaling en 167.650 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer 70.400. De opvoering van W. Somerset Mau- ghams toneelspel „De heilige vlam" door de Castricumse toneelvereniging „De Scha kel" werd Zondagavond in hotel Borst te Bakkum van een korte inleiding voorzien, waarbij de spreker dit drama aan het pu bliek voorstelde als een probleemstuk. Hoewel de schrijver zijn conflictstof geko zen heeft uit de tragische omstandigheden, waaronder een moeder haar invalide zoon in de gelegenheid stelt zich van het leven te beroven, houdt de auteur zijn eigen mening over dit actuele onderwerp zorg vuldig op de achtergrond en opent hij ner gens een nieuw gezichtspunt. Er is geen sprake van enige tendens en het staat dan ook vrijwel vast, dat Somerset Maugham dit onderwerp alleen behandelde, met het oogmerk een boeiend toneelspel te schrij ven. Al zou men de wijze waarop deze délicate kwestie werd behandeld misschien als een zekere profanatie kunnen be schouwen, een feit is toch dat de auteur hiervan een ongemeen spannend drama heeft samengesteld. Vooral na de inzet van het tweede bedrijf, als zuster Wayland haar beschuldising over de oorzaak van de dood van Maurice heeft uitgesproken, wordt de intrige knap ontwikkeld en naar een fascinerende climax opgevoerd. Geen gemakkelijke opgave dus voor ama teurs. Maar De Schakel bleek na het boe- renmilieu („Ik kan het toch niet helpen") en het volksstuk („Een goede buur is beter dan....") ook dit genre te kunnen be heersen. Het werd een uitstekende opvoe ring, met .een fraai décor, verzorgde cos- tuums (alleen zondigde een der spelers tegen het gebruik door bij zijn rok een zwart strikje te dragen) en een intelligente regie. In enkele taferelen zou nog meer attentie voor de betekenis der woorden op zijn plaats zijn geweest, maar op de voor stelling als geheel kan De Schakel onge twijfeld met een alleszins gerechtvaardigde trots terugzien. Hannie Uhl was (als Stella) bijzonder overtuigend in haar liefde en medelijden en Fie Rozing zelfs voortreffelijk in haar haat. Mevrouw M. le Noble gaf karakter aan de moederrol door de rust die van deze figuur uit ging en Jan Casteele was be heerst in zijn optreden als de ongelukkige Maurice. De regisseur P. J. Mienes typeerde een markante majoor, Freek Scheppers bleek als Colin van het goede hout te zijn, waaruit men sympathieke jeune premiers snijdt. Alleen Gé Bohlander liet (als dr. Harvester) een zwakkere indruk achter, waarvan voornamelijk zijn vrij monotone articulatie de oorzaak was. Ondanks de fraaie lente-avond was de zaal geheel met toeschouwers gevuld, die deze boeiende voorstelling met een onver flauwde aandacht hebben gevolgd en van hun ingenomenheid met stuk en spel op ondubbelzinnige wijze blijk gaven. JAN VAN DAM

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3