Feest aan begin en einde van het Amsterdam-Rijnkanaal De mens in de lucht De „Piet Hein" met koninklijke passagiers verricht officiële opening Fa. B. ENGELENBERG TAXI NODIG? -Clowntje Rick Op 21 Mei: Santpoort Le Monde noemt rapport een vervalsing Kwajongensstreek of roofoverval? Donderslag OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN rASpha" Pasta Muurverven Volle winst voor „Brederode" „Prins Willem IV" had aanvaring in de Theems- monding Politie las ruziemakers de les COLO WA VE? MOLENDÜK'S KAPSALONS Afkomstig van geheime dienst Twee knapen vielen sigarenwinkelier aan Scheepvaart BEL 5000 Wetenswaardigheden van de luchtvaart Voor de kmderen FEUILLETON De fluistercampagne Burgerlijke stand van Haarlem DINSDAG 2 0 MEI 19 52 Op 21 Mei, des middags om twaalf uur, zal het koninklijk jacht „Piet Hein" in Tiel een lint stuk varen, waarmede het AmsterdamRijnkanaal officieel zal zijn geopend. De Koningin, Prins Bernhard en de prinsessen Marijke en Irene komen des ochtends om half elf in Tiel aan, waar de Koninklijke gasten een zanghulde wordt gebracht door schoolkinderen. Aan boord van de salonboot „Kasteel Staveren" worden officiële gasten aan de Koningin voorgesteld, waarna de Koninklijke familie zich aan boord van de „Piet Hein" begeeft. Alleen de prinsessen Irene en Marijke zullen de plechtigheden bijwonen, omdat zij haar namen zullen geven aan de slui zen te Wijk bij Duurstede en Ravenswaay. Dit zal geschieden, nadat de Prins te Tiel een plaquette zal hebben onthuld in de naar hem genoemde „Prins Bernhardsluis". De Koninklijke gasten zullen in Tiel, al vorens zij zich inschepen, eerst een imi tatie-sluis in de Waterstraat moeten pas seren. Pas daarna kan de tocht door het feestelijk versierde plaatsje beginnen. Na de openingsplechtigheid van het nieuwe kanaal volgt de vlootschouw op het kanaal. De „Piet Hein" vaart vervol gens naar Wijk bij Duurstede, waar de Koninklijke familie van boord gaat en via Soestdijk naar Amsterdam rijdt, waar de Koningin de tentoonstelling „De Rijn in de R.A.I." zal openen. Tal van feestelijkheden zullen na de ope ning van het Amsterdam-Rijnkanaal in Amsterdam, Tiel en Wijk bij Duurstede worden gehouden. De hoofdstad zal vele autoriteiten uit de langs de Rijn gelegen landen ontvangen, onder meer met een officieel diner op Vrij dagavond 23 Mei in de Burgerzaal van het ADVERTENTIE Doclstraat. 39 - Haarlem - Tel. 13332--' Vier tennisteams met de zege naar huis Op „Brederode" speelde het eerste tennis- team van de gelijknamige vereniging tegen Leimonias V uit Den Haag. Met 61 werd de strijd in het voordeel van Brederode be ëindigd. Een partij zal op een later tijdstip worden gespeeld. De uitslagen waren: J. Heuerdr. A. Gerritsen 62, 64: A. v. 't Hofheer Krayenhof 2—6, 16; mevr. Den Ouden—mevr. G. Karsten 5—7, 63, 86; mej. G. Nijssen—mevr. B. v. d. Woerd 86. 68, 64; mevr. Den Ouden en J. Heuermevr. v. d. Woerd en heer Linck 6—8, 63, 75; mevr. Moller en B. v. Leu venmevr. Karsten en dr. Gerritsen 63, 46. 63: v. Leuven en HeuerGerritsen en Krayenhof 64. 36. 64. In Heemstede speelde het tweede team tegen de HLTC III. Met 53 in het voordeel van Brederode konden de beide punten mee naar huis worden genomen. Hier waren de uitslagen: L. BungeM. Boele 86, 36. 16. J. HeemskerkJ. Brunink 60, 16, 36; mej. S. Endermej. Cl. v. Rijn 62, 64; mej. H. Roelofszmevr. E. Deerenberg 46, 75, 60: mej. S. Ender en Bungemevr. Deerenberg en M. Boele 64, 86: mej. Roelofs en heer Battmanmej. v. Rijn en heer Brunink 26, 63, 06: Heemskerk en BattmanBoele en Brunink 26, 36; mej. Roelofsz en Endermevr. Deerenberg en v. Rijn 7—9, 6—4, 3—6. Thuis speelde het derde team tegen Am- stelkant III. Met 80 werd deze strijd in het voordeel van Brederode beslist: L. SicklerWagenaar 63, 61; K. de BoerRoeg 60, 63; mej. E. v. Scherpen- zeel—mej. Zwiers 6—2. 64: mevr. P. Sickler mej. J. Peereboom 61, 60; mej. Scher- penzeel en L. Sicklermej. Peereboom en Wagenaar 6—1. 6—0; mevr. Sickler en De Boer—mej. Zwiers en Roeg 6—2 86; Sick ler en De Boer—Wagenaar en Roeg 63, 61; dames Sickler en Scherpenzeeldames Peereboom en Wiertz 64, 6—3. Op de banen van Eindenhout speelde ten slotte het vierde team van Brederode tegen Eindenhout V. Deze strijd leverde een 6—2 overwinning voor de Brederodenaren: A. Laarman—J. v. Zwieten 6—2. 26, 3—6; P. Nieuwendijk—Fr. Muscher 61, 7—5; mej. Landsbergen—mej. R. Meihuizen 4—6, 26; mevr. A. Haanmej. R. Poel 46, 46; mevr. A. Haan en P. Nieuwendijk mej. Meihuizen en D. Granpré Molière 2—6, 46: mevr. Laarman en heer Boereemei. R. Poel en J. v. Zwieten 26, 64, 1— Laarman en BoereeGranpré Molière en Muschter 36, 62, 63; mevr. Laarman en Landbergen—mej. Meihuizen en Poel 1—6, 4—6 Koninklijk Paleis op de Dam. De avond te voren worden deze gasten door het stads bestuur in het Stedelijk Museum ont vangen. In de drie weken na de opening worden mede door het bestuur van de stichting Amsterdam-Rijnkanaal 1952 ontvangen leden van binnen- en buitenlandse Kamers van Koophandel, de deelnemers aan het Binnenscheepvaartcongres, de leden van de Internationale Federatie va.n Expediteurs organisaties, die in Amsterdam op 30 en 31 Mei speciale „expediteursdagen" bij wonen en verladers uit binnen- en buiten land. Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Juni wor den Amsterdamse „kanaaldagen" gehouden, georganiseerd door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Het gemeentebestuur heeft een prijsvraag uitgeschreven voor kunstenaars uit de hoofdstad en omgeving om aquarellen, etsen en tekeningen in te zenden die op het kanaal betrekking hebben. Veertig van de ingezonden werkstukken zullen worden geëxposeerd in het Stedelijk Museum. In het museum Fodor zal een tentoonstelling worden gehouden van werken van Neder landse kunstenaars, die aan een oproep van het gemeentebestuur tot het inzenden van werken hebben gehoor gegeven. Ook heeft de hoofdstad naar een ont werp van de beeldhouwer Carasso herden- kingspenningen laten slaan in goud, zilver en brons. Tijdens de viering van de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal zullen gepa- voiseerde marinevaartuigen de havèn een feestelijk aanzien geven. In Tiel en Wijk bij Duurstede worden eveneens vele feestelijkheden gehouden. De Nederlandse, 1535 ton metende „Prins Willem IV" van de N.V. Oran.ieliin was Maandag betrokken bij een gecompliceerde aanvaring in de monding van de Theems ter hoogte van Gravesend. Bij deze botsing waren verder betrokken twee Britse sche pen en een Pools vaartuig. De „Prins Willem IV", die op weg was van Rotterdam via Hamburg en Londen naar Chicago, liep schade op aan het bene- dendek. Het schip had geen assistentie no dig. De Britse 3357 ton metende „Sir Archi bald Page" kreeg schade aan de boeg. De Poolse 1568 ton metende „Lech" en de Britse „Superiority" (2.145 ton) bleven vrijwel onbeschadigd. In een logement aan de De Witstraat in Haarlem kregen Zaterdag, even na het middernachtelijk uur, de logementhouder en een gast een heftige woordenwisseling. De gast trok zich weinige ogenblikken na het twistgesprek terug, maar gaf van zijn aanwezigheid op straat blijk, door een paar straatstenen door de ruiten van het loge ment te gooien. Daar werd de logement houder opnieuw gramstorig van. Hij greep een hakbijl en ging naar buiten om zijn gast de les te lezen. Daar kwam de politie echter tussen. „Wegens vernieling" werd de gast naar het politiebureau overge bracht. Daar kwam even later ook de loge menthouder binnengestapt. En daar werd ook, zij het vreedzamer dan op straat zou zijn gebeurd, de (onderbroken) les gelezen. Nu door de politie. Het slot was dat gast en logementhouder samen naar huis wan delden. Lelijke val Zondagochtend is de 54-jarige W. J. E. uit Heemstede, die van de KW 3 af een foto had genomen van de vlaggende vloot in IJmuiden, bij het aan wal stappen ge struikeld over rails. Hij viel, werd door omstanders van een buiteling te water ge red en is met een hersenschudding naar het Antonius-ziekenhuis overgebracht. ADVERTENTIE Ja, maar van Santpoorterplein 1 Tel. 19706 - Haarlem PARIJS (AFP) Onder de kop „Pré- cisions" is in „Le Monde" een artikel van de directeur van dit blad, Hubei't Beuve- Méry verschenen, waarin de omstandig heden worden beschreven, waaronder het blad het zogenaamde rapport van de Amerikaanse admiraal Fechteler over de politiek der Verenigde Staten in het Mid dellandse Zeegebied heeft verspreid. De directeur geeft toe dat de tekst de gedeeltelijke weergave is van een artikel van het tijdschrift „United States Naval Institute Proceedings", verschenen in September 1950 van de hand van kapi tein-luitenant-ter-zee Talerico en dat die tekst „ingekort, aangevuld en soms be werkt" werd. Voorts dat sommige samen gevatte gedeelten, welke het meest sen sationeel waren, zoals de passage betref fende een eventuele aanval op Groot- Srittannië door 150.000 valschermjagers, bij eenvoudige lezing het meest uitdruk kelijke voorbehoud, om niet meer te zeg gen, vergde". In het tweede gedeelte van zijn artikel- gaat Beuve-Mery na, wie de schrijver kan zijn van het document dat door be middeling van Bloch-Morhange in het bezit van „Le Monde" is gekomen. „Ex- zit niets anders op, dan de auteur van de vex-valsing te zoeken in het duistei-e en met voetangels en klemmen bezaaide ar beidsterrein van de geheime diensten". Talerico's opinie De Amerikaanse-luitenant-ter-zee Tale rico heeft te Napels een verklaring afge legd tegenover een redacteur van de „Giornale di Napoli". „Le Monde" ont leent er het volgende aan: „Het in „Le Monde" gepubliceerde „rap- port-Fechteler" in in grote tx-ekken een weergave van mijn 'in September 1950 in de „Proceedings" opgenomen artikel. Er zijn echter strategisch onhoudbax-e op vattingen ingelast"" aldus Talerico. Hij verklaarde verder: „Een niet te goeder trouw zijnde journalist heeft stra- legisch onhoudbare opvattingen ingelast, die in „Le Monde" schuin gedrukt zijn weergegeven en die de wereldmening hebben opgeschrikt". Twee Haarlemse jongens, een vijftien jarige winkelbediende en een zestienjarige koperslager hebben gistermiddag om onge veer kwart over vijf een roofoverval ge pleegd op een zeventigjarige sigarenwin kelier in de Spaarnwouderstraat. De beide overvallers zijn gearresteerd en opgesloten. Om vijf uur Zondagmiddag kochtén deze knapen een paar pakjes sigaretten iri de winkel. Een kwartier later belden zij met minder eerlijke bedoelingen opnieuw aan. De zeventigjax-ige eigenaar van de zaak P. J. K. deed hen open en kreeg een paar stompen in het gezicht. De winkelier schreeuwde om hulp, waarop de jongens het hazenpad kozen. Eén van hen, de vijf tienjarige winkelbediende G. J. M., wérd door twee te hulp gesnelde wandelaars ge grepen, de andere, de zestienjarige koper slager P. J. A. Ch. werd later op de middag door de politie in zijn woning gearresteerd. De winkelier liep een bloedende verwon ding boven en een bloeduitstorting onder het rechtex-oog en een bloedneus op. -t. ADVERTENTIE Aalsdijk. 17 te Rotterdam. Aiiblasserdijk, 18 v. Galveston te R'dam. Aigenib, 18 te Las Palmas. A'.phard, 18 van Cuba te Rotterdam. Axeldijk, 16 Port Soedan gepass. Alamak, 18 te Antwerpen. Aldabi, 19 Montevideo verwacht. Alioth, 19 Las Palmas verwacht. Altair, 17 v. Santos n. Rio de Janeiro. Annenkerk, 17 v. Sydney naar Adelaide. Arundo, 18 GO m. N. Terschelling. Axeldijk, 18 van Aden. Alphacca, 18 v. Victoria naar IMieos. Amslelpark, 18 v. Newport News naar Nederl. Ariadne, 17 v. Amsterdam naar Velos. Arkeldijk, 18 v. R'dam te New York. Arnedijk, 18 te Earnpa. Aagtekerk, 18 te Manilla. Agatha, 17 van PI ad ju naar Saigon. Albireo, 17 van R'dam te Hamburg. Aldabi17 500 m. N. Montevideo. Athena, 17 van Hamburg tiaar Antwerpen. Aludfa, 18 160 m. Z. Finisterre. Amsteklijk. 17 op rede Terneu/.en. Arendsdijk, pass. 17 Straat Messina. Adinda, 19 v. Pladju te Singapore verwacht. Agamemnon, 17 v. La Guaira n. Puerto Cabello Alcyone, 18 300 m. O. Cape Race. Almdijk, 18 v. Hamburg naar R'dam. Almkerk, 18 v. Hamburg naar Bremen. Amstelstad, 18 v. Semarang naar Soerabaja. Amstelvaart, pass. 17 Key West. Antonia, 19 v. Pladju te Penang verw. Arendskerk, 19 Genua verw. Argos. pass. 13 Pantellaria. Aagtedijk. is 130 m. N.t.O. Sombrero eil. Akkrumdij'k, 18 400 m. O- Diego Garcia. Alnati, 18 240 m. N.NO. St. Paulsrock. Alpberat, 17 dwars Abaco. Amsteldiep, 18 430 m. NW. Flores. Blitar, 17 naar Singapore. Bintang, 18 v. Cebu naar Slain. Borneo, pass. 19 Guraadful. Boskoop, 17 te Buenaventura naar Guayaquil. Bagan, 17 te Priok. Barendreeht, 13 60 m. N. Terceira. Barumun, 20 te Makassar verwacht. Beiunekom, 17 v. Antwerpen naar Amsterdam. Bontekoe, 18 v. Dongigala te Makassar verw. Breda, 18 120 m. N. Flores. Bubara, 18 van Suez naar Aden. Billiton, 18 470 m. Z.ZO. Barbados. Clavella. 17 te Kotka. Cottica, 17 van Dover. Caltex Nederland, 18 v. R'dam naar Sldon. Caltex Leiden pass. 17 Bougaronl. CaKex Delft, pass. 17 Finisterre. Caltex Pernis, pass. 18 Casquets. Caltex The Hague, pass. 18 Kp. Caxine. Caltex Utrecht, 18 150 m. W.ZW. Cyprus. Ceram, 18 pass. Gibraltar. Corilla, 18 Singapore verwacht. Calisto. 18 340 m. W. Kp. Claer. Duivendrecht, 17 v. Havana n. Port Everglades Delfland. 19 te Las Palmas. Duivendrecht. 18 v. Havana te Port Everglades Danae, 18 Wight gepass. Diemerdijk, 18 290 m. NO. Fayal. Delfshaven. 18 240 m. Z. Recife. Delft, 18 1240 m. NO. Barbados. Drente, 18 bij Cheroburg. Edam, 18 v. New York te R'dam. Eendracht, 17 v. Stratoni te Rotterdam. Enggano. 17 v. Tanger naar R'dam. Esso Den Haag, 17 v. Aruba te R'dam. L'bnina, 17 te Cape Coast verwacht. Eos, 17 van Cyprus. Erin-na, 18 250 m.W.t.Z. Mari. Etrema, 18 90 N.t.O. Finisterre. Farm-sum, 18 260 m. ZO. Sable eil. Felipes. 18 v. Pulusambu n. Bangkok. Gravel and. 17 v. Hamburg naar Amsterdam. Gadilla, 13 170 m. W.NW. Madeira. Gooiland, 18 v. A'dam te Hamburg verw. Garoet, 17 400 m. W. Fibres. Gouwe. 18 270 m. NO. Madeira. Heemskerk, 20 Singapore venvacht. Hydra. 18 v. San Juan te Amsterdam. Haarlem, 18 te Port au Prince. Hecuba. 18 v. La Gunlllas n. Barranquilla. Hera. 19 v. VlissteiTen. Hector, pass. 18 Ka. Tenez. Helena. 13 140 m. Z. Fayal. Hsrsilia, 13 bij Scilly's. Tndraooera. pass. 19 Str. Messina. Jagersfontein. 19 te Port Elizabeth. Java. 18 te Southampton. Jaoara (KRL). 17 v. Penang n. Belawan. Toh. v. O'denbarnevelt. 19 te Port Said. Jubiter. 13 dwars Kp. de .Fer. Kota Gede. 19 te Soerabaia. Kertosono. 17 te Colombo. Kota Inten. 17 v.-n Priok n. Cheribor. Ka;mara, 18 v. Meulatools n. Olch Oleh. KaOabahi, 18 v. Priok naar Soerabaja. Kasimbar, 19 v. Makassar te Ambon. Kedoe. oass. 13 Gibraltar. K leid recht, 18 110 m. M.NO. Miri. Klipfcntein. 13 130 m. Z. Sierra. Kota Baroe. 13 dwars Poeloe Laut. Laurenskerk, 17 v. R'dam n. Perzische Golf. Laurenc-kerk. 17 te Amsterdam. Laaakerk, 18 v. Aden naar Karachi. Langkn°aa 18 v. Antwemen n. Port Said. Lelckterkerk, 19 Suez verwacht. Loosdrecbt, IB v. Karachi naar Bombay. Loppersum. 19 v. Bancobe te Stex. Lemsto-rkerk. 17 n^7 rede Ohlitagong. Léwvekërk17 van Sues. Laertes, is son m, q. Soeotra. Leer"im. 18 4?(I m. 7.ZO. Cape Race. Le Ma,;re. ig van Makassar n. P-">.ggala. L'mbura. 13 550 m. ZO. GuardafuL Liivd^kerk, 19 v. R'dam te Antwerpen verw. Luna. ps-s. 18 Cabernets. Lutterfcerk. 13 v. Bahrein naar Kuweit. Liseta. 13 Str. Jubal g°pass. Loenerkerk, 13 150 m. N.NO. F'nisterre. Marken, 17 550 m. O. Guardafui. Maar als je denkt, dat alleen de jongens van het schaatsenrijden genoten, heb je 't mis, hoor! Oom Tripje en tante Liezebertha hielden er ook van; en waarom zouden zij thuis blijven? De schaatsen werden in orde gem-aakt en ze begaven zich ook naar het ijs. „Ik zal je wel even helpen met het aanbinden', zei oom Tripje. En hij bond tante Liezebertha stevig de schaatsen onder. „Zitten ze zo goed?", vroeg hij. „Best hoor!", lachte tante Liezebertha. En toen oom Tripje ook zelf zijn schaatsen had aangebonden, zwierden ze samen weg, de gladde ijsvlakte op. Heerlijk ging dat! Het winterzonnetje scheen vrolijk op het witte sneeuwland. Kou voelden ze niet, want als je schaatst, word je heerlijk warm. De hele middag reden ze. Je kunt er maar niet genoeg van krijgen! En zo lang duurt het niet, dat het ijs goed is, dus je moet er zoveel mogelijk van genieten, vonden ze. Men hoort tegenwoordig van vliegtuigen die bijna zo snel vliegen als het geluid zich voortplant en enkele experimentele machines hebben zelfs aanzienlijk sneller gevlogen. Die ver gelijking met de geluids snelheid wordt er niet zo maar uit curiositeit bijge haald of om indruk te ma ken, doch die snelheid is inderdaad in natuurkundig opzicht van belang en de daarbij optredende karak teristieke gedragingen van de lucht zijn oorzaak van de grote problemen waar mede het ontwikkelen van zulke snelheden gepaard gaat. Daarover willen we het nu echter, eens niet hebben. Het is voor de verandering wel eens aardig om ons af te 'vragen met welke ge luidseffecten we te maken krijgen. Nogal eenvoudig, zal men zeggen: een vlieg tuig dat even snel of snel ler vliegt dan zijn eigen geluid zich kan voortplan ten hoort men natuurlijk niet aankomen. Zo is het ook. Wij hebben het zelf kunnen constateren bij een van de nieuwste Engelse straaljagers, die op geringe hoogte overvloog met een snelheid die niet ver be neden die van het geluid bleef: men zag het aanko men, angstwekkend snel groter wordend, maar tot op vrij korte afstand vol komen geluidloos. Een on heilspellende en dreigende gewaarwording. De Amerikaanse Skyrocket heeft voor een klein aantal toeschouwers eveneens snel heidsdemonstraties op ge ringe hoogte gegeven en bij deze gelegenheid werd in derdaad even snel gevlo gen als het geluid zich voortplant ca. 1200 km per uur. Nu moet men zich even goed indenken wat er gebeurt. Neem aan dat het geluid dat het toestel ont wikkelt, normaal tot op een afstand van 3 km hoorbaar is. Het van die afstand af geproduceerde geluid zal het oor van de waarnemer bereiken. 'Maargelijk tijdig met het vliegtuig zelf. Daar komt nog iets bij: de gehele tijd gedurende het naderen vanaf die afstand van 3 km, 9 seconden lang, wordt het geluid geprodu ceerd en dat zullen we al lemaal niet horen voordat het vliegtuig zelf ons heeft bereikt. Het kan er niet vooruit komen en wordt als het ware opgezameld tot één grote klont geluid om het vliegtuig. Op het mo ment dat dit ons bereikt, krijgt ook ons oor zijn deel. En hoe! Het gedurende 9 seconden ontwikkelde ge luid (en dat geluid van zo'n Skyrocket is niet mis!) krijgt het nu in één moment te verwerken: het effect is dat van een donderslag, die het hart één klopje doet overslaan. Men moet even wennen aan die gedachte dat we dus op verschillende ogenblikken ontstaan geluid tegelijker tijd te horen krijgen. Toch gedraagt dit geluid zich volkomen normaal, zoals het gewend is alleen het vliegtuig gedraagt zich niet zoals we dat altijd gewend waren. Ook dat zal echter nog wei egns normaal wor den Men kan voor zich zelf het aardigheidje nog uitbrei den, door eens het gedrag te gaan analyseren van het geluid van een vliegtuig dat 1%, 2 of 3 maal zo snel vliegt als het geluid. En dan vooral nagaan hoe de sterkte van het geluid op verschillende ogenblik ken zal zijn! Allemaal the orie en helemaal niet be langrijk, maar een puzzle waar toch meer in zit dan men aanvankelijk denkt. Geluid dat eerder is ont staan, krijgen we later te horen, zelfs geluid van het zich verwijderende vlieg tuig horen we terwijl een gedeelte van het geluid van het naderende toestel ons nog niet heeft bereikt. Wie zich nog iets van het Dopp- ler-effect uit de natuur kundeles herinnert (ver schil in toonhoogte van een naderende en zich verwij derende geluidsbron) kan ook dat er nog bij te pas brengen en uitknobbelen hoe het muzikale resultaat op verschillende momenten zal zijn. enfin, voor een regenachtige Zondagmiddag een aardig spelletje! d. G. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 46) Hij is in ieder geval moedig. Toen er geschoten werd, bleef hij uitzonderlijk kalm. Hector Blair antwoordde niet. Hij draai de zich om, toen een andere wagen enige tijd achter hen aan bleef rijden. Zo voorzichtig, mogelijk, hè? Zeker. Ik voel niets voor een tweede schietpartij vanavond. Daarom rijdt die politiewagen achter ons. Vlak bij Notting Hill Gate schoot de andere auto plotseling naar voren en bleef toen langzaam vóór Brannigans wagen rijden. Toen de wagen stil stond, stapten vier mannen uit. Brannigan gaf hen z'n sleutels. Tien minuten later keerde de sergeant terug en zei dat niemand zich verborgen had in Brannigans flat. Een der agenten bleef op wacht staan, de anderen vertrokken. Brannigan leidde z'n gast naar de zitkamer. Toen de Ameri kaan zich op z'n gemak in een luie stoel geïnstalleerd had, met een groot glas whis key naast zich, vroeg Brannigan item zon der veel omwegen: Waarom meende u dat er vanavond gevaar dreigde? Hector Blair antwoordde niet ogenblik kelijk. Hij staarde voor zich uit en haalde een hand door z'n weerbarstige witte haren. Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag, Brannigan. Ik moet zeggen, dat ik het niet precies weet. Brannigan verloor zijn geduld, alhoewel djt hem maar hoogst zelden gebeurde. Geen uit vluchtjes, graag! Brannigan sloeg met de vuist op het tafeltje. Toen schoot het hem plotseling te binnen, dat Blair zijn gast was. 1Mijn excuses. Ik had dat niet mogen zeggen. Ik raak soms bijna mijn kalmte kwijt in deze zaak. Dat kan ik me indenken. Ik heb tien tallen jaren dit werk gedaan en dan vóél je 't ten slotte als er gevaar dreigt. Dat gevoel kreeg ik vanavond ook. Toen ik hoorde schieten, verbaasde ik me dan ook helemaal -niet. Maar u verwachtte toch geen moei lijkheden zo vlak bij het restaurant? Nee, dat verwachtte ik inderdaad niet. Ik had er zelfs geen vermoeden van, dat er al zó snel moeilijkheden zouden ko men. Die kolonel Simpkins wordt brutaal. In mijn hele leven heb ik nog nóóit iemand ontmoet zoals hij. Ik heb wel verhalen ge hoord over enkele zware jongens, die zich zo konden vermommen, dat hun eigen moeder hen niet herkende, maar ik heb die kerels nooit gezien. Wat er ook gebeurt, ik zal hem ar Mataram, 18 v. Bahrein naar Basrah. Mentor, 17 van Hue! va naar Taniger. Muiderkerk, 18 Tanga verwacht. Maaskerk, 18 v. Ham-burg naar Amsterdam. Matvina, 20 v. Sasebo te Mirt verwacht Manoeran, pass. 18 Point de Galle n. Singapore. Meliskerk, 18 in Golf v. Suez. Mi-tra, 18 700 m. ZW. t.Z. Flores. Molenkerk, 18 200 m. ZO. Madeira. Murena, 18 in Golf van Oman. Maasland, pass. 17 Beachyhead. Madoera, 17 v. Priok n. Poeloe Samtooe. Maetsuycker, 17 van Priok te Fremaotle. Nieuw Amsterdam. 18 270 m. ZO. Sable eil. Nigerstroom, 19 Lagos verwacht. Noordam, 19 v. New York te R'dam. Nieuw Holland, 18 HO m. NO. Brisbane. Oranjestad, 18 v. La Guaira n. Trinidad. Oranje, 19 te Belawan. Oraniefontein, 19 v. Beira te Amsterdam. Oberon, 18 v. La Guaira te Puerto Cabello. Ondlna, 13 v. Suez te Ras Sudr. Ophir, 19 te Belawan. Overijsel. 18 v. Charleston n. Galveston. Omala. 18 375 m. O.t.Z. Hainan. Prins Fred. Wil-lem, pass- 17 Kp. Race. Prins Joh. Willem Friso. pass. 17 Kp. Race. Papendrecht, pass. 18 Malta. Poeloe Laut, 18 te Balikpapan verwacht. Polyphemus, 19 v. Priok te Singapore verw. Prins Alexander, 17 480 m. W. Scilly's. Prins Willem V. pass. 17 Kp. Magdalen. Plancius, 19 te Makassar verwacht. Poseidon, 18 135 m. N. Flores, Prins Wil'lem IV, 17 v. Cuxhaven n. Londen. Pygmalion, 18 ie San Nicolas. Paula, 18 240 m. Z.t.W. Kp. Cambodia. Prins Frederik Hendrik, 13 570 m. N.NW. Flores Rijndam, pass. 18 Scilly's. Ridderkerk, 16 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Ruys, 18 Miri gepass. Roeoat, 18 rede Belawan verw. Rondo. 17 v. Bahrein naar Bombay. Riinkerk. 13 nog te Damman. Reynlersz, 19 te Gorontala verwacht. Riouw, 18 te Beyrouth. Roebiah, 18 v. Port Soedan. Rotula, pass. 17 Sombrero ell- App'ngedam, 18 v. Casablanca n. Nantes. Birmingham, 18 te kingslynn. Blue Boy. 18 v. Rostock te Maassluis. Caland, 13 te Karlskrona. Caroo, 17 v. R'dam te Waterford. Casar.a, 17 v. Gothenburg n. Rotterdam. Deneb, 17 v. Swansea naar Brussel. Domburg. 19 dwars Finisterre. Duivelend, 18 van Goole te Lubeek. EUewoutsdiïk, 19 v. Portsmouth naar Roscoff. Frederik, 17 v. Rouaan naar F.mden. Frejo, 18 v. Bristol te Swansea. Friste, 19 v. Rouaan naar Shellhaven. Haskerland, 18 v. Harlingen te Goole. Hast I. verm. 19 v. Antwerpen naar Rotterdam Hast III. pass. 19 Brunsbüttel. Heemskerk. 13 v. Perth te Hull. Henriëtte, 18 van Hambura naar Boness. Houtman. 16 van Hobr te Hamburg. Joost. 17 Kiel gepass. naar Otobola. •Tukurna. 17 v. Granville te Caen. Larix. 17 van Domste naar s-kuts-kaer. Leemans, 18 v. Swansea te Nantes. Leny. 18 v. BeUast te Swansea. Marabu, 18 v. R'dam te Lissabon. Mar cel! a18 v. Cardiff n. Faley. Mies, 17 v. Hamburg te Lei Ma. No-ttie, 13 v. R'dam te Rostock. Noo-d. 19 v. B-illingtiam te R'dam verw. Nottingham, 17 v.Harlingen n. EUth. Niienburtfli, 17 v. Oscarsbamn n. Antwerpen. Oleum, 18 v. Blave te Londen. ■Paima, 17 te Sandefiord. Rapid. 17 van Parijs naar Rotterdam. Rose Marie, pass. 18 K'el. S'mbre. 17 v. Amsterdam naar Parijs. Sten, 13 v. Sonderhorg te Antwerpen. Silvaplana. pass. 19 Brunsbüttel. Soemba, 19 v. Port Talbot te Civlta Vecchia. Suriname, 18 v. Odense te Nörkoplng. Tilly, 17 van Sandvik «aar Mo. Too*. 17 v. Nantes naar Teignmouth. Urmate, 19 v. Sundertend te Brest. Van Brake!. 18 v. Middlesbro te Aarhus. Viking. 17 v. Rouaan naar Helsinki. Wickènburgh, pass. 17 Finisterre. SLEÉPVAART F.bro, 19 van Tunis naar Is-tanboel. Hudson, 17 van Dakar naar Oran. Hum-her, 17 van Dartmouth te Rotterdam. Oceaan, 18 v. R'dam te Khorramshar. Rode Zee, 17 te Port of Spain. Thames, 18 dwars Golf van Bougie. Witte Zee, 18 130 m. Z. Wake eil. Sommelsdijk. 17 v. R'dam te Vera Cruz. Samarinda, 13 v. Lorenzo Marques n. Bombay. Schie, 17 van R'dam naar Tunis. Stad Arnhem, pass. 18 Ouessant. Stad Dordrecht, pass. 18 Finisterre. Stad Breda, pass. 18 Kp. Race. Stad Leiden, verm. 20 v. Neworleans n. Nederl. Sabang, 18 te Priok. Saroena, 17 van Baiikpapan op rede Miri. Si-beroet, 17 v. Meniaboh n. Gunungsito-U. Sla-mat, 17 v. Makassar naar Balikpapan. Soestdijk, 17 v. Makassar naar Priok. Stad Haarlem, 17 v. Gibraltar n. Vlaardingen. Stad Maassluis, pass. 17 Algiers. Stanivac Djirak, 18 te Paiemuaug verw. Salatiga, 18 v. Antwerpen, n. R'dam. Saparoe, 19 te Bahrein. Sa-ra-ngan, 19 v. B-elawan te Madras verw. Sarpedon, 18 v. Port au Prince te New York. Schiedijk, 18' 200 m. O.NO. Flores. Siberoet, 18 te Sibolga. Straat Malakka, 18 v. Priok n. Balikpapan. Straat Soenda, 19 te Loren-zo Marques. Sunelta, 18 v. Manchester n. Avonmout. Swartenhcndt, 18 v. Priok n. Cheribon. Salawati, 18 dwars Oostpunt Kreta. Singkep. 18 450 m. O. Ceylon. Sloiefdijk, 18 280 m. NW. Key West. Stad Vlaai-dingen, 18 410 m. NW. Flores. Sumatra, 18 bij Kunfida n. suez. Tjitjalengko 18 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Tamo, 17 Recife gepass. Tvvli, 18 v. Semrnig te Soerbja. TJiwan-gi, 17 v. Makassar n- Balikpapan. Tongkol 17 in ba-ai van Suez. Tosarl, 13 te Massawa. Tankhaven I. 13 v. Sun-geigerong te Tj. Uban. Tank-haven II, 19 te Singapore verwacht. Tan-kha-ven III, 18 v. Bangkok n. Sun-geigerong Tara-kan, 18 v. Cheribon n. Banjoewanggi. Tasman, 18 v. Port Sweltenham n. Penang. Telampn-,pass. 17 Kp. I-latte,ras. Tero, 18 v. R dam le Antwerpen. T.iiluwah, 20 v. Hongkong ve Singapore verw. Tongkol, 18 van Suez. Tosari, 18 v. Massawa n. Port Said. Trompenberg. 18 v. Hamburg naar R'dam. Talisse, 17 Poeloe We-h gepass.. Tomori, 18 dwars Massawa. Utrecht. 19 Bombay verwacht. Veen-dam. pass. 18 Sable eil. Van Riebeeck, 19 te Priok verwacht. Winsum. 18 500 m. NO. Barbados. Waterman, 18 in Golf v. St. Laurens. Westerdam, 19 v. Rotterdam te New York. Willem Rüys. 20 3 u. Hoek v. Holland verw. IJsel, 19 v. Curagao n. Pta Cardon. Zonnewijk, 18 v. Houston naar Nederland. Zuiderkruis. 18 360 m. O. punt Macquane. Zeeland (SSM), 17 bij Goeree. Zijpenberg, 17 270 m. Z.t.O. Bahia. KLEINE VAART Actinia 17 v. Middlesbro te Avonmouth. VISSERIJBERICHT URK Maandag werd door 17 vaartuigen aange voerd: 1334 pond lijnaal, prijs f 0,90—f 0,97 per pond. HAARLEM. 19 Mei 1952 BEVALLEN van een zoon: 17 Mei, H. M. JoostenBosdriesz; A. B. M. van Meeuwen —Brugman; L. Cohenvan 'Vilsen; 18 Mei, H. Schönlau—Max; C. H. WijkhuiseNijssen; 19 Mei, B RuifrokStulp; P. Starinkvan de Pieterman. BEVALLEN van een dochter: 14 Mei, E. MeestersReudler; 16 Mei, L. Lef f erts— Roode; 17 Mei, D. E. BlekmanRoose; 18 Mei, J. H. KikkertFranssen; A. Mathot Bos; M; Korsman—Geelen; A. L. van Ooijen Kramer. OVERLEDEN: 16 Mei, G. -C. Jirris, 71 j„ Rijklof van Goensplein; 17 Mei, P. Staring- de Jong, 49 j.. Hazepaterslaan; J, van Ton geren, 88 j., Vergierdeweg; L. H. van der Hoeven. 75 j., Zomervaart; 18 Mei, M. H. G. Keuss—Bruning 77 j„ Zuiderhoutlaan; P, G. Wagner—Bolland, 94 j., Westerhoutpark. resteren, zei Brannigan verbeten. Ik heb zo het gevoel, dat het wel niet meer lang zal duren of hij zal in de val lopen. Maar er zullen nog wel genoeg moeilijk heden komen. Dat geloof ik ook. Maar u kunt op me rekenen! Ik hoop het. Brannigan schonk de glazen nog eens vol. Ik heb de laatste-tijd het een en ander over u gelezen, mijnheer Blair. In Amerika had u al de reputatie het liefst alleen te willen werken. Dat doet u nog steeds. Maar 't kan gevaarlijk zijn. Zoudt u me niet alles willen vertellen wat u weet en u bij de politie aansluiten? Blair strekte z'n lange benen behaaglijk uit. U moet het iemand op leeftijd gun nen, dat hij enkele geheimen heeft. Het geheim van uw komst in dat res taurant bijvoorbeeld? Inderdaad. HOOFDSTUK XVIII. Het gebouw viel geenszins op. Het was vrij groot, grijs getint en stond in een van de drukste straten der stad. Op iedere ver dieping bevonden zich enige kantoren. Enkele hadden nog bijna nieuwe borden op de deuren hangen, bij andere waren de letters niet meer te onderkennen. Vele huurders verdwenen weer na en kele weken en dan kwamen er weer ande ren, die het meestentijds ook maar kort uithielden. Er werd zó vaak verhuisd, dat de huiseigenaar nauwelijks meer wist wie nu feitelijk zijn huurders waren. Een ma kelaar verzorgde deze zaken voor hem. Nog kort geleden had hij de laatste twee kamers verhuurd aan een vrij lange, ruw- uitziende man met ene rood gezicht, die had gezegd scheepsmakelaar te zijn. De verhuurder koesterde geen enkel bezwaar hem van dienst te zijn, temeer daar drie maanden huur vooruit werden voldaan. Vreemd vond hij het echter, dat de nieuwe huurder precies wilde weten, waar de uit gangen van het gebouw waren. Hij wilde dicht bij een uitweg naar buiten zitten, zodat hij enkele beter gelegen kantoren afsloeg. De kamers, die hij ten slotte koos, bevredigden hem volkomen, daar zij in verbinding stonden met twee verschillende gangen. Enkele uren later werd een volledige kantoorinventaris gebracht. De nieuwe huurder lette er zelf op, dat alles goed geplaatst werd. Ten slotte werd buiten op de deur een bord bevestigd: „Robert Fer guson Scheepsmakelaar". Nadat een typiste was aangenomen werd het kantoor geopend. De eerste dag kwamen er zes brieven, die allen afgezonden waren door bekende scheepvaartmaatschappijen. De heer Fer guson dicteerde antwoorden, maar de ty piste vond het vrij vreemd, dat zij de brie ven niet op de bus mocht doen. Daar zal ik zelf wel voor zorgen, juffrouw Poole, zei haar baas met een vreemd lachje. Ik laat altijd mijn brie ven nog enige tijd liggen. Kom ik dan nog op een andere gedachte, dan kan ik ze nog veranderen. Juffrouw Poole, die zeker veertig was (alhoewel zij zichzelf in sollicitatiebrieven 35 jaren gaf) vond de makelaar een pret tig mens. Tegenover haar moeder gaf zij hoog op over Ferguson. Hij doet uitstekende zaken en is strikt eerlijk. Dat is geen enkele man, antwoordde haar moeder. Misschien hebt u wel gelijk, ant woordde de dochter. Zo nu en dan is hij wel eens vreemd. Hij zei laatst dat enkelen van zijn concurrenten hem niet zien of luchten konden. Als iemand hem komt op zoeken, moeten zij het wachtwoord „Pa lermo" zeggen. Zij doen dat ergens midden in een zin. Als zij het wachtwoord niet zeggen en zij willen tóch mijnheer Fergu son dringend spreken, dan moet ik drie keer op een bel drukken, die onder mijn bureau verborgen zit. En wat gebeurt er dan?, vroeg me vrouw Poole. Ik moet hen binnenlaten en dan zeg gen dat mijnheer Ferguson waarschijnlijk is weggegaan zonder mij te waarschuwen. Hij kan narnviijk vanuit zijn kamer op een of andere gaig komen. Wat ëëïi gék verhaal, merkte de oude vrouw cp. De volgende morgen waren er maar twee bezoekers. De een probeerde kantoorbe hoeften te verkopen, de ander boeken. Beiden werden vriendelijk de deur uitge werkt. Mijnheer Ferguson kwam precies om half tien. Hij dicteerde enkele brieven, die hij zoals gewoonlijk liet liggen toen hij ging lunchen. Die middag verscheen er een ongunstig uitziende man, die voortdurend kuchte. Is mijnheer Ferguson er? Heeft u een afspraak? Ik heb geen tijd gehad, die te maken, want ik ben zo juist uit Palermo gekomen. Gaat u maar naar binnen. Ferguson was aan het schrijven, toen de bezoeker binnentrad. Hij wees hem een stoel aan en wachtte totdat hij de schrijfmachine van zijn secretaresse weer hoorde. Ik geloof, dat het de 24ste spannen zal, antwoordde de man. Prachtig. Trapten ze er direct in toen er verteld werd dat de meeste auto's voor de export op de zwarte markt terecht ko men? Ze trapten er niet in, ze vlogen er op af! Voortreffelijk. Zes maats van me vertellen, dat twee directeuren zélf in de zwarte handel zit ten. Toen veranderde plotseling de hou ding van de vreemde bezoeker: „Uw geld is bést, maar waarom doet u dat eigenlijk? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6