De opvattingen van de Staat over beheer van Breedband Katwijk kreeg een moderne afslag Agenda voor Veis en Van een beschermende politiek der regering zal geen sprake zijn „Adjowico" ook naar de maatjes 5 „We krijgen hier haring via de eigen haven" IJmuiden voor vis, Vlaardingen voor haring Potplanten uitgereikt op de openbare scholen Stormvogels nam afscheid van Guus Snoeks Uiteenzetting van minister Van den Brink Havenarbeiders staan deel van hun loon af Jeugdtournooi van Stormvogels „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds" volgend jaar 60 DIN/SDAG 20 MEI 1952 Generaal Dwight D. Elsenhower is Maandagmiddag voor een afscheidsbezoek aan Nederland per vliegtuig op het vliegveld Gilze-Rijen aangekomen. Na de landing inspecteert de generaal de erewacht. Katwijk aan Zee kreeg er gisteren twee gloednieuwe gebouwen bij, althans werden ze officieel in gebruik genomen, 's Morgens werd het nieuwe afslag- en verenigingsge bouw van de redersvereniging de „Vuur baak" geopend, en de middag was gereser veerd voor de coöp. Raiffeiscnbank, die de poorten opende van een nieuw onderkomen in de Voorstraat. De heer D. F. E. Meerburg, voorzitter van de Vuurbaak, gaf bij de opening van het nieuwe gebouw dezer organisatie een his torisch overzicht van de rederijvereniging, die thans ruim 50 jaar bestaat. Reeds voor die tijd bestond er tussen de reders een samenwerking, die tot uiting kwam in de uitkijk en het vuur, waaraan de naam Vuurbaak is ontleend. Hij herinnerde aan de moeilijkheden van weleer, zoals het be talen van penningen aan de heer van Kat wijk en het recht van haringkaken, dat alleen enkele steden bezaten, vergat het belastingbiljet van tegenwoordig niet en belandde tenslotte in de jaren 1850, toen de Katwijkse vloot met vijf bomschuiten ook ter zomervisserij kon gaan. De vangst werd toen verkocht voor.... 1 per maatje. Honderd jaar geleden brachten 38 bom men 7000 kantjes haring aan, die 80.000 opbrachten. Hiervan moesten niet alleen de 380 opvarenden leven, maar ook de reders, die dan ook nog alle mogelijke be drijfskosten van dit bedrag moesten be talen. De heer Meerburg sloeg een eeuw over De Adjowico (R-O. 9) is door de rederij Roelofs uit Rotterdam aangewezen om als trawler uit te varen op de eerste Hollandse Nieuwe. De trawler heeft behalve zout en tonnen, ook ijs ingenomen. Wordt er dan ook naast de „Hollandse-Nieuwe" veel „bijvis" buit gemaakt, dan zal de kleine trawler over een dag of tien wel in IJmuiden aan de markt verschijnen. Vangt de schipper echter veel haring en weinig vis dan gaat de Hollandse Nieuwe naar Vlaardingen aan de markt. De trawler is 'vanmorgen uit IJmuiden vertrokken. Op de Velsense openbare scholen zijn de potplanten weer uitgereikt, die aan het eind van de zomerschoolvacantie worden terug verwacht. Dan wordt de gebruikelijke ten toonstelling gehouden waarbij de ouder commissie voor de inzenders van iedere klas prijzen in petto zal hebben. Van de scholen hebben de leerlingen van de eerste klassen een zelfde soort plant (balseminen) meegekregen. De tweede, derde en vierde klassen kregen ook gelijke planten en de vijfde en zesde klasser^heb ben wel een „eigen" plant. De oudercommissie van de beide Velsen- Noordse openbare scholen hebben de aar dige gedachte gehad een wisselbeker ter beschikking te stellen voor de school, die de meeste punten behaalt. Indien deze beker twee achtereenvolgende jaren wordt gewonnen dan blijft hij eigendom van de betrokken school. Scheiden doet lijden" In tegenstelling tot de meeste supporters die met hun favorieten in een twaalftal bussen naar Dordrecht trokken, is het eer ste elftal en het bestuur van „Stormvogels" direct na afloop van de enerverende strijd tegen EBOH naar IJmuiden teruggekeerd om in de bovenzaal van hotel Kennemerhof in kleine kring afscheid te nemen van hun makker Guus Snoeks. die zijn laatste wed strijd had gespeeld voor zijn vertrek op Hemelvaartsdag naar Curapao. Voorzitter Chr. Suwerink dankte in zijn openingsspeech „zijn" jongens voor het fraaie afscheidscadeau, dat zij Guus op z'n verre reis meegeven: een denkbeeldig lint van de lauwerkrans, welke ongetwijfeld te wachten staat voor hun promotie. De prae- ses bood de „uitvlieger" namens de ganse vereniging een prachtig fototoestel aan; mevrouw Snoeks werd bedacht met bloe- men en het „Snoeksje" kreeg chocolade. Piet Kraak memoreerde het lief en leed, dat zij samen in het „eerste" hadden moe ten delen en betreurde het voorts, dat Guus hen verliet juist nu „het lief" op de drem pel staat. Overigens wenste de aanvoerder de scheidende „stopper" het allerbeste.«Een mooie sigarettenkoker vergezelde deze woorden. Hierna spraken nog vertegenwoordigers van de elftal- en de jeugdcommissie, ver der de trainer en afgevaardigden van de klaverjasclub en de jubileumcommissie. En de geschenken stapelden zich op voor Guus Snoeks, die elke spreker afzonderlijk dank te. fot slot vertelde hij het gezelschap hoe zeer hij verheugd was te weten, dat hij zoveel goede vrienden in IJmuiden achter laat. „Sportief"-feest in Thalia In de kleine zaal van Thalia gaat de dam club „Sportief" Woensdag de bloemetjes b'dten zetten. Tijdens de pauze worden de darnkam- pioenen van de wintercompetitie gehuldigd. Het Béverwijks cabaretgezelschap de ,.P. W.-Boys" komt de gezelligheid nog ver- h^-"i, Dinsdag 20 Me! Raadhuis, 19.30 uur: Gemeenteraadsver gadering. Sportpark „Schoonenberg", 19 uur: voet balwedstrijd Velsens jeugdelftal-Haar- lems jeugdelftal. Thalia, 20 uur: „Anna Lans". Rex: geen filmvoorstelling. Woensdag 21 Mei ï'"adhuis, van 14 tot 15 uur, spreekuur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Papa Boem". Rex, 20 uur: „Waarom Millie trouwde". In de Maandag in IJmuiden gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Breedband heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, het woord gevoerd als vertegenwoordiger van de staat als aandeelhouder. De staat is de grootste aandeelhouder in de N.V. Breedband. De minister heeft in zijn rede gesproken over de opvattingen van de grootste aandeelhouder met betrek king tot het beheer van Breedband. Prof. Van den Brink zei dat de bestaande prak tijk in Nederland en de overtuiging van de meerderheid der bevolking handhaving wenste van een overwegend ondernemingsgewijze organisatie van de voortbrenging. Deze overtuiging sluit echter niet uit, dat er gebieden zijn, waar uit overwegingen van economische doeltreffendheid voor de overheid ook op het gebied der industriële productie een directe taak is weggelegd, namelijk in die gevallen waarin particuliere exploitatie ongewenst is wegens het monopolistisch karakter van het bedrijf en de gevallen, waarbij het projecten betreft, die voor de gemeenschap van grote betekenis zijn, maar waarvoor het particulier initiatief ontbreekt. De minister wilde hier nog een derde mogelijkheid aan toe voegen, die voor Ne derland in het bijzonder in het verleder van belang is geweest. Er kan zich in een bepaalde bedrijfstak een zodanige buiten landse invloed ontwikkelen, dat de over heid wegens onvoldoende Nederlands par ticulier initiatief voor herstel van even wicht moet zorgdragen, door zelf in die tak van voortbrenging een bedrijf te stichten. Dit geval heeft geleid tot de oprichting van de staatsmijnen. Verschillende problemen moeten worden opgelost, indien de overheid met gemeen schapsgelden rechtstreeks deelneemt aan de industriële productie en derhalve risico's aanvaardt die bij mislukking van het pro ject op de gemeenschap worden afgewen teld. Indien in een bepaalde bedrijfstak naast overheidsbedrijven particuliere bedrijven bestaan of indien de industrie, die de pro ducten van het overheidsbedrijf verwerkt, bloot staat aan buitenlandse concurrentie op de binnenlandse markt of in het buiten land moet concurreren, is een strikt com mercieel beheer van het overheidsbedrijf eveneens geboden, teneinde een ernstige botsing met de regels der ondernemings gewijze organisatie van de voortbrenging te voorkomen. In het algemeen kan worden gesteld, dat de keuze van de doeltreffendste juridische vorm onafhankelijk is van de reden waar om de overheid besluit een bedrijf op te richten of daarin deel te nemen. De minister staat op het standpunt, dat ook in het geval van een industrieel over heidsbedrijf de juridische vorm dient te worden gekozen die in de eerste plaats de goede funetionnering van het bedrijf als productie-eenheid het beste waarborgt. De minister stond een ogenblik stil bij de juridische vorm van het staatsmijn-bedrijf en van Breedband. De Staat der Nederlan den werd eigenaar en ondernemer der staatsmijnen. De financiering geschiedt via de schatkist en door middel van interne financiering. Een aandelenkapitaal bezit de staat niet in de staatsmijnen. Bij Breedband lag de situatie geheel an ders dan bij de staatsmijnen. De staat is door zijn financiële deelne ming de grootste aandeelhouder van Breed band geworden, maar de wet van 1950 spreekt, in tegenstelling tot de Staatsmij nen-wet van 1901, niet met zoveel woorden van een ondernemerstaak van de overheid. De financiering van Breedband geschiedt door middel van leningen en uit openbare middelen voor wat de staatsdeelneming be treft. De mogelijkheid van emissie van nieuwe aandelen is in, beginsel aanwezig. Bij Breedband ligt het vraagstuk van de verdeling der bevoegdheden eenvoudiger, omdat hier sprake is van een N.V. Het Wet boek van Koophandel en de statuten dei- vennootschap bepalen hier de verdeling der bevoegdheden. Concreet berust de macht bij de algemene vergadering van aandeel houders, die daarbij gebruik maakt van een college van vertrouwensmannen, de raad van commissarissen. In het bijzondere geval van Breedband kan de minister rechtstreeks ten hoogste één derde van het aantal commissarissen benoemen, waardoor statutair is vastge steld dat Hoogovens op een verantwoorde wijze in de raad is vertegenwoordigd. Aan de vertegenwoordiger van de grootste aan deelhouder, de Staat der Nederlanden, zijn nog enkele bijzondere bevoegdheden ver leend, namelijk bij de beoordeling van de deelnemingen van Breedband in andere vennootschappen, bij de uitgifte van r.og niet geplaatste aandelen en stortingen op reeds bij de oprichting geplaatste aandelen, bij de benoeming van gedelegeerd commis sarissen en bij de besluiten tot wijziging der statuten en ontbinding der vennoot schap. Wat het beleid van de overheid met be trekking tot het bedrijf betreft, zei de mi nister dat er in materieel opzicht van geen verschil sprake zal mogen zijn tussen Staatsmijnen en Breedband. De overheid heeft zich wat de staatsmij nen betreft te onthouden van maatregelen en aanwijzingen, die de directie zouden nopen van een zuiver commerciële bedrijfs voering af te wijken, terwijl zij voorts heeft zorg te dragen, dat alle maatregelen wor den genomen, die de directie in staat stel len de commerciële bedrijfsvoering te handhaven. Bij de behandeling van de ontwerp- machtigingswet inzake Breedband in de Staten-Generaal werd van verschillende zijden de vrees uitgesproken, dat de rege ring wel eens een beschermende politiek met betrekking tot Breedband zou kunnen gaan voeren. De minister zei dat bet beleid, door de regering te voeren op handelspoli tiek gebied, niet zal worden beïnvloed dooi de mate waarin de staat in de betrokken onderneming financieel is geïnteresseerd. In het verleden heeft de N.V. Hoogovens nimmer enige handelspolitieke bescherming van de zijde der regering genoten. De mi nister kon hieraan toevoegen, dat ook de staatsmijnen nimmer een dei-gelijke steun hebben ontvangen. De minister verklaarde tenslotte van mening te zijn, dat in de voor Breedband gevonden juridische vorm, alsmede in de samenwerking Hoogovens-Breedband en in het feit, dat de directie van Hoogovens tevens directie van Breedband is, alle voor waarden aanwezig zijn om net bedrijf een gezonde commerciële basis te geven. Commissarissen Tot commissarissen der N.V. Breedband zijn aangewezen de heren prof. dr. P. P. van Berkum, A. C. de Bruyn, C. J. baron Gollot d'Escury, ir. F. Q. den Hollander, mr. F. J. J. C. M. van Meerwijk, G. M. Neder- horst en J. F. Posthuma. De minister van Economische Zaken heeft conform de statuten rechtstreeks tot commissaris benoemd de heren prof. dr. P. B. Kreukniet, dr. A. Winsemius en A. F. Bronsing. „Velserbeek"-teams wonnen en verloren De Zondag gespeelde wedstrijden der LTC „Velserbeek" luiden: Velserbeek I—Eindenhout IH 7—1. J. A. v. Splunter—J. de Haan 60, 6—0; G. Burger—E. Prosee 6—1. 6—1; mevr. C. Bur ger—mevr. G. Prosee 6—3, 6—8, 97; mej. A. Kwakmevr. M. C. Kalkman 64. 57, 6—0; echtpaar Burger—echtpaar Kalkman 63. 62; mej. Kwak en Van Splunter mevr. Prosee en De Haan 46. 1—6; v. Splunter en BurgerProsee en W. Kalkman 6—1, 62; mevr. Burger en mej. Kwak mevr. Prosee en mevr. Kalkman 46 8—6, 6—4. De Meent IVVelserbeek II 44. Mevr. U. Plesman—mevr. M. Nicolay 36. 3—6; mevr. A. v. d. Bergmevr. H. C. Gerssen 75. 36, 75; H. A. v. d BergP. H. J de Weerdt 6—0, 6—2; Th. v. Vught—A. Wiéde- mei.jer 16, 62, 60: mej. M. Schouten en v. Vughtmevr. Nicolay en Wiedcmeyer 6—2. 5—7, 26; mevr. Plesman en v. d. Berg —echtpaar Gerssen 9—7, 46. 36: mej. Schouten en mevr. v. d. Bergmevr. Nicolay en mevr. Gerssen 26, 26; v. d. Berg en v. VughtDe Weerdt en Gerssen 6—3, 62. Velserbeek III—DHBS I 1—7. H. Nicolay J. Kauling 46, 1—6; J. de Jager—P. Hen driks 63. 46, 26; mevr. H. Bleeker mevr. M. Kauling 16, 26; mevr. Möckel mej. E. v. d. Vliet 61, 06, 1—6; mevr. Bleeker en J. J. Bollandmej. v. d. Vliet en Kauling 16. 16: echtpaar De Jagermevr. Kauling en Hendriks 62, 75; mevr. .Vlóckel en mevr. De Jagermevr. Kauling en mej. v. d. Vliet 36, 06; Nicolay en Bol landKauling en Hendriks 16, 36. Voor hel IJmuidense vissersmonument In aansluiting op het reeds gemelde over de jaarvergadering van de personeelsver eniging „Samenwerking" van het IJmui dense havenpersoneel, waarbij 155 haven arbeiders en visknechts zijn aangesloten, is een bestuursvoorstel aangenomen.Dit houdt in, dat de leden drie weken 50 cent voor het vissers-monument van hun loon zul len afstaan. Als ook de overige niet-leden van de havenarbeiders hun offer voor het vissers monument nakomen, dan is het mogelijk dat ongeveer 250 a 300 bijeen wordt gebracht. Het complete bestuur ziet er als volgt uit: le voorzitter: B. Dukel, 2e voorzitter: A. Verduin, le secretaris: T. Tol, 2e secre taris: J. Kraaienoord, le penningmeester: C. v. d. Zwan, 2e penningmeester: K. An ker, commissaris: K. Zwaan. Verloting gaat door Het werkcomité ter voorbereiding van een loterij, waarvoor ten bate van het vis sersmonument door de heer J. Stam twee schilderijen zijn afgestaan, heeft van B. en W. thans toestemming tot de verkoop der loten gekregen. De opbrengst van deze loterij wordt door het comité C. v. d. Zwan, J. Kraaienoord en B. Dukel aan de pen ningmeester van het comité ter voorberei ding van het vissersmonument afgedragen. Men hoopt op een opbrengst van ongeveer 400. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de Tolsduinerlaan en de wegen en paden die toegang geven tot de bij- velden van het sportpark „Schoonenberg" te Velsen, op Zondag 25 Mei 1952, van 10.30 tot 17 uur, voor het publiek gesloten zullen zijn. Dit naar aanleiding van het te houden jeugdtournooi, dat ter ere van het 40-jarig jubileum van Stormvogels wordt georgani seerd. en noemde de opbrengst van 1951: 230.000 kantjes die 6,4 millioen in het laatje brachten. Na de bevrijding zat Vuurbaak op een schopstoel, maar in 1946 reeds werd beslo ten gelden voor een gebouw te reserveren. Vorig jaar werd een plan aanvaard. De heer Meerburg wees op de belangrijkheid van dit besluit. Immers, de Katwijkse reders verklaarden hiermee: Wij blijven in Katwijk! In September begon men te bou wen en na acht maanden stond het ge bouw er. Woorden van lof voor het initiatief tot de stichting van het nieuwe gebouw wer den gesproken door drs. D. J. van Dijk, directeur van het bedrijfschap voor visse rijproducten, die het een opmerkelijk feit noemde, dat alles door particulier iniatief en door eendrachtig aanpakken van parti culieren tot stand was gekomen. Hij stelde dit ten voorbeeld voor het Nederlandse visserijbedrijf. Voorts zei drs Van Dijk, dat de nieuwe afslag de belangrijkheid voor het bedrijf van Katwijk, dat voor over de honderd schepen de bemanningen levert, illustreert. Toen stelde afslager J. Haasnoot het electrische mijntoestel in werking, nadat hij had ingezet met 150. Drs Van Dijk drukte af op 139,50, en dit bedrag zal worden geschonken voor het bouwfonds van het hospitaalkerkschip De Hoop. De administrateur van de vereniging, die De Hoop in de vaart houdt, de heer H. J. Suer- mondt, sprak zijn dank uit voor deze gave. De volgende spreker was mr. J. H. Kie- wiet de Jonge, voorzitter van de rederS- vereniging van de Ned. haringvisserij, die in het kloeke gebouw een getuigenis zag van de kracht van Vuurbaak, een brede blik en vertrouwen in de toekomst en een besef van verantwoordelijkheid voor het belang van de visserij. Hij noemde het de beste kaart die Katwijk op tafel kon leg gen, om de verdere verlangens (de haven) te realiseren. Voor de bestuurskamer bood hij tenslotte een poi-tret van H.M. de Ko ningin aan. Namens de haringhandelaren overhan digde de heer Nic. Parlevliet een „knuppel" behorende bij de gong. die het begin en einde van de afslag zal aanduiden. Ook namens de Kamer van Koophandel sprak hij de gelukwensen uit en schonk „Vuur baak" een model van een bomschuit. De heer C. van Tongeren, voorzitter van het comité van actie, sprak als zijn over tuiging uit, dat eens haring zal worden af geslagen, die is aangevoerd in de eigen zee haven. Burgemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop, zei tenslotte dat Katwijk met zijn visserijbedrijf tegen de verdrukking in groeit. Jongens hebben slechts het verlan gen naar zee te gaan, aldus de burgemees ter er^ men is niet bang geld te steken in de visserij. Met klem wees hij er op, dat Kat wijk een vissersplaats bij uitnemend heid is. De vergadering van de afdeling IJmui den van de vereniging „Oud-Katholiek On dersteuningsfonds", die Maandagavond in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw en- der leiding van de heer W. D. Wiljouw werd gehouden, was voor het belangrijkste deel gewijd aan de op 27 Mei in Delft te houden algemene vergadering. De op Zondag 25 Mei in Krommenie te houden districtsbijeenkomst kan niet door gaan en moet tot latere datum worden uitgesteld. Er werd reeds gewezen op het volgend jaar te vieren 60-jarig bestaan van de IJmuidense afdeling, die dan de algemene vergadering zal ontvangen. Naar de in Delft te houden algemene vergadering werd tot afgevaardigde be noemd de secretaris, de heer P. Ham en tot plaatsvervangers mej. A. van Pel en de heer J. Zwart. De beschrijvingsbrief, waarin verschil lende afdelingsvoorstellen voorkomen, die voor de IJmuidense afdeling mede belang rijk zijn, werd in discussie gebracht. De afdelingsvoorzitter, die voor de verkiezin gen voor het hoofdbestuur in een dubbeltal van candidaten is opgenomen, wenste van een verkiezing af te zien. Ondanks het gebrek aan schoolruimte en onvoldoende leermateriaal tracht men de jeugd in Zuid-Korea de nodige kennis bij te brengen; een taak, die tengevolge van de oorlogsomstandigheden verre van eenvoudig is. De lessen viorden in de openlucht gegeven. Een meisje in het dorpje Kunchon is met haar geïmproviseerde bavk nog een van de gelukkigen van haar klas. De nwev.e moeien hun schriften of l eken op de schoot houden. Ongezellig. De vismarkt, die sinds Pasen allerdroevigst uit de pas loopt kon zich Maandag nog niet herstellen, ondanks de beperkte aanvoer. Alleen die soorten, waarvan héél weinig werd aangevoerd, haalden lichtelijk op, doch de rest bleef op een bedenkelijk laag peil. Tot de goede uitzonderingen behoorden de braat die 30 per 50 kg. haalde en daarmede ver boven de koers van de grove soorten uit stak, waarvoor nota bene slechts 23 tot 20 binnenkwam. Ook de makreel hield zich aardig goed en kreeg 22 per 50 kg. De 9tijve dikkoppen lagen ook lager dan normaal. Door een onjuiste opgaaf van de vangsten bleken er geen 300 maar wel 2500 stuks stijve aangevoerd te worden. De mooiste kwaliteit, die het vereiste gewicht, haalde, gold 75 tot 70 per 10 stuks en de lichtere soorten varieerden van 65 tot ƒ55; middel kabeljauw noteerde 35 tot ƒ30. De kisten kabeljauw brachten even eens minder op: 60 tot 70 per 125 kg. De laptong, die in de eerste afslag nog 1.95 per kg. boekte, liep terug tot 1.85; ook de andere fijnvis zakte zodat de gul den per kilo er niet eens meer uit kwam en de prijs zakte tot 0.90 per kilo met onderkantprijzen van 0.75 per kg. voor de grove slips. Er werd alleen maar het hoogst-noodzakelijke' gekocht. Dagschuitjes. Daar geen der loggers er iets voor voelde om gisteren te blijven liggen tot vandaag en ook geen trawlers binnenkwamen, bleef de aanvoer Dinsdag beperkt tot de oogst van een paar dag vissers, die hun schrale plat- en fijnvis aanvoer tussentijds aanbrachten. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zullen er Woensdag maar twee traw lers present zijn: de „Mary" en de „Claes- je". De „Claesje" wier vangst inmiddels bekend is geworden, heeft het ook deze reis weer niet erg voorspoedig gehad: 300 kisten t.w. 50 schelvis en piepers, 50 ge stripte makreel, 135 kabeljauw en zwarte koolvis, 10 dichte makreel, 35 platvis, 10 wijting, 20 wolf en 200 stuks stijve kabel jauwen. Noordloggers kunnen er voor de Woensdagmarkt haast niet meer verwacht worden, daar ze allemaal in de loop van de vorige week en vorige Maandag binnen zijn geweest, tenzij nog een der Scheve- ningers zin heeft om naar IJmuiden te ko men. Voor de Woensdagmarkt wordt ook nog verwacht de IJm. 129 „Shamrock". De vangst bestaat uit 30 kisten schol, 25 wolf, 300 ijskabeljauw en 150 stuks stijve kabeljauwen en wat varia. In en uit. De vrachtvaarder „Op Hoop van Zegen" kwam Maandagmiddag als „bijlegger" de Vissershaven binnen om een reparatie aan de motor te laten uit voeren. Verder kwamen van de vissers vloot binnen (tot 16 uur): de WR. 7, KW 123, Sch. 65, IJm. 215, 239. Naar aee ver trokken: de IJmuiden 240, 239, 206, 241, 249, 226, 227, 202, 318, 213, 11, 262, 24. 230, 27, KW. 230, 189. 35, 46, 21. 92, 128, 16, 21, 31, DR. 28, 58. CZ. 3, 1, HD. 54. 131, UK. 4, 86, EH. 20, VD. 9 en de Sch. 65. Van de Poolse vloot kwam als bijlegger binnen de haringlogger S.W. 1 103. Te elfder ure. De KW. 173 „Everdiina Jaeomina" van de rederij A. Ouwehand die klaar lag om met de eerste ploeg haring- loggers naar zee te vertrekken, heeft Maandag eerst nog maar even gauw een dokbeurt genomen. Te weinig. De „Herman", die Maan dag loste en ruim 1300 kisten uit de rui men te voorschijn bracht, werd de hoogste besommer met 20.000; de „Post Boy", die iets minder aanvoerde, kon echter niet ho ger komen dan tot 17.580. Beide schepen maakten er 12 daagse reizen voor. Tot de hoogsten der loggers behoorden de „Java" met 9700, de HD. 87 met 6300 en de IJm. 209 met 6350. Niet gek. De „Robert William", die na een grondige verbouwing en de plaatsing van een nieuwe motor 12 dagen geleden naar zee is vertrokken, was Maandag weer voor het eerst aan de afslag. Het re sultaat was niet onbevredigend: 7240, waardoor de „Robert" zich onder de kop lopers van de Maandagmarkt schaarde. Liever trawlers. Van de Scheveningse en Vlaardingse trawlloggervloot blijven nog verscheidene loggers voorlopig traw- len. Zo zullen blijven trawlen de loggers: VI. 30 en VI. 74 (welke momenteel nog op zee zijn), de Sch. 9, 24 en 120. Binnen. De Herman van de Vem is binnen gebleven voor schoonmaak van het schip en vacantie van de bemanning. Deze week als de „Mary" (IJm. 61) Woensdag ter markt verschijnt is de gehele V.E.M.- vloot binnen. Vrijdag gaat er echter weer een tweetal varen. Export. Voor rekening van enige Kat wijkse exporteurs wordt in de vissersha ven de „Rimforst", een Noorse coaster uit Oslo geladen met koelhuis-, bevroren-, ge zouten- en gedroogde vis. De bestemming is Israël. Eerste keer. De vroegere Zaanse kot ter Z.A. 21, die nu voor een Katwijks on dernemer onder de merken KW. 46 zijn eerste reis heeft volbracht had een vangst van 900 kilo tong en tarbot en 20 kisten varia. De besomming voor vier da gen vissen bedroeg 1000. Van de bovenste plank. Tijdens het leeghalen van de Post Boy viel de vis- losser Zwart van de losplank op het dek. Hij klaagde over inwendige pijnen en is door de heer A. P. Bakker naar zijn wo ning gebracht. Beste uitkomst. De snurrevaad-kotter U.K. 202 is in de afgelopen week twee keer aan de afslag geweest. Donderdag werden 85 kisten snurrevaad-schol en Zaterdag 65 kisten met goede kwaliteit verkocht. De totale besomming was omstreeks 2700, hetgeen uiteraard een goede uitkomst be tekent. „Haringkaker" blijft voorlopig nog thuis. Men deelde ons mede, dat de nieuwe haringkaakmachine van de N.V. Visserij Mij. Cornells Vrolijk te IJmuiden voor het eei-st zal worden gebruikt op de onlangs ..afgelopen" trawler „Maria Cor nelia" (Sch. 135), die over een maand naar zee vertrekt, en dat het dus niet de bedoeling is deze machine mee te geven op een van de loggers. Makreel. De Noorse kotter R. 120 H. is in IJmuiden gearriveerd met 1600 kis ten makreel, samen met een Zweedse col lega, de L.L. 591, die 1700 kisten aan boord had. De tonnen legger „Barnhurst" is als bijlegger binnengelopen. Besommingen. R.O. 16 Claesje 8200, twee trawlers met 38.200, R.O. 9 4740, R.O. 2 ƒ1140, RO. 29 1390, R.O. 3 660, IJm. 204 1460, IJm. 53 2300, H.D. 87 ƒ6430, KW. 40 ƒ7010, K.W. 159 f9690, K.W. 141 ƒ6240. K.W. 166 1800, K..W. 69 1970, K.W. 155 ƒ2170, K.W. 169 2560, K.W. 26 2240, K.W. 95 1430, K.W. 129 7240, IJm. 209 6240, IJm. 23 ƒ1210, IJm. 52 1380, IJm. 276 1440, Arn. 17 2280, Arn. 18 ƒ2180, Arn. 16 ƒ2380, B.U. 33 1650, W.R. 7 3640, K.W. 77 1860, K.W. 133 2270, K.W. 210 1530, K.W. 27 1540, K.W. 21 760, K.W. 53 1760, K.W. 227 1040, K.W. 98 2280, K.W. 94 1660.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7