Acht groepen padvinders op een „onbewoond eiland" Drie trawlers voor verre visserij Agenda voor Beverwijk Agenda voor Velsen „Nieuw Leven" speelde „Hedda Gabler" Velsen-Noord IJmuiden Stormvogels kan Zondag promoveren Castricum Pool en coöperatie: beide hoognodig 11 Aardige wedstrijd in Beverwijk door de Alkmaarders gewonnen Voortreffelijk sluitstuk van het jubileum seizoen Circus „Renz" deed Heemskerk aan BAKKERIJ MANTEN Wielrenners snorden door Beverwijk „Bakkum 3" districts kampioen tennissen Holland I-bekerhouder „Platenridders" wón met strafschoppen „Weduwensteun" hield „zilveren" jaarvergadering „Leni Rosner" sloot culturele film-reeks af Als Volendam verliest Scheepvaart VRIJDAG 23 MEI 1953 Het begon Woensdagmiddag al voor de Beverwijkse padvinders, toen 8 groepen, gepakt en gezakt op het terrein aan de Zeestraat arriveerden, waar zij de mede deling kregen, dat zij alles maar in het troephuis moesten neerzetten. Even later werd de opdracht ter hand gesteld, dat zij zich op een „onbewoond eiland" moesten zien te redden. Bij de aange spoeldematerialen bevonden zich ver schillende grote dekzeilen, waarvan het nachtleger gefabriceerd moest worden. Een portie rauwe bruine bonen, wat zeekaak en appels vormden de mondvoor raad en met deze attributen moesten de verkenners maar zien, de districtswed strijden van het district Noorderkwartier van de N.P.V. tot een goed einde te brengen. Bij inspectie van het donkere terrein kon door de jury geconstateerd worden, dat alle verkenners hun opgaaf behoor lijk konden afwerken, al is er op vele plaatsen lang nagemummeld over de soms iets „aangezette" bruine bonen. De kampvuren moesten natuurlijk goed bewaakt worden in verband met de aan wezigheid van enkele „roofdieren", die, als zij de kans schoon zagen, het vuur met een .rotje" uit elkaar gooiden, het geen voor de belanghebbende groep een serie strafpunten opleverde. Opdrachten, als het maken van een houten gebruiksvoorwerp en het bijteke nen van vaste punten op een kaart van het „West-eiland" op een schaal van 1 1500 konden de jongelui daarentegen een paar winstpunten opleveren. Van de deelnemende groepen maakten de Alkmaarders de beste beurt, door de eerste drie prijzen te winnen. De groep „Victorie" won deze districtswedstrijd met 198 punten van de 225, zodat deze groep op Zaterdag 31 Mei naar de nationale wedstrijden in Ommen vertrekt, om daal de beide Pinksterdagen het district Noor derkwartier te vertegenwoordigen. Tweede werd de groep „De Geuzen", pveneens uit Alkmaar; 3e de „Dirk Dui vel" groep uit Alkmaar; 4e „Die Wijekers" uit Beverwijk; 5e „De Duintrappers" uit Bergen; 6e „M'Hlala-Panzi", Beverwijk; 7e „Bogeheimers" Castricum; 8e „De Ban- jaert" uit Velsen-Noord. De opvoering van een der drama's van Henrik Ibsen door een amateur-toneelver eniging behoort tot de hoge uitzonderingen, alsof er eerst een zekere schroom overwon nen moet worden, voor men er toe kan be sluiten zijn werk in het répertoire op te nemen. Bij enig nadenken zijn hiervoor echter wel enkele plausibele verklaringen te geven. In de eerste plaats stellen de meeste verenigingen zich tevreden met een voorstelling, welke hun getrouwe bezoekers een avond van amusement of emotie garan deert waarvoor zij zich dan de middelen verschaffen uit de catalogi van diverse uit gevers, waarvan sommigen bij de recom mandatie van de in hun fonds opgenomen toneelstukken niet voor de meest overdre ven termen terugschrikken. Daarbij is het haast wel zeker dat vele bestuurders, die zich met de hoogst verantwoordelijke taak van de keuze der stukken zien belast, vrij wel onbekend zijn met het bestaan van zo iets als een toneellitteratuur. Als hun ge dachten echter wel deze richting mochten uitgaan, dan stuit dit voornemen meestal op gebrek aan spelers en een regisseur, die in staat zijn de sfeer van Ibsen's werken op te roepen. De Geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk behoort tot de gelukkige uitzonderingen. Hier is wel het begrip aanwezig, dat de beoefening van een universele kunst als het toneelspel van tijd tot tijd een daad vereist, waarin een zeker artistiek verantwoordelijkheidsgevoel tot uitdrukking komt. En wat niet minder be langrijk is, zij heeft in Jan Velzeboer een regisseur, die in staat is zijn discipelen tot maximale prestaties te inspireren. Na Go- golj's „Trouwen?" waren Dinsdag en Woensdag de opvoeringen in het Kennemer Theater van „Hedda Gabler" een nieuw bewijs voor het hoge peil dat ook amateurs kunnen bereiken, wanneer zij zich met vol ledige overgave achter een bekwame lei ding scharen. Hedda Gabler is een specifieke Ibsen- figuur, een hautaine vrouw, die de goed hartige tante Juliane met een koele min achting bejegent, haar naieve echtgenoot volmaakt overheerst en zich niet ontziet het levenswerk van Lövborg te vernietigen. Maar toch behoudt zij in zekere zin onze sympathie, omdat wij aanvoelen dat deze vrouw, bij al haar zelfzucht, toch een hogere waarde van het leven zoekt om tenslotte, in haar verwachtingen xei.eurgesteld, de dood in schoonheid te verkiezen. Pas latei- vragen wij ons dan af, wat ter weréld haar tot een huwelijk met de argeloze Jörgen Tesman kan hebben bewogen. Deze Hedda Gabler was bij de opvoering door „Nieuw Leven" de grote verrassing van de avond. Zij speelde de veeleisende rol bijna majestueus en met de allures van een tragédienne en geen enkel facet van dit uiterst gecompliceerde karakter werd verwaarloosd. Vandaar dat het een creatie werd, welke wij voor een dilettante nauwe lijks mogelijk zouden achten. Jörgen Tes man was ontroerend in zijn onbaatzuchtige liefde voor Hedda, maar tot een werkelijk grote tragiek kwam hij toch niet, omdat de sullige naieveteit van deze docent dikwijls te veel naar het komische werd gedreven en hij soms herinneringen opwekte aan de pantoffelheld uit de Duitse klucht. Daar entegen was Ejlert Lövborg weer schier volmaakt. Hij wist zijn débacle voortreffe lijk uit te beelden. Van Brah zagen wij wel de benepen burgerlijkheid, maar de bon- vivant kwam in deze opvatting minder naar voren. Tante Juliane werd een aan doenlijk figuurtje en mevrouw Elvsted toonde haar plaats in dit ensemble even eens volkomen waardig. „Nieuw Leven" heeft met deze Ibsen- opvoering haar jubileumseizoen op subie- me wijze afgesloten. JAN VAN DAM. „Leeuwen, tijgers of olifanten moet u bij ons vanavond niet verwachten, die-kunt u in Artis de hele dag zien voor één kwartje", vertelde de explicateur aan het begin van de Donderdagavondvoorstelling van het mVL Tegel-De Man'l8 mp.~5 en 6.'dames I circus »Renz". Wat men wel kon verwach- Smit-Konz en mevr. De Vries-mej. Klesser 1 l,e" was. een ouderwets en dus heel gemoe- ADVERTENTIE OVERHEERLIJKE BOTERALLERIIANDE 0.80 per half pond - Zeer licht Drlehulzerkerkweg 70 Telefoon 4128 Honderden Beverwijkers stonden gister morgen langs de Alkmaarsestraatweg en de Breestraat geschaard om een glimp te kunnen opvangen van de wielrenners, die, in de vierde ronde van Noord-West Neder land, zich via Breestraat, Stationsplein, Meerstraat en Wijkermeerweg naar de nog ver in het verschiet liggende finish zouden spoeden. Om vijf minuten voor half twaalf reden de eerste amateur-renners over de hoofdstraat, rnet nummer 42, W. Holleder, aan de kop en op enkele wiellengten ge volgd door de nummers 5, de Beverwijker D. v. d. Acker en 46, N. Hooiveld. Zes mi nuten later,-waren alle 155 deelnemers, waarvan enkelen reeds in de „bellenwagen" gezeten waren, voorbij. Aan deze ronde, die door de wielerver eniging „Alcmaria Victrix" in samenwer king met de Verenigde Noordhollandse Dagbladen werd georganiseerd, reden de Beverwijkers D. v. d. Acker, J. Hofland en D. de Ruiter mede; de laatste twee kwamen respectievelijk als nummer 15 en 26 over de eindstreep. De wedstrijd is gewonnen door A. van t Hof uit Haarlem, de tweede prijs be haalde W. Snijders uit Halfweg, die de Vlaggetjesdag-ronde in IJmuiden voor zijn rekening nam; 44 renners reden de course uit. Onderlinge bridge-drive van „De Gieteling" De uitslagen van de gehouden onderlinge bridge-drive van „de Gieteling" luidden: Groep 1, afdeling A: 1. Keyser-Bagger- man 23 mp. 2. Kroonsberg-W. Konz 22 mp. 3. Schuurman-Vermeulen 20 mp. 4 en 5. Hart-Spruyt, Tabak-Kleyn 19 V2 rnP- 6. Sint-Kordelaar 16 mp. Afdeling B: 1. Van Ommeren-Schik 23 mp. 2. Holleman-Oosterhout 22 mp. 3 en 4. De Sonneville-v. d. Linden en J. IConz- Reimer 20y2 rnp. 5. heer en mevr. Mole naar 20 mp. 6. dames Keyser-Van Essen 14 mp. Groep 2, afdeling C: 1. v. d. Geer-Minne- boo 42i/2 mp. 2. heer en mevr. Van Capelle 34 mp. 3. dames Tabak-Kleyn 33 mp. 4. mevr. Reymer-mej. Hamel 31 mp. 5 en 6. Missaar-Groen en Diekman-Vlotman 29 mp. 7. heer en mevr. Admiraal 27 mp. 8. v. d. Kolk-v. d. Waals 26'/2 mp. Afdeling D: 1. heer en mevrouw Gerrit sen 23i/o mp. 2. heer en mevr. Schaafsma 20 mp. 3. heer en mevr. Nieuwenhuizen 18 Het is het derde team van de tennisclub „Bakkum" gelukt op Hemelvaartsdag het districts-kampioenschap van de afdeling Noordholland der K.N.L.T.B. tc veroveren. De titel werd behaald op Inside, de club die vorig jaar met de eerste plaats ging strijken. Bakkum 3 had aan een gelijk spel genoeg gehad om zich kampioen te noemen, maar het team won met 5-3. Tot dit succes heb ben in het bijzonder de dames bijgedragen, die zowel de beide dames-enkelspelen met 3-6, 6-2, 6-1 en 6-4, 6-4 voor hun rekening namen als het dammes-dubbel. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat Inside in het dames-dubbel de overwinning zou beha len, maar de Bakkum-dames wonnen ten slotte met 3-6, 6-4, 6-1. Het eerste heren-enkel werd eveneens door Bakkum gewonnen en wel met de cijfers 6-2, 4-6, 7-5. Het tweede heren enkelspel was echter voor Inside. De heer De Haas, feitelijk een 4e klasse-speler, won deze partij met 6-4, 6-1. Het dames-dubbel stelde het kampioenschap veilig, doch, hier mede niet tevreden, won Bakkum ook de eerste mixed met 2-6, 6-2, 6-1. Aangezien de heren niet al te ver bij de dames achter wilden blijven, hebben zij getracht het heren-enkelspel voor hun rekening te ne men, maar dit mocht hen na spannende, sportieve strijd niet lukken. Zij verloren deze partij met 2-6, 6-3, 4-6. De spanning was er nu vrijwel uit. De tweede mixed werd door Bakkum in een enigszins slappe partij onnodig verloren met 1-6, 6-3, 3-6. Het kampioensteam bestond uit de dames I. Schreuder en T. Teenstra en de heren D. A. van der Horst en D. C. Molenkamp. Reserves waren mevrouw R. Prins-Brou wer en de heer C. van Oppen. Geslaagde filmavond van het „Instituut" Het Castricumse Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling heeft Woensdag in hotel De Rustende Jager een interessante filmavond gegeven. De heer C. J. Schutte van de Ame rikaanse Voorlichtingsdienst te Amsterdam een afdeling van de Amerikaanse Am bassade vertoonde een serie culturele films over de nieuwe wereld. Een van de mooiste is wel geweest de documentaire die de opbouw van de beroemde Hoover- dam in de Coloradorivier in beeld bracht. Niet minder interessant was de film van do- Internationale IJspatrouille, welke laatste tot taak heeft het opsporen van ijsbergen die voor de scheepvaart een bedreiging vormen. Tot besluit der avond kon men de wereldbekende dirigent Arturo Toscanini aanschouwen in een boeiende muziekfilm. Bij de aanvang der avond had de voor zitter der afdeling, de heer G. Bohlander, medegedeeld dat thans 107 personen tot het Instituut zijn toegetreden. Heeft het bestuur gedeeltelijk het zomerprogramma kunnen vaststellen, ook aan het programma voor de komende winter wordt reeds druk gewerkt en dat zal zo gevarieerd als mogelijk wor den samengesteld. Op deze bijeenkomst heeft men de grondslag gelegd voor een Natuurvriendenfonds, waarvoor aan het eind van de avond door de leden ruim schoots is geofferd. Het heeft Woensdagavond gespannen in het Hoogoventournooi met' de ontmoeting tussen bekerhouder Pl-a-tenrid'd-ers en Bouw I. Een verdedigingsfout van Bouw, welke ploeg overigens een snellere voorhoede had, bezorgde Platenridders na 12 minuten een goed doelpunt van de linksbuiten. De rid ders waren echter met wind mee wel sterker d'och de tegenaanvallen van Bouw waren evenmin ongevaarlijk. Er is aan weerskanten hard gewerkt, doch de rust ging i-n met 1-0. Bouw kreeg drie minuten na de hervat ting een strafschop. De Platenridders-doel_ man werkte de niet harde bal tot hoek schop weg, maar gaandeweg werd Bouw nu toch sterker. De schutter ontbrak echter totdat na 10 minuten uit een prachige aan val over links door de mid voor een fraai doelpunt werd gescoord: (1-1). De span ning steeg ten top en als de Bouw-links- buiten uit een kans voor een leeg doel de bal niet naast had gedeponeerd zouden de Platerxridders zeker zijn uitgeschakeld. Nu moesten strafschoopen beslissen. Van de tweemaal drie kon Platenridders er één in krijgen en bleef door dit resultaat dus met veel geluk in de running (2-1). De wedstrijd C.W. BovsFlikkoningen (Staalfabriek) was gelijk opgaande met. vele scannende momenten. Pa:s tegen het einde boekte Flikkoningen succes dank zij d« rechtsbinnen die kalm in het verlaten C. W.-doel schoot (0-1). C.W. Boys kreeg een minuut voor het einde nog een strafschop toegewezen, maar deze kans op de gelijk maker werd wegens overschieten door de linksachter niet gegrepen. 16 mp. 7. heer en mevr. Stor 15 mp. J. Reinhout „tweede" kampioen bij „Weenink" Door zijn laatste partij tegen Tervoort in winst om te zetten en mede doordat Ter voort zelf remise speelde tegen Otterloo behaalde Reinhout Dinsdagavond het kam pioenschap van afdeling 2 der Beverwijkse schaakclub Weenink en promoveert hij hierdoor naar de eerste afdeling. De overige uitslagen waren: afdeling 1: K. Slings-R. Gigengack 1-0, J. C. Muijen- G. Paardekoper V2-V2', afdeling 2: A. Ter voort-J. Reinhout 0-1, J. Ootterloo-A. Ter voort V2-V2', afdeling 3: J. v. d. Steen-G. H. de Koter Vz-Vz-D. Duinmeijer-A. de Vries 0-1, J. v. d. Steen-J. van Verseveld 1-0; afdeling 4: G. Duisenberg-R. Meijer 0-1. VRIJDAG 23 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Jantjes". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De doch ter van de sheriff". W.B. Theater, 20 uur: „Het zwaard van Monte Christo". ZATERDAG 24 MEI Bioscopen: Als Vrijdag. Statenhuis, 15 uur: Receptie D.E.M.-alhle- tiek. Gemeente sportpark, 19 uur: Voei'baiwed- sbrijdi Raad;—Pers. delijk circusje. De paardendressuur vormde de hoofdschotel en de vrijheidsdressuur, gepresenteerd door directeur „Renz", die Sacha, compleet met illuminatie en Pinto, de Andalusische hengst, liet opdraven, was verrukkelijk. En dan die jonge Arnoldi Renz, zoals hij met veel bluf en charme zijn nummers bracht met Lia en Piet Wezel plus Gerrit de Wolf als paarden-acroba- ten.dit stuk programma was bijzonder geslaagd. Bewonderenswaardig, maar niet in een circus thuishorend, was het optreden van „prof. Heemskerk" als geheugenkun stenaar. Om van 1300 personen alle per soonlijke gegevens zoals geboortedatum, telefoonnummer en adres uit het hoofd te kunnen opnoemen, zoals hij zei te kunnen en we geloven het graag na de stort vloed van voorbeelden is meer dan nor maal. Een zekere Miss Elvira liet zien dat ook duiven en katten te dresseren zijn en „Rainey" bewees dat met honden. Maar dat wisten we. Ook de acrobatiek (Treyton en les deux Rolim's) het goochelen (la Moré) en de clownerie (Pimmy en Pedro) verdienden hun plaats'op het programma. „De Texas Mescal's" met hun heerlijk lawaaierige cowboy-Rodeo-show moeten wel een groot vertrouwen in elkaar hebben. Dat gegooi met messen naar en naast een menselijk doelwit, liet de hele tent opgetogen grieze len. Circus Renz mag in Heemskerk best nog eens terug komen. De Vereniging „Weduwensteun", die nu ruim een kwart eeuw geleden haar zegen rijk werk voor en door het personeel van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. begon, hield Woensdagavond in gebouw „Concordia" haar vijfentwintigste jaarver gadering. De bijeenkomst werd geleid door de tweede voorzitter, de heer H. v. d. Bos. Het ledental nam door de centralisatie toe tot 1167. In 1951 was het sterftecijfer wegens overlijden van 12 leden abnormaal hoog: het gemiddelde liep op tot 6,6. On danks de ledenaanwas werd de uitkering per sterfgeval verhoogd tot f 475.In 1951 was volgens het verslag van de heer J. Menzel, penningmeester f 5700.uitge keerd, zodat het totaal over 165 uitke ringen f 57.888.88 heeft bedragen. De kas- commissie, de heren G. Bos en L. C. West broek, sprak haar tevredenheid uit over het uitstekende beheer, waarna décharge volgde. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A'. Geerlofs. voorzitter en C. H. v. d. Aart en Chr. Schrijver werden bij acclamatie herkozen. Ten aanzien van de voorgenomen cen tralisatie van „Weduwensteun" over het gehele V.G.Z.-concern in Nederland wer den ten slotte nog enkele mededelingen gedaan. Volgend seizoen normaalfilms in Wijkhuis Uit het toespraakje, dat de heer Chr. G. Holling als voorzitter van de filmcommissie uit de Nederlands Hervormde gemeente in Velsen-Noord Woensdagavond liet vooraf gaan aan de voorstelling van „Leni Rosner" bleek, dat de commissie haar werk het ko mende seizoen gaat voortzetten maar dan op grotere schaal. Het is namelijk de bedoeling een normaalfilmprojector te ge bruiken in de zaal van het nieuwe Wijk huis aan het Stratingplantsoen, wat onge twijfeld de kwaliteit der voorstellingen, speciaal wat het geluid betreft, ten goede zal komen. De film van deze laatste avond in het lopende seizoen had een luchtiger tend-enz dan de positief-Christelijke rolprent, waar mee men enige weken geleden kwam en vreemd genoeg was de zaal dit keer slechts ongeveer half gevuld. „Leni Rosner", overigens een middelma tig product van een studio in Kopenhagen, vertelt enigszins naïef het verhaal van het Joodse meisje, dat na een uitputtend ver blijf in het hellekamp „Auschwitz" door bemiddeling van het Deense Rode Kruis naar een rijke familie in Denemarken gaat om op te knappen. De propagandistische inslag is net zover onder de oppervlakte gehouden, dat ze het meest aanspreekt; de nadruk ligt veel meer op de romantiek en het aardige gegeven dan op „dat goeie Rode Kruis toch". In het voorprogramma draaide een op merkelijke goede documentaire over de Europese samenwerking in de praktijk, waar aan het eind het terloops uitgespro ken woord „Marshall-hulp" de herkomst van verried, een prachtige kleurenfilm over de befaamde botanische wonderen van „Kew's Garden" in Londen en een serie beelden van een Engelse parade, die erg imposant en straf-in-de-maat maar voor de rest een beetje vervelend waren. F. Geslaagde vrachtauto-chauffeurs Bij de in Amsterdam gehouden examens voor vrachtauto-chauffeurs slaagden voor het diploma E.V.O. (Eigen Vervoers Onder neming) de heren L. Vogelzang en J. de Vries, chauffeurs bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken. Rustige dag voor „IJmond" Voor de handbalvereniging „IJmond" is Zondag maar één wedstrijd vastgesteld. Dan wordt op „Watervliet" de bekerent- moeting gespeeld tussen de heren van IJmond 3 en O.S.S. uit Zandvoort. IJmond 3 komt uit met: K. Groot; G. Woo ning en F. v. d. Ree; J. Hoogeveen, P. Bijl en J. Groen; W. Verduin, J. Joosten, J. Heidoorn, W. Prinsse en L. Hagenaar. De dames van IJmond I hebben voor de bekerfinale rust tot 8 Juni. Zij spelen dan op het Foresters-veld in Heiloo tegen C.S.V. I uit Castricum. Korfballers willen niet vergaderen De korfbalvereniging „Watervliet", die Woensdagavond in het sportpavïljoen „Wa tervliet" haar uitgestelde jaarvergadering had aangekondigd, kon deze weer niet la ten doorgaan: de vereiste tweederde van het het aantal stemgerechtigde leden was niet aanwezig. De jaarvergadering is op nieuw verdaagd, nu tot Woensdag 28 Mei. „Watervliet" speelt „Van ander ras" De toneelclub van de buurtvereniging „Watervliet" zal het seizoen besluiten met een uitvoering voor de leden dezer vereni ging op Zaterdagavond 24 Mei in het Ken nemer Theater te Beverwijk. Opgevoerd wordt het toneelspel „Van ander ras" door Arnaud d'Usseau en James Cow onder regie van mevrouw Hoefman. De balmuziek wordt verzorgd door „The Musical Players". Er is voor Zondag a.s. voor Storm vogels geen wedstrijd vastgesteld en toch kan deze voetballoze Zondag voor de Vogels er één worden, die met gou den letters in de Stormvogels-annalen zal worden opgeschreven. Immers de mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat de blauw-witten die dag de eerste klasse weer binnenstappen. Voor de promotie-competitie naar de eerste klasse is namelijk vastgesteld Volen damE.B.O.H. en wanneer deze ontmoe ting door de Dordtenaren gewonnen wordt, dan brengt dat met zich mede, dat Storm vogels na de vorige week reeds met één been de eerste klas te zijn ingestapt er dan het tweede nog bijtrekt. Kunnen de E.B.O.H.'ers echter zulk een voor Storm vogels gunstig resultaat niet bewerkstelli gen. dan valt de beslissing pas op Tweede Pinksterdag in IJmuiden. Mocht E.B.O.H. het tot een gelijk spel brengen, dan kan Volendam het hoogstens tot een beslissingswedstrijd brengen; zou E.B.O.H. verliezen, dan geeft een Volen- dammer zege in IJmuiden de wijdbroeken het recht zich eersteklasser te noemen. Maar in beide gevallen heeft Stormvogels genoeg aan een gelijk spel. VRIJDAG 23 MEI Nutsbibliothcek: 19 tot 21.30 uur geopend. Thalia, 20 uur: „De schrik der zeven zeeën". Rex, 20 uur: „Sensatie in San Remo". ZATERDAG 24 MEI Patronaat, 20 uur: Concert Velser accor deon vereniging. Thalia, 19 en 21.15 uur: Als Vrijdag. Rex, 20 uur: Als Vrijdag. Het verleden: De oude „Oostzee" en de Hornrif De strijd bij „Bricas" De Castricumse Bridgeclub „Bricas" heeft de onderlinge wedstrijden voor de club competitie in hotel Meijer voortgezet met de iderde drive der negende en laatste serie, ren naast de meer ingebur- De visserij in de verre Noordelijke wateren is al meermalen gedoodverfd als de redding van het vis serijbedrijf en het rapport- Tinbergen heeft zich uiter aard diepgaand met deze materie bezig gehouden. Het geeft een beknopt overzicht van de ontwikke ling der verre, visserij in Engeland en Duitsland, om dan tenslotte de mogelijk heden die er voor Neder land liggen, onder de loupe te nemen. De aanvoeren van de verre gronden zijn nog niet erg regelmatig, meent het rapport terecht, en deze uit lating wordt gestaafd met cijfers, waaruit bijvoorbeeld blijkt, dat er in 1950 41 reizen naar IJsland en 2 naar de Barendszzee wer den gemaakt. Toch is er voor de „vis van verre" naar de mening der com missie een markt in Neder land, al is het bijvoorbeeld moeilijk de roodbaars er hier „in" te krijgen. Men zal echter de verre visserij moeten gaan zien als een bron van goedkope volks- vis, die haar plaats op de markt zal moeten verove- gerde Noordzeevis: gefi leerd en gebakken zal er zeker belangstelling voor bestaan. En dat daar in reders- en handelaarskrin gen wel oren naar zijn, werd bewezen door de REHACO en haar fileer machine. Vismeel De volledige ontplooiing van de verre visserij is echter alleen mogelijk, als ook de vismeelindustrie op een nieuwe basis komt: de verwerking van visafval van de verre visserij zal een complement moeten worden op die verre visse rij, want het afval na het fileren (en dat wordt wel 60 tot 70%, als alleen het beste er voor de consumptie wordt uitgefileerd) moet onmiddellijk tot vismeel kunnen worden bestemd. En daar zit weer een be langrijke deviezenwinst aan vast, want vismeel is nog altijd een gewild artikel. Maar dit alles zal jaren duren. Ervaring met de verre visserij en een afzet gebied voor de vis zullen moeten worden ontwikkeld en in die tussentijd zal de verre visserij moeilijk ren dabel te maken zijn, zodat de heer Tinbergen c.s. tot de overtuiging komt, dat de overheid in de over gangsjaren de verre visse rij een steuntje zal moeten geven. Onder meer door het financieren van drie moderne verre-visserij- trawlers, die door dè reders op basis van het bare-boat- charter zouden kunnen worden gebruikt in de ver re wateren. Het zou ook mogelijk zijn, uit de be staande zaken een nieuwe rederij in het leven te roe pen, die zich met financiële hulp van de overheid op de verre visserij zou kun nen gaan toeleggen, maar er moet in elk geval verre visserij komen. Drie met steun En daarom vindt de com missie het het beste, dat er met ten minste drie van de nu bestaande trawlers be gonnen wordt met de uit oefening van de verre vis serij wellicht met finan ciële hulp van de regering en in een dergelijke opzet, dat het werkelijk een ver antwoorde maar ook leer zame proef wordt als voor loper op de Nederlandse verre visserij. Voortgaande op de weg naar een vastere prijs der visserijproducten, zoals die werd ingeslagen bij het instellen van de „op- vangregelingen", zouder er, naar de com missie-Tinbergen meende, pools gevormd kunnen worden om de fluctuaties in aan voer en prijs te verminderen en dus de rentabiliteit van het bedrijf te verhogen. Er is gedacht aan afzonderlijke pools, af hankelijk van de soort vis, de tak van vis serij en het type schip, met dien verstande, dat er egalisatie plaats heeft per soort en per kwaliteit. In 1949 is dit in IJmuiden met de verse haring geprobeerd, maar het systeem is de daaropvolgende jaren niet herhaald. Een bijkomende maar steeds belangrijker wordende taak van zulk een pool zou zijn de verevening van een deel van de aan voer voor de visconservenindustrie en de vismeelfabrieken in het algemeen van de niet eetbare overschotten aan de vismeel industrie. In dit systeem moet uiteraard de prikkel tot de kwaliteitsverbetering aanwezig blijven en het zou in het alge meen wenselijk zijn, zo meent de commis sie, om een pool publiekrechtelijke kracht te geven, opdat buitenstaanders de zaak niet kunnen torpederen. De coöperatieve gedachte zou naar de mening van de commissie voor de visserij een ernstige overweging waard zijn. Inmid dels is echter als gevolg van de in Januari 1951 te Bergen gehouden besprekingen een rapport in behandeling bij de Natio nale Coöperatieve raad over de mogelijk heden van coöperatie in de Nederlandse visserij. Amstelkerk, 20 van Freetown naar Dakar. Alnati, 20 250 m. ZO. St. Vincent. Almkerk, 21 van Bremen te Antwerpen. Alphacca, 20 van Bahia. Arendskerk, 20 van Marseille. Averdijk, 19 van Havana. Albireo, 20 van Hamburg naar Bremen. Alcyone 20 15 m. Z. St. Pierre. Algeeiib, 20 v. Antwerpen naar R'dam. Al-hena, 20 v. Antwei-pen n. R'dam. Alwaki, 20 nog te Buenos Aires. Argos, 20 50 m. W. Kreta. Aagtekerk, 20 dwars Str. Luzon. Abbedijk, 21 700 m. ZW. Kp. Race. Amsteldiep, 20 660 m. N.NO. Flores. A ms tel park, 20 350 m. N. Beimuda. Amstelvaart, 20 dwars Norfolk. Arkeldijk. 20 van New York naar Baltimore. Bintang, 20 v. Cebu, op rede Siain. Bagan, 20 v. Prlok naar Singapore. Bontekoe, 20 120 -nt. NO. t. O. Madoera. Baarn, 21 v. TaIcahu<t\io 'c San Antonio. Barendrecht, 20 400 m\ ZW. Flores. Bonaire, 20 130 m. NO.Suriname. Breda 20 450 m. W.t.Z. Ouessant. Caltex Nederland, 20 dwars Ouessant. Cotlica, 20 dwars Oporto. Caltex Leiden, 21 van R'dam te Sidon verwacht Ceram, 21 Bombay verwacht. Cal-ltsto, 20 890 m. W. Kp. Clear. Castor, 20 120 m. ZO. New Orleans. Caltex Pernis, 20 dwars Burlings. Caltex Utrecht, 20 135 m. O. Malta. Ceram, 20 270 m. Z.t.O. Bombay. Dalei-dijk, 20 van Hamburg naar Bremen. Delfshaven, pass. 20 Albrolhos Rocks. Delft, 20 570 m. NO. Barbados. Diemerdijk, 20 380 m. ZW. Flores. Elmina, 21 te Lagos verwacht. Esso Den Haag, pass. 20 Lands End. Eemdijk, 20 van New Orleans n. Brownsville. Enggano, 20 110 m. N.NO. Finisterre. Etrema, 20 pass. Gibraltar. Friesland (KRL), 20 v. Priok n. Singapore. Farmsum. 20 500 m. Z.ZO. Kp. Race. Gaasterland, pass. 21 St. Pauls Rock. Gadilla, 20 150 m. ZW. St. Vincent. Ganymedes, 20 dwars Abaco. Gouwe, 20 dwars Oporto. Hecuba, 20 v. Barranquilla naar New York. Heemskerk, 20 v. Port Said. Hersilia, 21 van Kingston te Amsterdam. Hector, 20 pass. Kp. St. Vincent. Helena, 20 540 m. Z.ZW. Flores. Hercules, 20 bij Cherbourg. Haulerwijk, 20 260 m. N. Flores. Ittersum, 20 v. R'dam naar Montreal. Indrapoera, Dass. 20 Gavdo eil. Japara (KRL), 20 v. Belawan naar Colombo. Jupiter, 20 te Gibraltar. Kieldrecht, 20 te Singapore. Kedoe, 20 Algiers gepass. Klipfontein, 20 590 m. O.NO. Ascention eil. Lawak, pass. 20 Salpan. Lekkerkerk, 20 v. Port Said n. Alexandrie. Limburg, 21 te Aden. Laertes, pass. 20 Guardafui naar Aden. Loosdrecht, 20 v. Karachi te Bombay. Laurenkerk, 20 van Amsterdam naar Basrah. Loenerkerk, pass. 21 Gibraltar naar Genua. Leuvekerk, 20 120 m. N.NO. Massawa. Lindekerk, 20 v. Antwerpen n. Londen. Liseta, 20 Djeddah gepass. Maashaven, pass. 21 Las Palmas. Madoera, 20 ie Belawan. Manoeran, 20 van Malta. Marken, pass. 20 Minicoy naar Belawan. Mariekerk, 20 nog steeds rede Mombassa. Marpessa, 20 v. Tarakan n. Singapore. Mataram, 20 nog te Basrah. Mirza, 20 ten anker bij Palembang. Molenkerk, 20 100 m. W. Lissabon. Maeoma, 20 dwars Soembawa. Marisa, 21 130 m. W. Sa-bang. Mi-tra, 20 220 m. Z. Flores. Nieuw Amsterdam, 23 7 u. Southampton verw. Nieuw Holland, pass. 20 Kp. Flattery. Oranje, 20 van Singapore. Oranjestad, 21 van Trinidad naar Barbados. Orestes, 20 v. Ciudad Bo-livar n. Port of Spain. O vul a21 v. Suez te Ras Gharib verwacht. O ver ijs el, 21 v. Charleston te Galveston. Polydorus, 21 te Cochin verwacht. Prins Alexander, 20 v. Port Alfred te R'dam. Paula, 21 van Pladju le Bangkok. Prins Willem II, 20 130 m. W. Kp. Race. Poseidon, 20 470 m. W. Ouessant. Prins Fred. Hendrik. 21 320 m. W.t.Z. Kp Clear Prins Wi-llem V. 20 320 m. O.t.N. Kp. Race. Prins Willem v. Oranje, 21 840 m. W. Kp. Clear. Pyg-m-alion, 21 v. La Guaira te Pto Cabello. Raki, 20 van Amsterdam naar Noorwegen. Riouw, 21 v. Beyrouth n. Port Said. Reael, 20 van Makassar naar Parepare. Singkep, 21 te Colombo. Stad Haarlem, pass. Kp. Finisterre. Scherpendrecht. 20 van Cristobal naar Trinidad Sarangan, 19 te Madras. Sambas. 20 190 m. ZO. Kp. Cambodia. Saparoea, 21 te Dubai verw. Saroena, 20 170 m. W.t.Z. Miri. Silindoeng, 20 te Ambon. Stad Breda, 20 460 m. O. Kp. Race. Stad Maastricht, 21 v. TJmuiden te Casablanca Stad Vlaardingen, 20 530 m. N. Azoren. Sumatra. 20 in Golf v. Suez v. Balikpapan. Samarinda, 20 Quelmane gepass. Sohled'ijk, 21 480 m. W.ZW. Flores. Tjitjalengka, 21 te East Londen. Themisto, 21 van Hamburg naar Montreal. Ta'bin-ta, 20 430 m. O. Mi na do eil. Tamo, 20 860 m. O.ZO. Trinidad. Telamon, pass. 20 Mona Passage. Tjlkampek, 20 bij Shanghai. Tjimenteng 20 bij Tarakan. Ti-isadan-e, 20 360 m. N. Tristan da Cunha. Tankhaven II, 22 v. Singapore te Saigon verw. Tankhaven III. 20 150 m. ZW. Kp. Cambodia. Tiberius, 20 van Maracaïbo. v. Santiago de Cuba Tj-iluwah, 20 van Singapore naar Priok. Tiiwan-gi, 20 van Soerabaja naar Priok. Tomini, 20 van Priok naar Pladju. Tosari, 20 Elba Cape gepass. naar Port Saia. Utrecht. 19 van Pac.kust te Bombay. Veen-dam, 20 230 m. O.t.Z. Kp. Race. Willem Ruys. 21 van Priok te R'dam. Willemstad. 20 van Madeira n. La Guaira. Waal. 21 van R'dam te Amsterdam. Waterman, 25 14 u. Rotterdam verwacht. Waingapoe, 20 van Makassar naar Birma. Waterland. 20 200 m. ZW. Finisterre. IJsel, 21 van Pta Cardon naar Maracaïbo. Zeeland (KRL), 20 v.- New York n. Alexandrie Zaan. pass. 21 Brunsbüttel. Zonnewijk,20 300 m. W.NW. Key West KLEINE VAART Algarve, 21 v. Pomaron naar Berwick. Att, 23 te Guernsey verwacht. Actinia 21 van Cardiff naar Rouaan. Arran, 18 v. Hamburg te Grangemouth. Audacia, 21 te Glasgow. Barendsz, 20 van Middlesbro naar R'dam. Batavier III, pass. 21 Dungeness. Birmingham, 20 te Goole. Blue Boy, 21 v. Boston te Maassluis. Borelli, '19 te Hull. Caland, 21 van Karlskrona naar Danzlg. Carpo, 20 v. Waterford naar Barry. Casana, 20 te Antwerpen. Constant. 18 van Dieppe te Grimsby. Deneb, 21 v. Swansea te Brussel. Eliewoutsdijk, 21 nog op rede Paimpol. Express, 20 van R'dam te Boston.. Ferocia, 20 v. Bilbao naar Lissabon. Franka. 20 té Kopenhagen. Fi-vel, 19 V. Terneuzen te Huil. Hagno, 21 te Dublin. Hartel, 21 v. Antwerpen naar Hamburg. Henrlca b. 20 v. Halden te Frederikstad. Haskerland. 20 v. Goole n. Harlingen. Heemskerk, 19 v. Hul-1 naar Flixbro. Java. 21 v. R'dam te Rostock. Jutland. 19 van Delfzijl te Goole. Lacra, 20 v. Antwerpen n. Frederikstad. Leny. 21 v. Swansea naar Rouaan. Lucas Bols T. 21 van Bordeaux te Londen. Marcel-la, 21 v. Fawlev naar Plymouth. Marne. 20 van Hamburg naar Rotterdam. Markab, 20 v. Casablanca te Rouaan. Miraeh. 20 v. Rouaan naar Bordeaux. Marvic. 18 v. Swansea n Kopenhagen. Mies. 20 v. Leitih naar Middlesbro. Monica, 21 Ardrossa-n verwacht. Nettie, 21 v. Rod ook naar Hamstad. Word. 20 te Bo-ness. Noord-zee. 13 v. Dublin te Bristol. Norma. 20 v. Londen naar R'dam. Nottm-oham. 2n van de Tvne naar R'dam. Po^eirlon. 17 v. Roness naar Hartlepool. Drima. pass. 21 Holtenau. R. P. S.. 21 v. Guernsey naar Swansea. Refuge T, 19 v. Li-vernool naar Dundalk. Ri-a-ei, i r van Gibraltar. ^aba. 21 v. Midd-Tesbro n. Avonmou'h. RandlorNhiirgh, ?o v. R'dam te Bordeaux. Rtriirs 20 v. T,onder naar Duinkerken. cfi-Mne. verm. ">7 v. R'dam naar A'dam. Robat 17 v. Nrwburnb naar Lnadpn. Roemba. verm. 21 v. Cbdta "Vecchia n. Bastia. Rmirt. 22 t<» a ga d l r verwacht. RHrnt'r Mersihka. pass. 19 Gibraltar. Ton. 22 v. Manchester te Lissabon verw. Timor. 21 te London verwacht. T\vt-n, 17 van Hamburg te Sunderland. Tvro. 20 v. Sevllla vla Lissabon n. R'dam. "ar Gelder. 19 v. Hamburg n. LeHh. Voeht. 20 V. Var-heng mar M'-dVWeeVw-viirg. *>0 v. to HrtnotcHro «roionihiireih. oo nap ^'^-"esbro naar R'dam. róoctrone. t>ass. 21 PI tb oei. wilr-Ven-Kung. 21 te Londen. Zeehond. 17 v. Southampton te Port Tal-bot. Hudson, 21 80 m. N. Kp. Blanco. SLEEPVAART GESLAAGD Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte de heer N. H. Lichtendahl te Wijk aan Zee,

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13