Adenauer en Hoge Commissarissen hebben overeenstemming bereikt Aanslag op Indonesische militaire attaché in Den Haag Dinsdag mogelijk ondertekening Europees defensie-verdrag Minister Lieftinck voerde bespreking over beurssluiting Weerbericht Taalbeheersing Ondertekening verdragen kan Maandag geschieden Haarlems Dagblad Geen voortgang in Panmoendjom „Voor eind 1952 Verenigd Europa" „Amerikaanse hulp schept verplichtingen" Twee mannen bedreigden hem in zijn woning en losten revolverschoten die geen doel troffen Attaché door slagen op het hoofd gewond Het woord is aan Van Fleet op Koje Nog geen overeenstemming over tijdsduur der overeenkomst Commissie Gedepossedeerden laakt het optreden van de Vereniging voor de Effectenhandel Spaak blijft actief Rusland waarschuwt Perzië Gevangenen krijgen geen voedsel meer 66e JAARGANG No 267 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 23 MEI 19 52 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 120 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DR. GARMT STUIVELING is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de taal beheersing aan de Amsterdamse Universi teit. In zijn oratie bij de aanvaarding van dit ambt heeft hij verklaard, dat hij het geen geringe taak acht hoogleraar te zijn in een vak, dat niet bestaat. Maar hij heeft ook zijn ingenomenheid met de oprichting van de nieuwe leerstoel betuigd. En tot de aan wezige professoren heeft hij gezegd: ik mag niet verzwijgen dat gij mijn taak aanzien lijk zoudt kunnen verlichten door bijvoor beeld niet meer germanismen te gebruiken dan een vergefelijk minimum. De verleiding om er dadelijk ook maar de anglicismen bij te noemen, die in deze tijd meer vaste voet in Nederland krijgen dan ooit tevoren, heeft hij met mannenmoed weerstaan. Gij zoudt uit deze paar aanhalingen kun nen afleiden dat het een nogal vrolijke oratie was, die de nieuwe hoogleraar hield. Dat was toch niet het geval. Hij zei dat het nieuwe vak uit verontrusting is ontstaan: „verontrusting over de slordigheid van stijl, de onduidelijkheid van formulering, de beperktheid van woordkeus, de aanwijsbare fouten zelfs in spelling en zinsbouw, die scripties en proefschriften, examens en promoties te zien en te horen geven. Indien men met recht meent, dat beheersing van de moedertaal en kennis van haar rijkdom onmisbare voorwaarden zijn van de cultu rele weerbaarheid, die een klein volk het meest nodig heeft en zeker in deze tijd, dan volgt daaruit onmiddellijk, dat de verant woordelijkheid ten deze het grootst is voor hen, die door hun studie zijn voorbestemd om over vijf of tien jaar in leidende func ties werkzaam te zijn bij het onderwijs en de opvoeding, de kerk en de rechtspraak, de wetenschap en het bedrijfsleven, de pers en de politiek. Het is uw plicht, de oorzaken van de genoemde verontrusting weg te nemen, althans te verminderen. Een plicht niet alleen jegens ons volk, maar ook en voornamelijk jegens uzelf." In deze Woorden richtte prof. Stuiveling zich tot de studenten. Hij gaat beproeven verbetering in het Nederlandse taalgebruik te brengen in het hoogste ressort van ons onderwijs: het universitaire. Misschien zal het menigeen verwonderd hebben dat het ook daar nodig is. Misschien zal menigeen zich afvragen of het niet tevens nodig zou zijn en ook hechter en duurzamer resul taten voor de toekomst zou opleveren als men „van onder op" begon door aan het onderwijs in de eigen taal een ruimer plaats op de roosters in te ruimen en het, waar nodig, te vernieuwen. En zij, die voorstan ders zijn van onderwijs in de kunst van het spreken, zullen in prof. Stuiveling een geestverwant hebben ontdekt. Want hij heeft eraan herinnerd, „dat nadat de mens heid in een ver verleden vrijwel uitsluitend op mondeling taalgebruik was aangewezen het aandeel van het schriftelijke taal gebruik langzamerhand is toegenomen en in de negentiende eeuw tenslotte zeer snel. Maar d§tt de nieuwste techniek herstelt wat verouderd scheen, nu radio en televisie de individuele stem voor millioenen hoorbaar, het individuele gebaar voor millioenen zichtbaar maken, en nu het vliegtuig niet slechts brieven en documenten, maar ook diplomaten en vorsten naar andere wereld delen brengt, waar het hun taak blijkt te spreken. Dit feit mag als symptoom gelden voor de gestegen betekenis van het levende woord en hierin ligt mede de rechtvaardi ging van de bijzondere, thans ook universi taire zorg, die aan het woord wordt be steed." Men kan dit alles beamen; ik doe het zeker. Aan een artikel denkend, dat Conrad Busken Huet omtrent zeventig jaar geleden in zijn Litterarische Fantasieën schreef besef ik bovendien, dat de klachten over mishandeling der Nederlandse taal niet eerst in.deze tijd zijn ontstaan. Des te meel is men gerechtigd tot de mening, dat de benoeming van een enkele buitengewone hoogleraar in taalbeheersing maar een klein en geïsoleerd middeltje tot verbete ring is. Wel mocht prof. Stuiveling tot de studenten zeggen: het is uw plicht, de oor zaken van de genoemde verontrusting weg te nemen, althans te verminderen. Ik zou de nadruk op die drie laatste woorden willen leggen. Meer dan een vermindering is zeker op deze wijze niet te bereiken. Wij moeten daarbij wel erkennen dat in verge lijking met een land als Frankrijk, waar de belangstelling voor zuiver gebruik van de moedertaal (en voor de eigen littera tuur) zoveel groter is dan bij ons, wij na delen ondervinden van onze eigen veeltalig heid en van de grote invloed, die buitenlandse cultuur in ons land doet gelden. Een nadeel bij een winst. Het veel zijdige taalonderwijs, dat een klein volk niet ontberen kan, leidt tot versnippering van aandacht en dus vermindering van concentratie op de eigen taal. Daarom moet men er in een land als het onze des te ster ker voor opkorhen. Dat sterkere ontbreekt. En gemakkelijk is onze taal niet; haar waarlijk te beheersen stelt geen geringe eisen aan ieder die haar voor meer bezigt dan het gewone spraakgebruik, het schrij ven van familiebrieven en het. invullen van formulieren. Naar mijn overtuiging zou men vooral naar nieuwe middelen moeten zoeken om de toewijding en het respect voor de eigen taal te vergroten, haar schoonheid en rijkdom te propageren in iedere kring, in ieder beroep waar zij met bijzondere zorg en kennis dient beoefend te worden. Ook en juist in deze tijd van ge jaagd leven en vervlakking zou men dat moeten doen. Het is geen kleine onder neming. R. P. PANMOENDJOM. (Reuter). De be standsonderhandelaars te Panmoendjom zijn Donderdagmorgen 48 minuten bijeen geweest. De aftredende leider van de UNO dele gatie, vice-admiraal Turner Joy, zeide in zijn afscheidsverklaring, dat het vraagstuk van de uitwisseling der krijgsgevangenen nog steeds het grote struikelblok vormt voor het bereiken van een overeenkomst. Ik voel, dat er voor mij niets meer te doen is. Er is niets meer om over te onder handelen. Ik draag thans de «iet-benij denswaardige taak om de besprekingen met u voort te zetten over aan mijn op volger, generaal-majoor William Harrison. Moge God hem bijstaan". BONN (Reuter). De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer en de drie Westelijke lioge commissarissen hebben gisteravond hun besprekingen over de ver dragen ter beëindiging van de bezetting van West-Duitsland, die negen maanden geduurd hebben, besloten. Adenauer heeft bekend gemaakt, dat vol ledige overeenstemming is bereikt over het belangrijkste tot dusver bestaande geschil punt, namelijk de verdeling van West- Duitslands financiële bijdrage bestemd voor de bekostiging van het onderhoud der eigen strijdkrachten en dat van de geallieerde troepen op Duits gebied. Aanvankelijk was verklaard, dat de bondskanselier en de Hoge Commissarissen deze netelige kwestie aan de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie zouden moeten overlaten. Volgens Adenauer zullen de ministers thans alleen nog maar te beslissen hebben over de po sitie van de Franse en Belgische troepen in Duitsland na het einde van de bezetting, de mogelijkheid om sommige delen van het vedragsstelsel in werking te stellen vóór de bekrachtiging er van en de benaming van het verdragstelsel en enkele ondergeschikte kwesties, die Adenauer „onbeduidend" noemde. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie zullen het aanstaan de weekeinde deze punten in het hoofd kwartier van de Amerikaanse Hoge Com missaris, McCloy, behandelen. Het West-Duitse parlement zal op ver zoek van de sociaal-democraten, die zich tegen het verdrag verzetten, in bijzondere zitting bijeenkomen. Aanhangers van de regering hebben gezegd, dat zij voor op heffing van de zitting zullen stemmen. Adenauer en de West-Duitse minister van Financiën, Schaeffer, verklaarden na de bijeenkomst, dat de beslissing in de finan ciële kwestie de bondsregering bevrediging had geschonken. Van de 850 millioen mark, die West-Duitsland maandelijks voor de verdediging van Europa zal moeten uit- Paul Henri Spaak, voormalig president van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, heeft Donderdag de in stelling van een Grondwetgevende Verga dering voor de Verenigde Staten van Euro pa voorgesteld. Spaak, die gesteund werd door afgevaardigden uit de zes landen van het plan-Schuman en het Europese leger, stelde aan het Congres van de Europese Be weging te Luxemburg voor, dat de grond wetgevende vergadering door de zes landen zou worden bijeengeroepen voor het einde van dit jaar. André Philippe, leider van de Franse delegatie, stelde voor, dat de Assemblee rechtstreeks gekozen zou worden door de volken van de onderscheidene landen. Senator De La Valle Poussin, voorzitter van de Belgische raad van de Europese Beweging, drong er op aan, dat onmiddel lijk na de oprichting het continentale po litieke lichaam nauwe betrekkingen met Engeland zou onderhouden. De president van de Deense Europese Beweging was de enige afgevaardigde die het „plan-Eden" (voor het verbinden van het Europese Le ger en de gemeenschap voor kolen en staal met de Raad van Europa) steunde. geven, zal ongeveer de helft aan de Euro pese verdedigingsgemeenschap en de an dere helft aan het onderhoud van de geal lieerde troepen in Duitsland besteed wor den. Het hoofd van het protocol te Bonn heeft Donderdag meegedeeld, dat volgens de hui dige plannen de contractuele overeenkom sten Maandagmorgen in de zaal van de Bondsraad te Bonn zullen worden onder tekend door de ministers Acheson, Eden en Schuman en bondskanselier Adenauer. Hij voegde hier echter aan toe, dat de plan nen nog op het laatste ogenblik kunnen worden gewijzigd. Grotewohl waarschuwt De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft verklaard, dat de ondertekening van het verdrag tussen West-Duitsland en de Westelijke mogendheden Duitsland in „on middellijke nabijheid" van een burgeroor log en een derde wereldoorlog zal brengen. „Een storm van verontwaardiging moet door Duitsland razen bij de gedachte, dat jong Duits bloed moet vloeien op bevel van de Amerikanen", aldus Grotewohl op een bijeenkomst in Oost-Berlijn. Ondertekening van de overeenkomst zou voorgoed de deur voor besprekingen op parlementair niveau over hereniging van Duitsland sluiten en „de enig mogelijke oplossing voor het Duit se vraagstuk ligt nu bij het volk zelf", aldus de Oost-Duitse premier. Acheson naar Bonn De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, is per vliegtuig uit Washington naar Bonn vertrokken, waar hij hedenmiddag werd verwacht. De minister werd op het vliegveld uit geleide gedaan door president Truman, die zei dat Acheson's missie, indien zij slaagt, een grote bijdrage zal leveren tot de wereldvrede. De perschef van de West-Duitse socialis tische partij, Fritz Heine, heeft gisteravond verklaard, dat zijn partij de ondertekening van het verdrag ter beëindiging van de be zetting van West-Duitsland zal boycotten. Geen enkele sociaal-democraat zal de plechtigheid bijwonen, zelfs niet de socia listische voorzitter van de Bondsraad waar de ondertekening zal geschieden. De leider van de West-Duitse socialisten, dr. Schumacher, heeft gezegd, dat „hij, die het verdrag goedkeurt, ophoudt Duitser te zijn". LONDEN (Reuter). In een nota aan Perzië heeft de Sovjet-Unie verklaard dat aanvaarding door Perzië van Amerikaanse hulp waar bepaalde „militaire verplich tingen" tegenover staan, „onverenigbaar met de goede betrekkingen van buurstaten" zou zijn, zoals overeengekomen in de Rus sisch-Perzische overeenkomst van 1921. De nota, die Woensdag aan de Perzische ambassadeur te Moskou is overhandigd, verwijst naar een briefwisseling tussen de Perzische premier Mossadeq en de Ameri kaanse ambassadeur Loy Henderson. Uit die brieven blijkt, aldus de nota, dat Perzië zekere verplichtingen van militaire en politieke aard op zich heeft genomen in ruil voor Amerikaanse militaire en finan ciële hulp. Perzië had zijn leger „onder toe zicht van de Verenigde Staten geplaatst" en „in feite de weg betreden van hulp aan de Amerikaanse regering bij het verwezen lijken van haar aggressieve plannen tegen de Sovjet-Unie". Te Washington is verklaard, dat de Rus sische nota kennelijk ten doel heeft de Perzische regering te intimideren. Er wordt evenwel niet verwacht, dat Perzië zijn poli tiek zal wijzigen. Amerikaanse autoriteiten wijzen er op, dat hulpverlening aan Perzië door de V. S. niet nieuw is. Wel nieuw was de vorige maand gesloten overeenkomst, waarbij de hulpverlening hervat wordt nadat zij in Januari was gestaakt toen de Perzen weigerden aan zekere eisen van het Amerikaanse Congres te voldoen. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt In de nacht van Woensdag op Donder dag, omstreeks twaalf uur, is een aanslag gepleegd op de militaire attaché van het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag, luitenant-kolonel H. T. Har- jono. De daders twee onbekend geble ven mannen wisten te ontkomen. On- middellyk na de aanslag hebben de officier van Justitie in Den Haag en de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de dader: De heer Harjono woont in een flat aan het einde van de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Omstreeks twaalf uur ont ving hij een telefonische mededeling, dat enkele ogenblikken later een belangrijk telegram zou worden bezorgd. Kort na dit telefoongesprek werd aan de huisdeur gebeld. Er stonden twee mannen voor de deur. Eén van hen zei: „We komen de papieren halen". De attaché begreep niet welke papieren de mannen bedoelden en antwoordde: „Ik heb geen papieren". De mannen haalden daarop een revolver te voorschijn en bevalen de heer Harjono mee naar binnen te gaan voor een be spreking. Op de trap bedreigde c!e oudste van de mannen hem met een revolver. De heer Harjono greep zijn belager bij de pols. De man loste daarop een schot. De kogel ging door een ruit. De tweede man wilde ook schieten, maar zijn wapen kets te. De man sloeg de heer Harjono toen met de kolf op het hoofd. Op het hulpge roep en de schoten snelden enkele flat bewoners toe. De daders kozen toen het hazenpad. Een surveillerende agent die de schoten ook gehoord had, is de vluch tende mannen gevolgd. In de duisternis heeft hij hen evenwel uit het oog ver- Toegejuicht door duizenden voer de „Piet Hein" met aan boord de Koninklijke gasten onder de machtige hef deur de Prins Bemhardsluis binnen na de officiële opening van hèt Amsterdam-Rijnkanaal. Luitenant-kolonel H. T. Harjono. loren. Zij renden namelijk een pad op tus sen de Laan van Meerdervoort en de Loos- duinseweg. In deze omgeving is het zeer duister. Onmiddellijk stelde de politie een uitge breid onderzoek in. Dit stond onder lei ding van de officier van Justitie mr. Maris en de chef van de centrale recher che, commissaris Hanken. Politiehonden, de technische dienst en ander politieperso neel namen aan het onderzoek deel. Het duurde de gehele nacht en Donderdag voort, maar er werd geen spoor van de beide mannen gevonden. Luitenant-kolonel Harjono is door de hem toegebrachte slagen licht aan het hoofd gewond. Hij is in een ziekenhuis op genomen. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Susanto, heeft Donderdag morgen een bezoek gebracht aan de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom. Tijdens dit bezoek heeft mr. Susanto de Nederlandse regering offi cieel in kennis gesteld van de op luite nant-kolonel Harjono gepleegde aanslag. Een woordvoerder van de Nederlandse regering heeft medegedeeld, dat de Ne derlandse regering met verontwaardiging kennis heeft genomen van de lafhartige moordaanslag op luitenant-kolonel Har jono. Met de grootst mogelijke voortva rendheid is een onderzoek ingesteld naar de daders van deze aanslag. De Hoge Commissaris van Nederland in Djakarta, de heer Lamping, heeft de Indonesische regering in kennis gesteld van de aanslag. Hedenmorgen deelde de politie mede, dat de daders vermoedelijk Nederland'ers zijn. Zij spraken beschaafd Nederlands. Een van hen droeg een speldje van de republiek der Zuid1-Mol ukken. Harvey Zorbaugh: Sommige der eigenschappen, die een groot man vormen treden al leen aan den dag in de harde wedijver des levens. meegedeeld, dat de berichten volgens welke de Perzische minister-president dr. Mossa deq tijdens zijn aanstaande verblijf in Nederland de gast van de Nederlandse regering zou zijn, als onjuist moeten wor den beschouwd. Dr. Mossadeq komt naar Den Haag uitsluitend en alleen als pleit bezorger voor Perzië bij de behandeling van het oliegeschil met Engeland door het Internationaal Gerechtshof. KOJE (Reuter). De commandant van het Amerikaanse achtste leger, generaal Van Fleet, heeft gisteren een bezoek aan het eiland Koje gebracht. Na een bezoek aan het krijgsgevangenenkamp, waar hier en daar communistische vlaggen wap peren, zeide de generaal van mening te zijn, dat de 80.000 Noordelijke gevangenen „binnenkort" geheel onder controle zullen zijn gebracht. Kampfunctionarissen deelden mee, dat de gevangenen nog steeds het merendeel der afdelingen beheersen. Zij zeiden voorts, dat de kampautoriteiten een week voor de ongeregeldheden in de grote zie kenafdeling die enkele dagen geleden plaats hadden, de voedselvoorziening van de gevangenen afgesneden hebben. Func tionarissen hebben verklaard, dat de ge vangenen zich verzet hebben tegen een onderzoek naar de bereidheid onder hen tot repatriëring. Later verzette men zich ook tegen de verwijdering van oproerige elementen onder de gevangenen. Op 12 Mei werd de voedselvoorziening gestaakt en werd de gevangenen medegedeeld, dat zij te eten zouden krijgen als zij gehoor gaven aan bevelen tot het overbrengen naar nieuwe kwartieren. De aanwezige voorraden voedsel in het kamp stellen de gevangenen in staat het een tijd uit te houden. Dinsdag gingen militairen de kampen binnen om de oproerigen te ver wijderen. In een afdeling voor 1600 ge vangenen braken toen ongeregeldheden uit. (Van onze correspondent te Parijs) Woensdag hebben de vier ministers en de twee staatssecretarissen van Duitsland en Italië in. Parijs hun conferentie nummer zoveel over het Europese leger beëindigd. Direct daarna hebben de vier ministers zich naar Straatsburg begeven, waar zij in tussen hun ambtgenoot Eden al hebben ontmoet. Nadat zij de volgende dagen ook nog Bonn zullen hebben bezocht, kunnen de heren dan in gezelschap van kanselier Adenauer Dinsdag weer in Parijs worden terug verwacht. Dan zal het verdrag van Bonn, ter regeling van de nieuwe verhou dingen met West-Duitsland zijn gesloten, zodat dan eindelijk ook de overeenkomst inzake de Europese defensie-gemeenschap getekend kan worden en ter ratificatie aan de zes parlementen kan worden voorge legd. De conferentie van Parijs is overigens zeker geen groot succes geworden, maar omdat in Bonn, waar men de diplomatieke sleutel in handen heeft, de besprekingen de laatste dagen met succes konden worden bekroond, is men nu ook in Parijs wel hoopvol gestemd over de uiteindelijke af loop van de hele kwestie. Donderdagmorgen heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, vergezeld van een aantal hoofdambtenaren van zijn ministerie, zich te Amsterdam door de Com missie van Advies in Beurszaken doen voorlichten over de situatie, welke is ontstaan tengevolge van het besluit van het beursbestuur, de officiële notering ter beurze op te schorten. Dit besluit werd door het beursbestuur genomen wegens een door de Raad voor het Rechtsherstel gewezen vonnis. Dit overleg zal nog worden voortgezet. In de situatie ter beurze komt nog geen verandering. De commissie tot bescherming van de aanspraken van gedepossedeerden heeft een telegram verzonden aan de minister-presi dent en de ministers van Financiën en van Justitie. In dit telegram deelt deze com missie mede, dat zij het optreden van de Vereniging voor de Effectenhandel, naar aanleiding van de uitspraak van de Raad voor het Rechtsherstel van 19 Mei ten enenmale ongerechtvaardigd acht en als precedent maatschappelijk zeer gevaarlijk. De commissie acht dit optreden ook onbe suisd en ondoordacht, daar het besluit is genomen zonder kennis van de uitspraak zelf. De commissie beschouwt de gedrags lijn van de vereniging als een reactie tegen het feit, dat de Nederlandse rechter wei gert goede trouw aan te nemen waar de zelve onbetwistbaar ontbrak. De commis sie zegt in het telegram dat uitdrukkingen als „noodtoestand", „onoverzienbare conse quenties", „volkomen impasse van het ge hele beursverkeer", „onmogelijk maken van de georganiseerde beurshandel" in strijd met de werkelijkheid en in volstrekte wanverhouding staan tot de werkelijke betekenis van de gevallen beslissing. Ook hierom acht de commissie het op treden der vereniging ongerechtvaardigd, omdat daardoor Nederland in de buiten landse financiële wereld nodeloos in op spraak is gebracht. De commissie dringt er bij de ministers op aan niet onder deze onredelijke pressie toezeggingen te doen, welke nog verder dan reeds is geschied, inbreuk maken op de in het burgerlijk recht stevig verankerde aanspraken. Het telegram is ondertekend door de voorzitter en de secretaris van de Com missie Dedepossedeerden Het. bestuur van de Nederlandse Ban kiersvereniging heeft het volgende tele gram aan de minister van Financiën ge zonden: „Het bestuur van de Nederlandse Ban kiersvereniging verontrust over de conse quenties van de bestaande regelingen in zake het rechtsherstel dringt met klem aan op het treffen van maatregelen om ten spoedigste aan de door deze regelingen ontstane noodtoestand een einde te ma ken". Als gezegd, verwacht men dan ook, dat Dinsdag het verdrag kan worden getekend. Voor de punten, die Woensdag in Parijs nog niet konden worden geregeld, zal dan, zo wordt hier gehoopt, in Bonn en Straats burg intussen nog wel een oplossing zijn gevonden. Naast de financiële kwesties zal in het bijzonder nog moeten worden bepaald, hoe lang het verdrag zal duren. Minister Stik ker voelt er wat dat betreft nog steeds niets voor zich voor Nederland voor langer dan 17 jaar te binden. Frankrijk, Duitsland en Italië bepleiten geldigheid van 50 jaar. Minister Stikker verklaarde ter vergade ring: „Het verdrag zal gesloten worden voor 17 jaar mèt ons of voor 50 jaar zón der ons". De Fransman Alphand zeide, dat er twee opvattingen bestaan over de duur van het verdrag: De Nederlanders staan er op de looptijd tot 17 jaar te beperken, omdat de Engelse waarborg van wederzijdse bijstand voor dezelfde tijd geldt. België en Luxem burg wilden wel accoord gaan met een limiet van 50 jaar indien ook Nederland dit doet. Zijnerzijds heeft Hervé Alphand, het hoofd van de Franse delegatie, ten over staan van de journalisten, nogmaals zijn bevrediging over de geboekte resultaten uitgesproken. Onder de Franse ministers en in de kringen van het parlement wordt die tevredenheid echter niet algemeen ge deeld. Verschillende van Schuman's col lega's moeten zich er in hun ministerraad over hebben beklaagd, dat zij niet voldoen de met de voorbereidende besprekingen op de hoogte waren gehouden. En de defensie commissie uit de Kamer heeft zelfs aange drongen op een openbaar debat, alvorens tot ondertekening van het verdrag zal mo gen worden overgegaan. Het ziet er echter niet naar uit, dat aan dit verzoek voor Dinsdag nog gevolg zal kunnen worden gegeven, en evenmin is het waarschijnlijk, dat de ondertekeningsplechtigheid zal wor den uitgesteld. Duitse strijdmacht Duitsland zal een strijdmacht van 150.000 man leveren voor de verdediging van West- Europa. Dit is Woensdagavond ter confe rentie overeengekomen. ïpcocccccccocccoooccoxccoccxoccccaoccoccccaxoocccocoa DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden, voornamelijk in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord-Oost en Noord- West. 24 Mei Zon op 4-34 uur, onder 20.40 uur. Maan op 4.14 uur, onder 22.14 uur. Hoog en laag water te IJmuidcn Vrijdag 23 Mei Hoog water: 3.11 en 15.37 uur. Laag water: 11.10 en 23.34 uur. Zaterdag 24 Mei Hoog water: 3.53 en 16.18 uur. Laag water: 11.55 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1