S»"" Woningbouw heeft nog een voorsprong op het programma Veelzijdige tentoonstelling „De Rijn in de R.A.I. 'sWerelds grootste waterspel een ontnuchterende fantasie Fa. B. ENGELENBERG Gfe MORRIS èejotc ijcu iiy! De radio geeft Zaterdag Voorwaardelijke straf voor gevangenisdirecteur Koningin keurt een ontwerp-Grondwets- wijziging niet goed Het tekort aan huizen was op 1 Januari 1952 voor geheel Nederland 8,8 pet van de behoefte PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Regering wil Raad voor jeugdvorming instellen Minimumprijs voor aardbeien Jan van Riebeeck landde in Culemborg Opnieuw gearresteerd Het was, hoewel door de Kamers aangenomen, overbodig Ds. J. Loos trekt zijn ontslagaanvrage in Auto reed 's nachts op vier doofstommen in Kerkelijk Nieuws DE GRAAF Dividend Unilever 12 percent BARTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 VRIJDAG 23 MEI 1952 Woensdag-middag om vijf minuten voor zes heeft Koningin Juliana met een druk. op een knop, waardoor een kunstmatige „waterval van Schaffhausen" in werking werd gesteld, de tentoonstelling „De Rijn in de R.A.I." te Amsterdam officieel ge opend. Tevoren had mr. D. A. Delprat als vooratter van de stichting „Amsterdam- Rijnkanaal 1952" verklaard dat de hoofd stad, tot nu toe „de Assepoester" en „het lelijke jonge eendje" in de gemeenschap der Rijnhavens, dank 7.ij de nieuwe ver binding ter vervanging van het oude Mer- wedekanaal gelijke kansen krijgt voor de handel op wat hij noemde „de internatio nale rivier bij uitnemendheid". Deze plech tigheid werd door 'vele genodigden bijge woond, waaronder de heren H. H. Wem- mers, minister van Verkeer en Waterstaat, de Amerikaanse ambassadeur Selden Cha- pin en de ambassadeur van West-Duitsland dr. Karl Dumont. Tezamen met Prins Bernhard, die ge kleed was in een grijs jacquet, maakte Ko ningin Juliana een rondgang door de om vangrijke tentoonstelling, waarop met alle mogelijke middelen en inzendingen uit Ne derland, België, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk, een spectaculair en interessant beeld van historische ontwikkeling en na tuurschoon, handel en industrie, bodemge steldheid en bevolkingsproblemen langs de Rijn wordt gegeven. De Koningin droeg een brede zwarte hoed. een wijnrode cock tailjapon en over de schouders een zilver vos. De vorstelijke gasten werden rondge leid door mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, en de heren Delprat en Carel Briels. Door bereden politie op een eerbiedige afstand gehouden verdrongen zich buiten het gebouw duizenden hoofdstedelingen. Des avonds tussen negen uur en half tien was dë belangstelling echter nauwelijks minder groot, maar toep gold deze de pa rade van de galatoiletten der ongeveer tweeduizend bezoekers van de première der als „sprookjesachtig" aangekondigde fantasie „Aquamarijn". Najaden en bacchanten Het inwendige van het kolossale RAI- gebouw is voor deze drie weken durende gelegenheid herschapen in een romantisch, op het eerste gezicht bijzonder aardig ver licht landschap. Tussen houten oevers met door bloemen omzoonde ten-assen, hoog opgaande bergketens van beschilderd pa pier met nabootsingen van oude burchten en typerende kentekenen van steden aan de Rijn tussen Schaffhausen en Tiel, stroomt door een met asfalt bekleed bas sin een kunstmatige rivier, ruim twee honderd meter lang en bijna tien meter breed, met een inhoud van 1.200.000 liter zachtjes kabbelend water. Of het nu hier door kwam weten wij niet, maar de zich in deze niet alledaagse omgeving afspelen de revue volgens het prospectus: 's we relds grootste waterspel van Carel Briels werd een ontnuchtering, die van omstreeks tien uur tot een kwartier na middernacht duurde. Verbazingwekkend mag men dit nau welijks noemen, want een dergelijke ver toning moest wel op een teleurstelling uitlopen, voor zover men zich althans nog door deze arrangeur van massale verma kelijkheden kan laten teleurstellen. Het doet in ieder geval als een onmogelijk heid aan om op en langs een strook van tweehonderd bij tien meter een voorstel ling van wat dan ook te geven, die in drie rijen aan weerszijden van een dusdanig op een lintwurm gelijkend toneel gezeten toeschouwers langer dan tien minuten ge boeid weet te houden. Men zag telkens iets aan zich voorbij trekken en wachtte dan maar weer zonder enige spanning op het volgende. Soms was het iets dat op ADVERTENTIE -Doclstraat ::<i - Haarlem - Tel. 1323! OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN PLASTIC ENAMEL in kleinverpakking HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Mariaiiederen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.55 Rallye. 11.00 Voor zieken. 11.45 Rallye. 11.48 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Rallye. 12.36 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Rallye. 13.23 Amusementsmuziek. 13.57 Rallye. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Rallye. 14.43 Amateurui'tzending. 15.15 Platen. 16.25 Rallye. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buiten landse correspondentie. 19.00 Platen. 19.15 Wat denkt u nu als lijsttrekker?, vraagge sprek. 19.25 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Licht baken. 20.35 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.55 Lichte muziek. 22.30 Wij lui den de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.40 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zon den, hoorspel. 13.30 Politie-kapel. 14.10 Film programma. 14.35 Fries programma. 15.00 Amateursuitzending. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Sport. 16.30 Philharmonisch orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Jazz. 18.40 Regerings uitzending: Zoeklicht op de Westerse De fensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Pas separtout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Bont programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Metropole Orkest. 22.25 Onder de pannen, hoorspel 22.45 Instrumentaal kwar tet. 23.00 Nieuws'. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbe richt 12.34 Orkest 13.00 Nieuws en sport. 13.15 Platen. 13.30 'Filmmuziek. 14.00 Platen. 14.30 Balalaika. 15.00 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16 00 Platen. 15.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 10.10 Feuilleton. 19.30 Orkest en solisten. 20.30 Reportages. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Ver zoekprogramma. een onderdeel van een drijvende optocht geleek, dan weer een troep als Batavie ren of matrozen verklede werkstudenten. Vijf keer moesten alle leden van het Ballet der Lage Landen solistisch op slechts aan één persoon plaats biedende leliebladen optreden, van welke taak zij zich kweten door oefeningen uit de lage re school van de dans af te draaien. Van enige samenhang kon geen sprake zijn. Meer dan dertig lieve meisjes-in-badpak met plastiflex-pruiken spartelden daar tussendoor in het kunstig verlichte water. Een merkwaardige climax was „De Rijn vaart in miniatuur" in het tweede gedeel te van het programma, waarbij vier man nen aan touwtjes twee houten bootjes voorttrokken, die gevolgdwerden door een radiografisch bestuurd scheepje.... Dat de interesse van het publiek steeds meer verflauwde was ook te wijten aan het ontbreken van enigerlei verband tus sen de twintig tableaux. Al die najaden en bacchanten zonder enigszins omlijnde functie gingen spoedig vervelen. Bepaal de hoofdfiguren zijn er evenmin, tenzij men de alleen door kortstondige aanwe zigheid schitterende Vader Rijn of de heur ADVERTENTIE ,4 DE ZA* gouden haar kammende Lorelei als zoda nig zou willen beschouwen, waar men overigens geen enkele reden toe krijgt. Aan populaire muziek was er geen ge brek. Deze werd onder leiding van Hugo de Groot ten gehore gebracht door het Utrechts Stedelijk Orchest, dat ook van 3 tot 13 Juni zal spelen. Op de andere da gen, dus de helft van de tijd, zit de H.O.V. op het podium. Ook Marinus Adam zal de dirigeerstok hanteren. Laten wij voor de volledigheid verder nog meedelen dat het Ballet der- Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme choreografische bedenksels van Max Dooyes en Pieter van der Sloot uit voerde, dat Jack Bow de leiding had over de Rijnspelers en dat de waternimfen, zwemtechnisch getraind door Jan Stender, zich rhythmisch bewogen naar aanwijzin gen van Uut Armbrust. Nee, een sprookjesachtige fantasie is dit niet. Wel is het weer eens iets anders. Het programmaboekje is joyeus in twee kleu ren uitgevoerd en kost bijna evenveel als de goedkoopste plaats. Koningin Juliana heeft Woensdag de tentoonstelling „Rijn in de R.A.I.'', welke in het R.A.l.-gebouw te Amsterdam gehouden wordt ter gelegenheid van de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal, officieel geopend. Na de opening werden Koningin en Prins over de talrijke stands rondgeleid. Hier bezichtigt de vorstin de inzending van de stad Bazel. De rechtbank te Leeuwarden heeft von nis gewezen in de zaken tegen de ver dachten, die betrokken zijn geweest bij de fraude in de Leeuwarder gevangenis. Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie werden veroordeeld wegens dief stal E. van K., bouwkundig ambtenaar bij de rijksgebouwendienst te Leeuwarden, tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk; M. S. werkmees ter bij de bijzondere strafgevangenis, tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en H. S. opzich ter in de kleermakerij, tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. F. W. A. V., adjunct-directeur van de arbeid, kreeg terzake van verduistering duizend gulden boete, waarvan zeshon derd gulden boete voorwaardelijk. De eis was drie maanden .gevangenisstraf voor waardelijk plus f 250 boete. A. J., direc teur van de gevangenis kreeg een voor waardelijke straf van duizend gulden boete. De eis was drie maanden voorwaar delijk. Wegens heling werden gestraft: J. J. W., veehandelaar te Bornerbroek, met twee maanden voorwaardelijk en driehon derd gulden boete. De eis was twee maan den voorwaardelijk en vijfhonderd gulden boete; M. A. L., veehouder te Ambt Del den, werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en driehonderd gulden boete. De eis tegen hem was twee maan den voorwaardelijk en vijfhonderd gulden boete. De vrouw van S. B. te Emmer Compascum kreeg twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. Tegen haar was veertig gulden boete geëist. Tenslotte kreeg P. D. G., kantoorbediende te Leeu warden, een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en tweehonderd gulden boe te. De eis was veertien dagen voorwaar delijk en tweehonderd gulden boete. De minimum veilingprijs voor aardbeien is dit jaar gesteld op ia cent per kilogram. Mocht onverhoopt op de veilingen een kwantum aardbeien doordraaien, dan zal dit zo veel mogelijk door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen door samenwerkende fabrikanten verduurzaamd worden voor latere verkoop. ADVERTENTIE Doorgereden op de fiets? PUROLgene'es't De landing van Jan van Riebeeck, drie honderd jaar geleden aan Kaap de Goede Hoop, werd gisteravond in het feestvieren de Culemborg herhaald. Een fraai verlichte „Dromedaris" kwam stroomafwaarts en ankerde bij Culemborg. Met een roeiboot begaf Jan van Riebeeck, in gezelschap van zijn vrouw, Maria de la Quellerie, zich naar de vaste wal en plantte er de Prinsevlag. „Hottentotten" in kampen langs de rivier gaven met zang en dans de juiste sfeer aan het geheel. Een groot vuur werk besloot Jan van Riebeecks landing in Culemborg. De heer I. J. S. te Leiden, directeur van de Zuidhollandse Beleggingsmaatschappij, die op 18 Februari werd gearresteerd en op 2 Mei op vrije voeten werd gesteld, is wederom gearresteerd. De heer S., die thans in Noordwijk verblijf hield, wordt verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte. Gelijktijdig is gearresteerd zijn privé-secretaresse. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid. De Koningin heeft het door de Staten- Generaal aangenomen wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot handhaving van de minimumleeftijd voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, in overweging gehouden. De regering had oorspronkelijk voorge steld de .toelatingsleeftijd voor Tweede Kamerlid van 30 te verlagen tot 23 jaar. Daar de Grondwet bepaalt dat men om lid der Eerste Kamer te worden aan dezelfde eisen moet voldoen als voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, was er tevens een wetsontwerp betreffende handhaving van de leeftijd van 30 jaar voor het Eerste Kamer-lidmaatschap ingediend. De Eerste Kamer heeft echter het ontwerp inzake de toelatingsleeftijd voor de Tweede Kamer verworpen, waardoor dat inzake de toe latingsleeftijd voor de Eerste Kamer over bodig werd. De Eerste Kamer keurde het ontwerp goed. De Koningin heeft thans gebruik ge maakt van haar recht als staatshoofd om een ontwerp, dat door de Staten-generaal is aangenomen, niet goed te keuren. Zij heeft daarvoor de term gekozen, dat zij het in overweging houdt. Ds. J. Loos, Nederlands Hervormd Pre dikant te Hilversum, die verleden week bij de Provinciale Kerkvergadering van Noordholland ontslag uit zijn ambt aan vroeg, heeft deze ontslagaanvrage inge trokken. Twee van hen zijn in een ziekenhuis overleden In de nacht van Woensdag op Donder dag is een vrachtauto ingereden op vier bedevaartgangers, die te voet op weg wa ren van Eindhoven naar 's-Hertogenbosch. De bedevaartgangers, vier doofstomme mannen, liepen aan de linkerzijde van de rijweg. De eveneens uit de richting Eind hoven komende vrachtauto reed eveneens geheel links van de weg. De meest links lopende bedevaartganger wist door opzij te springen te ontkomen. De naast hem lo pende man werd door de bumper van de auto ongeveerd 50 meter meegesleurd. Hij kreeg nagenoeg geen letsel. De twee overi gen, de 28-jarige S. V. uit Geldorp en de 31-jarige Th. van den B. uit Eindhoven, geraakten onder de auto en werden zwaar gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Boxtel overgebracht, waar zij gisteren zijn overleden. Geref. kerken. Beroepen te Ede: (2 vac.) J. M. Bloemkolk te Treebeek en G. Meijs- ters te Oud-Beijerland. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Niezijl-Kommerzijl: H. Brink te Kromme nie. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Purmer, R. G. v. d. Voet, candidaat te Amsterdam. Bedankt voor Hoogeveen, (vac. J. Hovius) A. den Hartogh te Scherpenzeel (Gld.). Geref. kerken. Beroepen te Oost- en West-Souburg: G. D. L. Brederveld te Mechelen (B.). Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Sliedrecht: J. v. d. Haar te Emmen. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Haar lem-C.: M. Baan te Dordrecht en I. de Bruyne te Hilversum. Geref. gemeenten. Beroepen te Ridder kerk: J. B. Bel te Krabbendijke. In het jaarverslag over 1951 van de Centrale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting wordt onder meer verklaard dat eind 1951 op het woningbouwpro gramma een voorsprong was verkregen van 30 a 35.000 woningen, welke voorsprong onaangetast blijft, indien in 1952 slechts 50.000 woningen worden gebouwd. Zou dit aantal niet geheel worden bereikt, dan zou dit betekenen, dat de behaalde voor sprong voor een klein deel zou worden te niet gedaan. De verbetering, die sedert het voorjaar van 1951 in de financiële vooruitzichten is gekomen en vele pogingen, die inmiddels zijn gedaan om buiten de weg dier normale investeringen geilden voor de woningbouw aan te trekken, hebben zonder twijfel een productie van 50.000 woningen in 1952 bin nen het bereik van de mogelijkheden ge bracht Huurverhoging Over het huurvraagstuk wordt opge merkt, dat hét niet mogelijk is, de' huren van alle woningen te stellen 'öp het peil van de economische -huur van nieuwge bouwde woningen. De tegenwoordige toestand kan echter niet worden bestendigd. Het grote verschil tussen de huren van oude en nieuwe wo ningen'schept onbillijkheden en is een be lemmering voor een goede woningverdeling en toepassing van woningdifferentiatie, om dat de bewoners van grotere woningen, ADVERTENTIE E 'tClÉVERRARKWEG 2" HAARLEM Gazelle 98 cc motorrijwiel 7G5 De raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited hebben besloten aan de op 23 Juni te houden algemene verga deringen voor te stellen over 1951 een slot- dividend van 7 y2 pet uit te keren op de gewone aandelen der Nederlandse en een slotdividend van S]/2 pet op de gewone aan delen der Engelse maatschappij. Met inbe grip van de op 7 December 1951 betaalbaar gestelde interimdividendën beloopt het totale dividend over 1951 derhalve voor Unilever 12 pet (als v. j.) en voor Unilever Limited 13V2 pet. (als v. j.). Van de Nederlandse Maatschappij be draagt de geconsolideerde netto-winst 71.403.108 (v. j. 87.551.509) en de eigen nettowinst 38.914.579 (v. j. 40.429.621). Van de Engelse maatschappij bedraagt de geconsolideerde netto-winst 129.029.503 (v. j. ƒ117.022.444) en de eigen nettowinst 63.511.692 (v. j. 62.277.921). wanneer hun gezin kleiner is geworden, weinig neiging vertonen om naar een klei nere poning te verhuizen en daarmede de thans door hen bewoonde woning voor een groter gezin vrij te maken. Een moderne kleine woning is als regel hoger in huur dan een grotere oudere woning. Anderzijds is een verdere verhoging van het huurpeil van nieuwe woningen noodza kelijk, omdat bij de tegenwoordige bouw kosten zeer hoge bijdragen in de exploi tatie hödig zijn om de huren op het toege laten peil te brengen. Deze bijdragen vor men een welhaast ondragelijke last voor 's rijks financiën. De regelmatige stijging van deze last bergit het gevaar in zich, dat op een bepaald moment ons land deze uit gaven niet meer zal kunnen dragen en uit twee kwaden gekozen zal moeten worden: de aanbouw van woningen verminderen of het woningpeil ingrijpend verlagen. Dit kan alleen worden voorkomen door het'huurpeil van de nieuwe woningen door verhogen. Deze verhoging behoeft niet te gaan tot het peil van de huidige econo mische huur omdat op een toekomstige da ling van. de bouwkosten mag worden ge hoopt. Woningtekort Het woningtekort in percenten van de woningbehoefte voor de provincies en voor Nederland was op 1 Januari 1952 voor: Groningen 3.8: Friesland 2,1; Drente 7,5; Overijssel 10,6: Gelderland 10,4; Utrecht 11; Noordholland 8.1; Zuidholland 9.7: Zee land nihil; Noord-Brabant 9,3 en Limburg 11,8; voor Nederland 8,8. Verkeer AmsterdamVelsen een nacht niet over Sloterdijk De Hoofdcommissaris van politie te Am sterdam deelt mede dat in de nacht van Zondag 25 op Maandag 26 Mei de spoor wegovergang in de Velserweg bij Sloter dijk, van 23 uur tot 6 uur voor alle ver keer gestremd zal zijn. Het verkeer van en naar Velsen zal via de Spaarndammerdijk of Haarlem moeten geschieden. ADVERTENTIE DAMESSHORTS - BLOUSES 44. „Hoor eens," riep Panda opgewonden tot Joris Goedbloed, „dit gaat zo niet lan ger! Je kunt dit niet doen! Je kunt niet zo-maar een burgemeester, een secretaris en een verslaggever doen verdwijnen!" „Maar ventje," sprak Joris, vermoeid doch geduldig, „het aardige is dat ik het wel kan! Ge raaskalt daar immersHeb ik u nu nog niet voldoende bewezen dat het kan? Wat wilt ge nu nog voorts?" „Nu goed dan dat zijn drogredenen!", ging Panda voort. „Je begrijpt wel wat ik bedoel! Goed dan je kan het! Maar je mag het niet Je moet er iets aan doen! Dat gaat toch niet, om iedereen maar te laten verdwij nen! Je moet iets doen om hen ook weer te laten v e r s c h ij n e n „Wat zeg je. verschijnen?", mompelde Joris getroffen. „Hee! Daar gebruikt ge een merkwaardig woord, kereltje! Verschijnen! Ach! Hoe treffend doet die uitdrukking mij aan! Ik zie.... ik zie licht! Het verschijnen! Is daar een wonderlijker verschijnsel dan het verschijnen? Is daar één verschijnsel dat meer verschijnsel is dan verschijnen? Neen immers! O ware het mij slechts gegeven om een Verschijn-Machine uit te vinden. Dat immers, ventje, zou een grotere triomf zijn dan het uitvinden van een Verdwijn- Machine! Niemand is nog op die gedachte gekomen, maar gij, Pandake, gij brengt me er op! Ha! roep ik thans uit! Hier voor, ventje, zal uw naam op schitterende wijze in de geschiedenis-boeken vermeld i worden!" „Denk je echt, Joris?", vroeg Panda verheugd. „Mijn naam in de ge schiedenis-boeken?" en hij dacht: dat zou mijn vader eens moeten weten! Blijde gebeurtenis. In kringen van het Britse hof verwacht men, dat tegen ein de Juni per officieel communiqué zal worden meegedeeld, dat „de Koningin geen officiële verplichtingen meer op zich zal nemen". Dit is de formule waar mee te kennen wordt gegeven, dat een blijde gebeurtenis in. het Koninklijk gezin aanstaande is. Sprinkhanen. De Amerikaan Dodd, hoofd van de wereld-landbouw- en voedsel- organisatie, heeft een beroep gedaan om hulp in de bestrijding van hetgeen hij noemde „de grootste sprinkhanenplaag ter wereld". „Zwermen sprinkhanen", aldus Dodd, hebben dit jaar reeds een vierde gedeelte van de in Perzië voort gebrachte levensmiddelen doen verdwij nen. Zij zijn afkomstig uit het bronnen- gebied van de Nijl. Van daaruit zijn zij over het Midden-Oosten naar Pakistan gevlogen. De mogelijkheid bestaat dat zij nog verder in Oostelijke richting zul len trekken. Dit zou een bedreiging be tekenen van de voedselvoorraden in India, die toch reeds aan de critiek kleine kant zijn". Vervuld. Radio Belgrado heeft Donderdag meegedeeld, dat Italië zijn militaire at taché te Belgrado, kolonel Masioli, heeft teruggeroepen, omdat hij „zijn missie heeft vervuld". Onlangs hebben Joego slavische bladen geschreven, dat de ko lonel heeft deelgenomen aan de Italiaan se campagne in de Spaanse burgeroorlog en in de afgelopen oorlog stafchef was van een Italiaanse divisie, die met de Duitsers tegen Rusland streed. Dwepers. Premier Nehroe heeft gisteren in het parlement de communisten van re pliek gediend op de aanvallen, welke zij in het afgelopen vierdaagse debat op vrijwel alle onderdelen der regerings- politiek hebben gedaan. „Hoewel zij iets hebben, dat de voorhoede is van hetgeen, waarheen de wereld gaat, heb ben zij ook iets, dat hen star maakt als oude godsdienstdwepers. Ik weiger ech ter te buigen voor de dwepers van deze nieuwe religie", aldus Nehroe. Dictator. President Perón van Argentinië heeft verklaard, dat alleen Argentinië en Chili wettige rechten in het Zuidpool gebied hebben. „Degenen, die onze rech ten betwisten, hebben duizenden jaren achter zich, doch misschiet! .slechts en kele jaren vóór zich.Wij hebben daaren tegen slechts een eeuw achter orts", al dus Perón, die verder zei, dat Argentinië niet meer over zijn aanspraken zal spra ken, doch deze zal verdedigen. Belediging. De jongerenorganisatie van de Duitse socialistische partij in Berlijn, die 10.000 West-Berlijnse jongeren om vat, heeft het „Deutschland über alles" als Duits volkslied verworpen. Herin voering van dit volkslied is volgens hen een „belediging van de slachtoffers der fascistische terreur en een gevaar voor de democratische ontwikkeling van Duitsland". Hoop. De minister van Binnenlandse Za ken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft aan een maaltijd ter gelegenheid van de con ferentie der wereldorganisatie voor toe risme en automobilisme medegedeeld, dat de Britse regering hoopt, dat zij spoedig de valuta-beperkingen zou kun nen opheffen, volgens welke reizigers slechts 25 pond sterling bij een reis naar het buitenland mogen meenemen. Ontslag. Prof. Böhm heeft bekendgemaakt, dat hij zijn ontslagaanvrage als hoofd van de West-Duitse delegatie bij de onderhandelingen te Den Haag over schadeloosstelling aan de Joden door West-Duitsland heeft uitgesteld, totdat hij het bedrag, dat de bondsregering van plan is Israel aan te bieden, zal hebben gezien. Dit besluit heeft prof. Böhm ge nomen na een bespreking van een uur met Adenauer, het hoofd van de Duitse delegatie op de Londense schuldencon ferentie, Abs, en de minister van Finan ciën, S,chaffer. Prof. Böhm had zijn ont slag aangeboden, omdat hij ontevreden was over de houding der bondsregering tegenover herstelbetalingen aan de Joden. Besnoeid. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft Donderdag voor lopig de Amerikaanse steun aan het bui tenland nogmaals en wel met 615.300.000 dollar besnoeid. De beslissing moet ech ter later nog bekrachtigd worden. Pre sident Truman had het Congres om 7.900.000.000 dollar verzocht. De com missie van buitenlandse zaken van het Huis verlaagde dit bedrag tot 6.889.100.000 dollar. Door de nieuwe verlaging is er thans in totaal 1.626.200.000 dollar van het oorspronke lijk gevraagde bedrag afgegaan. Protest. De federale raad van Italiaanse Evangelische kerken heeft bij minister president Alcide de Gasperi een protest ingediend over „talloze voorvallen van onverdraagzaamheid en inbreuk op de vrijheid van godsdienst" in Italië. Ds. Baffi, de voorzitter van de raad, ver klaarde nader, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken verscheidene Pro testantse kerken had doen sluiten en geen toestemming gaf voor de opening van andere. De regering heeft een wetsontwerp inge diend tot instelling van een Raad voor de Jeugdvorming. In de toelichting wordt onder meer gezegd dat het bezwaar werd gevoeld, dat aan de Financiële Advies commissie en aan de Landelijke Jeugd commissie elke wettelijke basis ontbrak. Daarom wordt nu een Raad voor de Jeugdvorming voorgesteld, waarmee voort zetting wordt beoogd van de gedragslijn, die sinds de instelling van het toenmalige Directoraat-generaal Vorming buiten Schoolverband door de regering werd ge volgd om bij haar arbeid in het belang van de jeugd zoveel mogelijk het deskundig advies in te winnen van hen die onmiddel lijk bij deze arbeid betrokken zijn. Naar de mening van de regering is het voor het verkrijgen van goede adviezen noodzakelijk, dat de raad in hoofdzaak be staat uit leden, die nog actief aan de leiding van het jeugdwerk deelnemen, dan wel dit kort tevoren deden. De voorzitter en de vice-voorzitter zullen na ten hoogste zes jaar aftreden. Als lid van de raad kunnen zij echter nog gedurende ten hoogste negen jaar hun eiwaring ter beschikking van de raad stellen. De staats secretaris van Onderwijs is van mening, dat de volgende onderdelen tot instelling van een afdeling zouden kunnen leiden: het werk der vrije jeugdvorming en het massajeugdwerk, de sociale jeugdzorg, de algemene jeugdbescherming en de sociaal- paedagogische opleidingen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2