Bovenverdieping van kapperszaak annex tabakswinkel uitgebrand Gas en straf Rijwielhandel JAC. SIET VSV gaf Engelsen een lesje met 72 Brand aan de Hoofdstraat Vijfjarig kind in Santpoort door grootvader gered THALIA Guus Snoeks vertrekt pas op 5 Juni „Niet de nodige bevoegdheid" Dukel wint „Vrijhof "-tournooi Aparte luchtkokers aanbevolen Voor jonge hersens Het nieuwe punten raadsel De Vries met 3 goals topscorer Stormvogels 2 klopte VSV 2 „Sportief" vierde feest en reikte prijzen uit VRIJDAG 23 MEI 1952 Een korte, maar hevige brand heeft Woensdagavond de zolderverdieping van de kapperszaak annex tabakswinkel van de heer J. Seegers, aan de Hoofdstraat te Santpoort goeddeels verwoest. Het vijfjarig zoontje Hans is met een niet gering per soonlijk risico door zijn inwonende groot vader uit een benarde positie vlak bij de vuurhaard gered en de bejaarde grootmoe der kneusde bij een val van de trap tijdens de brand een arm. De schade wordt op enige duizenden guldens begroot. De brand ontstond omstreeks 8 uur op de zolderverdieping van de heer Seegers, waar hij behalve parfumerieën, tabaksartikelen en materiaal, wat kleren had opgeslagen. Gelukkig was de brandweer er onmiddellijk bij de garage van de Santpoortse motor spuit bevindt zich in dezelfde straat en met zes stralen werd het vuur bestreden. Kind durfde bed niet meer uit De dikke rookwolken, die uit het pand opstegen, deden aanvankelijk het ergste vermoeden, maar toen er een grote hoe veelheid water was gegeven, wist men de brand te beperken tot de bovenverdieping. Daar sliepen onder meer het 5-jarig zoontje Hans van de eigenaar, en zijn grootouders. Het kind durfde niet meer uit zijn bedje te komen en schreeuwde de grootvader wak ker, die naar het kind snelde en het langs de trap in veiligheid bracht. De 70-jarige man liep daarbij schroeiplekken in het haar op en zijn eveneens bejaarde echtge note struikelde in haar haast, zodat zij een arm kneusde. Behulpzame omwonenden hadden inmid dels de inventaris van het bedreigde pand uit de winkel verwijderd, maar niettemin werd heel wat huisraad door het bluswa ter ernstig beschadigd. Na ruim een half uur kon met de nablussing worden begon nen en het bleek, dat de zolder, alsmede ADVERTENTIE (het theater met de beste films) VRIJDAG en ZONDAG de spannende piratenfilm DE SCHRIK DER ZEVEN ZEEëN in kleuren MAANDAG t/m WOENSDAG De Dochter van Rosie O'Grady Een stortvloed van muziek, zang en dans. ZONDAGMIDDAG 3 uur het le deel van Tom Mix en de Razende Ruiter DONDERDAG A.S. in onze serie speciale voorstellingen „HET LEVEN VAN EMILE ZOLA" Dinsdagavond heeft Velsens vroedschap zich onder meer verpoosd met het gemeen telijke gas en daarbij is het woord ..pro ductiebedrijf" gevallen, zulks ter onder scheiding van „distributiebedrijf", dat het complex aan de Wijk aan Zeeërweg tot nu toe is: het geeft immers de door de Hoog ovens geleverde en gefabriceerde hoeveel heden huishoudgas trouw door naar de ge bruikers en heeft zelf niets meer met de fabricage van dat gas van doen. Althans niet direct, want indirect is het Velsense bedrijf, als een der oudste ..gascontractan- ten" met. de IJmuidense Hoogovens wel degelijk nauw verbonden. Die Hoogovens maken het gas, waar onze aardappelen en ons theewater elke dag trouw op staan te pruttelen, in de „kooks- ovens", die zowel 'kooks voor de hoogovens afleveren als gas. En dat gas vindt een steeds ruimere kring van afnemers onder de gemeenten van Noordholland. en verder, tot toenemende vreugde van de Hoogovens. Maar nu is het nare van zo'n kooksoven, dat hij niet zonder meer „laaggedraaid" kan worden, als er toevallig door de om standigheden minder gas wordt gebruikt door de gemeenten. Als er dus in het win terseizoen veel gas wordt verstookt voor verwarming (de scholen gaan er steeds meer toe over, al wordt het een kostbare beweging) moeten de kooksovens die „uit schieters" in de klandizie proberen bij te houden. Dat is niet zo heel bezwaarlijk, maar zodra het gebruik terugloopt, kan de kooksoven niet onmiddellijk „mee". Met het gevolg, dat de „piekbelasting" de Hoog ovens en een gasfabriek in het algemeen altijd onder „piekerbelasting" zet. Een niet zo prettig middel om de pieken weg te werken is, om die uitschieters zo duur te maken voor de klanten, dat zij nog wel eens twee keer zullen nadenken, voor ze de gaskachel lichtvaardig gaan aanste ken. Dat zal zich in de toekomst hoe langer hoe duidelijker aftekenen. De gemeenten zouden aan de andere kant. zelf ook een deel van de „piekbelasting" kunnen opvangen, door de fabricage van gas op kleine schaal ter hand te nemen, uit sluitend voor de momenten, dat de vraag naar gas te groot wordt, de Hoogovens dus te duur dreigen te worden en een eigen fabricage de beste oplossing lijkt. Die eigen fabricage zou kunnen geschie den met een „waterstofgastoestel", dat van een distributieapparaat als de Velsense gas fabriek" er eens is, weer ten dele een pro ductie-eenheid zou maken. Dit alles in de verre toekomst. Mr. Tonino heeft zich in diezelfde raad van Dinsdag met een juridische spons in de hand op een varkentje van een verordening geworpen. Hij zal het vermoedelijk wel wassen, want het doet inderdaad niet sym pathiek aan, dat als een schillenboer een verordeningetje overtreedt, hij onmiddel lijk bedreigd wordt met het gevang. Dat doet noch de bedoelingen van de verorde nende gemeente noch het prestige van het gevang goed. En als we de schillenboeren eenmaal uit het tuchthuis hebben gered, blijven over de kleedjes-kloppende en vuilnisemmers-bui ten-zettende-huisvrouwen, de bazen-van- loslopende-en-niet-komende-honden; kort om, dat hele heir van degelijke burgers, dat onbewust de ganse dag met een aantal dagen hechtenis boven het hoofd loopt. Dit lijkt een plezierige liefhebberij, al deze verordeningen te mogen kuisen van zaken, die er in een vriendelijke gemeente als de onze net zo goed uit konden blijven. een paar slaapkamers zware brand- en waterschade hadden opgelopen. De eige naar schatte de schade op enige duizenden guldens, maar hij is verzekerd. Commissaris J. P. Weijburg was op het terrein van de brand de eerste van enige omvang sinds jaren in dit deel van Velsen aanwezig. Het verkeer moest geruime tijd worden omgelegd. Zeekadetkorps „IJmond" te gast bij havenautoriteiten Op speciale uitnodiging van de Amster damse havenautoriteiten is het. in IJmuiden onlangs opgerichte zeekadet-korps „IJmui den" tegenwoordig geweest bij de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal. De jongens zijn per bus naar Culemborg gebracht, van waar per marinesloep naar Wijk bij Duur stede werd gevaren, waar ze de opening van de Irenesluis bijwoonden. In Amster dam is hen een maaltijd aangeboden. CHU en de verkiezingen Op 12 Juni zal mr. IJ. K. J. Beernink, de gemeentesecretaris van Rijswijk en lid van de Tweede Kamer, voor de afdeling IJmui den der C.H.U. een propagandarede hou den. Het onderwerp luidt: de C.H.U. en de verkiezingen. Het is nog niet bekend, waai de heer Beernink zal spreken. ADVERTENTIE fiets met de 5 plussen No. 5: Totaal weggewerkte vcrlichtingskabelt Agent Batavus-rijwielen VELSERDUINWEG 330 IJMUIDEN-OOST Naar wij vernemen is het vertrek naar Curagao van Guus Snoeks uitgesteld tot 5 Juni, hetgeen voor „Stormvogels" een fraaie geste van Vrouwe Fortuna betekent. Zoals bekend zou Snoeks op Hemelvaarts dag moeten vertrekken, maar door de in krimping van de Transatlantische diensten wegens het Amerikaanse olieconflict, is dit niet doorgegaan. Een en ander heeft tot het verheugende gevolg voor de blauw-witten geleid, dat de spilplaats ook op 2 Juni in de grote en^vellicht beslissende strijd tegen Volendam bezet zal worden door Guus Snoeks, die tevens aanstaande Zondag in de vriendschappelijke wedstrijd tegen „Elink- wijk" van de partij zal zijn."\ Wij hebben ons in verbinding gesteld met de ambassade van de U.S.S.R. in Ne derland te 's-Gravenhage, om enige offi cieren van de thans in IJmuiden liggende Russische sleepboot, die hier geruime tijd voor reparaties verblijft, door middel van een tolk een vraaggesprek af te nemen over de Russische koopvaardij en visserij. Wij ontvingen antwoord van de Russische ambassade, waarin ons werd meegedeeld, dat men niet aan dit verzoek kan voldoen, daar de zich aan boord der Sovjet-sleep boot bevindende bemanning ..niet de nodige bevoegdheid bezit ten aanzien van het door ons bedoelde onderwerp". Een spannende finale is er gespeeld tussen voorzitter De Jong. W v. Wort. T. Postma en B. Dukel. welke vier spelers na een serie voorwedstrijden de eindstrijd bereikten in het „Vrijhoftournooi". Ten slotte wist Dukel met drie winstpartijen in'dit sneltournooi te zegevieren. W. v. Wort bezette (als le klasse speler) de tweede plaats vóór Postma, die per saldo uit de hoofdklasse stamt. Laros, die ook de finale had bereikt, zag van ver dere deelneming af. Om het jeugd-damkampioenschap van Noordholland Om een vertegenwoordiger uit de provin ciale dambond Noordhollar.d te kiezen in de eindstrijd om het jeugdkampioenschap van Nederland, zullen Fopma (Kennemerland), Keizer (Den Helder), Leeuwerik (Zaan streek), v. Nieuwkerk (Amsterdam) en een Alkmaarse vertegenwoordiger gaan uit ma ken, welke de sterkste jeugdspeler is in Noordholland. Hollenberg kampioen van Kennemerland Na een serie barrage-partijen tegen Ansems en Steehuis. is het de Weesper speler J. H. Bceke gelukt damkampioen van het district Amsterdam te worden. In het district Alk maar werd M. Verwer kampioen en Hollen- berg is' kampioen van Kennemerland ge worden. Als de kampioenen van de Zaan streek en Den Helder bekend zijn. kan de strijd om de provinciale damtitel aanvangen. De „teruggevallen"' sollicitanten naar het kampioenschap van Nederland Yme de Jong (Velsen) en Herm. de Jongn (Amsterdam), P. Beers (Noord Scharwoude) en vermoede lijk ook B. Dukel spelen mee. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand in de lading zonnepittenmeel van het 7000 ton metende s.s. „Maasland", dat op 23 Januari van dit jaar via IJmuiden Amsterdam binnenliep en aan de Handels kade meerde, waar met 20 stralen de brand, die gepaard ging met een grote rookontwikkeling, werd bestreden. Als getuigen verschenen gisteren voor de raad kapitein J. H. S. en de eerste stuurman J. E. O. uit Aerdenhout, alsmede een laad-deskundige. Na het vertrek uit Salvador werd, even voor aankomst in Las Palmas, waar zou worden gebunkerd, brandalarm gege ven. In de haven van Las Palmas loste men een deel van de lading, waardoor vrij spoedig de vuurhaard werd ontdekt. Het schip koos op 15 Januari weer zee en vier dagen later ontdekte men opnieuw brand in een der ruimen. De kapitein liet stoom in de ruimen blazen en vervolgde zijn reis naar Amsterdam. Daar loste men direct de lading, voor zover de zware rook zulks toeliet. De brandweer was de nieuwe vuur haard spoedig meester. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, noemde de door de kapitein en de stuurman getroffen maatregelen volkomen verantwoord. Hij adviseerde, als lering uit deze brand, in het vervolg lucht kokers te bouwen, die onafhankelijk van elkaar gesloten kunnen worden en kwam tot de conclusie, dat broei de oorzaak van de brand moet zijn. De Raad zal binnenkort uitspraak doen. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: D. J. Boos- man, Stationsweg 7. tel. 4340 en P. Brou wer, Kon. Wilhelminakade 70. tel. 4507. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Hazelen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mei. J. Winter, Evertsenstraat 3, tele foon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts: K. K. Visser, Zeestraat 96. tel. 3450. Van Zondagmorgen 9 tot 's avonds 12 uur, C. Versewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma. Geelvinckstraat 112. telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135. tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek. Bloemendaalse- weg 85. tel. 22181 (K 2500) en Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 8284. VRIJDAG, 23 Mei 1952 Beste kinderen, Deze keer beginnen we maar eens met iets nieuws: namelijk „Een praatje bij een plaatje". Als ik jullie geen bizondere mededeling heb te doen in de aanhef van mijn brief, dan wil ik jullie voortaan wat vertellen van het plaatje, dat in ons hoekje staat. Dus jullie zien wel. dat ons gedeelte van de krant steeds gezelliger wordt! Hier zien we dus een echt zonnige foto. die goed bij dit mooie weer past: kinderen op de glijbaan in een speeltuin. Het is echter niet alleen om het leuke plaatje, dat ik juist deze foto heb gekozen, maar ook om jullie te vertellen hoe vaak je je door eigen schuld bezeren kunt aan allerlei speeltuin-toestellen. Kijk bijvoorbeeld maar - eens naar die jongen op de glijbaan, die direct achter dat eerste meisje naar beneden gaat. Hij grijpt in zijn snelle vaart met beide handen de randen van de baan vast en.... als de foto iets duidelijker was, zou je zijn pijnlijke gezicht kunnen zien, want hij brandt zijn handen flink. Grijp' je nooit vast, als je van een glijbaan gaat, hou je handen omhoog, (zoals het derde kind) en je benen gestrekt naar voren, ook bij het einde van de baan! Ove rigens geloof ik, dat de meesten van jullie dit best weten en graag eens een baantje mee zouden willen doen met de jak kers op het prentje! En hu gauw naar onze brieven. Als eerste is hier TIRO- LERTJE. Jij moet je naam onder je brief zet ten meisje, anders weet ik niet van wie hij komt, want meestal bewaar ik de enveloppen niet. Fijn, dat je moeder zo in haar schik was met het ca deautje. De zakdoeken zitten er zeker al in. Jij bent een geluksvogel hoor, en Appelsnoetje ook. Je kunt echter beter vis winnen dan crème, vind je ook niet? Jammer dat je twee fouten in je raadsel, maakte TURELUUR, anders had je ook vijfentwintig punten gehad. Je hebt zelf zeker al gezien wat je fouten waren? Van SARINA deze keer een lekker-eten- brief. Ik krijg warempel trek in dat diner- 1 je van jou, zeg! Jij zal later een prima huisvrouw worden. Ja, de optocht was erg geslaagd, maar de wielerwedstrijd heb ik niet gezien. Succes met je jurk, hoor! Ook ZILVERVOSJE is in haar schik dat „Stormvogels" gewonnen heeft. Jullie zijn. echte voetbal-liefhebbers, hoor! Gelukkig maar, dat vader de wedstrijd nog in de Kennemerlaan kon volgen! HOEPELTJE is naar Spaarndam ge weest. Inderdaad is dat nog een heel mooi plaatsje, meisje. De weg-verbreding heeft gelukkig ook niet veel schade aangericht. Meestal worden oude steden en dorpjes erg lelijk als er een grote verkeersweg door komt. Het is nu fijn weer om te fietsen, hè? De plant, die jij mij vroeg KRULLE- KOPJE, is een Siernetel of deftig gezegd Coleus. Deze mooie plant wil graag goed in de zon staan en veel water hebben, dan groeit ze mooi en blijven de bladen hun kleur houden. Hoe meer zon dus, hoe be ter. Je hebt niet zo goed gekeken, naar dat beeld van die jongen in Spaarndam, want hij houdt de dijk niet dicht met zijn vuist, zoals jij schrijft, maar met zijn vinger! Ga nog maar eens kijken, als je het niet gelooft. Een gezellige brief kwam van ALICE. Ik kan me voorstellen dat jullie onderwij zeres verrast was toen ze jullie zo plotse ling zag staan. Ze zal nog wel eens aan haar leerlingen denken als ze daar zo ver weg is! Jammer, dat de krant weg was, maar de nieuwe ronde begint volgende week, dus dan doe je met nieuwe moed mee. BAMBI is vandaag naar Alkmaar ge weest. Was het leuk meisje? Ik ben nieuws gierig naar je verhaal van de reis. Goede cijfers had iij, zeg! DUIMELEINTJE fietste naar de Kaas stad en Bergen. Ben je erg moe geworden of viel het xiogal mee? Voortaan betere cij fers voor Aardrijkskunde, hoor! GOUDEN REGEN heeft het erg plezierig gehad op Vlaggetjesdag, schrijft ze. Ja, de haven was wel een feest voor het oog met al die kleuren. Was je moeder blij met haar kopje en de oorknoppen? EIKEBLAADJE heeft het maar druk met de proeven, dat zie ik wel. Werk maar hard meisje, en haal allemaal achten en negens! STEROOGJE is ook al uit geweest. Ja, die tentoonstelling lijkt me wel interes sant. Ik had er al meer van gehoord. Jam mer, dat je het niet helemaal gezien hebt, maar misschien kun je nog eens met je ouders gaan? Tot slot is hier GELE HAND. die zijn raadsel keurig opgelost had. Die vlek ver geef ik je hoor. Doe bij dit laatste raadsel nog eens extra je best, want volgende week is de uitslag! Tot volgende week dus! TANTE ELS. Briefje vóór Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. „'XOOCCCOOCOOCOOCC<XÖXXXXOOOCCOOOOCOOeOOOCOCCCCCOCCOCC<_tf TANTE ELS FELICITEERT: VLIJTIG LIESJE, die vandaag jarig is en KOEKOEKSKLOKJE,' die Zondag feest gaat vieren. Van harte en veel plezier, hoor! 'OOOCOOOOOOOCO&OOOOOOOOCOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOC De oplossing van het puntenraadsel van verleden week luidt: KENNEMERLAND: (koel, Edam, noor, naaf, even, moor, egel, room, laat, aker, neen, doos). Vijfentwintig punten haalden: Hoepeltje, Krullekopje, Paul Vlaanderen, Zilvervosje, Sarina en Gele Hand. Vierentwintig: Eikeblaadje, Bambi, Ster oogje en Gouden Regen. Drieëntwintig: Tureluur. Minder dan twintig': Meizoentje, Duime- leintje, Dik Trom, Tirolertje en Clematis. In de onderstaande zinnen zijn een aan tal dieren verborgen. Wie ze er allemaal uithaalt, kan 5 punten verdienen. Voorbeeld: Al eeuwen loopt de rivier langs ons dorp (leeuw). 1. Slaap maar lekker, een lange rust zal je goed doen. 2. Waar Amsterdam ligt, weet je toch wel? Amsterdam is onze hoofdstad immers! 3 Ts dit rek sterk genoeg voor jouw doel? 4 Als 't ernst wordt, al in Gent waarschu wen hoor! 5 Honderd keer is te vaak voor twee zelfde liedjes. 6 Als je van de wal vist, vang je meer dan uit een bootje. Land is bovendien veiliger. 7 Stoot je je neus? Hoor nu even het bloedt niet eens erg! 8. Een dikke dame en drie meisjes? Pink maar gauw je tranen weg! Van de Engelse amateurs uit Enfield viel voor VSV weinig te leren. Integendeel: Al- bions zonen zullen tot de conclusie zijn ge komen, dat zij van hun roodwitte tegen standers Donderdag nog wel het een en ander konden opsteken. Ze werkten hard, de Engelsen, en deden erg hun best, doch wat ze bereikten was daaraan omgekeerd evenredig. Alleen hun rechtsachter en linksbinnen leverden behoorlijke prestaties en ook de rechtsbuiten zou bij meer steun van zijn medespelers nog wel v/at hebben klaargespeeld. Zoals de Engelsen tegen VSV speelden, wekten zij de indruk het in een Hollandse tweede klas afdeling maar ternauwernood te kunnen redden. Van stonde af aan nam VSV het spel in handen. Al spoedig werd de Engelse doel man onder vuur genomen. Hij hield voor lopig zijn doel schoon, al ging dat een paar maal op een rare manier. Later herstelde hij zich echter en de vier doelpunten, welke VSV vóór de rust scoorde Janson één en De Vries drie kon hij niet voorkomen. De VSV-verdediging kon het werk op haar slofjes af, daar het Engelse aanvals- spel slordig en doorzichtig was. Van dei- Wint kwam er vrijwel helemaal niet aan te pas. Ook na de rust beheerste VSV het spel. doch over het geheel wilde men het te mooi doen en Van der Kuyl, die des middags reeds een wedstrijd met het Bondselftal tegen Oostenrijk had gespeeld, deed het kalmpjes aan. Spaans, belust op een doel punt, waagde het zelfs als aanvallend spil te gaan optreden, maar slaagde er niet in een doelpunt te maken. Dat gelukte wel aan De Graaf, Janson en Hazeveld. We dachten echter, dat laatstgenoemde z'n han den gebruikt had. De Engelsen scoorden tweedoelpunten, waarvan één uit een strafschop. VSV won dus met 7-2. Als onderdeel van de jubileumwedstrij den van Stormvogels speelde het tweede elftal der jubilerende vereniging gisteren tegen VSV 2. In beide ploegen waren enige nieuwelingen opgesteld, bij Stormvogels o.a. De Haan van Velsen en Westers en Drager van Ajax, bij VSV Verswijveren van VVB en De Bie van Velsen. De wedstrijd werd met 4-2 door Storm vogels gewonnen en deze zege was verdiend ook. De VSV-doelman Ebbeling wist een door Westers genomen penalty te stoppen. Grondig onderzoek vertraagt vergunning Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de beslissing op de ver zoeken van: Van Gelder Zonen N.V. te Velsen-Noord om vergunning tot het uitbreiden van de papierfabriek, door het oprichten van een autoherstelplaats, met een benzine- en een diesel-oliepomD in het perceel Kanaalkade 61 in Velsen-Noord; van C. Oudshoorn te Velsen, om vergun ning tot het oprichten van een inrichting lot het vervaardigen van klappertjes in een gebouwtje, gelegen aan het Rokerspad in IJmuiden; van de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. te 's Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ben zinepompinstallatie in en voor het perceel Dennenstraat 16 in IJmuiden; en van J. Veldkamp te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats met inrichting voor het. bewer ken van vleeswaren in het perceel Lange Nieuwstraat 781 te IJmuiden. door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. De IJmuidense'damclub ..Sportief" heeft Woensdagavond in Thalia bewezen, dat zij niet alleen dammen, maar ook geducht feestvieren kan. De avond is geopend door de voorzitter, de heer A. v. d. Harst. Hij vertelde dat „Sportief", hoewel ze nog een jonge vereni ging is. al een goede naam heeft verwor ven; ook bij de. Koninklijke Nederlandse Dambond door naar hoog „dampeil". De praeses bracht voorts hulde aan penning meester en donateurs, welke laatsten naar hij zeide „van het goede soort waren", om dat ze de feestavond mogelijk hadden ge maakt. De heer C. Buys, die in de bondscompe- titie voor het eerste tiental de meeste pun ten had behaald, kreeg wegens deze presta tie van de voorzitter een pracht van een medaille. Ook de heer H. Veltman die het zelfde voor het tweede tiental presteerde, ontving een medaille. De wisselbeker voor het clubkampioenschap ging naar de heer J. Jonker. De kampioen van afdeling B. is nog niet bekend, zodat het uitreiken van de lauwertak nog even wordt uitgesteld. Het waren de PW-boys, die vervolgens met een aantal pittige melodieën de goede stemming er al gauw in brachten; vooral een paar composities van de leider van het ensemble „Klaas Oosterveen" deden het bijzonder goed. Dit mondaccordeon-ensemble levert on getwijfeld soms verrassend-goede muzikale prestaties. Wij menen echter dat zij met haar naam „PW-Boys" enig onrecht aan doet aan „hun" lieftallige jongedame, die waarlijk niet onverdienstelijk zingt. De „Eda-zusjes" die voor enige niet opgeko men artisten invielen, hebben met een aan tal leuke melodietjes dit gemis doen ver geten. Alleen moeten de meiskes neg eens proberen wat aan hun uitspraak te ver beteren. Een aantal schetsjes rondde het geheel af, zodat „Sportief" op een plezierige avond kan terugzien. „Palvu" al bezig voor het jubileumseizoen De jubilerende arbeiderstoneelvereniging „Palvu" zal in het najaar met het volgende programma komen: Op 14 October: „Het kind van de buur vrouw" hei bekende Nederlandse toneelstuk van Joh. Elsensohn. In Februari 1953: „Mevr. Warrens bedrijf". De realistische Engelse comedie van G. B. Shaw, en in Mei 1953: „Nachtasyl", het be roemde Russische werk van Maxim Gorki. „Modeshow" in de Huishoudschool te Beverwijk Op Woensdag 28 en Donderdag 29 Mei zal er in de Gemeentelijke Huishoudschool aan de C. H. Moensstraat te Beverwijk een tentoonstelling worden georganiseerd van het werk der leerlingen. Deze expositie, die zowel des middags als des avonds geopend is, wordt op Donderdag 29 Mei des avonds om half acht besloten met een modeshow. Hè, hè. Na een schier eindeloze pe riode van lage rondvisprijzen, die al sinds Pasen duurde, trad er Woensdag onver wachts een kentering in. De wijting, die tot voor kort tot de slechtst betaalde soorten behoorde, steeg tot f 21 en f 23 en de braatschelvis promoveerde op f 34. Ook kabeljauw deed het heel wat beter: regels stijve dikkoppen haalden f 75 tot f 60 per 10 stuks en de middelgrote soor ten deden van f 40 tot f 35. Met de tong wilde het nog niet vlotten. Behalve dan voor de lappen, die tussen de f 1,85 en de f 1.75 kwamen, zakten de soorten 1 en 2 zelfs op een abnormaal-laag peil. Ze deden aan hef. eind van de markt niet meer dan respectievelijk f 0,72 en f 0,68 per kilo. Net als Dinsdag werden ook nu weer en kele geïmporteerde partijen makreel te koop aangeboden. De goede kwaliteit (in kistjes van 20 kg) noteerde f 10 per kistje, wat dus neerkomt op f 25 per 50 kg. Hoe wel er wel vraag was, nam de handel door de hoge notering traag af. Er zijn ongeveer 500 kistjes aan de man gebracht. Zo zo. De „Antje", die Woensdag na een 13-daagse reis met goed 300 kisten en 200 stijve dikkoppen thuisvoer, kwam door de betere rondvisprijzen nog aardig aan zijn trek. Hoewel het geen „vette" reis is geworden, wat door de geringe aanvoer ook niet kon worden verwacht, benaderde het eindresultaat toch nog de f 10.500. De „Shamrock", die eveneens een dertien- daagse reis had gemaakt, bracht het tot f 6060 en de Wiron-kotter (IJM 221) maakte f 5940. Dun. Voor vandaag waren tot en met Donderdagmiddag de volgende aanvoerders bekend: „Medan" met 95 kisten schelvis en piepers, 90 kabeljauw en gul. 80 ma kreel, 40 gestripte wijting, 80 dichte wij ting en 25 kisten stokkebit met nog 200 stijve kabeljauwen en een zestal kotters, die een gezamenlijke aanvoer van 400 manden brachten. Voor de Zaterdagmarkt was tot dat tijdstip nog niets van de traw lers bekend. Terug. De „Rimfrost", die een lading vis uit de koelhuizen heeft gehaald, is Woensdag naar Israel vertrokken. Marktprijzen. Heilbot 2,50-1.65, gr. tong 1.82-1.72, gr.m. tong 0,96-0,80, kl.m. tong 0,90-0,73, kl. tong I 0.80-0,70. kl. tong II 0.72-0.61. tarbot I 1,20-0,80, steur 4.60 per 1 kilo. Tarbot II 48-40, tarbot II 42-39, tarbot IV 39-21, tongschar 37-26, schar- tong 27-12.50, gr. schol 32-17.' gr.m. schol 37-36. kl.m. schol 42-40, kl. schol I 31-24, kl. schol II 34-8, schar 20-8, v. haring 23- 16. makreel 28-15, gr. schelvis 44-38. gr.m. schelvis 43-40. kl.m. schelvis 44-39, kl. schelvis I 46-36, kl. schelvis II 39-32. wij ting 34-17, gr. gul 35-22. midd. gul 31-30, kl. gul 27-21, kl. leng 29. kl. haai 22-8. ham 37. kl. heek 45-42. kl. heek I 27-21, kl. wolf 38-31, poontjes 18-8, pieterman 27, horsmakreel 3, lommen 22, kl. koolvis zw. 45-50-12, kl. koolvis wit 25-21, kl. rode poon II 13-3 per 50 kilo. Gr. kabel jauw 158-68. gr. koolvis zw. 33-30, gr. koolvis wit 62-53, gr. leng 68-55, gr. wolf 88-76 per 125 kilo. Marktaanvoer: 720 kisten tong en tarbot, 14 heilbot, 26 kl. haai, 47 tong schar en schartong, 1070 schol, 225 schar, 4 ham. 47 haring. 160 makreel, 405 schel vis, 4.90 wijting, 280 kabeljauw en gul, 20 leng. 23 heek, 74 wolf, 100 poon. 340 kool- kis, 95 diversen, totaal 4140 kisten. Besommingen: RO 15 Antje f 10.340, IJM 129 Shamrock f 6060. 1 trawler met f 19.500. M 412 f 6380. IJM 208 f 4220. IJM 221 f 5940, KW 48 f 3380, VLI 28 f 395. Belgisch succes. De Zcebrugse logger Z 412, die een „noodlanding" moest ma ken te IJmuiden voor een noodzakelijke reparatie en die Woensdag aan de markt verscheen, boekte het mooie resultaat van ruim f 6300. een besomming waarvan me nige Hollandse loggerman zou watertan den bii de lage noteringen der tongen van de laatste tijd. De goede besomming was echter minder te danken aan de goede prijzen dan aan de ruim 6000 kilo tong, die volgens de opgave-staat werden ge lost. In en uit. 21 Mei vertrokken de UK 21 119 57 1 85. 234 243 16 202 53 68 4 90 22. IJM 241 239 206 215 318 262 226 244 46 249 35 57 215. CZ 3. HD 47 131 180 87 54. BR. 58 48 8 28. CZ 3. SCH 121, VD 6C TEX 4 19 14 24 39 32 11. RO 2. Binnen kwamen de UK. 61, 119, 62, 53, 63, 16, 57 1. 202. 22, 72. 85. 4, HD. 47, Tex. 14. 4. 24 19. 39. 32, 11, KW. 48, IJm. 230, 239, 215, 202, 206. 52, 262, 318, 24.9, 227. 241, 226, VD. 60. Pool Kaczor, EH. 20, BR. 28. 48, 58, 9; 22 Mei kwamen binnen: UK. 69 en IJm. 57. terwiil nog naar zee vertrokken CG 1. BR. 9. 58. 48. HD. 54, IJm. 215, 227, 318. 241, 261. 249, HD. 54, Urn. 215, 227, 318, 241. 261. 249, CZ. 3, BA. 28 en de Zweed L.L. 591. Dank u. De collecte, die tijdens d( pleziervaart van de „Martha" (IJm.. 74) is gehouden voor de vereniging ten behoe ve van zeelieden van elke nationaliteit welke het hospitaal-kerkschip „De Hoop" exploiteert, leverde het resultaat op van 44,75. Na u. De opbrengst van de collecte, die op Vlaggetjesdag voor deze vereniging werd gehouden, is iets tegengevallen, daar het eindresultaat maar 333.90 bedroeg. Het is daarom, dat de 'neer Spoelstra, die als comité lid van het Dieppe-Comité en organisator van de collecte er op aan dringt, met milde hand te geven voor dit mooie doel en het resultaat van de „Mar tha" graag als voorbeeld stelt. Helft. De „Haarlem" en de „Mary" zijn Vrijdag naar de Nooi'dzee-visserij ver trokken. Met de Vios en de Postboy is dus de helft van de V.E.M.-vloot weer in de vaart. Geen zin. Vijf garnalen schuiten heb ben Woensdagavond 560 kilo gekookte vangst in de markt gezet. De prijs was (42 en 43 cent) lusteloos. De meeste dag- vissex's gaan liever op schol en tong. Reis. De Urkers 60, 243 en 234 en nog enkele kotters waren Woensdag na een 10-daagse reis met tong uit het hoge Noorden terug. De vangst per schuit be droeg 3000 kilo, meest grove tong met wat bijvis. Pieterse versloeg Homan in de schaakclub „Santpoort" In de zomercompetitie van de schaakclub „Santpoort" zijn de volgende wedstrijden ge speeld; die weer een aantal veiTassingen opleverden. Groep A: In 't VeltDe Boer 01; Pieterse —Homan 10!; W. SchuurmanBilaer af gebroken. Groep B: Vulling—Enklaar afgebx\; Leys- ma—Oostei'ling 0—1; Wennis—Houterman 01; G. SchuurmanSterk Vi Groep C: WintersRoos 01; Steynberg —Haanappel Vi—V«Pels—Steyn 0—1 Als toegift op de wintercomnetitie werd nog gespeeld Blansjaax— dr. De Groot, welke partij na spannende strijd door Blansjaar werd gewonnen. Hierdoor kwam hij in vei ligheid en staat Brugman nu 'definitief onderaan.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9