Zestigjarig trawlertje nu nog als dappere Katwijker in de vaart Voor de derde keer gaat Velsen op 29 Mei naar Edmonton Voor „De Plaatwellerij" wordt 1 Juni in veel opzichten een belangrijke dag Kennemer Lantaarn TAXI NODIG? 8 REVUE VAN DE ZUIDZIJ In de Excelsior III zullen weinigen een zusje van de oude Planteydt-bootjes herkennen Helpt helpenl Hoogovenvuller van harte gehuldigd Maandagavond laatste voorbespreking in de Moerbergschool „Suomi" ontvangt 260 athleten op „Watervliet" Na veertig jaar Huldiging en afscheid van de heer J. D. B. Olie BEL 5000 Goede kansen voor Velsense tennisteams r ZATERDAG 24 MEI 1952 TY/"E HEBBEN deze week weer eens een verdwenen oudje opgedoken: de stoom- VV trawler „Strathavon" (IJM 89), die een bijdrage leverde tot de opkomst van IJmuiden als trawlerhaven. Alleen is de rederij, waartoe het schip behoorde, over de kop gegaan. Dat het eens de grootste aller trawlerrederijen was, heeft niets gebaat: de naam Plantevdt is niets anders dan een herinnering aan roemruchte dagen. Die meneer Planteydt was directeur van zeven trawlermaatschappijen die bij elkaar de beschikking hadden over 25 stoomtrawlers. De rederijen hadden namen van provin cies en het schip dat nu apart vermeld wordt behoorde aan de maatschappij Gel derland. Behalve de Strathavon (IJM 89) werden ook de Strathdee (IJM 66) en de Strathbogie (IJM 68) bij deze maatschappij ondergebracht. De Strathdee was ten aan zien van de beide andere een buitenbeentje, was namelijk 139 ton groot, terwijl de Strathbogie en de Strathavon elk 155 ton maten. De Strathdee was van 1890 en een product van J. Scott Co te Kinghorn; de twee andere waren twee jaren jonger en ze hadden bij Mackie Thomson in Glas gow op de helling gestaan. afgevoerd in tegenstelling met de Janne (VL 10), de oude Strathbogie. Het ging nog eens in andere handen over, er kwam een motor in en na een korte tijd als Vre- denburg (Sch 70) aan de visserij te hebben deelgenomen kwam de motortrawler bij de N.V. De Drie Haringen in Katwijk aan Zee. Sedert 1936 is het de Exvelsior III (KW 76) een schip dat in zijn zestigste levensjaar is, een krasse oude, die zich van nieuwe en verlengde schepen niets aan trekt en er ook niet voor op zij gaat. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) Op de foto zien we, dat het hier een scheepstype betreft dat allang uit de tijd is. En toch kunnen we regelmatig een trawler in de Vissershaven zien, die een zusterschip is van de Strathavon: he motortrawler Ex celsior III (KW 76). En al is er heel veel aan deze Katwijker veranderd door het vervangen van machine en ketel door een motor, het aanbrengen van een nieuw dek huis met moderne brug en het plaatsen van een bak, toch heeft dit schip, dat nog steeds met succes aan de visserij deelneemt, tege lijk op de helling gestaan met de Strath avon. De Strathbogie, de Excelsior III dus, heette aanvankelijk Kestrel en de Strath- avond begon zijn taak als vissersvaartuig onder de naam Curlew. De Strathdee voer de van 1890 af al die naam. Hoop ven-loog Toen de maatschappij Gelderland de drie trawlers voor de eerste maal ter visserij uitzond, werd het bezit toevertrouwd in handen van de schippers Jac. Rechtsteiner, Simon Groen en Jan Krijger, pioniers van een bedrijf in opkomst. Een grote teleur stelling was het toen bleek dat de strijd opgegeven moest worden. Velen hadden hun hoop op deze grote rederij gevestigd, helaas het ging niet. Eigenlijk was deze rederij in 1901 al begonnen met de maat schappij Oceaan, de Zeven Provinciën- rederijen kwamen enige jaren later. Het doet er weinig toe, want in 1909 lag de hele zaak voor de kant: 23 schepen in totaal, waarvan er 19 over gingen aan de Alge mene Visserij Maatschappij, waaronder ook de maatschappij Gelderland. De schepen gingen dus niet voor IJmuiden verloren, maar bleken toch hun huis kwijtgeraakt te zijn, vooral de oude Strathbogie ging aan de zwier en de Strathavon kreeg het later ook te pakken. De Strathbogie vinden we in 1919 als Insulinde HD 54 ingeschreven in Hardinxveld, hoewel IJmuiden de thuis haven bleef, later treffen we hetzelfde schip weer aan als IJM 54 onder dezelfde naam. Daarbij voegde ook de Strathavon zich er weer bij als Helder IJM 39. Zo bleef het tot in 1927, „om de Zuid" kreeg men interesse voor het tweetal en de Algemene Rederij en Handelmaatschappij onder di rectie van H. de Korver kocht de twee schepen aan, waardoor het respectievelijk de Janne (VL 10) en Nelly (VL 9) zijn geworden. De geschiedenis van de Strathavon, in tussen Nelly VL 9 geworden, hield in Vlaardingen op. Het schip werd daar later Eind Mei, begin Juni zal er ook op Vel- sen een beroep moeten worden gedaan voor het Nederlandse Rode Kruis en al zullen doel en streven van dit instituut zo langzamerhand weinig tegenkanting meer ondervinden, omdat ieder in zijn leven wel eens met de onbaatzuchtige taken van de instelling in aanraking is geweest het kan toch geen kwaad, nog eens even het Zweedse wittebrood en de voedselpaketten, de gaven voor de concentratiekampen en de kinder transporten, de voedselzendïngen naar overstroomd Italië en de bloedtransfusie te overdenken. Al deze „goede werken", die over de hele wereld, zowel bij u naast de deur als in een uithoek van Azië worden uit gevoerd, kosten geld. Elk ogenblik van de dag staat het Rode Kruis voor iedereen, die in moeilijk heden of pijn verkeert, klaar. Als ge straks het collectebusje onder uw neus krijgt geduwd, geef er dan één momentje voor terug van uw tijd en een fractie van wat het Rode Kruis u waard zou zijn, als u op datzelfde mo ment een bloedtransfusie nodig zoudt hebben en hulp bleef uit. Straks worden ook in Velsen weer de auto- en fietswimpels verkocht met het bekende rode kruisje er op. Laat het een ereteken zijn, dat aan geen fiets en aan geen auto ontbreekt! Helpt het Rode Kruis helpen! Klaas Spieker 25 jaar bij de „Slokop" Een hoogoven, een slokop, die dag en nacht werkt, vraagt geregeld erts, kooks en kalk en hoewel er vele werkzaamheden bij de Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden automatisch geschieden, is er toch een man nodig, die de leiding van het ovenvullen heeft. En in het feestelijk vercierde schaftlokaal van de afdeling is denbeer K. Spieker gehuldigd ter gelegen heid van zijn vijfentwintig-jarig dienst verband als hoogovenvuller. Het was directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate. die namens de directie het woord voerde, dank en gelukwensen uit sprak en ziin woorden door de jubileum- envelop vergezeld liet gaan. Hoofdingenieur J. Rijkeboer was het een genoegen deze voortreffelijke mede werker te mogen gelukwensen en het ge denkbord en het getuigschrift der Maat schappij werden vervolgens met de geluk wensen van de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies aangeboden. De pl.v. chef der afdeling, de heer J. P. Hagen sprak namens de afdeling. van gelukwens in versvorm werd door seer Joh. Beentjes voorgedragen en de i- d is door de aanwezigen met vi-eug- de en instemming aangehoord. De heer J. A. van Éden was de afge vaardigde van de jubileumkas en bood de geschenken aan en de smeltmeester, de heer F. Spek, haalde herinneringen op uit vroeger dagen. De heer J. A. Baars bracht een berijmde gelukwens ten gehore; hij bood mevr. Spieker, die door alle sprekers in de huldiging werd betrokken, namens de collega's fraaie bloemen aan. Vervolgens was nog een tweetal dichter zangers aan het woord, de heren Stjipke de Vreeze en Onno Bronsema, die ook al versvorm van hun waardering en vriend schap kond deden. Tot slot een vlot-uitgevoerde vocaal- muzikale opluistering, voortreffelijk op ac cordeons begeleid door een dochter en een kleindochter van de jubilaris, Dina Spie ker en Tini Slinger (met enthousiaste sa menzang der vele aanwezigen), die ook de verdere muzikale omlijsting van deze hartelijke huldiging verzorgden. Tennisteam voor Edmonton samengesteld De volgende dames en heren zijn uitge nodigd om Velsen in Edmonton te vertegen woordigen: de heer en mevrouw Burger, mevrouw R. Nicolai en de heer J. Dalmeyer van de L.T.C. Velserbeek; mejuffrouw N. Meyer en de heer B. Stals van de L.T.C. Velsen; mevrouw H. Moller, mevrouw B. den Ouden en de heer J. Brunink van de L.T.C. Brederode. Teamcaptain is de heer J. van Zwieten van Brederode. Voor de derde maal in successie zal op 29 Mei a.s. een afvaardiging van sportlievend Velsen naar Edmonton (Engeland) gaan om zich in een sportieve strijd met de Engel sen te meten. Voor de derde maal naar Engeland en voor de zesde maal in totaal om beurten in Nederland en Engeland zal deze uitwisseling plaats hebben. In 1947 kwam Edmonton naar Velsen, beurtenissen te bespreken en te horen wat zij het dan alleen maar met een voetbal team. Spoedig breidde deze uitwisseling zich ook uit over andere takken van" sport zoals athletiek, tennis, hockey en zwem men, zodat thans jaarlijks over en weer een gezelschap van pl.m. 100 personen tot een bezoek wordt uitgenodigd. Dat een uitwisseling als deze zolang de nodige populariteit blijft genieten is wel een bewijs van het succes van -deze „on derneming". Het is dan ook een feit, dat zij sinds de eerste contacten wel wat meer is gaan betekenen dan een sportieve ont moeting alleen: er zijn prettige vriend schapsbanden in de ioop der jaren ge schapen. Vriendschapsbanden niet louter in de zin van „pretmaken". maar tevens die, welke leiden tot een meer dan opper vlakkige kennismaking met eikaars doen en laten. Fouten en gebreken vindt men overal. Om deze te kunnen beoordelen is echter meer nodig dan ze alleen maar te zien. Daar is voor nodig een gesprek, een eerlijk en open gesprek. Daar is voor nodig herhaaldelijke kennisneming van 'de deug den en gebreken van de ander. Daar is voor nodig een ruime blik. En die ruime blik kan men verkrijgen door wat meer te zien dan alleen wait „eigen" is. Zulk een pro ces is zich met deze telkenjare terug kerende ontmoeting aan het voltrekken. Want velen blijken ondanks het vroege jaargetijde steeds weer interesse te hebben om hun vacantie door te brengen daar waar vele Velsenaren tenslotte al meer dan eens geweest zijn. Maandagavond zullen alle deelnemers in de Moerbergschool te IJmuiden bijeenko men om voor het laatst de komende ge- De Kennemerstaten athletiekvereniging „Suomi" opent Zondag haar athietieksei- zoen op de ,,Watervliet"-sintelbaan met regionale wedstrijden voor nieuwelingen in de verschillende klassen. Er zijn in de afgelopen dagen niet minder dan 260 deel nemers ingeschreven. Er is een uitgebreid programma samengesteld waar van aller eerst de series loopnummers tussen de technische nummers door worden afge werkt. Later volgen dan de halve eind strijden en de finales van de loopnummers. Vrijwel alle athletieknummers zijn goed bezet en hierin dingen verschillende be kende jeugdige athleten mee. Bovendien hebben deze wedstrijden, die reeds Zondagmiddag om één uur beginnen, voor de Suomi-deelnemers(sters) nog het karakter van generale repetitie voor de sportuitwisseling Edmonton-Velsen. Laatste co m p e t i t i e we d s t r ij d van VVB V.V.B. gaat vanavond om zeven uur op „Watervliet" de laatste competitiewed strijd van dit seizoen spelen en wol tegen D.R.C. uit Durgerdam. V.V.B. komt uit met: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en B. Kerkhoff; F. Morlang, W. Noort- man, A. Both, J. Kersbergen en P. Helder. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Donderdag aangekomen het Zweedse s.s. „Normandia", dat van Gothenburg een lading van 1400 ton houtstof aanvoerde. hen alzo te wachten staat. Reeds nu al kan worden bericht, dat op Donderdag 29 Mei de deelnemers in alle vroegte van het Tiberiusplein te IJmuiden- Oost zullen vertrekken. De reis zal ditmaal gaan via Antwerpen en Oostende. Door deze route wordt de overtocht over de Noordzee tot pl.m. 3'4 uur bekort. En wan neer de Velsenaren om ongeveer 10.30 uur 's avonds in Edmonton zullen zijn aange komen staat hen weer een week vol pret tige belevenissen te wachten. Enkele weken geleden is tijdens een buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. „De Plaatwellerij" aan de heer J. D. B. Olie op diens ver zoek per 1 Juni bijzonder eervol ontslag verleend als directeur van de vennootschap. Op 31 Mei zal het personeel van deze geziene en nog zeer vitale zeventigjarige in de kunststoffenfabriek aan de overkant van het kanaal tevens afscheid nemen. „Tevens", omdat op deze dag het zwaartepunt valt van de huldiging van de heer Olie die d'an precies veertig jaar directeur van de onderneming is. Het feit, dat op 1 Juni boven dien het bedrijf evenzovele jaren bestaat, wordt naar de achtergrond geschoven, daar directie en personeel dit zonder veel aandacht voorbij laten gaan. Over tien jaar zal de fabriek een halve eeuw buizen en platen hebben afgeleverd en dit gouden jubi leum wordt dan dubbel feestelijk herdacht. Op 1 Juni 1912 werd in Heemstede de firma J. D. B. Olie en Gonnermann opge richt en kort daarop reden de beide heren in een koetsje naar Velsen waar zij bij ma kelaar Bus een lapje grond kochten langs het Noordzeekanaal. Hierop verrees een houten keet en de aanloop van een klein naar een middelgroot bedrijf was begon nen. Die eerste jaren brachten op het nog smalle pad van de onderneming diverse moeilijkheden met zich mee en zo kon het bij voorbeeld toentertijd gebeuren, dat de heren dikwijls zonder salaris naar huis moesten gaan. Bijna twee jaar na de op richting is de naam van de onderneming veranderd in Hollandsche Plaatwellerij en Pijpenfabrieken N.V. v/h J. D. B. Olie en Gonnermann. Dat was op 17 Januari 1914. Van die datum tot 1945 is de heer Olie al leen directeur geweest. Op 6 Januari 1919 werd de naam wederom gewijzigd en van toen af heette de fabriek N.V. „De Plaat wellerij". Mede door de inspirerende lei ding van de heer Olie ging het bedrijf groeien. Zo kwam er een filiaal in Hoens- broek. De actieve directeur heeft zich van de beginne af gespecialiseerd op lasgebied en in 1922 was deze industrie de enige in Ne derland die kon lassen door middel van watergas. Als er iets nieuws verscheen in het buitenland wat betreft lasmethode of las-attributen; de heer Olie was er als de kippen bij om er kennis van te nemen en het zonodig zelf te proberen in de fabriek. Werd het personeel voor de laatste we reldoorlog in de beste tijd gevormd door 150 tot 200 man, na de bevrijding is de grote vlucht begonnen, hetgeen wordt be wezen door het aantal werknemers, dat thans de belangrijke orders uitvoert. Hoe wel 1938 eigenlijk niet het juiste jaartal was om het 25-jarig bestaan te vieren, geschiedde zulks wel wegens de opening van de grote fabriekshal. De directeur zal zijn afscheid waarschijn lijk niet opvatten als een sinecure: per 1 Juni is hij namelijk benoemd tot gedele geerd commissaris van de onderneming, zodat hij zich nog actief met de gang van zaken zal blijven bemoeien. Oprichter van de Nijverheidsschool De heer Olie geniet ook bekendheid door zijn kennis omtrent de bedrijfsstatistieken en hii is eveneens een der oprichters van de Nijverheidsschool in Velsen, daarbij maakt hij deel uit van het bestuur van de Kamer van Kooohandel te Haarlem en van de las-commissie van het Centraal Nor malisatiebureau. En dat de scheidende di recteur no? jong van geest is en met zijn tijd mee wil gaan, moge blijken uit de aan koop van een bromfiets, waarmee hij ron kend naar en van kantoor gaat. Vrijdag 30 Mei van drie tot vijf uur zal in het Statenhuis te Beverwijk een receptie worden gehouden ter gelegenheid van zijn veertigjarige verbintenis aan het bedrijf en Donderdagavond 29 Mei biedt de heer Olie een feest aan in het Concertgebouw te Haarlem, waar het personeel de bloemetjes zeker geducht buiten zal zetten. ADVERTENTIE „De Jump" kaartte voort Woensdagavond heeft bridgeclub „De Jump" haar zomercompetitie voortgezet. Hoewel de heren Jonker en Laman voortaan geen koppel meer vormen was hun succes opvallend: 43 pnt. of 71.67 De uitslagen in afdeling A zijn: 1. Jon kerLaman 43 p.; 2. KonzBaggerman 30)4 p.; 3. WoninkPorck 30 p.; 4. Boer Kaandorp 29)4 p.; 5. mevr. KonzKoudijs 24^ p.; 6. De Haas—Wey 22'A p. In afdeling B: 1. Amsingv. d. Berg 30 p.; 2. echtp. De Groot 29 p.; 3. dms Kra merSchoen 28 p.; 4. v. d. BurgKramer 24 p.; 5. dms RolloosBrouwer 20 p.; 6. dms De HaasElzerman 19 p. In de uitgestrekte polderweiden bezuiden Beverwijk is langs het Noordzeekanaal een gebouwencomplex verrezen, waarin ongeveer 500 mensen hun brood verdienen. N.V. „De Plaatwellerij" is veertig jaar geleden bescheiden gestart, thans verlaten dagelijks honderden meters buis de prachtig geoutilleerde fabriek. (Foto K.L.M). Na de vierde wedstrijddag in de tennis- competitie der K.N.L.T.B. is er enige teke ning gekomen in de stand op de ranglijst jes. De clubs uit Velsen staan er niet slecht voor. Het tweede team van de L.T.C. Vel- serbeek is vrijwel zeker van de titel in z'n afdeling. De beslissing kan Zondag tegen „Hoogerheide" vallen. Zo heeft ook het eerste team van de L. T.C. Velsen een prachtige kans. Het kam pioenschap kan ook het tweede en derde team van „Brederode" bijna niet meer ontgaan. Zondag aanstaande is een belang rijke dag voor alle clubs in Velsen, omdat dan over de gehele linie afgerekend zal moeten worden met de andere kampioens- candidaten. „Velserbeek" II, „Brederode" I en „Brederode" IV zullen het ongetwijfeld niet cadeau krijgen. Velsense athleten in Enkhuizen De Suomi-athleten, die vorige week al hebben bewezen dit seizoen goed te be ginnen, wisten in Enkhuizen tijdens de door HBS-Flevo gehouden atletiekwed strijden weer enige successen te boeken. De dames D. Adelaar-Hurkmans en Tr. Blötevogel kwamen uit op de 100 m. B- klasse. Zij wisten op fraaie wijze de eind strijd te bereiken en daarin met respec tievelijk 13.3 sec. en 13.4 sec., de tweede en vierde plaats te bezetten. Bij het dis cuswerpen B-klasse werd mevrouw D. Adelaar-Hurkmans eerste met 32.03 m., bij speerwerpen C-klasse moest zij echter met een tweede plaats (21.31 m.) genoegen nemen. Een goede prestatie leverde A. Koet bij de heren op de 100 m. C-klasse. Spaans Achmed en Achmed kuier den samen een paar weken geleden door de stoffige straatjes van Ceuta in Spaans Marokko. Achmed i was 17 en heette van huis-uit Amedo en zijn vriend telde 19 warme lentes en zijn vader was Ben Maimon. Het werk was gering in Spaans Marokko, en de pese tas schaars, de wijn duur en het avontuur ver. Zodat Ach med tegen Achmed zei: „Ach broeder, er ligt een groot schip in de haven uit Pa-na- ma en als wij ons ten tijde van het uur, waarop de zwar te draad niet meer van de witte draad te onderscheiden is, op dit schip verbergen, dan zullen wij wellicht verre lan den zien". Achmed antwoordde: „Het zij zo. Allah il Allah". En zij gingen en voeren uit en het Panamese schip de „George" nam hen mee tot in de sluizen van IJmuiden. Daar glipten de beide donkere ver stekelingen van boord dat schijnt te kunnen, al is het ons nog nooit eens gelukt ook maar aan boord te glippen en ze zwierven vele dagen door Kennemerland en leden honger en kou. „Die verre landen vallen me tegen" moet Achmed op een avond hebben opgemerkt, en de andere Achmed antwoord de (in het Arabisch): „Hou je waffel, want daar hè-je een vent van de Hoogoventerrein- bewaking". Dat was ook zo en de beide bruine broeders wa ren geknipt. Niemand verstond ze even wel, zodat de politie tenslotte de rector van het Missiehuis in Driehuis vroeg, of die niet een mondjevol met de mannen zou kunnen babbelen. Maar Achmed I en II spraken zulk een steenkolenspaans en voor de rest alleen maar heel vlug Arabisch, dat de rector er ook geen gat in zag. De avonturiers wachten nu in Velsen op een retourtje naar Ceuta. Zo gauw er een schip die kant uitgaat, stap pen ze op. Is er in die tyd iemand, die ze-in het Arabisch de krant kan voorlezen Want ze kunnen niet lezen of schrij ven. Fazantenleed Enkele fazantenhennen in Velserbeek, die tezamen tien mooie gespikkelde eieren be zaten en in spanning afwacht ten of het hennetjes of haan tjes zouden worden, zijn wreed in hun geluk gestoord door een wel heel misselijke van- dalenhand. Die heeft namelijk al die tien toekomstige fazan ten uit het nest gepikt en is er laf mee weggelopen. Nou, nou, nou. Wat ontzettend flink. Laat 'ie het dan bij een maraboe of een aasgier probe ren, de vent. Vergeetachtig In het hart van Velsen is „het monument" zo langza merhand een vertrouwd cen traal punt geworden, dat op hoogtijdagen de fakkel der herinnering aan vijf bange ja ren ontsteekt en de rest van het jaar het symbool wil zijn van een eenheid, die deels ver loren is gegaan, maar als ideaal toch in vele harten ligt verankerd. Helaas is er zo zel den een hart, dat dit ideaal durft uit te dragen, met de kracht, die slapenden wekt en blinden ziende maakt Dat monument staat daar het jaar rond, tegen de wol ken, tegen de blauwe zomer lucht en in de regen. Rondom ligt een schraal grasveldje en pieken een paar ijle populieren omhoog. Als de vijfde Mei voorbij is, verwelken op dat gazonnetje de bloemen der ere. Soms tot en met de tien de, de twaalfde, de vijftiende Mei liggen daar de flarden van kransen en ruikers en nie mand kijkt er meer naar om. De seringen verworden van wit en lila tot een groezelig bruin en ze liggen daar maar, als een klein klaagzangetje over de vergeetachtigheid van de mens. Dat is velen dit jaar opgevallen: zo lang als die verwelkende eerbewijzen er blijven liggen, en hoe gauw ze in omliggende gemeenten wél stil worden weggehaald door de daartoe bestemde diensten, als de fleur er af raakt. Er wordt ook wel eens wat gezegd over de meer dan so bere beplanting rond het mo nument en ook daar kan Lam penier het mee eens zijn, al moet er direct op gewezen worden, dat onze dierbare Velsense grond blijkbaar be staat uit een ondoorgrondelijk mengsel van turfmolm en siga renas, waar heesters en bomen alleen maar met kunst en vliegwerk, veel water en een heel voorzichtige behandeling op wensen te gedijen. Voorzo ver ze in die tussentijd niet door vernielende handen en handjes ter aarde zijn geknakt, wil er dan wel eens wat van terecht komen. Maar goed: het moet inder daad mogelijk zijn rond het ge denkteken aan de Zeeweg, dat mede dank zij hen, in wier leed het is gedrenkt, nu weer door woonwijken wordt omgeven,een wat weelderiger aanplant neer te zetten dan het armeluis- tuintje van nu. Dan doet ons voorstadje Haarlem het toch écht mooier. Daar zyn we weer Kippen van Kennemerland, spitst uwe kam! Poetst de ve ren en luistert: het begint weer. Het is al begonnen, mo gen wij wel, met schrik, ver klaren. Aan de Kanaahveg te Beverwyk is een uwer zuste ren, de witte horn Mietje van de heer Adriaan Waumans, die nog in de verte familie is van Jeanne, wier zuster gepa renteerd was aan Coba, die nu zes jaar geleden in het vrien delijk dorpje Emmererfschei- derveensebrug een ei van zulk een omvang produceerde, dat alle beschaafde hoenderen van hun stokje vielen wij zeg gen, in Beverwijk is Mietje van Waumans de strijd om de grote ei-prijs van Kennemer land begonnen. Na intense voorbereidingen en een drie maands dieet van Hoogoven- cement plus een Yoghi-cursus te hebben gevolgd, is deze Mietje er in geslaagd in heur hok een ei te fabriceren van ruim anderhalf ons. Valt u al? Inderdaad, dit is om bij te val len. Want dit is nog zwaarder dan drie normale kippeneieren tezamen. Mietje, de witte van Wau mans, is altoos al een buiten pootje geweest in de familie, want meestentijds bracht zij in éen moeite twee eieren te voorschijn, waar de buurt al genoeg over kletste. Maar thansAnderhalf ons, mij ne dames. Denk u dat in en eet cement, desnoods gewapend beton, maar laat u niet eieren door die Mietje, die eigenlijk onder ons gezegd en gezwegen, nooit heeft willen deugen. Al van aankomend kuiken af. Kent u dat verhaal van haar en die blonde haan met die motor fiets? Ja precies, nou van zo iemand kun je zo-iets ver wachten, is 't niet? Wij verwachten van u, fat soenlijke kippen een ei, dat te gen het halve pond loopt. Met zo'n zestien dooiers er in. Laat u zeiven niet kenne mjjne da mes. Ja, gaat u zitten dames, gaat u zitten Kattekonljnen Nog meer naar het Noorden is de tweede bijzonderheid voorgevallen: in Heemskerk. Daar heeft een konijnenhouder aan de Van Assendelftstraat een nest van tien jonge konij nen gekregen (van een moe der-konijn dan), maar de moe der zocht de eeuwige konijnen holen op en liet tien kleine pluisjes hongerig op deze wre de en koude wereld achter. De buren bezaten echter een poes, die wist, wat hongerige kinderen toekomt. Zij begaf zich dies naar het krijtende tiental en vlijde zich koeste rend om het schooltje heen. De kinderen vergissen zich wel eens met het aanspreken van hun pleegmoeder, de poes krygt trek in jonge worteltjes en er is een konijntje onder die tien, dat al eens angstig naar zyn oren heeft gevoeld, want die willen maar niet lang worden, maar dat is het risico. Men zegt, dat het haast nooit voorkomt, zo'n vreemde ont ferming. LAMPENIER Houden zo. De hogere rondvisnote- ringen, die Woensdag hun intrede deden, konden Vrijdag stand houden. De schelvis kwam boven de Woensdag betaalde prijzen uit en maakte f 45 voor de grote soorten en f 35 voor de braat. Ook wijting was duur. Grote soorten, die schaars werden aangeboden, haalden op tot f 28 per kist en de kleinere lieten zich met f 20 tot f 22 betalen. De zwarte kolen daarentegen kregen minder belangstelling, mede door het iets ruimere aanbod van de trawlers: f 34 per 125 kg. Ook de-tong wilde nog niet erg. Laptong kon wel een paar cen ten per .kilo meer bedingen en kwam daar door weliswaar op f 1,85 per kilo, maar de rest was spotgoedkoop en ging met vreze iedere volgende afslag in. In de laatste markt werd voor de grove slips geen ho gere prijs betaald dan f 0,75 per kilo, terwijl de grovere sorteringen er ongeveer f 0,10 per kilo boven bleven. De notering van de kabeljauw hield de f 70 aan voor de regels bij goede kwaliteiten en f 60 voor wat lichter goed. Niet dik. De „Medan", die Vrijdag als enige trawler aan de afslag verscheen met een aanvoer van goed 300 kisten, mocht over het eindresultaat van bijna ƒ12000 niet mopperen, al had het voor een 10-daagse reis wel wat hoger mogen zijn. Bij de loggers triomfeerde de Noordlogger Katwijk 89, die na een 12-daagse trip f 6050 in de wacht wist te slepen. De ove rige besommingen varieerden voor de kot ters van f 105 tot f 1300 als gevolg van de verschillen in reisduren. De aanvankelijk voor vandaag verwachte „Petten" liet verstek gaan tot Maandag en dus was alleen de „Tubantia" met 65 kisten schelvis, 140 dichte makreel, 35 ge stripte wijting, 15 dichte wijting, 15 stok- kebit, 30 haring en 200 stuks stijve kabel jauwen aan de markt. Verder kwamen binnen de Texel 33 en vele kustvaartui gen, die Woensdagmorgen voor de tweede maal in deze week naar zee waren ver trokken, alsmede enkele kustloggers die korte weekreisjes hadden gemaakt. Nog op zee. Zaterdag bevonden zich van de t-rawlervloot nog de volgende sche pen op zee: de Petten (vertr. 12 Mei); Flamingo (vertrokken 14 Mei); Eli Chéné- vière, Bloemendaal, Limburgia en Polder man (vertrokken 15 Mei); Schoorl (vertr. 17 Mei); Vios (vertr. 19 Mei): Maria van Hattum (vertr. 20 Mei): Abraham en Ad- jowico (eveneens vertrokken 20 Mei ter zoute haringvangst); Post Boy (vertrok ken 21 Mei) en de Mary en Thorina (vertr. 23 Mei) alsmede de Eveline ter haringvisserij In en uit Vrijdag kwamen binnen Katwijk 89, 133, 129 van Katwijk, HD. 12, Urk 61, 7, 59, 35, 34, 163, IJmuiden 240, 239. Naar zee vertrokken de IJm. 239, 202, 206, 226, 249, 241, 227, 208, 61, 116, 33, UK. 72, 69. 4, 85, 59, 91. 7. 35, HD. 54, 12, CZ. 3, 1, BR. 58, 28, KW. 30, 48. Nog een. De Bali (Katwijk 129) is Vrijdag van binnen gekomen om zich bij de haringvloot te voegen. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwam binnen de SWI 102. Bijlegger. De UK. 85 kwam als bijlegger binnen terwijl de Katwijk 31 naar binnen ging om elders te gaan repareren. Jammer. De Katwijk 123 Robert William, die onder commando van schip per C. Dubbelaar na de verbouwing Maan dag al een keer aan de afslag is geweest en tot de beste besommers opklom, meldde nu de visserij in de steek te moeten laten wegens een defect aan de motor. Vrijdag kwam de Robert op halve kracht binnen. Daar er maar even gevist was, bedroeg de vangst slechts enkele manden. „Scheiden doet lijden". De Noorse coaster „Rinfrost", die met een lading koelhuisvis de vissershaven wilde verlaten, manoeuvreerde zodanig, dat hij met z'n voorsteven de boeg van de kotter Werom III een klap gaf, waardoor de IJmuidenaar een flinke deuk kreeg. Zilveren jubilaris bij de papierfabriek De heer J. Joldersma, beambte van de afdeling grondstoffenbeheer bij Van Gelder Zonen Papierfabriek, was Vrijdag 25 jaar in dienst van het bedrijf. Hij is op het directiekantoor ontvangen door ir. B. Verdoorn, fabrieksdirecteur, die de jubilaris complimenteerde en hem als huldeblijk namens de directie een gouden armbandhorloge met inscriptie aanbood. Voorts ontving de heer Joldersma, die van een verdere huldiging aan het bedrijf had afgezien, een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10