Voor premie woningen en herbouw 35 millioen gulden extra HM Maandag publicatie van het Duitse vredescontract De Luxemburgse conferentie borduurt voort op plan-Spaak Vier straaljagers in 24 uur neergestort Weerbericht Per auto Invoering van bouwstop voorkomen Piloten van twee Meteors en twee Tlranderjets om het leven gekomen Haarlems Dagblad llifef Vermoedelijke daders van aanslag op Indonesische attaché aangehouden Resolutie dringt aan op een constituerende vergadering Verzet Droog maar koel weer Het woord is aan Maandag komt Franse staatslening uit Washington struikelt weer over eigen verklaringen Verzending van zeepost Nog steeds zijn er onopgeloste kwesties Naar Europese statenbond Succes ervan lijkt verzekerd Generaals Dodd en Golson zijn gedegradeerd 66e JAARGANG No 268 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 24 MEI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e TAARGANG No 121 r j Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOLGENS een Amerikaans opinie-onder zoek worden de meeste huwelijks-aanzoe ken in de Verenigde Staten tegenwoordig in een auto gedaan. Dit moge wat zonder ling lijken in een land, dat zoveel ruimte buiten wegen en auto's biedt; gelukkig rest nog altijd bijna de helft, omtrent welker romantische omgeving bij zulk aanzoek men zich fantasieën maken kan. Het is overigens het enige gegeven in een be schouwing over het automobilisme van Wilfred Owen Owen in „The Lamp", dat niet met getallen wordt toegelicht. Het is dus de onnauwkeurigste opgave in zijn stuk. Waarmee ik niet wil zeggen, dat de statistieken meer indruk op het publiek zullen maken. Eerder minder. Als de ge tallen, waarmee een mens gewoonlijk te maken heeft, te ver overtroffen worden kan hij het resultaat moeilijk meer bevat ten. Het reikt boven zijn belangstelling uit. Het verliest zich ergens in nullen en neve len. Talloze ministers van financiën moe ten zich daardoor in de loop der tijden staande gehouden hebben. Slechts weinigen begrepen nog waar zij het over hadden; de overigen kwamen niet eens aan critiek toe. Ik herinner mij een gemeenteraad, waar van men zei dat hij in voorstellen van B. cn W., die meer dan tienduizend gulden kostten, zwijgend placht te berusten. (Dat was vóór de oorlog, toen de gulden nog zo veel meer waard was; misschien is de limiet nu tot dertigduizend gestegen.) Ik herinner mij ook een raadslid, in een andere ge meenteraad, die uit de volheid zijns harten erkende dat hij niet begreep, wat iemand met een inkomen boven de vijfduizend gul den (per jaar) moest doen. Die brave man leefde ook in voor-Lieftinckse tijden en on getwijfeld was hij gehuwd met een zuinige huisvrouw. Maar intussen is het voorbeeld tekenend voor hetgeen ik wilde zeggen: de statistiek leeft veelal in een ivoren toren en is voor de meeste mensen onbereikbaar. Of, als u dat beeld klaarder is: in een ster renwacht, vanwege haar astronomische ge tallen. Owen voorzichtig citerend en mij dus onthoudend van zijn hoogtepunten vind ik toch wel iets genietbaars in zijn stuk. Wist u dat in Amerika het aantal mannen, dat auto-rijbewijzen heeft, driemaal zo groot is als het aantal vrouwen? Wist u dat proef nemingen hebben bewezen, dat mannen behendiger rijden, maai- vrouwen voorzich tiger, hetgeen de statistieken van ongeluk ken bewijzen? Dit houdt dus lof en blaam ter ene zowel als ter andere zijde in; laat ons erin berusten en maar aannemen dat het in Nederland ook zo is. De helft van de Amerikaanse arbeiders gaat per particu liere auto naar het werk; ik weet niet of dat wel zo benijdenswaard is, zeker niet als het jongere mensen geldt, die te weinig lichaamsbeweging en te weinig frisse lucht zullen krijgen. Maar het is nu eenmaal zo dat zeggen wij steeds vaker sinds de techniek ons in voortdurend toenemende mate op sleeptouw heeft genomen en de Amerikanen beschikken over 73 auto's per honderd gezinnen. Dagelijks rijden meer dan negen millioen mensen, die niet zelf over een auto beschikken, in auto's van anderen mee. Lange ritten maken de meesten niet. Zij doen het ook liever niet. Maar ook bij die reizen bezit de auto nog een voorsprong op andere verkeersmiddelen. Van elke honderd mensen, die minstens 2300 km moeten rij den eer zij in New York zijn, maken zesen veertig die lange tocht per auto, vijfender tig per vliegtuig en maar negentien per trein. Dit is een merkwaardig gegeven. Er blijkt uit met hoe zware mededinging het spoorwegverkeer in de V. S. te kampen heeft. Er blijkt ook uit hoe belangrijk het passagiersvervoer per vliegtuig er is. En ge zoudt, als ge dit leest, wel eens even in de toekomst willen gluren om te weten hoe de percentages zich (bijvoorbeeld) over vijfentwintig jaar zullen verhouden. Het vliegtuig zal dan zeker weer grote vooruit gang geboekt hebben, en misschien wel het meest ten koste van de auto. Maar nu verkeert die nog in haar hoogtij. Er wordt ook in Amerika veel meer auto gereden dan voor de oorlog. Het aantal weggebruikers is met vijftien millioen ge stegen; het verkeer op hoofdwegen en in steden met de helft toegenomen.Het vracht autoverkeer is enorm en handelsreizigers reizen in het algemeen niet meer met mon sterkoffers maar hebben hun wagens zo'n beetje als rijdende winkels ingericht, die vaak een fantastische verscheidenheid van artikelen bevatten. Er zijn er, zegt Owen, die zelfs oliestook-installaties en volledige keukeninrichtingen meevoeren. Buiten het leger gerekend beschikt de overheid de federale regering te Washington, de overheid der achtenveertig staten en de lagere bestuursorganen over een half millioen auto's. Het lijkt wat veel, zelfs in een land met veertien maal zoveel inwoners als het onze. Maar het is een on eindig groter land. En als dit geen zuinig beleid van de Amerikanen mag heten kan men zich meteen de vraag stellen: waarom zouden zij zuinig zijn? Dat alleen de dien sten van de commissie voor atoomenergie zevenduizend auto's nodig hebben, lijkt wat kras. Het doet ook een beetje ironisch aan, vanwege deze ouderwetse liefde voor de benzinemotor. En het zal sommigen doen denken, dat dit gezelschap zich wel volledig heeft uitgerust om zo snel mogelijk uit de buurt te komen. Maar dat is natuurlijk niet zo. Meer dan vijftien millioen auto's in de Verenigde Staten zijn uitgerust met radio en in bijna de helft der staten is verordi neerd, dat men televisie-toestellen alleen achter de rug van de bestuurder in een auto mag monteren. Dit laatste lijkt een redelijke veiligheidsmaatregel. Overigens duiden al die radio's en televisie-toestellen erop, dat Amerikanen zich in auto's ver velen en noch in het uitzicht, noch in hun eigen gedachten, noch in gesprekken met medepassagiers genoeg vinden dat hen boeit of laat mij maar zeggen: bezighoudt. Hetgeen misschien een verschijnsel is dat daling in hoogtij van de auto aankondigt. Zegt een oud Frans woord, niet dat ieder genre goed is behalve het vervelende? Zo is het met de auto in ons land niet gesteld, al toeteren er al veel radio's in. Maar duurt het nog lang? R. P. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat wegens de dreigende uitputting van het voor 1952 voor premiebouw toegestane bedrag van 60 millioen gulden, nieuwe aanvragen voor lopig niet in behandeling kunnen worden genomen. Minister In 't Veld heeft thans echter medegedeeld, dat de Raad voor Economische Aangelegenheden voor Herbouw en voor de Bouw van Premiewoningen goedkeuring heeft gehecht aan het toekennen van een extra subsidie van 35 millioen gulden, waarvoor de gelden bij suppletoire be groting zullen worden aangevraagd. Over de verdeling van deze 35 millioen gulden is nog geen beslissing genomen. De R.E.A. heeft eveneens zijn goedkeuring gehecht aan een extra subsidie van 3 millioen gulden voor woningverbetering, waarvoor de gelden eveneens bij suppletoire begroting zullen worden aangevraagd. In het eerste kwartaal van 1952 werden aantal werklozen gekomen. Hiervoor heeft 16.638 aanvragen goedgekeurd. Het gemid delde aantal per kwartaal was begroot op 12.500 woningen. Met de goedkeuringen richt zich het be leid op een aantal van 4600 a 4700 per maand om een totaal-bouwprogramma voor 1953 van 55.000 woningen te verzeke ren. In April bedroeg het aantal goedkeu ringen reeds 5600. De minister verwacht dat men in Mei en Juni ook boven het minimum zal uitkomen". „Wij moeten ech ter geen politiek van hollen of stilstaan voeren", zo zei de minister tijdens een Vrijdag gehouden persconferentie, „want dan zou het eind de onprettige lasten wel eens kunnen dragen". Ten aanzien van de premiewoningen deelde de minister mede dat tot eind April 11.000 woningen waren goedgekeurd, waar door het gevaar is ontstaan dat het toege stane bedrag van zestig millioen voortijdig zou worden uitgeput. Door de maatregel, waardoor 35 millioen gulden extra beschik baar komt wordt voorkomen dat een bouw stop zal moeten worden ingevoerd. De werkloosheid in de bouwnijverheid is van 41.000 gedaald tot 26.000 in April. Men had een sterkere daling verwacht. Dat de werkloosheid boven de raming is geble ven, weet de minister aan het teruglopen van de militaire bouwnijverheid, waardoor in deze sector in April 7000 arbeiders min der werkzaam waren dan in Januari. Er staan echter belangrijke werken op stapel, waardoor het mogelijk zal zijn een groter aantal arbeiders, voornamelijk grondwer kers, te werk te setllen. De openbare wer ken bieden in dit opzicht eveneens een goed perspectief. Ook het langzaam op gang komen van de woningbouw is een oorzaak van de werkloosheid en tenslotte is er bij het onderhoudswerk een groter Staande in een getraliede kooi in de rechts zaal houdt Ahmed Hussein, advocaat en socialistenleider in Egypte, die thans te Cairo terecht staat voor opruiing en mede plichtigheid aan de ongeregeldheden, die onlangs in de Egyptische hoofdstad plaats vonden, een warm pleidooi voor zichzelf. nu de R.E.A. 3 millioen beschikbaar ge steld. De minister sprak als zijn stellige verwachting uit dat de werkloosheid in de komende maanden sterker zal teruglopen. De minister constateerde een daling in de animo voor duplexbouw, waardoor de be rekeningen zijn verstoord. De opheffing van de woningnood hoopt men desondanks in 1960 te bereiken. Hoewel de minister thans niet wilde tre den in een beoordeling van de opzetten- kwestie, gaf hij toch als zijn opvatting te kennen dat er op dit terrein ergelijke mis- WASHINGTON (Reuter). Tien dagen geleden hebben de Verenigde Staten een waarschuwing gezonden aan de 16 landen van de UNO met strijdkrachten in Korea om op hun hoede te zijn voor mogelijke nieuwe „communistische aggressie in het Verre Oosten". Dit is gisteren door het departement van Buitenlandse Zakei) medegedeeld. Het mi nisterie heeft verder verklaard, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Woensdag op een persconferentie ten onrechte heeft gezegd, dat een derge lijke waarschuwing niet was uitgegeven. President Quirino van de Philippijnen had eerder gezegd, dat een dergelijke waar schuwing van de V. S. was ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde Vrijdag, dat thans vernomen is, dat president Quirino doelde op de verklaring, die onlangs in Washing ton (op 13 Mei) was verstrekt aan ver standen bestaan. „Er is sprake van een kankergezwel dat moet worden uitgesne den", zei hij. Namens zijn ambtgenoten van Verkeer en Oorlog kon minister In 't Veld wel verklaren open te staan voor voorstellen uit het bouwbedrijf om tot een redelijke oplossing van de moeilijkheden te komen. Over het soms geruime tijd leeg staan van panden in de vrije sector verwees de minister naar zijn ambtgenoot van Binnen landse Zaken. Zelf ziet hij de oorzaak in het aarzelen van gemeentebesturen om deze panden te vorderen en daarmee de ver koopmogelijkheden te verminderen. De da ling van de bouw in de vrije sector doet echter genezing van dit kwaad verwachten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië en Nieuw Guniea: ms. Willem Ruys (29 Mei); naar de Antillen ms. Poseidon (26 Mei), naar Suriname ms. Nestor (28 Mei); naar Canada ss. Waterman (27 Mei); naar Argentinië, Urugay, Bolivia, Brazilië en Chili: ss. Paraguay Star (31 Mei). Hedenmorgen zijn twee mannen gear resteerd die ervan verdacht worden de aan slag op de Indonesische militaire attaché in Den Haag, luitenant-kolonel Harjona, te hebben gepleegd. Een van hen heeft een bekentenis afgelegd. Eén arrestatie geschiedde in Drente, in samenwerking met de rijkspolitie in die provincie. Verborgen op een hooizolder van een boerderij is daar aangetroffen de 29- jarige M. P., zonder beroep, afkomstig uit Den Haag. Te 's Gravenhagc is aangehouden de 24- jarige F. A. C., zonder beroep, eveneens uit Den Haag. Hij werd ten huize van zijn ver loofde aangetroffen. Verdacht van medeplichtigheid is aange houden de 64-jarige C. A. van D., stucadoor te 's Gravenhage, Hij heeft, naar de politie mededeelt, de daders van wapens voorzien en hen na hun daad verborgen. C. A. van D. is voorzitter van de „Landelijke Organi satie van Oud-illegale Strijders". BONN (Reuter). De uiteindelijke tekst van het stelsel van verdragen ter beëindi ging van het bezettingsstatuut in West- Duitsland zal Maandagmiddag worden ge publiceerd, enige uren voor de onderteke ning, aldus heeft een geallieerde woord voerder Vrijdag in Bonn verklaard. De in houd van het verdrag zal waarschijnlijk niet zijn vastgesteld voor Zondagavond. Behalve de paar punten, waarover de vier ministers van Buitenlandse Zaken nog overeenstemming moeten bereiken, zijn er talrijke kwesties, die nog moeten worden geëffend. Iedere voorafgaande publicatie van de inhoud moet bijgevolg vele onjuistheden bevatten, aldus de woordvoerder. Het Duitse persbureau DPA heeft echter reeds heden een opsomming gegeven van de vermoedelijke inhoud. Volgens dit pers bureau krijgt de Bondsrepubliek vrijwel tegenwoordigers van alle landen, die deel- volledige souvereiniteit ten aanzien van nemen aan de actie van de UNO op Korea, over „de communistische versterkingen in Noord-Korea en hun vermogen om een nieuwe offensieve actie te beginnen." haar binnen- en buitenlandse politiek. Het bezettingsstatuut komt hierdoor te verval len, de organen van de drie Hoge Commis sies worden opgeheven, en de bezettings- LUXEMBURG (Belga). Paul Henri Spaak heeft gisteren op het congres van de Europese beweging verklaard niet geheel gekant te zijn tegen het voorstel van Eden om de 15 landen van de Raad van Europa te verbinden met die van het Europese leger en van de kolen- en staalgemeen schap. Spaak verklaarde echter een stoutmoedi ger plan te bezitten volgens hetwelk tegen het einde van dit jaar de oprichting van In Rotterdam heeft de politie een 34- jarige man aangehouden, die 25 rijwielen gestolen heeft. In zijn huis werden vijf ont vreemde fietsen aangetroffen en onder de vloer lag een massa onderdelen, waarvan men wel 14 fietsen zou kunnen construeren. De overige fietsen had hij verkocht. In vierentwintig uur tijd heeft de Neder landse luchtmacht vier straaljagers verlo ren. De piloten van de toestellen kwamen om. Sinds het begin van 1950 zijn nu 29 straaljagers verongelukt. Driëentwintig vliegers verloren daarbij het leven. Vrijdagmorgen stortte tussen Terschel ling en Harlingen een Meteorstraaljager van de vliegbasis Leeuwarden in de Waddenzee. De enige inzittende, de 25- jarige tweede luitenant-vlieger G. R. Eecen uit Bergen (N.H.), kwam om het leven. Het toestel keerde terug van een weervlucht boven de Waddenzee. De reddingboot „Brandaris" slaagde er 's middags om kwart over twaalf in met een dreg het wrak te vinden. Tal van red dingboten namen aan het opsporingswerk deel. Behalve de „Brandaris" van Terschel ling kwamen ook de „Jhr. H. J. Ortt" van Ameland, de „Johan de Witt" van Schier monnikoog, de „Insulinde" uit Oostmahorn en de „Twenthe" uit Harlingen in actie. Een visser uit Harlingen, die het toestel 's morgens om half elf 500 meter van zijn schip in het water zag vallen spoedde zich naar de plaats van het ongeluk en gaf de bemanning van de „Brandaris" de eerste aanwijzingen die leidden tot de juiste vast stelling van de plaats, waar het toestel op de bodem van de „Zuidmeep" ligt. Vrijdagmiddag om kwart over twee kwam in de bossen bij Austerlitz een twee de Meteorstraaljager van de basis Leeuwar den neer. De piloot, luitenant-vlieger Van de Berge uit Bussum kwam om het leven. Het toestel was van een formatievlucht van het vliegveld Soesterberg opgestegen. Een klein bosbrandje dat door het onge val ontstond, kon door mariniers uit Doorn, die daar aan het oefenen waren en de Utrechtse bosbrandweer snel worden ge blust. In de afgelopen nacht botsten tijdens een oefening boven het Noord-Brabantse dorpje Zeeland bij Mill twee Thunderjets van de vliegbasis Volkel door onbekende oorzaak tegen elkaar. De inzittenden twee erva ren vliegers kwamen om het leven. Het zijn de 32-iarige kapitein-vlieger M. A. Muller uit Uden (N.B.), commandant van een der op Volkel gestalionneerde squa drons, en de eerste-luitenant-vlieger jhr. L. N. van de Maesen de Sombreff uit Nij megen, die binnenkort naar Korea zou ver trekken. Jhr. van de Maesen de Sombreff was 29 jaar. Kapitein Muller was gehuwd en had één kind, luitenant-vlieger Van de Maesen de Sombreff was ongehuwd. De toestellen stortten brandend in een bos nabij Zeeland neer. Volgens de politie zijn de wrakstukken van beide toestellen gevonden. Tengevolge van het ongeluk ontstond een kléine bosbrand, die spoedig was geblust. een Europese statenbond van zes landen een voldongen feit zou zijn. Dit ontwerp, dat in de kringen der Euro pese beweging bekend is onder de bena ming „plan-Spaak", heeft reeds de instem ming verkregen van de Franse. Duitse, Ita liaanse en Benelux-afgevaardigden in de Europese beweging. De Duitse afvaardiging op het congres aarzelde nog deze nieuwe formulering goed te keuren. In zijn ontwerp voor een statenbond wordt voorzien dat het gezagsorgaan van het plan-Schuman, na zijn eerste bijeen komst, een constituerende vergadering dei- zes mogendheden zal bijeenroepen. Volgens het ontwerp zou die procedure goedgekeurd en zelfs ingegeven zijn door de Raad van Europa te Straatsburg. Het congres heeft een resolutie goedge keurd, waarin verzocht wordt, dat de zes landen van het plan-Schuman en van het plan voor een Europees leger een inter gouvernementele conventie zullen sluiten, opdat de vergadering van de zes mogend heden, die in beide verdragen wordt voor zien, reeds bij haar eerste bijeenkomst na de definitieve bekrachtiging van de kolen- en staalgemeenschap een constituerende vergadering zou worden. Deze constitue rende vergadering zal dadelijk een ontwerp van Europese grondwet, die zal openstaan voor alle democratische landen van Europa, uitwerken. Als deze ontwerp-grondwet zal zijn uitgewerkt, aldus de resolutie, zal zij ter goedkeuring aan de parlementen van de zes landen worden voorgelegd. Tenslotte wordt in de resolutie uiting gegeven aan de wens van de Europese be weging, dat de leden van de Europese raadgevende vergadering, die Maandag te Straatsburg zullen bijeenkomen, de begin selen vervat in de resolutie van Luxemburg zullen verdedigen. Plan-Eden Het ministerscomité van de Raad van Europa, waarin vijftien staten veiiegen- woordigd zijn, heeft eenstemmig zijn goed keuring gehecht aan de algemene beginse len van het „plan-Eden", dat beoogt ver bindingen teweeg te brengen tussen de Raad van Europa enerzijds en de organi saties voor de uitvoering van het plan- Schuman en de instelling van een Euro pese weermacht anderzijds. De bijzonderheden van het „plan-Eden" kunnen eerst worden vastgelegd wanneer overleg is gepleegd met de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, sa mengesteld uit vertegenwoordigers dei- parlementen van de meeste vrije Europese staten en de zes landen, die betrokken zijn bij het plan-Schuman en het Europese lègèr. troepen krijgen de status van beveiligings strijdkrachten. West-Duitsland en de Westelijke „Grote Drie" zullen normale diplomatieke betrek kingen onderhouden, waarbij zij wederzijds door ambassadeurs worden vertegenwoor digd. De drie Westelijke mogendheden behou den nog slechts enige, duidelijk omlijnde rechten in de Bondsrepubliek, welke samenhangen met de bijzondere positie van Duitsland. Op een bijeenkomst van de Franse minis terraad, die Zaterdagochtend vroeg is ge ëindigd, zijn de voorwaarden, die Frankrijk verbindt aan het ondertekenen van het verdrag voor de Europese verdedigings gemeenschap en de contractuele overeen komsten met West-Duitsland vastgesteld. Guy Petit, staatssecretaris verbonden aan het kabinet van de eerste minister, heeft geweigerd te verklaren wat de bewuste voorwaarden zijn. In antwoord op vragen zeide hij, dat zij thans nog niet konden worden bekend gemaakt omdat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, nog niet op de hoogte was gesteld van de besluiten van de ministerraad. Op de vraag of hij van mening was, dat een en ander het tekenen van de verdragen zou vertragen, zeide Petit, dat er geen vertra ging zou zijn. Petit noemde de Franse voor waarden redelijk en was van mening, dat zij zouden worden ingewilligd. De ANP-correspondent in Bonn meldt: De vraag: In hoeverre de verdragen met West-Duitsland bindend zullen zijn voor een toekomstig verenigd Duitsland zal naar in Bonn wordt aangenomen de belangrijkste zijn, waarvoor de vier ministers bij hun be sprekingen tijdens het weekeinde zullen komen te staan. Men tast nog altijd in het duister over de wijze waarop deze binding zal worden geformuleerd. De drie Westelijke ministers zijn Vrijdag middag en -avond op het vliegveld Wahn bij Bonn aangekomen. Wanneer de drie ministers een paar uren vroeger in Bonn waren aangekomen, had den zij zich in de Bondsdag ervan kunnen overtuigen, welk een hartstochtelijk verzet in deze beslissende dagen tegen het verdrag bestaat. De oppositie heeft, zoals verwacht werd. geen kans gekregen om ter elfder ure een debat over de verdragen te forceren. De regeringsvertegenwoordigers lieten alle argumenten rustig langs zich heen gaan, lazen de krant terwijl de tegenstanders ful mineerden en lieten tenslotte door een van hun mannen zeggen, dat zij erbij bleven dat pas na de ondertekening het woord aan het parlement zou zijn. Het laatste woord der socialisten in deze in gespannen sfeer gehouden zitting van het parlement klonk als een dreiging. De fractie verklaarde: „Nadat de meerderheid van de Bondsdag er zelf van heeft afgezien rechten en plichten van het parlement waar te nemen zal het Duitse volk de afgevaar digden tot het bewustzijn moeten brengen, dat de door de kanselier afgesloten verdra gen niet de toestemming van het volk heb ben". Onder degenen, die de socialisten bij vielen, waren uiteraard de weinige com munisten in de Bondsdag. Hun woordvoer der riep de socialisten op niet slechts in het parlement hun verzet voort te zetten „doch tezamen met ons een actie van het gehele volk tegen de verdragen te ontketenen". Algemene staking moest volgens de com munistische woordvoerder Rische het ant woord der arbeiders op de ondertekening der verdragen zijn. Het K.N.M.I. deelt mede dat in de lucht drukverdeling boven West-Europa maar weinig verandering komt. Wel is het hoge- drukgebied boven Scandinavië, dat in het begin van de week het binnenstromen van koude lucht bewerkstelligde, verdwenen maar er is een ander hogedrukgebied voor in de plaats gekomen. Het centrum ervan lag vanmorgen ten Westen van Ierland. Om dit gebied heen stroomt nu tamelijk voch tige lucht, die via de Noordzee ons land bereikt. In deze lucht komt veel bewolking voor, tengevolge waarvan de temperatuur aan de lage kant blijft, weer zwakker wordt. De kans op regen is ook morgen klein. Het temperatuurverloop zal hoofdzakelijk afhangen van de tamelijk grillig verdeelde bewolking, .die morgen over Nederland wordt verwacht. Over het algemeen zullen de temperaturen echter aan dè lage kant zijn. Robert Louis Stevenson: Er zijn maar drie onderwerpen van conversatieik ben ik, gij zijt gij en de anderen zijn de vreemdelingen. PARIJS (Reuter) De Parijse effecten beurs verwacht Maandag te Parijs een „gold rush". Dan zullen de stukken der nieuwe Franse staatslening, die door goud gedekt wordt, namelijk voor het eerst ver kocht worden. Makelaars en bankiers te Parijs verklaarden Vrijdag, dat de lening ongetwijfeld een groot succes zal hebben. De Fransen hebben hun geld in goud ge stoken aangezien niets anders zekerheid tegen devaluatie, en vrijheid van belasting gaf. De nieuwe lening geeft die ook, maar bovendien een rente van 3'/2 procent per jaar. Wanneer de Franse minister-president, Antoine Pinay, er in slaagt belangrijke be dragen aan goud uit de schuilplaatsen in Frankrijk te voorschijn te brengen, zal hij meer gedaan hebben dan het zo nodige kapitaal verschaffen voor investeringspro gramma's van de regering. Hij zal, naar de mening van financiële deskundigen, de eerste stap hebben gezet in de richting van een werkelijke valutastabilisatie. Technici van het Franse ministerie van Financiën willen een soort van grote open markt stichten voor goud, staatsobligaties en de geldmarkt in het algemeen. Zij zullen de komende weken en maanden de bewegin gen van de vrije goudmarkt te Parijs nauw volgen. Het is een publiek geheim, dat de Franse autoriteiten gedurende enige tijd gouden Napoleons hebben ge munt en op de markt hebben gebracht. Dit geeft de autoriteiten de mogelijkheid voort durend te arbitreren tussen de koopkracht van de franc in het buitenland, de waarde van goudstaven en de kostprijs van pas gemunte gouden Napoleons. Deskundigen in Frankrijk hebben reeds enige tijd gesproken over de mogelijkheid van het weer plaatsen van de nationale valuta op goudbasis hetgeen, mits de be groting in evenwicht verkeert en de rege ring stabiel is, door hen beschouwd wordt binnen de grenzen der practische mogelijk heden te liggen. WASHINGTON, 23 Mei (DPA/Reuter). De Amerikaanse generaals Francis T. Dodd en Charles F. Colson, die b\j de re cente gebeurtenissen in het krijgsgevan genkamp van de UNO op het eiland Koje in Zuid-Korea verwikkeld waren, zijn ge degradeerd tot de rang van luitenant-kolo nel. Brigade-generaal Dodd, de vroegere be velhebber van het kamp Koje, is onlangs door Noordelijke krijgsgevangenen over rompeld en als gijzelaar vastgehouden. Zijn opvolger, brigade-generaal Colson had om de vrijlating van Dodd te bewerken vergaande concessies gedaan, die later door de Noordelijke delegatie te Pan- moendjom uitgebuit werden. Beiden gene raals werden na het voorgevallene op Koje van hun taak ontheven. Het Amerikaanse leger heeft ook mede gedeeld, dat het generaal Clark heeft op gedragen „maatregelen te nemen, op grond van de beginselen van de conventie van Genève, welke beginselen steeds door het commando van de UNO zijn erkend en (oegepast, opdat geen wetteloosheid en wanorde op het eiland Koje voorkomen". Vrijdag hebben zich voor het gebouw van de Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring ongeregeldheden voorgedaan, waarbij meer dan honderd Zuid-Koreaanse politie mannen gewond werden door het optreden van een menigte jonge aanhangers van president Syngman Rhee. Het waren de ernstigste ongeregeldheden, die sedert ja ren in Zuid-Korea zijn voorgekomen. De manifestanten poogden het gebouw van de Nationale Vergadering binnen te dringen waar het parlement in zitting bijeen was. Zij slaagden hierin echter niet en vielen toen de woning van de voorzitter van de Nationale Vergadering aan. roepend om afzetting van oppositieleden. Spanning op Koje Voorhoeden van Britse en Canadese troe pen zyn heden op het eiland Koje aange komen, als versterking van de 6.000 Ame rikanen, die de hier ondergebrachte krijgs gevangenen bewaken en op orders wachten om het kamp binnen te gaan en de 80.000 gevangenen weer onder controle te bren- gen. De gevangenen beheersen vele afdelin gen. De spanning nam toe, nadat brigade generaal Boatner had gewaarschuwd, dat de bewakers het kamp zouden binnenko men om naar wapens, verborgen tunnels en ontsnappingskanalen te zoeken. Tanks met vlammenwerpers werden opgesteld en militairen vatten post bij stellingen achter een dubbele haag van prikkeldraad. Bij de dageraad weerklonken de Chinese hoorns om de gevangenen te wekken. Er heerste grote spanning onder hen. Zij zon gen, marcheerden en exerceerden met scherp gemaakte tentpalen. 3poa^DCCCOCCCOOOOOCOCCCOCOCOOCODOCCCOCOX)CCCOCCOCOCCOOCOC IETS HOGERE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking maar over wegend droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind. Morgen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. 25 Mei Zon op 4.33 uur, onder 20.41 uur. Maan op 4.56 uur, onder 23.10 uur. 26 Mei Zon op 4.32 uur, onder 20.43 uur. Maan op 5.51 uur, onder 23.51 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Zondag 25 Mei Hoog water: 4.31 en 16.58 uur. Laag water: 0.14 en 12.35 uur. Maandag 26 Mei Hoog water: 5.10 en 17.36 uur. Laag water: 0.52 en 13.13 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1