De koortsachtige dagen voor de magische datum TRIUMPH Onze puzzle Het Hek van de Dam y MAAR" Haarlemse hengelaars bereiden zich voor In de hoofdstad uit Goede raad ZATERDAG 24 MEI 1952 9 Nationale atletiekwed strijden op het „Haarlem"- terrein N V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut oliestook Stoomlocomotieven der N.S. worden gesloopt Kort nieuws Heringa Wuthrich CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ff altijd wint 8 Oct. VIRGINIA Ruim duizend journalisten naar Helsinki In het water vallen - Slecht van smaak BENT U PAS ZIEK GEWEEST? Proces tussen „Stemra" en de Radio-unie Kunt gij er ook niet van slapen? Telt gij ook de dagen, die ons nog scheiden van die grote dag, de eerste Juni? Zijt gij ook zo tevreden over de uitnemende beschikking van de kalender, die Pinksteren op 1 en 2 Juni doet vallen en de ganse bent van broeders in Petrus zo maar twee lange, lieve, vrije hengeldagen in de schoot werpt? Zo, ja, dan zijt ge een der onzen, die de laatste weken hebben doorgebracht om de allerlaatste hand te leggen aan het gerei, onverschillig of dat de glanzende split-cane of de slanke Jap is. En zo ja, dan hebben wij u bijna zeker getroffen op de jaarlijkse ontvangst, die de gastvrije gids der Haarlemse hengelaars, vriend Willemsen, ons Dinsdagavond in Brinkmann bereidde. Daar voor waren de kanonnen van de werphengel, de twee Jannen, Roelfs en Schreiner, uit Amsterdam gekomen om hier in het Haarlemse werphengel-bastion de nieuwste stellingen te poneren en de ge raffineerdste trucjes uit de doeken te doen. Voor een aandachtig en bekwaam gehoor. Want inderdaad, Haarlem wordt wat de werphengelarij aangaat, het hol van de snoek. De Amsterdammers mogen dan hun super-baarsvissers hebben en de Hage naars hun ultra-gevoelige witvissers, met molen en split-cane zijn de Haarlemmers pikeur. Stilte! Welnu, al deze broeders en nog vele an deren, rijp en groen dooreen, luisterden daar popelend naar de lange Roelfs met honderd technische tips, speciaal benadruk kend dit keer de noodzaak tot stilte bij de werperij. Marcheer niet als een Teutoon naar de wallekant, zei hij en klets de spin ner niet te water met een plons, die pani sche schrik onder water verwekt, maar laat hem zachtjes neerploppen met nauwe lijks een kringetje. Hoe? Door wanneer het dingske een meter boven het water is, de Vinger op de spoel te zetten. De lepel daalt dan als een parachutist. En bovenal pleitte Roelfs voor een „wei delijke" visserij. Met cat uit het jachtbe drijf overgenomen woord, bedoelde hij sportief en eerlijk vissen. Neem een zeer licht materiaal dus. En bovenal het los laten van gevangen vis. Neem een goede trophee mee naar huis, natuurlijk, maal laat de rest zwemmen. Na hem kwam Bernard Verduin, de ver tellende hengelaar of de hengelende vertel ler aan de beurt. Verduin speelt het klaar om zo eens in het jaar even naar Amerika te gaan om te hengelen. En vervolgens kwam Dirk de Vries uit de Zaan, onom streden Nederlands beste karpervisser, ad vies geven. Zijn raadgevingen: zoek de karper op, verkas na een uur wanneer ge geen bewijs krijgt. Als de karper er is, bijt ze. Vis licht en prefereer de windkant boven de luwe zijde, want daar vindt de vis meer voedsel, meer zuurstof en war mer water. Zijn ze niet op het diepe water, zoek ze dan in de poldersloten met 50 cm water desnoods, waar ge ze moet besluipen als een lepe forellenvisser. Ultra-licht En toen kwam wat wij het aller mooiste vonden: Jan Schreiner las voor uit de op stapel staande herzie ning van „Flitsend Nylon" over de ul tra-lichte visserij. Deze Jan is een kunstenaar. Niet alleen met een 4 grams-hengeltje en een lepeltje-van- niks met een vlieg erachter, maar ook met de pen. Deze Jan is er een voor beeld van hoe een hengelaar van vis- siesvanger tot wij zouden haast wil len zeggen dichter en natuurvriend kan groeien. En zijn verhaal over de baarzenjacht was onmenselijk opwin dend. Om er je hoed bij op te eten. En vergeet niet dat de kanonnen van de zomer er allemaal met ultra-licht op uit zullen gaan. Probeer het ook eens met het minuscule lepeltje en de vlieg en de „streamer". Een gouden sport. Op Hemelvaartsdag kwam de practijk aan de beurt. Aan de Zonnekade bij het Schalkwijkerveer stroomden de werpers samen met hengels in alle variëteiten. En onder het alziend oog van de corypheeën, boog daar het split, zong het nylon en flo ten de werpgewichten over het water. Lich te floretten zwiepten één gram weg, lange wedstrijdstokken schoten de 17 grams gewichten als kogels af. En zo gemakkelijk is het werpen met de stationaire spoel, dat „groenzoeters" in vijf minuten tot bekwa me casting-mannen werden gemaakt. Onze plannen Edele broeders wat verheugen wij ons op die eerste Juni. Wat onze plannen zijn? Wel, een week lang vacantie van één Juni tot de achtste aan de Dijk. Met de zon koesterend op het gezicht en de eindeloze watervlakte voor ons, waarin wereld-record voorns liggen te wachten, waarin de baarzen felle, zware rakkers zijn en waarin de snoekbaars ge reed ligt voor zijn hevig-stompend gevecht. Waar aan de Noordzijde hopelijk de violette ridder van het zoute water, de koninklijke makreel, acte de présence zal geven. Daar gaan we heen en daar gaan we experimen teren ook. Met de streamer aan 15/100ste en de vlieg aan 10. Daar komen die eerste week ook de kanonnen tesamen, belust op sport en nieuwe records: Jan Schreiner en Bernard Verduin, Piet Willemsen en Jan Roelfs, Sjef Peters en Dirk de Vries, de felle Veling met de gouden hand en niet te vergeten „vader" Willemsen, grijs, maar eeuwig jong wanneer de baarzen jagen. Wij zullen in het vissers-hotel Wiron in Den Oever een week ons hoofdkwartier op slaan. En als ge toevallig ook die kant uit komt, hopen wij, dat gij even komt buur ten. Wanneer er een grijze wegluis langs de kant staat, zijn wij nooit ver af. Wij zou den het gezellig vinden om een tijdje met u te vissen, onverschillig wie of wat ge zijt, dokter of klerk, directeur of arbeider. Want die verschillen tellen niet in ons legioen. Alleen telt of ge sportief wilt vissen of niet. En nu vast: Petrus heil. SPINNER. Met dit artikel begint onze hengelsport medewerker „Spinner", een reeks ver halen, die wij in het komende hen gel seizoen in ons blad gaan publiceren. Waarschijnlijk behoeft „Spinner" nau welijks 'n introductie bij de hengelaars, want de meesten van hen zullen zowel zijn sappige verhalen als zijn technische artikelen in „De Hengelsportwereld", „Het Jachtbedrijf" en ons blad al ken nen. De HAV „Haarlem" organiseert voor de vierde achtereenvolgende maal op Woens dagavond 18 Juni a.s. de „In Memoriam Hil van der Mey-wedstrijden" ter nagedachtenis van één der grootste Nederlandse athletièk- leiders. De Technische Comimssie van de KNAU heeft bepaald, dat deze wedstrijden worden opgenomen in het trainings-schema van de volledige dames-estafetteploeg voor uitzending naar Helsinki. De wisselbeker voor de athleet(e), die op deze wedstrijden de beste prestatie verricht, is in het bezit van Wim Slijkhuis. Ook in 1949 en 1950 legde deze athleét beslag op de beker. De wedstrijden zullen gedeeltelijk bij kunstlicht worden gehouden. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 200.000 mark beschikbaar gesteld voor de invoer van kasplanten en van 84.000 mark voor invoer van papierwaren, béide uit Nederland ADVERTENTIE Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Na de electrificatie van het baanvak ZwolleArnhem in het komende jaar, zal het bouwprogramma van de electrificatie der Nederlandse Spoorwegen voorlopig zijn afgewerkt. In het volgende vijfjarenplan zal de aandacht uitgaan naar de vervan ging van de nu verouderde houten wagons door het moderne materiaal. Dit zal. een grote uitbreiding van het bij de Nederland se industrie in bestelling zijnde DieSel- electrisch materiaal tot gevolg hebben. Het ligt in de bedoeling, in de toekomst de ge trokken rijtuigen, die over het algemeen rustiger rijden, te gebruiken voor de lange afstanden en de gestroomlijnde treinen, waarvan het onrustige rijden zal worden verholpen, te concentreren op de forensen- lijnen in het Westen. Het tweede plan be staat om de nog aanwezige stoomlocomo tieven te slopen en te vervangen door Diesel-electrische locomotieven. Binnen kort zullen hiervoor de opdrachten worden geplaatst. In een hóiel te Maastricht werden deze week beddelakens, sieraden en kledingstuk ken gestolen. De dievegge, een 39-jarige vrouw uit Amsterdam, is in Valkenburg door de rijkspolitie gearresteerd toen zij de lakens trachtte te verkopen. Zij bekende dergelijke diefstallen ook in Amsterdam, Haarlem, Eindhoven, Tilburg en Breda gepleegd té hebben. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE Horizontaal: 1. stad in Tsjechoslowakije; 5. stad in Frankrijk; 9. tweeklank} 10. draagstuk; 12. pers. voorn, woord; 13. on derricht; 15. voorzet sel; 16. huid; 17. me dicijn; 19. statl in Thüringen; 20. ont sloten; 21. afk. voor totalisator; 22. twee klank; 24. selderij; 26. soort gravure; 28. puntbaardje; 30. vlak temaat; 31. een wei nig; 32. rijnschip; 33. zeepwater; 35. zang stem; 37. twee mede klinkers en één klin ker: 30. tot en met; 42. slede; 43. open gesprongen naadje 45. steenvrucht; 47. muziekinstrument; 49. soort fuik;'51. be lemmering; '52. on nozel; 54. lijst voor een rechtzitting; 55. voegwoord; 56. naai gerei; 58. ons inziens; 59. soort tekenaar; 60. godin van de vrede. Verticaal: 1. soort stof 2. wildge- recht; 3. reeds; 4. opening; 5". hoofddek sel; 6. tandeloos zoog dier; 7. moerasijzer erts; 8. muziekteken; 11. hoogste punt; 14. ■vruchtennat; 16. dik; 18. moment; 19. spe culatie; 22. rangtel woord; 23. onmeet baar getal; 25. jongensnaam; 27. beteuterd; •28. halt; 29. huisdier; 30. zware bijl; 34. rondom; 36. Chin, munt; 38. baas; 40. plaats in Drente; 41. sporeplantje; 44. bloedverwant; .46. grondsoort; 47. deel v. e. trap; 50. vette'vloeistof; 52-, soort bij; 53. maand';'56. pers. voorn, woord; 57. nummer (afk.). Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat- 93 en Soendaplein 37; IJmuiden Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrij ven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle was: Horizontaal: 1. aga; 4. abces; 8. Kib; 11. helm; 13. aal; 14. Bari; 15. Allah; 17. horig; 18. Peru; 19. Eris; 21. reiniging; 23. Ee; 25. Aa; 26. straks; 27. ideaal; 28. es; 30. re; 31. muurbloem; 35. pari; 36. neet; 38. Paris; 39. kneep; 41. Rina; 42. ons; 44. snee; 45. ere; 46. optie; 47. t.n.t. Verticaal: 1. aha; 2. gelp; 3. aller; 5. ba; 6. cautie; 7. el; 8. karig; 9. iris; 10. big; 12. mare; 14. Born; 16. huiskruis; 17. heil dronk; 20. gesel; 22. kales; 24. ets; 25. aar; 29. absent; 31. Marne; 32. Uria; 33. eens; 34. meent; 35. pair; 37. teen; 38. pre; 40. pet; 42. op; 43. si. De prijzen werden als volgt verdeeld: De heer D. Griekspoor, Strengholtstraat 3, IJmuiden-Oost: 7,50; De heer A. Maasdam, Trompstraat 83, Haarlem: 5, De heer H. C. Hulzebos, Kanaalstraat 254, Lisse: 2,50. Ruim duizend verslaggevers zullen tijdens de Olympische Spelen in Helsinki berichten, verslagen en beschouwingen naar hun redac- tie-bureaux in alle delen van de wereld zenden. Finland zelf zal door 170 journalisten ver tegenwoordigd zijn, dan volgen Zweden met 113, Duitsland met 61, de Verenigde Staten met 57, Frankrijk met 49. Groot Brittannië met 47, Italië met 39 en Nederland met 35. Hierbij zijn de vertegenwoordigers van het Algemeen Nederlands Persbureau inbegre pen. Tot de 836 buitenlandse journalisten, die naar Finland zullen reizen, behoren 161 vertegenwoordigers van persbureaux. Wanneer Carel Briels een manifesta tie moet organiseren, vraagt hij zidh af: „Wat is nu volkomen onmogelijk?". Het alleronmogelijkste" doet hij dan. Dit geldt ook voor zijn waterspel „Aquamarijn". Wij moeten inderdaad toegeven, dat wij nog nooit zoiets onmogelijks hebben ge zien. Ter ere van de" opening van het Amsterdam-Rijnkanaal heeft hij zo als gij wel weet de Rijn door de RAI laten vloeien, maar deze rivier staat he laas ver beneden Amsterdams Peil. Wij^ waren uiteraard op de gala-pre mière' genood, waar wij een plaatsje hadden gekregen in Godesberg, zoals er ook rijen stoelen of balcons waren, die Duisburg, Diisseldorf of Straatsburg heetten. Daar gezeten temidden van herinneringen aan de Nevelingensage, de Godendeemstering en andere ver rukkelijke bijdragen, die het Zevenge bergte aan de Europese cultuur heeft geleverd, konden wij genieten van een slecht uitzicht op de waterval van Schaffhausen aan onze rechterhand en het Utrechts Stedelijk Orkest aan onze linker. Dit laatste stond min of meer onder leiding-van Hugo de Groot. Daar tussen vloeide vadertje Rijn, die er zo sufferig uitzag, dat hij wel grootvader tje Rijn leek. Maar kronkelen deed hij wel tussen de bergen van bordkarton, die langs de oevers stonden en dat was maar goed ook, want nu kon men ten minste niet alles zien. Het spel van de Brielse onverlaat, dat ons een koude douche bezorgde van één millioen tweehonderdduizend liter wa ter, begon met de komst der Batavieren. Een aantal werkstudenten in berenvel len gekleed en met horens op het hoofd holde krijsend over de tenen der toe schouwers op de eerste rij, begeleid door de kroningsmars uit „De Profeet" van Meyerbeer. Een heer achter ons dacht hier het Duitse contingent van de Euro pese defensie-gemeenschap in actie te zien. Het tweede onderdeel van het pro gramma omvatte de verlokking door de Lorelei. De loeft werd kuul en het doen- kelde en jawel hoor, daar zat ze. Op de kiepfel en zij kamde haar goudenes haaaaaar. Wat ons érg onprettig aan deed was dat ter wille van België, dat op het stuk van waterwegen toch al zo aan het kortste eind trekt, hier geen Keyzerlei op mocht treden. Zo komt men er niet met de Benelux. Al deze tafrelen waren al verleven digd door een aantal nimfen, die luid proestend en spuwend in het water heen en weer zwommen. Deze traden nu zelfstandig op in het waterspel der Na jaden, dat ontworpen was door Uut Armbrust. Zij gebruikten dan ook de Armbrustcrawl. Zij maakten zulke vreemde strapatsen, dat het wel leek alsof zij de zeep in het bad aan het zoeken waren, een indruk die nog ver sterkt werd door het feit dat deze water- nixen zowat nix aan hadden. Met enige schrik bedachten wij ons dat er, als er een Lek in deze Rijn zou komen, veertig lieve kinderen met het badwater zouden wegspoelen. Toen kwam het bacchantisch wijn feest aan de Rijn. Dit werd een echte Rijnbende op muziek van Johan Se- bastiaan Bacchus, die was geregisseerd door de heer Jack Bow, de balletmees- ter van René Sleeswijk, die weer eens op Holstein was geslagen. Het program ma vermeldde als volgend nummer het losbreken van een carnaval, doch hoe wij ook keken, wij konden van dit ver schijnsel niets waarnemen. Tenzij men hiermee op het oog had de optocht van het Ballet der Lage Landen, dat met enthousiaste schuifelpas langs de boor den van de Brielse trekvaart slofte en er met sombere geestdrift voor waakte niet in het water te vallen. Deze waak zaamheid kenmerkte trouwens het ganse- optreden van het ballet, welks leden op ijzeren leliebladen nu weer Bacchanten, dan weer Rijnschippers moesten uit beelden door met de armen te zwaaien, de benen te hupsen en dan ineens flauw te vallen van de narigheid. Zij werden later weer afgelost door de Rijnspelers, die de „Ronde der licht matrozen" kwamen maken. Een naast ons zittende heer uit Duitsland, die .dooi de opening van het kanaal alwéér een stapje naderbij is gekomen, vroeg ont wakend: „Was ist- da los?" niet eens begrijpend, dat dit uiteraard een meisje was. r Terwille van het nautisch aspect stond er ook een nummer op het programma, dat de „Rijnvaart in miniatuur" heette. Dit bleek te bestaan uit het voorttrekken aan touwtjes van twee speelgoedbootjes door vier suppoosten met wonderlijke petten op, die een gezicht zetten of zij een Pekineesje aan het uitlaten waren. ,,'s Wereld grootste waterspel" eindig de tenslotte veel te laat met een vlag- genparade, waarvoor Briels-de-water- geus op het lumineuze idee was- geko men enige vlaggetjes van het dak in het water te laten vallen. Wij vrezen- alleen maar, dat er nog veel meer in het wa ter zal vallen. Wij hebben tot onze verbazing achter in het programma gelezen, dat er niet minder dan 214 mensen nodig zijn ge weest om deze rivier van slappe thee te laten vloeien. Hieronder bevonden zich 42 asfaltstrijkers,. 4 klinkers, 8 straten makers, en 13 maquettebouwers. Aan-de andere kant zullen er tien duizenden bezoekers buitensporige prij zen moeten betalen om zich twee uur lang te vervelen. De kans, dat die zullen komen, lijkt ons niet groot. Zo dacht ook de restaurateur van de RAI er over, die meende,'dat deze show de grootste mis lukking zou worden, die ooit in dit ge bouw is voorgevallen en dan moet het inderdaad wel heel erg wezen. Als enige mogelijkheid om de manifestatie te ver levendigen, zag hij het iedere avond in het water werpen van enige politieman nen, naar" zijn mening een van de ver- makelijkste dingen, die men met water en agenten kan doen. Maar als de politie niet mee wil werken, zei hij, dan zie ik de toestand duister in. Wij niet. Wij zien de toestand dan wat lichter in.Wij kunnen ons over het succes van manifestaties nooit zo erg verheu gen. Wij hebben nooit kunnen begrijpen hoe men het tot stand komen van be langrijke zaken (zoals het Amsterdam- Rijnkanaal) moet vieren met demonstra ties van charlatanerie als deze. Demon straties bedoeld om de burger te épate- ren, dié blijkbaar voor zo achterlijk wordt gehouden, dat men vreest dat hem het belang van bepaalde gebeurtenissen zal ontgaan, wanneer de gebeurtenis hem niet in puddingvorm wordt voor geschoteld. Het worden bovendien altijd van die vieze puddingen. Van die drildingen met een hoop essence en surrogaat erin, klef en akelig en slecht van smaak. In totali taire staten worden óók altijd manifes taties gehouden. Wat wij ook niet zo leuk vinden, is dat zulke manifestaties altijd zo ver schrikkelijk veel geld kosten. En nu zegt Carel Briels wel, dat zijn manifestaties Dinsdagavond wordt in de Stads-^\ schouwburg het nieuwe programma van het Ballet van de Nederlandse Opera herhaald, met medewerking van de choreografe Frangoise Adret en de Parijse dansers Josette Amiel en Youli Algaroff. Uitgevoerd wor den „Les Sylphides", de vermaarde pas de deux uit „De Notenkraker" en „II Rit'orno" op de Italiaanse Sym phonic van Mendelssohn. Het A.T.G. geeft Zaterdag een re prise van „Antigone" van Sofocles in de vertaling en met de muziek van Bertus van Lier (met Caro van Eyck en Albert van Dalsum, onder regie van A. Defresne). Zondagavond ivordt „Donkere lente" van Lesley Storm onder regie van Louis Saal- born vertoond en Maandagavond nog eens „De ingebeelde zieke" van Mo lière. In „De Uitkijk" aan de Prinsengracht- draait deze week voor het eerst in Nederland„De Onderdaan" naar het gelijknamige bock van Heinrich Mann, een film van Wolfgang Staud- te. In Kriterion wordt een Italiaanse filmcomedie vertoond: „De bruide gom- had vertraging" en op het witte doek van Tuschinski kan men Ame rikaanse „Kikvorsmannen" aan het werk zien. De Nederlandse Opera brengt Zon dagmiddag „De Parelvissers" van Bizet onder muzikale leiding van André Rieu op de planken. In de hoofdrollen Louise de Vries, Chris Scheffer, Gerard Holthaus en Gee Smith. Hedenavond geeft het Concertge bouw Orkest het tweede concert in de door Josef Krips geleide Beet- hovencyclus. Uitgevoerd worden de Eerste Symphonic, het Derde Piano concert (met Rudolf Firkusny als solist) en de Zevende Symphonie. In de kleine zaal van het Concertge bouw treedt Zondagavond het dans paar Lisa Czobel en Alexander von Swaine op, begeleid door de pianiste Else Kemlein. Dinsdagavond geeft Leonard Pennario een klavierrecital. De tentoonstelling „De zeven zeeën en de thee" in het Theecentrum te Amsterdam is wegens de grote be langstelling er kwamen tot dusver ruim zesduizend bezoekers ver- \lengd lot het einde van deze maand. de organisatoren nooit geld kosten, om dat het publiek ze betaalt, maar dat vin den wij ook niet leuk. Bovendien gaat dat maar zó lang tot het publiek er ge noeg van krijgt. Dat kon nu wel eens gebeuren. En voor dat geval heeft Fiep Westendorp een pro fetische visie in haar tekening gegeven, waarop ge Carel Briels zijn ganse tover- school moeizaam ziet voortslepen. Als ge uw ogen lang genoeg op deze pagina gevestigd houdt, ziet ge zo dadelijk mis schien de crediteuren om de hoek van de Drachenfels komen zwemmen. BOEDA. Reeds voordat u in de bus of in de trein stapt zult u er goed aan doen het volgende te overwegen: dat Fransen Frans spreken is geen aan stellerij; zij hebben dat, hoe onpractisch dat ook moge zijn, van jongsaf zo geleerd en zij verstaan geen Nederlands; „ober" is in het Frans „gargon"; dat in Frankrijk geen croquetten en geen uitsmijters bestaan, is afkeurenswaar dig, doch het is niettemin een feit; wanneer u maar aanneemt dat honderd francs 1 gulden is, kunt u gemakkelijk alle prijzen in alle étalages in Hollands geld omrekenen; „lunch" is in het Frans déjeuner; maar wat reuze-gemakkelijk is, is dat diner in het Frans ook diner is; in de Comédie Frangaise en in de Opéra treden geen blote dames op; wanneer u in Nice komt moet u niet in het Nederlands de mensen die om u heen zitten critiseren; er kón eens een Neder lander tussen zitten; niet alle touristen aan de Rivièra zijn millionnairs; de meesten moeten even angstig rekenen als u; „hoeveel" is op z'n Frans „combien" (Kombjèn); wanneer u uw tandenborstel thuis hebt laten liggen, behoeft u niet terug te gaan; ze zijn in Frankrijk óók te krijgen; u moogt in Frankrijk a) niet van uw mes eten; b) uw aardappelen niet met een mes snijden; c) uw servet niet om uw nek knopen; d) uw mond niet met de rug van uw hand afvegen. Dat is eventjes lastig, maar u moet maar denken 's lands wijs 's lands eer; wanneer een Fransman u vraagt „pou- vez-vous Frangais?, antwoord dan „oui, je pouve", maar u kunt dan verder gaan in het Nederlands. Hij zal u zeker be grijpen. Dit zijn elf goede raadgevingen voor wie naar Frankrijk reizen. En mocht ge dit maal naar Engeland gaan, dan moet ge wel weten: dat ge niet moet lachen en wij zen wanneer ge een heer met een bolhoed ontmoet, want er zijn 25.000.000 Engelse heren met bolhoeden en dan komt er geen eind aan uw gelach; dat ge geen hele ham, vijf kilo boter en zes leverworsten behoeft mee te nemen, want in Engeland wonen vijftig millioen Engelsen die niet verhongerd zijn; dat ge overal en altijd achter de rij moet aansluiten en dat niemand het aardig of leuk vindt wanneer ge daar net zo dringt als thuis bij de bus; dat u het British Museum niet in één voormiddag zien kunt; dat u de Zóndag dient te besteden aan het lezen van zes Zondagsbladen gedrenkt in thee; dat u als u paarden wilt zien niet naar Piccadilly Circus moet, maar naar Ascot; dat uw eetzorg den Engelsen een zorg is; dat u niet moet blijven klagen dat er geen caféterrassen, geen oude klare en geen wentelteefjes in Engeland zijn; hoe u ook klaagt, ze zullen er nóóit zijn; en dat u mede-Nederlanders in Enge land, die er net uitzien als Engelsen, kunt herkennen wanneer zij Engels spreken. ELIAS ADVERTENTIE Dan zullen VITAMINE GISTVLOK- KEN U helpen om spoedig Uw krach ten te herwinnen. Neem VITAMINE GISTVLOKKEN bij Uw dagelijkse maaltijden. Eén flinke eetlepel per dag is voldoende. VITAMINE GISTVLOK KEN, een product van de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek, bevatten het volledige vitamine B complex, benevens een hoog percen tage eiwit. Arrest van Hoge Raad over heruitzending van opgenomen muziekwerken De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in een procedure tussen de Stichting tot Ex ploitatie van Mechanische Reproductierech ten der auteurs „Stemra" te Amsterdam en de Nederlandse Radio Unie. Het ging hierbij om de vraag of het mechanisch ver veelvoudigen van een muziekwerk ten ein de het in een radio-uitzending ten gehore te brengen, in strijd geacht moet worden met artikel 13 der Berner conventie en met het aan dat artikel ontleende artikel 14 der Auteurswet. De „Stemra" dagvaardde in eerste in stantie de Radio-Unie in kort geding voor de president der rechtbank te Amsterdam met de klacht, dat de omroepverenigingen op grote schaal gebruik maken van het Stemra-répertoire zonder zich van de toe stemming dezer stichting te hebben voor zien. Gevraagd werd een verbod voor de Radio-Unie en de omroepverenigingen om met deze handelwijze voort te gaan. De president verbood de Radio-Unie op andere wijze de platen te gebruiken dan voor een eerste uitzending en daarmee ver band houdende herhalingen binnen acht dagen. Met dit vonnis was de „Stemra" niet te vreden. Zij ging in beroep bij het gerechts hof te Amsterdam, betogende, dat iedere opneming van werken een verveelvoudi ging is in de zin van artikel 14 der Auteurs wet. De Radio-Unie ontleent de bevoegd heid tot uitzending van bepaalde muziek werken aan de toestemming van het Bu reau voor Muziekauteursrecht (BUMA), maar deze toestemming zou volgens de „Stemra" niet betreffen de mechanische reproductierechten, waarvan de exploitatie behoort tot het domein der „Stemra". Het hof nam aan, dat de Radio-Unie ge rechtigd is althans opnamen te maken en deze op een later tijdstip één keer uit te zenden. Bovendien was het hof van oor deel, dat de mogelijkheid van misbruik van de in haar bezit zijnde opnamen door de Radio-Unie niet mag leiden tot een beslis sing waardoor de Radio-Unie zou worden verstoken van de mogelijkheid van een geoorloofd en nuttig gebruik ervan, te meer niet, daar aan de rechthebbende tot het auteursrecht de gelegenheid blijft om tegen een gebruik van de opnamen in strijd met het auteursrecht in rechte op te komen. Op die gronden werd het presidentiële vonnis vernietigd en de vordering ontzegd. De Hoge Raad heeft thans het arrest van het hof vernietigd en de zaak naar dat hof terugverwezen. De Hoge Raad overwoog, dat het gebruik, dat van de opgenomen werken gemaakt wordt, geen eigen gebruik is, zoals artikel 17 der Auteurswet dit noenu. riet vrijlaten van het gebruik der opnamen voor verveel, voudiging moet aldus de Hoge Raad beslist worden door de wetgever, die dan eventueel de gevallen waarin en voorwaar, den waaronder zodanige vrijlating is te geven,'nader zal hebben te regelen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3