Aan het begin van een nieuwe teelt, maar ook van een „nieuwe visserij" Predikbeurten Conclusies van OMO-enquête Aardbeienseizoen gluurt om de Beverwijkse veilingklok -Clowntje Riek Vijfde visserijdag in Den Haag Minister S. L. Mansholt: „Ik erken de helpende taak van de overheid jegens de visserij Castricum Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week ZATERDAG 24 MEI 1952 Niet zo ziek TEL. 17487 Van Gelder-voetbaltour- nooi in Apeldoorn Voor de kinderen 4 Huisvrouwen zeggen haar mening FEUILLETON De fluistercampagne Vanavond „voetbalshow" voor een goed doel Markt loopt over de hele linie op Er is gisteren, op de vijfde „Visserijdag" sinds de bevrijding in Dilligentia te 's Gravenhage niet zo bizonder veel gezegd, dat al niet eens eerder te berde is gebracht voor het forum van het bedrijf, als dat zo af en toe bij eenkomt. Niettemin was deze dag belangrijk, alleen al als gezamenlijke manifestatie en omdat hij toevallig viel op een moment, dat het geschil in de haringvisserij naar zijn eind leek te gaan, terwijl op hetzelfde moment de bouwstenen voor een gezonde reconstructie van de zeevisserij werden aangedragen in de vorm van het „Saneringsrapport Tinbergen". De hoge gast van deze middag, minister S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die door de voorzitter van de Stichting voor de Nederlandse Visserij met een grappige hardnekkigheid „minister van visserijenz." wordt betiteld, heeft zich in zijn slottoe spraak onthouden van commentaar op het rapport Tinbergen, dat een diepgaande studie in regeringskringen zal vergen en bovendien een stevige samenwerking van het hele bedrijf. De minister stelde het overigens op buitengewoon hoge prijs, dat in dit rapport een uitgangspunt wordt gevon den voor een nieuwe toekomst van de visserij, al meende hij voorzichtig te moeten waarschuwen niet teveel hooi op de vork te willen nemen. Het woord „sanering" had voor de heer Mansholt'een weinig prettige klank: „het hóórt zo ziekelijk en ik geloof niet, dat de Nederlandse visserij daar ziek genoeg voor is". De gezagsdrager erkende volmondig de taak van de overheid, waar het er om gaat het bedrijfsleven de helpende hand toe te steken en hij haalde in dat verband het voorbeeld van de Zuiderzeewerken en de inpolderingen aan, waarbij de regering steunde en daarna de boeren zelf verder liet werken, heel anders dan vroeger, toen bijvoorbeeld bij de droogmaking van het Haarlemmermeer de nieuwe pachters maar zelf moesten pionieren. Maar wil dit lukken, dan zal er uit de visserij ook initiatief moeten komen, want al is het waar, dat Nederland op zijn „visserijzaak" moet letten (het motto van deze middag) het is naar de mening van de minister evenzeer waai-, dat „wie niet waagt, die niet wint". Betere sociale omstandigheden Sprekende over de afzetproblemen in de visserij, meende de minister, dat ex betere sociale verhoudingen in het bedrijf moeten komen, niet alleen voor de bemanningen, maar zeker ook voor de reders. Met het voorbeeld van de landbouw voor ogen, wees hij op de marktordening in die sec tor, maar hij meende aan de andere kant, dat het voor de visserij „kort dag" is. Bij de vernieuwing van de visserij zal de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie on schatbare diensten kunnen bewijzen, mits deze PBO het volledige vertrouwen van het bedrijf geniet: onder „bewaking" van de overheid zullen alle belangen in één re servoir verenigd moeten worden opdat het komende „visserijschap" haar moeilijke taak ten volle zal kunnen ontplooien. Grijp de kans! De heer Mansholt besprak voorts de kansen voor de visserij ten aanzien van de nog steeds voortdurende schaarste aan eiwit-voedingsstoffen, maar ook in dit ver band maande hij het bedrijf aan haast te maken de markt zal spoedig veroverd moeten worden, wil men er profijt van trekken. In dit verband zal de distributie overigens eveneens gesaneerd moeten wor den, want kwaliteit en een vlotte distribu tie zijn twee levenseisen voor een gezonde handel. Met enige trots besprak de minister de plannen voor de stichting van een Centraal Visserij-laboratorium in IJmuiden, „waar wy wellicht over twee of drie jaar met te vredenheid naar kunnen kyken en waaruit ADVERTENTIE wy zullen zien hoe belangryk de be moeiingen van het Toegepast Natuurwe- tenschappelyk Onderzoek zijn met het be drijfsleven. Bovendien zal het onderwijs de vore moeten ploegen, waarin straks de voorlichting op vlsserijgebied aan het gro te publiek het zaad kan zaaien", zei de mi nister. Een speciale ministeriële zegewens kreeg de nieuwe haringteelt mee: „Het door ons V el se naar brak been Het tot traditie geworden voetbaltour- nooi van fabriekselftallen uit de verschil lende bedrijven van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken is Don derdag voor de zesde keer gespeeld. De gastvrouw was deze keer „Apel doorn", die haar nieuwe voetbalvelden met dit VGZ-tournooi liet inwijden. In de voorronde kwamen de zes deelne mende fabrieks- en magazijnelftallen te gen elkander uit om uit te maken welke ploegen zouden doordringen tot de win naarsronde. De uitslagen waren: Apeldoorn-Rotterdam 20; Renkum- Wormer 31; Velsen-Amsterdam 40. In de verliezersronde werden hoge sco res genoteerd. Speciaal Wormer was goed op dreef. De uitslagen waren: Amsterdam- Rotterdam 30; Wormer-Rotterdam 60; Amsterdam-Wormer 07. De Zaankanters plaatsten zich dus eerste, gevolgd door Amsterdam en Rotterdam. In de winnaarsronde kwam wat meer spanning, die tenslotte de overwinning bracht aan Renkum. Velsen en Apeldoorn eindigden wegens gelijke spel samen als nummers twee of drie. De uitslag werd hier: Renkum-Apel doorn 21; Renkum-Velsen 30; Velsen- Apeldoorn 11. In de laatste wedstrijd Velsen-Apeldoorn kwam de Velsen-links'ouiten J. v. d. Heide uit Velsen-Noord zo ongelukkig tijdens een van de aanvallen terecht, dat hij zijn rech- tc-ronderbeen brak. Hij werd per zieken auto direct van Apeldoorn naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Aan het eind van het tournooi reikte de directeur van Van Gelder Zonen, mr. F. H. A. de Graaff, de wisselbeker uit aan Renkum de ploeg, die thans voor de derde maal houder is. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: I. F. F. C. Cornet—Baller, d., Edisonstraat 38, IJmuiden; T. C. Bekker Hietbrink, z., K. Wilhelminakade 78, IJmui den; L. de Nietvan Heyzen, d., Fahrenheit- straat 22, IJmuiden; A. E. Mynett—Stuur man, z., Bonairestraat 51, Santpoort; C. Beier Harms, d., Noorderlaan 26, Velsen-N.; A. Muller—Prins, z., Rijksweg 348, Santpoort; M. G. RoodnatKreemer, d., Sirenestraat 13, IJmuiden; J. Duyvelshoff—Zwaan, d., Wijk aan Zeeërweg 65. IJmuiden-O.; E. A. van den Bosvan der Vis, z., Planciusstraat 59, IJmuiden-O.; G. van AsseltNouwen, d., Terrasweg 60, Santpoort. OVERLEDEN: A. Braams, 45 j., echtgenote van H. G. Edcius, Pythagorastarat 4. IJmui den; T. Gerirtse, 74 j., weduwnaar van A. M. Schook, Hoflanderweg 20, Beverwijk. ONDERTROUWD: R. Broeren, Willems- beekweg 56, IJmuiden-O. en C. Spanjaard, Boeewg 61, Beverwijk; W. Verheij, Zeeweg 354, Driehuis en A. Markerink, Middendui- nerweg 89, Santpoort, toek. adres: Molen straat 23 bov., Santpoort; B. D. Bangma, Wüstelaan 94, Santpoort en A. M. C. C. L. Garnier Coignet te 's Gravenhage; P. F. J. Huberts. Edisonstraat 47, IJmuiden en C. E. Krab. Bloemstraat 59 rd, IJmuiden; J. den Hollander, Bakkerstraat 11, IJmuiden en A. Ros, Bakkerstraat 13, IJmuiden; H. J. J. M. Janssen, Zeeweg 133, IJmuiden-O. en A. C. Duin, van Diepenstraat 6, Velsen-N.; F. A. J Beumer, Schreveliusstraat 10 zw., Haarlem ADVERTENTIE door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 49) Plotseling zal het uitbreken en dan zijn alle remmen verdwenen. Maar zover mogen we het nóóit laten komen!, zei de minister van Arbeid ver twijfeld. Dat ben i£ met u eens. Heeft een van u soms een voorstel? Een zestal stemmen werden gehoord, maar niemand l^wam met een reëel plan op tafel. Juist toen de vergadering gesloten zou worden, werd er een kort rapport gebracht voor Brannigan. Ik ving op, dat er vanavond tijdens de nieuwsuitzending van negen uur mis schien iets vreemds zal gebeuren. De ar beiders zijn gewaarschuwd om te luisteren. Ik heb geen enkel vermoeden van het karakter van het nieuws. Brannigan las de boodschap aandachtig. De man, die het opgesteld had, was een van zijn meest vertrouwde agenten. Hij gaf het bericht ten slotte aan de commis saris. Het is mogelijk, dat er wat belang rijks omgeroepen zal worden tijdens het nieuws van negen uur, zei Sir Dudley. Ik kan u echter niet vertellen wat het is. Het is nu vijf voor negen. Wilt u soms luisteren? Waarom zouden we het niet doen?, zei de vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel. Uit zijn intonatie bleek, dat hij maar weinig vertrouwen had in het politionele apparaat. Brannigan, informeer even bij de B.B.C. of zij wat bijzonders verwachten. Enkele minuten later was de hoofdin specteur alweer terug. B.B.C. weet van niets. Leslie Bantock leest zoals gewoonlijk het nieuws. Is dat alles? De commissaris had iets geheel anders verwacht. Maar laten we tóch maar even luisteren. Je kunt ten slot te nooit weten. De commissaris zette een radio aan, wel ke in een hoek van het vertrek stond. De negen slagen van de Big-Ben weerklonken. Leslie Bantock begon te spreken. Hij was een van de beste omroepers van de B.B.C. In de oorlogsjaren was zijn naam bekend geworden aan millioenen, en al hoewel hij tegenwoordig anoniem bleef, herkende het grote publiek toch direct zijn stem. In de Verenigde Naties heeft men overeenstemming bereikt inzake de vroe gere Italiaanse koloniesHet boterrant- soen zal verhoogd worden met honderd vijfentwintig gram als gevolg van aan- allën betreurde conflict is nu bijgelegd en het is te hopen, dat hieruit de lering ge trokken wordt, dat een oplossing in der gelijke geschillen noodzakelijk is hoe dan ook". In dit verband sprak hij de hoop uit, dat de teamgeest aan boord van het grote vis serijschip niet geleden zal hebben onder dit conflict en hij sprak de verwachting uit, dat wij niet alleen staan aan het be gin van een nieuwe haringteelt, doch ook bij de aanvang van een nieuwe visserij. De voorzitter van de Stichting, mr. J. H. Kiewiet de Jonge, prof. dr. J. Tinber gen, de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.-H. fractie in de Tweede Kamer en de heer H. D. Louwes, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Stichting voor dc Landbouw belichtten vooraf uit hun gezichtshoek de visserijproblemen van dit ogenblik en zij werden beluisterd door een groot aantal vooraanstaanden, onder wie 15 Kamerleden, een vertegenwoordiger van de Commissaris van de Koningin in Zuid holland, burgemeesters van liefst 25 vis sersplaatsen, de voorzitter van het Ko ninklijk college voor de Visserijen, de in specteur-generaal van de scheepvaart en tal van anderen. Mr. Kiewiet de Jonge herdacht in zijn openingswoord de bemanning van de trawler „Alkmaar", en hij werd opgevolgd door prof. Tinbergen, de voorzitter van de commissie Tinbergen uit wier rapport wij gisteren al uitvoerig publiceerden. Nadat hij een toelichting had gegeven op de voor naamste feitelijkheden uit het rapport, dat officieus zijn naam draagt, bezagen de heren Tilanus en Louwes de problematiek van het bedryf. en P. C. J. V. Janssen, Zeeweg 133, IJmuiden- Oost; G. Dekker, Meervlietstraat 6, Velsen en J. M. Koene, Meervlietstraat 6, Velsen, toek. adres: Meervlietstraat 8, Velsen; C. Wijker, Fultonstraat 19, IJmuiden en M. A. Linders, Tuindersstraat 86, IJmuiden-O.; C. Akker man, Homburgstraat 50 rd., IJmuiden en E. C. Foppen, Bloemstraat 27 rd, IJmuiden; H. M. de Vreede, Sparrenstraat 24, IJmuiden-O. en H. Ennik, Zwaanstraat 7, Beverwijk; C. Voorburg, Roerstraat 14, IJmuiden en K. van der Plas, Bik en Arnoldkade 33. IJmui den; J. van de Wint, Planciusstraat 7, IJmui- den-O. en G. Post, Stephensonstraat 70. IJmuiden. GEHUWD: Th. M. van der Putten en H. K. Bosscher; J. A. M. Broekman en C. J. Hunsche. Raalteweg B 16, Diepenveen; K. Mandemaker en E. de Vries, Kanaalstraat 57 rd, IJmuiden; N. de Koning en J. B. 't Hart, Trompstraat 218, IJmuiden-O.; J. J. Jak en B. J, Neugebauer, Hoofdstraat 169, Santpoort. Ouden van dagen naar Hilversum De huis aan huis collecte die het jaar lijkse uitstapje van Castricumse ouden van dagen mogelijk moest maken, is een succes geworden; er werd 1265,opgehaald. Het uitstapje wordt georganiseerd op Don derdag 5 Juni naar Hilversum. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 3 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter A. de Jongh, Koningin Julianastraat 1. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. de Reus, Jacob Catsstraat 19. zienlijke leveranties door Australië en Nieuw ZeelandEen nieuwe actie werd door de minister van Volksgezondheid aan gekondigd ter stimulering van de woning bouw. In Noord-China is een hongers nood uitgebroken... De Argentijnse vlees leveranties ondervinden ernstige vertra ging.... De componist John Bellman is overleden De omroeper gaf vervolgens nadere bij zonderheden en nog enkele berichten van minder belang. In den beginne luisterde iedereen met belangstelling. Maar al spoe dig vervloog de interesse. Toen Leslie Ban tock het had over droogte in Westmore- land zei een van de aanwezigen geïrriteerd: „We hebben nu toch wel lang genoeg ge luisterd". Sir Dudley strekte zijn hand uit naar de knop. De omroeper zweeg even, toen ver volgde hij met een helderder stem dan daarnet: „Thans heb ik een mededeling voor u van het allergrootste belang. Ik bied u mijn verontschuldiging aan, dat ik hier niet eerder melding van heb gemaakt, maar het bericht wordt mij zo juist over handigd. De commissaris trok zijn hand terug. Iedereen luisterde weer gespannen. „Han delende volgens het noodrecht, heeft de regering besloten alle overeenkomsten in zake lonen en werktijden buiten werking te stellen", zei de omroeper. „Dit is nood zakelijk geworden als gevolg van de gesta dige daling van de productie en de nood- Zondag 25 Mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. van den Berg, 19 uur: ds. J. van den Blink, vlootpredikant. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer A. Venniks, jeugdsamenkomst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 15.30 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: Jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Ileils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst Kennemerlaan, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. E. Pot van Haarlem. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer P. D. Bar- delmeyer van Noordwijk aan Zee. DRIEHUIS: Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zaterdagavond 19.45 uur: Avondgebed, 10 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel, Torenstraat 2, 10.15 uur: de heer W. B. Kleywegt. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. H. P. Huis man. 19 uur: ds. L. Brink. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Groote kerk, 9 uur: ds. J. Wiersma, 10.30 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel, Groe- nelaan, 10 uur: Wika H. Wallenburg. Vrijzinnig Hervormden, Prinsessenlaan 10, 10 uur: de heer C. B. Termaat. Gereformeerde kerk, Moensplein, 10 uur: ds. C. Meyer, 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagschool, 16.30 uur: Kindérsamenkomst, 19.45 uur: Openluchtsamenkomst (Visserstraat), 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luite nant Van Nee uit Amsterdam. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. W. Oorthuys, 19 uur: ds. J. Wiersma. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege. De Toorts? 9 uur: ds. D? ter Steege. Kapel, 7 uur: ds. G. Wassenaar van IJmuiden-Oost. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. G. Cornet uit Castricum. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. Predikbeurten HERV. EVANG. VER. 10 uur: ds. J. van de Poll, van Weesp. GER. KERK 10 en 5 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis, van Santpoort. NED. HERV. GEM. 10 uur: ds. A. de Jong. Agenda voor Castricum CORSO-THEATER Zaterdag 19.15 en 21.30; Zondag 20 uur: „Dringend 1119"; Zondagmiddag 14 en 16.15 uur; Maan dag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „That midnight Kiss". >54-3 zaak de Amerikaanse leningen binnen het gestelde tijdschema af te betalen. Binnen kort zullen nieuwe loonovereenkomsten gesloten worden. Daar echter de nieuwe lonen en salarissen in het belang van de natie lager gesteld dienen te worden, zal reeds met ingang van morgen op alle lonen en salarissen een korting van tien procent worden toegpast. In geen enkele industrie zal korter dan acht en veertig uur per week gewerkt mogen worden". Er heerste een ijzige stilte in het ruime vertrek. Zij werd verbroken door een hese kreet van de minister van Arbeid. Ben ik nu gek geworden? Dit is be lachelijk. Die man is waanzinnig! Enkele seconden lang heerste er een ver warde stemming. We moeten ogenblikkelijk handelen! riep de vertegenwoordiger van het minis terie van Economische Zaken uit. We moeten dit bericht zo gauw mogelijk de menteren. De nachtarbeiders zullen hun werk al wel aan het verlaten zijn, jammerde de minister van Arbeid. Maar waarom dóét u niets?, vroeg een der departementale vertegenwoordi gers. Laten we kalm blijven, zei de commis saris luid. Toen klonk er weer een stem uit de radio, die al die tijd gezwegen had. „Wij bieden de luisteraars onze excuses aan voor dit oponthoud. De omroeper is plotse ling ziek geworden". OMO-Nieuwsdienst) IJMUIDEN. 24 Mei - Een nauwgezette, weloverwogen enquête, ingesteld bij een groot aantal huisvrouwen, vertegenwoor digende alle lagen der bevolking, heeft het opzienbarende succes van het nieuwe wasmiddel OMO onomstotelijk bewezen. Reeds na de eerste wasbelhandeling met OMO gaf meer dan de helft dezer huis vrouwen met woorden als „erg tevreden", „heel goed" en „uitstekend" uiting aan haar grote waardering, terwijl anderen de loftrompet staken met opgetogen verkla ringen als „heerlijk", „reusachtig", „wat een schuim" enz. In enkele gevallen werd vastgesteld dat. de resultaten tegenvielen. Geen wonder: Nu de groentenmarkt niet meer over heerst wordt door een bepaald product en er ook in totaal minder aanvoer komt, zijn de prijzen over de hele linie belangrijk ge stegen. Bloemkool uit de kassen noteerde voor de eerste kwaliteit van 45-67 cent per stuk; bospeen kwam ook veel hoger en bij het begin der markt was de prijs al 50 cent per bos, om op te lopen tot'64 cent. Postelein draaide rond de 30 cent per kilo en de spi nazie bracht 47 cent per kilo op. Sla blijft goed vertegenwoordigd en de prijs loopt van 8 naar 13 cent per krop. Rabarber is nog steeds ruim vertegenwoox-digd, maar kon voor een betere prijs dan vorige week verkocht worden: er werd tot 16 cent per bos voor betaald. Asperges liepen ook al in prijs op tot 2 per kilo, maar $e glasaard beien draaide rond de 50 cent per doosje. Er kwamen al een paar doosjes van de koude grond. Flora ook vlotter Ook op de bloemenveiling was sprake van een vlotte markt: vooral Vrijdag was de zaak nogal duur. De irissen geven nu de toon aan en de prijzen varieerden van 10-52 cent per bos. Pyrelhums, margrieten, korenbloemen en duizendschonen komen stuk voor stuk boven de 30 cent per bos. Voor de fleurige lathyrus was de animo in het midden van Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 16 tot 23 Mei mede: Het aanhoudende mooie weer is de oor zaak dat de groenten en het fruit van de volle grond aanmerkelijk vroeger aan de veiling komen dan het vorig jaar. Ook de grote aanvoer van nieuwe aardappelen kan dit seizoen twee weken eerder dan ge woonlijk worden verwacht (begin Juni). De sla noteerde evenals de voorgaande verslagweek van 2-5 cent per krop, de stoofsla van 10-12 cent per kilo. Al naar gelang van kwaliteit deed spinazie van 10- 43 ct per kg. Ook de andijvie werd tegen variërende prijzen aangekocht, namelijk van 15 tot 40 cent per kg. De prijzen voor bloemkool zijn sinds de vorige week lang zaam teruggelopen. De sortering A deed 30-48 cent per stuk, met uitvoer naar Duitsland. De handel en export van bospeen ver liepen vlot. Ondanks het feit dat de aan voeren aanzienlijk zijn toegenomen, werd er voor dit product tot 51 ct per bos be steed. Op 21 Mei werd in het Westland zelfs tot 66 ct per bos genoteerd. Een groot gedeelte werd naar België en Duitsland uitgevoerd. Rabarber en kroten brachten respectie velijk gemiddeld 6-10 cent en 20-25 cent per bos op. Dank zij hernieuwde export naar Engeland werd 40-50 cent voor de kaskomkommers besteed. De platglas- komkommers voor Duitsland noteerden 40-48 cent per stuk voor de A-sortering. De kromme komkommers deden 35-52 cent per kilo. Duitsland, Engeland en in mindere mate Zweden en België kochten de A- en C- tomaten voor f 2,10 tot f 2,29 en de B- tomaten voor f 1,80 tot f 2,15 per kilo. Voor de asperges werden nog goede prijzen betaald: f 2 tot f 2,10 per kilo. Deze groente werd bijna in zijn geheel naar Duitsland verladen. De aanvoeren, van dubbeele bonen, snijbonen en peulen zijn nog gering, waardoor de prijzen hoog blijven. Voor spitskool werd tot 25 cent per kilo betaald. Op Woensdag waren de noteringen voor vroege aardappelen gedaald tot 45-55 cent per kilo. De aan voer van aardbeien neemt geleidelijk toe, waarbij vooral België flinke belangstelling toont. De prijzen lagen tussen de f 2,30 en f 2,80 per kilo. In de komende week worden de eerste aardbeien van de koude grond op de veilingen verwacht. Witte druiven noteerden tot f 5,80 en de Frankenthaler tot f 7,20 per kilo. Sir Dudley zette de radio af. Ik vermoed zo dat ik wel weet wat er gebeurd is, zei de commissaris. Zoudt u soms met me mee willen gaan, sir?, zei hij tot de minister van Arbeid. En jij ook Brannigan? Op Broadcasting House werden zij ont vangen door een geagiteerde directeur. Ik begrijp 't niet, ik begrijp 't niet!, hijgde de man. Onze telefoon staat niet stil. De secx-etaris van de eerste minister heeft ons óók al opgezocht. Bantock moet gek geworden zijn! Hoe kreeg hij die mededeling in han den?, vroeg de hoofdinspecteur. Daar heb ik geen notie van. Dat communiqué is hem zeker niet overhandigd tijdens de nieuwsuitzending en 't stond ook niet in het bulletin. Hij moet een verklaring geven voor zijn optreden, zeide commissai'is geïrri teerd. Waar is hij? De B.B.C.-diretceur maakte een wan hopig gebaar. Bantock is verdwenen! Hij liep direct na het lezen van de nieuwsbex-ichten het gebouw uit in plaats van het verdere pro gramma aan te kondigen. Iemand heeft hem snel de trappen zien aflopen. Daarna was hij spoorloos verdwenen. We moesten toen ogenblikkelijk een andere omroeper inschakelen. We hebben maar gezegd, dat Bantock plotseling ziek was geworden. Waar woont Bantock?, vroeg Bran nigan. Binnen enkele minuten was Bantocks deze huisvrouwen hadden de fout gemaakt zeep toe te voegen of vuile plekken met zeep aan te smeren. OMO en zeep zijn doodsvijanden! Anderen hadden teveel wasgoed in dc ketel gedaan. Zij hebben deze fouten niet voor de tweede maal ge maakt. Het karakter van deze OMO-enquête waarborgt de zekerheid dat het oordeel van al deze huisvrouwen representatief is voor dat van de Nederlandse huisvrouw in het algemeen. Daarmee is bewezen, dat de Nederlandse huisvrouw niet heeft geaarzeld het voor beeld van de huisvrouwen in Amerika en Engeland te volgen en dat in de kortst mo gelijke tijd ook aan haar het geheim van de fantastische werking van dit nieuwe ultra moderne product is geopenbaard. O. 21 de week het grootst; het wit noteerde liefst een gulden per bosje. Pioenen en papavers komen er nu steeds meer, maar het aanbod van lelies is nog klein. Anemonen en ra nonkels, het speciale Uitgeester „bij-goed", ging vlot van de hand en ook in de potten - afdeling was heel wat variatie: naast de geraniums komen er nu meer salvia's en begonia's. Castricumse markt willig De Castricumse veiling van Vrijdag liet zich iets gunstiger aanzien: voor spinazie was de koers over het algemeen steviger, zodat er tussen 10 en 26 y2 cent voor werd betaald. Een grote partij sla bi-acht per ki-op van 3-8i/2 cent op en stoofsla deed 14 cent per kilo. Naar gelang de kwaliteit is er bloemkool verkocht tussen de 28 en de 64 cent per stuk. Peulen verwisselden van eigenaar voor 1.05 tot 1.15 per kilo en de asperge A maakte van 78 cent tot 1.10 per kilo, waartegenover de tweede kwali teit het niet v-erder bracht dan tot 58 cent per kilo. Voor postelein kregen de tuinders 25 cent en aardbeien gingen dit keer van de kar tegen de prijs van 38-59 cent per doos je. Bospeen boekte 39-62 cent. Raad tegen pers Degenen, die nog geen kennis hebben genomen van de aankondigingen, kunnen wij meedelen, dat er vanavond in het Be verwijkse sportpark een voetbaldemonstra tie gaat gebeuren, zoals er maar hoogst zelden in deze contreien voorkomen. Het fris-groene gras zal namelijk vertreden worden door een aantal lieden, van wie de meesten nog nimmer tevoren tussen de krijtlijnen zijn geweest, om hun toe schouwers te laten genieten van een sport, welke meestentijds wordt beoefend door jongelui, die wel weten wat zij met het leer moeten doen: ten bate van een uit stekend doel voetbalt de gemeenteraad tegen de pers. Zulks geschiedt dus niet uitsluitend voor hun eigen genoegen, maar tevens voor dat van een nuttig instituut en niet te vergeten ook voor dat van de bur gerij, die vanavond in groten getale wordt verwacht op de tribunes. Verscheidene leden van de raadsfracties vieren hun be leid vanavond bot op een bal een wel zeer smalle basis dus. Maar zij blijven ten minste in hun vak: beleid botvieren; De pers daarentegen verwisselt zonder meer en zonder mopperen de pen voor de genopte schoenen. Toch ging het redelijk, toen het elftal der „muskieten" dezer da gen in het diepste geheim ging oefenen. Tijdens de afgelopen raadsvergadering bleek, dat de hei-en raadsleden zich reeds geducht mentaal hadden voorbereid op de grote strijd. Al met al moge dus een ont moeting tegemoet worden gezien, welke vooral voor mensen, die in pi-incipe vrij wel nooit een voetbalwedstrijd bijwonen, een gerede aanleiding zou kunnen zijn om een geheel andere mening omtrent deze tak van sport te gaan opdoen. Of het de juiste is, hangt er van af, wat men juist wenst te achten. In de pauze zal een gymnastiekdemon- stratie worden, hetgeen het programma ongetwijfeld nog aantrekkelijker maakt. Zoals gezegd, de opbrengst van deze avond komt ten goede aan een voortreffelijk doel, dat nog nader genoemd zal worden. Het perselftal is op enkele plaatsen ge wijzigd. De opstelling ziet er nu als volgt uit: doel: G. Tabak; achter J. van dei- Schoor en H. Schram; midden: G. Polman, K. Thomas en G. Bonnema; voor: J. Bur ger, W. Ploeger, J. van Roon, H. Jansen en H. van Her wijnen. Reserve is A. Dekker. Bakkers en bridgers ook Daar tegenwoordig iedereen voetbal speelt (zelfs de raad en de pers) meenden de Beverwijkse bakkers niet achter te mo gen blijven. Zij zullen Maandag op het sportveld van de N.H. Jeugd hun bakkers eer trachten te verdedigen tegen de man lijke leden van de bridge-club „Sans Atout". Het feest zal om 7 uur 's avonds aanvangen. I adres opgezocht. Het bleek dat 'de omroe- I per een flat bewoonde in de buurt van Baker Street. De minister van Arbeid bleef op Broad casting House om een officiële bekendma king te redigeren, waarin Bantocks mede deling met de krachtigste termen gedemen- teerd zou worden. Juist voordat de politie het gebouw verliep kwam de secrtaris van het kabinet om zich er van te overtuigen, dat de officiële ontkenning van de mede deling over de verlaging der lonen en sala rissen direct omgei-oepen zou wox-den. Wacht nog even totdat wij u opbellen, drong de commissaris aan. We moeten de verklaring zo overtuigend mogelijk laten klinken. De B.B.C. heeft al gezegd, dat de omroeper plotseling ziek is geworden. Als we nu weer iets anders gaan zeggen, ver zwakt dat ontegenzeggelijk het communi qué. De minister van Ai-beid en de secretaris van het kabinet wai-en het hier mee eens, zodat de commissai-is en Brannigan ver trokken. Tien minuten later reed de politie wagen voor bij Bantocks woning. De por tier belde over de huistelefoon Bantocks flat op. Hij luistei-de met een uitdx-ukkings- loos gezicht naar het eentonige signaal van de bel. Mijnheer Bantock is waarschijnlijk uit, sir. Hij zal wel op Bi-oadcasting House zijn, dat is hij trouwens meestal om deze tijd. Kan ik zeggen wie naar hem gevraagd hebben? (Wordt vervolgd). Met volle vaart ging het vliegtuig de lucht door. Speelgoedland verdween uit het gezicht, het vliegtuig ging nu over de zee. Het was natuurlijk een lange reis, want Zwartjesland lag heel ver weg. Maar oom Tripje had die reis al meer gemaakt en hij was er aan gewend. Overdag las hij wat of hij keek naar de zeeën en landendie onder hem door gleden; als het donker werd, ging hij slapen. En het vliegtuig, met brommende motoren, vloog maar ongestoord verder. Eindelijk kwam Zwartjesland in zichtHet vliegtuig cirkelde boven het groene eiland, dat daar beneden lag tussen de glinsterende golven. Oom Tripje kon al duide lijk de palmbomen zien, die hun lange stammen boven het groen der bossen uitstaken. Toen daalde het vliegtuig, het stond stil op een open vlakte. Van alle kanten draafden de Zwartjes juichend op het vliegtuig toe, ze hielpen oom Tripje bij het uitstappen en droegen zijn koffers naar buiten. „Haja ha, Tiripia!", juichten ze, want ze hielden veel van oom Tripje

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6