Verdragen met West-Duitsland vandaag in Bonn ondertekend Vérgaande Franse eisen dreigden nog net roet in het eten te gooien Verbondenen gaan ingrijpen in krijgsgevangenkamp op Koje Weerbericht Hotel bij Apeldoorn en magazijn in Zutfen in vlammen opgegaan v e l s e r Haarlems Dagblad Koele plechtigheid Drukte in Bonn Spanning in Parijs De Russische nota Het woord is aan Troepen (waaronder Nederlandse) verwachten veel verzet Malan attaqueert de vakverenigingen Tien hectaren heide door brand vernield Minister Stikker verlaat OEES Nog twee arrestaties in de zaak-Harjono Nieuwe souvereiniteit Ganzen in N.O.-polder stierven door vergif Beslissing in conflict AVRO - Albert van Raalte Beperkingen op benzine- gebruik in V.S. opgeheven De Hautecloque naar Parijs Franse communisten betogen tegen Ridgway Raad van Europa 66e JAARGANG No 269 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: S061 (K2560), Terras-.veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 2 6 MEI 19 52 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 122 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ondanks twee struikelblokken, die de onderhandelaars in Bonn op het laatste moment nog op hun weg vonden, zijn vanochtend de contractuele overeenkomsten, die van West-Duitsland weer een min of meer souve- reine staat maken, ondertekend. Het grootste obstakel werd gevormd door een aantal Franse eisen, die minister Schuman kwam presenteren. Het Franse kabinet had na een stormachtige bijeenkomst namelijk besloten een viertal condities te stellen, waarvan de belangrijkste waren: een krachtiger garantie van Engeland en Amerika om te voorkomen dat een lid-staat de Europese defensie-gemeenschap zou verlaten en de eis, dat Amerika zich zal onthouden van inmenging in de Franse aangelegen heden in Noord-Afrika. De Sovjet-Unie poogde op het laatste moment nog een spaak in het wiel te steken door een nota aan de Westelijke mogendheden te zenden, waarin besprekingen over de Duitse kwestie werden voorgesteld en waarin herinnerd werd aan de overeenkomst van Potsdam. Dé ministers in Bonn hebben deze nota echter voorlopig naast zich neer gelegd. De contractuele overeenkomsten geven West-Duitsland een vrijwel volledige sou vereiniteit ten aanzien van de binnenlandse en buitenlandse politiek. Het bezettings statuut komt te vervallen, de organen van de Hoge Commissariaten verdwijnen en de bezettingstroepen worden „beveiligings strijdkrachten". De ministers van Buitenlandse Zaken hadden nog enige geschilpunten op te los sen. doch zij waren daarmee reeds gisteren om half twee gereed. Er was toen volledige overeenstemming bereikt. Het stelsel der overeenkomsten heet officieel „Conventie over de betrekkingen tussen de drie mo gendheden en de Bondsrepubliek". Men hoopte in Bonn, dat de pers voor een kor tere naam zal zorgen. Het moeilijkste punt werd gevormd door de vier Franse eisen. Deze betroffen naast de in de aanhef genoemde punten, de voor waarde dat Franse en Belgische strijd krachten dezelfde status zouden krijgen als de Britse en Amerikaanse en een garantie dat de West-Duitse industrie niet in een gunstiger positie zou komen, dan die in de andere N.A.V.O.-landen. Ten aanzien van het eerste punt is reeds overeenstemming bereikt. Th' Bonn bleek men geen bezwaar-te' heb ben tegen een Brits-Amerikaanse garantie tegen „weglopers" uit de E.D.G. De kwes tie van Amerikaanse inmenging in Afrika beschouwde men echter als een zaak, die alleen Frankrijk en de V.S. aangaat. Dc burgemeester van West-Berlijn, Reu ter, heeft verklaard dat de ondertekening der verdragen voor West-Berlijn een bui tengewoon moeilijke toestand zal scheppen, gevaarlijker zelfs dan de bedreigingen uit het Oosten. Hij vroeg om een verzekering dat de vrije toegang tot Berlijn genand- haafd zou worden onder alle omstandig heden. De West-Duitse regering heeft daarna een dergelijke verzekering gegeven. Hedenmorgen is in de Bondsraadzaal van het Bondshuis in Bonn de „Conventie over de betrekkingen tussen de drie mogend heden en de Bondsrepubliek" ondertekend Aan de ondertekeningstafel hadden be halve de 4 ministers van Buitenlandse Za ken Adenauer, Acheson, Eden en Schuman, plaatsgenomen de West-Duitse staatssecre taris voor Buitenlandse Zaken, prof. Hall- stein, dc West-Duitse minister van Finan- iën Schaffer, de Amerikaanse reizende ambassadeur Jessup, de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy, de Franse diplomaat Alphand, de Franse Hoge Commissaris Franqois Poncet, de Engelse onderstaats secretaris Roberts en de Engelse Hoge Commissaris Kirkpatrick. Na de plechtigheid begaven zij zich per vliegtuig naar Parijs, waar morgen door Adenauer en Schuman het verdrag over de E.D.G. medeondertekend wordt, in aanwe zigheid van Acheson en Eden. Bonn heeft een bewogeh weekend achter de rug. Snel rijdende auto-colonnes, voor afgegaan door motorpolitie; schoten dooi de Koblenzerstrasse. Er hadden ontvang sten en maaltijden plaats en daar tussen door moesten de ministers het over de laatste geschillen eens worden. Vooral Za terdag, toen Schuman een viertal voor waarden van zijn kabinet presenteerde, die vervuld moesten zijn, indien hij wilde on derteken, scheen alles nog even op losse schroeven gesteld. Aanvankelijk heeft men in Bonn over deze Franse voorwaarden op het laatste moment danig het hoofd geschud. Zij wer- den opgevat als een poging om van de nietsvermoedende en volslagen verraste Acheson op het laatste moment concessies te krijgen. Sommigen verwachtten al een verder uitstel van de ondertekening. Zondagmiddag werd echter verklaard, dat eensgezindheid tot stand was gekomen en dat de ondertekening op de afgesproken tijd plaats zou hebben. Onze correspondent in Parijs meldt: Naarmate het moment naderde, waarop te Bonn de contractuele accoorden onder tekend moesten worden, heeft men in Franse regeringskringen de spanning voe len stijgen. Het kabinet is het laatste week einde vier maal in buitengewone zitting bijeen geweest en heeft verschillende keren op het punt gestaan minister Robert Schu man opdracht te geven zijn handtekening aan het document, dat West-Duitslands souvereiniteit herstellen zal, het laatste ogenblik toch nog te onthouden. Tot dusverre schenen Londen en Wash ington wel bereid een soort solidariteits verklaringen jegens Parijs af te leggen, zonder echter die eventuele maatregelen nader te omschrijven. Dit achtte de Franse regering, op de valreep staande, onvoldoen de. Om evenwel te voorkomen, dat op het laatste ogenblik de ondertekeningsplech tigheid te Bonn en dientengevolge ook te Parijs zou moeten worden afgelast, hebben Acheson en Eden hun Franse ambtgenoot beloofd een verklaring van iets verdere draagwijdte dan oorspronkelijk in de be doeling lag, te zullen afleggen. Ze zullen daarna hun regeringen verzoeken die ver klaringen met hun autoriteit te dekken. Dat beide landen evenwel de toezegging zouden doen bij Duitse afvalligheid lot mi litaire sancties over te gaan de enige garantie die meer zou betekenen dan een slag in de lucht acht men hier in diplo matieke kringen niettemin uiterst onwaar schijnlijk. Met name zou de Amerikaanse Senaat een belofte van zulk een brede strekking zo kort voor de presidentsverkie zingen stellig niet voor zijn rekening wil len en kunnen nemen. Daarom blijft het nog altijd zeer dubieus of het Franse par lement, wanneer het op zijn vroegst ko mende herfst tot de ratificatie van het E.D.G.-verdrag zal worden uitgenodigd, de gegeven toezegging van Amerikaanse en Engelse zijde als bevredigend zal aanvaar den. Een der Fr.anse ministers moet in een persoonlijk gesprek dezer dagen zelfs heb ben gezegd, dat, volgens hem, niet meer dan 20 procent van de kamerleden thans bereid zou zijn het fiat aan het verdrag te geven. Daarom zal men met die ratificatie zeker geen overdreven haast maken. Het is voor ons van de hoogste urgentie, zo merkte Zaterdag een hoge Franse rege ringsambtenaar op, voorlopig niets te doen. We hebben al veel te hard van stapel moe ten lopen LONDEN, (Reuter). Rusland heeft Zaterdag een nieuwe nota aan liet Westen gezonden, waarin besprekingen over een Duits vredesverdrag worden voorgesteld, daar verdere nota-wisseling tot niets kon leiden, 7.0 meldt het Russische persbureau Tass. De nota waarschuwt de Westelijke mo gendheden de gerechtvaardigde ontevre denheid van de Duitse natie niet te wek ken. Het Westen wordt beschuldigd van pogingen om de vorming van een Duits leger onder nazi-generaals te legaliseren, waardoor dc weg zou worden bereid voor dc opleving van een aggressief West-Duits militarisme. West-Duitsland zou afhanke lijker van het Westen worden en deel gaan uitmaken van het Atlantische blok, waar door het zoü worden betrokken bij de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Volgons politieke waarnemers te Parijs zullen spoedig na de ondertekening van de verdragen tussen West-Duitsland en de geallieerden onderhandelingen met de Sovjet-Unie over Duitsland moeten vol gen. Zij leverden commentaar op de Rus sische nota, die onmiddellijke besprekin gen over Duitsland voorstelt. De nota heeft nauwelijks invloed gehad op de be sprekingen van Zondag in Bonn. Noch de drie Westelijke delegaties, noch het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken wilden commentaar geven op de inhoud der nota. BONN (Reuter). Kanselier Adenauer kwam hedenmorgen te kwart voor tien i,n het parlementsgebouw te Bonn aan voor de ondertekening van de „Conventie van Bonn" met de Westelijke geallieerden. Ter stond na hem arriveerden de drie Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken. Toen de ministers arriveerden stonden duizenden toeschouwers buiten in de drui lerige regen te kijken. De straten waren door politie afgezet en waterkanonnen werden in gereedheid gehouden om even tuele demonstraties tegen te gaan. „Op dit ogenblik", zei Adenauer, „den ken wij met bijzondere hartelijkheid aan onze broeders en zusters in het Oosten. Wij zenden hun onze groeten en willen hen ver zekeren dat deze conventie ons zal voeren tot de hereniging van Duitsland. Deze con ventie moet niet op zichzelf beschouwd wor den doch in verband met het verdrag over het Europese leger dat morgen te Parijs wordt getekend." De ondertekening van de conventie dooi de ministers van Buitenlandse Zaken be gon te 10.22 uur en was enkele minuten later voltooid. Iedere minister zette vijftien maal zijn handtekening. De voor hedenavond voorziene fakkel optocht tot viering van de komende Duitse souvereiniteit is van het programma ge schrapt, nadat bekend geworden was, dat een tegendemonstratie op touw was gezet. De regeringen van de West-Duitse landen hebben geweigerd te voldoen aan het ver zoek van minister Lehr om schoolvrij te geven, nadat de kinderen over de beteke nis van het verdrag zouden zijn ingelicht. Het officiële motief luidt: een verdrag, dat nog geheim is, kan niet worden toegelicht. De verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraden en de nieuwe provinciale raden in Midden- en Zuid-Italvë hadden een rustig verloop. Een kijkje in een der stembureaux te Rome, waar twee nonnen juist haar stembiljef in de bussen deponeren. DaniëlHalév y (over sommige bekentenissen van Marcel Proust betreffende zijn jonge jaren): Dit is te oprecht om oprecht te zijn. Onlangs is in de Noord-Oostpolder een groot aantal ganzen om het leven gekomen. In een nader antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat thans medegedeeld, dat een der inspecteurs van de Noord-Oostpolder, in afwijking van de door de directie van de Wieringermeer uit drukkelijk gegeven orders en buiten haar voorkennis, opdracht heeft gegeven op een vak van de ringdijk, waar een buitenge woon groot aantal muizen werd aangetrof fen, muizentarwe te strooien. Bij dit strooien zijn de grenzen der zorgvuldigheid dverschreden. Ten gevolge hiervan zijn vele wilde ganzen omgekomen. Er zal nu een proef worden genomen met een sluiting van de ganzenjacht. Door het afvuren van losse patronen zal men de ganzen van de plaats waar de muizentarwe is gestrooid verdrijven. In April 1948 besloot het algemeen be stuur van de A.V.R.O. de dirigent Albert van Raalte niet meer voor de A.V.R.O.- microfoon te laten optreden, omdat hij in enkele zuiverings-procedures verklaringen over de directeur van de A.V.R.O. had af gelegd, die het A.V.R.O.-bestuur van dien aard achtte, dat verdere samenwerking on mogelijk was. Door beide"partijen werd een arbitrage commissie in het leven geroepen, die thans uitspraak heeft gedaan. Zij is tot de con clusie gekomen, „dat de A.V.R.O. tegenover de heer Van Raalte op onredelijke wijze heeft gehandeld en dat haar besluit be hoort te worden herroepen". Het A.V.R.O.-bestuur zal zich aan deze bindende afspraak houden. KOJE, (Reuter) Britse, Canadese, Nederlandse en Griekse militairen wachten thans op het eiland Koje op instructies om samen met de Amerikanen de Noord-Korc- aanse krijgsgevangenen op het eiland in kleinere groepen te verdelen. Er wordt veel verzet van de gevangenen verwacht. Een geallieerde officier heeft „Molotof- cocktails" gevonden in afdeling 76 van het gevangenenkamp, waar de „politieke com missie" van de gevangenen zetelt. De offi cier verklaarde: „Zij hebben ongetwijfeld duizenden Molotof-cocktails. Een smederij in afdeling 76 vervaardigt dag en nacht wapens. Zij zijn van plan te vechten en Verkeren in goede conditie". Aangenomen wordt, dat de gevangenen ook over een grote hoeveelheid speren en zwaarden beschikken. De Amerikanen hebben gisteren tunnels ontdekt (en onklaar gemaakt) die van de ene afdeling naar de andere liepen. Zij heb ben ook voorbereidingen getroffen om een uitgebreid systeem van verbindingen tussen de gevangenen op te ruimen. Berichten werden overgebracht door middel van pijl en boog. door seinen met de armen op mili taire wijze en ook met seinlampen. Zes bur gers die met seinlampen werkten, zijn aan gehouden. De twee tunnels die door de Amerikanen zijn blootgelegd, liepen onder een weg door. Zij waren met de hand gemaakt en liepen van afdeling 76. waar de gevange nen hun centrale comité hebben, naar de afdelingen 77 en 78. Een derde tunnel leid de tot buiten het prikkeldraad. Gisteren is een begin gemaakt met de verwijdering van 12.000 burgers uit de om geving van het kamp. Ruim 200 prostituees, die vermoedelijk gebruikt werden om be richten over te brengen, zijn al eerder naar het vasteland gebracht. Terreur Geallieerde autoriteiten hebben heden iets meegedeeld over een terreur, die com munisten onder de tachtigduizend Noorde lijke krijgsgevangenen op het eiland Koje hebben uitgeoefend en die in September van het afgelopen jaar tot bloedige gevech ten heeft geleid. Deze gegevens waren tot nu toe geheim. Gevangenen, die tegen de wensen der communisten ingingen. werden door .volksgerechtshoven" ter dood veroordeeld en terecht gesteld, hetgeen door wurging of ophanging geschiedde. Aan het diner dat. ter gelegenheid van het eeuwfeest der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen in Haarlem werd gegeven, zat ook Prins Bernhard aan. Hij ontving uit handen van de voorzitter der Maatschappij, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de zilveren legpenning die ter gelegenheid van dit jubileum werd geslagen Deze zilveren legpenning werd eveneens aangeboden aan de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, aan mr. A. Staring, die 'bij dit jubileum de feestrede had gehouden, en aan dr. J. E. Bier ens de Haan, secretaris der Maatschappij. WASHINGTON. (Reuter). Zaterdag zijn alle beperkingen op het gebruik van benzine, petroleum en stookolie in de V.S. opgeheven na het hervatten van het werk door 35.000 van de 90.000 stakende arbei ders in de olie-industrie. De Amerikaanse regering had Vrijdag reeds aangekondigd, dat de beperkingen op het verbruik van vliegtuigbenzine door binnen- en buiten landse luchtvaartmaatschappijen Dinsdag verzacht zouden worden. Vliegtuigbenzine zal echter nog steeds niet gebruikt mogen worden voor sport- of pleziervluchten. Het is onwaarschijnlijk, dat de nog reste rende beperkingen voor half Juni zullen worden opgeheven, aangezien vele instal laties, die vliegtuigbenzine produceren dooi de staking nog stilliggen. Zo werden op 19 September in een be paalde afdeling gevechten geleverd. Hierbij en als gevolg van daarop volgende „terecht stellingen", uitgevoerd op last der uit com munistische gevangenen samengestelde „rechtbanken", zijn vijftien gevangenen om het leven gekomen. Het was. ook het „cen trale comité", dat het ontvoeren van de voormalige kampcommandant, brigade generaal Dodd, had georganiseerd. Er kan geen nauwkeurige schatting wor den gemaakt van het aantal krijgsgevange nen, dat door mede-gevangenen, op last der communistische leiders, is vermoord. Volgens de ..Prawda", zijn vier Noorde lijke krijgsgevangenen, die in hef kamp op het eiland Koje een oproer hadden georga niseerd, op last van de kampleiding „in het openbaar gevierendeeld". JOHANNESBURG (Reuter). Solly Sachs, de Zuid-Afrikaanse vakverenigings leider, die van de regering bevel heeft ge kregen binnen een maand af te treden, is Zaterdag toen hij op de trappen van het stadhuis van Johannesburg een bijeenkomst toesprak, gearresteerd. In het regerings bevel, dat was uitgevaardigd krachtens de wet op de onderdrukking van het commu nisme, werd tevens verklaard, dat Sachs in de provincie, waar hij thans woont, moet blijven en slechts vergaderingen van gods dienstige aard en recepties mag bijwonen. De bijeenkomst was bedoeld als protest tegen de regeringsmaatregel. De menigte, die tegen de arrestatie protesteerde, werd door de politie uiteengedreven. De politie voerde charges met gummi stokken uit tegen de duizenden demon stranten, onder wie ook vrouwen. Bij de gevechten, waarbij stoelen, flessen, slokken en andere wapens werden gebruikt, wer den de glazen deuren van het stadhuis in geslagen. Tenminste vier vrouwen en twee mannen werden naar het ziekenhuis over gebracht. Vijftien politiemannen en 41 de monstranten werden gewond. Het parlementslid Sam Khan en het lid van de provinciale raad van de Kaappro vincie Fred Carneson zijn op grond van bovengenoemde wet van hun lidmaatschap vervallen verklaard. Beiden waren ver tegenwoordigers van de inheemsen. Sachs is later onder borgstelling vrijge laten. Heden zal hij voor het gerecht moe ten verschijnen, beschuldigd van overtre ding van de wet op onderdrukking van het communisme. De afdeling Durban van de Zuid-Afri kaanse raad van vakverenigingen heeft Zaterdag een beroep gedaan op het verbond van Britse vakverenigingen (T.U.C.) om een internationale boycott van Zuid-Afrika te organiseren „als maatregel tegen de in menging van de Zuid-Afrikaanse regering in vakverenigingsaangelegenheden". Het bestuur van de Zuid-Afrikaanse ar beiderspartij heeft de Britse Labourparty om steun verzocht in „de strijd om de vak beweging te beschermen tegen de boosaar dige poging van de Zuid-Afrikaanse rege ring om de vakbeweging te vernietigen." Een paar ton bedraagt de schade, aange richt door een hevige brand die Zaterdagmid dag woedde in het bedden- en confectiemaga zijn van dc firma Kronenburg in de Beuker- straat te Zutfen. Jlct magazijn bestaat uit drie vroegere winkels, hetgeen de blussing zeer bemoeilijkte. Dc brand begon in het middelste pand in liet magazijn en breidde zicli daarna uit over de bovenverdieping van dc twee andere huizen. De brandweer wist het vuur 11a een paar uur met acht stralen te blussen. In Nieuw-Milligen, bij Apeldoorn, werd Zaterdagavond het onlangs vernieuwde hotel „Jan van de Veluwe" door brand geheel ver woest. Bij het aanmaken van een kachel vielen vonken uit een schoorsteen op het kurkdroge rieten dak, dat daardoor vlam vatte. De brand werd ontdekt door soldaten uit het RIMI- kamp, vlak bij het hotel. Toen schuimblusscrs ontoereikend bleken, werd de brandweer uit Apeldoorn gealarmeerd. Vóór dat deze aan kwam, waren de militairen al met vier tank wagens bezig de brand te bestrijden. Zij onder- liieldcu de aanvoer van water met tankwagens en legden later nog een slang uit het kamp; door deze voortreffelijke samenwerking kon er krachtig geblust worden. De soldaten ontruim den de benedenverdieping, maar boven ging de onverzekerde inventaris grotendeels verloren. De schade bedraagt 60.000,—. Meer dan tien hectare heide gingen verloren bij heidebranden op de Veluwe tijdens het weekend. De grootste blakerde ongeveer acht hectare tussen Nnnspeet en Elspeet. Het hcet- lopen van remblokken van een trein was Zon dagmiddag vérmoedelijk de oorzaak van twee TUNIS, (Reuter). -Zaterdag is in Tunis vernomen, dat de Franse resident- generaal. De Hautecloque, binnenkort naar Parijs zal vertrekken om besprekingen te voeren over het instellen van een Franse commissie voor hervormingen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een gemengde Frans-Tunesische commis sie in te stellen, doch dit is onmogelijk gebleken, omdat Tunesische nationalisten geweigerd hebben aan een dergelijke com missie mee te werken. De aanslagen en sabotagedaden duren in Tunesië voort. Bij Sfax zijn telegraafpalen omgehakt en in Tunis ontplofte een bom. In Parijs heeft de voormalige minister van Financiën, Mayer, op het congres van de Franse radicale partij er over geklaagd, dat „Frankrijks bondgenoten niet ten volle het begrip tonen voor de Franse rol in Noord-Afrika, dat van hen verwacht mag worden". Verzetslieden hebben Zondag in Sousse een vrachtauto aangehouden en de be stuurder weggejaagd. Daarna bliezen zij het voertuig op. Later werd een gepar keerde auto door het ontploffen van een kleine bom verwoest. PARIJS (Reuter). André Stil, redac teur van het Franse communistische blad „Humanité" is Zondagochtend gearresteerd, wegens een artikel waarin hij de Parijse bc-volking opwekte te betogen tegen gene raal Ridgway. Een verzoek om Stil tegen borgstelling op vrije voeten te doen stellen, is door de gerechtelijke autoriteiten afgewezen. De Franse communistische partij heeft heden een beroep gedaan op al haar aan hangers om in geheel Frankrijk vergade ringen te beleggen, demonstraties te hou den en te staken als protest tegen de aan komst in Frankrijk van de nieuwe opper bevelhebber der Europese Atlantische strijdkrachten, generaal Ridgway. Aan de communistische cellen is verzocht socialistische en Katholieke arbeiders in de demonstraties tegen Ridgway te betrekken. Hier en daar zijn in Frankrijk Zaterdag avond botsingen van kleine groepen com munisten met de politie voorgevallen. De relletjes waren een gevolg van de oproep van de communistische partij tot een „haat campagne" tegen generaal Ridgway, de nieuwe opperbevelhebber in West-Europa. Naar A.N.P. in Den Haag verneemt, zal mr. D. U. Stikker aftreden als voorzitter van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking (O.E.E.S.). andere branden langs de spoorlijn bij Koot wijk. De wagenbestuurder bad niets van bet defect gemerkt, maar werd later door een blok- post gewaarschuwd. De beide branden, die door de grote droogte spoedig enige bedaren besloegen, werden in één uur door brandweer en militairen geblust. Opnieuw zyn twee personen, verdacht van medeplichtigheid aan de aanslag op de Indonesische militaire attaché, in hech tenis genomen, namelijk de 48-jarige ga ragehouder W. J. S. en de 55-jarige L. J. A., beiden zonder beroep en woonachtig in Den Haag. De politie verklaart, dat de pistolen, waarmee de aanslag werd gepleegd, bij A. en S. thuis gevonden zjjn. De Zaterdag gearresteerde stucadoor C. A. van D. heeft erkend, dat hij zijn bemid deling heeft verleend bij het verschaffen \an vuurwapenen aan M. P. en F. A. C. Voorts verklaart de politie de indruk te hebben, dat de van de aanslag verdachte M. P. en F. A. C. deel uitmaken van een „knokploeg", die onder leiding zou staan van W. Kicken, die zich in het verzet „majoor Braddock" noemde. Een onder zoek is nog gaande. Voorts is van politie-zijde verklaard, dat men tot dusverre geen enkel direct aan wijsbaar verband tussen de aanslag op de heer Harjono en de zaak-Westerling heeft kunnen vinden. Verklaring van de L.O.O.I.S. De Landelijke Organisatie van Oud- Illegale Strijders (L.O.O.I.S.) heeft mede gedeeld dat zij als organisatie met de aan slag niets uitstaande heeft. Wel zal de or ganisatie, die onder tijdelijk voorzitter schap van de heer W. Kicken staat, alles in het werk stellen, om langs wettelijke weg te bereiken, dat haar leden spoedig in vrijheid worden gesteld. De twee per sonen, die volgens de berichten de aanslag hebben gepleegd, maken, aldus deze ver klaring, geen deel uit van de L.O.O.I.S. STRAATSBURG (Reuter). Politici van 15 landen, vertegenwoordigd in de consultatieve vergadering van de Raad van Europa, zijn heden te Straatsburg in open bare zitting bijeengekomen. Behalve het kiezen van een voorzitter ter vervanging van de Belg Paul-Henri Spaak, bevat de agenda het voorstel van de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, betreffende het verbinden van de Raad van Europa aan de E.V.G. en het Plan-Schuman. In een boodschap aan de vergadering heeft het ministerscomité van de raad ver klaard, dat de toestand in de wereld de afgelopen zes maanden is verbeterd. De ministers noemen het plan-Eden „een uiterst delicate onderneming, waard om van alle kanten te worden bezien". Zij heb ben het in principe reeds goedgekeurd. De ministers besluiten hun boodschap als volgt: „De Europese idee is werkelijkheid ge worden in de geest van onze volken. Of schoon het beslissende stadium misschien nog niet is bereikt, is het moeilijkste werk achter de rug. De grondslagen zijn gelegd en de openbare mening is goedgezind". OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vrij veel bewolking maar overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen West. en Noord-West. Wei nig verandering in temperatuur. 27 Mei Zon op 4.30 uur, onder 20.44 uur. Maan op 6.57 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 26 Mei Hoog water: 5.10 en 17.36 uur. Laag water: 0.52 en 13.13 uur. Dinsdag 26 Mei Hoog water: 5.50 en 18.15 uur. Laag water: 1.29 en 13.48 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1