Voor de tweede keer bedieningshuisje van brug bij Buitenhuizen vernield Tweede eeuwfeest der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen èfe'MOR De radio geeft Dinsdag De klucht begon bij Arnold en Bach „Om de lieve vrede Onze puzzle PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Fouten in kamp Oirschot MAANDAG 26 MEI 1952 2 Hoge onderscheidingen voor voorzitter en ondervoorzitterdr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en jhr. FJEvan Lennep 'n TIP VAN BOOTZ Amateurtoneel BARTEUO'RISSTRAAT 20 TEL. 13439 Achttien jaar geëist tegen Huschka In Haarlem gebouwd schip „veegde" gebouwtje van zijn fundering Twee Delftse studenten verdronken Verrekening uitkeringen aan vrouwen van zeelieden Algemene emigratie centrale opgericht Minister Staf neemt maatregelen tegen herhaling De Hollandse Maatschappij der Weten schappen heeft Zaterdag, na een Vrijdag gehouden symposium, de viering van haar tweede eeuwfeest voortgezet met een bij eenkomst in de Doopsgezinde kerk te Haarlem. Jn deze. feestelijke vergadering heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, de jubilerende maatschappij na mens de regering gelukgewenst en mede gedeeld dat H. M. de Koningin de voor zitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, had benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en de ondervoor zitter, jhr. F. J. E. van Lennep, tot ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw. In zijn openingswoord had de voorzitter in het bijzonder minister Rutten welkom geheten, niet alleen als vertegenwoordiger der regering, maar ook als iemand die persoonlijk belang stelt in het werk der maatschappij. Voorts verwelkomde hij de vertegenwoordigers van de provincie Noordholland, van de gemeente Haarlem, van de Maatschappij voor - Nijverheid en Handel, van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, van 't Koninklijk Institput van Ingenieurs en van vele andere weten schappelijke genootschappen en instellin gen, alsmede het enige erelid der maat schappij, prof. dr. A. F. Holleman uit Bloemendaal. Een aantal buitenlandse le den begroette de voorzitter in de Franse taal. Feestrede Feestredenaar op deze middag was mr. A. Staring, directeur der maatschappij, die er aan herinnerde, dat een eeuw gele den mr. Jacob van Lennep de feestrede had gehouden. Men leefde toon ook in een tijdperk, waarin een grote mogendheid had getracht ons land als zelfstandige natie te doen verdwenen. Het was een tijd van verjonging, van ontdekkingen op het ge bied der wetenschap en van vernieuwing der wijsbegeerte. Onder welvaart verstond men toen eigenlijk meer-welzijn in geeste lijk opzicht. Zulke welvaart heeft de ont wikkeling der wetenschappen inderdaad gebracht, al werd na enige tijd het even wicht verstoord door een zekere indigestie. De Hollandse Maatschappij der Weten schappen, bij wie het niet in de eerste plaats ging om materiële voordelen, ver brak toen de verbinding met haar econo misch georiënteerde tak, hetgeen leidde tot de oprichting van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In die tijd kwam men meer uit liefhebberij totde wetenschap; de velen, die nu als aarts vaders op velerlei wetenschappelijk gebied zijn gecaninoseerd, waren amateurs. De algemene ontwikkeling was toen veel bre der. Een bewijs daarvan is dat dé jurist, schrijver en dichter Jacob van Lennep ook leraar was in de klassieke wetenschappen. Uit de dorst naar wetenschap der meer ontwikkelde burgers zijn de academiën ontstaan. Soms werden zij ook door de overheid gesticht. De oprichters der Hol landse Maatschappij der Wetenschappen behoorden zonder uitzondering tot rege ringskringen. Zij heeft zich in de twee eeuwen van haar bestaan altijd gedragen met de ge matigdheid en de rust van een instituut van goeden huize. Door een verstandige evolutie kon een revolutie uitblijven. Hoe wel de natuurwetenschappen' nauw verwe ven zijn met de maatschappelijke ontwik keling is haar structuur onveranderd ge bleven. ADVERTENTIE Ik hoef mij niet lang te bedenken, De ober vliegt op mijn wenken. Hij hoeft niets te vragen, Ik heb niets te klagen: Tip van Bootz' zal hij altijd mij schenken. Inz. Hr. H. K. M., Noordwijk aan Zee ontv. 1 fles Tip en 1 Literfles Bootz' Oude Genever HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 .Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Soprtpraatje. 18.30 Me- tropole-orkest. 19.00 Strijkorkest. 19.45 Dit is leven. 19.55 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. 21.25 Inter nationaal Eucharistisch congres te Barce lona. 21.45 Mannenkoor. 22.00 Militair orkest. 22.40 Platen. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse huren. 16.00 Muzikale enquête. 16.30 De koning en de appelbollen, hoorspel. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Piano. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde mu ziek. 18.55 Voor kinderen. 18.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Dansmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Mededelingen of Platen. 21.20 Ik weeïg ik weet wat u niet weet. 21.35 Dansmuziek. 22.05 Discogram. 22.45 Buiten lands overzicht 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkro- niek. 13.20 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Muziekwedstrijd. i7.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Dansmuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Altviool en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.00 Piano en cello. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 1. Dertigduizend. 2. Programma over de zenuding. 21.05 Pauze. 3. Gymnastiek. 4. Dagsluiting. Tenslotte keerde mr. Staring zich tegen de hedendaagse aantasting van het hoog leraarschap en tegen de popularisering der wetenschap. De zuivere wetenschap komt hierdoor in het gedrang en de hoogleraren worden slechts trainers van studenten. Bij hen mag de begeerte naar eigen onder zoek niet uitdoven, opdat zij iets aan de maatschappij kunnen teruggeven van het geen deze hun heeft geschonken. Minister Rutten Hierna was het woord aan minister Ru 11 e n. De minister bood de gelukwensen van de regering aan ter gelegenheid van het ju bileum van het oudste wetenschappelijk genootschap van ons land, twee eeuwen geleden opgericht door burgemeester De Raet, een schepen en vijf andere leden der vroedschap van Haarlem. Die oorsprong heeft op de Hollandse Maatschappij een blijvend stempel gedrukt. Anders dan de buitenlandse academiën, vertoonde zij een tweeledige structuur: enerzijds heeft zij een college van bestuurderen en kosten- dragende maecenassen, de directeuren. An derzijds heeft zij een groep van weten schappelijke werkers, de leden. Zij is er altijd op uit geweest de wetenschap te on dersteunen en aan te moedigen. Toen een göede halve eeuw na haar op richting bepaalde stromingen de Hollandse Maatschappij naar buitenlandse snit wil den hervormen hebben de voorgangers van de huidige directeuren er de voorkeur aan gegeven, de eigen structuur te handhaven en gedoogden zij dat naast de Hollandse Maatschappij ook een Koninklijke Acade mie werd opgericht. Aanvankelijk als een Haarlemse instel ling opgezet, heeft men van stond af aan er prijs opgesteld de beste wetenschappers uit het ganse land onder de leden op te nemen en hebben spoedig ook niet-Haar- lemmers het directeurschap verworven. De eerste ledenlijsten vermelden ook reeds een aanzienlijk aantal buitenlandse weten schappelijke werkers. De maatschappij heeft in de eerste plaats dc nadruk gelegd op de klassieke physica. Daartoe heeft zeer zeker ook het feit bij gedragen, dat vele secretarissen der. maat schappij beoefenaren waren van de na tuurwetenschappen. Onder hen treffen we mannen aan als prof. Lorenz. Wat de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen gedurende twee eeuwen heeft verricht, kan moeilijk naar behoren worden gewaardeerd,aldus prof. Rutten, die directeuren en leden dankte voor de belangrijke' diensten aan het vaderland en aan de weténschap bewezen. Aan het eind van zijn rede maakte de minister melding van de aan de voorzitter en de ondervoorzitter der maatschappij verleende onderscheidingen. Prof. dr. A. J. Kluyvcr Prof. dr. ,A. .J, Kluyver, .voorzitter van de afdeling Natuurkunde .van de Konink lijke, Nederlandse Academie van. Weten schappen, bracht namens.déze instelling de gelukwensen aan de jubilerende maat schappij over, naar welke zoals hij zei, de huidige generatie van geleerden met be wondering en eerbied opziet. Met de uit gave van de complete werken van Chris- tiaan Huygens heeft de maatschappij zidh een onvergankelijk monument opgericht en prof. K-luyver verklaarde eigenlijk trots te zijn op de commissie van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, dat zij dat zelf niet gedaan heeft. Hij noemde het imponerend dat de maat schappij twee eeuwen lang haar specifiek karakter heeft bewaard. Zij is gesticht door regenten en wox-dt nu bestuurd door re geerders van moderne bedrijven. Haar secretaris, dr. J. F. Bierens de Haan, zou men de ambassadeur der wetenschap aan het „Hof van Haarlem" kunnen noemen. Voor haar ouderdom, zonder ziekten of ge breken, past grote eerbied. Tenslotte bood prof. Kluyver ook namens de genootschap pen en instellingen die zich in dienst der etenschap hebben gesteld, gelukwensen aan. Ir- J. T. Duyvis: „Namens uw enige dochter, die een ge heel andere functie als haar moeder heeft, kom ik u feliciteren", zei de laatste spreker op deze middag, ir. J. T. Duyvis, voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Ook zij is hoogbe jaard: over enkele weken viert zij haar 175ste verjaardag. Haar moeder kan tevre den over haar zijn, want zij vervult een belangrijke rol in het economische en so ciale leven." Ir. Duyvis bood een exemplaar van het binnenkort verschijnende gedenk boek van de „dochter" aan en een oorkon de, die, naar hij zei, anders was uitgevallen dan men zich had voorgesteld. „Wij hebben ons voor de vervaardiging ervan gewend tot vooraanstaande kunstenaars. Deze zul len ongetwijfeld weten hoe het moet, maar wij hadden ons deze oorkonde toch heel anders gedacht." Met een dankwoord van de voorzitter en het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus werd deze feestelijke bijeen komst gesloten. Receptie In haar gebouw aan het Spaarne hield de Hollandse Maatschappij vervolgens een receptie. De grote zaal was feestelijk gede coreerd met een groot aantal veldboucjuet- ten. Het bestuur van de Maatschappij mocht talrijke gelukwensen in ontvangst nemen, zowel mondelinge als schriftelijke, en velen kwamen persoonlijk hun opwach ting bij de jubilerende maatschappij ma ken. Wij merkten onder anderen op de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten; de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers; de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly; vertegen woord igers van bedrijven, representanten van wetenschap pelijke verenigingen en genootschappen en vele bekende persoonlijkheden op het ge bied van de practische en theoretische we tenschap, het hoger ondex-wijs en uit bur- gexdijke bestuursox-ganen. Prins Bernhard zat aan bij feestmaaltijd Na de receptie had in de hal van het Haarlemse stadhuis een feestmaaltijd plaats die bijzondere luister kreeg door de aan- weziglxeid van Prins Beimhard. De Prins arriveerde om zeven uur in Haarlem en werd aan de ingang van het stadhuis wel kom geheten door de voorzitter der Hol landse Maatschappij, dr. J. E.._baron de Vos van Steenwijk, tevens Commissaris der Koningin in Noordholland. Het gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haai-lem heeft Zaterdag twee maal ge daverd van de lach, welke explosies ver oorzaakt werden door de toneelvereniging „Ontspanning na Ax-beid", die 's middags en 's avonds met groot succes het blijspel „Het begon in 'n gx-acht" van Wim Dumont voor het voetlicht bx-acht. De inhoud hier van vex-toont een verdachte overeenkomst met de oude Duitse klucht „De koene zwemmer" van Arnold en Bach,zodat er niet veel speurzin voor nodig is om te vermoe den, waaraan de schi-ijver zijn gegeven heeft ontleend. De sukkelaar, die na een vrolijk kegelavondje wegens een vermeen de redding van een lieftallige jongedame tot een gevierde held wordt gebombar deerd, heeft de oorspronkelijke gedaante vrijwel behouden, maar zijn omgeving werd enigszins gemoderniseerd. En met deze vex-jongingskuur is het oude paard weer voor een nieuwe x~ace naar gemakkelijk te behalen lachsucces opgelapt. De pas in 1949 uit personeel van de Hoogovens opgex-ichte toneelvereniging O.N.A. heeft met het engageren van Wil lem van der Veer als x'egisseur waarschijn lijk een der belangrijkste besluiten sinds haar kortstondig bestaan genomen. Natuur lijk is ook hij na slechts één voox-stelling niet in staat, deze gx-otendeels nog ongerou tineerde krachten tot een voorbeeldig en semble samen te voegen, maar er viel toch reeds een vei'heugende vooruitgang te con stateren. De spelers hadden zich met een klaarblijkelijk enthousiasme aan zijn lei ding onderworpen en dank zij hun uitste kende rol kennis ondervond het vereiste tempo geen enkele belemmering. Herman Souverein wist zich ook nu door zijn komische spelopvatting weer tot het centrale punt van deze opvoering te maken. Om deze met omiskenbaar talent opgezette blijspelfiguur groepeerden de anderen zich naar hun beste vex-mogen. C. Blom, V. Smit en Fr. Pietex-s behoorden eveneens tot de uitblinkex-s. Van de dames won Nel van Loon het met vlag en wimpel door haar verzox-gde uitspraak en de betoonde intel ligentie voor de eisen van het toneel. Me vrouw Bakker liet zich als juffrouw Ap pelmans van haar beste zijde kennen en Gré Haasbeek was een charmante Melita, hoewel zij haar articulatie dringend moet verbeteren. Tenslotte wist mevrouw Peter- ADVERTENTIE KHAK» SHIRTS - PANTALONS se haar korte optreden nog tot een der ko mische hoogtepunten van de voorstelling te maken, hetgeen zelfs met eexx daverend open doekje werd beloond. Het bestuur had de sympathieke geste van de vorige opvoering geprolongeerd door ook ditmaal de matinée geheel voor de Ouden van Dagen te bestemmen. Doordat hierbij zelfs een traclatie kon worden aan geboden, mochten de spelers opnieuw op een grote ex-kentelijkheid aanspraak maken. J. v. D. Voor de Bijzondere Strafkamer van de recht bank te Den Haag verscheen Zaterdagmorgen C. L. Huschka. De advocaat-generaal, mr. G. E. Langemeyer, eiste een gevangenisstraf van 18 jaar, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en ter bcschikikng stelling van de regering. Huschka had zich in de bezet tingsjaren in illegale kringen binnengedrongen en tal van mensen aan de Duitsers verraden. Verscheidene hunner vonden daardoor de dood. Voorts had hij een geallieerd piloot doodge schoten. De verdachte verklaarde ter zitting zich niet veel meer van dit alles te kunnen herinneren, omdat hij een beroerte had gehad. Hij beweerde geenszins de bedoeling te heb ben gehad om mensen aan dc Duitsers over te leveren. Zijn raadsman, mr. dr. K. W. P. Klaassen, betoogde, dat zijn cliënt de portee van zijn daden niet had begrepen. De rechtbank zal op 24 Juni uitspraak doen. In de omschrijvingen bij onze kruiswoord- puzzle is Zaterdag 48 verticaal weggevallen. Er had moeten staan: stomp; het in te vullen kruiswoord was por. Inzenders die hier een ander woord invuldeix of het bovenste let- terliokje van 48 verticaal open lieten, din gen desondanks mee naar de prijzen. ADVERTENTIE Burgwaehter P. Muller heeft op de vijfde December van het vorige jaar maar net het vege lijf kunnen redden, toen een Be- verwijkse baggermolen het bedieningshuis je van de brug over zijkanaal C bij Buiten huizen met één van de stortgoten ramde en in een wankele positie naast zijn fun dering zette. Nauwelijks stond het bouw sel weer overeind het was nog niet eens afgeschilderd of Zondagochtend om kwart voor tien moest het de ongelijke strijd tegen een schip voor de tweede keer opgeven: ditmaal werd het houtexi boven werk door de van Haarlem komende vrachtvaarder „Mogador" van 2949 bruto ton volledig in elkaar gevaren en weer kwam de heer Muller op het nippertje met de schrik vrij. Hij had ook deze Zondag dienst op de brug, toen de „Mogador" uit Haarlem na derde. De passage van dit nieuwe schip, dat even tevoren van de Haarlemse Scheepsbouwwerf was vertrokken en dat vandaag uit IJmuiden zijn proefvaai't maakt, door het nauwe sluisje van Spaarn- dam was zonder ongelukken verlopen. Maar de eveneens vrij smalle doorgang van de brug aan het Noordelijke eind van kanaal C was de man achter het stuurrrad kennelijk te machtig. Met een stijl van de bovenbouw werd het bedieningshuisje compleet van zijn fun dering geveegd en tegen het wegclek ge smeten. Men ondex-zoekt thans, in hoeverre de manoeuvre van de Fransman, die ten tijde van het oxxgeval nog naar de letter van de wet eigendom is van de werf, vex-- keerd is geweest. Het wegverkeer onder vond enige vertraging. De schade is dit keer ogenschijnlijk gro ter dan de vorige maal: het huisje is finaal versplinterd, maar de bedieningsappara- tuur bleef ongeschonden en op de vijfde December kreeg de „tafel" een zwax-e duw mee. De „Mogador" is met de „Henriëtte Goed koop" er voor en de „Dieuwertje Goed koop" er achter slepers, die de nieuwe boot uit Haax-lem hadden opgehaald doox-gevaren naar IJmuiden, waar ligplaats is gekozen achter het forteiland. Vandaag zou op zee de overdracht plaats vinden. In Leiden met auto in kanaal gereden In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Leiden een auto in het Rijn- en Schie- kanaal gereden. Enkele omwonenden wis ten na enige tijd de beide inzittenden op het droge te brengen. Zij waren de 26- jarige Delftse student J. H. B. en de 25- jarige P. J. W. de B., eveneens student, beiden wonende te Delft. Hoewel kunst matige ademhaling werd toegepast en zuurstof toegediend is het niet meer ge lukt de levensgeesten op te wekken. Een groot aantal studenten keei-de na de Hollandia-roeiwedstrijden met een sa lonboot van Alphen aan de Rijn naar Lei den terug. Vermoed wordt dat de beide slachtoffers zich bij de opvarenden van de boot hebben willen voegen. Toen hun bleek dat de boot niet, zoals zij verwacht hadden, aan de kant van de Roomburger- weg maar aan de ov ex-zij de van het water gemeerd lag, wilden zij, naar aangenomen wordt, de auto op de weg langs het kanaal keren. Daarbij is de wagen te water ge reden. De Kennemer Toneelkring heeft Zater- .degavond in gebouw Domi te Ovei-veen een opvoering gegeven van „Om de lieve vx-e- de" door Leonhard Huizinga, aan welk stuntelig geschx-even toneelstxxkje wij maar niet teveel woox-deix zullen vex-kwisteix. Het is heel goed te begx-ijpen dat de bex-oeps- gezelschappen het niet op het répertoire hebben genomen. Voor de pauze denkt men nog gex-uime tijd met een soort parodie op de talx-ijke comedies in Franse stijl over oplosbare huwelijkspx-oblemen te doen te hebben, doch daax-na blijkt duidelijk dat dit een misvex-stand is geweest. Welk ef fect hij met deze tweeslachtigheid heeft willen bereiken, bleef een x-aadsel Het tot tweemaal toe laten eindigen van een tafe reel met de opkomst van een onverwachte pex-soon, bij wiens verschijning px-ompt het doek valt, is even onvergefelijk als on handig. Het door een denkbeeldige muur in twee helften verdelen van de woonka mer van een in onmin levend echtpaar is al vei-scheidene kei-en vex-toond, doch zel- den wex-d van deze kunstgreep met zo weinig fantasie gebruik gemaakt. Daar komt nog bij dat Huizinga voort- dui'end bevangen schijnt te zijn door de vx-ees dat men hem niet leuk genoeg zal vinden en daarom stapelt hij de ene gees tigheid op de andere, hetgeen de uitwer king van de werkelijk goede vondsten en die zijn er ook aanzienlijk verzwakt. De incidentele overdrijving heeft mede de x-eeds gesignaleex-de tweeslachtigheid vex-- oorzaakt. Niettemin werd er af en toe har telijk door de talx-ijke aanwezigen gelachen en daar was index-daad wel x-eden toe. Een op enigerlei wijze logisch-aanvaard- bare interpx-etatie van dit niemendalletje is moeilijk te geven, waarschijnlijk zelfs ondenkbaar. Men mag het daarom regis seur N. W. Tol niet euvel duiden dat de opvoex-ing niet steeds kon bevredigen, al waren er vooral in het begiix talrijke aardige scènes. In Wies van der Laan heeft de Kennemer Toneelkring een bijzonder bruikbare kx-acht gevonden. Haar Franse ciscusartiste was in aanleg zeker niet on- vex-dienstelijk en haar optreden in het vierde bedx-ijf, met dat voortreffelijk ge- doseex-de mengsel van vex-leidingskxxnst en begrip voor de situatie, bracht de voorstel ling tot een hoogtepunt. Truus Oosterhof had het als de echtgenote veel moeilijker, maar vond toch menigmaal een doeltref fende toon. Ans Dreyer speelde een red- dingbx-engende dame met vx-iexxdelijke le venservaring. Zolang George Presburg de bij hem al tijd aanwezige neiging tot vrijmoedige ver sierselen (die vaak tot verdunning van de tekst leiden) kon onderdx-ukken, maakte hij als de van zijn spx-aakgebrek genezen geleex-de een innemend en wel zo ongeveer aan de bedoeling beantwoordend type. Ton Jongens was de volslagen onmogelijke psj'chiater en Fx-ans Boone de nog veel be lachelijker voorgestelde journalist. D. K. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Zaal (A.R.) over de vex-rekening van gelden, uitgekeerd aan de vrouwen van zeelieden, die tijdens de oorlog buitengaats verkeerden, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat onder meer geantwoord, dat voor zover de zee man aan zijn verplichtingen met betrek king tot de week- of maandbrief gedurende de oorlog heeft voldaan, zal geen navoi-de- ring plaats vinden. Wat betreft de catego rie zeelieden, welke geen week- of maand brief had, stelt de regering zich op het standpunt zij heeft dit gedurende de oorlog ook gedaan dat de zeeman, indien hij valide is, primair aanspx-akelijk. is voor het onderhoud van zijn gezin of familie leden, ten aanzien van wie hij vex-plich- tingen had. Van Mei 1940 af heeft dan ook steeds voor de buitengaats vex-toevende zeelieden de gelegenheid bestaan vrijwillige stortingen hiervoor te verrichten. Niet kan wox-den toegestaan, aldus de minister, dat deze categorie zeelieden zich aan haar verplichtingen kan onttrekken. Deze zeelieden zullen dus tot op zekere hoogte voor de in Nederland gedane uit betalingen aanspx-akelijk moeten worden gesteld. Opgericht is de stichting Algemene Emi- gratiecentx-ale, welke de samenbundeling is van een twaalftal organisaties van alge meen karakter, die op emigx-atiegebied werkzaam zijn. Voorzitter der stichting is de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. De stichting stelt zxch ten doel het be studeren van onderwerpen samenhangende met de emigx-atie in de meest uitgebx-eide zin en het behartigen van de economische, sociale en culturele belangen van hen die voornemens zijn te emigreren en zo nodig van hen die reeds geëmigx-eex-d zijn. Het secretax-iaat is gevestigd te 's-Gra- venhage, Raamweg 28. 46. ,,We móéten iets doen, Joris," sprak Panda. „Hoe dan ook maar je móét een ver schijn-machine uitvinden! Anders blij ven de burgemeester en de secretaris en de journalist voor altijd verdwenen....". „Het is vergeefs, makkertjekreunde Jo ris Goedbloed, „Niémand zal het bedrag van 738064 ducaten oeschikbaar willen stellen voor een mooi, wetenschappelijk werk. Men is immers tegenwoordig zo ma terialistisch, ventje! Wij zullen er niet meer over praten! Reeds onze oude leermeesters merkten scherpzinnig op: Philosophia lo- cuta, causa finita est", hetwelk in vrije vertaling betekent, dat gedane zaken geen keer nemen.„Onzin!", riep Panda uit. „Het is eigenlijk heel eenvoudig! Misschien is het waar, dat niemand iets wil betaleii voor de wetenschap.maar ze zullen wél willen betalen om al die arme verdwe nen lieden terug te krijgen! Dat is toch heel eenvoudig?" En nog voordat hij hele maal uitgesproken was rende hij vol geest drift de vuurtoren uit en hij begaf zich snel naar de stad. Het verbaast ons dan ook niet, dat we hem slechts weinig later aan treffen bij de gemeenteraad, die gelukkig juist in zitting bijeen was zonder de burgemeester en de secretaris natutLrlijk. Panda legde de vroede heren alles uit, en besloot toen: „Dus het is heel eenvoudig, heren! Om uw burgemeester terug te krij gen hoeft u niets anders te doen dan de somma van 738964 ducaten te betalen, en dan vindt professor Goedbloed even een Verschijn-Machine uit....". „Ach kom!", riep wethouder Voorschotel uil. „738964 ducaten! Waarom zouden we? Voor veel minder hebben we een gloednieuwe bur gemeester! O!" En daar waren de leden van de gemeenteraad het allen zonder hoofde lijke stemming roerend mee eens, behalve de heer Haverkist van de OJJ, die wel niet bijzonder op de burgemeester gesteld was maar die het nooit ergens mee eens kon zijn. Om kort te gaan; de gemeenteraad dacht er niet over. Critiek. William Draper, het hoofd voor Europa van het Amerikaanse militaire en economische hulpverleningsprogram ma aan het buitenland, heeft Zondag in een te Parijs afgelegde vex-klaring zijn afkeux-ing te kennen gegeven over de grote, door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in dit programma aan gebrachte besnoeiingen. „Indien de Amerikaanse Senaat eenzelfde gedx-ags- lijn zal volgen als het Huis, zal de Amerikaanse economische en militaire hulpverlening aan Europa met 27 pro cent wox-den ingeki-ompen. Dit zou ern stige gevolgen hebben voor de toekom stige veiligheid der Verenigde Staten", zeide hij. Plaag. De Amerikaanse staat Minnesota wordt bezocht door een rupsenplaag zoals men er nog nimmer een gekend heeft. Een levend tapijt van millioenen harige, geel en zwart gestreepte rup sen, beweegt zich voort over het land, maakt wegen en spoorbanen glibberig en belegerd de huizen. De bomen wor den geheel kaal gevreten. Men heeft DDT gesproeid, voor een waarde van zeshonderdduizend gulden, doch dit heeft niet geholpen. Studeren. Meer dan 38.000 beurzen worden dit jaar beschikbaar gesteld voor stu denten die hun studie graag in het bui tenland willen voortzetten, aldus een pxiblicatie van de UNESCO, waarin alle beurzen staan vex-meld die door de ver schillende landen worden toegekend. Uit de statistische gegevens blijkt, dat van de Europese landen Frankrijk het land is, waar de meeste buitenlandse studenten komen: in 1951 wax-en er 9924. Droog. De dx-ooglegging van de honderd duizend hectaren in de Po-vlakte, die in November van het vorige jaar wer den overstroomd, is thans voltooid. Hoewel er dikke lagen modder moeten worden verwijdex-d, worden sommige stukken al weer bebouwd. Het werk ter verstex-king van de dijken langs de Po wordt nog voortgezet. Werving. In Saksen (Oost-Duitsland) wordt op het ogenblik gezocht naar voormalige luchtmachtofficiei-en, aldus meldt het blad „Welt am Sonnabend". De officieren wordt vex-zocht zich vrij willig op te geven voor de te vox-men luchtmacht van het Oost-Duitse „na tionale leger", aldus dit bericht. Boodschap. In een boodschap aan het Egyptische volk heeft Koning Fax-oek Zaterdag aan het begin van de Moham medaanse vasten verklaax-d, dat Egypte weigert „te worden gebonden door wat zijn onafhankelijkheid verzwakt of zijn souvereiniteit bepex-kt". „Iedex-e poli tiek die niet zal leiden tot volledige goedkeuring van de eisen van Egypte is nutteloos. Talmen zal slechts: leiden tot vergroting van de moeilijkheden", aldus Koning Faroek. Verkiezingen. In Ceylon zijn Zondag alge mene verkiezingen gehouden voor het huis van afgevaardigden. De eerste uitslagen wijzen op een zwenking naar links onder de kiezex-s. De verenigde nationale partij, die regeringspartij is, bleef tot nu toe de sterkste, ook al ver loor zij zes zetels. Onenigheid. Syx-ische dagbladen publi ceerden Zondag berichten over onenig heid tussen Koning Talal van Joi'danië en de Jordaanse regering onder premier Tewfik Aboelhoeda. De voornaamste oox-zaak van de onenigheid zou zijn ge legen in de wens. van de premier, dat de Koning zich minder met politieke aangelegenheden zou inlaten. Voorts zouden beiden het oneens zijn over het vraagstuk-Jeruzalem. Koning Talal zou, in tegenstelling tot wijlen zijn vader Abdoellah, voor een intei'nationalisex-ing van de heilige stad zijn. Koning Talal is verleden week met zijn gezin naar Frankrijk vertrokken. Limiet. De Pakistaanse minister van bui tenlandse Zaken Zafroellah Klxan heeft Zondag te Karatsji verklaai'd, dat Pa kistan heeft voorgesteld een tijds limiet van een maand te stellen voor de besprekingen over het geschil in zake Kasjmir tussen India en Pakistan, die de bemiddelaar van de UNO, de Amerikaanse professor Frank Graham, heeft voorgesteld te doen houden. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Feltz (C.H.) over de onvoldoende voox-bereiding van de her halingsoefeningen, welke van 17 Maart tot en met 3 April te Oirschot zijn gehouden, heeft de minister van Oorlog onder meer geantwoord, dat bij de voox-bereiding en organisatie van deze herhalingsoefeningen inderdaad fouten zijn gemaakt, waaxwoor niet alleen degenen, die de leiding hadden, aanspx-akelijk kunnen worden gesteld. Men kan niet zeggen, dat deze herhalings oefeningen zijn mislukt. Wel moet worden erkend, dat het nuttig effect van deze oefeningen door een en ander zeer heeft geleden en dat de vraag kan woi-den ge steld of de daaraan bestede gelden het rendement hebben opgeleverd, dat daar van mocht worden verwacht. De fouten bij de voox-bereiding en de organisatie zijn van nadelige invloed geweest op de goede geest en het besef van de noodzaak van dei-gelijke oefeningen bij de x-eserve-offi- cieren en dienstplichtige onderofficieren, die daaraan moesten deelnemen. De minister is na onderzoek tot de over tuiging gekomen, dat de gebleken tekort komingen eensdeels haar oorzaak vinden in gemaakte fouten, anderdeels in een on gelukkige samenloop van omstandigheden. Toen vaststond, dat de inrichting van de op de Veluwe gelegen kampen enkele da gen later zou zijn voltooid dan verwacht werd, moest op zeer korte termijn wox-den besloten, de reserve-officieren en dienst plichtige onderofficieren naar de leger plaats bij Oirschot te dirigeren. De laat ste troepen van het 32ste Regiment Infan terie konden pas op 17 Maart de leger plaats bij Oirschot vex-laten. Hierdoor ont stond vei-warring, terwijl het kamp niet in gex-eedheid kon worden gebracht om de nieuwe troepen te ontvangen. Er waren niet voldoende dienstplichtige soldaten beschikbaar om huishoudelijke diensten te vex-richten. De theoretisch vastgelegde be velsverhoudingen bleken in de praktijk niet te voldoen. De minister heeftf maatregelen doen ne men om herhaling in de toekomst te voor komen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2