Met vijftien millioen zou de vishandel zich kunnen aanpassen bij een moderne vloot Visserij-varia De vloot ligt „schotklaar", de haring kan komen Sanering en distributie Machines, betere outillage, „fish and chips", vismeel en filets: steunpunten van de modernisering Beverwijk „Haringziek" Castricum 7 „Wilhelmina" driemaal eerste in Spakenburg Even melk tanken „IJmuider Volksstem" op 31 Mei in het Patronaat Katwijkse schippers „kwamen er door Draverij gaat door al is er nog geen baan Kind door vrachtauto gegrepen en gedood Nieuw hoofd van de openbare U.L.O. Vannacht valt de beslissing MAANDAG 26 MEI 1952 De bouw van de betonnen boogbrug over de zijtak van de Twenthe kanalen naar Almelo maakt goede vorderingen. In Augustus hoopt men de brug in gebruik te kunnen nemen. „EEN GESANEERDE NEDERLANDSE VISSERIJ zal zich niet staande kunnen houden, als zij niet in de rug gesteund wordt door een gezond distributie-apparaat". Daar komt de conclusie van het rapport-Tinbergen in wezen op neer, wanneer de rapporteurs zich bezig houden met de afzetproblemen. Zij leggen een paar keer fors de vingers bij zwakke plekken in de distributieketen en komen tot de overtuiging, dat er op dit stuk van zaken nog wel het één en ander verbeterd kan worden. Bovendien krijgt het Nederlandse volk als geheel nog altijd te weinig kalk en eiwitten in het voedselpakket, zodat de visserij ongetwijfeld een belangrijke taak heeft in de op heffing van dit tekort een taak, die slechts te haren eigem nutte kan zijn. Maar de gezondmaking van het handelsapparaat zal, zo meent de commissie, niet zonder financiële hulp van de regering kunnen geschieden. De commissie acht een verbetering van de vishandel ten zeerste gewenst, opdat aan de consument de beste kwaliteit vis kan worden geleverd tegen een zo laag moge lijke prijs en met een zo groot mogelijke service. Het aantal groothandelaren dient naar het oordeel der rapporteurs niet groter te zijn dan voor een rationele bevoorrading met vis noodzakelijk moet worden geacht. Verder wordt het wenselijk geacht, dat de groothandel al in de aanvoerhaven overgaat tot het fileren van de vis liever nog tot het panklaar maken van het pro duct, waarmee een aanzienlijke besparing op de distributiekosten zal kunnen worden bereikt. Bovendien gaat het visafval dan niet verloren zoals nu veelal bij de détail list, maar kan het tot waardevol vismeel verwerkt worden. Aanschaffing van fileermachines, kippe ring- en cleanplate-machines is dus ge wenst, evenals van moderne al of niet ge koelde vrachtauto's voor het transport, waarmee op zichzelf al de reclame voor het visgebruik wordt gediend. Kleinhandel kan beter De kleinhandel in vis maakt, wanneer zij kan beschikken over een modern apparaat, op zichzelf bovendien reclame, die niet ge makkelijk te onderschatten is en in dat verband meent het rapport, dat de outil lage van de viswinkel evenzeer voor ver betering vatbaar is. Toepassing van mo derne organisatiesystemen in de kleinhan del verdient eveneens aanbeveling en dit zelfde geldt in meer- of mindere mate voor de kleinste détaillisten, evenzeer als voor de grote zaken. Rijdende winkels voor het platteland Rijdende viswinkels zouden de oplossing kunnen zijn voor een vergroting van het debiet op het platteland, waar zo goed als geen vis te krijgen is en in het algemeen kan er niet genoeg gewerkt worden aan een steeds perfectere vakopleiding van de handelaar in het zeebanket. Deskundigen bij handelsbesprekingen De export komt uiteraard in het rapport eveneens onder de loupe: de zeevisserij is immers een niet te verwaarlozen deviezen- bron en in dit opzicht doet het rapport een aantal suggesties voor grotere uitvoermoge- lijkheden, die wij als volgt zouden willen samenvatten::: Er moet bij de handelsbesprekingen steeds meer en grotere aandacht worden besteed aan de export van visserijproducten. De verbetering van de behartiging der visse- rijbelangen kan een feit worden, als in voorkomende gevallen aan de handelsdele gaties een visserijdeskundige wordt toege voegd. Credieten Wanneer het rapport de détails van de sanering gaat bespreken, komt ze uiter aard ook bij de financiering van deze sa nering terecht. De aanschaf van machines voor het fileren, kipperen op „clean pla ten" van vis en haring zal, naar de mening van de commissie de draagkracht van vele, daarvoor in aanmerking komende groot handelaren, verre te boven gaan, zodat het gewenst geacht wordt, dat ook deze groot handelaren in aanmerking komen voor een crediet ter modernisering hunner outillage. Deze groothandelaren mogen, naar het oordeel van de commissie, slechts dan in aanmerking komen voor een dergelijk crediet, als voldoende zekerheid verkregen is, dat de aan te schaffen machines bij de Op Hemelvaartsdag heeft de Chr. Mu ziekvereniging „Wilhelmina" deelgenomen aan het nationaal concours te Spakenburg. Zij behaalde de volgende successen: in de concertwedstrijd le afd. Harmonie een eerste prijs met 336 punten; in de mars wedstrijd de eerste prijs en in de tambour- wedstrijd eveneens de eerste prijs. De tocht naar Spakenburg werd gemaakt met een drietal bussen. Na afloop van de marswedstrijd is in Soestdijk de gezamen lijke maaltijd gebruikt. De dag werd be sloten met een bezoek aan Anna's Hoeve te Hilversum. rationalisatie van het bedrijf ook volledig en continu gebruikt worden. Ook voor de détaillist Voor de afzet van de kleinhandel is het van grote betekenis, aldus de commissie verder, dat de winkels, kramen en stand plaatsen niet alleen op een behoorlijke plaats, maar ook op een zo hoog mogelijk peil staan. Er wordt dus aangeraden, dat de mogelijkheid wordt onderzocht de „levensvatbare" détaillisten eveneens te laten meedelen in het crediet voor de handel. Over een periode van 10 jaar komt de commissie tot de volgende raming: 1000 viswinkels maximaal crediet 12.000.000, 2500 visvoertuigen maximaal crediet 2.000.000, 100 fish and chipswinkels maximaal crediet 1.200.000, Totaal 15.200.000,— Opgemerkt wordt, dat aflossing en rente niet lang op zich zullen laten wachten zo dra het kapitaal circuleert en dat dus met veel minder dan die ruim vijftien millioen in courant geld kan worden volstaan. Industrie van levensbelang Een verdere mechanisatie van de inleg- gerijen en conservenfabrieken wordt even zeer nodig geacht. En ook hier zal een cre diet uitkomst moeten brengen, voorzover de levenskrachtige bedrijven de vereiste investeringen niet zelf kunnen opbrengen. In dit verband wijst de commissie er op, dat het voortbestaan van de Nederlandse visverwerkende industrie van levensbelang is voor de toekomst van het Nederlandse visserijbedrijf al ware het alleen al om de topaanvoeren van de verse haring op te vangen. Ten opzichte van het diepvriezen is zij tot de conclusie gekomen, dat de toe passing van dit procédé voor Nederland van eminent belang moet worden geacht. Vismeel Een verdere economisch-verantwoorde ontwikkeling van de vismeelindustrie ook al met het oog op de besparing op vreemde deviezen is een punt van het allergrootste belang, menen de heer Tinber gen c.s. en alleen al met het oog op de ren tabiliteit van de verre visserij moet aan deze ontwikkeling de allergrootste waarde worden gehecht. Deze industrie heeft in ons land de laatste jaren een aanzienlijke uitbreiding ondergaan, temeer daar men nu ook het zogenaamde „stickwater" gaat exploiteren, dat via de vismeelfabricage van interesse kan worden voor de vee stapel. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor scheepsbouwkundig ingenieur de heer J. F. Minnee te IJmuiden. Een nieuw snufje op het gebied van l hygiënische melkbezorging is de nieuwe electrische auto van een melkhandelaar uit de Bakkerstraat in IJmuiden: op de t laadbak staat slechts één tank voor 340 liter melk. Deze constructie, zoals ze sinds kort door Velsen snort, is de eerste auto op dit gebied in de omtrek. De Gemengde Arbeiders Zangvereniging „IJmuider Volksstem", zal op 31 Mei onder leiding van Ben Nuyen in het Patronaats gebouw een concert geven. Er zullen wer ken worden vertolkt van Otto de Nobel, Handel, Verdi en Haydn, voorts van Hoo- gerwerf, Schubert, Chopin en Debussy. De pianist Wouter Stern zal het koor begelei den. Na de pauze krijgt het programma een geheel ander karakter, want dan komen Teun Klomp en zijn makkers op het toneel met de cabaret-revue „De Mallemolen". Voor het examen stuurman bij de zee visserij, dat in Den Haag is gehouden, slaagden: voor het eerste gedeelte: Gijsbert van der Plas Pzn., stuurman van de KW 14; Arie van der Plas, opvarende van de KW 14; Gerrit van Beelen Jzn., opvarende van de IJM 74; Johannes van Duyn Pzn. van de KW 40 en Cornelis van Duyn Klzn, schip onbekend, allen te Katwijk aan Zee en Jacob van der Niet te Noordwijk aan Zee. Voor het tweede gedeelte van het exa men voor stuurman, recht gevende om als schipper te monsteren, zijn geslaagd: Sim van der Plas Jaczn., stuurman van de KW 59; Jac. van der Plas Dzn., stuurman van de IJM 272; Huivert Messemaker Hzn. van de KW 175; Huig van Duijn Jzn. van de KW 59; Arie van der Plas Czn. van de KW 41, Jac. van Beelen Jaczn. van de KW 6; Arend van Beelen Jaczn. van de KW 73, allen te Katwijk aan Zee en Jan Klinken berg IJzn. van de trawler Thorina, te Noordwijk. Van deze candidaten, die de laatste grote groep van dit leerseizoen vormden, is iedereen geslaagd. Nog een enkele can- didaat en de examens in kennis der uit- wijkbepalingen zullen volgen. De harddraverijvereniging „Santpoort en omstreken", wier bestuur in beginsel beslo ten had niet meer op de Hagelingerweg de jaarlijkse draverij te houden, is er nog niet in geslaagd een andere baan te vinden. Wel heeft men voor dit doel een ander terrein op het oog gehad, maar de wedstrijd mocht ook weer niet te ver uit de kom van het dorp gehouden worden. Het bestuur zit echter niet stil en hoopt toch nog een baan in of bij het dorp te vinden. In ieder geval gaat de jaarlijkse draverij door en er is al een bedrag van 1100.aan prijzen voor uitgetrokken. De feestweek wordt op 5 Augustus weer geopend mét de ringrijderij. Des Woensdags volgt de ronde van Santpoort onder auspi ciën van de N.W.U. Donderdags volgt er een korte baan-draverij en voor de Vrijdag overweegt het bestuur de plannen nog en des Zaterdags wordt een taptoe door de muziekverenigingen geblazen. Vanmiddag en vanavond gaan de loggers dus „schieten" en in de komende nacht moet het eerste zilveren zeebanket in de vleet kruipen, om er morgen bij het krie ken van de dag te worden uitgeslagen in de vers-geschilderde „last" van de sche pen. En dan nemen de loggers met de sterkste motoren, die als jagers zijn aan gewezen, de zilte vangst van hun zwak kere broeders over, om met wind en gol ven in de rug naar huis te snellen. Woens dagmiddag zal het worden, voor de eerste Hollandse Nieuwe, groen op de graat en nog wat „vissig" van smaak, op de vracht auto's wordt overgeladen om naar de af slag te worden gebracht. De prijzen zul len hoog liggen, hopen de bemanningen een driehonderd gulden per kantje zou een mooi begin van de nieuwe teelt bete kenen. Fleurig: vertrek Het vertrek op Zaterdagmiddag heeft de fleur gekregen, die deze gebeurtenis elk jaar pleegt te vergezellen ook al waren de vlaggen op de vloot al ingehaald en wapperden alleen de oranjekleurige „zoutvlaggen" in de mast, ten teken, dat deze schepen geen vreemde havens zouden aandoen en er dus geen accijns op het zich aan boord bevindende zout hoefde te worden betaald. Op de kop van de IJmuidense vissers haven waren heel velen te hoop gelopen, om de vertrekkende vloot van veertig log gers zo lang mogelijk na te kunnen wui ven en toen om elf minuten over drie de „Onderneming" (Sch. 140) als eerste van de Zuidzij loskwam en met een fikse stoot op de fluit aankondigde, dat de dans ha rentwege kon beginnen, zette zich respec tievelijk ook de rest van de vloot in be weging. Nummer twee werd weer een Scheve- ninger: de „Bonefaas" (Sch. 95) en als nummer drie ging een Katwijker van start, de „Geziena Geertruida". Met de bemanning in de stagen of op het stuur huis, op de bak of langs de reling zijn ver volgens alle bijna veertig loggers, die de IJmuidense vissershaven als startplaats hadden gekozen in de ganzemars tussen de pieren uitgestoomd direct al in de greep van wind en golven, opblinkend in de zon van deze winderige middag. Meisjes in Oud-Hollandse jurken (wat moet dat vroeger een toer geweest zijn, om al die meters stof in bedwang te hou den, als het woei!) collecteerden een aai-- dige duit bij elkaar voor het Hospitaal kerkschip „De Hoop", dat zich tussen de pieren bij de vertrekkende haringjagers voegde en op open zee werden er direct al een paar trossen uitgebracht door de sterkste schepen, die de eenheden met zwakkere motoren op sleeptouw namen een vriendendienst, die zich elk jaar her haalt en waardoor het mogelijk is, dat Zaterdagmorgen, omstreeks kwart over elf, speelden enige uit school komende knaapjes op de hoek Populierenlaan Arendsweg in Beverwijk. Plotseling liep de acht-jarige Peter Groen de rijweg op en daar werd hij door een juist passerende vrachtauto van de Mekog gegrepen en vrij wel op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het Rode Kruisziekenhuis ge bracht, waar bleek dat het slachtoffertje aan een schedelbasisfractuur was overleden. De chauffeur van de wagen, die na het ge beurde zeer overstuur was, en niet meer in staat bleek te zijn om de auto verder te besturen, trof geen schuld. Het jongste dochtertje van het gezin Groen had enige tijd geleden een ongeluk gehad en kon kort geleden het ziekenhuis verlaten. Heijermans' „Kamerschut" bij de padvinders De afdeling Beverwijk van het Neder lands Padvinders Verbond zal op 5 en 19 Juni a.s. een paar uitvoeringen geven in het Luxor-theater. Voor de pauze zal het programma verzorgd worden door de af delingen en daar tevens betrekking op hebben, na de pauze zullen enkele leden van de Beverwijkse afdeling het toneelstuk „Kamerschut" van Herman Heyermans ten tonele voeren. Eerste lustrum voor SIHI in zicht De Personeelsvereniging van de machi nefabriek C. Maters bestaat 1 Juli 5 jaar. Het bestuur zal trachten op deze dag een feestavond te beleggen, terwijl in de maand October of November met de leden een uitstapje gemaakt zal worden naar een revue of toneelstuk in Amsterdam. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Herman M. W„ z. van C. W. Duiker en J. Klinkenberg; Thea D. M., d. van C. Zwijnenburg en Cl. Meuleveld; Roe lof, z. van J. Kuiper en A. Vos: Hillegonda J. M., d. van A. Schelvis en Cl. Hes; Leonar- dus J., z. van J. A. Olivier en G. L. Smit; Ansje, d. van C. Hoeks en M. Brouwer; Johannes A, z. van H. B. Schuijt en G. J, v. Hensbergen; Peter J., z. van P. Maulany en C. Pootjes: Jan W., z. van Fr. A. Bronsveld en C. S. Kulderij: Johannes B., z. van E. Pletting en P. Half; Simon A. J. M., z. van C. Entius en M. Th. Meiten; Ro'oertus M. I., z. van J. J. Alders en M, Th. H. Weijer. OVERLEDEN: S. Appel, 65 j., geh. met C. Schuit. GETROUWD: J. Kluft en P. M. Pul; P. Liefting en C. Kuijl: W, J. Nieuwland en A. Brethouwer; J A de Wolf en C. A. v. d. Welle. ONDERTROUWD: J. J. de Vries en E. C. Kranendonk; Fr. J. v. d. Heijde en E. Martin; P. G. L. Joosten en J. B. Mooij; Th. J. H. v. d. Pluijm en J. G. Gruteke. Met de reepschietertjes en afhouwertjes de jongste leden van de bemanning zwaaiend in het want, vertrok Zaterdag middag de loggervloot uit IJmuiden naar de haringgronden. alle schepen tegelijkertijd op de haring- gronden arriveren. Buiswater Met het buiswater af en toe over de boeg stuivend vooral de kleinere log gers zonder bak namen heel wat water over ploegde de vloot zich voorwaarts, koers Noord-Noord-West. De eerste avond is gevallen, de mannen kQnden nu nog ge nieten van een lange nachtrust en de nieu we dag kwam, de Zondag, waarop van het Hospitaal-kerkschip af de preek is gehou den, die op haast alle loggers dank zij de scheepsradio is aangehoord. Door het sma ragdgroene water, dat opgejaagd werd door een straffe wind, werkte de vloot zich naar het Noord-Noord-Westen, naar de gronden, waar haring moet zitten, al kunnen de trawlers ze nog niet erg rijke lijk bemachtigen. Morgenochtend komt het grote moment, dat op de Eduard Fierman, de Gorredijk, de Noordzee, de Sarina en hoe ze meer mogen heten, de lange rij Schotse blazen weer scheep wordt gehaald en het net over de rollen aan lijzij binnenkomt, meter na meter, de mazen wellicht zilwrbespik- keld met haring. De wal is benieuwd. De vloot evenzeer. In verband met het aan de heer A. Visser op zijn verzoek verleende eervol ontslag moet worden voorzien in de vacature van hoofd van de ppenbare school voor uitge breid lager onderwijs. Voor deze benoeming bieden B. en W. de gemeenteraad de navolgende voordracht aan: H. Mein, onderwijzer aan een open bare school voor U.L.O. te Heemstede; E. G. Sibering, idem te Tiel; en W. Grolleman, idem te Lochem. Rode Kruis wordt gesterkt door een jeugd-tournooi Op Tweede Pinksterdag zullen 8 voetbal verenigingen elkaar in Beverwijk ontmoe ten om het bezit van de Jan Maenhout- wisselbeker. Er zal een halve competitie gespeeld worden, waarin de beslissing op Zondag 8 Juni zal vallen. De medewerken de verenigingen n.l. Beverwijk, Kinheim, V.V.B., E.D.O., Alkmaarse Boys, C.S.V. en Wijk aan Zee zullen de recette van dit jeugd-tournooi geheel afstaan aan het Rode Kruis. „Bellamy" naar Aalsmeer De afdeling Beverwijk van de Interna tionale vereniging „Bellamy" zal zich door 24 leden op de internationale landdag, welke tweede Pinksterdag te Aalsmeer zal worden gehouden, laten vertegenwoordi gen. Op de landdag zal onder andere de heer Duboin, voorzitter van de Franse zustervereniging, een beschouwing over het werk van de Bellamy in Frankrijk geven. Men zal zich per bus naar Aalsmeer be geven. Poes met pad op stap Gevonden voorwerpen gedeponeerd: een plastic tasje met inhoud, kindermuts, étui met inhoud, regenjas, een paar gymnas tiekschoenen, sleuteltje, pakje met inhoud, een bos sleutels, autoped, actetas met in houd, wandelwagentje, portefeuille, ball pointpen, kinderschoentje, beige jongens jasje, portemonnaie met inhoud, kinder tasje, aluminium fles, twee portemonnaies met inhoud, herenhandschoen. Aangetroffen: zwarte poes, schildpad en een herdershond. Feestavond van DEM verschoven Doordat het Kennemer Theater Maandag 26 Mei niet beschikbaar is, heeft het be stuur van D.E.M. Athletiek moeten beslui ten haar feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan uit te stellen tot Don derdag 29 Mei. Ongelukje in staalfabriek De Hoogovenarbeider J. K. uit Bever wijk moest Vrijdagavond ter observatie in het Rode Kruisziekenhuis worden opgeno men, nadat hij in de Staalfabriek was ge struikeld en over pijn in de rug klaagde. (Van een verslaggever) De „haringziekte", dat ondefinieerbare kwaaltje van elke lente, heeft een uitweg en een remedie gevonden: de vloot is uit. Tegen een straffe Noordenwind in heeft zij de watervlakten van de 56e en 57e breed tegraad opgezocht en met de tetterende scheepsradio nog in de oren heeft de be manning zich ter ruste begeven. Voor de tweede keer op zee. De Maandag is aangebroken en de sfeer is er volledig, de gespannen sfeer van het begin van elke nieuwe teelt. De schip pers hebben elkaar het traditionele wel kom toegeroepen via hun zenders en het is er ferm en rond uitgekomen „Hallo Jan, Jan, Jan, Jan, hier de Noordzee de Noordzee roept U, ontvangt U mij. overrrr.... „Welkom op de vissserij Aai en dat'je ze maer veul mag vange dit keerBriezig weertje, niet? En tegen de nacht zijn er vele „roep- pies" naar huis gegaan, van de schipper en de stuur en de reepschietertjes, zo van: „Hier is de achttien, hier is de acht tien, Wij wensen alle familieleden en vrienden welteruste en ieder die mee luistert goeienacht.Leen, in de Bom- straat, hoor je me? Maf ze meid, me gane te kooi Er zal vartdaag positie gekozen moeten worden en de kans is groot, dat de meeste schippers nogal Zuidelijk aan blijven, zo ter hoogte van de 56 graden Noorderbreed te. Want op de 57 is door de trawlers ..Abraham" en „Adjowico", die het daar geprobeerd hebben, maar een bitter klein beetje gevangen. De „Adjowico" meldde drie kantjes en de „Abraham" zwijgt di plomatiek. Die drie kantjes kunnen daar om ook wel een leugentje om bestwil zijn, want je moet de concurrentie nooit wijzer maken, dan ze al is, denken de schippers en de reders in deze dagen terecht. Zodat meneer Krijger, die de „Abraham" om maatjes uitstuurde, ook al weinig mede deelzaam was. „Het is een experiment" zei hij. „En het kan best zijn, dat het mis lukt". Overigens heeft de „Adjowico" een streepje voor, want op het ogenblik wordt hij in de gaten gehouden door een zuster schip, de RO. 1, die een eventuele vangst direct overneemt en er mee naar Vlaar- dingen gaat stomen. De Polen hebben tot nu toe de beste re sultaten geboekt: ze zitten veel Noorde lijker dan de Nederlandse schepen, maar er kwamen toch vangsten van bijna vijftig last voor. Daar moet echter bij verteld worden, dat de Poolse haringeters niet zo kieskeurig zijn als hun Hollandse collega's: die lusten net zo lief een „kloeke" haring als een kleintje en bij ons gaan alleen de kleintjes duur van de hand. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Floris Ari, z. van L. F. Smit en C. E. Koenen; Duinenbosch 5; Al- Phonsus Antonius. z. van A. A. van de Ven en A. M. A. Portegies, Dorpsstraat 106; Pe trus Cornelis Maria, z. van J. A. Borst en A. A. de Zeeuw. Stetweg 58; Maria Louisa, d. van A. W. van Westerop en M. De Decker, Breedeweg 7; Agatha Anna Maria. d. van B. A. Theissling en H. Zonneveld. Brakenburg straat 33; Agnes Maria Christina, d. van W. Briefjes en E. A. Hoebe, Ruiterweg 47; Henri Mattheus Maria, z. van P. Castricum en M. A. van Velzen. Heereweg 26. ONDERTROUWD: Gerrit de Rooij, wonen de te Alkmaar en Rika Margaretha Mans handen, wonende te Castricum: Johannes Binkhorst, wonende te Zaandam en Maria Cornelia Bijman, wonende te Castricum. GEHUWD: Johannes Duijn en Margaretha Maria Gijzen. beiden te Castricum; Johan nes Kimmelaar en Maria Susanna Boesen kool. beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Anna Margaretha Trossel, oud 79 j., wonende te Beverwijk; Sijtje Mul der, oud 86 j., wed. van J. Lont, wonende te Wieringen. Schaars en prjjzig. De vorige week is afgesloten met één van die vreemde af slagen van elk voorjaar: de slechte vis serij bracht maar weinig rondvis in de IJmuidense hal en de prijzen bleven daar door gepeperd. De „Tubantia" zorgde in zijn eentje voor 400 kisten, maar de log gers schijnen er nog niet goed aan te kun nen k'omcn. Schelvis bracht voor de grote soorten tussen de f 45 en de f 50 op en de wijting voer braaf mee in het dure kielzog door zich met f 30 te laten beta len voor de grote gestripte soorten. Voor de kleintjes betaalde de handel graag f 23 f 25. Wat er aan kabeljauw kwam, werd heel behoorlijk gehonoreerd met i 75 tot f 70 voor de grote soorten en f 34 tot f 40 voor het lichtere goed. Makreel en haring lieten zich eveneens zwaar betalen: grote kisten blauwpijpjes varieerden van f 24 tot f 30 en de (overigens slappe) haring wist het tot f 30 te brengen. Voor de import makreel werd rond een tientje voer een kistje van 20 kilo betaald. In de tong was weer weinig te verdie nen: gelukkig zijn de meeste loggers nu met de vleet bezig, want anders zag het er voor deze fijnvis helemaal droevig uit. De loggers en kotters, die echter wel traw- len, brachten grote aanvoeren in de markt en van de Sylt-gronden bijvoorbeeld kwa men „oogsten" van 2500 tot 3000 kilo na een reis van tien dagen. Vandaag zorgde de logger HD 79 zelfs voor een partijtje van vierduizend kilo tong in zijn eentje. De lappen varieerden van f 1.85 tot f 1.75 bij een zakkende markt en de rost deed niet meer dan f 0.98 per kilo, met uitzon dering van de slips, waar-voor de handel slechts f 0.77 over bleek te hebben. De weegtarbot haalde niet meer binnen dan f 1.15 voor een kilo. Tref voor „Tubantia". Het hardwer kende trawlertje van de rederij „Weimar", de „Tubantia" had Zaterdag de wind mee en ondanks de geringe rondvisaanvoer kon er voor een dertiendaagse reis toch nog een besomming van f 13.000 gemaakt wor den. Het had natuurlijk beter gekund, maar onder de huidige omstandigheden ook stukken slechter. De KW 9 werd veruit favoriet bij de loggers: f 5690 en de kotter IJM 229 werd gemakkelijk de beste zijner soortgenoten met f 3900.- Vandaag volop. Aan de Maandag- markt lagen vanmorgen twee trawlers: de Bloemendaal en de Petten, die respectie velijk 210 makreel, 60 schelvis en piepers, 75 gul en kabeljauw, 25 wijting, 15 diver sen, 15 stokkebit en 300 stijve plus 110 kabeljauw en gul, 60 wolf, 60 stokkebit, 60 makreel, 60 varia en 110 stijve aan voerden. Daar deden zes Noordloggers (de KW 140, 38, 122, SCH 9, HD 79 en de VL 30) nog het nodige bij en wel: 85 kisten schelvis en piepers, 200 wijting, 145 ma kreel, 155 kabeljauw en gul, 15 platvis, 5000 kilo tong en tarbot, 365 ijskabeljau- wen, 1000 stijve dito's, 200 kisten wolf, 180 schol en 25 koolvis. In de late markt waren tien kotters en tien loggers present met respectievelijk 860 manden en 125 kisten wijting, 4500 kilo tong, 550 schol en 35 diversen. Om de maat mooi vol te maken was er tenslotte een Noorse coaster met 1600 kistjes makreel. In en uit. Zaterdag binnen: KW 46, 140, 168, 95, 84, 10, 38, 122; HD 67, 74, 24, 25, 79; UK 102, 202, 208, 60, 18ë, 4; IJM 229, 23, 213, 249, 227, 226; TX 37. Naar zee: (behalve de haringvloot) IJM 9, 240, 221, 6, 57; UK 163, 34, 60; HD 74, 67, 24, 25; TX 49. Van de Poolse haringvloot vertrok Zon dag de logger Kaczor. Voor de tweede ploeg, die niet Maandag, maar Dinsdag gaat varen, kwamen alvast van binnen: KW 147 en KW 138. Flamingo Dinsdag. Als eerste gega digde voor de markt van morgen heeft zich alvast de „Flamingo" gemeld, die ook niet al te vet gesopt heeft op de Noord zee. De vangst bedraagt 70 kisten schel vis én piepers, 250 makreel, 14 wijting, 120 kabeljauw en gul, 10 wijting, 5 plat vis, 420 stijve, plus 18 kleine kistjes ha ring. De Eli en de Polderman hebben nog niets van zich laten horen, maar men neemt aan, dat ze de Woensdagmarkt met een bezoek komen vereren. Mechanisch lossen. De studiecommis sie die de mogelijkheden tot mechanische lossing van vissersschepen onderzocht, gaat dezer dagen naar buitenlandse ha vens, om daar de lossystemen te bekijken. De commissie is samengesteld uit leden van de redersvereniging en uit havenar beiders. Het eerste bezoek zal gebracht worden aan enige Duitse havenplaatsen. Vacantie. In de eerste week van Juni gaan de havenarbeiders in ploegen van 25 man een week met vacantie. De loscapa- citeit wordt dan met ploegen gereduceerd. Dit zal ongeveer 6 h 7 weken duren. Rus omhoog. De Russische sleepboot die in IJmuiden ligt te repareren is nu op de scheepshelling genomen. Deze „vreemde eend" zal daar wel geruime tijd de aandacht van de strandbezoekers trekken, die aan zijn „voet" voorbij gaan. Vlootnieuws. De Shamrock (IJM 129) is voorlopig met de trawl gestopt. De „Norma Maria" is naar de haring haven overgebracht om aldaar proef te draaien. Dat mag in de vissershaven na melijk niet. Prijzen: heilbot 2.15-2, gr. long 1.84- 1.71, grm. tong 0.96-0.S7, kim. tong 0.96- 0.88, kl. tong I 0.90-0.79, kl. tong II 0.79- 0.67, tarbot I 1.26-0.98 per 1 kg.; tarbot II 49-47, tarbot III 41, tarbot IV 45-34, tongschar 60-37, gr. schol 46, grm. schol 56-38, kim. schol 62-34, kl. schol I 46-25, kl. schol II 36-8, schar 18-8, v. haring 32- 19, makreel 31-23, gr. schelvis 31-31, grm. schelvis 36-34, kim. schelvis 41-32, kl. schelvis I 34-29, kl. schelvis II 30-27, wij ting 31-10, gr. gul 33-30, mid. gul 27, kl. gul 26-19, kl. wolf 36-34, poontjes 10.50- 8, pieterman 25-20, kl. koolvis zw. 21, muilen 19-17, kl. rode poon II 13.50-11 per 50 kg.; gr. kabeltjauw 148-68, gr. koolvis zw. 41-36, gr. wolf 86-72, per 125 kilo. Aanvoer: 835 kisten tong en tarbot 2 kisten heilbot, 14 tongschar en schartong, 750 schol, 175 schar, 5 pieterman, 53 ha ring, 217 makreel, 120 schelvis, 140 wij ting, 132 kabeljauw en gul, 5 muilen, 46 wolf, 70 poon, 51 koolvis, 75 diversen. To taal 2690 kisten. Excursie van P. v. d. A.-vrouwen- groep naar de duinen Dinsdag 27 Mei gaat de Vrouwenbond van de Party van de Arbeid, afdeling Vel- sen-Noord, een fietstocht ondernemen naar Castricum, waaraan een excursie naar het duingebied is verbonden. Deze excursie wordt geleid door de heer Kortenhoef. Het vertrek is bepaald op negen uur 's mor gens bij de spooroverweg aan de Wijker- straatweg. (Van een verslaggever) De loggervloot, die Zaterdagmiddag zo triomfantelijk naar de haringgronden is uit gevaren, is met een hevige bries op de kop ter hoogte van Denemarken, op de plaats van bestemming: de 57e breedtegraad, ruim 250 mijl uit IJmuiden, aangekomen. En de schippers hebben zich ternauwernood kunnen bedwingen, de vleet te schieten, zo gauw de Zondag afgelopen was maar afspraak is afspraak en dus gaat het fijn mazige want, dat de eerste Hollandse Nieuwe moet verschalken, niet eerder dan van avond overboord met de aloude zegewens van Katwijkse, Scheveningse en Vlaar- dinger schippers er achter aan: „De Here voorziet het". Een rumoerige zee heeft de ruim honderd loggers van de eerste ploeg, die Zaterdag de Nederlandse vissers havens verliet, nagewuifd door duizenden en duizenden, verwelkomd met een don kergroene horde kruivende golven, waarop de jongste leden van de bemanningen reepschietertjes en afhouwers, wier eerste reis dit was zeebenen hebben kunnen krijgen. Zondagmiddag werd de vijfenvijftigste breedtegraad gepasseerd, vannacht lag de vloot daar, waar de haring gevangen moet worden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3